Vultink en Bessems op nieuwe spelsoort nog niet ingeschoten' Tienduizenden willen in Parijs beslissingswedstrijd bijwonen Prognose betaald voetbal Aan ruimtelijke ordening dient veel te gebeuren Keuze van stadion levert talrijke problemen op IJlvervoer voor twee gewonde Ajax-supporters Verkerk tweede in Levanger Portugese pers vol lof over Ajax Carlo Duran behield middengewichttitel Post boekte weer zesdaagsezege Ajax-Benfica vermoedelijk op tv „Ajax hield naam van ons land hoog" Morgen pas besluit over betaald voetbal Europees kampioenschap neo-kader 47/2 Nog bang Ook onwennig Moeizaam Veel slechter Onverwachte voetbalkoorts Treinen te huur KLM nog niet Denk overal en altijd weer om het kind in 't verkeer Problemen Provincie krijgt grote vinger in de pap ANCIÊLE Herwaardering Unitas Tsjechen kopen Iljoesjins 0 NEC—DOS OP DE VELD WE NOG NIET IN ORDE Voetballeiders j Amateurvoetbal afgelast VRIJDAG 21 FcBRJ x! pers LISSABON De Portugese bleek gisteren volkomen verrast door de presitaties, die Ajax de avond te voren in het Esitadio da Luz tegen Benfica had geleverd. In het toonaan gevende sportblad Bola stelt Alfredo Farinha onder de kop: „Sensatie in het Stadion van het Licht" de vraag of er sprake was van een overdreven vertrouwen van Benfica in eigen kracht of eerder een uitzonderlijk goed spe lend Ajax. Farinha is van mening, dat Johan Cruyff toonde bij aankomst op Schiphol trots een beker, die hem door een supportersclub in Lissa bon was aangeboden. Benfica geïmponeerd is door het spel van de Nederlanders in het eerste kwartier. Met grote bewondering spreekt hij over het strategische suc ces, dat coach Rinus Michels heeft be reikt. „Eusebio heeft vrijwel geen kans gekregen en dat heeft Benfica te veel aanvalskracht gekost. Cruyff is ook in mijn ogen een zeer grote „vedeta". In O Seculo, waar platen van astro naut Frank Borman de voorpagina be heersen, wordt de nederlaag van 3-1 van Benfica een uitermate teleurstel lend resultaat genoemd. „Een sensatio nele tegen-revolutie", luidt de kop waar in de overwinning van Ajax volkomen verdiend wordt genoemd. Het enige Portugese lichtpunt is de prachtige treffer waarmee Torres voorkwam dat de ploeg werd uitgeschakeld. De bewondering bij de Portugese sportjournalisten is algemeen. Aan een duidelijke uitspraak over het resultaat van de derde, beslissende ontmoeting op 5 maart te Parijs waagt geen enkele verslaggever zich. Ook in Bola zoekt men vergeefs naar de bewering dat het een „zacht eitje" zal zijn. Na de ver gissing van zeven dagen geleden, toen in Amsterdam de kwartfinale Ajax - Benfica al scheen beslist, geeft Alfredo Farinha duidelijke voorkeur aan een veelbetekenend stilzwijgen. COURCELLES Enkele jaren gele den kwam de internationale biljartwe reld tot de conclusie, dat de bestaande spelsoorten op driebanden en band stoten na voor de top te gemakke lijk waren geworden. De toetreding tot de amateurrijen van de Franse ex-prof Jean Marty, die een heel ander en be ter systeem in de uitvoering van het kader introduceerde, waardoor de mo yennes tot een nog hogere peil werden gedreven, droeg daartoe in niet gerin ge mate bij. In het kader 47/2 bijvoor beeld behoorden algemene moyennes van 100 en meer al spoedig niet meer tot de uitzonderingen. Evenmin partij en in één