Gemeente Leersum overweegt t verhuren van hokken en schuren aan gastarbeiders te verbieden wonen Marokkanen in tochtige hokken voor f 8,- per week HONDERD GULDEN VOOR .HULP BRAND EDERVEEN. Ingetogen en beheerste uitvoering van Johannes Passion in Rhenen Ledenaantal De Voorn" nadert 1000 „Euphonia" zette traditie op waardige wijze voort Kegelbond gaat vijfde lustrum vieren Diploma's van verkeerscursus uitgereikt Ds. v.d. Velden benoemd op Hydepark Boeiende avond CPB - O verberg GEVAARLIJK ZIEK KEERZIJDE VERBOD Solisten UIT DE KERKEN WOENSDAG 19 FEBRUARI 1969 lllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllUllllllillilllllllllllllllllillllIllllllllllllllUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIJIIIUIIIIIIIIIIliilllltlllUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII IHWWHMIW LEERSUM Op gemeentelijk niveau wordt overwogen de verhuurders van hokken, schu ren en „zomerhuisjes" doorgaans aan gast arbeiders te verbieden deze bouwsels nog langer op geschetste wijze te exploiteren. Het is genoegzaam bekend dat verschillende gastarbei ders een armetierige huisvesting verkiezen boven een redelijke woonaccommodatie omdat de prij zen hun meestal te hoog zijn. Hierdoor krijgen bezitters van kippenhokken, oude tochtige schu ren enz. de kans hun bouwsels te verhuren en het zijn juist de uit deze omstandigheden voort vloeiende problemen die de aandacht trekken. In het algemeen willen met name de Marokkanen hun eigen levensinstelling en -opvatting volledig behouden en zij doen geen enkele moeite zich ook maar enigszins aan te passen aan de in Neder land geldende normen. Dat men nauwelijks ken nis maakt met die normen, vindt zijn oorzaak in het ontbreken van enige maatschappelijke bege leiding (waarvoor men zich ook al heel moeilijk open stelt). Het interieurvan het hok, waar-de toestand, waaraan hopelijk een voor men acht gulden per week eind 'gemaakt wordt. Afbraak is het per persoon betaalt. Een eigen keus enige middel, van de bewoners, maar een schrijnen-1 De wereld van Aboelkadar Abdellah Is dichtgeplakt met krantenpapier, tent doek en dun overgordijnstof. Aboelka- der is een Marokkaanse gastarbeider, oud 28 jaar, gehuwd en vader van vier kinderen. Sinds 1966 woont hij met nog drie landgenoten in een kippenhok aan de Buurtweg in Leersum voor acht gul den per week (per persoon). Dat is niet zoveel, zou je zeggen, maar de ac commodatie is zo miserabel dat 'n Bar- neveldse kip onmiddellijk van de leg zou raken. De voor twee personen beslist niet te royale ruimte is omgeven door dun houtwerk vol gaten en kieren. Er is een soort portaaltje gemaakt waarvan de deur niet voldoende is af te grende len. Daar waar het glas stuk is gegaan is papier aangebracht om tenminste de wind zoveel mogelijk buiten te houden. Op de ongelijke deels betonnen en le men vloer ligt hier en daar een stuk vloerbedekking. Ergens in een hoek staat een stokoude kachel, waarvan de gebrekkige pijp op een brandgevaar lijke manier naar buiten is bevestigd. Het apparaat moet gestookt worden met hout (dat men zelf moet opdoen) en daarom hangt er doorgaans een rookgordijn in het schamele vertrek. Tegen elkaar aan staan twee hoge le dikanten, waarvan het beddegoed smoe zelig is. In het vertrek bevindt zich geen waterkraan, géén toilet en uiter aard geen afvoer. Van een aanrecht of van iets dat hierop lijkt is nauwelijks sprake; wel staat er een emmer met beslist niet schoon water. Onder één van de bedden bevindt zich de „pro- viantkast" en voor de rest staat op een armzalig rekje een voorraadbus. Aboelkader deelt dit vertrek met