„Julianaziekenhuis in Yeenendaal treft geen enkele blaam" Ontwikkeling Renswoude wordt ernstig afgeremd bij herindeling gemeenten Links en Rechts wekt verwarring in politiek Studenten moeten grote mond houden Goud verdiend in Porsche OFFICIER VAN JUSTITIE NA DOOD VAN 2 PATIËNTEN: Ontdekking getuigt van zorgvuldige waarneming Hoofd v. Prov. Griffie neemt afscheid Verkoopdag van stieren in Barneveld J. T. WollesYvinkel: „G.S. zullen niet over onze hoofden heen besluiten" S.G.P.-er C. N. van Dis: „Een socialist kent zichzelf niet als mens Ontdekking Image GEMEENTERAAD UNANIEM TEGEN Orde Mondigheid B. T. W. H. v.d. Brandhof clubkampioen 1969 bii VDZ Geslaagd Belt u dan even a.u.b. 10550 11079 Raadhuis Gering 1 BURGERLIJKE STAND WOENSDAG 19 FEBRUARI 1969 VEENENDAAL „Het Julianaziekenhuis in Veenendaal treft inzake de Het Julianaziekenhuis te Veenendaal. dood van de twee hartpatiënten geen enkele blaam. Integendeel het verdient een woord van lof". Deze woorden komen uit de mond van de officier van Justitie, nu-. A. W. Holstijn, van het hoofd-parket in Arnhem. Het Yeenen- daalse ziekenhuis kwam vorige week in het nieuws naar aanleiding van de dood van 2 hartpatiënten, die vermoedelijk zijn overleden na *t gebruik van verkeerd samengestelde digoxine-tabletten. „Het staat voor mij onomstotelijk vast, dat noch het ziekenhuis, noch apotheker M. H. L. Zuidersma (leve rancier van de medicijnen) enige schuld hebben. Het zou toch ondoenlijk zijn om alle medicijnen, die worden ge- bruikt op hun betrouwbaarheid te con troleren. Bij het innemen van een as pirine neemt men toch ook zonder meer aan dat het een aspirine is", al dus mr. Holsteijn, die de fout zoekt bij de Onderlinge Pharmaceutische Groot handel in Utrecht, de fabrikant van de tabletten. „Dat de schuld alleen bij de fabriek ligt is trouwens ook nog niet helemaal zeker. Voor de vervaardiging van de medicijnen worden namelijk grond stoffen van derden betrokken. Het on derzoek is echter op het ogenblik in vol le gang", merkt mr. Holsteijn vervol gens op. Volgens de Arnhemse officier van Justitie hebben de beide internisten van het Julianaziekenhuis, dr. A. H. Lely •n dr. C. H. J. van Enter, de verkeer de samenstelling van de bewuste ta bletten ontdekt. Vermoedens en eerdere berichten, dat apotheker Zuidersma uit Veenendaal deze ontdekking zou hebben gedaan zijn onjuist. „Ik vind het bijzonder lofwaardig, dat het eerste alarm in het Juliana ziekenhuis in Veenendaal is geslagen. Zo'n uitermate belangrijke ontdekking zou ik eerder van een groot ziekenhuis VEENENDAAL Ondanks de min der gunstige weersomstandigheden was de opkomst voor de jaarvergade ring van de damclub VDC heel goed. De voorzitter E. de Kleuver wees in een kort openingswoord o.a. op de sportieve geest in de club, op de be hoorlijke resultaten van het eerste tiental, dat dit seizoen bijna kampioen werd. Het tweede tiental deed het min der goed, meest door onvolledig opko men. De wisselbeker werd voor de twee de maal uitgereikt aan H. v. d. Brand hof, die dus de titel „clubkampioen 1969" verwierf. De damclub staat er financieel goed voor. Na enkele minder goede jaren, was er nu een behoorlijk overschot. Door het wegens drukkë werkzaam heden bedanken van J. Th. Tollenaar werd in zijn plaats als bestuurslid ge kozen A. Kalter. Het bestuur bestaat dan, behalve de voorzitter E. de Kleu ver en de secretaris J. H. de Roder verder nog W. de Gooijer te Eder- veen en D. Bouman. Na de eigenlijke vergadering, waar in nog