beurt, ook niet in het 71/2. In het laatste wereldkampioenschap 47/1 in Marseille reikte Henk Scholte zelfs met 299 op één punt na (die had hij in zijn eerste beurt gescoord) aan de absolute grens in dit zeer moeilijke spelletje. Daarom gingen er stemmen op om nieuwe, moeilijker spelsoorten uit te denken. Uit een reeks van suggesties werd het neo-kader 47/2 gekozen, waar in men, door de lengtelijnen op 47 cen timeter van de korte banden te doen eindigen, het aantal vakken in dit soort kader van negen tot vijf reduceerde. De „uitvinders" waren echter geen echte biljarters en al vrij snel bleek, dat zij opnieuw de vaardigheid van de top-kadristen hadden onderschat. Voor het eerste Europese kampioen schap neo-kader 47/2, dat donderdag in het morsige Courcelles een voorstad je van Charlerois begon, werd in en kele landen op nationaal niveau gestre den om over de uitzending te beslissen. In België maakte Tonny Schrauwen zijn eerste partij van 300 caramboles in twee beurten uit met een slotserie van 297. Het was geen uitschieter, want de kleine Vlaming eindigde toen met een algemeen gemidelde van 49. Kampioen echter werd de Waal Leo Corin (42). Ook in Duitsland werd met het nieuwe kader gespot: Spielmann kampioen met 40, Müller runner-up met 38 gemiddel de. i De verwachting is dan ook, dat hier in Courcelles al deze prestaties over troffen zullen worden. Wat Nederland betreft staan de zaken er niet zo erg gunstig voor, want zowel Hans Vul tink als Jean Bessems (deze Limbur ger vervangt Henk Scholte) hebben nauwelijks in deze spelsoort geoefend. Dat konden zij ook moeilijk, want vo rige week nog waren beiden gewikkeld in de kwalificatie-vijfkamp in Rotter dam. Er klonk ook spijt uit de stem van Vultink toen hij na zijn eerste neder laag, tegen Müller, moest constateren: „Omdat wij geen nationaal kampioen schap hebben gespeeld, zijn wij nog bang voor dat spelletje. We kennen de moei lijkheden nog niet". Dat was duidelijk uit het spel van de Gelderlander gebleken. Zijn vechtlust liet overigens niets te wensen over, want nadat hij had gemist en Müller in zijn eerste beurt het Europees serie-re cord op 199 had gesteld, kwam Vultink met 66, 75 en 39 toch nog tot het aan vaardbare moyenne van vijfenveertig rond. Want na twee moeilijke posities voor de Berlijner achtergelaten te heb ben, die prompt met nullen werden ge waardeerd, liet Vultink na de 39 een redelijke stoot liggen en toen ging de Duitser met 101 uit. Ook Bessems was onwennig, maar zijn nederlaag (105-300 in 3 beurten) tegen Corin was niet zo verwonderlijk, want deze Waal is met Tonny Schrauwen (winnaar in zijn eerste partij in zes beurten tegen Viera) favoriet voor de titel. Bessems stootte in zijn eerste beurt een serie van 96 bijeen, die strandde op een iets te zacht gespeelde een- bandstoot. Tegen het antwoord van Co rin (119) was de Limburger toen niet opgewassen. Corin werd dus voorlopig recordhouder particulier gemiddelde met 100. Hans Vultink had zijn zege op José Galvez in de tweede partij wel aange kondigd, maar er niet bij verteld, hoe moeizaam het zou gaan. Dat had hij natuurlijk ook niet verwacht. „Die Gal vez moet oppassen", zo had Vultink na zijn nederlaag tegen Müller gezegd. Welnu, lange tijd rees bij Vultink zelfs twijfel aan die woorden, want