KKii::inHiii s Kiirai .«k T oelatingsprocedure voortgezet onderwijs onlangs vastgesteld Verhuizing van „Hoogstraat" kan nog jaren duren Onbewoonbaar verklaarde woningen zouden 100 jaar geleden woonsieraad voor arbeiders zijn geweest B3K K881SÜ1II11SII i 1181111 ÉfajElOiES Wh Wensen van ouders worden gebundeld aan adviezen van schoolhoofden Volkscross in Ede DVSA houdt groot feest De Voorn gaat hengelen voor de bejaarden MARKTHAL over gezellige ongeregelde winkel C!0JïE!a:3!DEC!5::iï331llï IIISII2II Leerlingen basisscholen maakten schoolvorderingentest Organisatie van warme bakkers „We draaien op volle toeren Jaarvergadering A.R.-kieskring VEILINGEN Bejaarden- middag met dia's VADER REED EEN KRUIWAGEN MEST DE WOONKAMER IN. Mest Uit de oude doos door Rik Valkenburg Waterkant Komt U eens vrijblijvend een kijkje nemen in onze Veenendaal Nieuweweg 155 Naast ..Caferette Veenendaal" i DONDERDAG 20 FEBRUARI 1969 •- - VEENENDAAL Binnen het kader van de nieuwe wet op het voortgezet onder wijs, de zogenaamde Mammoetwet, hebben de contactcommissie van hoofden der basisscholen en twee toelatingscommissies in een uitvoerig stencil de ouders van leerlingen der zesde klassen van de basis (lagere) scholen uiteengezet, welke de regels zijn betreffende toelating tot de brugklassen aan de scholen voor voortge- let onderwijs. Zoals bekend, is via de nieuwe wet de zogenaamde brugklas inge steld. Deze maakt het mogelijk dat de doorstroming waaraan het vroeger nog v/el eens ontbrak gemakkelijker wordt. In de Mammoetwet is de bevoegdheid om over toelating tot de brugklassen te beslissen in handen gelegd van het be voegd gezag lees het gemeentebestuur maar omdat in Veenendaal geen openbare scholen voor voortgezet onderwijs zijn, is die bevoegdheid overgedragen aan de besturen van die bijzondere scholen. In overeenstemming met de wettelij ke bepalingen hebben deze besturen de beslissing op hun beurt weer overgegeven aan een toelatingscommissie. Zo bestaan er thans een toelatingscommissie MAVO, HAVO en VWO en één voor LHNO, LTO en ITO. De toelatingscommissie voor Middel baar Algemeen Vormend Onderwijs, Hoger Algemeen Vormend Onderwijs en Voorbereidend Wetenschappelijk On derwijs heeft in overleg met de hoofde© van de lagere scholen voor het cursus- Jaar 1969/1970 een toelatingsprocedure vastgesteld. Alle leerlingen van zesde klassen van die lagere scholen hebben op 5 en 6 februari een zogenaamde School Vorderingen Test (SVT) ge maakt. In deze tent eigenlijk beter gezegd een proef, want vergelijking van vorderingen was (nog) niet mogelijk omdat het de eerste maal was; wan neer ook de leerlingen van de vijfde klassen betrokken worden (die dan in het zesde leerjaar ook zo'n proef wéér moeten afleggen) kan men spreken van een schoolvorderingen test werd de nadruk gelegd op rekenen en taal. Op alle basisscholen werd dezelfde test op dezelfde tijd gemaakt. De resultaten van deze test zullen de hoofden van de scholen kunnen helpen bij het geven van een advies voor de verdere oplei ding van de kinderen. De hoofden moe ten namelijk voor ieder kind dat Mavo (of alles wat beneden dit niveau ligt) een rapport samenstellen, waarbij geen cijfers worden gegeven, doch een kwa lificatie met goed. voldoende, zwak (on voldoende) van de leerling in de meest gangbare vakken. Ook zal ten opzichte van handenarbeid (handwerken) en te kenen de creativiteit en technische uit voering moeten worden omschreven. Van het zeer uitgebreide rapport moet tenslotte een eindconclusie worden ge geven met een advies de betreffende leerling een bepaalde brugklas te la ten „nemen". Naast de uitslag van de test is het belangrijk dat de hoofden weten