vele zaken aan de orde kwa men, o.a. het a.s. 40-jarig bestaan van de club, het eventueel meedoen in de Gelderse Dambond (de meeste leden tegen), de aankoop van nieuwe klok ken, enz., werd de langzamerhand tradioneel geworden, maar steeds weer attractieve gongwedstrijd gehou den. Na een spannende strijd kwamen van de drie geformeerde groepen als winnaars uit de bus: H. v. d. Brandhof en D. Bouman (gr. 1); A. Kalter en E. de Kleuver (gr. 2) en A. C. Gazenbeek m H. Verhoef (gr. 3.). hebben verwacht. Het getuigt van een zorgvuldige waarneming, dat de ver keerde samenstelling van de tabletten in een zo relatief klein ziekenhuis als dat van Veenendaal is gedaan", aldus de officier van justitie mr. Holsteijn, die de medici van het Julianazieken huis alle lof toegezwaait. Op het ogenblik is men in afwachting van het resultaat van de sectie, die door dr. Zeldenrust op de overleden patiënten is verricht. Alleen het resul taat van deze sectie bepaalt de defini tieve doodsoorzaak. Volgens de officier van justitie staat op het ogenblik nog niets officieel vast. „Er bestaan nu al leen nog maar vermoedens", aldus mr. Holsteijn. Het Julianaziekenhuis in Veenendaal is de laatste maanden enkele malen in het nieuws geweest. Ten onrechte ont stond hierdoor bij vélen een verkeerde indruk over de verpleeginrichting. On derzoekingen toonden namelijk telkens weer aan, dat de naam van het zieken huis geen enkele blaam trof. Vooral de staf van het Julianaziekenhuis, maar ook vele anderen, betreuren het ont staan van deze verkeerde „image" ten zeerste. VEENENDAAL Bij Magnolia in Veenendaal slaagden dezer dagen de volgende kandidaten voor het type-di ploma: C. M. van der Aa; E. van Aken; M. J. van Barneveld; G. Beu- mer; G. H. de Boer; H. van den Bosch; J. Braafhart; C. E. J. B. Brandsen; M. van Bruxvoort; H. C. Dijk; E. W. Doeleman; J. Dokter; J. Fehres; C. Gaasbeek; L. F. G. Geen- se; J. E. van Haperen; W. J. de Nooy; I. ten Donkelaar; A. Postma; H. Zie- leman; A. SchoonderbeekI. R. Mei jer; A. P. M. Schipper; A. Y. Wierin- ga; G. Roosjen; H. Ruygrok; H. H. Sijl; H. Meilink; J. J. Meurs; J. Lin de-Spelt; J. RaseboomB. P. Kok M. J. S. Benjamens; G. J. de Bruin; T. A. Elzenaar; A. L. M. Heuterman; G. Jochemsen; O. R. M. de Jonge; G. Kemp; H. M. Klaassen; M. H. N. Kroo- nenburg; N. van der Meij; H. G. Prins; S. J. van Rheenen; H. van Roe kei; A. H. Schokker; A. A. Snoey; W. van Tamelen; N. F. Tax; Y. Vermaas; J. J. van der Wal. Voor het diploma steno-Engels slaag den de volgende kandidaten: J. M. van Aggelen; C. C. van Gulijk; T. Wes- trik; J. W. M. de Weerd. Voor het di ploma Steno-Duits: C. G. van Gulijk. Voor het diploma Steno-Frans: C. G. van Gulijk. UTRECHT De heer prof. mr. dr. J. Bulthuis, hoofd van de afdeling 5, der provinciale griffie van Utrecht, zal per 1 maart a.s. de provinciale dienst gaan verlaten wegens zijn benoeming tot griffier der staten van Overijssel. Tijdens een op 21 februari a.s. van 16.30 uur tot 18.00 uur in de statenzaal te houden receptie is er gelegenheid afscheid te nemen van de heer Bulthuis. KESTEREN Geboren: René, z.v. A. van de Kolk en J. Hootsen te Op- heusden; Peter, z.v. W. A. J. van Bins- be rgen en D. van der Linden, te K es te ren; Casper B., z.v. J. C. M. van Blij- derveen en C. A. Meijering, te Kes ter en. Ondertrouwd: G. van Veenendaal en D. E. van Ewijk; G. S. Meurs en H. W. Cornelissen. Getrouwd: H. van Ingen en H. M. van Kleef; R. van Noort en A. H. van der Garde. voor Veenendaal Tot 17.30 uur Van 