ECONOMIE EN PLANOLOGIE B en W verduidelijken in nota grondpolitiek Dode en 2 zwaar gewonden bij verkeersongeval Bevolkingsonderzoek in gemeente Amerongen WREDE MOORD IN BETUWE NU BIJNA VERJAARD Achterdocht hield Echteld jarenlang in de ban. De man, die Melis van Krieken neerschoot en beroofde zal de rechters ontglippen 1 „Bepalen van transactie geen sinecure" Ds. J. Overduin neemt deel aan discussie voor de radio Akkoord bij gronden op aankoop van Remmerden voor industrieterrein Primeur Na jaren onderhandelen PERSONENAUTO REED OP STILSTAANDE A UTO Autobrand was snel geblust Van 3 tot 6 maart Wenken veehandelaar Laaghartige moord op GEZONKEN GELUWD NICHT FIETS SPOOK DONDERDAG 20 FEBRUARI I9Ó9 RHENEN. Voor de Rhenense raadsvergadering van dinsdag 25 februari komt een uitgebreide nota van burgemeester en wethouders op tafel, waarin zij een uiteenzetting geven over hun beleid ten aanzien van de gevoerde en de te voeren grondpolitiek in het kader van de bestemmingsplannen, voornamelijk doelende op het bestemmingsplan „Donderberg". Waarschijnlijk is deze nota een gevolg van het feit, dat enkele vergaderingen geleden het voorstel om grond aan te kopen van de erven Rutgers tussen Utrechtsestraatweg en Zand heuvelstraat met de kleinst mogelijke meerderheid werd verworpen. Met deze aankoop die niet doorging was ongeveer aqderhalve ton gemoeid. „Niet alleen in deze gemeente", al dus de nota, „maar in alle gemeen ten wordt er naar gestreefd het be stemmingsplan vast te stellen en de hogere goedkeuring daarop te verwer ven vóór tot aankoop van gronden wordt overgegaan. Het is dan name lijk mogelijk in alle rust te overzien hoe economie en planologie samen moeten gaan. Het vaststellen van een bestemmingsplan is niet alleen een zaak van ordenen, maar ook een kwes tie van het berekenen van economi sche mogelijkheden en financiële haal baarheid. Deze ideale toestand is ech ter bijna nooit te realiseren, omdat er veel stuwende en remmende invloeden van buiten zijn, die het beleid van een gemeentebestuur terzake mede bepa len. Bovendien vergt de vaststelling van een bestemmingsplan een zo lan ge en ingewikkelde procedure, waarop de gemeente veelal onvoldoende in vloed kan uitoefenen, dat met de grondverwerving niet kan worden ge wacht tot de bestemmingsplannen for meel perfect zijn." In de nota worden vervolgens talrijke voorbeelden genoemd van die invloed van buitenaf. Zeer recent betrof dit de mogelijkheid tot aankoop van de grond van de erven Rutgers. Het afwegen van voor- en nadelen van zo'n trans actie is geen sinecure volgens B. en W. Niet dan na zorgvuldige overwe ging werd tenslotte het voorstel bij de raad tot aankoop ingediend. B. en W. noemen dan ook nog voor beelden van aankopen op vrij late tijdstippen. In de nota wordt zeker niet voorbijgegaan aan de gedachte van onteigening. Als mening wordt naar voren gebracht dat het wachten met grondaankopen totdat het bestem mingsplan is goedgekeurd de grondpo litiek volkomen in een slop zou bren gen. Bij een berekening van de verwer- viwgsprijs komen B en W tot de con clusie, dat op het eerste gezicht de grond van de erven Rutgers zou komen op f 57,- per m2. Door de vermenging van deze incidentele prijs in de totali teit der aankopen ontstaat volgens de nota een gemiddelde verwervingsprijs van f 8,50 per m2, hetgeen B en W ge zien de belangen die met de vaststel ling van het bestemmingsplan Donder berg zijn gediend, verantwoord achten. Er is al uitgerekend, dat globaal kan worden gesteld, dat voor de etage- bouw in het plan „Donderberg" op een kavelprijs tussen f 5900,- en f 7500,- kan worden gerekend. Voor de ééngezins woningen variëren de grondprijzen van f 9500,- tot f 14.400,- per kavel en voor bungalow- en villabebouwing van fL 15.000,- tot fl. 35.000,-. Aan de hand van deze berekeningen willen B en W aan tonen dat dit plan zeer reële uitvoe ringsmogelijkheden blijkt te bezitten, ook al wordt het gebied „belast" met een te saneren wijk, gelegen tussen Oude Veenendaalseweg, Zandheuvel, Paardenveld en Utrechtsestraatweg. Gezien het gunstige woonklimaat van Rhenen in het