Universiteit Utrecht heeft veel gebreken koek „Afsluiting zeegaten ramp voor zeevisserij Kamer sprak uitvoerig over abortus-regeling Rapport van efficiency-bureau DRIE MAATSCHAPPIJEN WACHTEN OP AFLEVERING FELLOWSHIP Minister wil voor principiële dienstweigeraars meer doen Nederlander in Duitsland voor doden meisje veroordeeld ROTTERDAM LANCEERT „PLAN 2000" Ook Van Nievelt staakt vaart op Canada SUIKERWERK INDUSTRIE: 7y2 PROCENT HOGER LOON Uitbreiding van bevoegdheid parkeerwachters Nederland wijst Chinese beschuldiging af Directeur van T ankercleaning krijgt f 7.500,- boete VERSPLINTERING koop v heerlijk kruidig zacht en mals HOOGLERAREN Een platenbon is altijd raak ONEVENWICHTIG V Kans op „doorlichting" ministeries door Australisch ef f iciencybureau BEVELHEBBER ETHIOPISCHE VLOOT BRACHT BEZOEK AAN DEN HELDER Haast Slecht voorgelicht Een platenbon is altijd raak EERSTE KASTOMATEN Karl Marx-universiteit Een platenbon is altijd raak IN BASISLOÖN ACHT PROCENT DAAR OOK Een platenbon is altijd raak I JSA CATASTROFALE EXPLOSIE Voor Kerkdrielse moord 20 jaar DONDERDAG 20 FEBRUARi-nor UTRECHT. In btfna alle sectoren van de Rijksuniversiteit in Utrecht is het toekomstbeeld vaag te noemen. Ook het ontwikkelingsplan (1969-1973) drukt dit beeld onvoldoende uit en kan het werken aan de basis van de universiteit te weinig steun geven. De begrotingsprocedures richten zich meer op het functio neren in het heden dan op de toekomstige ontwikkeling. Starre regelingen leiden tot „majoreren" van de begroting en tot „opmaken" van gelden, los van de op dat moment bestaande behoeften. Door de bestaande procedures worden finan ciële middelen verspild. De doorlooptijd in de communicatie is veel te lang, Voel zaken „in behandeling" worden door de feiten achterhaald. Dit staat te lezen in het rapport „Doelmatig functioneren van de Univer siteit", dat samengesteld door de di recteur van het raadgevend efficiency- bureau Bosboom en Hegener NV uit Amsterdam, drs. J. B. M. Bos dezer dagen aan het college van curatoren van de Rijksuniversiteit in Utrecht is uitgebracht. Het rapport vormt de neer slag van een in februari vorig jaar be gonnen onderzoek: het eerste dat door een onafhankelijk bureau in een Ne derlandse universiteit is ingesteld. Het Amsterdamse bureau heeft in Utrecht de doelmatigheid van het functioneren van de universiteit onderzocht. In Gro ningen, Leiden en Amsterdam (Ge meente-universiteit) worden momenteel door hetzelfde bureau onderzoeken inge steld naar de doelmatigheid van het universiteitsbureau en naar het wer ken van twee faculteiten. Uit het onderzoek blijkt dat het aan tal studenten en personeelsleden van de universiteit in Utrecht in acht jaar verdubbelde en het budget verviervou digde. De universiteit is zeer kwetsbaar. Een kenmerk van het universitair ge beuren is een „versplinterde basis structuur", die is ontstaan door de toe neming van het aantal organisatorische eenheden. Van die versplintering geeft het rap port treffende beelden. Zo blijkt dat ve le instituten eigen bibliotheken, donke re kamers en werkplaatsen hebben, na melijk respectievelijk 98,58 en 44. Binnen het kader van de problema tiek aan de basis van de universiteit laat het organisatieproces met betrek king tot het niveau van de instituten grote veranderingen zien. In vijftien jaar is het aantal instituten meer dan verdubbeld (van 50 naar 100). Deze groei heeft niet slechts tot versnippe ring maar ook tot organisatorische on gelijkheid naar grootte (variërend van nul tot 361 personen) geleid, evenals naar ongelijkheid naar functie en uit gestrektheid van het wetenschapsgebied In 20 pet van alle instituten is 60 pet van het personeel werkzaam en wordt 80 pet van de