Yeenendaals dagblad Nixon stelt wijziging van kiesstelsel in V.S. voor Ziekenfondspremies en kijkgeld hoofdschuldigen Buiten Na sneeuw - straks wateroverlast SOVJET-MANOEUVRES RONDOM BERLIJN Jongetje gered uit puinhoop LEVENSLANG GEËIST TEGEN HANS VAN Z. Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Directe verkiezing zou het beste zijn MAISON KRAMER JAMIN DE BLOCK GEEFT KAMER IN BRIEF OVERZICHT PRIJSVERHOGINGEN Sovjet-web van bommen rond aarde Twee kinderen bij brand omgekomen Winstdeling bij Clias Macintosh Weer executie BISCHOT Nederland heeft driedimensionaal radarsysteem Opklaringen kokosmacaroontjes 250 gram van 95 voor 85 niet te geloven voor die prijs! Menu-variatie i VERDER Harrv Truman ziek Tijdens of vlakbij 5 maart Club-Mode '69 sportieve voorjaarsnouveauté's om zelf te combineren HOORNTJES en SOESJES Acht Kamerleden naar Formosa PHILIPS VRIJSTELLEN JAAR UITSTEL Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei'' opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. VRIJDAG 21 FEBRUARI I969 - 43e JAARGANG no. 44 WASHINGTON De Amerikaanse president, Nixon, heeft donderdag bij het congres met klem aangedrongen op wijziging van de procedure bij de pre sidentsverkiezingen, in verband met de gebreken die het huidige systeem ver toont. Nixon vroeg het Congres aan de hervorming van het verkiezingsstelsel voor alles aandacht te schenken, opdat een nieuw systeem voor de verkiezin gen van 1972 zijn beslag krijgt. De president stelt voor het systeem van individuele kiesmannen af te schaffen en de stemmen in het kiescol lege over de kiesmannen te verdelen naar verhouding van de verkiezings resultaten in de verschillende staten. Volgens de plannen van Nixon, zou veertig procent van de kiesmanstem- men voldoende zijn om een president te kiezen. Indien geen van de kandida ten dit percentage haalt moet opnieuw worden gekozen, tussen de twee be langrijkste kandidaten. Volgens het huidige systeem krijgt de kandidaat die in een bepaalde staat het hoogste aantal stemmen op zich verenigt, de stemmen van alle kies mannen uit die staat, die dan worden geacht zich aan deze regel te houden, maar daartoe niet altijd verplicht zijn. Volgens de voorstellen van Nixon, zouden de kiesmannen niet langer theo retisch kunnen stemmen op wie zij wil len, maar verplicht worden hun stem uit te brengen op de kandidaat voor welke zij in het college zijn gekozen. Om de grondwet op dit punt te wij zigen moeten beide huizen van het Congres de voorstellen goedkeuren met een meerderheid van tweederde, waar na drievierde van de 50 staten de her vorming moeten bekrachtigen. Tijdens de verkiezingen van vorig jaar, dreigde een situatie te ontstaan, waarin Wallace zoveel stemmen in het college van kiesmannen op zich zou verenigen, dat geen van de beide an dere kandidaten een meerderheid in dit college zou kunnen behalen. In een dergelijk geval moet volgens de huidi ge grondwet, het huis van Afgevaardig den een president aanwijzen. In het verleden is voorts gebleken dat een president kan worden gekozen, die vol gens de verkiezingsresultaten niet de meerderheid van de stemmen heeft ge- krgen. WASHINGTON In de V.S. be schikt men over steeds meer bewijs materiaal, dat de Sovjet-Unie beslo ten heeft een web van ruimtebommen rond de aarde te leggen. Dit blijkt een maand nadat Clark M. Clifford in zijn laatste rapport als minister van Defensie had gesteld, dat de V.S. niet zeker zijn dat de Russen dit zouden doen. De conclusie van Clif ford was