China kapt overleg met VS in Warschau Edward Kennedy was nog te kwetsbaar EINDELIJK WAS AAN DE SIEGFR1EDLIJN Griep? Chefarine „4" doet wonderen Zeer veel arrestaties in Baskenland en Catalonië NIXON BENOEMDE NEGER Regering-Nixon achter niet-verspreiding Oppositie zegt gesprek met Ajoeb Khan af Franse breuk met WEU niet algemeen GEWONDEN UIT BIAFRA NAAR EUROPA p Kwaad over Liao Ho-sjoe n no ZAL DOORGAAN Praag geeft steun voor terugkeer Groter tekort op Franse handelsbalans Geen resultaat over prijzen in landbouw Confectiepakje in de ruimte Sterilisatie in Indonesië Zware brand in Portugal Spaans schrijver veroordeeld VERRAST Misstanden in Zuidafrikaanse gevangenissen bevestigd De vier middelen, verenigd in Chefarine „4" - elk afzonderlijk al beroemd - wer ken tezamen nóg beter en helpen vaak ook dan wanneer andere middelen falen. De combinatie is ideaal om pijn of griep snel en doeltreffend te bestrijden. Waar je ook kijkt steeds meer mensen roken Roxy 25. U toch ook? Hoofdagent wordt niet vervolgd Levenslang voor Britse moordenaar WOENSDAG 19 FEBRUARI 1969 WARSCHAU Communistisch China heeft de bijeenkomst voor de Ame- rikaans-Chinese besprekingen op ambassadeursniveau te Warschau (Polen), die donderdag had moeten plaatsvinden, afgezegd, zo heeft een woordvoerder voor de Chinese ambassade in Polen gisteravond meegedeeld. Radio-Peking had al eerder op de dag de bijeenkomst „ongelegen" ge noemd als gevolg van de „anti-Chi- nese sfeer" in de Verenigde Staten. De radio doelde op het overlopen van de Chinese zaakgelastigde in Den Haag, Liao Ho-Sjoe, naar de Verenigde Staten. China eiste de uitlevering van de Chinese diplomaat nadat het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken had bekendgemaakt, dat Liao Ho-Sjoe van Nederland naar de Ver enigde Staten was vertrokken en daar politiek asiel had gevraagd. De Ame rikaanse regering weigerde echter daaraan gevolg te geven. De Chines® beslissing verraste Washington. Twee diplomaten van het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken waren al naar Warschau vertrokken om deel te nemen aan het overleg in Warschau, het enige perio dieke contact tussen China en de Ver enigde Staten. William Rogers, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, zei gisteravond, dat de Chinese houding hem teleurstelde. Amerika was van plan om op de bijeenkomst China een plan voor te leggen dat voorzag in het vreedzaam naast elkaar leven van de beide landen. NEW YORK De Amerikaanse sena tor Edward Kennedy heeft gezegd, dat hij vorig jaar niet naar de de mocratische presidentskandidatuur wilde dingen, omdat hij zich o.a. te kwetsbaar voelde voor aanvallen van Richard Nixon. De druk op hem om zich in augustus op de partij- conventie in Chicago kandidaat te stellen, was na de moord op zijn broer Robert twee maanden eerder onvoorstelbaar groot, zoals Edward in het tijdschrift Look vertelde. „In de grond van de zaak was ik toen eenvouding niet in de stemming voor politiek en het voeren van een campagne, en daarnaast was ik te kwetsbaar. Hoe kon ik per slot van rekening in gemoede beweringen van Nixon bestrijden en we moes ten er rekening mee houden dat hij ze zou doen dat ik te jong was, dat mijn staat van dienst in het openbare leven niet overtuigend ge noeg was om mij aan te bevelen voor het hoge ambt van president, dat ik misschien probeerde de na men van mijn broers uit te buiten?," aldus de senator. „Ik kon de democratische partij niet blootstellen aan zo'n mate van kwetsbaarheid". BONN „We zullen ons wasgoed aan de Siegfriedlijn