GEWIEKSTE VAN Z. OVERTROEFT NOL's ADVOCAAT Boze ouwe Nol wilde Hans van Z. te lijf Slachtoffer bezocht kort voor moord een bar PROPEDEUTISCH EXAMEN NOG NIET VERZWAREN" Witte veen, Roolvink en De Block in de hoek waar de slagen vallen GEDULD PRESIDENT WERD ZWAAR OP PROEF GESTELD Financieel-econom isclx problemen Ook baggerbedrijf krijgt spaarloon „Onbekende jongen" komt uit België Kamer spreekt volgende week woensdag over prijsstijgingen PLANNEN VOOR 2e SCHIPHOL" BIJ RANDSTAD MEISJE IN BRAND GESTOKEN ROG GEEN LICHT IN BREDASE MOORD OPNIEUW STEEGJE OMSTANDIG PROTEST TE VER OVER DE GRENS Waar je ook kijkt steeds meer mensen genieten vanRoxy 25. Probeer ze ook eens. SCOOTER NIET ALLEEN HARDHOREND CAROLINE DWARS WAARSCHUWING COMMISSIE VERDAM ADVISEERT: FIJN- GEEN PIJN I BTW Navo Schuldigen Heilige koe Heet hangijzer Kop van Jut Kleinzoon van Haile Selassie in ons land WOENSDAG 19 FEBRUARI 1969 ADVERTED" E ..Ouwe Nol" zoals Arnoldus R. wel wordt genoemd bij het betreden van de rechtszaal. BREDA De politie in Breda heeft gisteren ongeveer vijftig tips nagetrokken, die in het politiebureau waren binnengekomen na de moord op de 29-jarige Etten- se drukker Johan Mallens. Geen van deze tips wierp een nieuw licht op deze mys terieuze zaak. Zoals bekend, werd het lijk van de heer Mallens maandagochtend met in geslagen schedel in een steegje in Pnincenhage door een buurtbewoner gevonden. Volgens de sectie moet de heer Mallens die nacht tussen half drie en vier uur zijn vermoord, nadat hij om half één het huls van zijn ou ders had verlaten, waar hij met zijn gezin op bezoek was geweest. Zijn vrouw en de kinderen bleven die nacht bij zijn ouders slapen. Inmiddels is gebleken, dat de heer Mallens na het vertrek bij zijn ouders een bezoek heeft gebracht aan een bar, waar doorgaans veel homofielen ko men. De barkeeper heeft de politie ver teld, dat de heer Mallens even over half één was binnengekomen en na een kwartier weer was vertrokken. Hij was niet in gezelschap van iemand anders. Enige tijd later kwam hij opnieuw enkele consumpties drinken in dezelf de bar. Het is niet bekend, hoe laat hij daarna is weggegaan. Vast staat echter dat de heer Mallens al vertrokken was, toen de bar om drie uur sloot. Volgens de politie staat het nog lang niet vast, dat de moordenaar in kringen van homofielen moet worden gezocht. Evenmin staat vast, dat de heer Mallens contacten met homofie len heeft gehad. De vraag, waarop het politie-onder- zoek zich nu nicht is: Wat heeft de heer Mallens gedaan tussen het tijd stip, waarop hij de bar verliet en het ogenblik, dat hij met de riek werd doodgeslagen. Om daarop een antwoord te vinden zal de politie ook vandaag verder gaan met het ondervragen van buurtbewoners en caféhouders in de buurt, waar het lijk werd gevonden. Voorts vraagt de politie zich af waarom de heer Mallens zijn perso nenauto had geparkeerd in het dood lopende steegje, waar hij die nacht werd vermoord. Tijdens het familie bezoek eerder op de avond had hij zijn auto in de buurt van het ouder lijk huis geparkeerd. De plek waar zijn lijk en zijn auto de volgende ochtend werden gevonden is ongeveer vijf minuten rijden van de bar. die de heer Mallens heeft bezocht. „Hij heeft zijn auto gemakkelijk voor de bar kunnen parkeren", aldus hoofdinspecteur Puntman van de Bre dase politie, die het onderzoek leidt. „Wij kunnen niet geloven, dat hij zijn auto tijdens zijn cafébezoek zo ver van deze bar in het steegje heeft ge parkeerd. Wij sluiten de mogelijkheid niet uit, dat hij na dat barbezoek met zijn auto naar dat steegje is