echter gebaseerd op een analye van de toestand in de laatste maanden van 1968. De Sovjet-bommen zullen vliegen in een baan op slechts 160 km boven de aarde en zouden draadloos afgevuurd worden op gronddoelen voor het einde van de eerste omwenteling. De lage hoogte zou ontdekking door de Ameri kaanse radar onmogelijk maken. Bekend is dat de Russen zeker 13 proeven met FOBS (Factional Orbital Bombardement System) hebben uit gevoerd. De eerste zeven zouden zijn mislukt, maar de volgende zes zouden goed gewerkt hebben. De oud-minister van Defensie Ribert S. MacNamara heeft op 3 nov. 1967 onthuld dat de Sovjet-Unie met de proeven bezig was. Hij meende echter dat deze te on nauwkeurig zouden werken voor een behoorlijke aanval op Amerikaans in tercontinentale raketten in hun onder grondse silo's. Wel achtte hij het mo gelijk dat. dè Russen het systeem zou den gebruiken tegen grotere doelen zoals bases van bombardementsvlieg tuigen. PARAMARIBO Ook de derde af gevaardigde van de stakende Surinaam se onderwijzers, de heer R. Adema zal naar Nederland reizen, nu hij van de Surinaamse autoriteiten toch nog de benodigde verklaringen en papieren heeft ontvangen. ADVERTENTIE morgen MIIIIIHIHHIIIIIHIIIIIIIItlHMHIItlMMMIttlVtlMlllltllllHt HMIIIIMIIttltlMI Deheerders van een grofwildstand zijn steeds in de weer nieuwe mogelijkheden voor het voedsel dezer dieren te bestuderen, want daar weten we nog lang niet alles l van en de tijd, dat men een en I ander maar zijn beloop liet, is lang voorbij. We zien op de Veluwe, hoe men zijn toevlucht neemt tot het aanleggen van akker- en weide- 1 grond, waarbij tegenwoordig we- tenschappelijk wordt onderzocht, l welkè grassoorten en andere plan- X ter. de herten 't beste monden en bekomen. Op droge grond trekt de uitermate geschikte z.g. Johannes- rogge de aandacht voor de uitzaai op wegbermen, brandsleuven en kaalslagen: dit gewas is tweejarig, het eerste jaar na 't zaaien ont- wikkelt het zich in grote bossen (20 l spruiten uit één korrel) zonder arendragende halmen. Zulke win- s terharde rogge loopt in de lente, ondanks scherpe begrazing door het wild, vlot uit en geeft in juli 1 aug. korrel. De eigenaardigheid van dit graan pas in 't tweede jaar aren te drogen, schenkt de moge- lijkheid om voor de oogst van het i 2de jaar haver mee in te zaaien. Voorts kunnen wij de dieren ver- I gasten op blauwe, witte of licht- paarse overblijvende lupinen, op de geringe eisen aan de bodem stel- I lende Sachalinse duizendknoop en niet te vergeten de topinamboer, een knolgewas met zonnebloem- X achtige bloei en met wel 2 a 3 m hoge stengels. Alle wild accepteert zowel het groene als het verdorde loof, stengel en knol en daarom is deze helianthus van veel waarde in het revier. De grote viervoeters delven de aardappelvrucht zelf wel X uit de grond. Verder moeten we eens denken aan de winterharde mergkool en behoeven dus geens- zins voor één gat gevangen te zitten. 21 febr. 1969 A. B. WIGMAN lllllllllllllHlimilHlllllllllimiltlllllHIIIIIIIIIIMHIIIIIIIIIIIIIIHItlllttll Nixon zegt Ir zijn boodschap aan het Congres dat hij persoonlijk voorstander is van afschaffing van het college van kiesmannen en van directe verkiezing van de president door het volk. De president vreest echter, dat een derge lijke radicaal voorstel niet met de ver eiste meerderheid door het Congres zal worden goedgekeurd en ongetwij feld ook niet door drievierde van de staten. Het huidige stelsel van getrapte ver kiezingen is nu eenmaal diep gewor teld