een collega (die thans op vakantie is) en betaalt f 8,- per week. Daarbij is de prijs van de butagasfles niet inbe grepen. Het hok is in tweëen gesplitst; aan de andere kant treft men eenzelf de situatie aan. Het gehele hok brengt tenminste f 32,— per week op voor de bewoners van het huis dat de veelzeg gende naam „Betjes Keuken" draagt. Het komt wellicht beter uit dan kippen houden. De Marokkaan is al weken ziek vermoedelijk Mao-griep en al die tijd moet hij zichzelf maar we ten te redden. Er zijn dagen geweest dat hij de kachel niet kon aanmaken, omdat er geen hout was. Dinsdag lag er zo'n nat zooitje. Het wilde nauwe lijks branden... Aboelkader is niet de enige die zo gehuisvest is. Ook elders in Leersum en ook in Amerongen ple gen zij op deze manier „op zichzelf" te (willen) wonen. Voor dat vermanend de vinger wordt opgeheven tegen deze vorm van huis vesting van de buitenlandse gastarbei ders, moet men bedenken dat hun le vensomstandigheden in het moeder land hemelsbreed verschillen van die in Nederland. Aboelkader is werkzaam bij de Darthuizer Boomkwekerijen en Zaadhandel te Leersum. Hij doet zijn werk goed. Evenals andere landgeno ten die in de kwekerij werk hebben ge vonden, is hem normale min of meeT aan de eisen des tijds aangepaste woonruimte aangeboden tegen een ver goeding van f 35,- per week. Daarvoor kreeg men kost, ligging en bewassing Maar zo werd van verschillende zij den desgevraagd medegedeeld deze buitenlanders stellen in feite weinig prijs op zo'n huisvesting. De kosten zijn hun te hoog. Ze willen zoveel mo gelijk geld sparen omdat het achter land (doorgaans een zeer uitgebreide familie) volledig teert op deze verdien sten. In vele gevallen worden de Ma rokkanen die voor een vakantie naaj hun moederland teruggaan volledig uit gekleed en komen berooid en zonder eer cent op zak bij hun werkgever terug. De Marokkaan die aan de Buurtwei woont is eerst op een goede manier op gevangen, doch naderhand u'.t eigen be weging vertrokken naar zijn huidige verblijfplaats en toen zijn drie landge noten enige tijd geleden voor vakantie naar huis vertrokken, is hij ziek gewor den. Het gerucht dat hij ernstig ziek zou zijn, is \i elke grond ontbloot. Ook heeft hij na melding de normale medische bijstand ontvangen. Op gemeentelijk niveau worden thans stappen overwogen om paal en perk te stellen aan het bewonen c.q. verhu ren van hokken en andere bouwsels die niet voldoen aan de elementaire be grippen van hygiëne. Wanneer het zo ver komt (op overtredingen zal nauw lettend worden toegezien) blijft het de moeilijkheid, waar de buitenlanders moeten worden ondergebracht, wan neer ze het vertikken gebruik te ma ken van de aanbiedingen. Er zal een zekere vorm van begelei ding moeten komen, welke hun langza merhand overtuigt dat bijvoorbeeld schapen en kippen niet levend geslacht kunnen worden in de woonkamer. De Darthuizer Boomkwekerij welke en kele Marokkanen in dienst heeft is bereid behoorlijke accommadatie te bou wen, mits men er zeker van is dat hier van gebruik zal worden gemaakt. Het is begrijpelijk dat hiertegenover een vergoeding moet staan, omdat tenslot te een onderneming de wins, en/of ka pitaal niet behoeft te steken in woon accommodatie voor de werknemers. Ten dele verscholen achter auto wrakken en andere obstakels staat de kippeschuur, waarin vier Marok kanen wonen". Leersum kent meer van deze bouwsels, die voor een goede prijs verhuurd worden aan doorgaans buitenlandse gastarbeiders. SCHERPENZEEL Dinsdagavond hield in Scherpenzeel in de Hertog van Gelre de West Gelderse Kegelbond zijn 5e