Ajax versloeg met prachtig spel Benfica en rehabiliteerde zich volkomen: 1-3 Portugezen mogen blij zijn met beslissingswedstrijd Michels in kleedkamer stralend middelpunt EUROPA CUP II T#TOT#TOT#TO attentie! Ajax overrompelde Portugese kampioenen met snelle aanvallen Keihard Celtic bleef tegen beter FC Milan overeind Engeland - Frankrijk op 12 maart voor tv Oranje oefent tegen Borussia Dortmund Theo Koomen bij auto-ongeiuk gewond Niet op gerekend Reëel Grote winnaar Geen penalty Regen Met ingang van 22-23 februari a.s. (toto 20) is er een nieuwe wijze van prijsmeiden. Even lucht Verrassend Tactische manoeuvre Vraag bij het inleveren van uw totoformulier een groene prljsmeldlngskaart! DONDERDAG 20 FEBRUARI 1969 LISSABON. Zevenendertig minuten hebben de drieduizend enthousiaste Ajax-supporters hun ploeg in de halve finales van het toernooi om de Euro pese beker voor landskampioenen gewaand. Ondanks de teleurstelling, een week eerder ondervonden, na het eerste duel met Benfica op het besneeuwde veld van het Olympisch Stadion, stonden zij woensdagavond in het maar half bezette Estadio da Luz als één man achter hun favorieten. Hun vertrouwen werd meer dan beloond. De hoofdstedelijke formatie, die in Amsterdam faal de „op wel zeven plaatsen klopte het niet", zei coach Michels ruiterlijk toonde een vechtlust en zelfvertrouwen, die bijna onnatuurlijk aandeden. Een kopbal van de lange Torres redde Benfica halverwege de tweede helft van een smadelijke uitschakeling onder de ogen van het eigen publiek. Woensdag 5 maart zal in Parijs de beslissing vallen of Ajax dan wel Benfica zich na een derde duel zal plaatsen bij de laatste vier van de Europacup I. Zelfs als de Amsterdammers over veertien dagen in de lichtstad kansloos zouden blijken, heeft Ajax een prestatie verricht in dit toernooi, die uniek is. Juichend begroette Ajax' derde treffer. Gert De Ajacieden hadden geen ontzag voor de statistieken. Het zei hun niets, dat slechts Manchester United in het stadion van het licht in dit internatio nale bekertoernooi een zege had kun nen behalen. Ze hadden er geen ont zag voor, dat in vierentwintig thuis wedstrijden Benfica voorts slechts tweemaal een onbeslist moest toe staan. Ajax voetbalde met elan, gebo ren uit een vertrouwen in eigen kun nen. Niet door geluk bereikte de ploeg een derde wedstrijd in het duel met de tweevoudige bekerwinnaar. Ook niet door het falen van de tegenstan der, doch geheel door eigen kracht. Geprikkeld door de kritiek schreef het toonaangevende Portugese sport blad „Bola" niet, dat de ontmoeting in Lissabon eigenlijk maar een forma liteit was? bereikte de Nederlandse kampioen uit een schier hopeloze uit dagingspositie nieuwe, onverwachte mogelijkheden. In deze titanenstrijd in Lissabon waren het niet in eerste in stantie de speltechnische kwaliteiten van Ajax, die aller bewondering ver dienden. Eerder was dat de wijze, waarop coach Michels het moreel van zijn ploeg had hersteld. Zelfs de man, die zijn emoties onder vrijwel alle om standigheden op onnatuurlijk aandoen de wijze doelbewust beheerst, was in de ban van de vreugde. Toen het eind signaal van arbiter Sbardella klonk, stond hij op van zijn plaats op het platform naast de bank van de reser ves. Hij draaide zich om naar de trou we supporters op de tribumes en lach te, als was het dan ook met een vage glimlach. In de kleedkamer dwong hij de journalisten bijna een applaus af voor zijn spelers. Pas toen werd ge vraagd, hoe hij zijn ploeg dit zelfver trouwen had teruggegeven, was Mi chels weer de oude, moeilijk door- grondbare trainer. „Ook de bakker geeft zijn geheimen nooit prijs", wa ren zijn woorden. Bals Benfica heeft al zijn ervaring en hardheid, opgedaan in negen seizoenen LISSABON. Rinus Michels mocht het stralende middelpunt van zijn Ajacieden in de kleedkamer zijn. Hij had immers