FOLDERS VERSPREIDEN spreigroep nv Turken hebben moeite met 't Hollandse verkeer aardappejfin ■238 1 egratis IH by cocktailglas 2 zakjes nylons vooiMpak., - va» W Overtredingen voor Tielse kantonrechter Vaticaans effectenbezit KEURKMS FRITES-KIOSK schakel spreigroep in! GERRIT BLANKENSPOOR G. BLANKENSPOOR G. BLANKENSPOOR HENDRIK BROUWER GREET VAN RAVENSWAAIJ-Baars Caferette Veenendaal huis-aan-huis bezorging onder geregelde controle BRITSE MISDADIGERS KRIJGEN HET NOG MOEILIJKER Schatting in boek „Het Vaticaanse imperium bier-worstjes voor Nederlands schip gezonken Pagina 4 WOENSDAG 19 FEBRUARI 1969 Tot onze diepe droefheid heeft de Heere geheel on verwacht van ons weggenomen, onze geliefde man en zorgzame vader, onze lieve zoon, schoonzoon, broer, zwager en oom op de leeftijd van 47 jaar. Psalm 4 7 (onberijmd). Uit aller naam, W. B. BLANKENSPOOR-Al be rti SJANNEKE en JAN. VEENENDAAL, 17 februari 1969 Klaas Katerstraat 65. De teraardebestelling zal plaats vinden zaterdag 22 februari 1969 om 11 uur op de algemene be graafplaats te Veenendaal. Daaraan vooraf zal om 10 uur een rouwdienst worden gehouden in de aula van het bejaardencentrum „De Engelenburgh", Kerkewijk 77 te Veenendaal. Gelegenheid tot condoleren vrijdagavond van 7.30 tot 8.30 uur. Geen bloemen. Het is onze zeer droeve plicht u kennis te geven van het plotseling overlijden van de heer bedrijfleider van onze vennootschap. In de leeftijd van 47 jaar. Wij verliezen in hem een medewerker, die zijn veelomvattende taak met nauwgezetheid, kennis van zaken en bijzondere toewijding verrichtte. t Wij kunnen hem niet meer vergeten. Moge God bij zijn familie zijn. Directie Panter Sigarenfabrieken H. en J. van Schuppen N.V. Veenendaal, 17 februari 1969. Met grote verslagenheid geven wij kennis van het zeer onverwachts heengaan van onze vriend en medewerker, de heer Zijn grote oprechtheid en hulpvaardigheid zijn onvergetelijk voor allen die met hem mochten samenwerken. Moge zijn familie troost ontvangen bij dit grote verlies. Gezamenlijk Personeel Panter Sigarenfabrieken H. en J. van Schuppen N.V. Veenendaal, 17 februari 1969. Heden mocht ingaan tot Gods heerlijkheid, onze lieve man, vader en grootvader in de ouderdom van 74 jaar. Psalm 42 1> nieuwe berijming. Arnhem Sarnia (Can.) Niagara Falls (Can.) Teheran (Iran) Veenendaal Zetten Vlissingen Veenendaal Wijk aan Zee A. M. Brouwer-Albers H. Brouwer W. Brouwer-Bolt L. G. Parlevliet-Brouwer C. Parlevliet W. M. Brouwer W. Brouwer-van Walsem H .C. Brouwer-Broekhuizei E. J. van Donk-Brouwer L. van Donk H. J. Schutten-Brouwer G. J. Schutten J. M. de Ruiter-Brouwer J. de Ruiter H. A. M. Brouwer en kleinkinderen Arnhem, zondag 16 februari 1969 Kluizeweg 452 De teraardebestelling zal plaatsvinden D.V. vrij dag 21 februari 1969 om 3 uur 's middags op de Algemene Begraafplaats te Veenendaal. Om 2 uur zal een rouwdienst worden gehouden in de Petrakerk te Veenendaal. Gelegenheid tot condoleren woensdagavond Kui- zeweg 452, Arnhem, donderdagavond Kanaalweg 2, Veenendaal en na de begrafenis in de aula. Liever geen bloemen. Na een langdurig geduldig gedragen lijden heeft de Heere van ons weggenomen, mijn innig ge liefde vrouw, onze zorgzame moeder, behuwd- en grootmoeder, onze dochter, schoondochter, zuster, schoonzuster en tante op de leeftijd van 50 jaar. Wij treuren, doch niet als degenen die geen hoop hebben. Veenendaal B. J. VAN RAVENSWAAIJ H. VAN RAVENSWAAIJ G. VAN RAVENSWAAIJ- van Ginkel Ede N. E. van voorst- van Ravenswaaij j. w. Van voorst Ederveen J. H. VAN RAVENSWAAIJ E. J. VAN RAVENSWAAIJ- Methorst Veenendaal JANNIE en kleinkinderen. VEENENDAAL, 18 februari 1969 Buurtlaan-W. 43. De teraardebestelling zal plaats vinden zaterdag 22 februari 1969 om 2 uur op de Algemene Be graafplaats te Veenendaal. Gelegenheid tot con doleren donderdag en vrijdag des avonds na 7.30 uur. Geen bloemen. Cafetaria Automatiekhal A. R. GODVLIET Nieuweweg 153 Tel. 0838510138 Veenendaal vraagt voor aankomende seizoen te huur op of nabij drukke camping. «mBSSSHsSraSSSl POSTBUS 281 -TELEFOON 06780-21006-APELDOORN TIEL Drie Turken verschenen