Over de grenzen „Andersdenkende" in Moskou veroordeeld tot jaar strafkamp NPD vergat zaalhuur te voldoen vervul je hartewens met de zilvervloot sparen... verstandig en handig INDONESIË TEKENT CONTRACT ADöZö® EXTRA WACHT VOOR EL AL OP SCHIPHOL Juristen veroordelen Spanje Hallstein tegen tekening niet-verspreidingspact Ruzies Bloemen en applaus voor verdachte Duitsers op 28 sept. naar stembus Amerikanen niet voor tocht naar maan Tsjechen kiezen dit jaar niet meer Sovjet-leiders in Roemenië Kindermoord in Z.-Afrika Bedreigingen tegen moeder vermoorde kinderen Congres op losse schroeven BEZET VERTRAPT MOEILIJKE ADEMHALING DOOR ASTMA-AANVALLEN Nazi-premier van Zuid-Slavië overleden Toegang Nieuwe chef van zesde geallieerde luchtmacht V ragen Protest Levertransplantatie in België DONDERDAG 20 FEBRUARI 1969 MOSKOU. fn Moskou is woensdagochtend een proces begonnen tegen de 31-jarige Irina Belgorodskaja, die beschuldigd wordt van „het vervaardigen tn in omloop brengen van materiaal waarin de Sovjet-staat wordt belasterd". Zij werd op 7 aug. van het vorige jaar aangehouden, nadat zij per ongeluk in een taxi een vijftigtal doorslagen had laten liggen van een petitie van dis sidente intellectuelen. In dit verzoekschrift werd de vrijlating gevraagd van Anatoly Martsjenko, die toen in hechtenis was genomen omdat hij in een brief aan Russische bladen geprotesteerd had tegen de Sovjet-druk op Tsje- cho-Slowakije. Op de dag dat Rusland en vier andere Oosteuropese staten met hun legers Tsjecho-Slowakije binnenvielen, werd Martsjenko tot een jaar dwangarbeid veroordeeld, omdat hij niet in het bezit was van een voor Moskou geldige verblijfsvergunning. Van mensen, die in de rechtszaal waren geweest konden de buitenstaanders vernemen, dat er tegen Irina 'n straf was geist van een jaar dwangarbeid in een strafkamp. Haar verdediger zou om vrijspraak hebben verzocht, door aan te voeren, dat he tenige motief van de beklaagde was geweest „andeie mensen in nood te helpen". Naar verluidt zal Irina worden ge stuurd naar een kamp, dat onder „ge woon bestuur" staat. Dat betekent, dat zij er, volgens Russische opvattingen, nog behoorlijk afkomt. Want een der gelijk kamp is een van de „betere". Toen de beklaagde, die zal trachten tegen de straf in hoger beroep te gaan, de rechtszaal verliet werd zij door haar vrienden en medestanders luide toegejuicht. Men wierp ook bloe men naar haar. Irina lachte en wuifde, maar terwijl haar vrienden opdrongen kwam het tot een kort handgemeen met haar be wakers. Tot de mensen in de gang behoor den de voornaamste leden van de klei ne groep „andersdenkenden", zoals de vroegere generaal-majoor Pjotr Grigorienko, de econoom Viktor Kra- sin en de historicus Pjotr Jakor, de zoon van een befaamde maarschalk van het leger, die tijdens het bewind van Stalin was geëxecuteerd. De verdachte is Irina Belgradskaja, een 30 jaar oude ingenieur die tot aan haar arrestatie werkte op een patent- kantoor. Zij is een nicht van Larisa Daniel, de vrouw van de gevangen schrijver, Joeri Daniel die zelf na een proces in oktober van verleden jaar werd ver- banne, omdat zij had deelgenomen aan een protestvergadering tegen de invasie van Tsjecho Slowakije. Daar de rechter ziek is, kon een an der proces, dat tegen de geleerde IIja BONN Door een kolossale blunder van het partijbestuur zit de rechts- radikale NPD (Nationaldemocrati- sche Partei Deutschlands), vlak voor haar partijcongres in Bayreuth, plotseling zonder congreszaal. Het bestuur had