17.30- 19.30 uur 's Zaterd. v. 16.30-17.30 u. Voor Rhenen 3328 Nwe Veenendaalseweg 159 BARNEVELD De prov. bond van fokverenigingen voor het F. H. vee slag in Gelderland en de beide afzet organisaties van fok vee in West en Oost-Gelderland hebben besloten dit jaar hun steirenverkoopdag te houden in de grote markthal te Barnveld. De reden hiervan is dat de eerder gehouden stierenverkoopdag te Doetin- chem voor het F. H. veéslag niet ge heel aan de verwachtingen voldeed. Uit vorige verkoopdagen is nl. ge bleken, dat de meeste kopers van stie ren meer uit het westen en zuiden der provincie en van daarbuiten kwamen. Men heeft daarom gemeend de plaats waar de verkoopdag zal worden gehou den dichter bij de kopers te brengen, teneinde zich van een grotere afzet van jonge stieren te verzekeren. Het oog is gevallen op Barneveld als centrum van een gebied van te verwachten kopers. Daarboven beschikt Barneveld over één voor deze gelegen heid uitermate geschikte markthal. AANVOER Men verwacht dat minstens een 60- tal F. H. stieren aangevoerd zullen worden in de leeftijd van 10-20 maan den. Er zal op de dag zelf, geen keuring aan deze stierenverkoopdag verbonden zijn. Voorselectie op exterieur vindt niet plaats, de productienafstamming moet vlot goed zijn tenminste 3,70 pet vet. De markt begint om halftien. MlUIIIIIIIIIIIIIUItUUIUil,llliHr!H|4in'!r!ii|li|IHIii" i '".»»"».HHIHHTH'I RENSWOUDE „Renswoude wil Renswoude blijven, ledereen kent iedereen en iedereen weet alles van de ander. Er heerst een genoeglijke sfeer in deze gemeente. De verstandhouding op bestuurlijk niveau is uit stekend men kent de raadsleden en de wethouders en iedereen zet zich voor de volle honderd procent in voor het wel en wee van de ge meente en de bevolking. Dat is enorm belangrijk. Wat de kranten schrijven over grenscorrecties en samenvoeging van de gemeenten Scherpenzeel, Renswoude en Woudenberg komt niet voor mijn rekening", vertelde ons de wethouder van Renswoude, de heer J. T. Wolleswinkel. „Over deze zaak die in G.S. besproken is is ons een zekere geheimhouding opgelegd. Als gemeenteraad hebben we ons in principe beraden en ik kan zeggen dat de raad unaniem tegen sa menvoeging is. Als ik toch wat vertel over deze zaak, dan zou ik dat ook willen doen als wethouder. Naar aanleiding van de publikaties word ik aangesproken op straat en in vergaderingen en dan zeggen de mensen; we laten ons toch niet op de kop zitten? We worden toch straks niet voor voldongen feiten gesteld? Dat", zegt de heer Wolleswinkel, „is een argument dat voor mij zeer steekhoudend is, want de bewoners willen profijt hebben van de verworvenheden of de bijna verworvenheden". Het geslacht Wolleswinkel woont al eeuwen in Renswoude. Hun ziel is als het ware met alles wat het grondgebied betreft „verweven", doch bij dit alles vergeet men de realitèit niet. Wanneer de wethou der spreekt over „iedereen kent iedereen" en „Renswoude wil Rens woude" blijven, dan zou men ge neigd zijn te constateren dat een zo'n belangrijke bestuursambtenaar nog niet los is gekomen van de dorpsmentaliteit en het chauvinis me dat dergelijke kernen eigen is. De heer Wolleswinkel is echter een door de wol geverfde bestuurder en daardoor weet hij juist dat de gehechtheid aan de grond de daad kracht van de inwoners in hoge mate bepaalt. Het tegen van de gemeenteraad in casu van de heer Wolleswin kel is duidelijk te argumente ren. „In de na-oorlogse jaren hebben wij ons onder de hiërarchie van de adel