gisteren voor de Tielse kantonrechter. Uit hun overtreding bleek dat het verkeer in ons land nogal moeilijkheden voor hen oplevert. De Turk E., wonende in Renkum, had op de Molenstraat in IJzerdoorn bij het passeren een auto geraakt en deze behoorlijk beschadigd. De fami lie Van T. uit Boven-Leeuwen zat in deze auto en achtereenvolgens getuig den gisteren dochter, moeder en va der. Hun verklaringen waren eenslui dend: bij het passeren was de Turk plotseling naar rechts uitgeweken en had daardoor het portier beschadigd. De heer Van L. was daardoor in de berm terecht gekomen. De auto die hem geschampt had was doorgereden, maar dochter Cornelia had het kente ken op kunen nemen. Ook begon de automobilist uit Boven-Leeuwen de Turk te achtervolgen en het lukte hem om deze nietsvermoedende auto mobilist tot stilstand te bewegen. De officier van justitie, mr. J. A. Kopp, eiste een boete van f 60,terwijl hij de Turk ook aansprakelijk stelde voor de schade. De kantonrechter voniste conform. J. de J. uit Ophemert was op de Van Heemstraweg in Dreumel in bot sing gekomen met een Turkse auto mobilist. Verdachte De J. werd verwe ten dat hij niet op de verkeerstekens op de weg had gelet en dat hij de an dere auto gehinderd had. De Turk ging echter ook niet helemaal vrijuit Hij gaf met zijn richtingwijzer aan, dat hij rechtsaf moest, maar zwenkte plotseling toch naar links. De automo bilist uit OpHemert kon met zijn volks wagenbusje de Peugeot van de Turk niet meer ontwijken en er volgde een botsing. De Turk liet verstek gaan. Omdat hij de hoofdschuldige was, werd hij veroordeeld tot een boete van f 100,De automobilist uit Ophemert tot f 35,—. De derde Turk was woonachtig in Tiel. Op de Binnenhoek was hij on verantwoord! de weg overgestoken en werd hij gegrepen door een bromfiets. Conform de eis werd hij tot een boete vaan f 20,veroordeeld. LEWES (Engeland) De Britse politie neemt op het ogenblik proeven met een systeem van radiotransmissie van foto's van misdadigers van het bu reau naar de patrouillewagens. Het systeem werd ontwikkeld door de firma Muirhead in samenwerking met het Britse ministerie van Binnenlandse Za ken. Op de foto links de zender in het politiebureau van Lewes en rechts de ontvanger in een van de politiewagens. H NEW YORK Het langdurige verzet van het Vaticaan tegen het Italiaanse communisme heeft evenveel te maken met de bescherming van een Vaticaanse aandelenportefeuille van naar schatting 5,6 miljard dollar als met theologie, beweert de schrijver van een nieuw boek over de rijkdommen van het Vati caan. Nino Lo Bello, een in Amerika geboren correspondent, die zich tien jaar in Rome heeft beziggehouden met het verslaan van financieel nieuws, schreef in „Het Vaticaanse Imperium" (Trident Press, New York) „Het Vaticaan, dat zich tot dus verre tevreden heeft gesteld met in directe manipulaties in plaats van directe, speelt in Italië politiek, deels omdat het de communistische partij in bedwang wil houden, en deels omdat grote invloed in het Ita liaanse kabinet en de 20 ministeries een soort garantie is, dat de finan ciële belangen van de kerk zullen worden gediend. Het boek geeft de 5,6 miljard dol lar als een voorzichtige schatting van de totale waarde van de zake lijke belangen van het Vaticaan, af gezien van de in de basiliek van Sint Pieter en de pauselijke musea opgeslagen en zo goed als niet te verkopen meesterwerken van renais sancekunst, waarvan de waarde niet te schatten is. „De som is waarschijnlijk een te lage opgave", vervolgt Lo Bello, „want het Vaticaan heeft in de gehe le wereld geïnvesteerd en zelfs bij oppervlakkige beschouwing van zijn portefeuille kan blijken, dat het cij fer hoger moet zijn dan 5,6 miljard dollar." Lo Bello, die 47 jaar is en thans te Wenen woont, heeft het grootste deel van de 186 bladzijden van zijn boek gewijd aan het nagaan van de geschiedenis en de omvang van de Vaticaanse investeringen in een over de hele wereld verspreid assortiment van ondernemingen en concerns. Binnen Italië omvatten zij grote belangen in elektrische energie, nutsgebouwen, onroerend goed, land