totale kredieten omgezet. Waar eenheid van beheer, beleid, planning en uitvoering een organisato risch geheel vormen is op dit ogenblik in Utrecht slechts sprake van een admi nistratieve eenheid De functievergroting ADVERTENTIE BREMEN" De 44-jarige Nederlan der Wierd Kooistra, die in maart 1968 een liefdesverhouding met de 15-jarige leerlinge Ingrid Radtke beëindigde door haar op haar verzoek met een geweer dood te schieten, is woensdag door de rechtbank in Bremen veroor deeld tot drie jaar gevangenisstraf. De eis van de officier van justitie, de Nederlander in een inrichting te plaatsen, werd door de rechter niet in gewilligd. Deze was van mening dat valt te verwachten dat Kooistra, die afkomstig is uit Achtkarspelen bij Gro ningen en sinds 1965 in Bremen woont, in herhaling zal vallen. Uit het onderzoek is gebleken dat het paar op 22 maart vorig jaar in de woning van de Nederlander samen kwam om gezamenlijk de dood in te gaan. Hoewel de ouders van het meis je voortdurend getracht hadden aan de verhouding een eind te maken, ge beurde dat niet. Na een mislukte zelf moordpoging met slaaptabletten viel tenslotte het schot. Tijdens het proces, dat drie dagen heeft geduurd, heeft Kooistra stedds verklaard dat hij het meisje slechts heeft gekust en geen intiemere verhou ding heeft gehad. Nadat hij het meis je had gedood wilde hij zich van het leven beroven, maar het geweer wei gerde. Een politieman heeft hem daar na in zijn woning ontwapend en gear resteerd. Een deskundige noemde de 44-jarige een sterk gevoelsmens zonder persoon lijke rijpheid. De rechter grondde zijn oordeel op de overweging dat Kooistra zijn daad heeft begaan in vertwijfeling door de uitzichtloze toestand. Zijn be weegreden was in feite niet misdadig. Wegens de nawerking van de slaapta bletten hield de rechter rekening met verzachtende omstandigheden. van de bestuursorganen aan de basis (als gevolg van een meer intensieve vraag naar adviezen door de centrale organen van de universiteit) gaat ech ter niet gepaard met een toeneming van de bestuurskracht. Wisselend leider schap, telkens veranderende faculteits besturen en dergelijke verduisteren het gezicht op de bestuursfunctie aan de ba- is, zo constateert drs. Bos. Dat het aantal instituten per faculteit van 1 tot 24 varieert speelt hierbij ook een be langrijke rol. De bestuursverantwoordelijkheid is veelal uitsluitend in handen van de in dividuele hoogleraar. Hij vervult aan de basis van de universiteit de werke lijke bestuursfunctie, waarin de kracht die leidt tot voortdurende versnippering zichtbaar wordt. Ondanks het bestaan van werkgroe pen, instituutsraden en faculteitsbestu ren is er in veel gevallen een recht streekse relatie tussen de individuele hoogleraar en centrale universiteitsor ganen. Dat betekent, zo zegt het rap port, dat door het ontbreken van een uniforme gezagsacceptatie het gezag van de bundelende organen kleiner is dan dat van de hoogleraar. Ook in de problematiek van het be heer hebben de hoogleraren een cen trale plaats. Bij hen openbaart zich een duidelijke tweeslachtigheid. Enerzijds willen ze meer tijd krijgen voor hun hoogleraarsfunctie, anderzijds willen ze hun autonomie handhaven, die als gevolg van een diep geworteld wantrou wen geen beheer door anderen zou toe laten. De samenstellers van het rapport noemen deze tweeslachtigheid van derv ken en doen „dodelijk". Uit het onder zoek naar de situatie in Utrecht blijkt dat van de 182 gewone hoogleraren 65 tevens beheerder van een instituut of een kliniek zijn (36 pet), van de 77 lec toren zijn er vier ook beheerder (5 pet) ADVERTENTIE Cadeau per post ROTTERDAM Nog dit jaar moet worden begonnen met de uitbreiding van de Maasvlakte in zuidelijke