de ploeg gestimuleerd tot de onverwachte prestatie van woens dagavond. Sjaak Swart vertelde: „Mi chels heeft ons geweldig opgezweept. Hij heeft ons het zelfvertrouwen terug gegeven. Vanmorgen, vanmiddag en vlak voor de wedstrijd zei hij: „Jullie kunnen niet weer falen. Zo slecht als in Amsterdam kan een ploeg als Ajax maar één keer spelen". Michels zelf hield het geheim van zijn tactische voorbereiding voor zich: „Het is niet te zeggen, hoe je een ploeg stimuleert. Dat is het geheim van de keuken. Ik kan dat niet uitleggen, maar ik heb de jongens er wel van overtuigd, dat zij tegenover zichzelf verplicht waren zich te revan cheren nadat zo'n man of zes, zeven in Amsterdam ronduit slecht hadden ge speeld". Over het verschil tussen Amsterdam en Lissabon werd in de jubelende kleed kamer meer gesproken. Door Henk Groot onder anderen: „Wij moeten het van tempo hebben. Op zo'n ijsveld ging dat niet". Wim Suurbier: „Op een nor maal veld, en met een gewone portie geluk, hadden wij in Amsterdam ook gewonnen". De man die Amsterdam miste en voor Lissabon was uitverkoren tot de moeilijkste opdracht was Ton Pronk. „Eusebio was mijn man. Ik heb me gewoon aan hem vastgeplakt. Bo vendien was ik geladen. De laatste wedstrijden was ik niet opgesteld, ik voelde mij gepasseerd. Vanavond kreeg lk mijn grote kans. Tegen Eusebio heb ik eens willen laten zien, dat ik erbij hoor". Het verlangen om „Amsterdam" goed te maken, was voor de meesten een stimulans. Henk Groot: „In de eer- HILVERSUM De VARA verzorgt woensdag 12 maart via Nederland 2 een rechtstreekse televisiereportage van de voetbalwedstrijd Engeland - Frankrijk, die wordt gespeeld in het Wembley-stadion in Londen. ENSCHEDE Het voorlopige Ne derlandse voetbalelftal speelt op 30 april (Koninginnedag) in het Stadion Diekman een oefenwedstrijd tegen Bo russia Dortmund. ste plaats wilden wij ons tot iedere prijs revancheren en laten zien wat wij kunnen. In de tweede plaats kon den wij rustig aan de wedstrijd begin nen. Wij waren nu geen favoriet. Wij konden alles of niets spelen, waarbij wij niets al in handen hadden. Dat geeft natuurlijk rust". Piet Keizer: „Amsterdam was een vergissing. Maar wij weten waartoe wij in staat zijn. Daarbij moet je na tuurlijk een beetje geluk hebben. Maar hoe vaak hebben wij in de Europa Cup al niet schlemielig gespeeld? In Am sterdam tegen Benfica, in Praag en bij Real uit. Hier ging het. Waneer je op 3-0 bent gekomen, denk je maar één ding: hoe maak je er vier? Sjaak Swart was er met die niet gegeven strafschop dichtbij". Johan Cruyff: „Wij hebben ons ge weldig gerevancheerd. Wij hadden na tuurlijk een fantastische start, maar de ploeg is de hele wedstrijd goed ge bleven. Vooral de verdediging, die er steeds keihard tegenaan ging". Sjaak Swart: „Wij hadden Benfica helemaal kunnen pakken: toen ik on deruit werd gehaald, was het een zuive re strafschop. Gert Bals gelooft, dat de ploeg in Parijs met tenminste even veel kansen aan de beslissingswedstrijd begint als Benfica. „Wij hebben van avond een van onze beste prestaties ge leverd. Dat kwam door de geweldige stimulans van Michels en ook door het voortreffelijke spel en de enorme inzet van de gehele ploeg. Wij zijn begonnen met het idee, dat we niets hadden te verliezen en alles te winnen. Wij hebben de helft al gewonnen." Na een voorzet van Keizer (links) maakte Cruyff het tweede doel punt. Doelman Henrique (voorgrond) was kansloos. Europacup-voetbal, nodig gehad om „Parijs" te bereiken. Dit was iets, waarop geen Portugees had gerekend. In Lissabon herinnerde men zich nog de vreugde bij de Nederlandse inva sie in 1963, toen Feijenoord in Rotter dam in de eerste wedstrijd van de halve finales tegen Benfica doelpunt loos gelijk speelde. In Lissabon wist men ook, hoe snel het optimisme was verdwenen nadat de Rotterdamse formatie met 3-1 