bouwmachines, suiker, spaghetti, keramische badkamer-onderdelen, dynamiet en ammunitie, mijnbouw, chemicaliën, scheepvaart, genees middelen, bank- en kredietwezen. In het buitenland verdient het Va ticaan volgens Lo Bello via onderne mingen in onroerende goederen geld met luxe-appartementen en huizen bouw in Washington D.C. (Waterga te Improvements Inc.), Montreal (Redbrooke Estates Ltd. en Ediltec- no Candat Ltd) en in de stad Mexico (Ediltecno de Mexico S.A.) De schrijver vermeldt, dat het Va ticaan in 1928 bijna bankroet was. bij het „Verdrag van Lateranen" tussen Italië en het Vaticaan in 1929 een handgeld van 90 miljoen dollar verwierf en vervolgens door de bril jante aanpak van een onbekende Ita liaanse bankier, Bernardino Nogara, dit kapitaal vermeerderde. De grootste financiële operatie van 't Vaticaan is volgens Lo Bello he den ten dage de „Societa Generale Immobilaire" Lo Bello merkte op, dat tot de handvol financiers daar van behoren de voormalige gouver neur-generaal van Vaticaanstad, graaf Enrico Galeazzi en drie Prin sen Pacelli, neven van paus Pius XII. De totale uitgaven van de paus voor het besturen van Vaticaanstad bedragen volgens het boek 20 mil joen dollar per jaar. Lo Bello wijst erop, dat zijn boek niet ten doel heeft er kritiek op te oefenen, dat het Vaticaan geld moet verdienen voor zijn over de he le wereld verspreide instellingen, maar de betrekkingen van het Vati caan met het dollarteken, een sym bool, dat in de hedendaagse wereld even machtig is als het kruis, te on derzoeken. Ceatra heeft eea simpele oplossing voer hot i—lipiikliim. Zo berekent de grossiers-bodemprijzen als gro tere hoeveelheden vm bepaalde arti kelen keept ea zelf mee teemt Dat is natuurlijk alleen iets voor do vooniit- ziendeeen—volgeodo—vroek denkeode bals vrouw. Maar hoeveel honderdduizenden zijn er daar niet van ia Nederland7 Ach - e ook? Daa zien wij bij Ceatra. komijn ei edammer Omdat wij 150.000 paar Gracia nylons kochten van de grootste fabriek m Nederland konden wij dit kwaliteitsproduct voor lachwekkend prijsje *'U| W V ir»cia naadloos 20 denier maten 8%-TI bij 5 paar per paar Een hangplant die men tegenwoordig zeer weinig meer ziet, doch vroe ger in bijna elke woning aanwezig was, is de toch zeer elegante As paragus Spengeri". Waar deze sierplant niet als kamerplant aan wezig is, kent men haar toch on getwijfeld als tafelversiering of aanvulling van boeketten. In de bloemschïkking speelde zij een gro te rol. Dat zij daarnaast ook als een schitterende kamerplant gold, genwoordig zien wij, dat in bloem- verhoogde slechts haar roem. Te werk de takjes van de Asparagus plumosus" veel worden gebruikt. Toch meen ik de „Asparagus Spren gen" als elegante hangplant nog eens onder Uw aandacht te moeten brengen. Het is een van de sterkste kamer planten. Het leven van een hang plant gaat meestal niet zo rustig voort als dat van gewone kamer planten, want doordat een derge lijke plant dikwijls vrij hoog is op gehangen, vergeet men haar maar al te vaak water te geven. Een hangplant moet eigenlijk een stoot je kunnen verdragen, en dat kan de Asparagus gelukkig, omdat zij aan de wortels knolvormige ver dikkingen heeft, die voldoende wa ter bevatten om een tijdelijke ver waarlozing te kunnen verdiagen. In de zomer heeft de plant wel veel behoefte aan water, omdat zij dan volop groeit, af en toe bemesting zal zij waarderen doch 's winters zijn haar eisen gering. Zij houdt van voldoende licht, doch niet van de felle zon, waardoor haar ran ken geel worden. Oudere planten kunnen in de voorzomer bloeien met rose bloempjes die in het na jaar gevolgd worden door fraaie rode bessen. Nog een plant die men tegenwoordig zelden meer aantreft is de Kamer den (Arauconia excelsa). Ook de ze plant is blijkbaar uitgerangeerd en is geheel door andere planten verdrongen. Toch wil ik ook deze oud-gediende weer eens voor het voetlicht plaatsen. De plant ver toont veel gelijkenis met een kerst boompje, vandaar dat zij in de wandeling kamerden" genoemd werd, hoewel de vorm veel meer overeenkomst heeft met een spar retje. Op regelmatige