rich ting en met de ontwikkeling van de Hoekse Waard en het eiland Tienge- meten tot haven- en industriegebied. Dit is de belangrijkste conclusie uit het donderdag verschenen „Plan 2000" een werkstuk dat drie Rotterdamse gemeentediensten (havenbedrijf, stads ontwikkeling en gemeentewerken) maakten in opdracht van het Maas- stedelijk gemeentebestuur. Spoedig na het begin van deze wer ken moet ook een begin worden ge maakt met de bouw van een stad op Goeree Overflakkee en de aanleg van het Grevelingenbekken ten behoeve van recreatie. In de structuurschets van het plan 2000 krijgt de stad op Goeree Overflakkee de naam „Gre- velingenstad". Grevelingenstad heeft haar van de „ontwerpers" de vorm gekregen van twee door elkaar ge strengelde banden. De plaats moet na haar voltooiing ongeveer een half mil joen inwoners kunnen tellen. De Rot terdamse plannenmakers hebben voorts een lucht-haven-van-groot-for- maat geprojecteerd in het zuidoosten van de Hoeksche Waard. Het rapport geeft uitvoerig aan wat er in de toekomst op het gebied van havenuitbreidingen in de noordelijke delta moet gebeuren. Het donderdag in Rotterdam vrijgegeven gemeente lijke rapport al onmiddellijk het ,gele boekje" genoemd komt tot de min of meer verrassende slotsom dat misschien met het uitvoeren van ha venplannen op het eiland Voorne-Put- ten gewacht kan worden tot een vol gende generatie. „Havenontwikkeling op Voorne be hoort tot de mogelijkheden maar is op dit moment niet aan de orde", aldus de rapporteurs, die daar evenwel on middellijk op laten volgen dat het de plicht -s van de huidige generatie om een beslissing over de uiteindelijke be stemming van Voorne-Putten niet bij voorbaat onmogelijk te maken door de uitbreiding van Hellevoetsluis en de aanleg van bijvoorbeeld kassen. „De mogelijkheid van haven- en industrie ontwikkeling op Voorne zou dan uitge sloten zijn en dit recht mag de huidi ge generatie zich niet aanmatigen", zo menen de rapporteurs. In het „Plan 2000" wordt het mogelijk geacht dat de uitvoering van havenwerken op Voorne-Putten naar een later tijdstip kan worden verschoven als bijvoor beeld de Maasvlakte voldoende kan worden vergroot. Een ander alterna tief ten gunste van Voorne-Putten kan men volgens de rapporteurs bereiken door in het Grevelingenbekken een ge heel zelfstandig havengebied van enor me afmetingen aan te leggen. Veel enthousiasme kan men in het „Plan 2000" overigens niet voor deze oplos sing opbrengen omdat hiermee, aldus de rapporteurs, een uniek potentieel recreatiegebied van nationale beteke nis verloren zou gaan. LONDEN/CAIRO De Britse minis ter van Buitenlandse Zaken, Stewart, heeft woensdag berichten tegengespro ken, als zou Engeland Israël Centu- riontanks en andere wapens gaan leve ren. Dergelijke berichten zijn de afgelo pen dagen herhaaldelijk in Britse en Arabische kranten verschenen. terwijl onder de 1600 leden van de we tenschappelijke staf 21 beheerders (1 pet) voorkomen. In 90 gevallen wordt wetenschappelijk werk dus met het voe ren van beheer gecombineerd, in veer tien gevallen zijn er beroepsbeheerders. Ht bureau adviseert meer beroepsbe heerders aan te stellen, waardoor de kwaliteit kan worden gediend en de sta tus van de beheerder verhoogd. Ook het college van curatoren, dat uit zeven personen bestaat en dat is be last met het algemeen beheer van de universiteit vertoont volgens het rap port onevenwichtigheden. De functie van de senaat dreigt steeds ondoorzichteger te worden. Hij kan steeds minder een werkelijke inbreng aan het bestuur leveren. De (te grote) groep van meer dan 20 senaatsleden heeft het toezicht op onderwijs en we tenschappen. De dagelijkse gang van zaken is in handen van de „Senatus Contractus" (17 