ophangen!" Dat zongen geallieerde soldaten in de Tweede Wereldoorlog. Dit ideaal kan nu voor iedereen werkelijkheid worden, want West-Duitsland zit in zijn maag met veertienduizend overtollige en verouderde bunkers, die nu voor een spotprijs te koop staan. Kort voor de oorlog voltooide het nazi-regime de Westwall, meer be kend als Siegfriedlinie. De vesting gordel aan de Franse grens omvat te onder meer twintigduizend bun kers en honderden kilometers tank versperring. Nu zit men ermee, want de bun kers met hun drie meter dikke mu ren zijn haast niet weg te krijgen. Opruimen door gespecialiseerde slopers zou honderden miljoenen kosten. Weliswaar zijn er genoeg gega digden die dromen van een eigen vestinkje om er een weekendhuisje of patateskraam van te maken. Hun enthousiasme is evenwel snel be koeld als ze merken dat de bunkers geen elektriciteit of waterleiding hebben. O PRAAG Tsjecho-Slowakije heeft zijn onderdanen, die na de invasie van de Oostbloklanden de wijk naar het bui tenland namen, financiële steun en voorschotten voor reisgeld aangeboden, wanneer zij naar hun land wensen terug te keren. De ambassades hebben op delen, dat niets hun terugkeer in de dracht gekregen deze mensen mee te weg staat. Zij kunnen leningen en voor schotten voor reisgeld later terugbe talen. Zelfs zij, die nog niet tot terug keer besloten hebben, kunnen om finan ciële steun bij hun ambassades aan kloppen, zo meldde dinsdag het blad Svobode Slovo. Volgens het blad be schouwen vele bedrijven in het buiten land de Tsjechoslowaakse vluchtelingen als goedkope, maar hoog gekwalificeer de arbeidskrachten. Ongeveer 60.000 Tsjechosjowaken vluchtten na de invasie het land uit. Ongeveer de helft daarvan is inmid dels teruggekeerd. JOHANNESBURG Laurence Gan- dar, de hoofdredacteur van de Rand Daily Mail en verslaggever Benjamin Pogrund hebben ontkend schuldig te zijn aan het publiceren van gegevens over de toestanden in Zuidafrikaanse gevangenissen, zonder redelijke stappen gedaan te hebben om de juistheid daar van na te gaan. Zij staan terecht wegens een reeks artikelen in de Rand Daily Mail in 1965 over beweerde mishandeling in verschei dene gevangenissen. Brigade-generaal Johannes Steyn, president van het Zuidafrikaanse ge vangeniswezen, deelde mee, dat er tus sen 1961 en 1965, 220 wandaden in Zuid afrikaanse gevangenissen waren ge meld, maar dat zijn dienst hiertegen scherp optreedt. PARIJS De Franse handelsbalans over 1968 vertoont een tekort van 6,35 miljard franc. Dit is 1,3 miljard franc méér dan het jaar ervoor. Het dek kingspercentage daalde dan ook van 19,8 procent tot 90,8. Toch valt dit heel erg mee na een jaar, waarin de Franse economie bijna twee maanden heeft stilgestaan en waarin het land een ernstige finan ciële crisis doormaakte. Frankrijk voerde in 1968 voor 69,16 miljard franc in. Dit betekende een vermeerdering van twaalf procent in vergelijking met 1967. De uitvoer steeg met bijna hetzelfde percentage (11,8 procent) tot 62,81 miljard franc. De handel met de landen van de franc zone leverde een overschot op van 670 miljoen franc. BRUSSEL De ministers van Land bouw van de EEG- landen zijn er niet in geslaagd overeenstemming te berei ken over de landbouwprijzen die moete gelden voor het seizoen 1969/70. Zij hebben een beslissing hierover uitge steld tot maart, op 10 en 11 maart ko men de ministers weer bijeen. De uitvoerende commissie van de EEG heeft lagere prijzen voorgesteld voor zachte granen, boter, suiker, sui kerbieten en oliën en vetten, De com missie wil een consumentenbelasting op