vergeten de huur tijdig vooruit te betalen. Dat gaf de gemeente Bayreuth de vurig begeer de kans om het contract te annule ren, waarby de neo-nazi's de stede lijke congreshal hadden gehuurd. De stad Bayreuth mag in beginsel een wettelijk toegelaten politieke partij, zoals ook de NPD is, de stedelijke congresruimtes niet weigeren. Toen het huurcontract evenwel was gete kend, werden meteen tegendemon- straties door democratische partijen en vakbonden aangekondigd. De stad spande daarop een proces aan om het contract nietig te laten ver klaren wegens „gevaar voor de openbare orde en veiligheid". De rechtbank stelde de NDP echter in het gelijk en bepaalde dat de zaal ter beschikking moest blijven. Terwijl de uitnodigingen al de deur uit waren, vergat het NPD-bestuur de huur uiterlijk een week van te voren te betalen, zoals in het contract uitdrukkelijk was bepaald. Dat gaf de advocaten van de ge meente gemakkelijk spel. Toen par tijvoorzitter Von Thadden, twee da gen te laat, nog een cheque van 1684 mark liet aanbieden, werd deze geweigerd. Gisteren verklaarde het gerechtshof in Bayreuth het huurcontract nietig wegens niet voldoen aan een con tractuele voorwaarde. Het partijbe stuur was gisteravond koortsachtig op zoek naar een andere vergader ruimte in de omgeving van Bay reuth. Boermistrovitsj, eveneens een dersdenkende", niet doorgaan. „an- Het proces tegen Irina werd gehou den in een klein Moskous districtsge rechtshof. Ongeveer 20 van haar me destanders wachten het resultaat in de gang af. Ofschoon haar proces in het openbaar zou worden gevoerd, kregen die mensen, toen zij opdaagden, te ho ren „dat de zaal al vol was". Buitenlandse correspondenten moch ten evenmin aanwezig zijn. De blonde verdachte zag er ondanks de zeven maanden, die zij in de ge vangenis had doorgebracht, gezond uit en zij lachte tegen haar vrienden, toen zij de zaal werd binnengeleid. Haar geval is het laatste van een se rie processen, waarbij in totaal, over een periode van 12 maanden, 14 „an dersdenkenden" zijn gestraft met ge vangenisstraf of verbaning. De laatste gevonnisten waren, in ok tober, Pavel Litwinof, de kleinzoon van de vroegere minister van Buiten landse Zaken en mevrouw Daniel, die beiden zijn verbannen. Vrienden en familieleden van de verdachte protesteerden er luid tegen, dat zij een uur buiten in de sneeuw moesten wachten voor om 10 uur de hoofddeur open ging. Tenslotte wer den zij binnengelaten. Zij renden naar de derde verdieping, maar daar bleek dat de kleine zaal al met publiek ge vuld was. Een jonge vrouw schreeuw de: „die mensen zijn opzettelijk door een achterdeur binengelaten, om de zaal vol te maken zodat wij er niet in kunnen". Maar de bewaker liet hun niet bin nen. Na het proces dat vijf uur duurde ontstond er rumoer, toen mej. Bel- groakaja van de zaal naar een wach tende gevangenwagen werd geleid, om naar de gevangenis te worden terugge bracht. Toen de lange kale ex-generaal Pjotr Grigorienko en drie anderen soldaten en politie de bloemen boeketten naar haar wierpen, gooiden terug naar het publiek. Hierdoor kwaad geworden, drong het publiek op, maar het werd teruggeduwd door een rij politie in burger. Een van de agenten stampte verachtelijk op een gevallen boeket. Iemand raapte de bloemen op en sloeg de agent er mee op zijn hoofd. Daarvoor was er een spannend ogenblik geweest toen een politieman in uniform Alexander Daniel, zoon van de gevangen zittende schrijver Joeri Daniel, arresteerde. De jongman had verzet tegen