hij faal de in het begin en de Spanjaard liep met kleine, maar nuttige series lang zaam uit: 160-38 in vijf beurten. Toen pas kon Vultink de baas worden over de tot dan onwillige knikkers. Hij had een aanloop van vijftig over het hele biljart bijeen gegraaide caramboles no dig om vervolgens in ijltempo op de ka- derlijn naar 115 te snellen. Een simpel snijstootje, normaal voor hem een zacht eitje, liep toen mis. Galvez, die een dergelijke explosie niet meer had ver wacht, was aangeslagen en ging prak tisch gesproken k.o., toen Vultink in zijn volgende beurt weer achtentachtig glanzende punten scoorde, waarmee de stand 204-285 werd. Galvez, die nog drie beurten kreeg aleer Vultink het vonnis voltrok, speelde van dat moment af te nerveus om nog echt gevaarlijk te kun nen worden en bleef op 260 staan. Bessems deed het heel wat slechter dan Vultink. De jonge Limburger start te tegen Schrauwen met drie poedels, Natuurlijk moesten trainer Michels en zijn spelers bij terugkeer in Ne derland talrijke vragen beantwoorden. ROTTERDAM Het ziet er naar uit, dat half Nederland op 5 maart in het Parijse stadion zal zitten om de beslis singswedstrijd Ajax-Benfica met eigen ogen te zien. De Nederlandse reisbu reaus werden gisteren, de eerste dag na de overwinning van Ajax in Lissa bon, overstroomd met aanvragen. Hoewel het gisteren bij de reisbu reaus nog niet bekend was hoeveel de toegangskaarten voor het stadion zou den gaan kosten en zij dus nog geen prijzen konden vaststellen voor charter vluchten en speciale reizen naar Pa-n rijs, lieten honderden voetballiefheb bers zich al boeken. „Het geeft niet wat het kost, als wij in Parijs die wed strijd maar kunnen bijwonen", was de vrij algemene slogan. Bij het Alkmaarse reisbureau De Magneet was de belangstelling zelfs zo groot, dat gistermorgen al zestien auto bussen waren volgeboekt. De aanvra gen kwamen uit het hele land. Zelfs uit Sneek, Zwolle, Apeldoorn en Tilburg kwamen de reserveringen. Rond het middaguur had dit reisbureau al negen honderd gegadigden verzameld om naar Parijs te gaan. Opvallend is dat het voral buurt- en personeelsverenigingen zijn en clubs waarvan de leden collectief plaatsen re serveren. Er kwamen gisteren zelfs aanvragen binnen van personeelschefs van bedrijven, die met het hele perso neel naar AjaxBenfica in Parijs wil len. Tot gistermiddag had Martin's Air Charter alleen nog contact gehad met het Amsterdamse reisbureau Mondial voor het verhuren van vliegtuigen voor chartervluchten. Dit reisbureau had toen al voldoende voetballiefhebbers verzameld om op 5 maart meerdere dagvluchten te organiseren. Bovendien had dit reisbureau contact gezocht met de N.S. voor het huren van speciale treinen. Ook voor deze manier van rei zen bleek gisteren al grote belangstel ling te bestaan. De N.S. zelf laten op 5 maart geen extra treinen naar Parijs rijden. „Alle reisbureaus kunnen bij ons treinen hu ren wanneer zij dat willen. Wij stellen dan wel als voorwaarde, dat er tenmin ste ongeveer 350 tot 400 reizigers moeten zijn", aldus de N.S. Niet alleen de reisbureaus in Ajax- stad Amsterdam hadden het gisteren bijzonder druk. Ook het personeel van Rotterdamse reisbureaus kwam handen te kort om alle aanvragen bij te hou den. .Zo waren bij het Rotterdamse reisbu reau Bell