Veenendaals dagblad Londen geprikkeld en verbaasd... Kiesinger kiest zijde van De Gaulle Buiten Spiegelgladde wegen en stuif sneeuw leggen verkeer lam Politiekapel deelde platen uit union elektra Vermoorde man in bouwkeet gevonden Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Arabieren vrezen tegenaanval „Huurverhoging wordt niet uitgesteld" Engeland vast in de sneeuw JAMIN DAK VAN BIOSCOOP ONDER SNEEUWLAAG BEZWEKEN WELLICHT PREMIEVERLAGING BEJAARDENVERZEKERING TEGEN ZIEKTEKOSTEN Zeven Irakezen geëxecuteerd Brandt oneens met zijn kanselier krokantjes Dooi vordert ROOD VERKLARING MINISTER SCHUT: 200 gram van 115 voor 99 niet te geloven voor die prijs! Rechtbank leende in zaak ouwe Nol99 Koran van universiteits bibliotheek Groei CADEAU J Wapen U tegen vocht en kou met een y e r wa r mi ng s - m a t ra s Volgen» een recent vergelijkingsonderzoek: ERKEND DE BESTE Gezin mocht mee Chauffeur verliest bij botsing vrouw en enig kind FILMREPORTAGE BENFICA-AJAX VANAVOND OP TV Bur. voor redactie en administrate t Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w„ 4,15 p. hl, 12.36 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei'' opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DONDERDAG 20 FEBRUARI 1969 - 43e JAARGANG no. 41 LONDEN. Een nieuwe ontwikkeling in de kwestie van de Westeuropese Unie, een verandering in de houding van Bonn ten gunste van de positie van generaal De Gaulle in de W.E.U„ heeft de Britse regering geprikkeld en ver baasd. Het heeft het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken genoopt een verklaring te vragen van het Duitse standpunt, zoals dit gisteren door het bu reau van de Duitse kanselier Kiesinger werd uiteengezet. Bovendien heeft het te Londen het vermoeden gewekt dat er onenigheid be staat tussen Kiesinger en de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Brandt, die thans (per schip) op weg is naar Amerika. Brandt is tevens vice-kanselier van de Bondsrepubliek. Namens Kiesinger was gisteravond verklaard, dat ofschoon speciale ontmoetin gen van de raad van de W.E.U. konden worden bijeengeroepen, „ingeval van een bedreiging van de vrede", er overigens unanimiteit tussen de zeven regeringen moet ztfn over het bijeenroepen. Dit betekent, zegt men in Londen, dat Kiesinger nu het standpunt van generaal De Gaulle is gaan delen. Christopher Soames (schoonzoon van wijlen Sir Winston Churchill), de Brit se ambassadeur in Parijs, heeft flink van zich afgebeten en verklaard, dat niemand zelfs in zijn wildste dromen Engeland zou kunnen verwijten, dat het probeert om via de Westeuropese Unie toegang te krijgen tot de Europe se Markt. Soames zei dit nadat de Franse minister van Buitenlandse Za ken, Michel Debré, tijdens een zitting van het Franse kabinet had verklaard, dat de Britten de WEU als een „rook gordijn" gebruiken, om de Europese Gemeenschap binnen te komen. De ambassadeur sprak op een lunch kort na het commentaar van Debré en zei dat Engeland in de WEU geïnte resseerd was, omdat het daar in Euro pees verband zijn houding in wereldza ken kon uiteenzetten. „Hiervoor scha men we ons niet", zei hij. „Wij meen den dat wij het recht hadden om zaken van wereldbelang binen een bestaan de organisatie waartoe we behoren te bespreken." Soames doelde op een bijeenkomst van de raad van de WEU over het Mid den-Oosten die de vorige week werd gehouden en door Frankrijk geboycot werd. Daarna heeft Frankrijk laten we ten, dat het geen raadsvergaderingen van de WEU meer zal bijwonen, tenzij de regel van eenstemmigheid over door de raad te bespreken onderwer pen wordt geëerbiedigd. Terwijl zijn geziëht rood werd en zijn *tem scherper, speelde