uitgeworsteld. Daarmee spreek $k £een veroordeling uit over die periode de toenmalige "bur- VEENENDAAL „Er is veel verwarring omtrent de begrippen links en rechts i in de politiek", zo begon de heer C. N. van Dis gisteravond zijn betoog in een ledenvergadering van de Staatkundig Geret. Partij te Veenendaal. Voor een I Politiek moe, in alle oplichten ge. aandachtig gehoor besprak hij uitvoerig hoe de verschillende politieke rich- j bonden zijn aan de heilige schrift en tingen het begrip links of rechts hanteren, om vervolgens het standpunt van de j moet pleiten voor het handhaven en eerbied hebben voor het gezag. Dat ge zag is in handen van de overheid, die echter moet optreden nadat reële en rechtvaardige inspraak is verkregen van de burgerij. Dat moet evenwel niet eenzijdig zijn en daar mankeert het nog wel eens aan. De overheid heeft het zo druk met zorgen voor economie en so ciale voorzieningen dat zij niet toekomt aan het belangrijkste van haar taak: het handhaven van de openbare orde. Men spreekt over Christelijk radicaal maar men weet niet wat men zegt. Het betekend Gods woord laten spreken en dat roept op tot schulderkenning en be sef van zonde. Dat geldt zowel voor staat als maatschappy. Alleen op die weg is zegen te verwachten". Tijdens de discussie gaf de heer van Dis op bondige wijze zijn mening over het optreden van de studenten. „De in spraak van de studenten in de huidige onderwijsstructuur gaat mij veel te ver. Het zijn nog maar kinderen en ze zou den er beter aan doen wat harder te werken en meer rekening te houden met hun afhankelijke positie. Ze hebben bovendien een veel te grote mond en de relletjes geven dan ook een totaal ver keerde indruk. Het is jammer dat de jongelui er zo gemakkelijk in slagen de pers en de T.V. mee te krijgen in hun eenzijdige belichting van een aantal din gen, die door dit optreden niet voldoen de van alle kanten belicht worden". SGP uiteen te zetten. „In onze kring denken we dat de liberalen en de socialisten links zijn. De socia listen op collectieve wijze en de liberalen meer individueel. Zij kennen geen God en geen meester", aldus de heer Van Dis. Zijn opvatting over „rechts" is een confessie kiezen als uitgangspunt voor .een politieke richting. Dat moet een Christelijke politiek zijn waarin men buigen wil voor God en zeggen „leer ons naar Uw wil te handelen." Het mag echter geen verwaterde christelijke poli tiek zijn, want dan dekt de klank de inhoud niet. Overigens bleek uit de dis cussie na 't betoog van de heer v. Dis duidelijk dat men bij de SGP momenteel niet alleen de nadruk wil leggen op de theorie van christelijke politiek maar ook op de toepassing daarvan in het dagelijkse leven, waardoor onderwerpen als democratie, belastingen en het gedrag van de studenten in de huidige onder- wijs-structuur aan de orde kwamen. „In de rechtse politiek zijn er grote en principiële verschillen, hoewel men toch uitgaat van een geloofsgrondslag als basis. Voor ons geldt nog steeds dat er een onvoorwaardelijke binding moet zijn aan Gods woord en Zijn heilige wens", stelde de heer Van Dis. „De man in de straat heeft zo z'n eigen op vatting over links en rechts, en gaat er van uit dat links gelijk staat aan pro gressief en radicaal. Dan denkt men al lereerst aan medenzeggenscsap in de maatschappijvormen en richt zijn stre ven naar een betere maatschappij in het hiernumaals. Rechts is niet anders dan conservatief en alles bij het oude laten. Het is dan ook zeer belangrijk om duidelijk te zijn