algemeen en het unieke karakter van de Donderberg in het bij zonder twijfelen B en W geen ogenblik aan de financiële haalbaarheid van dit plan. De nota wordt besloten met de op merking dat reeds een bod werd uit gebracht op het gebied ten zuiden van de Zandheuvelstraat, zijnde terreinen die eigendom zijn van de heer B. de Kroon en mevrouw De Kroon-De Groot. In een veel vroeger stadium werden ai 13 woningen aan de zan d heuvelstra at aangekocht, waarmee B en W maar wil len zeggen, dat de verworpen aankoop van de erven Rutgers niet in het ka der van dit plan past. Daarom stellen zij voor er mee in te stemmen dat de onderhandelingen over de aankoop van gronden binnen het plan worden voortgezet, geopend of her opend. VEENENDAAL Enige tijd geleden verzorgde prof. dr. Lever, hoogleraar in de dierkunde aan de Vrije Universi- tet een serie zondagavondlezingen voor de NCRV-microfoon onder de titel „Waar blijven we?" Deze serie blijkt gezien ook de vele reacties die hierop werden ontvangen, bijzonder goed beluisterd. Thans zijn prof. Levers toespraken onder dezelfde titel in boekvorm verschenen. De NCRV brengt naar aanleiding daarvan op maandag 24 februari om 21.25 uur een discussie-programma voor de radio, onder de titel „Ontstaan en verstaan". Hieraan wordt deelgenomen door prof. dr. J. R. v.d. Fliert, hoogleraar in de geologie aan de Vrije Universiteit, prof. dr. N. H. Ridderbos, hoogleraar in de O.T.-exegese aan de V.U. en ds. J. Overduin, gereformeerd predikant, wonende te Veenendaal. RHENEN Met 'n goedgekeurd onteigeningsplan achter de hand de stok ach ter de deur hebben burgemeester en wethouders van Rhenen overeenstem ming bereikt met de N.V. Addenshoeve omtrent de aankoop van circa 101/* ha grond voor het te realiseren industrieterrein op Remmerden. De onderhandelingen hebben jaren geduurd, doch steeds zonder resultaat. De waarde van de grond is geta xeerd en geschat op f 645.250,-, waar mee B. en W. zich akkoord kunnen verklaren. Op basis van dit bedrag is al overeenstemming bereikt met ge noemde NV. De noodzaak tot het verwerven van deze gronden is ontstaan door de vol gende omstandigheden: a. de bestaande industrie op Rem merden heeft op een enkele uitzonde ring na geen mogelijkheid tot uitbrei ding; b. hetzelfde geldt voor de bedrijven aan de Radboudweg e.o.; c. in verband met de toekomstige sanering van de binnenstad en de ont wikkeling van het bestemmingsplan Donderberg is er planologisch bezien voor industrie geen plaats, waardoor de mogelijkheid van vervanging aan wezig dient te zijn. RHENEN. Een ernstig verkeersongeval, waarbij een dode en twee ernstig gewonden zijn te betreuren, vond gisterochtend omstreeks kwart voor acht plaats op de Utrechtsestraatweg, even voor de gevaarlijke bocht bij „De Tang". RHENEN. De directie van Ouwe hands Dierenpark gaat waarschijnlijk voor een primeur zorgen. Er zijn plan nen om de kaartverkoop aan de kassa's van het park aanzienlijk te mechanise ren en te vereenvoudigen. Het ligt in het voornemen een batterij automaten te plaatsen die berekend zal zijn op een zo ver doorgevoerde combi natie van toegangsprijzen, dat straks maar twee kaarten behoeven te worden afgegeven, één voor volwassenen en één voor kinderen. Op die kaarten staan met duidelijk leesbare cijfers de aantal len personen aangegeven, waarvoor be taald is. Voor de controleposten betekent dit eveneens een aanzienlijke werkbe- sparing. Volgens de directie van de Nederland se Speciaal Drukkerijen in Delft, die opdracht kreeg van Ouwehands Dieren park om het nieuwe systeem te leveren, is dit het eerste dat in ons land in ge bruik wordt genomen. Het is een Neder landse primeur en alweer volgens de Speciaal Drukkerijen waarschijnlijk ook een wereldprimeur. De 32-jarige chauffeur. J. v. B. uit Rhenen was met zijn vrachtwagen ge stopt om een kennis te helpen, die langs de weg stond met een defecte bromfiets. Terwijl de beide mannen rechts achter de goed langs de kant geparkeerde vrachtwagenstonden, reed met een enorme klap een kleine personenauto, bestuurd door de 22-ja rige ongehuwde Rhenense beroepsmili tair H. Hovestad