Soames Enge- lands Europese kaart ten volle uit. „Europa", zei hij, „bezit meer dan ge noeg om de supcrmogendheden te evena ren, maar dan alleen als we bereid z\jn om onze nationale trots en ambi ties, een Europese trots en .ariibitie op te leggen". „Mijn hemel", zei Soames, „wat heeft de wereld Europese ervaring hard nodig." Londen heeft thans Bonn verzocht de verklaring van Kiesinger nader te ver klaren. De volgende bijeenkomst van de raad van de WEU zal worden gehou den op 26 februari eventueel weer zonder dat Frankrijk vertegenwoordigd is. In Londen is men benieuwd welk het officiële Duitse standpunt ten aanzien van de WEU en Frankrijk zal gaan worden als Kiesinger enj Brandt onder ling in het reine zijn gekomen. Een van de vier Arabische terro risten, het meisje'Ah-ih.uk Dahboer. JERUZALEM Enkele Arabische landen hebben zich reeds gehaast te verklaren niet verantwoordelijk te zijn voor de Arabische commando-aanval op het Israëlische vliegtuig op het vlieg veld ZürichgfGoten, nadat de Israëlische regering waarschuwde met alle haar ter beschikking staande middelen te zullen waken voor de veiligheid van de luchtverbindingen. Israël heeft de Arabische landen ge waarschuwd, dat het hele Arabische luchtnet in t Midden-Oosten verwoest zal worden wanneer aan dit soort aan klagen geen einde wordt gemaakt. Egypte en Libanon hebben zich toen gehaast te verklaren dat zij met de aanval in Zürich niets te maken heb ben. Jordanië, waar het voor de aan slag verantwoordelijke „Volksfront voor de bevrijding van Palestina" is gevestigd, ontkende zijn verantwoorde lijkheid. Verscheidene Europese landen, waar onder ook Frankrijk en het Vaticaan, hebben de aanslag scherp veroordeeld. De Zwitserse regering betreurt de aan slag en veroordeeld de daders die mis bruik hebben gemaakt van de Zwitser se gastvrijheid. Zwitserland vraagt om internationale actie. In verscheidene landen van het Mid den-Oosten rekent men stellig op een Israëlische vergeldingsaanval. DEN HAAG Minister W. F. Schut van volkshuisvesting en ruimtelijke or dening is niet bereid de komende huur verhoging van 6 pet. per 1 april als nog naar een later tijdstip te verschui ven. De bewindsman heeft dit geant woord op schriteljjke vragen van de Tweede-Kamerleden mej. Kessel en de heer Janssen (beiden groep Aar den). Hij wijst er in zijn antwoord op dat bij de behandeling van het wetsont werp in de Kamer bedenkingen van vele zijden hebben geleid tot het voor stel om de hele „huurverhogingsopera tie" 3 maanden uit te stellen. De mi nister zou het niet wenselijk en niet juist achten om nu weer op deze be slissing terug te komen, te minder omdat zij reeds gegrond is geweest op de overweging, dat het beter zou zijn de kosten van levensonderhoud, waar van per januari toch al een verhoging te verwachten was, onder meer als ge volg van maatregelen op fiscaal ge bied, niet nog eens met een huurver hoging te belasten. De minister voegt hier aan toe dat niet alleen de huurders van woningen maar alle lagen van de bevolking, dus ook de huizenexploitanten, met bedoel de verhoging worden geconfronteerd. Te vrezen valt derhalve, dat het op nieuw uitstellen van de verhoging ten koste zou gaan van het laten verrich ten van onderhoudswerkzaamheden, op het stuk waarvan de situatie juist de laatste jaren aan het verbeteren is. LONDEN Grote delen van Enge land zijn vrijwel verlamd door een nachtelijke sneeuwstorm, die in het noorden een aantal steden en dorpen van de buitenwereld heeft afgesneden. De wegen staan vol verlaten auto mobielen. Bij Londen zijn twee personen om het leven gekomen, toen hun auto in een sneeuwmassa slipte. Een trein ont spoorde. Geen van