de politie op de trap. Na luide protesten door de ex-generaal, werd Daniel vrijgelaten, maar ge waarschuwd. Na het proces zei een schrijfster ironisch tegen een westerse journalist: „ik zie u bij het volgende proces". ADVERTENTIE Hoe dat kan? Heel eenvoudig als je zo vroeg moge lijk begint te sparen met de Zilvervloot. Wanneer je ermee kunt beginnen? Op iedere werkdag tussen je 15e en 21e verjaardag; oud-militairen zelfs tot en met23 jaar. Je spaart 6 tot 9 jaar een bedrag van ten minste f 30,— en ten hoogste f 300,- per jaar. Na afloop van de spaarter- mijn (bij huwelijk al na ten minste 3 jaar sparen) ont vang je over de totale inleg plus rente een belasting vrije premie van 10%. Wie bijv. 9 jaar f 25,— per maand inlegt, krijgt maar liefst 'n dikke f 3.500,- terug (f 2.700,— inleg, zo'n f 500,- aan rente plus een premie van ruim f 300,-). Daar kun je heel wat mee doen! Vraag een brochure aan het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, afdeling Voorlichting be zitsvorming, Postbus 51, Den Haag. ADVERTENTIE Meer en meer lijders aan astma- aanvallen kiezen ADOZO ta bletten om snel verlichting te vinden. ADOZO verruimt de luchtwe- wegen, waardoor de benauwd heid o n m i d d e 1 1 ij k ver dwijnt. ADOZO bij de hand en U voelt U veilig. Overal Adem vrij, met Verkrijgbaar bij apotheken en drogisten TEL AVIV Nederland is na de V.S., het populairste land in Israël. Bij een enquête is gebleken, dat 52 pet. van de Israëli's meent, dat de V.S. de grootste vriend van Israël zijn. Daarna volgt Nederland met 15 pet. en Groot Brittannië met 4 pet. 14 pet. van de ondervraagden was van mening, dat alle landen hetzelfde sijn. V.l.n.r.: E. van Veelen (Kon. Hoogovens), Sumantri Brodjone- goro (Indon. min. mijnbouw) en R. D. Ryan (U.S. Steel) tijdens onderteke ning contract voor exploratie van nik kel op het eiland Waigeo en in het Sentani-gebied van West-Irian door P. T. Pacific Nikkel Indonesia en ministerie van Mijnbouw. Pac. Nikk. Ind. is een N.V., opgericht door Kon. Ned. Hoogovens, Wm. H. Muller, U.S. Steel, Newmont Mining en Sherritt Gordon Mines Ltd. NEW YORK Er zijn meer Ameri kanen tegen het rudmtevaartprogram- ma voor landing op de maan dan er voor zijn, blijkt uit een opinie-onder- zoek, namelijk 49 tegen 39 procent. Twaalf procent geen mening. De voornaamste tegenargumenten zijn: het geld kan beter gebruikt wor den voor de oplossing van de binnen landse vraagstukken, of voor de V.N., diie er de hele mensheid mee kunnen helpen. Er is geen enkele reden om de maan en andere planeten te onderzoe ken, en het is geldverspilling want de V.S. zullen niets kostbaars op de maan vinden. Degenen die voor zijn menen dat er belangrijke wetenschappelijke ontdek kingen van kunnen worden verwacht, dat de V.S. de Russen in de ruimte voor moeten zijn en dat de mens zich niet aan de „uitdaging van de weten schap" kan onttrekken. PARIJS. Oud-premier Dragisa Tsvetkovic van Joego Slavië is dins dag in Parijs overleden, aldus is woensdag bekendgeworden. Hij tekende in 1941 een pact met de as-mogendheden Duitsland, Italië en Japan doch werd door het volk verjaagd, waarop Duitsland de oorlog verklaarde. Tsvetkovic woonde sinds jaren te ruggetrokken in Parijs. SCHIPHOL Gealarmeerd door de aanval op het vliegtuig van de Israëlische luchtvaartmaatschap pij El Al in Zurich zijn gisteren op Schiphol de bewakingsmaatregelen drastisch verscherpt om te voor komen dat hier een El Al-toestel kan worden aangevallen. De dienst luchtvaart van de Rijkspolitie op Schiphol, de politie van de gemeente Haarlemmer- J meer en de bewakingsdienst van 5 de N.V. Luchthaven, hebben hier- toe uitvoerig overleg gepleegd. 