welke de wensen van de ouders zijn. Omstreeks 1 maart brengen de hoofden een advies uit aan de scholen voor voortgezet on derwijs, waarvoor de ouders toelating vragen. In dit advies zijn verwerktde re sultaten van de eerste schoolvorderin gentest, de wens van de ouders en de leerlingen die de klasse-onderwijzer en of hoofd van de school met de leerling heeft opgedaan. De kinderen worden voorlopig via het hoofd van de basis school opgegeven aan de directies van de door de ouders gekozen school. Voor de leerlingen die opgegeven zijn bij een der Mavo-scholen of bij het christelijk lyceum in Veenendaal. geldt dat zij op een nog nader te bepalen datum, eind mei begin juni opge roepen worden voor he» maken van een tweede test, welke gebeurt op die school, waarvoor het kind is opgegeven. De uitslag daarvan zal samen met ad vies van het hoofd van de basisscho len doorslaggevend zijn voor de defini tieve toelating. Overigens bepaalt de EDE Door de atletiekvereniging „Climax" te Ede wordt in samenwer- werken met het Comité Sportinitiatie- ven op zaterdag 29 maart 1969 een „volkscross" georganiseerd, waarvan de start om 15.00 uur zal plaatsvinden vanaf het „Sportpark De Bosrand". Het organiserend comité doet hierbij een beroep op de bevolking van Ede en omgeving om hieraan in groten geta le deel te nemen. De deelneming aan dit evenement is geheel kosteloos, terwijl voor de eerst- komenden een aantal prijsjes beschik baar wordt gesteld. Belangstellenden kunnen een deelne mingsformulier aanvragen bij het se cretariaat, Sterkenburg 48. Ede, tel. 12914. directie van de gekozen school of de leerling wordt toegelaten. De eindcon clusie ligt in hun handen. HULPMIDDEL Voor de leerlingen die opgegeven zijn bij het lager technisch onderwijs (LTO) en lager huishoud- en nijver heidsonderwijs (LHNO) geldt, dat zij, die naar het oordeel van de hoofden der basisscholen in aanmerking komen voor verdere middelbare beroepsoplei ding eveneens een tweede test zullen maken. Op grond van de uitslag van het tweede onderzoek kunnen deze leer lingen worden toegelaten tot de meer theoretische beroepsopleidingen die aan de chr. huishoudscholen en chr. LTS in Veenendaal zijn verbonden. Een an dere overigens niet in de omgeving van Veenendaal toegepaste methode is de proefklas: nog tijdens de duur van de basisschoolperiode wordt de leerling in de gelegenheid gesteld on derwijs te volgen op bijvoorbeeld een lyceum. Dit behoeft geen geheel leer jaar te zijn. Een voordeel van deze methode is dat de beoordeling van de leerling opgemaakt kan worden door twee verschillende soorten leraren. De instelling van de brugklas heeft een voordeel dat de aanpassingsmoge lijkheden van de leerlingen vergemak kelijkt worden. BOEKJE In een publikatie van het Ministerie van Onderwijs en Wetenschappen dat uitgegeven wordt door de Staatsuit geverij te Den Haag jyorden W* mo gelijkheden na de lage^1 scïSipl rig en op een goed te begn»*r« tSf- nier toegelicht Het boekje is voor f 1,25 verkrijgbaar bij drukkerij J. van Boek hoven N.V. in Utrecht. Het prachtig gelegen Christelijk Lyceum op de Kerkewijk (in sep tember 1968 officieel in gebruik ge nomen) mag zich verheugen in een ge stadige groei. In het komende cursus jaar zal de school weer een nieuwe groep leerlingeontvangen. ADVERTENTIE De eigen bakwaren worden voortdurend op kwaliteit gecontroleerd door het station voor maalderij en bakkerij te Wageningen. AMERONGEN Ter gelegenheid van de uitreiking van de Breeschoten- Wisselprijs voor de sportiefste speler van DVSA zal op vrijdagavond, 28 fe bruari in de grote zaal van het Dorps huis een groots feest worden gehouden. Het bestuur van DVSA zal