Air tegen het middaguur al zo'n driehonderd aanvragen binnen. Bij concurrent Europa Expresse waren zich het hele personeel van bedrijven kwam aanmelden, had toen al aanvra gen binnen voor zo'n vierhonderd re serveringen. Dit reisbureau kon toen al tien autobussen met voetballiefhebbers vullen. Alleen de KLM merkte gisteren nog weinig van door de voetbalkoorts aan getaste Nederlanders. Voor de lijndienst op 5 maart naar Parijs kwamen nog niet meer reserveringen binnen dan an ders en er waren ook nog geen charter vluchten besproken. „Wij denken dat de reisbureaus eerst eens de koppen van alle gegadigden willen tellen", aldus de KLM. maakte vervolgens een bescheiden reeks je van 33 en mocht daarna heel lang op zijn stoel blijven schuiven, omdat de Belg met een sublieme serie van 221 de Duitser Müller het kersverse Euro pese serierecord ontnam. Nog twee beurten kreeg Bessems, die te zeer on der de indruk van Schrauwen's presta tie was gekomen, om zelf nog veel te presteren: 36-300 in zes beurten. Ongeslagen na de eerste dag zijn al leen nog Schrauwen, Corin (gemakke lijk winnaar tegen Viera en Müller, die zijn landgenoot Spielmann in veertien beurten van zich afhield.) Dat er van daag echter wijziging in de situatie komt, staat vast. Want op de tweede dag moet Müller achtereenvolgens te gen....Corin en Schrauwen. Dat is een van die vreemde consequenties van het Japanse systeem, dat in ons land al weer in de ban is gedaan. De uitslagen H. Vultink (Ned.) 180 4 75 45.00 D. Müller (W.-Dl.) 300 4 199 75.00 S. Spielmann (W.-Dl.) 300 17 94 17.64 J. Galvez (Spa) 300 17 81 17.64 J. Bessems (Ned.) 109 3 96 36.33 L. Corin (Belg.) 300 3 169 100.00 B. Viera (Port.) 72 6 52 12.00 T. Schrauwen 300 6 127 50.00 Müller 300 14 75 21.42 Spielmann 244 14 94 17.42 Galvez 260 11 49 23.63 Vultink 300 11 115 27.27 Bessems 86 6 33 14.53 Schrauwen 300 6 221 50.00 Viera 108 9 26 12.00 Corin 300 9 101 33.33 De stand na de eerste dag luidt (ach tereenvolgens punten, serie, algemeen gemiddelde) 1. Schrauwen 4 - 221 - 50.00; 2. Corin 4 - 169 - 50.00; 3. Mül ler 4 - 199 - 33,33; 4. Vultink 2 - 115 - 32.00; 5. Galvez 1 - 81 - 20.00; 6. Spiel mann 1 - 94 - 17.54; 7. Bessems 0-96 - 21.66; 8. Viera 0 - 52 - 12.00. MILAAN - De Italiaan Carlo Duran heeft donderdagavond in Milaan zijn Europese bokstitel in het middenge wicht tegen de Britse uitdager Johnny Pritchett behouden. In de dertiende ronde werd Pritchett gediskwalificeerd wegens het gebruik maken van kopsto ten. ANTWERPEN Het bekende trio Post - Patrick Sercu - Rik van Looy heeft de Antwerpse zesdaagse gewon nen. In het laatste uur achter dernies legden de winnaars 64,065 km af en zij boekten een ronde winst op de groot ste concurrenten. Post, Sercu en Van Looy reden in de 145 uur van de zes daagse 3.129,75 km. Leo Duyndam be zette met zijn koppelgenoten Fritz Pfen- ninger en Leo Proost de tweede plaats. Tour de Francewinnaar Jan Janssen moest met Klaus Bugdahl en René Pij nen het winnende drietal een voor sprong van maar liefst veertien ronden toestaan. De eindstand is: 1. Post-Sercu-Van Looy (Ned.-Belg.- Belg.) 893 pnt. Op een ronde: 2. Pfenninger-Duyn- dam-Proost (Zwi.-Ned.-Belg) 797; 3. Verschueren-Renz-Severeyns (Belg,- W.Dld.