onder de linker ach terzijde van de vrachtwagen. De 50-jarige vader van de bestuur der, de heer L. J. M. Hovenstad, brei- er van beroep, overleed ter plaatse. Zijn zoon en de derde inzittende de 23-jarige P. P. R., burger-ambtenaar, eveneens wonende te Rhenen, moes ten eveneens ernstig gewond worden overgebracht naar het Julianazieken- huis, vanwaar R. werd overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Nijmegen. Omtrent de oorzaken die tot het verkeersongeval hebben geleid tast men in het duister. De personenauto werd totaal vernield. RHENEN. Gistermiddag werd Rhe- neris brandweer gealarmeerd voor een autobrand op de Oude Veenendaalseweg. De chauffeur, die de motor had afgedekt met een zak tegen de vorst, had ver geten deze te verwijderen, met het ge volg dat de wagen in brand vloog. De autobrand was snel geblust. AMERONGEN. In de week van 3 tot en met 6 maart wordt in de ge meente Amerongen een bevolkings onderzoek op longafwijkingen e.d. ge houden. Het onderzoek strekt zich uit over alle ingezetenen die op 1 januari 1969 vjjftien jaar zijn geworden en allen die ouder zijn. De beeldschermauto zal op maandag 3 maart aanwezig zijn in Amerongen-Hof van half twee tot vjjf uur en van half zeven tot half negen. Op dinsdag 4 maart op dezelfde tijden en ook op woensdag 5 maart komt de auto op vermelde tijdstippen. Donder dag 6 maart kan men terecht op het Overberg-Schoolplein van twee tot vijf uur en half zeven tot half negen. Op de Fabrieksweg nabij het transforma torhuisje (Eist) komt de beeldscherm^ auto 's morgens tussen kwart over elf en twaalf uur. De kosten bedragen f 2,- per persoon. Wanneer deze kosten be zwaarlijk zjjn, kan men zich voor ge deeltelijke of gehele ontheffing ver voegen op de gemeentesecretarie. Het gemeentebestuur verzoekt de be volking beslist gehoor te geven aan de oproep zich aan dit onderzoek te onder werpen. Alle betrokkenen ontvangen een oproepingskaart. Men vestigt er voorts de aandacht op, dat - hoewel de tuberculose dalende is - deze ziekte nog steeds gevaarlijk is. Het onderzoek be perkt zich niet alleen tot longafwij kingen, ook het hart wordt erin betrok ken. Bij tijdige ontdekking, bijv. van een tumor, is de kans op herstel groter. Voorts wordt erop geattendeerd dat voor het maken van een foto ontkle ding niet nodig is. Knopen in de kle ding leveren geen belemmering, mits zij zitten op het midden van de borst en rug. Wanneer men absoluut ver hinderd is aan de oproep gehoor te geven wordt men verzocht de oproe pingskaart met vermelding van reden terug te sturen naar de gemeente secretarie. Er hoeft voorts geen reden te bestaan voor zgn. „stralingsangst" omdat zonder enig gevaar minstens tweemaal per jaar een röntgenfoto - als bedoeld bij dit onderzoek - kan worden gemaakt. Wanneer men niet kan komen op de tijden die in het schema zijn aangegeven, kan men ge rust een andere tijd binnen dit schema hanteren. Het gemeentebestuur stelt nadrukkelijk dat het onderzoek veel meer zin heeft, wanneer ieder komt. mmmmmm n- >n m - -- <,<-■ ims mMm - 1 Het boerderijtje Den Akker9 waar zich achttien jaar geleden de gruwelijke moord voltrok. Echteld, waar de laffe moord nog al tijd voortleeft in de harten van de mensen, huivert. Zij, die de jaren door al zo veel over Van Kriekens geweld dadige dood hebben horen fluisteren, zijn ervan overtuigd dat de moorde naar in hun midden is. „Een vreemde kan het nooit gedaan hebben", zo wordt er gezegd en van daar dat er steeds in eigen kring is rondgekeken naar de laag hartige schutter. Vandaar ook, dat jarenlang de achterdocht het leven in Echteld beheerste. Wie in de ogen van de Echteldse be volking „bokkesprongen" maakte met zijn geld, een schuur of een huis liet bouwen, werd welhaast automatisch met enig wantrouwen aangekeken. Want de dikke portefeuille, waarvan Van Krieken werd beroofd, moest toch ergens gebleven zijn De zaak Melis van Krieken is een dos sier zonder einde geworden. Op den duur raakte de politie elk spoor bijs ter. De arrestaties, die werden ver richt, hadden slechts allerlei dorps praatjes tot resultaat. Vooral toen bleek, dat