de passagiers werd gewond. Forensende automobilisten werden gewaarschuwd hedenmorgen niet naar Londen te rijden, aangezien de zwa re sneeuwval langzamerhand overgaat in regen. De vliegvelden Heathrow en Gat- wick zijn gesloten aangezien de start banen door sneeuw zijn geblokkeerd. Door de storm wordt de sneeuw tot enorme hopen opgejaagd. ADVERTENTIE morgen melk eri puur EYSDEN.. Het dak van de bioscoop Modern in Eysden bij Maastricht is in de nacht van dinsdag op woensdag ingestort doordat een dikke sneeuwlaag 5 op het dag lag. Het vallende dak nam ook nog een complete zijmuur mee. Alleen het toneel 5 en de projectie-kabine bleven onbeschadigd. De vallende muur kwam terecht op een geparkeerde auto naast het gebouw. In de bioscoop was, in verband met allerlei feestelijkheden, geen meubilair aanwezig. De totale schade wordt op circa tachtigduizend gulden geschat. De 5 5 bioscoopexploitant w niet voornemens de dertig jaar oude bioscoop weer op te bouwen. 5 In een Maastrichts kledingmagazijn stortte woensdagmiddag omstreeks 1 uur J een glazen dak in door neervallende sneeuw, die van een naastgelegen dak schoof. Glas, balken en sneeuw kwamen tot in de winkel terecht. 5 Niemand liep verwondingen op. De schade aan bedorven kleding en aan het 5 dak worden op enkele tienduizenden guldens geschat. UTRECHT De rechtbank in Utrecht heeft gisteren in verband met het ge tuigenverhoor in de zaak tegen „ouwe Nol" een beroep moeten doen op de universiteitsbibliotheek. Dat gebeur de, toen de Marokkaanse gastarbei der Tahaoui, die drie maanden bij „ouwe Nol" heeft gewoond, de eed af moest leggen. Nadat hij dat, geholpen door een tolk, op de in Nederland gebruikelijke ma nier had gedaan, kwam „ouwe Nol's" raadsman mr. F. B. J. Simon tot de ontdekking, dat een moslim de eed op de Koran behoort af te leggen. Men belde toen ijlings de universi teitsbibliotheek op, die het heilige boek van de mohammedanen in snelle vaart per auto naar het paleis van justitie liet brengen. (Zie voor een uitvoerig verslag van de zitting van gisteren elders in dit blad). A l moge de reebok reeds in de loop j van nov./jan. een nieuw gewei opzettentoch kan men er in een goed revier niet veel vroeger dan 5 februari op rekenen het duidelijk met bast-en-al te kunnen „aanspre ken", zoals de jager dit benaamt. Overigens kan men de jonge bok ken nog wel tot ver in juni aldus getooid aantreffen, doch ge dient in de hele materie van de opbouw terdege thuis te wezen, om jaarlin gen, oudere, oude en jonge manne lijke reeën uit de „sprong" te halen. De gewone wandelaar be leeft echter niet minder plezier aan de confrontatie met dit wild, wan neer het zich onbespied aan ons vertoont, misschien met de blanke achtergrond van een sneeuw landschap. Hebt ge in zo'n geval de kijker bij de hand en weet ge die voorzichtig te hanteren, dan kunt ge 5 reeds horentjes zien van wellicht 10 a 12 cm, bezet met muiskleu- rige lit cm lange haren en daar naar noemt men deze ontwikke- lingstrap ,,bast"gewei, dat in de loop van april/mei zal worden ge veegd. De basthuid verdroogt niet, wanneer het gewei voltooid is, maar wordt door het dier als een levende substantie verwijderd (ge veegd) en dit gebeurt in korte tijd, ja soms binnen een paar minuten. Dan komt er een aanvankelijk wit gewei te voorschijn, roestbruin be smeurd door het bloedende bast- vel, doch door plantenvocht krijgt S het spoedig de kleur, die we zien tot nov., wanneer de afworp ge- 5 schiedt. 