jaarvergadering. Na een kort welkomstwoord van de voorzitter, de heer C. Wijnands uit Wageningen, werd in een vlot tempo de agenda afge werkt. Van de 13 aangesloten vereni gingen waren er 9 aanwezig. Ondanks het feit dat het kassaldo iets terug gelopen was vond het be stuur het nog niet nodig om tot ver hoging van de contributie over te gaan. De aftredende bestuursleden, de heer J. Rebergen uit Scherpenzeel en P. Smeenk uit Barneveld, werden her kozen. Er was een vacature in het be stuur en hierin werd gekozen de heer T.' v. Dijk uit Barneveld. De kampioenen van de bond kwamen dit keer uit Scherpenzeel en wel de da mes van „Poedelvrees" en de heren van D.I.G. Deze zullen de bond in de derde klas van het nationale kam pioenschap vertegenwoordigen. Op ver zoek van de dames zou men proberen een trainer te krijgen om zo doende te proberen het spelpeil op te voeren. De bond zelf beschikt niet over de nodige geldmiddelen om het eerste lus trum te vieren. Na enige discussie be sloot men om in Barneveld een 4- daags concours te organiseren. Er werd door verschillende verenigingen financiële steun toegezegd voor het ko pen van de nodige prijzen. Het bestuur is nu als volgt samen gesteld. C. Wijnands, voorzitter uit Wa geningen. Secretaris penningmeester J. Rebergen uit Scherpenzeel. Leden A. H. Nes, T. v. Dijk, P. Smeenk en T. v Dijk Barneveld. Vermeld kan nog worden dat de bond een ledental ^an totaal 160 heeft. Het ledental was het afgelopen jaar bijna ongewijzigd gebleven. In de aanvang van de ver gadering had men een minuut stilte in acht genomen omdat in het afgelopen jaar een tweetal leden door overlijden waren ontvallen. In een ledenvergadering van de af deling Scherpenzeel van de Vereniging voor Veilig Verkeer in de Hertog van Gelie werden door de burgemeester van Scherpenzeel de diploma's uitge reikt aan de geslaagden van de ver keerscursus. Omdat de voorzitter de heer B. v.d. Brink was verhinderd, werden de aanwezigen welkom geheten door de waarnemend voorzitter de hr. P. v. Vollenhoven. Burgemeester Hoytema van Konij nenburg onthulde dat er in Scherpen zeel net zoveel auto's zijn als huizen. Hij feliciteerde alle geslaagden en reik te hun vervolgens het diploma uit. De geslaagden zijn: R. A. Bakker-Veen- vliet, A. v. Beek, J. Bieshaar, I. den Dekker, C. Dorresteijn, J. Dorresteijn, D. v. Ginkel-Lagerweij, J. v. Ginkel, J. de Greef van Manen, G. de Jong, J. Y. H. Renken-Beins, C. Valkenburg en J. v.d. Wetering. Namens de cursisten bracht de heer G. d. Jong dank aan het bestuur en de burgemeester voor zijn woorden. Aan de cursusleider Opperwachtmees ter Hietbrink bood hij namens allen een boekenbon aan. De heer Hietbrink wees er echter op dat het voorlichten in de lijn van zijn beroep ligt. Hij hoopte dat zijn lessen tot heil van het verkeer mochten zijn. LUNTEREN Ter voorziening in de vacature op het hervormd seminarie Hydepark in Driebergen, ontstaan door het overlijden van dr. J. M. de Jong en het creeëren van een derde docenten plaats op het seminarie, heeft de her vormde synode twee nieuwe conrecto ren benoemd. Het zijn ds. M. J. G. van der Velden (40), hervormd predikant te Renkum en dr. F. O. van Gennep, hervormd predikant te Leidschendam. Ds. Van der Velden is aangezocht om zich in het bijzonder aan de studenten semesters op het seminarie leiding te geven. Dr. Van Gennep is aangezocht om in het bijzonder leiding te geven aan de predikantencursussen. De nieuw benoemde conrectoren zul len, als zij de benoeming aanvaarden te zamen met de huidige waarnemend rector dr. E. J. Beker een drieman schap vormen. In de