kans loos tenonder was gegaan. De favorie- tenrol, die Benfica na de 3-1 zege van de twaalfde februari was opgedragen, heeft zich gewroken. Doelbewust heb ben de ervaren Portugese kampioenen uiteraard Ajax niet onderschat, maar wel was hun zelfvertrouwen danig aan getast toen die „kanslozen" uit het kleine Nederland dank zij Inge Daniels- san binnen negen minuten een 1-0 voorsprong namen. De verdediging was ontredderd en de ploeg balanceer de op de rand van de afgrond nadat de even attente als actieve Johan Cruyff nog geen twee minuten later het tweede doelpunt scoorde. In het duel-der-tactiek was ditmaal Rinus Michels de grote winnaar. Zijn opzet, dat Tonnie Pronk, teruggehaald in de ploeg, door een consequente mandekking de gevaarlijke Eusebio zou uitschakelen, gelukte volkomen. Bovendien was ditmaal Barry Huls- hoff een knap bewaker van de lange Torres. Daarbij kwam ook, dat de Portugezen Danielsson na zijn laatste treffer van een week geleden vrees den en dat het rechter verdedigingsblok veel te weinig verweer had tegen de beweeglijke, grandioos spelende Johan Cruyff. In dit spel der strategie paste voorts volkomen, dat de Amsterdamse sfinx na rust, bij een 3-0 voorsprong (Cruyff had daar na ruim een half uur spelen voor gezorgd), de verdediging versterkte door Danielsson uit de ploeg te nemen en de onvermoeibare Muller in te schakelen in de strijd om het bezit van het middenveld. Ajax had zich bij de laatste vier van het toernooi om de Europa Cup voor landskampioenen kunnen scharen als arbiter Sbardella minder tegemoet komend was geweest ten aanzien van de thuisclub, toen Sjaak Swart in het strafschopgebied ten val werd ge bracht. De penalty bleef uit. Zeer tot spijt van de luid protesterende Neder- landre supporters. Het doelpunt dat zo mag men toch bijna aannemen uit die strafschop zou zijn ge scoord, had Ajax, dat driemaal de kwartfinales heeft bereikt, voor het eerst in de halveeindstrijden kunnen brengen. Het heeft echter niet alleen aan Sbardella gelegen, dat Ajax in Parijs voor de derde maal dit seizoen Benfica zal ontmoeten. Als Piet Kei zer kort voor de rust besluitvaardiger was geweest, had hij het tweegevecht in Lissabon kunnen beslissen. De Am sterdammer talmde, vrij staande voor de uit positie gespeelde Jose Hen- Cruyff veroorzaakte nogal eens paniek in de Portugese verdedi ging. De doelman van Benfica, Hen rique, maakte zich op de Amsterdam se aanvalspits boos en dreigde met klappen. Het kwam gelukkig niet zover. rique, te lang met schieten, waarna veteraan Coluna nog juist redding kon brengen. De regen, die direct na rust in stro men neerviel, heeft het verloop van de ontmoeting zonder twijfel beïn vloed. Het was geruime tijd vrijwel onmogelijk tot redelijk voetbal te ko men. Mede daardoor raakte Ajax enigszins uit zijn spel. Het Portugese overwicht werd sterker en dat resul teerde na vijfentwintig minuten in een tegendoelpunt van Torres, waarna de jeugdige Toni en een nog jongere sup porter op het middenveld in een lang durige omhelzing hun vreugde de vol le vrijheid gaven. Hét is tekenend voor het vertrouwen in eigen kunnen, dat Ajax daarna op nieuw terugkwam. Met ongekende veerkracht traden de Amsterdammers Benfica tegemoet. Slechts in de laat ste fase, waarin zelfs Johan Cruyff te rugkwam tot bij het eigen doelgebied, riep Michels zijn spelers op tot verde digen. De beslissing kon het in Europacup voetbal gelouterde Benfica niet force ren. En dat was rechtvaardig. Coach Otto Gloria, wiens uiterlijk ondanks alle ondergane emoties was verzorgd als stond hij op het punt naar de schouwburg te rijden, zei het wrang maar onomwonden: „Ajax was groots. We hebben verdiend verloren van een ploeg, die toonde over grote mogelijk heden te beschikken". TURIJN Slovan Bratislava uit Tsjecho-Slowakije heeft in Turijn de eerste wedstrijd voor de