Voorkeur voor bandstad boven satellietsteden DE VALLEI Beroepsverandering door agrarische zelfstandigen Panters favoriet in duels tegen USS en Isala VZC-jeugd in vierkamp RITMEESTER machine-bankwerkers Volleybal SURINAAMSE ONDERWIJZERS ZOEKEN HIER STEUN Neem nu een abonnement op Op zandgronden DIG nu ook kegelkampioen heeft contributie moeien verhogen SIGARENFABRIEKEN N.V. Nieuwe vorm voor wonen Fok- en controle dienst 35 jaar achtereen actief HEKKEN OM WAKKEN OF VIJVER Bijdragen van bevordering hengelsport BURGERLIJKE STAND Moeilijk Boeiende avond CPB-Overberg Vele kilo's lectuur voor Rode Kruis BLOED GEVEN 25 FEBRUARI DESKUNDIGEN OP STUDIEDAG IN ARNHEM: MARKTEN Veiling Geldermalsen VERKEER BESPARING LAGER VRIJDAG 21 FEBRUARI 1969 ARNHEM Heel lang heeft men dorpen en steden vooral concentrisch gebouwd. Rond een kern waarin het burgerlijk, het kerkelijk en in bepaalde tijden ook het militair gezag we denken met name aan de Napoleontische tijd had geves tigd. Kernen waarin zich in latere tijden ook het culturele leven en het amuse ment afspeelde. Die concentrische bouw is vooral na 1870, de ontmanteling van de vestingsteden, zo ingewikkeld geworden, dat de communicatie vooral door mid del van het verkeer verloren is gegaan. Dat heeft vooral de stedebouwkundige voor vraagstukken gesteld die schier onoplosbaar zijn gebleken. Bij het zoeken naar nieuwe vormen voor woongemeenschappen is men echter op de gedachte van de „Bandstad" gekomen, lange, uitgestrekte agglomeraties waarin het ver keer beter kan functioneren dan in de concentrisch gevormde steden. In ons land zijn er eigenlijk van ouds her maar weinig voorbeelden van zo'n bandstad. Alleen de agglomeratie Zaan dam met de Zaanstreek lijkt er op. In de laatste jaren ontwikkelt zich de streek tussen Breda en Eindhoven zich echter ook in die richting. De werk groep Bandstad van het Nederlands Instituut voor Ruimtelijke Ordening en Volkshuisvesting, die zich al geruime tijd het onderzoek naar en de discussie over 't voor en tegen van de bandstad ten doel heeft gesteld, wijdde aan het verschijnsel bandstad donderdag in restaurant Royal te Arnhem een stu diedag waarop verschillende prominen te figuren van de werkgroep hun denk beelden naar voren brachten. De band stad, zo stellen de leden van de werk groep, geeft beter gestalte aan de steeds sneller gaande verandering van de samenleving die geheel los is ge raakt van de historische ontwikkeling. De bandstad zien zij ook als een min der gecompliceerde wooneenheid en Marktbericht Barneveld, 20 febr. Coöp. Veluwse Eierveiling Barneveld. Aanvoer 896.614 «tuks, stemming rede lijk. Prijzen in guldens per 100 stuks: eieren van 52/53 gram 10.1010.38; 56/57 gram 10.75—11.39; 60/61 gram 11.57— 11.96; 64/65 gram 12.40—12.55. Eierveiling Barneveld. Aanvoer 682J10 stuks, stemming redelijk. Prijzen in guldens per 100 stuks: eieren van 52/53 gram 10.3210.51; 57/58 gram 11.26—11.43; 62/63 gram 12.09—12.13; 66/67 gram 12.72—12.92. Belgische eieren: geen aanvoer. Eiermarkt Barneveld. Aanvoer cir ca 2.050.000 stuks, handel kalm. Eieren van 50/58 gram 10.1511.70 per 100 st., kg-prijs 2.032.02; 59/66 gram 12.00 13.10 per 100 stuks, kg-prijs 2.031.98. Varkensmarkt Barneveld. Aanvoer van geen betekenis. RENSWOUDE Maandagavond houdt de Fok- en Controledienst een bijeenkomst in hotel De Dennen te Renswoude, waarvoor de heer Par- dijs is uitgenodigd (hoofd van de Pro vinciale Melkcontroledienst). De Fok- en Controledienst bestaat 35 jaar en is