komende twee jaar zal dr. E. J. Beker het presidiaat van het rectorium uitoefenen. Dit presidiaat kan van tijd tot tijd wisselen. Dr. Beker zal zich, behalve met de algemene lei ding in de komende twee jaar, in het bijzonder bezig houden met de vragen over de verhouding tussen kerk, cultuur en samenleving. LUNTEREN Bij de Raiffeisen- bank Lunteren is, twee jaar nadat het bedrag aan ingelegde spaargelden de 15 miljoen bereikte, vorige week vrfjdag de 20 miljoen volgestort. Gistermiddag werd in hotel De Veluwe dit feit ge vierd, hetgeen betekende dat in bijzijn van bestuursleden, leden van de Raad van Toezicht, directie en personeel, mevrouw H. Floor-Mulder, die de 20 miljoen vol gemaakt had een geschenk, een cassette tafelzilver, werd aangebo den. De storting voorafgaande aan die van mevrouw Floor was op rekening van het Comité Hulp Brand Ederveen komen te staan dat daardoor een be drag van 100 gulden kreeg aangebo den. Mevrouw Rademaker die namens het comité het bedrag in ontvangst nam deelde mee dat voor de getroffen we duwe Van Ginkel reeds bijna 15 duizend gulden verzameld was. Raiffeisenbank-voorzitter J. D. v. d. Voort overhandigde tenslotte aan me juffrouw A. Dijs, die na mevrouw Floor geld gestort had, een tweetal gouden sieraden. Het jaar 1968 heeft bij de Raiffei- senbank Lunteren een snelle stijging van de spaargelden te zien gegeven, n.l. een spaaroverschot van bijna 3 miljoen (exclusief rente). Omdat de bank de bij haar ingelegde gelden uit sluitend aanwendt voor financiering van objecten van plaatselijke aard, zoals in woningbouw, scholenbouw en de bouw van de (in augustus klaar komende) aula profiteert de gehele bevolking van de spaarzin van de Lunteranen en de Ederveners. Mevrouw Rademaker nam na mens het comité het bedrag van 100 gulden in ontvangst. DEN HAAG Het aantal Neder landse emigranten, dat naar Australië vertrok, was in 1968 ruim een derde hoger dan in 1967, zo deelt de emigratie- dienst van de Australische ambassade in Den Haag mede. In het afgelopen jaar zijn 3.116 Nederlanders naar Aus tralië geëmigreerd, in 1967 waren het er 2.035. In januari ontving de emigratiedienst meer dan 6.000 aanvragen om inlichtin gen over emigratie naar Australië. RHENEN Onder voorzitterschap van de heer H. Terschegget kwam de Eerste Rhenense Hengelaarsvereniging „De Voorn" gisteravond in het „Eigen Gebouw" in jaarlijkse algemene leden vergadering bijeen, waarvoor naar ver gaderbegrippen in de Grebbestad een zeer behoorlijke belangstelling bestond. Na de opening herdacht voorzitter Terschegget de overleden leden J. Ver- woert, J. van Zanten, G. van Eist, als mede de voorzitter van de Wageningse hengelaarsvereniging de heer H. La- mers, die hij betitelde als een goede vriend van „De Voorn". De vergade ring nam staande een minuut stilde in acht. Uit het jaarverslag van secretaris H. Pleijler bleek dat „De Voorn" weer een geslaagd verenigingsjaar achter de rug heeft. Er werd een nationaal con cours georganiseerd, er werden zeven onderlinge en zes competitiewedstrij den gehouden, er werd een tocht voor gehandicapte kinderen georganiseerd en de vereniging won definitief de prachtige wisselprijs in de streekcom- petitie. Het viswater De Rijn werd opnieuw gepacht voor zes jaar, het ledental was weer hoger dan vorig jaar en loopt naar de duizend. Opnieuw is het bestuur be zig een stuk van De Linge te pachten, waar al 3000 snoeken werden gepoot. In de binnen-Grift werd paling gepoot. Het was nog een moeilijk punt om het iedereen naar de zin te maken wan neer het gold het organiseren van hen- gelwedstrijden. Voorzitter