20 febr. '69 A. B. WIGMAN DEN HAAG. Minister Roolvink (Sociale Zaken en Volksgezondheid) wil pro beren om op I januari 1970 een voorlopige regeling te laten ingaan die de pre mies voor de bejaardenverzekering tegen ziektekosten en voor de vrijwillige ver zekering minder zwaar moet maken. Drs. A. D. W. Tilanus (c.h.) had er tijdens de behandeling van de begroting voor volksgezondheid op gewezen dat deze premies in sommige gevallen veertien pro cent van het inkomen zijn. Dat is sociaal ontoelaatbaar, vond hij. Minister Roolvink heeft een tijd ge leden een advies gevraagd aan de Sociaal-economische Raad over de kosten van de sociale ziekenfondsver zekering voor bejaarden vormt er een onderdeel van. Hij wil echter niet op het advies wachten omdat, zo zei hij gisteren, dit vraagstuk zeer klemmend is geworden. De volgende week komt een motie van de socialist J. T. Vellenga in stemming, waarin ook wordt gevraagd om de premielast voor de bejaarden te verlichten. „Wij moeten toe naar een soort weg- gooi-ziekenhuis", zei hij. Dit vond mi nister Roolvink wel een ver gaand standpunt. Hij gaf toe dat, hoewel so berheid bij de bouw moet worden na gestreefd, toch van de stichting af re kening moet worden gehouden met verbouwingen binnen een aantal jaren. Staatssecretaris Kruisinga zei dat in ons land de experimentele periode voor orgaantransplantaties voorbij is. Er zijn reeds ongeveer vijftig niertrans plantaties gebeurd, waarvan verreweg de meeste geslaagd zijn. In de toe komst komt een groot aantal patiënten voor zo'n overplanting in aanmerking. De staatssecretaris is bereid om te gelegener tijd zijn opvattingen over het gebruik van verdovende middelen in een nota aan de Kamer nader uiteen te zetten. Hij wil een onderzoek naar de schadellijke stoffen in hennep. Dr. B. van der Lek (psp) bood de staatssecretaris een spuitbus tegen schimmel en luis op sierplanten aan, waarin verboden bestrijdingsmiddelen als DTT en lindaan zitten. „Die bus kan men echter vrij ko pen", zei hij. Dr. Kruisinga kon hierop niet zonder meer een antwoord geven. Hij zou het laten onderzoeken. PARIJS Het door president De Gaulle aangekondigde referendum over regionale hervormingen en een hervorming van de senaat zal op 27 april worden gehouden. Dit is woens dag na afloop van de wekelijkse ka binetsvergadering in Parijs bekendge maakt. DAMASCUS Zeven jonge Irakezen, allen moslims, zijn vanmorgen bij zons opgang als spionnen voor Israël, te Bagdad geëxecuteerd, aldus heeft ra dio-Bagdad bekendgemaakt. Twee soldaten stierven voor het vuur peloton, vijf burgers werden in de cen trale gevangenis van de stad opgehan gen. Volgens de radio zijn de lijken na derhand op het bevrijdingsplein in de stad tentoongesteld. „De verraders hangen thans op het „El Tahrir" (bevrijdings)plein, nadat zij hun straf wegens hoogverraad heb ben gekregen", riep de omroeper. De zeven mannen werden woensdag avond door een revolutionaire recht bank ter dood veroordeeld. Zij zijn schuldig bevonden aan de vorming van een spionagegroep, die na de juni-oor- log van 1967 in Irak opereerde. Een andere Irakese soldaat werd eveneens ter dood veroordeeld, maar president Achmed Hassan El Bak'r wijzigde dit vonnis in levenslange dwangarbeid, omdat de beklaagde de autoriteiten hielp bij het oprollen van de groep. De zeven geëxecuteerde mannen ver zamelden inlichtingen over Iraks lucht - bases en radarinstallaties. De verkre gen inlichtingen werden naar Israël overgebracht door een onderofficier, die ervan verdacht wordt, de hoofdfi guur van de groep te zijn geweest. De onder-officier is voortvluchtig. De geëxecuteerde mannen waren 19 tot 24 jaar oud. Zij werden in novem ber gearresteerd en het tegen hen ge voerde proces begon deze maand. Vorige maand werden in Bagdad en Basra veertien mannen wegens spiona ge opgehangen. Daarbij waren negen Joden. DEN HAAG Bij K. B. van 