-Belg) 748. Op zeven ronden: 4. J. Stevens-De- Loof-Lelangue (Belg.) 561. EREDIVISIE VolendamAjax Holland SportFort./Sittardia 0 TelstarSparta FC TwenteNAC 0 FeyenoordGo Ahead 0 MVVGVAV 0 DWS—ADO PSV—AZ '6 EERSTE DIVISIE Willem IIEindhoven 0 Helmond SportBlauw Wit SC CambuurRCH VeendamDFC. WageningenVitesse R BCHeracles 2 0 HVCFC Den Bosch3 0 VolewijckersSVV 2 0 ElinkwijkHaarlem 3 TWEEDE DIVISIE De BaronieZFC1 0 EDO—Roda JC2 0 Hermes DVSFort. VI2 AGOVV—Excelsior 3 Zwolse BoysNOAD1 GraafschapPEC1 FC VVV—SC Drente3 LimburgiaHeerenveen 1 0 VeloxGooiland1 De wedstrijden met 0 ervoor komen voor op de toto van 't komend week einde. ARNHEM. Er is in specifiek agrarische gebieden en ook aan de rand van natuurgebieden in de provincie Gelderland eigenlijk nog te veel bebouwing die daar in de zin van de nieuwe wet op de Ruimtelijke ordening eigenlijk niet thuis hoort. Dat is met name het geval op de Veluwe, vooral het noordelijk gedeelte daarvan, in wat mindere mate in de Achterhoek en voorts ook nog wel, maar van geringe betekenis, in het rivierengebied. Dat verklaarde dr. H. J. van Eek, lid van Gedeputeerde Staten van de Provincie, woensdagmiddag tijdens een be spreking van de circulaire, die G.S. onlangs aan de gemeentebesturen hebben gericht over de ruimtelijke ordening in het buitengebied. AMSTERDAM Vandaag zal wor den beslist in welk stadion te Parijs de beslissingswedstrijd tussen Ajax en Ben fica op 5 maart wordt gespeeld. For meel moet dit duel voor de kwartfina les van het toernooi om de Europese be ker voor landskampioenen plaats heb ben in het Pare des Princes, maar dat stadion is weinig aantrekkelijk. Het biedt slechts plaats aan twintigduizend mensen. Veel ruimer is het Parijse Stade de Colombes, waarin 55.000 mensen een plaats kunnen vinden. Dat stadion be schikt echter niet over een lichtinstalla tie. Jos Coler, bestuurslid van de Europe se Voetbal Unie, het hoogste gezag in deze zaken, zei gisteravond: „Morgen gaan we de zaak bekijken. Volgens mij is er nog geen beslissing gevallen". Die uitspraak echter is in strijd met de procedure, die in dergelijke geval len wordt gevolgd. Beide clubs zijn het kort na de loting al gauw eens gewor den over Parijs als plaats voor een eventuele beslissingswedstrijd. Wan neer zoiets vaststaat gaat de nationale voetbalbond een stadion aanwijzen. De Franse Voetbalbond koos het Pare des Princes, het enige Parijse stadion met een lichtinstallatie. Nu Ajax en Benfica worden gecon fronteerd met het Pare des Princes rijzen er problemen, omdat alleen al van Nederlandse zijde een overweldi gende belangstelling voor dit duel blijkt te bestaan. Een woordvoerder van de Franse Voetbalbond oordeelde gisteren: „Wij zullen de zaak zo goed mogelijk in orde brengen in het Pare des Prin ces en daarmee is voor ons de kous af". Mocht er toch in het Stade de Co lombes worden gespeeld, dan wordt Ajax-Benfica een middagwedstrijd. Voorzitter Jaap van Praag, van de Nederlandse landskampioen: „Voor mij staat het nog helemaal niet vast dat we genoodzaakt zijn in het Pare des Prin ces te spelen. Daar kunnen we best vanaf komen". In dat geval zullen beide clubs hoogst waarschijnlijk een schadevergoeding aan de directie van het Pare des Prin ces moeten betalen. Dit stadion bezat overigens vóór juli 1967 een capaciteit van 38.000 toeschouwers, die voor een voetbalwedstrijd