5 Gemiddeld vier maal per week 5 arriveert een Israëlisch toestel op Schiphol op doorreis naar Amerika of voor de dienst Amsterdam-Tel 5 Aviv. De toestellen staan meestal J maar een uur aan de grond. Een- maal per week blijft een vliegtuig een nacht over, maar hiervoor heeft El-Al zelf al een extra bewa- king ingesteld. Werkstudenten hou- J den in een geparkeerde auto de 5 wacht. 5 De zorgen van politie en bewa- 5 kingskorps richten zich vooral op 5 de toegangen tot het platform. Een s BERGEN (België) Generaal Ly- J man L. Lemnitzer, de opperbevelheb- ber van de geallieerde strijdkrachten 5 in Europa, heeft bekendgemaakt dat g hij It.-generaal Joseph D. Moore, van de Amerikaanse luchtmacht, heeft be noemd tot bevelhebber van de zesde geallieerde tactische luchtmacht. De benoeming gaat op 1 maart 1969 in. Moore zal in deze functie de Ame rikaanse lt.-generaal Bertram C. Har rison opvolgen. speciaal probleem vormen de lan dingsbanen die langs de openbare weg (Aalsmeerderweg) lopen en langs een dienstweg die niet is af gesloten. Het bewakingsplan voor de El- Al-toestellen op Schiphol is opge steld onder leiding van kapitein E. Gerritsen, hoofd van de dienst luchtvaart van de Rijkspolitie. Het Tweede Kamerlid Wierenga (P.v.d.A.) heeft minister-president 5 De Jong gevraagd welke veilig- 5 heidsmaatregelen de regering heeft genomen of zal nemen ter bescher- 5 ming van Israëlische eigendom- men. Hij wijst in zijn vragen op het g bericht dat de Palestijnse guerril- 5 la-organisatie El Fatah in West- J europa cellen vestigt met het doel aanvallen te ondernemen op Is- g raëlische doelen. De internationale vereniging van verkeersvliegers dringt er bij de in- dividuele landen op aan met spoed 5 tot internationale overeenkomsten 5 en afspraken te komen om derge- lijke voorvallen in de toekomst on- mogelijk te maken. Het bestuur 5 wil alles doen wat het kan om een 5 eind te maken aan de reeks van 5 grove aanvallen op vetkeersvlieg- 5 tuigen. 5 Het bestuur sluit zich volledig 5 5 aan bij de verklaring die de inter- 5 nationale vereniging van verkeers- 5 5 vliegers de Ifalpa eind vorig g jaar uitgaf na de gebeurtenissen 5 in Athene en Beiroet. 5 ,,De vliegers zijn van oordeel dat 5 J de keuze van burgervliegtuigen, X 5 hun bemanningen en passagiers als S doelen voor misdadige handelingen 5 een volledige veronachtzaming be- tekenen van het leven van onschul- 5 dige mensen", zo werd toen ge- 5 zegd. I BONN De eerstvolgende West- duitse algemene federale verkiezingen zullen 28 september worden gehouden, zo heeft het Duitse kabinet besloten. Dan zullen ongeveer 40 miljoen man nen en vrouwen naar de stembus gaan, om een nieuwe Bondsdag te kie zen en aldus te beslissen welke van de drie grote partijen de eerstvolgende vier jaar zal regeren. Beide partijen in de tegenwoordige coalitie de christelijke democrati sche partij van kanselier Kiesinger en de sociaal-democratische partij van Willy Brandt, minister van Buiten landse Zaken zullen er naar stre ven, een einde aan de samenwerking te maken en de absolute meerderheid te behalen. In een onlangs gehouden enquête bleken de sociaal-democraten iets po pulairder te zijn. De liberale „Vrije Democratische Partij" onder voorzit terschap van Walter Scheel, wacht een zware strijd om zich op de oppositie- banken te handhaven. De uiterst rechtse