margarine en grotere subsidies voor mager melkpoeder en Italiaanse kaas. Italië, Luxemburg en België hebben gepleit voor „bevriezing" van de prij zen voor het komende seizoen, Frank rijk stemde hiermee in, behalve wat betreft de prijzen van zuivelprodukten en rundvlees. Frankrijk zal een tijdelijke prijsstop voor zuivel en rundvlees accepteren, maar streeft naar hogere prijzen voor rundvlees. Frankrijk en West-Duitsland willen beide een spoedige oplossing voor de problemen van de zuivel- overschotten, maar niet via verlaging van de melkprijs. Zij zijn voorstander van beperking uit eigen vrije wil van de produktie van zuivel door de boeren tot het peil van vorig seizoen, de kosten van overschot ten boven dit peil zouden dan moeten worden gedragen door de produkten zelf. ADVERTENTIE Vier middelen in één tablet - waaronder het betrouwbare maagmiddel Chefarox - helpen snel en... doen wonderen t PARIJS Ruim tweehonderd arbeiders zijn gearresteerd in de Noordspaanse stad Bilbao, waar zestienduizend metaalarbeiders sedert 31 januari in staking zjjn. Deze is uitgeroepen om te protesteren tegen de uitzonderingstoestand en tegen de nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst. De belangrijkste staalindustrie van deze streek, Babcock-Wilcox is gesloten, evenals de scheepswerven. Sterke po sitie-eenheden hebben de arbeiderswij ken bezet. In de streek van San Sebastian, waar deze uitzonderingstoestand als gevolg van de troebelen onder Basken al zes maanden duurt, blijft de toestand zeer gespannen. Zesduizend arbeiders sta ken daar nog altijd. In Barcelona en omgeving zijn kort geleden twintig personen gearresteerd, die er van worden beschuldigd te beho ren tot de „socialistische eenheidspar tij van Catalonië". Onder hen zijn drie vrouwen, vijf studenten en acht arbei ders. Het is de eerste keer sinds de af kondiging van de noodtoestand op 24 januari, dat officieel melding is ge maakt van personen die worden be- ADVERTENTIE schuldigd van vijandige activiteit te gen het regiem. Te Madrid is een kapelaan van de parochie in de arbeiderswijk Moratalaz veroordeeld tot een zware boete om dat hij in een preek was opgekomen voor zijn pastoor. Die werd drie weken geleden gearresteerd en zit nog altijd vast. Open brief De leerlingen van het bisschoppelijke college in Camillas priesters, semi naristen en leken hebben een open brief gestuurd aan het Spaanse episco paat. Daarin eisen zij, dat de bisschop pen zich duidelijk zullen uitspreken te gen de bestaande toestand. Doen zij dat niet, dan zullen zij beschouwd worden als een verlengstuk van -de overheid, die deze toestand heeft geschapen. BRUSSEL Vier leden van de Euro pese organisatie voor de ruimtevaart (ELDO) hebben in Brussel besloten, hun arbeid aan het 626 miljoen dollar- programma voort te zetten en daartoe een club op te richten, waar ook ande re landen lid van kunnen worden. De vier Frankrijk, West-Duitsland, Ne derland en België zullen voorgaan met de ontwikkeling van een Europese raket Engeland dat uit de ELDO wil treden, en Italië, dat ook sceptisch staat tegenover het project, ontbraken bij de besprekingen An de Belgische hoofd stad. Volgens welingelichte kringen zal En geland wellicht worden benaderd over het gebruiken van de Blue Streak-ra- ket. Er werd gevraagd contact te zoeken met de Italiaanse regering om deze over te halen alsnog volledig deel te nemen aan het project. Engeland wil voor de Europese satel liet een Amerikaanse draagraket ge bruiken en geen eigen Europese raket ontwikkelen. Scandinavische landen en Zwitserland