Terschegget gaf echter de verzekering dat het be stuur alles in het werk zal stellen om zoveel mogelijk iedereen de gelegen heid te geven deel te nemen. Penningmeester Lodder kwam met een prachtig voordelig saldo uit de bus. Daarvoor werd hem een woord van hul de gebracht. In de kascommissie kre gen voor het jaar 1969 zitting de heren Buitenhuis, Van Mourik en P. de Jong. De periodiek aftredende bestuursle den Terschegget, Van Zetten en Brou wer werden zonder stemming herkozen, daar geen tegenkandidaten waren ge steld. Over een aangekondigde contributie verhoging voor de hengelaarsbond zal nog van gedachten worden gewisseld, hoewel er uit de vergadering stemmen opgingen vooral niet met de bond te breken met het oog op de recreative belangen die de vereniging voorstaat. RHENEN „Heer Jezus, kom! Vind mij bereid! U loof ik tot in eeuwigheid!" Deze laatste woorden van Bach's Johannes Passion geven in wezen weer, waar het Bach in deze passiemuziek om gaat. Het zijn de woorden waaruit het zuivere evangelie klinkt: de bede van hen die geloven en de lofprijzing van de gemeente aan het eind van haar samenkomst. De jaarlijkse uitvoering van de Johan nes Passion in de Cunerakerk te Rhe nen biedt door de intieme sfeer en het bijzonder sfeervolle decor alle moge lijkheden om Jezus' lijden op de juiste, door Bach bedoelde wijze muzikaal te beleven. Gelukkig dat ook Gijsbert van Zan ten met de Chr. Oratorium vereniging „Euphonia", de solisten en het Radio Bach-Orkest zich gisteravond volledig gehouden hebben aan Bach's „op dracht en bedoeling", waardoor niet alleen een beheerste en ingetogen uit voering tot stand kwam maar ook het evangelie ten volle kon doorklinken voor de toehoorders, die in wezen de gemeente vormden. Hoewel er enkele gedeelten nauw verwant zijn aan de Mattheus Passion, roept Joh. Seb. Bach in zijn (eerder gecomponeerde) Johannes Passion een toch wel heel andere sfeer op. Het Jo hannes ;evangelie geeft Jezus' lijden veel beknopter en eenvoudiger weer, was ook uit de lengte en opzet van Bach's passiemuziek blijkt. Een inlei ding ontbreekt hier geheel, alleen het koor begint zoals het ook zal eindigen: met een lofprijzing. Direct daarna valt de evangelist in en zingt de bijbel tekst. Het zou te ver voeren heel de passion op de voet te volgen. Al in het zojuist genoemde openingskoor bleek Euphonia de muzikale stof volledig naar inhoud en voordracht te beheer sen. De opvattingen van Gijsbert van Zanten kan ik volkomen onderschrij ven. Zonder in grote en misplaatste dramatiek te vervallen zong het koor de toebedeelde koralen gevoelvol en tegelijk in een niet te strakke voor dracht. Het is overigens altijd bijzonder moei lijk om een dergelijke uitvoering na der te bezien, wanneer je zo intens ge noten hebt van Bach's muziek. Er is door koor en dirigent hard op gewerkt en elke vorm van eventuele kritiek doet eigenlijk al schade aan het genieten als geheel. Het waren ook maar heel kleine schoonheidsfoutjes toen in 't ko raal „Petrus, der nicht denkt zurück" de tenoren even te hard naar voren kwamen; toen in de nummers 23 en 25, waar de Joden tot Pilatus roepen, de evenwichtigheid even zoek was en de inzet van de mannen in het „Weg mit dem, kreuzige ihn" niet altijd ge heel op tijd was. Zulke dingen zie je over 't hoofd wanneer je de uitvoering als geheel bekijkt en ondergaat en niet anders kunt va.