kwartfinales van het toernooi om de Europese voet balbeker voor bekerwinnaars tegen AC Torino met 1-0 gewonnen. Tienduizend toeschouwers zagen Jokl in de vijftig ste minuut scoren. Doelman Vencel van Slovan Bratisla va was de grote man in de wedstrijd tegen Torino. De moeilijkste schoten stopte hij. In de zeventiende minuut was het geluk aan zijn zijde, toen een schot van een van de Italiaanse aanvallers tegen de paal belandde. Torino was bij na voortdurend in het offensief, maar de Tsjechische verdediging soms be staande uit 8 spelers was goed op dreef. De uitvallen van Slovan waren uiterst gevaarlijk. Eén van die tegenstoten le verde het winnende doelpunt op. Inter national Jokl passeerde doelman Vieri met een boogbal. De tweede wedstrijd wordt op 5 maart in Bratislava gespeeld. Slovan heeft een goede uitgangspositie opgebouwd om als eerste Tsjechische club in de ge schiedenis van het Europa-Cupvoetbal de halve finales van het toernooi der bekerwinnaars te bereiken. HILVERSUM Theo Koomen, sport journalist bij de KRO is begin deze week gewond geraakt bij een auto-on geluk, dat hem in de buurt van Me- demblik overkwam. Hij liep onder meer een hersenschudding en een shock op. De heer Koomen zou met Dick van Rijn het radioverslag van de gisteren gespeelde wedstrijd Benfica-Ajax heb ben verzorgd. Het sportprogramma Goal, dat de KRO-radio op zaterdagavond uitzendt en waarvan de heer Koomen samen steller is, zal zaterdag waarschijnlijk vervallen. ADVERTENTIE In het belang van de deelnemers aan de Sporttoto dienen de werkzaamheden op het bureau vereen voudigd te worden. Om dit te bereiken zullen - te be ginnen met toto 28-de prijsmeldingsstroken vervangen worden door prijsmeldingskaarten die u bij uw vereni ging en/of inleveringsadres kunt krijgen. Werk s.v.p. op de hieronder omschreven wijze mee aan een vlotte afwikkeling van zaken bij de Sporttoto: maak né toto 27 geen gebruik meer van de prijs- meldingsstrook vraag bij inlevering van formulier 28 een prijs- meldingskaart bewaar deze zorgvuldig tot u haar moet gebruiken verzend de kaart aangetekend als u een prijs van enige betekenis hebt te melden, maar sluit haar nooit in een envelop schrijf duidelijk, vul alle gegevens in en gebruik de kaart uitsluitend voor een prijsmelding bel niet op om te vragen, hoe groot het door u gewonnen bedrag is; u kunt dat lezen In de krant van vrijdagavond of zaterdagmorgen. De Sporttoto dankt u voor uw medewerking die van zoveel belang is voor èlle deelnemers en wenst u veel succes LISSABON Het wonder van Lissa bon is tot werkelijkheid gemaakt. Hij gend van vermoeidheid, huilend van geluk haalde Ajax het met enorme vreugde begroete eindsignaal van scheidsrechter Sbardella. Een prestatie, die geen verdienste is van een bepaalde speler, maar een triomf van de complete ploeg en een succes voor trainer Michels, die zijn „kansloze" spelers inspireerde tot een geweldig verweer, dat vanaf de eerste minuut de zekerheid van Benfica aan tastte. Temidden van deze elf voortref felijk cup-voetbal spelende Ajacieden verdienen Cruyff, Keizer en Groot een aparte vermelding. Cruyff's weergaloze solo's, waarmee hij herhaaldelijk lucht gaf aan de soms bedreigde Amsterdam se verdediging, Keizer voor zijn formi dabele inzet, waardoor hij in het Esta dio da Luz een opvallend hoog rende ment haalde uit zijn bijna onbegrens de voetbalkwaliteiten en Henk Groot, die als extra steun van de verdedigers en als aandrager van passes voor de aanvallers zijn onmiskenbare klasse in dit duel nog eens demonstreerde. De vernederde 1-3 nederlaag van een week geleden in het Olympisch Stadion werd ruimschoots uitgewist. Hoewel Ajax er niet in slaagde de wonderlijk grote voorsprong van 0-3 bij rust tot het einde toe vast te houden. Het ene doel punt, dat Benfica na de rust scoorde, had tot gevolg dat deze