hoogleraren) die de bestuurstaak ook al moeilijk aan kan. DEN HAAG Uit de onderzoekin gen van het „Rijksinstituut voor visse rij-onderzoek" is gebleken dat de af sluiting van de Zuidhollandse en Zeeuwse zeegaten voor de visserij op de zuidelijke Noordzee desastreus zal zijn en dat hetzelfde effect zal optre den in de meer noordelijke gebieden van de Noordzee bij een eventuele af sluiting van de Waddenzee. Dit zal de nekslag worden voor het thans meest welvarende deel van onze vissersvloot: het deel dat zich met de kleine zee visserij en de kustvisserij bezighoudt. Al deze afsluitingen zullen, indien zij tot stand komen, vorts het einde bete kenen van de oestercultuur, de mossel cultuur en een groot deel van de gar- nalencultuur. De voorzitter van het visserijschap dr. H. A. H. Boelmans Kranenburg zei dit in de openingsrede die hij vandaag hield in de eerste vergade ring van dit schap in 1969. Het is vanzelfsprekend, aldus dr. Boelmans Kranenburg, dat het visserij bedrijf zich tot het uiterste te weer zal stellen om te voorkomen dat bloei ende onderdelen van het bedrijf te gronde gaan. In de Deltaschadewet was het de voorzitter opgevallen dat als schade- oorzaken die voor getroffenen een recht op schadevergoeding doen ont staan, zijn uitgesloten: achteruitgang van de visstand op zee doordat de binnenwaarts gelegen wateren niet langer als „kinderkamer" voor de vis kunnen dienen, verlies van gronden voor de garnalenvisserij op de Wad denzee, indien het areaal voor mossel percelen daar zou worden uitgebreid om compensatie te bieden voor ver lies van mosselpercelen in het Delta gebied. DEN HAAG Het aantal gevallet! van abortus neeint sterk ar. De laatste vijf jaar zal het in ons land meer dan gehalveerd zijn. Het is nu waarschijnlijk lager dan op enig ander moment in deze eeuw. Dit deelde staatssecretaris Krui- singa gisteren in Tweede Kamer mee tijdens de behandeling van de begroting voor de volksgezondheid. DEN HAAG Een Australische internationale efficiency-organisatie heeft zich in de voorzomer van het vorig jaar tot de regering gericht met het verzoek de gelegenheid te krijgen een efficiency-onderzoek bij het een of andere onderdeel van het apparaat van de Rijksoverheid te mogen uitvoeren, teneinde het bewijs te kunnen leveren, dat de door deze organisatie toegepaste methoden tot kostenbesparing leiden. Dit heeft de staatssecretaris van binnenlandse zaken, mr. C. van Veen, geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Joekes (VVD). Een opdracht aan bedoelde organisa tie is nog niet gegeven. De verantwoor delijkheid hiervoor berust bij iedere minister voor zijn eigen departement. De staatssecretaris stimuleert het zoeken naar een. zich voor deze organisatietechniek lenende proefop dracht, o.a. door een bijdrage in de kosten daarvan ten* laste van de be groting van binnenlandse aken. Een moeilijkheid vormt nog de omstandig heid dat bedoeld bureau een opdracht alleen rendabel acht in een sector met werkzaamheden, die overwegend een repeterend karakter hebben en met een bezetting van tenminste 400 man perso neel. Het kabinet staat, aldus de staats secretaris, de inschakeling van niet- ambtelijke efficiencybureaus voor de gevallen dat de omvang en de urgentie van een bepaald onderoek de capaciteit van de interne organisatie-afdeling te boven gaat of speciale kennis en erva ring vereist. De vraag of er een nieuwe wettelij ke regeling voor abortus moet komen was het belangrijkste onderwerp tij dens de debatten over Volksgezond heid. Bijna alle Kamerleden spraken erover. Staatssecretaris Kruisinga was in zijn antwoord zeer voorzichtig. Als de Koninklijke Maatschappij ter Bevor dering van de Geneeskunde een advies heeft