-., .len dan dat koor op magistrale wijze zijn taak ver vuld heeft, waarbij apart vermeld mag worden; de grote mate van zuiverheid. De solisten van deze avond hebben alles gebracht wat de vele honderden toehoorders verwachtten. Jan Waaijer bleek weer een geweldige trefzekere evangelist die op bescheiden maar prachtige wijze zijn aandeel vertolkte. Elisabeth Cooymans maakte haar de- buur in Rhenen en de kennismaking is naar ik meen wel bevallen. Zij bezit een prachtige soepele voordracht, hoe wel haar stemvolume voor de Cunera kerk soms iets te kort schoot. Dat was beslist niet het geval met Annette de la Bije. Haar zang was van enorme allure en het leek wel of de kerk op haar stem is gebouwd. Vooral in de sopraan-aria „Zerfliesse, mein Herze" toonde zij haar souplesse en zong ze met een verrassend gemak de moeilijke passages. Geweldig, wat een stem. Hier was ook de orkestbegeleiding rondweg prima. De Christuspartij was in goede han den bij Cor Niessen. Op beheerste en niet over-gedramatiseerde wijze zong hij de woorden die Christus eens ge sproken heeft. Trouwens, Bach geeft hier (gelukkig) weinig gelegenheid tot dramatiseren. Niessen heeft zowel in hoge als lage partijen voldoende klank en volume om een ieder te boeien. Ook David Hollestelle en Paul Schotsman hebben hun partijen met overtuiging gebracht. Helaas moest de claveciniste Janny v. Wering wegens ziekte vervangen wor den door haar leerling Rienk Jiskoot uit De Bilt. Hoéwel hij vaak tijdens de re citatieven net een fractie van een se conde te laat was (vooral in het begin) kwam hij er in de loop van de avond steeds beter in en hij verdient alle lof voor de wijze waarop hij, met name in de begeleiding van de aria's, zich er doorheen sloeg. Een aparte vermel ding voor Mieke Smalhout die voor een werkelijk schitterende begeleiding zorg de in de diep ontroerde alt-aria „Es ist vollbracht", één der lyrische hoogte punten. Met de honderden toehoorders heb ik genoten van deze Stijlvolle uitvoering. Er is haast geen mooieren manier denkbaar om de lijdenstijd in te gaan, dan met deze Johannes Passion. „Euphonia" en de bele overige mede werkenden hebben het mij en stellig vele anderen door deze waardige uit voering mogelijk gemaakt. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Spijkenisse: H. W. de Knijff te Gent (B.) (Pr. Evang. Kerk), te IJsselmuiden: T. Langerak te Vee- nendaal, te Beilen (toez.): J. L. Keij- zer te Nieuw-Vennep-Abbenes, te Lemmer: A. Cladder te Dongen, te Noordwijk-Binnen: dr. J. G. B. Jan sen, vic. te Noordwijk aan zee. bedankt: voor Tholen: B. J. Zaal te IJs selmuiden. OVERBERG. De bijeenkomst van de Christelijke Plattelandsvrouwen Bond, afdeling Overberg, die werd ver zorgd door de Nederlandse Christelijke Reis Vereniging is een enorm succes geworden. De heren J. J. Stobbe en G. Molenaar van de N.C.R(eis)V. hebben de vele aanwezigen door middel van films laten kennismaken met landen, die by de Nederlandse toeristen bjjzonder in trek zjjn. Alvorens het filmprogramma van start ging, werd door één van de beide heren een korte uiteenzetting gegeven over het doel van de reeds 47 jaar be staande NCRV, die zich van vele ande reportage over Israël, een land dat bij dat o.a. op zondag niet gereisd wordt. Er werden een drietal films vertoond. De eerste ging over Duitsland en de tweede over het vakantieland-in-op- komst, Joegoslavië. De avond werd be sloten met de vertoning van een film- re reisverenigingen onderscheidt door- de Nederlandse toeristen ook steeds meer in trek raakt. In haar welkomstwoord had de pre sidente van de CPB, mevrouw Hoogen- doorn de leden van de Overbergse af deling opgeroepen deel te nemen aan de viering van het jubileum van de pro vinciale CPB-Utrecht op 27 maart in ho tel Boschlust te Zeist.

De Vallei | 1969 | | pagina 5