gereden. De vraag is wat hij daar te zoeken had", aldus de heer Puntman. UTRECHT De werknemers in het baggerbedrijf krijgen met ingang van 1 augustus spaarloon. Het baggerbedrijf is na de grafische industrie de tweede tak van bedrijf in ons land die spaar loon krijgt. Werkgevers en werknemers zijn het gisteren eens geworden over een nieuw arbeidscontract voor twee jaar dat in gaat op 1 april. De lonen worden op die datum globaal met zes procent ver hoogd, op 1 april 1970 stijgen ze nog eens met 5,5 procent. Voorts werd een spaarloon van één procent overeenge komen. Op 1 augustus 1970 wordt de werk tijd teruggebracht van 4314 uur tot 42'2 uur per week. Het aantal vakan tiedagen wordt met één uitgebreid. ARNHEM De jongen die de Arn hemse politie dagenlang vertelde dat hij niet meer wist waar hij woonde, blijkt de negentienjarige Constant Adriaense te zijn uit Essen in België. Nadat zijn foto op de televisie was ge weest kreeg de politie een tip uit Ede, waar hij bij de P.T.T. had gewerkt. Daarmee zijn nog niet alle mysteries opgelost. Nu vraagt de politie zich af waarom de Belgische jongen zich heeft uitgegeven voor Nelis Hagemann, want dat is een jongen, eveneens uit België, die al sinds 1967 door de politie wordt gezocht. De jongen is gistermiddag door zijn vader opgehaald. DEN HAAG De Tweede Kamer zal de volgende week woensdag de brief over de prijsstijgingen bespre ken, die minister De Block (economi sche zaken) deze week naar de Ka mer zal sturen. Minister Roolvink (so ciale zaken en volksgezondheid) wordt gevraagd om dan ook aanwezig te zijn. De Kamer wil weten wat deze mi nister wil doen voor de trekkers van sociale verzekeringen én voor de laagst betaalden. De socialisten zullen minister De Block om een algemene prijsregel vragen. Drs. J. den Uyl (socialist) zou graag vandaag het debat over de prijzen hebben willen houden. De brief van minister De Block zou dan echter gis teren klaar moeten zijn geweest. Zo ver is zij nog niet. Drs. Den Uyl legde zich „onder protest" neer bij een uit stel van het debat tot 26 februari. DEN HAAG Het is mogelijk dat in de Hoeksche Waard een tweede Schiphol zal worden aangelegd. In de Tweede Kamer heeft minister drs. Bakker (Verkeer en Waterstaat) gisteravond gezegd dat zo'n tweede luehthavert niet ver buiten de randstad zal komen. Het spreekt dan vanzelf dat ook de Hoeksche Waard als vestigings plaats in aanmerking zal kunnen ko men, aldus de minister. Drs. Bakker wilde overigens niet vooruit lopen op een beslissing, daar de commissie die hiermee bezig is nog geen rapport heeft uitgebracht. In antwoord op de vraag van de A.R. afgevaardigde mr. Aantjes of zo'n lucht haven in dat gebied wel past, ant woordde drs. Bakker dat dit wel het geval is en dat de Hoeksche Waard fs niet de enige plaats is die daarvoor in aanmerking komt. Behalve mr. Aantjes had ook de S.G.P.-er ir. Van Rossum gevraugd^naar de beslissing over een tweede Schiphol. Maar hij had meer het oog op het Wad dengebied, waarbij dan een dam naar Ameland zou passen. BOLSWARD Door het kordate op treden van een tot nu toe onbekend gebleven jongeman is de achttienjarige Mia Zantman uit Bolsward op het nip pertje ontsnapt aan verbranding. Het meisje was naar een carnavals viering gegaan en had een raffia-rokje aangetrokken. Dat werd van achteren in brand gestoken. De onbekende jon gen die zag dat het meisje in brand stond, drukte het tegen zich aan en wist op die manier de vlammen te doven. Mia Zantman kreeg verschillende brandwonden. Zij moest zich onder dok tersbehandeling stellen. Er is aangifte