uitgebracht, (naar verwachting is dat binnen een half jaar) is hij be reid de Gezondheidsraad te vragen een commissie van artsen en juristen in te stellen ter bestudering van het hele vraagstuk. Mevrouw mr. E. Veder-Smit (VVD) zag liever dat dr. Kruisinga zelf zo'n commissie zou installeren, waardoor meer vaart achter de zaak kan wor den gezet. „De gehele linkerzijde van deze Kamer heeft haast", voegde dr. J. H. Lamberts (PvdA) hieraan toe. Mevrouw Veder had in eerste instan tie ai betoogd dat een betere wettelij ke regeling van de abortus voor haar een ernstige zaak is. Ais dr. Kruisinga hier niet zeer positief tegenover zou 9taam, zou zij een uitspraak van de Ka mer vragen. In tweede instantie zei ze blij te zijn met de toezegging om een commissie in te stellen. Dr. Lamberts zei dat er in ons land per jaar twintig- tot zestigduizend abortussen worden gepleegd, waarvan negentig procent illegaal is. Er zijn elk jaar meer dan honderdduizend on gewenste zwangerschappen. De Rot terdamse huisarts zou willen dat een abortus kan worden toegestaan als 2 vrouwenartsen hiertoe adviseren. De ingreep zou in een ziekenhuis moeten gebeuren en de vrucht mag niet ouder dan drie maanden zijn. Wanneer zij ouder is moet een commissie van drie artsen haar fiat geven. Dr. Lamberts klaagde er verder over dat de huisartsen slecht zijn voor gelicht over de medische indicatie die abortus volgens de bestaande wetge ving wel mogelijk maakt. Zij weten niet wanneer zij wel en wanneer zij niet mogen ingrijpen. Prof. mr. J. T. M. de Vreeze (KVP) vroeg nog geen uitspraak van de staatsecretaris. Hij zou tevreden zijn wanneer dr. Kruisinga binnen niet al te lange tijd zijn zienswijze in een no ta zou vastleggen. De staatssecretaris wees er nog wel op, dat ook rekening zal moeten wor den gehouden met de resultaten van nieuwe regelingen in het buitenland. In landen waar abortus legaal is ge maakt, is het aantal clandestiene ge vallen eerder toe- dan afgenomen. En geland heeft ongunstige ervaringen met de verruiming van wettelijke mo gelijkheden. ADVERTENTIE „Ze houdt van muziek. Dus DEN HELDER De kleinzoon van keizer Haile Selassie, prins Alexander Desta, bevelhebber van de Ethiopische marine, heeft gisteren een bezoek gebracht aan de koninklijke marine in Den Helder. Hij werd o.a. rondgeleid over Hr.Ms. Tjerk Hiddes door commandant kapitein-luitenant-ter-zee A. P. E. J. Besnard (rechts). ROTTERDAM Na de Oranje Lijn trekt nu ook Van Nievelt Goudriaan in Rotterdam zich terug uit de vaart op Canada. De maatschappij nam via een dochteronderneming in Hamburg aan deze vaart deel. De tien vrachtschepen die door deze maatregel vrijkomen, zullen niet wor den verkocht. Zij worden ingezet op an dere lijndiensten van de rederij of ze worden verhuurd. De vaart op de Grote Meren heeft niet beantwoord aan de verwachtingen van Van Nievelt. Vooral de laatste tijd wordt in toenemende mate de concur rentie gevoeld van de containerschepen. De maatschappij onderhield de dienst op Canada onder de naam Hamburg- Chicago Lijn. Deze naam is overgedra gen aan de Südamerikanische Dampf- schiff Gesellschaft, een Duitse rederij. GRUBBENVORST. Op de Coöpe ratieve veiling in Grubbenvorst bij Venlo zijn gisteren de eerste kasto- maten aangevoerd. Zij brachten f 7,- per kilo op. Deze primeur kwam dit seizoen veertien dagen eerder dan vo rig jaar, toen op 4 maart de eerste „stooktomaten'' werden aangevoerd. AMSTERDAM De Fokker Fellow ship in de kleuren van de Noorse maatschappij Braathens tijdens een proefvlucht boven ons land. Deze Noorse maatschappij en de Duitse LTU wachten, evenals Martinair in ons land, op de aflevering van de toe stellen, welke zal plaatsvinden zodra de bewijzen van luchtwaardigheid