19 fe bruari 1969 is mr. P. J. Aalberse met ingang van 16 maart 1969 benoemd tot Lid van de Raad van State. ADVERTENTIE DEN HAAG De Rijkspolitiekapel heeft woensdag in de rookzaal van de Tweede Kamer exemplaren uitgereikt van zijn nieuwe langspeelplaat Muzikaal Verbaal". Mevrouw Witteveen (rechs), echtgenote van de vice-voorzittcr van de Rijkspolitiekapel heeft ondermeer platen overhandigd aan Kamervoorzitter Van Thiel en minister Beernink van Justitie ad interim. In het midden dirigent kapitein Hoogervorst. behaaglijk veilig gezond thermos iatisch WERNHOUT. De spiegelgladde wegen hebben het verkeer vanmorgen in grote delen van het land voor haast onoverkomelijke problemen gesteld. Tussen Brasschaet en Wernhout ligt een aantal vrachtwagencombinaties in de sloot en tientallen andere staan schots en scheef over de hoofdweg. Op de weg ter plaatse was niet gestrooid. Tussen Wemhout en Zundert staat een ca. 5 km lange file. Ook in Brabant zelf waren vele binnenwegen vanmor gen nog onbegaanbaar. In het noorden van het land heeft de stuifsneeuw enorme duinen gevormd, waardoor op enkele plaatsen veel stag natie in het verkeer is ontstaan. De autobusondememing Gado kan de dienst tussen Stadskanaal en Winschoten niet rijden, omdat bij het dorp Onstwedde de weg geblokkeerd is. Ook de dorpjes Kopstukken, Vledderveen en Blekslage in de gemeente Onstwedde zijn inge sneeuwd. De busdiensten hebben op alle lijnen een vertraging van ruim twintig minuten. HAARLEM Vannacht om half één heeft men in een bouwkeet in Haar lem het lijk aangetroffen van een man, die naar de politie vermoedt door wurging om het leven is gekomen. Te voren moet hij met een fles op het hoofd zijn geslagen. Het slachtoffer zou ongeveer 65 jaar oud «zijn. Het mo tief is beroving. KOEWACHT De 24-jarige vracht wagenchauffeur E. Herreweg uit het Oost-Zeeuwsvlaamse Koewacht heeft zijn vrouw en enige kind verloren na dat hij met zijn vrachtwagen frontaal tegen een tegemoetkomende vracht wagen was opgebotst. Het ongeluk gebeurde op de autoweg Roubadx-Parijs ter hoogte van Amiens. De oorzaak is nog onbekend. Ook de bestuurder van de andere vrachtau to, een 18-jarige Fransman, kwam om het leven. De 22-jarige vrouw en het tweejari ge dochtertje Marleen werden zwaar gewond naar een ziekenhuis gebracht, waar zij kort na aankomst overleden. De heer Herreweg mocht de rit naar Frankrijk met zijn vrouw en dochter tje maken omdat hij eigenlijk vakan tie had. Hij viel in voor een zieke col lega. HILVERSUM De NTS geeft van avond van 18.30 tot 18.50 uur een film reportage van de gisteren gehouden wedstrijd Benfica - Ajax. Na deze re portage op Nederland I volgt om 22.45 uur nog een uitgebreider filmverslag met nabeschouwing op Nederland II. (Van onze weerkundige medewerker) T"ke winter loopt op zijn laatste benen. Te verwachten is, dat de zachtere lucht uit Frankrijk ver dere vorderingen in noordelijke richting zal maken. Om acht uur vanmorgen liep de grens tussen vorst en dooi aan de grond van Zeeland door Noord-Brabant naar het zuidelijk deel van de Achter hoek. Doetinchem gaf 0 graden op, Enschede, Deventer en Zutphen 1 en Apeldoorn op dat moment nog 2 graden. De uiterste waar den in Nederland waren 5 in Maastricht en 4 in Leeuwarden en Groningen. In het Waddenge bied woedde vanmorgen vroeg nog een sneeuwstorm. Gorredijk kreeg nog 5. cm verse sneeuw erbij. Het weertype wordt morgen geken merkt door enkele buien en een tot 3 a 5 graden boven nul oplopen de temperatuur. Dat betekent de afsluiting van een vorstperiode, waarvan het dieptepunt ongeveer 16 graden was. Morgen: Zon op: 07.44 onder: 18.05 Maan op: 09.12 onder:

De Vallei | 1969 | | pagina 1