in Renswoude gestart op 14 februa ri 1934. Oprichter was de heer A. Ver beek. Men had in het begin 13 leden, van wie nu nog in leven zijn: Marinus van Maanen, E. J. v. Ginkel, H. van de Vliert en J. v.d. Vliert. De vereniging heeft zich ten doel ge steld de veestapel in Renswoude en directe omgeving op een hoger peil te brengen. De gemiddelde boer in Rens woude e.o. is aangewezen op 'n goed koppel koeien. De vereniging stond de laatste jaren 15 keer als eerste op de ranglijst in de provincie Utrecht. Het tegenwoordige bestuur is samen gesteld uit de heren D. A. Verbeek, voorzitter (zoon van de oprichter); J. Lagerwey, secretaris; A. v. d. Brand- hof, penningmeester; R. v. d. Brand- hof en G. v. Bennekom. SCHERPENZEEL Hoewel de ijs- periode vermoedelijk ten einde loopt, zal in het vervolg om wakken in de vijver een omheining aangebracht worden, waardoor het risico voor de op het ijs spelende jeugd minder wordt. De wakken worden gehakt voor de vogels. Gebleken is dat de jeugd zich beijvert om „het ijs naar dikte te meten" met alle gevaren van dien. De kwestie kwam gisteravond ter sprake tijdens de gemeenteraadsvergadering. Coöp. Veilingsvereniging „Geldermal sen en Omstreken" G.A. Noteringen van donderdag 20 februari 1969. Appelen: Goudreinet K 29-50, EI 65/75 73-74. 75/85 87-92, 85,95 84-85. EII 65/75 70-75, 75/85 82, 85/95 74. Jonathan K 13-28, EII 60/65 12-26. 65/ 70 22-41, 70/75 27-50, 75/80 27-45, 80/85 29-35 G. Delicious K 20-43, EII 60 65 19-33, 65/70 22-44, 70/75 33-52. 75/80 33-59. 80' 85 39-58. L. Calville EII 60 70 24-33, 70/80 41-49, 80 90 35-40. Laxton's Superb. EII 60/65 21-23. 65,70 38-44, 70 75 48-59, 75 80 55-63, 80/85 52. Winston EI 60/65 57, 65/70 84. 70 75 92. 75 80 95, EII 60 65 43-52, 65/70 68-69, 70/ 75 75-80. 75'80 85. Cox's Orange Pippin K 26-66, EI 60 65 86, 65'70 118-120, 70/75 127-133. 75 80 133-136, EII 55/60 45, 60/65 74, 65/70 114. 70 75 121, 75/80 126. Peren: Conference EI 55/60 33. 60 70 38-42. Legipont EI 60 65 16. 65 75 23. Brederode EI 60 70 32-34. 70 80 39 St. Remv EI 60/70 23. 70 80 25-27. G. Wildeman EI 50/60 34, 55/65 76. dus ook minder kwetsbaar. De band stad voorts is gemakkelijker bereik baar en beter leefbaar, actief en pas sief groen is dichterbij de bewoners. Deze vorm van wonen is goedkoper te effectueren en ook gemakkelijker be stuurbaar, zo wordt tegenwoordig ge steld. Aan de verkeerskundige aspecten van de bandstad zijn nog betrekkelijk weinig studies gewijd. Men moet er daarbij vanuit gaan, aldus professor ir. J. Volmuller, hoogleraar te Delft, dat vrijwel alle verplaatsingen ge schieden uit een menselijke behoefte. Circa 90 pet. van de verplaatsingen in een woonagglomeratie geschieden uit sociale en culturele motieven. Slechts 10 pet. houdt direct verband met het productieproces. Onderzoekingen heb ben geleerd dat de meeste verplaatsin gen, ongeveer 80 pet., betrekking heb ben over afstanden van minder dan 5 km. Voor het volgen van onderwijs bij voorbeeld verplaatst men zich gemid deld nauwelijks 600 meter. Wij moeten dus onze woongemeenschappen zo op bouwen, dat aan die afstanden tegemoet kan worden gekomen. De professor achtte wooneenheden ter grootte van zo'n 100.000 inwoners 't meest te pre fereren. Zo'n bandstad zou ook niet langer moeten zijn dan 'n twintig kilo meter van het centrum. Een warm pleidooi voor de bandstad hield ir. A. E. O. van Hezik. architect te Nijmegen, die meende dat er wezen lijk besparingen zijn te verwachten door 't stelselmatig zo dicht