de verdenkingen steeds per sonen betroffen, die niets met de moord hadden uit te staan. Nu, na al die jaren, is de hoop op een arrestatie, vervlogen. Loco-burgemees ter H. van Lent, een van de eersten die bij het ontzielde lichaam van de veehandelaar neerknielde, had er des tijds al een voorgevoel van dat het voor de politie een langdurige ge schiedenis zou kunnen worden. „We zullen het binnen een dag of drie moe ten weten want anders kijken we er wellicht nooit achter", zei hij eens tegen een verslaggever, oorden, die tot. een realiteit zijn ge worden. „Bij een gebeurtenis als deze dringen zich vele vragen op, waarop wij mensen het antwoord schuldig moeten blijven", sprak de toenma lige Echteldse predikant ds. De Mars tijdens de begrafenis van het slacht offer van de roofmoord. En mocht hij daarbij gedacht hebben aan het geheim van de dader, aan het het geheim van de dader, aan het raadsel dat geen ontknoping kent, dan kan ook van zijn woorden worden ge zegd dat ze op dat moment getuigden van een soort vooruitziende blik. De onbekende man, die Van Krieken zo wreed overrompelde, is steeds verafschuwd door de mensen in Ech teld. Begrijpelijk als men bedenkt hoe diep de gebeurtenis zich worstel de in het dorpsleven. Een van de col lega's van de veehandelaar, die de vele aanwezigen bij de begrafenis toesprak, gaf direct al blijk van de gevoelens die hij jegens de moorde naar koesterde. \ls men weet dat er driemaal is ge schoten op vriend Van Krieken al vorens hij dodelijk wérd getroffen, beseft men eerst goed hoe diep de mens, die dit leed veroorzaakt heeft, gezonken moet zijn", aldus zijn woor den. Tegelijkertijd kan de conclusie worden getrokken, dat de dader géén bedre ven schutter moet zijn geweest. De eerste kogel, die vanuit de donkere stal onder de hooiberg, op hem werd afgevuurd, trof slechts zijn mouw. Ook het tweede schot trof geen doel Pas toen de trekker voor de derde keer werd overgehaald, sijpelde er bloed uit de kiel van de veehande laar. Bij de sectie, die later werd verricht, bleek dat die laatste kogel dicht genoeg tot het hart was doorge drongen om aan zijn leven een einde te maken. Nadat de eerste ontsteltenis over de moord wat geluwd was, was men er in hert dorp al gauw over eens, dat de dader drommels goed wist waar hij aan begon. Niet alleen vanwege het feit dat hij geheel en al slaagde in zijn opzet en wellicht een bedrag van enige tientallen guldens aan zijn lugubere daad overhield, vatte die mening post, maar ook omdat hij pre cies het juiste moment koos om toe te slaan. Dat laatste gebeurde midden in de nacht. Melis van Krieken was het bed uitgekomen om het jonge vee, dat was bestemd voor de veemarkt in Den Bosch en dat hij in een kleine stal onder de hooiberg had onderge bracht, te voeren. Gewoonlijk deed hij dat, omdat hij 's morgens in alle vroegte al met het vee op pad ging naar de Bossche markt waar ieder een hem kende. Het zou de laatste keer worden dat hij zijn levende handelswaar het voer voorhield* want in de stal bevond zich ook de gewapende man, die na de derde keer raak schoot. Dit aspect van de moordzaak heeft steeds cen traal gestaan bij het onderzoek. Hoe kon de moordenaar weten, dat Melis weer vee had gekocht en hoe kon hij er de lucht van hebben gekregen dat de dieren omstreeks half vier in de nacht door hem gevoederd zouden worden? Wie kon hem hebben ingelicht? Mientje misschien, de 27-jarige nicht \tan de veehandelaar, die al geruime tijd bij hem inwoonde en die zijn kostje voor haar rekening nam? Anvanke- lijk rustte er op haar geen enkele ver denking, maar toen ze met een vee handelaar in het huwelijk trad, en zich flink in de spullen stak, doken de roddelpraatjes weer op. Zou Mien tje dan toch De recherche kon door al dat gepraat rond Mientje moeilijk anders, dan op onderzoek uitgaan. De voor Melis altijd zo hulpvaardige nicht moest dat bezuren. Toen haar man, die zelf een sluitend alibi had. de politie dui delijk had gemaakt dat het geld dat hij in zijn boerderij had geïnvesteerd niets uitstaande had met de geroofde portefeuillt van oom Melis, keerden Mientje, haar