werden genoemd als mo gelijke kandidaten voor de nieuwe club. Twee van de drie astronauten bij de komende Apotlo-vluchten zullen een ruimtepak dragen dat hen in staat stelt onafhankelijk van de cabine in de ruimte te verblijven. Het kostuum weegt ongeveer 27 kg en de uitrusting op de rug nog eens zo'n 8 kg. WASHINGTON Voor de senaats commissie van Buitenlandse Zaken heeft de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Rogers, een pleidooi gehouden voor 'n snelle ratificering van 't nucleaire niet-verspreidingsverdrag. Hij huldigde daarbij de opvatting, dat dit verdrag de defensie-afspraken der Ver. Staten met andere landen niet nadelig zal beïnvloeden en verklaarde dat de Amerikaanse regering haar be staande militaire verplichtingen tegen over het buitenland niet zal wijzigen. De bewindsman beklemtoonde, dat de nieuwe Amerikaanse regering achter de officiële interpretatie van het NAVO-verdrag staat, zoals deze door de vorige regering aan de NAVO-bond- genoten is gegeven. (De toenmalige minister van Buitenlandse Zaken, President Nixon in gesprek met de onlangs aangestelde directeur van het Comité voor Europese Mi gratie, John F. Thomas. Thomas is de eerste Amerikaanse neger, die een be langrijke internationale organisatie zal leiden. Vanuit Genève tracht het comité het lot van vluchtelingen te verbeteren. DEN HAAG De 49-jarige Haagse hoofdagent F. L. B., die een paar weken geleden werd geschorst, omdat hjj twee flesjes Maggi had weggeno men, zal niet worden vervolgd. De Haagse officier van justitie, mr. A. W. Rosingh, vindt het vergrijp te licht om tot een gerechtelijke vervol ging over te gaan. Voor de hoofdagent is de zaak nog niet afgedaan. Hij zal tuchtrechtelijk worden gestraft. Zijn schorsing blijft van kracht. De tuchtrechtelijke straf kan bestaan uit ontslag, verlaging in rang en inhouding van vakantiedagen. STAFFORD (Engelang) Een 39- jarige man, die beschuldigd werd van aanranding en moord op een 7-jarig meisje is tot levenslang veroordeeld, nadat zijn vrouw tegen hem had ge tuigd. De uitspraak tegen Raymond Leslie Morris kwam na een proces van zeven dagen, dat gebaseerd was op een poli- tie-onderzoek naar de aanrandingen en moorden op drie meisjes nabij Stafford. Morris werd schuldig bevonden aan de moord op een meisje, Christine Dar by, wier lichaam bijna twee jaar gele den werd gevonden. PARIJS De Gaullistische afge vaardigden naar de assemblee van de Westeuropese Unie (WEU) zullen mor gen en vrijdag aanwezig zijn als dat lichaam in Par(js vergadert. Frankrijk is niet voornemens uit de WEU te treden, aldus verklaarden die afgevaardigden dinsdag na een ge sprek van anderhalf uur met de Fran se minister van Buitenlandse Zaken Michel Debré. „Integendeel, het zal proberen de WEU beter te laten functioneren dan op het ogenblik het geval is", zeiden zij. De Gaullistische afgevaardigden stellen zich tot taak de misverstanden uit de wereld te helpen. Zij willen de zaak niet dramatiseren. De Britse regering heeft verklaard dat van „gekuip" tegen Frankrijk geen sprake is. Van gezaghebbende Britse zijde wordt vernomen, dat de zes WEU-landen die in Londen zonder Frankrijk hebben vergaderd, unaniem van mening zijn dat zij gehandeld heb ben in de geest van het verdrag van Brussel. De permanente raad van de West europese Unie is in Londen zonder Frankrijk in gewone zitting bijeenge weest. Aangezien de secretaris-generaal van de WEU, de Belg Maurice Iweins d'Eeckhoutte, ziek was, werd de ver gadering geleid door diens plaatsver vanger, de Westduitser dr. Friedrich- Karl von