enerverende kwartfinale op woensdag 5 maart a.s. in Parijs in een derde wedstrijd zal moeten worden beslist. Ajax heeft in het Estadio da Luz in Lissabon vanaf de eerste minuut zeer bewust op de aanval gespeeld. De Ita liaanse scheidsrechter -Sbardella. van tijd tot tijd onnauwkeurig geadviseerd door zijn grensrechters, remde de eer ste felle stoten van Ajax door buiten spel en in de zevende minuut moest hij een doelpunt van Danielsson afkeuren wegens buitenspel. Die afgekeurde tref fer deprimeerde de Ajacieden aller minst. Ze gaf de ploeg de zekerheid, dat de verdediging van Benfica niet on kwetsbaar was. Geen twee minuten la ter lag de eerste volwaardige treffer achter doelman José Henrique. Een foutje in het rechter verdedigingsblok van Benfica bracht Cruyff, die de bal kwijt was geweest, opnieuw in het be zit van de bal en vanaf de zijlijn zette hij scherp voor. Afwachtende Portuge se verdedigers verzuimden de doorlo pende Danielsson af te dekken. Een kleine hoofdbeweging van de Zweed bleek voldoende om de bal achter doel man Henrique te plaatsen. Geen twee minuten later vond Ajax opnieuw een gat in de verdediging van Benfica. Een dieptepass van Keizer bereikte de mee opgerukte linksachter Van Duivenbode, die uit een bijna kansloze positie op doel schoot. De moedige poging van de linksachter had in zoverre succes, dat Henirique de bal niet onder controle kon krijgen, waardoor Cruyff op simpele wijze voor de tweede treffer zorgde. Benfica liet de Nederlandse storm niet ongehinderd doorwoeden en gelei delijk nam de ploeg bezat van het mid denveld. Ajax moest om de snel opruk kende, geheel in het rood gestoken, Por tugese landskampioenen te stuiten een aantal overtredingen maken, waarbij scheidsrechter Sbardella niet steeds de absolute objectiviteit betrachtte. In de twintigste minuut echter bestrafte hij een overtreding van Vasovic tegen Eusebio volkomen terecht. De gevaar lijke linksbinnen nam de vrije schop zelf en de bal spatte door de muur vaf negen Ajacieden heen, waardoor Si- moes op drie meter van het doel een MILAAN. In het San Siro-stadion, waarvan het veld werd geteisterd door sneeuwstormen en waarop goed voetbal nauwelijks mogelijk was, heeft Celtic gisteravond AC Milan een geluk spel van 0—0 afgedwongen. Een resultaat, dat werd verkregen na een hard duel, waarin de Schotten zich voornamelijk bepaal den tot verdedigen. Het vooral in de tweede helft verwoed aanvallende AC Milan liep zich voort durend stuk op de hechte, stevige en koele defensie van Celtic, dat na het laatste fluitsignaal juichend het terrein verliet. De Schotten staan door deze gelyke score in feite reeds met één been in de halve finales van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen. In de tweede ontmoeting straks op eigen bodem zullen ztf ongetwijfeld fel in de aanval gaan. De grote strijd tussen de Italiaanse en Schotse voetbalkampioen begon in felle sneeuwjachten. Een uur voor de aanvang van het duel had men het veld van het iSan Siro-stadion schoon gemaakt maar naarmate de tijd ver streek werd de grasmat door een steeds dikker wordende witte vacht opnieuw bedekt. De Italianen zochten onmiddellijk de aanval op, maar voor de felle tackles van de keiharde Schotten kregen zij toch enig ontzag. Langzaam begon Celtic terug te duwen, maar de eerste werkelijke scoringskansen kreeg toch AC Milan. In de dertiende minuut joeg Sormani de bal achter de Schotse doel man. De Azzuri op de tribunes juich ten maar ze deden dat wel te vroeg, omdat de Westduitse scheidsrechter Tschenscher had gefloten voor buiten spel. Prati namelijk, die de bal naar Sormani had gedirigeerd, had offside gestaan. In de kleedkamer van het teleurge- de Benfica was Otto Gloria even reëel als alle anderen: „Ajax was beter dan wij. In de Nederlandse kranten heeft men gelachen toen ik vertelde, dat wij nog