mogelijk bij elkaar leggen van begin en eind punten van t woon-werkverkeer, de werkruimten dus dicht bij woonruim ten, en van het woon-recreatieverkeer. Ook in het raam van de nutsvoorzie ningen zag hij in aanleg van bandste den besparingen. Juist in de bandstad zag de heer Van Hezik de mogelijkheid voor de mens om zich optimaal te kun nen ontplooien. De bestuurlijke proble men zijn volgens de mening van mr. H. C. G. L. Polak, wethouder te Rotter dam, wel overkomelijk als de ontwikke ling van een bandstad plaats vindt in één gemeente. Bij ontwikkeling van bandsteden buiten de gemeente zal er 'n overkoepelend, geïntegreerd be stuursorgaan moeten komen. Gedacht wordt aan samenvoeging van gemeen ten of een gewestelijke bestuursappa raat. Bij het ontwerpen van bandste den zal de planoloog zich overigens niet moeten laten remmen door gemeente lijke grenzen, aldus de heer Polak. Plannen voor bandsteden zijn al ge maakt voor de Twentse agglomeratie, voor het gebied tussen Leeuwarden, Groningen en Delfzijl en sinds kort ook voor Goeree-Overflakkee waar men denkt aan de bouw van „Grevelingen- stad" een stad- voor 500.000 mensen. Het gaat hier echter om 'n zeer lange termijn en de vraag is of de bevolkings groei wel zo aanhoudt dat de bouw van zeer grote eenheden nodig wordt. Bij het ontwerpen van nieuwe steden, zo werd op de studiedag in Arnhem gesteld, zullen we niet behoeven vast te houden aan enorme hoogbouw. Met lagere bouw, ten hoogste zes lagen, kan men ook een grote woondichtheid berei ken. Het is ook geen wet van Meden en Perzen dat men per se op 'n egaal terrein moet bouwen. Dat kan ook op hellingen of terrassen. Men zal ook meer moeten gaan luisteren naar wat onder de bevolking op het stuk van wo nen en werken leeft. En tenslotte, men zal moeten leren opnieuw te gaan den ken. Denken aan de toekomst en aan hoe die er uit zal moeten zien. En die toekomst ligt voor de stedebouwkundi ge niet eens zo heel ver meer af. DEN HAAG Onder zekere voor waarden kunnen sportvissersorganisa ties, die met eigen middelen en met van derden verkregen bedragen ver beteringen financieren, welke de hen gelsport bevorderen, ook dit jaar voor een overheidsbijdrage in aanmerking komen. Bijdragen zullen slechts worden ver leend voor viswateren waarvan een hengelsportvereniging of federatie van hengelsportverenigingen rechthebben de op het visrecht is, d.w.z. huurder of eigenaar is. De financieringsrege ling is van toepassing op projecten ter verbetering van het viswater dan wel van de visstand in dat water. Boven dien kunnen andere verbeteringen, waardoor de mogelijkheden tot uitoe fening van de sportvisserij worden ve- vorderd, voor een financiële tegemoet koming in aanmerking komen. De verbeteringen moeten „de be langen van de sportvisserij in algeme ne zin" dienen, hetgeen kan inhouden, dat de viswateren ook voor sportvis- sers-niet-leden van de vereniging, toe gankelijk zullen moeten worden. Naast deze algemene voorwaarden is de directeur?" generaal voor- de voed selvoorziening en de visserijen ge machtigd, bij de verlening van een bijdrage voorwaarden te stellen. SCHIPHOL Donderdag zijn twee Surinaamse onderwijzers, die door de Federatie van Organisaties van Leer krachten in Suriname naar ons land zijn afgevaardigd om daar bij de vak bonden morele en financiële steun te zoeken voor hun staking, hier aange komen. Het zijn de heren F. Derby (r.) en A. Cedok (l.). Op de luchthaven werden zij verwelkomd door de heer E. van Thijn, namens