was uit te breiden tot vijftigduizend door op de wielerbaan demontabele tribunes te plaatsen. In ju li 1967 werd er echter een stuk van het stadion afgehakt om plaats te maken voor de ringboulevard rondom Parijs. Wanneer trouwens de bestuurders van beide clubs minder lichtzinnig Parijs, maar met ernst Frankrijk hadden ge kozen zouden er vier stadions met een grotere capaciteit ter beschikking heb ben gestaan: Nantes (35.000), Saint Etienne (35.000), Lyon (40.000) en Mar seille (40.000). De verlichtingssystemen van de sta dions te Nantes en Saint Etienne bei de steden, die per vliegtuig bereikbaar zijn behoren tot de modernste van Europa. HILVERSUM De NTS heeft goede hoop, dat een rechtstreekse televisiere portage kan worden uitgezonden van de beslissingswedstrijd Ajax-Benfica, die woensdag 5 maart in Parijs wordt ge speeld. De NTS verwacht, dat de Franse te levisie (ORTF) binnenkort in Eurovi- sieverband een aanbieding voor een der gelijke uitzending zal doen. Het is niet aannemelijk, dat deze aanbieding bui ten alle financiële proporties zou vallen, zoals bij de Portugese televisie voor de deze week gespeelde wedstrijd Ajax- Benfica het geval was. ROTTERDAM. Ook Nederlandse voetballeiders waren uiteraard zeer ver rast door de heldendaden van Ajax in het Portugese Stadion da Luz. De heer W. A. G. M. Meuleman, voor zitter van de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond (KNVB): „Al wordt Ajax straks uitgeschakeld in Parijs, dan nog heeft het de naam van het Nederlandse voetbal hoog gehouden. Op een derge lijke uitslag had ik zeker niet gerekend. Het is natuurlijk achteraf praten, maar toen de voorsprong 30 was achtte ik het zeker mogelijk, dat het 40 zou worden". Jos Coler, voorzitter van de sectie be taald voetbal van de KNVB: „Trainer Michels heeft het heel knap bekeken. Het getuigde van durf om topspelers als Nuninga en Muller te vervangen. Ik heb de wedstrijd in Amsterdam gezien, maar daar maakte Benfica op mij toch geen overweldigende indruk. Toch had ik dit resultaat niet verwacht, hoewel ik Ajax wel tevoren een klein kansje had gegeven". Feijenoords voorzitter A. A. Couwen- berg: „Heel fijn, die overwinning. Het radioverslag kon ik niet horen, omdat ik op reis was. Onderweg hoorde ik de rustetand, die ik nauwelijks kon geloven. Daaruit blijkt wel, dat Feijenoord Ajax moet blijven zien als een heel gevaar lijke concurrent". ROTTERDAM De Koninklijke Ne derlandse Voetbalbond (KNVB) zal niet voor morgenmiddag twaalf uur een be slissing nemen omtrent het afgelasten van het betaalde voetbal. De heer J. Huijbregts, secretaris van de sectie betaald voetbal, zag gisteren de situatie somber in. „In theorie is het natuurlijk nog wel denkbaar dat de dooi dermate doorzet dat de velden toch bespeelbaar zijn maar veel hoop heb ik er niet op". Het gehele amateurvoetbalprogram- ma voor zaterdag en zondag is in ver band met de toestand van de terreinen afgelast. Ook de wedstrijden voor de betaalde b-elftallen, die zaterdag zouden worden gespeeld, gaan niet door. AMSTERDAM Twee Ajax-suppor ters, die tijdens de reis naar Portugal verongelukten, zijn gisteren met een Franse ziekenwagen naar het Amster damse Sint-Lucasziekenhuis gebracht. Chauffeur Albert Mizrahi deed over de rit Barbezieux (bij Bordeaux) Am