in samen werking met de redactie van het club blad „De Echo" een carnavalsavond organiseren. De avond is bestemd voor alle DVSA-leden van 18 jaar en ouder. Het is de bedoeling, dat men gekostu meerd op het feest verschijnt. Omstreeks negen uur 's avonds zal de fraaie, door „Echo" beschikbaar ge stelde wissel beker voor'het sportiefste lid in 1968 uitgereikt worden. Voor de jeugdleden beneden de 18 jaar zal binnen afzienbare tijd een aparte-prijsuitreiking voor het sportief ste jeugdlid plaatsvinden. LEERSL'.M De verplaatsing van het revalidatiecentrum „De Hoog straat" zal op korte termijn geen rea liteit worden. Gedacht wordt dat hier van binnen acht jaar geen sprake zal zijn. De plannen om „De Hoogstraat" te verplaatsen vloeien voort uit een stre ven te zijner tijd een volledig nieuw centrum te creëren op een terrein van waaruit gemakkelijk contact onderhou den kan worden met een algemeen zie kenhuis. Tijdens een gemeenteraadsvergade ring in Leersum is voedsel gegeven aan een gerucht als zou de verplaatsing op zeer korte termijn kunnen geschieden, dan wel binnen vijf jaar. „Er is een geweldige vraag", zo ver telde de geneesheer-directeur, dr. A. Verkuyl, „en we draaien dan ook op volle toeren. Op een eventuele verplaat sing waarover thans wel besprekin gen worden gevoerd willen wij ons in alle rust voorbereiden. Het huidige een- RENSWOUDE In Rehoboth wordt dinsdag 25 februari de jaarvergadering van de AR-kies vereniging gehouden. Besproken wordt het verslag van de op provinciaal niveau sarr /erkende christelijke partijen. Aanvang acht uur. trum kan evenwel nog een lange reeks van jaren blijven functioneren. Wanneer we moeten moderniseren, zoeken we 'n terrein dat geschikt is om nauwe con- nexties met een algemeen ziekenhuis te onderhouden. We zitten hier in Leer sum wel wat geïsoleerd", aldus dr. Verkuyl. Als plaats van (nieuwe) ves tiging is Bilthoven genoemd. RHENEN Toen tijdens de jaar lijkse algemene ledenvergadering van de hengelaarsvereniging ,.De Voorn" het idee werd gelanceerd de komende zomer een hengelwedstrijd te organise ren voor Rhenense bejaarden, werd er door de aanwezige leden f 100 op tafel gelegd ter bestrijding van de kosten. Verder werd nog besloten de prijzen voor de wedstrijden uitsluitend te ko pen bij de Rhenense middenstand. Voor de autotocht in juni, waarvoor een grote loterij op touw werd gezet hebben de heren M. Verwoert en G. Pluigers bijzonder veel loten verkocht, zo deelde achteraf de heer B. Both, se cretaris van het comité mee, COÖP. VEILINGVERENIGING „GELDERMALSEN EN OMSTR." C.A. Noteringen van woensdag 19 febr. 1969. Appelen. Goudreinet K 27—53, E I 65/75 71—76, 75/85 79—88, 85/95 79—82, E II 65/75 67—72, 75/85 72—84, 85 95 68—78. Rode Goudreinet EI 65/75 78—82, 75/85 86—97, 85/95 80—87, E II 65/75 78, 75 85 86, 85 95 78. Jonathan K 10—30, E II 60/65 16—29, 65/70 22—38, 70 75 29-^19, 75/80 31—50. G. Delicious K 15—40, E II 60/65 15— 30, 65'70 22—44, 70/75 27—55, 75/80 34— 62. 80/85 41—60. L. Calville K 19—29, E II 60/70 20—32, 70 80 36—47. 80 90 33—41 Laxton's Superb. K 1644, E II 60 65 18—22, 65/70 3041, 70'75 38—53, 75/80 45—57. 80/85 44—56. Cox's Orange Pippin K 2473, EI 55 60 51, 60/65 82—83. 65/70 115—118, 70/75 131—139, 75/80 138, EII 55'60 42—52, 60/65 66—72, 65 70 96—117, 70/75 108— 128. 75/80 108—128. Winston E VI 55 60 34, 60/65 56—62, 65/70 72—85, 70/75 84—98, 75/80 95—105, 80/85 95—98. EII 55/60 16—23, 60/65 45_46, 65 70 65—70, 70/75 85, 75/80 90, 80/85 91. Peren. Conference E I 55'60 31, 60/70 37—38, 70/75 40—42, EII 55 60 27—28, 60/70 33—38. Doyenne du Cornice II 65/75 5254, 75/85 62. Brederode EI 60/70 21—39, 70/80 42—44. St.