niet zeker waren van onze plaats in de halve finales. Ik ben tot de wed strijd van vanavond bang geweest voor dit Ajax, dat bijzonder sterk heeft ge speeld. Benfica daarentegen was ma tig en kon zich niet over de snelle doel punten van Ajax heen werken. Een groot speler in dit elftal was opnieuw Johan Cruyff, maar het meest heeft mij Pronk geïmponeerd in de verdedi ging. Hij schakelde niet alleen Eusebio uit, maar vervulde ook zijn andere ta ken vlekkeloos". Eusebio vertelde: „Een dergelijk ver zet hadden we niet verwacht. In eerste instantie zijn wij verrast door de ploeg die zo geweldig van leer trok in het begin en die daarna de kracht had om door te gaan. Daar had niemand van onze spelers op gerekend". Het Schotse team veerde op en in de 22ste minuut kopte Hughes uit een vrije schop van Johnstone de bal te gen de Italiaanse doelverdediger op. Tot opluchting van de Milanese aan hangers, die het zo langzamerhand tijd vonden om wat vuurwerk te ontsteken. Milan begreep, dat er daden moes ten worden gesteld. Het begon weer druk op de Britse defensie uit te oefe nen doch koel vingen de profs van Celtic de Italiaanse aanvallen op. McNeill en zijn medeverdedigers mochten dan wat hoekschoppen weg geven, paniek ontstond er in de verde diging van Celtic nimmer. Ook al de den lieden als Lodetti, Prati en Rivera nog zo hun best de vijandelijke veste met hun zware combinaties op te rol len. De Italiaanse formatie bleef verder het initiatief behouden tot de rust. Die tien minuten in de kleedkamer had zij dringend nodig om even op adem te komen. Het zware veld had de krach ten gesloopt en er moesten tenslotte nog eens 45 minuten worden gespeeld. Na de hervatting drongen de Ita lianen weer op. Een voorzet van Prati bereikte Sormani, die naast het Schot se doel kopte. Even later kogelde Pra ti na een vrije schop van Rivera de bal hoog over de lat. Celtic kreeg even lucht, toen Hughes in de negende minuut aan een magni fieke solo begon die hem dwars door zijn Italiaanse achterhoede voerde. Z'n daverend schot spatte echter stuk op de vuisten van de Italiaanse doelman. Nog geen minuut later ontsnapte Cel tic aan een achterstand toen Hamrin na een voorzet van Prati de bal tegen de linkerpaal kopte. Hevige sensatie in het San Siro- stadion, maar treffers bleven achter wege. En de Italianen, zowel op als om het veld, wilden die juist zo graag hebben. De strijd werd steeds grimmiger, het aantal overtredingen groter. Arbi ter Tchenscher, die vele vrije schop pen moest uitdelen, zag zich zelfs ge noodzaakt de Schot Wallace in zijn boekje op te schrijven. AC Milan viel vrijwel voortdurend verwoed aan, maar Celtic bleef over eind. Ook in die laatste alles vergende minuten, toen Rivera nog een prach tige gelegenheid kreeg zijn ploeg als nog aan de zege te helpen. De Ita liaanse aanvoerder faalde echter met zijn schot. vrije kans kreeg. Een onbegrijpelijk snelle reactie van doelman Gert Bals voorkwam een tegentreffer van Benfica. Van zijn razendsnel uitgestok enrechter- voet sprong de bal weer terug in het veld, waar Groot verder voor de oprui ming zorg droeg. Daarna kwam Ajax terug. De ploeg groepeerde znch sterker rond het mid denveld om de snel verkregen voor sprong iets veiliger te stellen en daar door kon Benfica meer tot aanvallen en tot beter georganiseerde acties komen dan in de eerste fase van de strijd. Maar de attente verdediging van Ajax gaf de graag schietende Portugezen geen kansen in deze fase. Na 32 minuten sloeg Ajax opnieuw verrassend toe. Een combinatie tussen Simoes en Coluna werd onderbroken door de opmerkelijk actieve Piet Kei zer. Vervolgens bediende de Ajacied Cruyff met een gave pass op maal De ze zette onmiddellijk een weergaloze solo in. Hij stond alleen tegenover drie Portugezen. Raul werd met een onna volgbare schijnbeweging op het ver keerde been