sterdam (1200 kilometer) minder dan elf uur. Het ijltransport werd overal opge wacht en begeleid door de politie. In de auto werden vervoerd de 21- jarige Bendert Dijkstra uit Ermelo, die een snijwond boven een oog had, en de 37-jarige Frans Verhofstad uit Amster dam. Hij was gewond aan het rechter oog, had enkele snijwonden en breuken in het bot rondom het oog. Beide voet balliefhebbers waren gewond geraakt toen zij met hun auto in Frankrijk te gen een boom botsten. Onder het buitengebied verstaat men eigenlijk dat gebied van de gemeenten, dat niet tot de bebouwde kom dient te worden gerekend en van oudsher speci fiek geschikt was voor de landbouw, thans in groeiende mate ook voor de recreatie en ook die gebieden, die als natuurgebieden kunnen worden aange merkt. Vele van deze gebieden vielen onder de oude wetten onder de zoge naamde uitbreidingsplannen. Nu komen ze te liggen in de bestemmingsplannen. Die zogenaamde buitengebieden zijn voor de provincie vaak zorgenkinderen omdat bij de bestemming daarvan ver schillende factoren een rol gaan spelen. Men acht het in de kringen van het provinciaal bestuur, de planologische diensten en ook in toenemende mate in landbouwkringen ongewenst dat er in die buitengebieden teveel bebouwing komt die geen agrarisch karakter heeft, laat staan dat zich er industriën ves tigen. In de afgelopen jaren is daar in verschillende gemeenten nog wel eens de hand mee gelicht. De ongewenste bouw betreft hoofdzakelijk woningen en nog niet eens de zogenaamde „tweede woning". Dat is een verschijnsel dat in Gelderland nog maar sporadisch voor-komt. Met de nieuwe wet in de hand heeft de provincie een wapen de gemeenten te dwingen geen niet-agrarische be bouwing toe te laten. Voor de landbouw is de nieuwe wet belangrijk. Men heeft dan ook geruime tijd over de gevolgen daarvan gediscus sieerd met als resultaat, dat landbouw en overheid zich op dit terrein goed he- ben kunnen vinden. Men heeft er bij het provinciaal bestuur begrip voor dat, mede in het kader van de nieuwe visie op de landbouwstructuur, mogelijkhe den moeten blijven bestaan tot uitbrei ding van bepaalde bedrijven een kwestie die vooral in Gelderland met zijn veredelingslandbouw een grote rol speelt. Een en ander zal eerst tot zijn recht komen in de nieuwe bestemmingsplan nen die de Gelderse gemeenten op 1 au gustus 1970 klaar zullen moeten hebben. Of dat helemaal lukken zal is de vraag. Men heeft er althans bij de provincie een hard hoofd in. LEV ANGER. Kees Verkerk die tij dens internationale schaatswedstrijden in de Noorse plaats Levanger als twee de geëindigd in het algemeen klasse ment, achter de Noor Magne Thomas sen. Verkerk won zijn rit op de 3000 m tegen Europese en wereldkampioen Dag Fornaess in de snelste tijd van de dag: 4 minuten en 28,1 seconden. For naess kwam niet verder dan 4.38.4 (6e). De prestatie van de man uit Putters - hoek betekende tevens een nieuw baan record. De Noor Bjoern Tveter zege vierde op de 500 meter in 41,8 seconde. Verkerk werd vierde in 42,6, Nottet vijf de en Eriks zesde. De resultaten waren: 500 meter: 1. Tveter (Noorw.) 41,8 sec.; 2. Thomassen (Noorw.) 41,9; 3. Fornaess (Noorw.) 42,1; 4. Verkerk (Ned.) 42,6; 6. Nottet (Ned.) 42,8; 6. Eriks (Ned.) 43.0. 