gedaan bij de politie. De dader is nog niet achterhaald. UTRECHT Wat vorige week al de officier was gebeurd, is gisteren ook de advocaat van Oude Nol overkomen: hij moest het voor de Utrechtse rechtbank afleggen tegen de scherpe gevatheid van Hans van Z. Daarbij had de advocaat, mr. B. F. J. Simon, die pas op het allerlaatste ogen blik door Oude Nol was geaccepteerd, de allergrootste moeite zijn 76-jarige cliënt zo in toom te houden dat deze in de rechtszaal mocht blijven en dat lukte ook niet de hele dag. In de uren dat Nol, onder zwaar protest, op bevel van de president buiten de zaal was gezet, begon mr. Simons nederlaag op punten zich al af te tekenen. Hij probeerde de verklaring van de 26-jarige Van Z., die gisteren als kroon getuige tegen Nol werd gehoord, omdat Nol volgens Hans twee roofmoorden en een poging daartoe had uitgelokt, op de kleine punten aan te vallen. Daarmee irriteerde hij Hans direct. „Als", zo begon mr. Simon 'n vraag, ,.u tevoren met Oude Nol had afgespro ken dat de winkelier in feestartikelen J. J. A. Donse de roof van zijn geld niet mocht overleven, waarom nam u dan behalve een loden pijp ook een alarmpistooltje mee?" Hans: „Dat was alleen zelfbedrog en als u dat niet begrijpt, kan ik het verder niet uitleggen. „U kunt me veel meer niet uitleggen" aldus de verdediger van Oude Nol, mr. Simon. Omstandig en met veel pauzes formuleerde de advocaat een volgende vraag? „Als u had afgesproken met Nol dat de heer Donse dood moest, waarom hebt u dan dat pistooltje ge bruikt?" „Om dat te weten had ik me toen in twee minuten moeten realiseren waar voor de advocaat hier een half uur no dig heeft", scoorde Hans. „Maar mis schien kan ik u helpen. Drinkt u wel eens een borreltje?" Mr. Simon (onzeker): „Ik zal u daar over voorlopig in het onzekere laten". Hans: „Misschien denkt u dan ook wel eens. ik neem er één of twee en komt u dan toch zat thuis". De geroutineerde advocaat wist daar op niet anders te doen dan te consta teren dat Hans „woorden gebruikte die niet in de rechtszaal thuishoren". Mr. Simon had nog een vraag: „Wat was uw reactie, toen u in de krant las dat voor de moord op de winkelier in feestartikelen Donse de verkeerde was gearresteerd?" Hans: „Wat zou u in dat geval heb ben gedaar^?" Nadat de president met Hans ook diens verklaring over de volgens hem eveneens door Nol uitgelokte moord op de Heeswijkse landbouwer Reijer de Bruin had doorgenomen, probeerde de raadsman het nogmaals. „U heeft ge zegd dat u daar in het licht van een kooktoestel Nol voor u zag en zo razend werd dat u in die boer Nol de keel wil de afsnijden. Maar toch ging u des avonds met het daar gestolen geld naar Oude Nol toe?" Hans: „Kunt u mijn hele relatie met Nol verklaren?" Mr. Simon protesteerde ertegen dat zijn vragen door Hans van Z. met we dervragen werden beantwoord, maar Hans zei: „Als u een spelletje wilt spe len. kunt u ook verwachten dat ik mee- knikker...". „Heeft u die feestsigaar 's avonds misschien aan Nol cadeau gegeven?" De president,, mr. D. van Zeben, proefde het venijn van die vraag en maakte verstoord bezwaar: „Ik vind die vraag niet op zijn plaats. Ik sta u die niet toe", zei hij tegen mr. Simon. Tegen het eind van de middag riep de president echter ook Hans van Z. tot de orde, omdat die in zijn slagvaardig heid te ver ging. Mr. Simon was toen teruggekomen op de walging die Hans na de moord op de Heeswijkse boer Reijer de Bruin jegen Nol had gevoeld: „En maanden later deed u toch weer wat Nol wilde?" Hans: „Ik kan deze vraag niet beant woorden. Ik kan niet meer dan prof. Kloek (een van de twee psychiaters die Hans hebben onderzocht). U wilt dat is een soort modever schijnsel voor amateur-psychiater spelen". Namens Hans en mr. Simon de op merkingen van de president ter harte, Oude Nol trok er zich absoluut niets van aan. Toch was hij in een beste bui de rechtszaal binnengestapt, op zijn pantoffels, goedhartig zwaaiend met zijn wandelstok. Die wandelstok werd hem echter di rect afgenomen en dat bleek een wijze maatregel. Een paar uur later maakte hij zich immers zo kwaad op de tegen hem getuigende Hans („dat is geen mens maar een hyena", herhaalde Ou de Nol voortdurend) dat hij hem met een microfoon-op-standaard te lijf wil de. „Dan ben je gelijk waar je hoort", schreeuwde hij tot de jongeman die eens een vader in hem zag. Daarmee overschreed Oude Nol de grenzen toch wel van het „engelen geduld van de president van de Utrech- se rechtbank. Twee parketwachten („laat me maar los, ik heb niets tegen jullie, maar tegen die zwerver daar") brachten hem de zaal uit, maar mr. ADVERTENT] h Van Zeben zei direct alweer: „Als u weer kalm bent mag u weer binnenko men". Toen hij buiten de zaal was en mr. J. C. van den Berg, die in deze zaak de officier van Justitie mr. A. Somer- wil assisteert, daar de tierende man tot kalmte probeerde te brengen, kon Hans van Z. in alle rust zijn getuigen verklaring afleggen. Hij vertelde: „Nol had over die feest artikelenwinkelier Donse gezegd dat hij moest worden uitgeschakeld; dat hij niets mocht navertellen". „Die man wordt al tachtig en loopt dus toch al op zijn einde", had Oude Nol gezegd. Bij de weduwe Woortmeij- er had hij dat ook nadrukkelijk gezegd: „Ik moest haar maar van de trap la ten vallen, maar bij Reijer de Bruin was dat niet met zoveel woorden be sproken. Daar was het meer een af spraak zonder woorden". Hans bevestigde dat hij in alle drie gevallen alleen door Oude Nol aan de gegeven van het slachtoffer was geko men. „Nol wist van een familielid dat Donse wel geld had en dat het in een kastje bij het raam van zijn huiskamer zat. Wij zijn daar ook eens samen op de scooter heen geweest om poolshoog te te nemen en toen hebben we een paar ansichtkaarten gekocht". Bij Nol aangekomen met de buit van deze moord had de bejaarde de tas met geld leeggeschud, aldus de verklaring van Hans. „Hij vroeg me of Donse dood was en ging toen over de grond kruipend in zijn slaapkamer het geld tellen". Bij Reijer de Bruin hadden ze tevo ren ook een verkenningstocht op de scooter gemaakt, wist Hans nog. „We hebben toen samen in een greppel ge legen om naar die boerderij te kijken en Nol vertelde dat hij het geld in een kabinet in de zijkamer had". Volgens Hans waren ze naar de we duwe Woortmeijer aanvankelijk samen op pad gegaan. Nol zou toen de hem be kende winkelier in tweedehandsgoede ren, die in een parterre-etage onder de weduwe woont, bezoeken en daar de ra dio wat hard aanzetten, terwijl Hans boven zijn werk deed. Dat plan was niet doorgegaan, omdat de weduwe niet thuis was. Een week later had Hans 't alleen gedaan, maar omdat hij daar op ook voor hem onverklaarbare wijze zachtmoedig te werk was gegaan met zijn pijp had zij de overval overleefd. Over de vorige moorden had hij terwijl zijn stem bijna onhoorbaar werd gezegd: „Het doden was voor mij het belangrijkste, daarna kwam pas het geld". Heel zijn, voor Nol zo belastende ver klaring, vatte hij eigenlijk samen in de simpele zin: „Nol maakte de plannen en ik dééd het gewoon; het doden was mijn deel". Toch was niet alleen maar belastend materiaal voor Nol aangedragen. Het was wel waar dat