en verwarring te voorkomen. Ik zou liever een ander woord voor links of rechts willen ne men en zie als rechtse politiek een bij bels gefundeerde of schrift-gebonden politiek". De vraag waarom de begrippen over richting in de politiek zo gewijzigd zijn beantwoordde de heer Van Dis zelf, aldus de heer van Dis. door een opsomming van oorzaken die daartoe geleid hebben. Relativering van beginselen, een beroep om mondigheid van de mens te erkennen, de vraag naar brood en spelen en economische wetten zijn hier mee verbonden. Maar ook de ontwikkeling van het onderwijs roept vragen op naar de zin van alle dingen en het begrip vrijheid kreeg een andere inhoud. In feite is de mens al tijd een slaaf van zijn driften gebleven. Alle talboes moeten verdwijnen is nu de leus. Het is de materiële kant van de zaak die nu het links of rechts voor de massa bepaalt. „Toch moeten we er voor waken dat onze partij het imago krijgt dat wij niets veranderen willen. Handhaven van oude gewoonten is niet altijd juist. Zeer belangrijk is het echter om duide lijk onderscheid te maken tussen de verschillende begrippen. Een socialist kent zichzelf niet als mens. Hij gaat er wat optimistisch vanuit dat de mens goed is en de omstandigheden slecht zijn en verbeterd moeten worden. Men preekt daarbij naastenliefde en mede menselijkheid maar dan in collectief verband. Het blijft echter toch een so cialistisch en humanistisch principe", Een vraag over de moeilijkheden rondom de B.T.W. ontlokte de heer Van Dis de mededeling: „ik ben belasting ambtenaar, dus kan ik er wel wat van zeggen". Volgens de spreker hebben een aan tal bedrijven de gelegenheid aangegre pen om de brutowinsten te verhogen en dan te zeggen dat hun prijzen het ge volg zijn van louter de B.T.W. Er wordt inderdaad misbruik van gemaakt en naar mijn mening moet de economische controledienst daar ingrijpen. Dat onze export daarbij in gevaar komt is een fabeltje, want bij export kan men alle belastingen terugvorderen. Wel zijn we hard op weg naar een inflatie", zo be sloot de heer van Dis zijn antwoord. gemeestér was zeer populair maar als gemeente hadden we een grote achterstand opgelopen. De te genwoordige burgemeester kwam met nieuwe zij het misschien revolutionaire ideeën. Renswoude telde in die tijd twee verharde we gen (de rest was zandweg; dat was immers prachtig voor de jacht)? en het toen opgestelde wegenplan was voor een gemeente als Rens woude een gigantisch plan dat han den vol geld ging kosten. De finan ciële draagkracht was er niet tegen opgewassen. Toch hebben we tien tallen kilometers weg verhard". De heer Wolleswinkel praat met overtuiging over de voorzieningen in zijn gemeente. In weerwil van de (krante)berichten gaat de ont wikkeling in Renswoude normaal door; misschien zelfs nog wel in versneld tempo. Ook de plannen be treffende de bouw van een nieuw raadhuis (waarom men dringend verlegen is) gaan gewoon door. Voor dit doel is een aanzienlijke reserve gekweekt. De tekening ligt bij GS ter goedkeuring. „We heb ben voor dit project veel over", zegt de wethouder „en misschien had het gebouw er al gestaan, wan neer in 1957 niet de bestedingsbe perking was afgekondigd. We heb ben voor de bouw alle medewer king van de provincie en zo is het eigenlijk met alles. Daarom", al dus de heer Wolleswinkel, „kan ik mij als wethouder niet voorstellen, dat men in Utrecht welhaast zo ondemocratisch zal handelen, om zonder inspraak van de burgerij en over de hoofden van de bestuur ders