man en een knecht van de vermoorde veehandelaar, die eveneens bij het onderzoek wer den betrokken, weer terug uit het huis van bewaring in Arnhem, waar ze ten tijde van het onderzoek waren ondergebracht. Vele jaren na de moord werden er nog valse beschuldigingen geuit, die de betrokkenen soms ernstig dupeerden. Een veekoper uit Opheusden maakte zich drie jaar geleden zo kwaad over de lasterpraat, die aan zijn adres werd gericht, dat hij duizend gulden uitloofde voor degeen, die hem kon vertellen waar al dat geroddel van daan kwam. In 1966 circuleerden er nog altijd sterke verhalen over de moord in de Betuwe. Zo werd bij voorbeeld rondverteld, dat er geld met een gaatje zou zijn gevonden. De politie beschikte overigens wel over enige aanknopingspunten. Zo ontdekte men al gauw dat de dader cp de fiets naar het boerderijtje van Melis moest zijn gereden. Er werden zelfs afdrukken van de banden in een krant gepubliceerd. Een verklaring, waar men aanvan kelijk nog wel enige waarde aan hechtte was die van een Tielenaar, die beweerde Vdn Krieken de nacht van zijn dood in het centrum van Tiel te hebben gesignaleerd in gezel schap van iemand, die hij niet thuis wist te brengen. Tegen zijn gewoonte in was Melis toen niet op de fiets, idat Mientje getrouwd was en de blinde (in het jaar van de moord 85- jarige vader) van het slachtoffer was overleden kwamen er weer nieuwe bewoners in het boerderijtje, dat nog lange tijd als een soort onhelisplaats werd beschouwd. De weduwe J. van Wijk-Krieken, een zuster van Melis, woont er nu nog, samen met een knecht. Nu in deze winterse dagen,' ligt de Ak ker, het buurtje aan de Echteldse- dijk waar het boerderijtje staat, er schilderachtig, als een tafereeitje op een kerstkaart, bij. Er blaffen wat honden, maar verder is er niets dat de rust er verstoort. Niets herinnert nog aan de wrede moord of het moet de gereserveerdheid of anderzijds het sterke verhaal zijn, dat de mensen er over te vertellen hebben. Ih april zal de moord verjaard zijn. Dat feit zal wel weer aanleiding zijn tot allerlei geruchten. Misschien dat de argwaan dan weer als een spook door dit- deel van de Betuwe zal waren, want over een verjaarde moord kan nu eenmaal met meer openheid wor den gepraat dan wanneer er voort durend rechercheurs in de weer zijn. In Duitsland is het eens gebeurd, dat een moordenaar na de verjaring van zijn daad triomfantelijk verkondigde, dart hij de lang gezochte man was, daaraan snel toevoegend dat „ze hem nu toch niets meer konden maken". »aar er is niemand in Echteld, die er ook maar enigszins op rekent, dat de uitgekookte moordenaar, die Melis van Krieken de levensgeesten ontnam, zijn jas openscheurde en hem van zijn van zijn welgevulde portefeuille be roofde, zich op een dergelijke fantas tische wijze zal blootgeven. .J. B. destijds met afschuw over de daad van de nog altijd onbekende man. ECHTELiD. Terwijl de kranten dagelijks tot zelfs de Volgens de wet is een moord na achttien jaar verjaard kleinste details over de moorden, die Hans van Z. op en dat impliceert dat het drama rond Van Krieken zijn geweten heeft, van zich af schreeuwen, huiveren nooit bestraft zal worden. de mensen in Echteld bij de gedachte, dat de on be- De man, die in koelen bloede doodde en de veehande- kende man, die op 18 april 1951 zijn FN-pistool richt- laar van zijn geld beroofde in die stille nacht van april te op het hart van de toen 50-jarige veehandelaar Melis 1951, heeft al die tijd kans gezien het spoor dat naar van Krieken en hem na drie keer schieten dodelijk zijn arrestatie zou kunnen leiden, voor de politie ver- verwondde. borgen te houden. De kranten spraken redenmorgen omstreeks vier uur is de 50-jarige 4. van Krieken, wonende in een kleine boerderij de Echteldse dijk even voorbij de voorhaven vagBhef Amstérdam-Rïjnkanaal, door een drietal revoiverajPofen M>p laaghartige wijze vermoord. De beerJ&flS^uieken neergeschoten bij het vertat^yp^fêi achterhuis van hij het vee, be stemd om vervoerd te worden rjarnr de veemarkt te Den Bosch, wifde gaan voeren. -f i - :r f J v/

De Vallei | 1969 | | pagina 5