Nol zou gaan praten over een roofmoord op de heer Donse, nadat Hans hem in een dronken bui had verteld van de moord op de Amsterdamse Coby van der Voort, maar: „Ik moet rechtzetten dat Nol mij niet heeft gechanteerd. Nol heeft weieens gezegd dat hij me daarvoor voor die moord bij de politie zou kun nen aangeven, maar ik was van mezelf uit direct bereid om die moorden te plegen. Dreigementen hebben daarbij niet de voornaamste rol gespeeld". Voor het eerst kwam bij de getuigen verklaring van Hans in 't openbaar dat hij bij Nol advies had ingewonnen over de beste manier om zijn Amsterdamse vriendin Coby van der Voort te doden. „Wij hebben toen gepraat over een zandzakje in een loden pijp", aldus Hans. Hij had echter tegen Nol niet ge zegd dat het was begonnen om zijn ge wezen vriendin uit de weg te ruimen, maar dat het ging om „het uitschake len van een bankloper". Oude Nol toonde weinig dankbaarheid voor de voorzichtigheid waarmee Hans zijn getuigenverklaring over hem afleg de. Hij protesteerde voortdurend dat de rechtbank Hans als getuige hoorde: „Dat u als hooggeleerde rechters zo'n hyena als getuige wilt horen..." Mr. Van Zeben: „U heeft helaas er varing genoeg om te weten dat de offi cier van Justitie het recht heeft hier als getuigen voor te brengen wie hij wil". Toen het getuigenverhoor van Hans vervolgens weer begon, protesteerde Nol opnieuw dat hij, als hardhorende 76-jarige, niets kon horen. Na veel heen- en-weer gepraat vond de president van de rechtbank de oplossing dat Oude Nol bij de getuigen moest gaan zitten, maar wel aan de andere kant van het getui- genhekje. „Nu moet u wel rustig blij ven zitten, anders valt u met stoel en al van het podium", waarschuwde de president hem en de parketwachter vermaanden hem ook telkens: „Ga nu eerst zitten". „Zitten", bleek voor Nol echter een volkomen belast woord. „Ik zit al veer tien maanden... en onschuldig", riep hij met de stem van een begaafd hoor spelacteur. Nerveus spuwde hij wat sap van zijn pruimtabak voor het getuigen- hekje op de grond. Telkens weer herhaalde hij op hoge toon de eis die hij bij het begin van de zitting al had laten horen: ..Ik wil die Engelse vrouw hier als getuige laten horen". Daarmee doelde hij op Caroline Gig- li, met wie Hans van Z. tot zijn arres tatie heeft samengewoond, maar die de officier van Justitie uit menselijke overwegingen niet als getuige heeft op geroepen. „Zij kan bewijzen dat ik hier onschul dig sta'', lichtte Oude Nol zijn verzoek toe. President: „Als die niet hier is kan ik haar ook niet op de getuigenlijst plaatsen, maar. of u het gelooft of niet, u krijgt hier alle rechten. Als na de be handeling van de verklaring die zij bij de rechter-commissaris heeft afgelegd nog vragen overblijven kan de recht bank deze vrouw alsnog als getuige la ten komen". „Ik kan me zo toch niet verdedigen, want ik sta hier en die getuige staat hier niet", hield Nol vol, met zijn hand op het getuigenhekje roffelend. Nog bleef mr. Van Zeben geduldig. „De rechtbank wil véél voor u doen. maar kan niet toestaan dat u voortdu rend in de rede valt". Het hielp hem allemaal niets. Nol bleef dwars, ook toen hij 's middags 'n uurtje verwjiderd was geweest, na het incident met de microfoon waarmee hij Hans van Z. te lijf wilde. „U krijgt nu gelegenheid vragen aan de getuige te stellen", zei de president toen Oude Nol weer in de rechtszaal was. „Wat moet ik die mafketel vragen", was de prompte reactie. „Zoek het met die gek maar uit", aldus Oude Nol. „Als we zo doorgaan zitten we hier volgend jaar nog", verzuchtte de presi dent