Plehwe. Naar in welingelichte kringen ver luidt, ligt d'Eeckhoutte met longont steking in een ziekenhuis. Op de bijeenkomst werd gesproken over voorbereidingen voor de zitting van de assemblée van de WEU op don derdag en vrijdag in Parijs. Op de bijeenkomst werd gesproken over voorbereidingen voor de zitting van de assemblee van de WEU op don derdag en vrijdag in Parijs. De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, Luns, zal niet, zoals oor spronkelijk zijn voornemen was, de vergadering van de assemblee van de Westeuropese Unie bijwonen. De minis ter zou de assemblee vrijdag 21 febru ari in Parijs hebben toegesproken, maar dit gaat nu niet door. Een woord voerder van het ministerie zei, dat de agenda van de minister een bezoek aan de bijeenkomst van de assemblee niet toelaat. KARATSJI (Pakistan) De politie heeft tweemaal het vuur geopend op demonstrerende studenten met het doel betogingen tegen de regering uit een te drijven. Minstens twee personen, onder wie een hoogleraar die de studenten tracht te over te halen naar hun huizen terug te keren, zijn gedood bij de schietpar tij in Rajshahiabout, 150 km ten wes ten van Dacca in Oost-Pakistan. Het leger is voor de tweede achter eenvolgende dag naar de stad gezon den, waar een 24-uur uitgaansverbod is afgekondigd. In Dacca, waar zondag bij ongere geldheden twee doden vielen en 36 ge wonden, is het uitgaansverbod ver lengd tot donderdagmorgen. Hier zul len zelfs geen onderbrekingen van het verbod meer komen voor het doen van noodzakelijke inkopen. Oppositiepartijen hebben in de nacht van dinsdag op woensdag yerklaard, dat zij de besprekingen met president Ajoeb Khan tot nader order hebben uit gesteld. Vanmorgen zou de conferentie tus sen Ajoeb en de leiders van de opposi tie beginnen. De conferentie zou de op lossing moeten brengen voor de bloedi ge politieke crisis, die het land nu reeds drie maanden teistert. Nawabzada Nasrullah Khan, de lei der van de uit 8 partijen bestaande coalitie „het democratisch actiecomi té" zei na zeven uur vergaderen met zijn coalitiepartners dat het DAC geen vertegenwoordigers naar de conferen tie met Ajoeb Khan zou zenden. Eer der hadden zes oppositieleiders, onder wie oud-minister van Buitenlandse Za ken Zulfikar Ali Bhutto, reeds bekend gemaakt de conferentie niet te zullen bijwonen. COTONOUN (Dahomey) Drie vliegtuigen van het Rode Kruis die met voedsel naar Biafra moesten, konden niet landen en moesten naar Cotonou terugkeren, omdat de Nigerianen bezig waren Oeli te bombarderen. Een Rode-Kruisvliegtuig kwam gis teravond aan met 47 gewonde Biafra- nen aan boord 37 soldaten, acht burgers en twee vluchtelingen. Deze mensen zijn later doorgestuurd naar ziekenhuizen in Frankrijk, Zwitserland, Italië, Denemarken en Noorwegen, om daar door specialisten te worden be handeld. Dr. Sjouke Bakker, een Nederlandse arts die al vier jaar in Biafra werkt en die tot de staf van het Rode Kruis behoort sinds oktober, begeleidde de gewonden naar Cotonoun waar hij drie dagen zal blrjven. Over een periode van vier weken, zullen er nog 50 gewonden naar Cotonoun komen, zei dr. Bakker, maar er zullen nog meer na hen ko men, als er voor hen plaats kan wor den gevonden in Europese zieken huizen. De doktoren in Biafra kunnen het werk niet aan, zei dr. Bakker. De oorlog woedt hevig en zelfs Rode-Kruis- ziekenhuizen worden gebombardeerd. DJAKARTA De Indonesische re gering wil in de komende vijf jaren drie miljoen vrouwen laten sterilise ren. Dat moet op basis van vrijwillig heid gaan. De regering wil hiermee in april