3000 meter: 1. Verkerk 4.28,1; 2. Not tet 4.30.5; 3. Guttormsen (Noorw.) en Stiansen (Noorw.) 4.31,2; 5. Tveter (Ned.) 42.6; 5. Nottet (Ned.) 42.6; 6. Klassement: Thomassen 87.100 pnt.; 2. Verkerk 87.283; 3. Tveter 87.500; 4. Nottet 87.883; 8. Eriks 89.717. Wat de Veluwe betreft denkt men bij de provinciale planologische dienst, in grote trekken gezien, aan recreatiege bieden aan de rand van de Veluwe en liefst dicht bij natuurgebieden. De ge bieden tussen die uitgesproken natuur gebieden en de stedenrand wil men als specifiek agrarisch gebied behouden. Wat de mogelijkheden zijn, wat er al gerealiseerd is en wat er nog aan de oude toestand veranders moet worden, zullen de gemeenten ieder voor zich pas kunnen gaan bekijken als hun gebieden volledig genventariseerd zijn. Daar is men thans drqk mee bezig. Overigens, zo werd in het Muis der Provincie ver zekerd, zal men de nieuwe regeling en de mogelijkheden die de wet biedt met een zekere soepelheid hanteren. Het is beslist niet de bedoeling om de boer of de bona-fide bouwer de voet dwars te zetten, maar men zal bij de realisering van plannen wel rekening moeten hou den met de visie van het gemeentebe stuur en de provincie. Dan zal blijken dat de nieuwe wet op de ruimtelijke or dening veel mogelijkheden biedt met behoud en vaak ook met uitbreiding van die gebieden, die voor de recreatie van vele duizenden van onschatbaar belang zijn en ook moeten blijven. V. V" ROTTERDAM De Beleggings maatschappij Unitas heeft haar belang in de Duitse antracietmijn Sophia Ja- coba opnieuw hoger gewaardeerd. Op 16 december stond het te boek voor f 43,6 miljoen tegen slechts f 12,1 mil joen eind 1967. Het bezit aan landgoe deren is gewaardeerd tegen de kost prijs van f 2 miljoen. Vorige maand toen Unitas haar naderhand ingetrokken bod op Inter- unie uitbracht, werd al gezegd dat in de bezittingen een belangrijke stille reser ve zat. In het thans verschenen tussen tijdse bericht wordt ondanks de op waardering opnieuw gezegd dat de landgoederen en de antracietmijn aan merkelijk hogere waarden hebben dan waarvoor zij bij de berekening van de intrinsieke waarde zijn opgenomen. Het vermogen van de maatschappij bedroeg op 16 december ca. f770 mil joen. De intrinsieke waade van de aan delen steeg van f 434 eind 1967 tot f 556, derhalve met 28,1 procent. De waarde- strijging exclusief de Sophia Jacoba bedroeg 23,1 procent. Als gevolg van hogere inkomsten stelt Unitas voor het dividend te verhogen van f 16 tot f 20 per aandeel van f 50 nominaal. Het bestuur verwacht dat 't dividend over het lopende jaar verder kan worden opgetrokken. PRAAG Tsjecho-Slowakije heeft een contract getekend voor de aan koop van drie Iljoesjin-62 vliegtuigen voor de Czechoslovak Airlines (CSA). De 11-62 kan 148 passagiers vervoe ren. Zijn snelheid bedraagt 900 km/u en zijn actieradius is 9.200 km. De vliegtuigen zullen worden ge bruikt voor vluchten naar het Verre Oosten, Cuba, de Verenigde Staten, Canada, Afrika en zo mogelijk ook Zuid-Amerika. De vliegtuigen worden uitgerust met een verbeterde radio-intsallatie voor overzeese vluchten. Ook de motoren worden sterker dan normaal. De eerste twee vliegtuigen worden tegen het ein de van dit jaar afgeleverd. Het derde volgt in 1970. De totale waarde van de order is niet onthuld.

De Vallei | 1969 | | pagina 11