van de rechtbank. „Houdt u nu toch even uw mond". Dat kon de man. die drieëndertig jaar van zijn leven in gevangenissen heeft doorgebracht echter niet. „Dan komt mijn rechtsgevoel in opstand", verklaarde hij plechtig. Hoewel Oude Nol op een gegeven ogenblik over hem sprak: „Ik ben toch niet waanzinnig, zoals de rechter daar", bleek de president toch bereid in het kort aan Nol te vertellen wat er tij dens zijn afwezigheid door de gedag vaarde getuige Hans van Z. was ver klaard. Vragen van de president van de recht bank daarover wilde Nol echter niet be antwoorden: „Ik ben onschuldig; ik wens niets te antwoorden". Zijn advocaat lukte dat wel: „Is het waar of niet wat van Z. zegt?" Een verontwaardigde Oude Nol: ,,'tuurlijk niet dat voel je toch zo", en opnieuw begon hij zijn bezwaren te gen de persoon van Hans van Z. op bloemrijke wijze uiteen te zetten. Dat ontlokte de president van de rechtbank zijn allerlaatste waarschu wing: „Ik meen oprecht dat we u hier graag deze terechtzitting laten bijwo nen, maar nu zijn toch alle grenzen wel bereikt. Mijnheer de raadsman, wilt u hem dat nog één keer duidelijk proberen te maken. Dan schors ik de zitting nu tien minuten". Toen Oude Nol na die schorsing de zaal weer binnenkwam deed hij eerst nog twee keer een uitval naar de getui genbank waar een rechercheur van po litie zat die hij niet mag. „Die kale ba viaan daar...", maar daarna werd hij rustig. Daardoor kon de president aan het einde van de zittingsdag opgelucht ver zuchten: „Ik hoop, Nol, dat wij morgen op dezelfde manier kunnen praten als vanmiddag". DEN HAAG De Commissie-Ver dam die minister Veringa (onderwijs) moet adviseren over de knelpunten in de medische faculteiten, vindt dat het propaedeutisch examen dit jaar niet zwaarder mag zijn dan andere jaren. Zo spoedig mogelük moet er een exa>- men komen dat voor alle medische fa culteiten van ons land geheel of gedeel telijk gelijk is. Ook meent de commissie dat de mi nister met een wetsvoorstel moet ko men om voortaan per jaar maatregelen te kunnen treffen. Hij zou dan een klei ne commissie, die moet worden inge steld, moeten raadplegen. Dit staat te lezen in het rapport dat de Commissie Verdam gisteren aan dr. Veringa heeft overhandigd. De commis sie werd eind oktober ingesteld omdat in alle universiteitssteden meer studen ten in de medicijnen kwamen dan de faculteiten konden verwerken. De com missie heeft vastgesteld dat er in het hele land maximaal zeventienhonderd studenten kunnen worden geplaatst. Dat vergt veel van de wetenschappelijke staf. Die inspanning acht men echter verantwoord. Wel vindt de commissie dat de eer stejaarsstudenten in de medicijnen geen extra-uitstel van militaire dienst meer moet worden verleend. De intrekking van die voorziening zou, nu het rapport is gepubliceerd, meteen in moeten gaan. Tenslotte bepleit de Commissie-Ver dam een extra-bedrag op de begrotin gen van 1970 en later voor extra-perso neel in de medische faculteiten. Ook moet de afbouw van de nieuwe klinie ken van de Vrije Universiteit in Am sterdam en de katholieke universiteit in Nijmegen worden versneld. Ten slot te wordt in het rapport onderstreept dat de samenwerking tussen de medische faculteiten en niet-universitaire zieken huizen (affiliatie) desnoods door een wettelijke regeling van de grond moet worden geholpen. DEN HAAG De financieel-economische sector van het kabinet-De Jong de ministers Witteveen (Financiën), De Block (Economische Zaken) en Roolvink (Sociale Zaken) zit in de hoek waar de klappen vallen. Omdat die sector, zeker in deze tijd. de