de Kamerfractie van de P.v.d.A. BON INVULLENPOSTEN (zonder postzegel)EN KLAAR Naam Adres Woonplaats abonneert zich op DE VALLEI per week od per maand ad 0.97 4.15 per kwartaal ad 12,35 (Doorhalen wat niet wordt gewenst) Deze bon uitknippen en in open enveloppe verzenden. Wij betalen de port. U behoeft geen postzegel te plakken, indien als volgt wordt geadresseerd Dagblad De Vallei, Antwoordnummer 8, VEENENDAAL De Vallei wordt nog op de dag van uitgifte bezorgd i in Veenendaal - De Klomp - Ederveen - Renswoude - Scherpenzeel - Overberg - Amerongen - Leersum - Eist - Kesteren - Opheusden - Rhenen - Achterberg. EDE Geboren: Connie I., d.v. W. H. Matser en J. R. Brinkman; Dirk, z.v. G. Pansier en R. van 't Veld; Teu- nis, z.v. R. van den Berg en J. A. H. Nikkels; Ilknur, d.v. K. Kesin en A. Ozan; Hendrik W., z.v. W. v. Omme en H. Top; Gerrit B., z.v. J. Bakker en T. Rozenboom; Johannes, z.v. H. J. ten Donkelaar en M. Berkheij; Gerjanne, d.v. J. Spelt en G. v. d. Pavert; Cor- riena, d.v. J. Spelt en G. v. d. Pavert; Dirk, z.v. D. v. Bruxvoort en G. A. Vos- sers; Brigitte M. E., d.v. R. E. Fal- laux en Th. G. M. Poodt; Siemen M., z.v. J. C Verhoef en L. v.d. Zand; Yvon ne E., d.v. G. V.D. Kleij en E. M. Meijn- hardt; Everdina M., d.v. G. Teunissen en J. Bouw; Arina T., d.v. T. v. Brum- melen en A. Methorst; Leonardus P. N. R., z.v. W. M. L. Wolf en J. E. C. Ver- meule; Marinus, z.v. H. J. Waaijenberg en C. H. v. d. Lip; Hendrik K., z.v. S. Vermeulen en C. A. S. Woldringh; Cor nells, z.v. G. Koudijs en E. G. Meer- veld; Rudolf F., z.v. J. v. d. Biezen en J A. Stolze; Suzanne C., d.v. H. R. Gub- bels en J. F. Rademaker; Arie, z.v. C. H. v. Renselaar en A. v. d. Brink; Su zanne, d.v. H. J. Hers en G. E. Volck- mann; Hendrikje C., d.v. G. Hardeman en J. v. Kleef; Yvonne C., d.v. E. H. van Westering en J. Pieters; Kees-Jan, z.v. C. Smak en J. Pasman; Klara A. J. d.v. G. J. Spies en M. A. v. Voorthuizen Cornelis-Gerad, z.v. C. Kolff en C. J. Diepenbroek; Diederik, z.v. A. Klooster man en A. Wierenga; Gerardus. z.v. T. Geurtsen en H. v. Leeuwen; Nies M. z.v. G. Brehen en M. W. Wijnen; Ger rit A., z.v. G. A. Nab en M. C. Boers Ondertrouwd: Frans H. A.Rison en Victoria E. Nanlohy; Reindert Burgers en Dirkje Kleijer; Johanne sJ. Pannen- burg en Janny Nap; Jacobu sJ. van Strien en Jannetje Koopman; Hendrik Bosveld en Hilda Veenbrink; Alphonso A. Hanssens en Aaltje van Veenendaal. Getrouwd: D.J.A. Boshoven en A. Stomp; E.J. Meijer en B. Roseboom; W.F. Grift en J.M. Reichman; H. van de Werken en A.M. Rozenboom; D.A. Onink en H.E. Haalboom; H. Dijkstra en B. Molenaar; M. van Laar en H.T. J. VAN HOLLAND; A.C. Douwes en en G.J.Ozinga; P.J. Smit en G. de Weerd; H. Shut en E. Schuurman; R. van den Hul en J. Meurs. Overleden: Wilfried Wohlfahrt, 31 j, Jan Fluit, 69 j, Gijsbert Elbertsen, 76 jr; Jan Dusseljee, 48 jr. Wilhelmina J. Becker, geh. gew. met M.L .Foeken, 83 jr; Johannes H. Smith, 55 jr. Jo hannes van den Berg, 89 jr. Dina N. Wisse, geh. gew. met R.R. Soetendal, 66 jr. Willem Tulp, 58 jr. Johan B. Onderwaater, 88 jr. Julia G. Brandsma e/v C.J.J. Waterman, 66 jr. Arnolda van Maanen, geh. gew. met J. Quint, 66 jr. Jaike van Vaals, e/v J. Tuinsta, 75 j. Hendik Bouwe, 74 jr. VEENENDAAL Geboren: Antonio, z.v. T. M. Ferrei- ro en C. van Burken; Marcel Arjen, z.v. J. C. van Hunnik en C. Schoeman; Sonja Maria Helena, d.v. N. G. F. Hut en C. M. Albertina; Erica Bettine, d. v. J. van Beek en B. van Galen; Hen drik Cornelis T., z.v. D. van