-Remy E I 60/70 25—26. 70/80 28—30. Winter jan EI 55/60 20, 60/65 33, 65/70 38. G. Wildeman EI 50 60 46, 60/70 77—80. B. Alex Lucas EI 65/75 25—29, 75/85 27—28. 85/95 20—25. RENSWOUDE De heer Held, hoofd van de christelijke school, zal woens dag de bejaardenmiddag in „Rehoboth opluisteren met dia's. Aanvang half drie kortgeleden gingen er hele rijen per celen in de vanouds bekende ..Breje Gang" aan. Ze vielen on der slopershanden. Vanaf de Ka- naalweg heeft men er een ..pracht" gezicht op. Vroeger was het een gezellig en enigszins ge- isoleerd woonoord, waar vele bra ve burgers een goede gemeen schap vormden. Later ging dat er wat af en nu is er alles bijna ver dwenen. Nog een enkel blok ver rijst tussen de afbraak. Ook hun lot zal wel reeds bezegeld zijn. Spoedig zal het predikaat onbe woonbaar verklaard hun toege kend worden, waar men nu nog het „onverklaarbaar bewoond" meent te moeten constateren. Het begrip is uiteraard relatief. Een honderd jaar geleden zouden de ze woningen, met nóg vele in Veenendaal, als woonsieraden ge golden hebben voor de arbeiders stand. Men zou er niet aan ge dacht hebben de hulp van de slo per in te roepen. Men had toen wel andere bouwsels tot woning, waar het „onverklaarbaar be woond" wel heel erg op van toe passing was. Waar onlangs tandarts De Nooy nog woonde, in de Hoofdstraat, was vroeger een smal steegje onder de naam ..Vinkebuurt". Er stonden een stuk of zeven huisjes die nog bewoond waren ook. Ze werden in 1883 afgebroken, maar toch weten we precies hoe ze er uitzagen, door overleving en geschiedschrijving. In een bekend boek over Veenendaal treffen we een passage aan van iemand die in één van deze huisjes woonde, en er in 1869 (precies 100 jaar geleden dus) in geboren was. Aan de voorkant bevond zich een raam en een deur. Het dak was zo laag dat een volwassen man dood gemoedereerd vanaf de begane grond een dakpan kon verleggen. Men stapte met de deur het huis binnen en bevond zich dan in de woonl££mer, die tegelijk als keuken en slaapkamer fungeerde. Men be hoefde geen angst te hebben dat men wegzonk in een dikke, wollen vloerbedekking, want de vloer was van steen. Aan de ene kant stonden twee bedsteden tegen de muur, ter wijl de andere zijde werd opgesierd door een grote, ruwe schoorsteen, waarin moeder de etenspot hing, bo ven het vuur, dat onder de schoor steen, in een holte in de grond, ge stookt werd. ....„Ons gezin bestond uit 7 perso nen: Vader, moeder en drie kinde ren. Verder „grootje" en „groffie". Beide grootouders legden beslag op de ene bedstede, terwijl in de an dere vader en moeder hun nachtdo mein hadden, met mij tussen hen in. Dan stond er nog een kribje aan het voeteneinde waarin een broertje kraaide en het derde kind lag nog in een soort wieg. Achter de woon kamer was een vertrekje van onge veer anderhalve meter breed. Er was geen raam in en geen deur. Het diende dan ook alleen voor het ber gen van emmers, bezems en ander soortgelijk gereedschap. De vloer was er van zand. We zorgden altijd voor een voor raadje „piepers" voor de winter. Zij werden opgeslagen in een kelder onder de bedsteden. Het probleem dat ze bij strenge vorst zouden kun nen bevriezen werd simpel opge lost. Vader reed een kruiwagen mest de kamer binnen en keerde die om boven het keldergat. Daarna werd de mest opgetast tegen de buiten wand van de kelder. Ongelooflijk, maar waar".... De le etage van deze woninkjes bestond uit een zolder, die doorliep over alle woningen van het huizen blok. Afscheidingen waren er niet. Een grenspaal gaf de plek aan waar de zolder van de buren begon. Wind en regen hadden er vrij spel, zodat het er, zelfs voor begrippen van die