Nationale Democratische Par tij van Adolf von Thadden is van plan om voor de eerste keer haar intrede te doen in de Bondsdag met liefst 50 afgevaardigden. GENéVE De internationale juristen commissie heeft de noodtoestand, die sedert 24 januari in Spanje bestaat, afgekeurd en gezegd, dat deze de Euro pese conventie voor de bescherming en de fundamentele vryheid van de mens schendt. De I.J.C. is een particuliere instelling die gesteund wordt door 45.000 juristen over de hele wereld. Uit haar verklaring zegt zij: „Door de jaren heen heeft het Spaanse regime de reputatie gehad, van één van de achterlijkste te zijn waar het betreft de naleving en de bevordering van de rechten van de mens. De recente ver werping van democratische maatstaven en het toevlucht nemen tot dictatoriale methoden, moeten, tot spijt van degenen die het Spaanse volk en zijn tradities bewonderen, teleurstellend zijn, waar het hoop op vooruitgang betreft". PRAAG Iedere hoop op een spoe dige algemene verkiezing in Tsjecho- Slowak(je werd de bodem ingeslagen door Lubomir Strougal, de voorzitter van de Tsjechische afdeling van de communistische partij van Tsjecho- Slowakije. „Ik zeg u heel openlijk, dat de lei ding van onze partij er aan twijfelt of het mogelijk zal zijn om dit jaar nog algemne verkiezingen te houden", zo zei Strougal volgens een bericht van het persbureau CTK. Strougal zei, dat deze twijfel geba seerd was op de noodzaak van een zorgvuldige voorbereiding van de ver kiezingswetten, het toenemen van de jurisdictie van de nationale comités en de kwestie van de nieuwe admini stratieve verdeling van het land. WENEN Maarschalk Iwan Jaka- bofski, opperbevelhebber van de strijd krachten van het Pact van Warschau, en de Russische plaatsvervangend mi nister van buitenlandse Zaken Wasili Koeznetsof, zijn gisteren plotseling in Boekarest aangekomen. Volgens het officiële Roemeense persbureau brachten de twee mannen onmiddellijk na aankomst een bezoek aan president Ceausescoe. Een reden voor het plotselinge be zoek gaf het persbureau niet. Men neemt aan dat Rusland Roemenië wil dwingen mee te doen aan militaire manoeuvres. Nog maar tien dagen geleden heeft Ceausescoe verklaard, dat hij tegen militaire manoeuvres van welke aard dan ook is. Eerder deze maand had president zich tegen de „doctrine van Breznjef" verklaard, die een beperkte soevereiniteit van de communistische landen voorstaat. Naar aangenomen wordt zullen de twee hoge Russische bezoekers ook spreken over de zaak van het opzeg gen van het vriendschapsverdrag met Rusland door Roemenië, een jaar ge leden. JOHANNESBURG De politie maakt jacht op de moordenaar van vijf kinderen, wier kelen waren doorgesne den en die daarna in brand werden ge stoken. Buren in de wijk Riverlea bij Johannesburg hebben verteld, dat hun moeder, mevrouw Bogera Lefeura, des avonds bij vrienden op bezoek was. Des nachts brak een buurman in, toen hij rook zag opstijgen uit het kleine drie kamers tellende huis. De verminkte en verbrande lijken van Michael, 5, Frieda 3, de tweeling Nazir en Nazaran, 17 maanden, en Ebraim, vier maanden, lagen in bed. Volgens de politie waren hun kelen met een broodmes doorgesne den. MAINZ Prof. Walter Hallstein, oud-president van de EEG-commissie in Brussel, heeft zich krachtig gekeerd tegen ondertekening door West-Duits- land van het verdrag tegen de sprei ding van kernwapenen. In een inter view op het tweede Duitse televisie net zei Hallstein, dat het verdrag veel lacunes vertoont. Hallstein