Ruiswijk en J. Boers; Dirk, z.v. T. Ariesen en A. De verminderingvan het aantal agrarische zelfstandigen en daarmee van het aantal bedrijven was «tot voor kort voornamelijk gevolg van beroeps beëindiging door het bedrijfshoofd zon der opvolging. Op deze wijze ver dween op de zandgronden in de perio de 1963 tot 1966 ruim 8 proeent van het aantal bedrijven, aldus de heer ir. A. L. G. M. Bauwens van het L.E.I., onlangs voor de radio. Beroepsbeëin diging is nog altijd belangrijker voor de vermindering van het aantal bedrij ven dan beroepsverandering door agrarische zelfstandigen. Als gevolg van beroepsverandering verdween n.l. in de jaren 1963 tot 1966 3 procent van het aan>tal bedrijven. Dat er bij de boeren veel en sterke weerstanden moeten worden overwonnen voordat zij van beroep veranderen, is wel te begrijpen. Zij zijn immers vanwege persoonlijke en zakelijke belangen veel sterker aan de landbeu.. gebon den dan de landarbeiders en de op het ouderlijk bedrijf meewerkende zoons. Toch neemt het aantal boeren toe, dat van beroep verandert. Uit een door het Landbouw-Economische In stituut uitgevoerd onderzoek bleek, dat op de zandgronden 3 procent van de in 1963 aanwezige bedrijfshc fder. in 1966 geen boer of tuinder meer was. maar naar een ander beroep was over gegaan. In de eveneens driejarige pe riode 1956 tot 1959 was dit met 2 pro cent van de bedrijfshoofden het geval. Van gebied tot gebied was er enig verschil in de omvang van deze be roepsveranderingen. In het noordelijke en in het zuidelijke zandgebied was 4 procent van de in 1963 aanwezige be drijfshoofden in 1966 van beroep ver anderd, in het oostelijke 3 procent en in het centrale zandgebied, n.l. de Ve- luwe en oostelijk Utrecht, ongeveer 1,5 procent. Verder bleek uit het on derzoek, dat meer kleine boeren dan grote en ook meer jonge dan oude van beroep waren veranderd. Financiële moeilijkheden en de onmogelijkheid om het bedrijf sink omen te verbeteren waren wel de belangrijkste redenen voor de beroepsverandering, maar ook gezondheidsredenen en een geringe animo voor het boerenberoep hebben hierbij een belangrijke rol gespeeld. In 13 procent van de gevallen van be roepsverandering werd van de beëin digingsregeling van het Ontwikkelings- en Saneringsfonds gebruik gemaakt. Verreweg de meeste voormalige boe ren hebben de landbouw verlaten. Slechts enkelen gingen in agrarische loondienst of werden loonwerker. Bij na een kwart van de voormalige boe ren werd fabrieksarbeider en bijna 40 procent kwam in beroepen als bouw vakken, grondwerken en in dienst van gemeenten, waterschap e.d. terecht. Slechts 7 procent wist ook buiten de landbouw zelfstandig te blijven. De be roepsverandering heeft dus in verrweg de meeste gevallen het verlies aan zelfstandigheid tot gevolg gehad. Voor de meeste voormalige boeren beteken de de beroepsovergang dan ook een ingrijpende verandering in hun werk en levensomstandigheden. Daar kwam nog bij, dat iets meer dan de helft van de van beroep veranderde boeren binnen enkele jaren het gebruik van grond geheel of grotendeels had afge stoten. De omvang en betekenis van de be roepsverandering dient dus niet te wor den onderschat. Dit volgt ook wel uit het feit dat op de zandgronden in drie jaar tijds ongeveer 2800 boeren hun zelfstandige agrarische beroepe voor een ander hoofdberoep hebben ver wisseld. Beroepsverandering door boe ren en tuinders is dus wel een ver schijnsel dat. ook om de gevolgen in het persoonlijk vlak. de nodige aan