basis van het kabinet vormt, is het in feite voor de hele ploeg van premier De Jong geen rozegeur en maneschijn. Wat nog belangrijker is: De eco- nomisch-financiële politiek vormt verreweg het belangrijkste stuk be leid van het kabinet. Het is er dan ook in zijn geheel voor verantwoor delijk, hoe graag in politieke krin gen de Zwarte Piet ook naar mi nister Witteveen of naar zijn colle ga De Block wordt doorgeschoven. De prijzen stijgen harder dan werd verwacht. Ze gaan onrustba rend snel de hoogte in. Die prijs stijging is voor een deel het gevolg van omstandigheden, waarop de re gering geen vat heeft, bijvoorbeeld de verhoging van de prijzen op de wereldmarkt. Het beleid van het kabinet heeft op andere verhogingen echter wel yeen grote invloed gehad. We hoe ven in dit verband maar de BTW de belasting van de toegevoeg de waarde te noemen. Toch moeten we goed beseffen dat die BTW geen vondst van mi nister Witteveen of van staatssecre taris Grapperhaus is. Nederland moest als lid van de Europese Eco nomische Gemeenschap dit nieuwe stelsel van omzetbelasting invoe ren. Oud-premier Zijlstra heeft overigens in de hoedanigheid van minister van financiën in het laat ste overgangskabinet beloofd dat ze op 1 januari van dit jaar zou ingaan. Dit kabinet heeft de belofte slechts waargemaakt. Zij het dat het wel geheel verantwoordelijk is voor de percentages 4 en 12, die voor deze belasting worden geheven. De prijzen staan echter ook nog als gevolg van andere maatregelen van het kabinet onder, zoals dat heet, „opwaartse druk". In de eer ste plaats de huurverhoging van 4 naar 6 procent. Weliswaar is door het verschuiven van de datum van ingang van nieuwjaar naar 1 april die verhoging, over geheel 1969 ge zien, nog slechts 4 procent, maar het neemt niet weg, dat ze hgt le ven toch een stuk duurder zal ma ken. Vervolgens de aangekondigde verhoging van accijnzen en de we genbelasting. Deze zouden oor spronkelijk op 1 januari 1970 wor den „opgeschroefd", maar het ge beurt al een half jaar eerder om dat het kabinet negentig miljoen gulden voor de versterking van de NAVO nodig heeft en omdat de Eerste Kamer het wetsontwerp huurdersbijdragen geschatte op brengst zeventig miljoen gulden verwierp. Hier treft het kabinet wel schuld. Minister Den Toom (defensie) heeft aanvankelijk aan zijn partijgenoot Witteveen liefst vierhonderd mil joen gulden gevraagd. De bewaker van onze schatkist heeft moeten toelaten dat er voor dit doel toch nog 225 miljoen is uitgetrokken, waarvan negentig miljoen op de begroting van dit jaar. Waarom, zo hebben wij reeds meermalen gevraagd, moet Neder land in de NAVO zo sterk voorop lopen? We hadden het echt wel wat zuiniger-aan kunnen doen. De minister van financiën heeft, we schreven het gisteren al, teveel vertrouwd op de welwillendheid van het parlement, toen hij de op brengst van het huurderswetje ge bruikte als dekking in de begroting voor dit jaar. Hetzelfde geldt voor de 55 mil joen gulden, die de schatkist waar schijnlijk minder zal ontvangen, omdat de vennootschapsbelasting niet met terugwerkende kracht tot 1 januari mag ingaan. Het is nog niet bekend hoe dit nieuwe tekort moet worden „aangezuiverd". Terwijl minister De Block dubt over maatregelen om de prijzen toch nog enigszins in de hand te houden de roep om een algeme ne prijsmaatregel wordt steeds sterker vraagt zijn collega Wit teveen zich af wat hij met alle te genvallers aanmoet. Het onderwijs vraagt ook al meer dan is voor zien; de geul bij Rotterdam gaat 125 miljoen extra kosten. Het kabinet heeft besloten dat