verklaarde, dat nog te be zien viel of Eurotoom, de Europese autoriteit voor atoomkernenergie, het toezicht op zijn leden zal houden en wat de kosten van deze controle zullen zijn. Tegen 1980, aldus Hallstein, zullen wij 4000 controlepunten nodig hebben, die meer dan 270 miljoen dollar zullen gaan kosten. Hallstein is met vooraanstaande Westduitse politici, als minister van Financiën Franz Joseph Strauss, eens dat ondertekening door West-Duitsland van het verdrag, geen toegeeflijker houding van de Sovjet-Unie tegenover de Duitse problemen zou betekenen. De ondertekening zou verder, aldus Hallstein, het vreedzaam atoomonder zoek in West-Duitsland belemmeren en een last leggen op de economie van het land. Deze laatste opmerking van Hallstein doeLde blijkbaar op het feit dat West- Duitsland een belangrijke leverancier is van kerncentrales voor elektrici teitsopwekking. De veiligheidsgaranties die voor het verdrag zijn gegeven aan de niet- kernmogenheden voldoen niet, aldus Hallstein. Zij zijn afkomstig van de Veiligheidsraad en dat betreft de NAVO-landen die kernwapenen bezit ten. Maar het NAVO-verdrag loopt misschien af, voor het verdrag tegen de spreiding van kernwapenen af loopt, aldus Hallstein, en welke be scherming genieten de NAVO-Dnden dan? Volgens Hallstein zou de oprichting van een Europese Defensie Gemeen schap binnen enkele jaren aan de or de komen, maar dit werd niet nader toegelicht. BORDEAUX In een kerk van Bor deaux is woensdagochtend een requiem mis gehouden voor de begrafenis van de twee kinderen Fourquet, die twee dagen geleden door hun vader werden doodgeschoten na een belegering door de politie. Ook Fourquet maakte toen een einde aan zyn eigen leven. De moeder van de kinderen, Mdm. Berton, woonde de dienst bij. Toen het publiek haar had ontdekt, werd zij vijandig bejegend. De aanleiding tot het drama was de scheiding van het echtpaar Fourquet, waarbij de kinde ren aan de moeder werden toegewe zen. De vader wilde zich niet bij deze uitspraak neerleggen. Op verzoek van de politie ging ma- dama Berton niet naar de begrafenis om incidenten te voorkomen, maar besloot zij toch naar het kerkhof te gaan. Toen zij op het punt stond te vertrekken, werd zij herkend. Onge veer 15 vrouwen holden haar na en zij werd overgebracht naar een gebouw waar de beheerder van het kerkhof woont. De vrouwen stonden met gebal de vuisten rond het huis. Enige klom men op een richel en trapten een ruit in. In drie vrachtwagens werd politie aangevoerd en madame Berton werd in een politiewagen naar elders over gebracht. pen Europa in onenigheid en con- flict, een bondgenootschap, dat aan verval lijdt. Dit zal president Nixon aantreffen op zijn achtdaaga bezoek aan West-Europa dat zondag avond in Brussel, hoofdkwartier van de Europese gemeenschappen en de NAVO, begint. Wat Belgische autoriteiten zouden wil len vergeten, is dat Nixon België op zijn reis nooit zou hebben bezocht, als De Gaulle er niet was geweest. Twee jaar geleden verbande De Gaul le, Navo en Shape uit Frankryk. Die organen verhuisden naar Brussel. Het bezoek van Nixon van 21 uur aan Brussel zal hoofdzakelijk gewyd zyn aan het NAVO-hoofdkwartier, ook zal hij Jean Rey, voorzitter van de Euro pese commissie en diens collega's ontmoeten. De NAVO wil zich verjongen. De inva sie van Tsjecho-Slowakije en de nieu we dreiging van meer Sovjet-troepen aan de grens van W.