dacht verdient. Dit temeer, daar ver wacht mag worden, dat in de komen de jaren de beroepsverandering zal toenemen vanwege de economische en sociale ontwikkelingen in en buiten de landbouw en in het kader van in de EEG op stapel staande plannen. H. de Bruin (geboren te Rhenen); Emi- le, z.v. N. F. J. von Aesch en M. C. Boskamp; Saskia, d.v. A. J. van Min nen en M. E. Ramaker; Catharina, d.v. A. van de Weerdhof en W. Veen- hof; Hendrik, z.v. J. P. Janssen en E. E. A. Ariesen; Hendrika, d.v. J. Pol en H. de Rooi; Angelique Maria A., d. v. W. Roest en M. E. Fernhout; Dirk, z.v. C. H. van Manen en H. Noordam. Ondertrouwd: M. C. van Leeuwen en J. Valkenburg; M. van Hardeveld en H. A. van de Pol; J. C. Ivens en A. M. Anthonie. Gehuwd: J. P. Goudsblom te Veenen daal en D. Hardeman te Den Burg (Texel); C. R. Hol van H. van den Bos beiden te Veenendaal. Overleden: Matthijs van Hardeveld, weduwnaar van M. van Kruistum, 69 jr. overleden te Renkum; Wilhelmus Nico- laas Warmerdam, 37 jr., overleden te Hillegom; Gerrit Bolderman, 66 jr., overleden te Rhenen; Cornelis Jan de Fluiter, 6 mnd., overleden te Rhenen. RHENEN Geboren: Emile, z.v. N. F. J. van Aesch en M. C. Boskamp; Gerardus, z.v. J. van Gesink en C. M. Greven; Hendrik, z.v. J. P. Janssen en E. E. A. Ariesen; Héndricus Al- bertus, z.v. H. A. de Jong en G. Schef- fer; Jacoba, d.v. W. C. van Engelen burg en W. van de Scheur; Cornelia Petronella, d.v. M. de Wit en C. van Meerten; Peter Richard, z.v. O. van Geffen en C. A. Boerwinkel; Hendrik Johan, z.v. J. G. Veenhof en J. Looijen; Jantina Johanna, d.v. A. J. Lokhorst en W. Blaauwendraat. Ondertrouwd: G. Reede, 26 j., te Ame rongen en B. Roelof sen, 21 j., te Rhe nen; M. Ch. van der Kreeft, 29 j., te Bunnik en A. van de Scheur, 22 j., te Rhenen. Gehuwd: P. van Mourik, 19 j., te Rhenen en L. Lodder, 19 j., te Rhenen. Overleden: Maria Heij. 78 j., geh. gew. met Gerrit van Walsem; Chris- tiaan Christoffel Boers, 67 j., echtg. v. Pietertje Cornelia de Jong; Maria Gaas beek, 71 j., geh. gew. met Willem van Viegen; Gerrit Bolderman, 65 j., echtgenoot van Gerritje Erresina van Dijk; Cornelis Jan de Fluiter, 6 maan den. Geboren te Wageningen: Héndricus, z.v. J. van der Burg en R. F. Brands. Ingekomen: H. A. A. Nagel van Wou denberg naar Franseweg 33 Eist; P. Haveman van Woudenberg naar Brui ne Engseweg 20; W. C. van Sijll met gezin van Lienden naar Spoorbaanweg 7; B. Hartman van Hilversum naar Bruine Engseweg 64; A. D. van Ingen met gezin van Wageningen naar Pa paverstraat 107; W. H. van Gesink van Wageningen naar Snijdersteeg 23; H. van Roekei van Wageningen naar Hogesteeg 5b; P. Keiman van Zeist, naar Nieuwe Veenendaalseweg 51; A. Slotboom met gezin van Lienden naar Papaverstraat 93; M. L. Kooreman van 's-Gravenhage naar Nieuwe Veenen daalseweg 230; A. J. Haagsma met ge zin van Zeist naar Schoolweg 69 Eist. Vertrokken: A. Baza van Cunera- weg 411 naar Veenendaal; A. M. Amour van Cuneraweg 411 naar Ede; H. Abud van Cuneraweg 411 naar Ede; J. H. Hulleman met gezin van Franseweg 59 te Eist naar Veenendaal; A. H. Smaal met gezin van Bruine Engse weg 39 naar Steenbergen. RENSWOUDE Geboren: Peter, z.v. W. Gijsbertsen en J. Sterk; Teunis, z.v. G. van Kooten en J. D. Verschuur. Overleden: te Amersfoort: Aafke Snetselaar, oud 67 jaar, echtg. van E. J. van Kampen. VEENENDAAL Morgenmiddag om drie uur komen de dames van Panters na vier weken rust weer eens binnen de lynen en wel in de thuiswedstrijd tegen Isala uit Deventer. Panters is tegen