zijn afgegeven. TILBURG Met rode menie heb ben onbekenden in de nacht van dins dag op woensdag de woorden „Karl Marx Universiteit" geschilderd boven de ingang van de Katholieke Hoge school Tilburg. Er is aangifte gedaan bij de politie. De letters zijn ongeveer een halve meter. De menie is diep in de poreuze natuurstenen tegels ge drongen. Als het niet lukt de letters met een chemisch preparaat te verwijderen of door ze te zandstralen, zullen de tegels moeten worden verwijderd. Dit zou duizenden guldens kosten. ADVERTENTIE „Morgen is hij jarig. Wat moet ik geven UTRECHT Werkgevers en werk nemers in de suikerwerk- en chocola- deverwerkende industrie hebben over eenstemming bereikt over een loons verhoging van f,5 procent. In de bloemkwekerijen gaan de lonen see procent omhoog. In de nieuwe c.a.o. voor de suiker en chocoladeverweerkende fabrieken is opgenomen dat de waarderingspre mie van elf op tien procent zal worden gebracht. De werknemers krijgen er ook een dag vakantie bij. De c.a.o. gaat in met terugwerkende kracht tot 1 januari. In de bloemkwekerijen gaat men 4 procent van de toeslagen in het basis- loon verwerken. De werktijd wordt met 65 uur per jaar verkort. De nieu we c.a.o. gaat in op 1 maart. Het weekloon van de vaste vakarbeider in de bloemkwekerij komt nu op 165 gul den, van de losse arbeider op 169,75 De vakbonden van personeel in de handel en het bank- en verzekerings wezen hebben een loonsverhoging van acht procent gevraagd. In de verlan gens, op tafel gelegd bij het sociaal comité van werkgevers in de groot handel in technische produkten, huis houdelijke artikelen en metalen, is een minimum loonsverhoging van 55 gulden per maand vanaf 23 jaar en voor kostwinners opgenomen, alsmede een nader overeen te komen verhoging op 1 januari 1970. De nieuwe c.a.o. moet op 1 april ingaan. De bonden wensen verder een mi nimum-vakantietoeslag van 600 gul den per jaar, een dag vakantie extra en verkorting van de arbeidstijd tot 42,5 uur op 1 januari 1970. Vrijwel gelijkluidende voorstellen zijn ingediend bij het sociaal comité van werkgevers in de groothandel van levensmiddelen, de groothandel in textiel- en aanverwante artikelen, de Nederlandse vereniging van kaasex porteurs, de landelijke vereniging van kaashandelaren en de Verenigde kunstmesthandelmaatschappij Vul- caan. De bond van coöperatieve zuivel- verkoopverenigingen is een wijziging in de structuur van de salarisschalen voorgesteld. Met Coöp. Nederland wordt het overleg op 25 februari ge opend. Behalve een salarisverhoging van acht procent met een minimum van 520 gulden per jaar voor 23-jari- gen en ouderen' is een minimale va kantietoeslag van f 600,- gevraagd. DEN HAAG Minister Den Toom (Defensie) is bereid om meer voor de prin cipiële dienstweigeraars te doen. Htf wil in overleg met minister Polak (Justitie) bereiken dat de tjjd waarin een beroep tegen het niet erkennen van gewetensbe zwaren wordt behandeld ook korter wordt. De minister deelde dat gisteren in de Eerste Kamer mee btf de behandeling van zijn begroting. Hij beloofde spoed te zetten achter het streven om de wet op gewetensbe zwaren dienstplichtigen te veranderen. Hij voelde wel iets voor de suggestie van de pacifist mr. J. H. van Wijk om de megelijkheden van beroep uit te breiden. De heer van Wijk had veel waarde ring getoond voor de wijze waarop de Raad van State de dienstweigeraars behandelt. Kritiek had hij echter op de manier van verhoren door de commis sie van advies. Vragen als:Wat zou je doen als je met je meisje in het oer woud liep en een leeuw zou je meisje aanvallen, zou je de leeuw doden, noem de hij onzinnig. Een motie van de socialistische sena tor mr. J. A. W. Burger waarin wordt aangedrongen