gezet en de toesnellende Cruz kwam ook te laat. Met dezelfde beweging was Cruz kansloos. Ongeveer van de strafschopstip liet Cruyff daar na een schot los, dat voor de kleine doelman Henrique onhoudbaar bleek (0-3). Tegenover het iets nauwkeuriger en geacheveerder combinatiespel van de Portugezen waagde Ajax de lange pass, die echter steeds gemakkelijker door de Portugese verdedigers werd onder schept. Aan de andere kant van het veld echter vormde Ajax een hechte muur op de rand van het strafschop gebied, waarlangs voorlopig geen Por tugees kwam. De spelers van Benfica werden gedwongen tot afstandsschoten, die de juiste richting misten, waardoor Bals gespaard werd van verdere ern stige moeilijkheden. Opvallend in de benadering van de strijd door scheids rechter en grensrechters was, dat Ajax inderdaad iets feller dan Ben fica pas in de zevenentwintigste mi nuut zijn eerste vrije schop kreeg toe gewezen. In vergelijking met de wed strijd van zeven dagen geleden te Amsterdam was de felheid van de Am sterdammers tenminte een klasse gro ter. Piet Keizer, die de reputatie met zich draagt slechts gedurende een korte fase van een wedstrijd te voetballen, was actief als nooit te voren en be reikte daarmee een immage - die bij Ajax 9lechts bekend is van zijn vinnige haifspelers Groot en Muiller. De begeerte van Ajax naar doelpun ten, al enigszins geluwd na de tweede treffer, verminderde na het volkomen onverwachte derde doelpunt nog meer. In de tijd van de druk van Benfica bleef Cruyff een eenzame voorpost in de aanval, terwijl ook Piet Keizer en Sjaak Swart de verdediging activeer den. Al deze assistentie was echter niet voldoende om in de 35e minuut een ge vaarlijk schot van Eusebio te voorko men. Maar via de handen van Bals en de doellat vloog de bal net over. Na rust had trainer Otto Gloria zijn bijzonder onzekere verdediger Jacinto vervangen door Adolfo. En Simoes, die aanvallend van weinig waarde was ge bleken, had moeten plaatsruimen voor routinier José Augusto. Coach Rinus Michels had ook een tactische manoeu vre bedacht voor de tweede helft, nu er immers mogelijkheden waren om via vastberaden standhouden de halve fi nales te bereiken. Hij haalde Daniels son uit de aanval en bracht Muller te rug in de verdediging, waardoor Ajax vrijwillig een deel van zijn offensieve kracht opofferde. Acht minuten voor tijd, deed hij een tweede ingreep: Swart, die licht geblesseerd was, werd vervangen door Suurendonk. Op dat moment was het duidelijk, dat de Am sterdammers niet aan een beslissings wedstrijd zouden kunnen ontkomen. In de 25e minuut hadden de Portugezen het doelpunt gemaakt, dat hen voor directe uitschakeling behoedden. De op rukkende rechtsachter Adolfo had de bal hoog in het doelgebied geplaatst en de langste Portugese aanvaller, Torres, kopte de bal in de richting van het doel, waar een in zijn uitzicht belemmerde Bals niet tijdig genoeg kon reageren. De tweede helft werd voor een groot gedeelte gespeeld in een hevige regen bui, waardoor de duidelijk in de win ning-mood spelende Nederlandse kam- pioensploeg zich niet liet beïnvloeden. Scheidsrechter Sbardella onthield de Amsterdammers zelfs de kans om door een strafschop op 0-4 te komen. Een uitval via Keizer eindigde in een voor treffelijke pass naar Swart, die soepel om linksachter Cruz heengleed. De ac tie werd echter gestuit door een grove tackle van Cruz, waarvoor een werke lijk objectieve arbiter zonder twijfe4 een strafschop zou hebben gegeven. De eerstvolgende tegenaanval leverde het Portugese tegen-doelpunt op. Deze enigszins onverdiende gang van zaken ontnam Ajax geenszins de moed. Te genaanvallen verstoorden opnieuw het ritme, dat Benfica langzamerhand leek te hebben hervonden. Weer speelden Cruyff, Keizer, Groot en Van Duiven- bode daarbij de belangrijkste rot

De Vallei | 1969 | | pagina 15