dit zeer laag geklasseerde team veruit favo riet. Ook de heren moeten om vijf uur de punten thuis kunnen houden tegen het Utrechtse studententeam USS 1. Isala staat thans vrijwel helemaal onder aan de ranglijst van de over gangsklasse en Panters mag geen fout maken tegen deze ploeg. Panters is nog steeds zonder verliespunten de trotse lijstaanvoerder van deze klasse en na een overwinning op dit Isala blijven de perspectieven uiteraard zeer gunstig. De heren zullen tegen USS welis waar hard moeten werken om tot de volle winst te komen, maar toch is men de grote favoriet. USS doet het dit jaar in de eerste klas niet zo best en staat aan de verkeerde kant van de ranglijst. Ook hier kan het een nut tige overwinning behalen. Heren 2 speelt om vier uur thuis te gen DPC 3, hetgeen een zeer moeilij ke opgave is. Heren 3 speelt tegen DOSC 1; ook al een strijd van for maat. In de afgelopen week kwamen di verse Pantersteams reeds binnen de lijnen. Dames 2 verloor met 1-3 van Unitas 2 na een langdurig duel. Ook heren 2 leed een 1-3 nederlaag tegen Pioniers 1 uit Utrecht hetgeen in de lijn der verwachtingen lag. Heren 3 won met 0-3 te Utrecht van SOS 6 en deed wat het verplicht was te doen gezien de stand van zaken op de lijst in deze 3e klasse. Heren 4 speelde ge lijk met 2-2 tegen het sterker geachte Athlon 2 en behaalde daarmee een VEENENDAAL Voor de eerste maal in de nog jonge geschiedenis van de nieuwe VZC jeugdzwemploeg gaat deze jeugd buiten Veenendaal aan offi ciële zwemwedstrijden deelnemen. Het team reist naar het Amersfoortse Sportfondsenbad om daar in een vier kamp aan te treden tegen Neptunus amersfoort, Polar Bears uit Ede cn de ZZ en PC uit Zwolle. De groep VZC deelnemers is ongeveer 30 leden sterk en de verwachting is, dat men in dit milieu heel goed mee zal kunnen ko men. Er is de laatste weken zeer hard ge traind om goed in conditie te geraken en gezien de resultaten op de laatste wedstrijden kan het bijna niet anders of de jonge VZC-ploeg gooit hoge ogen naar diverse eervolle plaatsen. In het Valleibad vangt om half zes een zwemwedstrijd aan tussen de ploe gen van Polar Bears, Esca uit Arn hem, Forellen uit Rhenen en Poseidon uit Scherpenzeel. Ook hier zal er weer fel worden gevochten om de ereplaat sen. Deze wedstrijd geldt voor de Bondscompetitie der KNZB. OVERBERG De bijeenkomst van de Christelijke Plattelandsvrouwen Bond, afdeling Overberg, die werd verzorgd door de Nederlandse Christe lijke Reis Vereniging is een enorm succes geworden. De heren J. J. Stobbe en G. Molenaar van de NCR(eis)V hebben de veel aanwezi gen door middel van films laten ken nismaken met landen, die bij de Ne derlandse toeristen bijzonder in trek zijn. Alvorens het filmprogramma van start ging, werd door één van de bei de heren een korte uiteenzetting gege ven over het doel van de reeds 47 jaar bestaande NCRV, de reisvereniging, die zich van vele andere onderscheidt, doordat er o.a. op zondag niet ge reisd wordt. Er werden een drietal films ver toond. De eerste ging over Duitsland en de tweede over het vakantieland-in- opkomst, Joegoslavië. In haar welkomstwoord had de presidente van de CPB, mevrouw Hoogendoorn de leden van de Over- bergse afdeling opgeroepen deel te ne men aan de viering van het jubileum van de provinciale CPB-Utrecht op 27 maart in hotel Boschlust te Zeist. De avond werd besloten met de ver toning van een filmreportaee over Is raël, een land, dat bij de Nederlandse toeristen ook steeds meer in trek raakt. zeer