beginnen. Volgens het hoofd van het nationaal instituut voor geboortenregeling, me vrouw Rachman Mansjoer, hoopt men met de maatregel in vijf jaren onge veer 650.000 geboorten te kunnen voor komen. Het geboortecijfer zal dan vijf procent lager komen te liggen. De regering wil dit jaar beginnen met tienduizend vrouwen. In 1973 moet het aantal zijn toegenomen tot ander half miljoen. De totale kosten worden geraamd op 45 miljoen gulden. Het programma valt binnen het Indonesische ontwikke lingsplan. LISSABON Tijdens de hevigste brand, die Lissabon ooit heeft gezien, is gisteren in die stad het ministerie van Marine voor tweederde deel in de as gelegd. De brand, die zich na drie uur niet meer uitbreidde, heeft geen slachtoffers geëist. De schade is enorm. De brand is boven in het gebouw be gonnen en strekte zich uit tot een ben zinestation waar militaire voertuigen in vlammen opgingen, hetgeen met een serie hevige ontploffingen gepaard ging. MADRID De 42-jarige Spaanse schrijver Gonzalo Arias is gisteren in Madrid veroordeeld tot zeven maan den gevangenisstraf en een boet® van ruim vijfhonderd gulden. Arias werd in oktober gearresteerd, nadat hij in Madrid had rondgelopen met een bord, waarop stond, dat hij vrije verkiezingen eiste en dat hij an deren aanspoorde tot geweldloos pro test. De schrijver heeft al gezegd, dat hij de boete nooit zal betalen. Hij loopt daardor de kans nog eens drie maan den gevangenisstraf erbij te krijgen. Rusk, verzekerde vorig .jaar de se* naatscommissie, dat het niet-versprei dingsverdrag de atomaire plannen van de NAVO niet aantast en dat hij de vorming van een Europese kernmacht als onderdeel van een Europese fede ratie met Franse of Britse deelneming, niet uitsloot). Rogers verklaarde, dat het verdrag voor de Verenigde Staten geen nieuw® buitenlandse defensdeverpMch tangen schept. Ook op andere punten, zoals de kwestie van de controle, schaarde de minister zich achter de opvattingen van de vorige regering. Het niet-verspreidingsverdrag is tot dusver door 87 landen ondertekend en door negen landen geratificeerd. Van de NAVO-landen heeft, met uitzonde ring van Frankrijk, dat als kernmo- gendtheid niet tot het verdrag wil toe treden, alleen Portugal het document nog niet ondertekend. Rogers zei te helpen, dat ook de NAVO-landen het verdrag spoedig zullen ratificeren. De Verenigde Staten zullen echter geen druk in deze richting uitoefenen. Pre sident Nixon zal tijdens zijn reis door Europa trachten de nog bestaande vragen der Europeanen te beantwoor den. De voorzitter van de Amerikaanse commissie voor kernenergie, Seaborg, verklaarde bij het commdssieberaad, dat de inspecties waarin het verdrag voorziet, geen ernstig gevaar voor in dustriële spionage scheppen. De talrijke tegenstanders in de com missie van de plannen voor een Ame rikaans raketaf weersysteem wierpen de vraag op, of de Verenigde Staten na ratificering van. het niet-versprei dingsverdrag nog wel het recht heb ben een dergelijk systeem op te bou wen. Zij vestigden er de aandacht op, dat de kernmogendheden in het ver drag verplichting op zich nemen, ern stig naar beëindiging" van de kernbe wapeningswedloop te streven. Zij dron gen aan op een spoedig begin van on derhandelingen met de Sovjet-Unie met het doel te komen tot afspraken tegen het opbouwen van raketafweer systemen aan weerskanten. Minister Rogers liet zich echter niet verleiden een termijn in deze materie te stellen. ADVERTENTIE speciaal Trein-Toegang-biljet met 3x reductit verkrijgbaar op 140 N S -stations

De Vallei | 1969 | | pagina 7