tegenvallers op een begroting, in dien enigszins mogelijk, moeten worden goedgemaakt door bezuini gingen op andere uitgaven van een departement. Alleen bij „marjeu- re" tegenvallers kan elders op de rijksbegroting geld worden gezocht. Minister Bakker (verkeer en water staat) is, zo zei hij de vorige week in de Kamer, al ijverig aan het schuiven met centjes. De oppositie hapt graag in deze onbehaaglijke situatie. Minister De Block is volgens haar schuldig, om dat hij te slap is in zijn prijsbeleid; minister Roolvink omdat hij al thans nog gisteren te weinig oog had voor de trekkers van AOW en AWW. Minister Witteveen fungeert echter als kop van jut, waarop met de grootste hartstocht wordt gesla gen. Waarom juist de minister van fi nanciën? Omdat, zo geloven wij, hij als de „schuldige" wordt gezien voor wat zich straks gaat afspelen: De verlaging van de directe en de verhoging van de indirecte belas ting. Deze belastingverlaging is de achtergrond, waartegen de situatie van dit moment moet worden be oordeeld. Dr. Witteveen is op de tocht komen te staan. Hij krijgt de wind van voren, van de oppositie. De socialist drs. Den Uyl noemde dit belastingverlaging die in fei te niet een echte verlaging is onlangs nog een heilige koe van dit kabinet. Hij vergeet dan echter, dat bij de kabinetsformatie in 1937 een afspraak is gemaakt door de frac tievoorzitters van de toekomstige regeringspartijen, nog wel op grond van een plan, dat de anti-revolutio naire informateur dr. J. Zijlstra had opgesteld. Minister Witteveen krijgt ook de wind van achteren, namelijk uit de hoek van de partijgenoten van dr. Zijlstra. Tot vandaag toe houdt mr. B. W. Biesheuvel er in het blok van regeringspartijen een eigen beleid op na. Waarom? Omdat hij aanstuurt op een chris ten-democratische unie samen met KVP en CHU met een pro gramma dat ook zijn radicale par tijgenoten moet aanspreken. Hij wil ze per se behouden, omdat ze, gegroepeerd rond de Amsterdamse vrije universiteit, een groot deel van het jonge intellect in zijn par tij vormen. Biesheuvel moet een voorzichti ge tactiek toepassen, omdat de ra dicalen straks hun partij met de socialisten willen laten optrekken. De belastingplannen zijn dus ook in dit verband een heet hangijzer. Voor de VVD op dit moment partner van de anti's vormen de belastingplannen een hoeksteen van het programma. In deze tegenstelling zou de oor zaak van een breuk kunnen liggen. De liberale fractieleider mr. E. H. Toxopeus heeft twee weken geleden al van zijn geïrriteerdheid laten blij ken, toen mr. Biesheuvel tijdens het debat over de bestedingsbeperking nog steeds zijn bekende slag om de arm hield. DEN HAAG De commandant van de keizerlijke Ethiopische marine, Is- kander Desta, een kleinzoon van Haile Selassie, is gisteravond op Schiphol in ons land aangekomen. Tot dit bezoek werd besloten tijdens het staatsiebezoek van koningin Julia na, prins Bernhard, prinses Beatrix en prins Claus aan Ethiopië. Ernstig gevaar voor een breuk zit er voorlopig nog niet in, maar intussen wordt dr. Witteveen wel r»t de politieke kop van jut ge maakt. Dut komt ook, doordat hij in het openbaar te weinig politiek te genspel geeft. In het kader van deze politieke tegenstellingen waarvan het be lang groter is dan prijsstijgingen of tekorten op de begroting: het gaat om de handhaving van dit rege ringsbeleid in zijn geheel krijgt onze minister van financiën telkens de Zwarte Piet toegestoken en wordt hij afgeschilderd als de poli tieke boosdoener. Dat is, hoewel hij ook fouten maakt, ten onrechte.

De Vallei | 1969 | | pagina 9