nuttig winstpunt. De jongens- jeugdploeg tenslotte moest het in Woerden van het veel oudere Tibra- jeugdteam afleggen en verloor met 3-1. SCHERPENZEEL Evenals d« dames van „Poedelvrees" zijn ook de heren van DIG te Scherpenzeel kam pioen geworden van het district West- Gelderland. De kampioenen zullen het district gaan vertegenwoordigen in het nationaal kampioenschap. SCHERPENZEEL Het bestuur van de Wilhelmina Ziekenverpleging in Scherpenzeel heeft besloten de con tributie te verhogen van f 12,50 tot f 17,00 per jaar. Zoals bekend, wordt door de Wilhelmina Ziekenverpleging in Scherpenzeel momenteel een nieuw wijgebouw gebouwd, waarvan de tota le bouwkosten f 255.000 bedragen. Het oude gebouw in de Dorpsstraat heeft minder opgebracht dan men had ver wacht in verband met plaatsing op de monumentenlijst. Door een en ander zullen de exploitatielasten in de ko mende jaren gaan stijgen. Voor de verzekerden bij het aanvul lingsfonds van het ziekenfonds „Amersfoort en Omstreken" is er in verband met de zorgelijke financiële positie van het ziekenfonds voor de le den in het aanvullingsfonds geen re ductie fan f 5,- meer verstrekt. Tevens deelt het bestuur mede, dat de inning van de contributie zal ge schieden in de maanden fetotruab i en met mei. Men wordt verzocht de contributie ineens te voldoen. Dege nen die zich als lid wensen op te ge ven kunnen dit doen bij de secretares se mevr. A. Zwaan-Den Hertog, Dorps straat 214 of bij de penningmeester, de heer H. van Westerhuds, Willaerlaan 29, beiden te Scherpenzeel. VEENENDAAL .Via de geplaatste lectuurhuisjes heeft de afdeling Veen endaal van het Nederlandsche Roode Kruis in 1968 niet minder dan 7666 kilo gram tijdschriften ingezameld Voorts werden 2598 boeken ontvangen. Deze opbrengst heeft Veenendaal landelijk gezien op de 51ste plaats gezet. Een prachtig resultaat Het Rode Kruis dankt alle goede ge-, vers voor hun medewerking. Zij kun nen erop rekenen dat van hun lectuur een goed gebruik zal worden gemaakt Vele ziekeninrichtingen en sociale in stellingen .alsmede chronische pa tiënten die thuis worden verpleegd hebben lectuurzendingen ontvan gen VEENENDAAL In de kantine van de chr. technische school op de Indus trielaan bestaat dinsdag 25 februari weer gelegenheid bloed te geven voor het Rode Kruis. Vanaf zeven uur kan men er terecht. Het bestuur van de afdeling Veenendaal van het Neder landsche Roode Kruis rekent er op dat weer vele ingezetenen gehoor zul len geven aan de oproep. Het afstaan van bloed is voor de organisatie een een erezaak zijn. Immers velen voelen zich vaak machteloos omdat het leed dat zij mee willen helpen leningen zo ver weg is. Met het afstaan van een halve liter bloed (dat tweemaal per jaar mag gebeuren) kan men daadwer kelijk helpen. Het bestuur rekent op de medewerking van allen. In de revisie- en onderhouds-werkplaats van ons bedrijf zijn onlangs wegens pensionering en promotie van enkele medewerkers plaatsen vrijgekomen voor Wij zoeken nu gaarne contact met kandidaten, die een LTS opleiding hebben gevolgd, die reeds beschikken over enige praktijkervaring en die hun mil. dienstplicht hebben vervr Wij stellen daar goede arbeidsvoorwaarden tegenover, w<? onder volledige vergoeding van eventuele studiekosten. De werkkleding komt voor onze rekenina evenals reTr' voor afstanden, langer dan 5 km. Sollicitaties kunnen gericht worde - aan Afdeling Personeelszaken, Kerkewijk 115 te Veenendaal (08385-19007). '-''ï-ititïiV

De Vallei | 1969 | | pagina 10