te besluiten tot samenvoe ging". De wethouders zullen zo gauw de mogelijkheid aanwezig is voorlichting geven aan de bevol king, want in het huidige parlemen taire stelsel geldt de inspraak (uit spraak) van de burgerij als een belangrijke graadmeter. De heer Wolleswinkel vindt het dan ook ver velend dat op dit punt geen mede- delingen gedaan kunnen worden, maar bevestigt wel dat er danig over gesproken wordt in de ge meente. Voor de samenvoeging bestaat een grote vrees: die van het verlo ren gaan van eigen verworvenhe den waarvoor men jaren gevochten en gespaard heeft. De woningbouw komt juist op gang (ruim 200 exemplaren) en er worden op ruime schaal bespre kingen gevoerd door de besturen van diverse verenigingen over de accommodatie voor het sport terrein. Ook het verenigingsleven groeit en bloeit in Renswoude. Er zijn plannen voor een oefenlokaal voor de voetbal- en volleybalver eniging; er is grond aangewezen voor de aanleg van een oefen/in structiezwembad Men wil voort* een gymnastieklokaal. „Al die voor zieningen zijn financieel rond of komen rond in de komende jaren. Daar hebben we voor gewerkt; niet de ambtenaren, de raadsleden enz., doch ook de burgerij. Stuk voor stuk. We bedoelen er niet mee om in de hokjesgeest te werken, waar in ieder groepje lees: waarin iedere gemeente voor zichzelf werkt, maar als wethouder dien ik de be langen van deze gemeente en niet die van Scherpenzeel of Nut Neem nu die sportterreinen: de gemeen te heeft hiervoor een groot terrein aangekocht. Daarop moeten een kantine, douches en toiletten ge bouwd worden. Onze voetbalvereni ging is zeer actief en mag zich ver heugen in een voorspoedige groei. De jonge kerels lopen niet meer langs de straat zoals vroeger, maar zijn actief bezig". De heer Wolleswinkel heeft ook andere aspecten. „Bij een samen voeging van de drie gemeenten zal Renswoude weinig inbreng hebben. Woudenberg en Scherpenzeel tellen in de raad ieder 11 leden; Rens woude 7. Een eventuele combinatie zal een raad van ten hoogste 18 le den tot gevolg hebben en daarvan kunnen in het gunstige geval 2 be zet worden door vertegenwoordi gers uit Renswoude. Als kleinste gemeente zullen we er „onderdoor" gaan. De wethouder gelooft vooralsnog niet in samenvoeging en zeker niet op korte termijn. Mocht dit wel het geval zijn, dan zal men trachten de reserves die jaren lang zorg vuldig gekweekt zijn op te ma ken. De baten moeten dan uiter aard komen voor Renswoude. „Wan neer men twijfelt dat de be stuurskracht van Renswoude thans en voor de toekomst onvoldoende zou zijn dan vergist men zich deerlijk", aldus de heer Wolles winkel. I KESTEREN De heer R. Hid- dinga uit Kesteren, lid van de Surveillance-groep Auto Snelwe gen (de zogenaamde Porsche- groep van de rijkspolitie) heeft dezer dagen de gouden Porsche- speld ontvangen. De heer Hiddin- ga, die sinds kort in Kesteren woont, ontving de onderscheiding voor drie jaar schadevrij rijden. De Porsche-speld werd uitge- gereikt in hotel Oud-London te Zeist. Onder de aanwezigen be vonden zich ondermeer vertegen woordigers van de Porsche-fa- brieken en importeur Ben Pon. De heer Hiddinga maakt nu al ruim vier jaar deel uit van de Porsche-groep. Met zijn collega's surveilleert hij dagelijks langs de Nederlandse autosnelwegen. In de dorpsgemeenschap van Keste- is onder ander trainer van de ren is de sportievepolitieman al lang geen onbekende meer. Hij plaatselijke volleybal-afdeling van de Sportvereniging Kesteren.

De Vallei | 1969 | | pagina 3