wijze zijn de takken in etages om het stammetje geplaatst en bij een goed gevormd exemplaar behoort de vorm enigs zins pyramidaal te zijn. Zo'n ka merdennetje behoort er fris en sappig uit te zien, terwijl de blad- kransen een gestrekte stand moe ten vertonen. Staat deze plant op een te warme of een te donkere standplaats dan nemen de blad- kransen een treurende houding aan. In de zomer schuwt zij de fel le zonnestralen, waardoor haar fris groene kransen binnen korte tijd een vale bruine kleur aannemen. Zij eist een koele plaats in een licht vertrek en zo gelijkmatig mo gelijke temperatuur. In de zomer geeft men de plant af en toe wat plantenmest. Is verpotten nodig, dan is de maand april het ge schiktst. Een ideale potgrond voor haar is een mengsel van 2 delen bosgrond, 1 deel bladgrond met wat scherp zand en oude koemest. Hiermede heb ik een tweetal planten aan de vergetelheid ontrukt, die in hun tijd de trots van menige lief hebster zijn geweest. Wie weet worden zij nog weer eens geaccep teerd. Het is al vaak voorgeko men, dat oud weer nieuw werd! We weten: mode is een rare zaak. Wie in het bezit is van een Kamer linde (Sparmannia Africana) kan nu spoedig haar tere bloemen aan schouwen. Uit de verte vertonen deze veel gelijkenis met perebloe sem, doch ze zijn veel intenser wit. In het hart een bundel meeldraden, waarvan het binnenste gedeelte rood en de buitenste kring geel van kleur is. De Kamerlinde vraagt een koele standplaats om bloemen te vormen en dat is juist wat de meeste liefhebbers niet weten. Houdt de plant 's winters niet in de warme huiskamer, doch in een zeer matig verwarmd vertrek. Zet haar volop in het licht. Eigenaar dig, dat de meeste liefhebbers haar beschouwen als een bladplant, zon der er bij te denken dat zij ook nog bloeien kan. Toch, wie eens de tere bloesem aanschouwd heeft, verlangt er ieder jaar opnieuw weer naar. :eft U de Streptocarpus behandeld zoals ik in oktober aangaf? Dan heeft zij haar bladeren behouden en kan zij eind dezer maand verpot worden. De plant is teer en de be mesting kan gauw te scherp zijn, daarom is het geven van verse aarde ongetwijfeld beter. Gebruik dus gewone rulle bladaarde. Bij een goede verzorging kunt U zeker drie maanden achtereen van een rijke bloei genieten. Wilt er om denken, dat U de uitge bloeide .Amaryllis" volop water en eens per week kamerplanten- mest geeft, want juist na de bloei begint de groeitijd. Dan gaat zij krachten verzamelen om het vol gend jaar wederom te kunnen bloeien. De naam Amaryllis is bij de liefhebbers helemaal ingebur gerd. De wetenschappelijke naam Hippeastrumis vrijwel onbe kend, in de meeste goede prijscou ranten zijn beide namen vermeld om verwarring te voorkomen. Het wordt dan als volgt aangegeven: Amaryllis (Hippeastrum hybride). Terwijl ik dit „praatje" neerschrijf regeert Koning Winter nog met strenge hand. We kunnen echter wel aannemen, dat zijn heerschap pij spoedig ten einde loopt. Al vlie gen ons nu nog de sneeuwvlokken om de oren en blaast ons de stren ge heerser nog zijn ijskoude adem in het gezicht, het valt niet te ont kennen, dat het voorjaar in zicht komt. Nog even geduld en ,,het voorjaar komt in het hout te han gen". E. J. Grijsen-Rhenen. DEN HAAG De Nederlandse kust vaarder „Henrica Thekla" is in de af gelopen nacht op zeventig mijl ten zuidwesten van de Franse havenstad Brest gezonken. De zeven bemannings leden waren kort tevoren, toen het schip reeds zware slagzij maakte, aan boord gegaan van een ander Neder lands schip, de „Stella Antares", dat te hulp was gekomen. De „Stella An tares" zette daarop koers naar Rotter dam. De 500 ton metende „Henrica The kla", van de rederij J. Seven in Hoo- gezand, zond dinsdagavond een nood sein uit en deelde mee dat het schip een lek had en water maakte. Het was met een lading porseleinaarde op weg van Plymouth (Engeland) naar een haven bij Napels, toen het door een ho ge zee werd getroffen, waardoor ern stige schade ontstond. Verscheidene vaartuigen, waaronder de „Tasman Zee", spoedden zich naar het in nood verkerende schip.

De Vallei | 1969 | | pagina 4