tijd, ten enenmale ongeschikt was, tot het inrichten van een slaapge legenheid. Het huishoudelijk werk bleef sterk beperkt. Met een heidebezem werd de vloer geveegd en daarna met bruin zand bestrooid. Klaar was Kees. Was moeder dan klaar? Kun je begrijpen! Het spinnewiel wacht te reeds en ook het werk op het land. Zoals reeds gezegd vielen deze huisjes in 1883 onder slopershanden en werden er een aantal betere wo ningen neergezet, die echter niet zo veel meer beschutting boden. Wel hadden deze huisjes twee vertrek ken met vloeren van estriken, ter wijl het achterste vertrek door een houten schot werd verdeeld in een woonkamer en een portaal of klom- penhok. In één van deze Vinkebuurthuis- jes, een klein snoepwinkeltje, werd de bekende Veenendaler Jan Ver hoef geboren, op de grens van twee eeuwen. Het was nl. precies in het jaar 1900. In datzelfde jaar zag ook zijn buurjongetje, Jan Stip, het le venslicht. Verhoef: „Wij konden goed sa men, maar op een keer hadden we toch ruzie. Ik vond in de gang een heel mooi builtje en legde daar be slag op. Maar Jan Stip zei dat hij het het eerst gezien had en grondde daarop zijn eigendomsrechten op Laagbouw anno 1875 in de Hoofd straat te Veenendaal. het begeerde voorwerp. Terwijl Ik aan het hoepelen was komt hij op mij afbriesen om zijn eis kracht bij te zetten en bijt mij pardoes in mijn wang. Ik bloedde als een rund en had heimelijk leedvermaak, toen ik aanschouwen hoe Jan Stip door zijn vader onderhanden genomen werd. De vriendschap leek totaal ver broken. Echter, na een kwartiertje kwam Jan weer bij ons aan de deur, om mij „aan te roepen". We waren weer dikke vrienden. Ik herinner me nog, dat er in die tijd bij ons in de buurt een doofstomme jongen woonde, die door de buren echt ver wend werd. Soms kreeg hij een snee brood met boter. Of zelfs een pan- nekoek met stroop en andere lekker nijen. Jan Stip en ik waren daar soms wel eens jaloers op. Op een keer kwam Jan Stip naar mij toe en zei: „Ik wou dat ik ook maar doofstom was".... Ik wil hier mee maar zeggen dat je in die tijd altijd wel trek in iets had. De in komsten waren zuinig en van ijsjes of patat, wat voor de tegenwoordi ge jeugd alledaagse consumpties zijn, wisten wij niet eens het be staan..." Eens, op een zaterdag gingen de buurkinderen, Jan Verhoef, Jan Stip, Grietje Stip en een zekere Toontje een eindje wandelen. Ze kwamen terecht aan de waterkant ergens ln de buurt van de Straatburg. Griet je speelde wat met haar voet in het water en voor de kinderen er goed erg in hadden, lag ze er helemaal in. Haar broertje sprong haar gelijk na en ging ook kopje onder. Ook Toontje deed een vertwijfelde po ging en verdween eveneens onder 't wateroppervlak. Alleen de kleine Jan Verhoef bleef aan de kant staan en brulde zo hard hij kon om hulp. Dokter Hekster kwam aanrennen en redde de kinderen uit het water. Daarna richtte hij zich naar Jan en keek hem streng aan: Waarom sprong hij niet in het water om je vriendjes te redden?Als ik dat gedaan had, waren er vier verdron ken van de dokter verzachtten tot mantig en ad-rem! De strenge trek ken van de dokter verzachten tot een milde glimlach. „Dat heb je goed bekeken, kerel", prees hij. De betere woningen in Veenendaal ELST Op dinsdag 25 februari zal de heer G. de Kruyff voor de Cultuur- Natuurhistorische vereniging „Zuid- Oost Utrecht" een lezing houden over zijn reizen naar Italië. De heer De Kruyff licht zijn woorden toe met kleu rendia's, die de aanwezigen onder an dere mee zullen voeren naar Rome, Florence en Pompeji. De bijeenkomst indt plaats in het wijkgebouw aan de een - laalsestraatweg en begint om half acht.

De Vallei | 1969 | | pagina 3