op ongedaan ma ken van de extra uitgave van 225 gul den voor de defensie zal pas dinsdag 4 maart in stemming komen. Voor de motie zullen vermoedelijk al leen stemmen de PvdA-fractie en de Anti-revolutionaire Eerste Kamer-le den De Gaay-Fortman, Verdam en Al- bed a DEN HAAG Parkeerwachters, voortaan parkeercontroleurs genoemd, kunnen met ingang van gisteren alle parkeer- en stopovertredingen met een transactie afdoen. In het verleden had den deze opsporingsambtenaren alleen transactiebevoegdheid voor parkeer- schijf- en parkeermeterovertredingen. Voorbeelden van overtredingen die voortaan door parkeercontroleurs kun nen worden afgehandeld, zijn: auto parkeren op stoep, voetpad of oversteekplaats stopverbod met bord; parkeerverbod met bord; parkeren langs gele streep; fout parkeren van fiets of brom fiets. DEN HAAG De Nederlandse rege ring heeft in een nota aan de regering van de Volksrepubliek China krachtig de beschuldigingen van de hand gewe zen over het Nederlandse aandeel in het overlopen van de voormalige Chine se zaakgelastigde in Den Haag, Liao Ho-sjoe. De zaakgelastigde van Nederland in Peking, de heer J. J. Derksen, heeft de nota dezer dagen op het Chinese mi nisterie van buitenlandse zaken overhan digd. Het stuk is het antwoord op de Chinese nota van 4 februari. Daarin werd de affaire-Liao een anti-Chinees incident genoemd. In de Nederlandse antwoordnota is uiteengezet dat Liao op eigen initiatief en uit vrije wil heeft gehandeld toen hij besloot zich op 24 januari bij de Ne derlandse autoriteiten te melden en la ter naar de Verenigde Staten te gaan. ADVERTENTIE „Wat geef ik aan een tiener cadeau SCHIEDAM Een van de directeu ren van het Schiedamse bedrijf Tanker- cleaning, waar vorig jaar door een explosie zes classificeerders omkwamen, is gisterochtend door de kantonrechter in Schiedam veroordeeld tot 7500 gul den boete. Hij werd schuldig bevon den aan het gebruik van elektrische apparatuur die krachtens de Hinderwet wegens onveiligheid was verboden. Een vonk in de gebruikte elektrische verlichtingsspparatuur is de vermoe delijke oorzaak geweest van de hevige ontploffing die op 12 juli de Panamese tanker Aqua Clara openscheurde. Zes classificeerders die in de tanks van het schip aan het werk waren vonden de dood. Zeven mensen werden zwaar gewond en tientallen liepen lichte ver wondingen op. In de buurt van het be drijf sneuvelden enkele honderden rui ten, kwamen plafonds naar beneden en werden auto's beschadigd. De Rotterdamse officier van justitie, mr. P. A. H. Bos herinnerde eraan dat er na de ramp met de tanker Rona Star in 1965 daarbij kwamen zestien mensen om een commissie werd in gesteld die veiligheidsmaatregelen moest opstellen. Een van de resulta ten was het voorschrift dat apparatuur moest worden gebruikt, waarbij de kans op vonken en kortsluitingen zo gering mogelijk zou zijn. Vooruitlopend op een wijziging van de Veiligheidswet, die tot nog toe niet op schepen van toepassing is, maak ten B. en W. van Schiedam een aan vullende bepaling op de hinderwet. Tankercleaning, voor de helft eigen dom van Van Ommeren, kreeg een jaar de tijd om op veiliger apparatuur over te gaan. DEN BOSCH De 35-jarige vracht wagenchauffeur J. H. uit Kerkdriel is gisteren door het gerechtshof in Den Bosch veroordeeld tot twintig jaar met aftrek van voorarrest. Hij had in 1966 zijn vrouw en de echtgenoot van zijn vriendin met een auto de Zuid-Willems vaart ingereden. Het hof heeft zijn vriendin, Trees K„ veroordeeld tot zeven jaar en zes maa- den met aftrek omdat zij H. tot de dub bele moord had aangezet. Zij was in eerste instantie door de rechtbank ver oordeeld tot tien jaar gevangenisstraf met aftrek.

De Vallei | 1969 | | pagina 11