-Duitsland, heb ben er niet toe geleid, dat de bond genoten hun individuele en geza menlijk defensie noemenswaard ver sterkten. Maandag zei een NAVO- zegsman nog: „Om 200 Sovjet-divi sies te weerstaan, heeft de NAVO er maar 30, welke eigenlijk nooit alle maal hebben bestaan". Het besluit van Nixon om de NAVO t« RICHARD NIXON vrede stichten bezoeken en de permanente raad van vertegenwoordigers der lidstaten toe te spreken, ziet men als een poging om de alliantie nieuwe publieke aan dacht te verlenen en te steunen. Velen menen, dat de NAVO sterkere geneesmiddelen nodig heeft, maar dat de echte bereidheid tot innemen ontbreekt bij de meeste partners. Andere NAVO-autoriteiten juichen het bezoek toe, als een welkome opvijze ling van het prestige van de NAVO. "Drussel is ook het hoofdkwartier van de EEG. Deze kleine groep van zes is gespleten door de weigering van Frankrijk, Engeland en andere Europese kandidaten toe te laten. Inmiddels is een nieuwe crisis ingetre den in Europa. Frankrijk heeft be sloten zich te onttrekken aan de ac tiviteiten van de raad van ministers van de Westeuropese Unie. De Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Pierre Harmei, zag de WEU als vruchtbare grond voor gezamen lijk optreden van Engeland en de zes landen van de EEG, want Engeland is wel lid van de WEU. Een voorstel van Harmei voor verplicht overleg over buitenlandse aangelegenheden, werd door Frankrijk verworpen. Toen kwam de gedachte over overleg in zake het Midden-Oosten. Frankrijk weigerde deel te nemen, maar het overleg had toch plaats in afwezig heid van Frankrijk, en hierop be sloot dit land zich terug te trekken. Frankrijk meent dat Engeland door een achterdeur probeert binnen te ko men. De pogingen van Harmei heb ben opnieuw tot resultaat gehad, dat Franrkrijk de deur voor Enge land dichtgooide. IZan het bezoek van Nixon de EEG goed doen? een open vraag. Nixon landt zondagavond op het vlieg veld van Brussel, waar hij zal wor den verwelkomd door konig Boude- wijn (met een militaire erewacht en muziekkorps dat de volksliederen speelt). De aankomst wordt via sa tellieten op de tv in Amerika ontvan gen. Boudewijn en Nixon gaan dan naar het koninklijk paleis voor een korte ont moeting met de Belgische regering. Daarna begeeft Nixon zich naar het Hilton-hotel. De volgende ochtend bezoekt hij NAVO en legt daarna een krans bij het graf van de onbekende soldaat. Later ontmoet hij na een lunch ten pa- leize autoriteiten van de EEG. In de namiddag vertrekt hij naar Lon den, om zich vandaar naar West- Duitsland, Berlijn, Rome, Parijs en het Vaticaan te begeven. Een commentaar van Churchill para fraserend zei een Belgische autori teit: „Nooit hebben zo weinigen zo ve len zo veel werk bezorgd voor zo'n kort verblijf, en waarschijnlijk met zo weinig resultaat". LEUVEN In het academisch zie kenhuis van Leuven is een menselijke lever overgeplant. De ingreep werd uitgevoerd door een groep chirurgen onder leiding van prof. dr. Jean Mo- relle en prof. P. Kestens. De patiënt die de lever ontving, is een man van 42 jaar. Zijn naam is niet bekend ge maakt. Het was de eerste overplanting van een lever in België. De operatie duur de van maandagavond acht uur tot. dinsdagmorgen tien uur. De overgeplante lever was afkom stig van een slachtoffer van een ver keersongeval. Ook de nieren van die donor werden voor transplantaties ge bruikt. Volgens de eerste berichten na de leveroverplanting was de toestand van de patiënt bevredigend. Later werd de patiënt bekendga- mnak >ls H 1; uit Dinant. gehuwd en vader van 3 kinderen.

De Vallei | 1969 | | pagina 9