in de Amerikaanse geschiedenis, aldus Nixon. De president stelt ook enige wijzi gingen voor voor het geval de gekozen president zou overlijden voor het mo ment waarop de stemming in het col lege van kiesmannen heeft plaatsge vonden. In dat geval zou de gekozen vice-president automatisch president moeten worden. In geval de gekozen vice-president mocht overlijden, dan wijst de gekozen president een nieuwe aan, onder voorbehoud van goedkeu ring door het Congres. Mochten beiden overlijden voor de datum waarop zij in de functie zouden treden, dan zouden nieuwe verkiezin gen moeten worden gehouden. MIMIMIMIIIHHMMMIIM MltllllMMIItfttMIMI Itlt It tl ItlHIIINIHimi IIHlIMIMIItlMtmt HENGELO Bang voor overstromin gen door de plotseling invallende dooi is men te Hengelo (O.) begonnen met het vullen van zandzakken. Hengelo moet nl. het ïoater verwerken van de veel hoger gelegen stad Enschede, ter wijl juist in deze stad enorm veel sneeuw is gevallen. Vorig jaar liep ook door dooi de gehele Hengelose bin nenstad onder. DEVENTER Bij een korte maar felle brand in hun ouderlyk huis in Deventer, zijn gistermorgen de vijfja rige Bennie Molenaar en zijn vierjari ge zusje Christa om het leven geko men. De kleuters hadden zich op het toi let opgesloten om zich voor het vuur te verschuilen. Zij zijn waarschijnlijk door de rook gestikt. Twee andere kinderen uit het gezin konden worden gered. Een anderhalf jarig jongetje werd gered door de 21- jarige Kees Pameijer. De drie-jarige André werd door de moeder door het bovenaam in veiligheid gebracht. Zelf brak zij bij een sprong uit het raam een been. De vader van het ge zin was niet thuis toen de brand uit brak. De oorzaak van de brand, die zeer snel geblust was, is niet bekend. KANSES CITY (Missouri) Oud- president Harry S. Truman (84) is don derdagavond laat hier in een ziekenhuis opgenomen, wegens een acute ontste king aan de maag en de ingewanden. Vannacht heeft het ziekenhuis mee gedeeld, dat zijn toestand bevredigend is. Hij wordt behandeld door zijn dokter Wallace Graham. MOSKOU De Sovjet-Unie heeft donderdagavond aangekondigd dat begin vol gende maand manoeuvres zullen worden gehouden in Oost-Duitsland. Men neemt aan dat zij zullen samenvallen met de Westduitse presidentsverkiezingen in West-Berlyn. Het officiële Russische persbureau Tass noemt Berlyn niet, en ook niet de pre cieze datum van de manoeuvres. UTRECHT De directie van de confectie-ateliers Chas Macintosh in Amsterdam gaat aan de werknemers een winstdeling geven, tot maximaal 2Vt week loon. Daartoe is gisteren in overleg met de katholieke textielbond St. Lambertus besloten. BEIROET Radio-Bagdad meldt, dat een achtste Irakees die beschul digd wordt voor Israël te hebben ge spioneerd, is terechtgesteld. De man, een onderofficier, wordt de leider van het spionagecomplot genoemd, waarvan zeven leden gisteren zijn terechtgesteld. Zijn naam is Najat Kazem Khoersid. Alle terechtsgestelden zijn Moslims. Een negende verdachte is ook ter dood veroordeeld, maar president Ah med Hassen El Bak'r van Irak heeft dit vonnis in levenslang gevangenis straf veranderd omdat hij tegen de andere verdachten heeft getuigd. BOLOGNE Bra veerlieden zijn drie uren bezig geweest om de 7-jarige Sergio Rango uit de puinhopen te bevrijden, nadat een huis van vier verdiepingen was ingestort ten gevolge van een gasexplosie. Bij de ramp zijn zeven mensen om het leven gekomen, twaalf gewond, terwijl nog zes personen worden vermist. Het lijkt echter waarschijnlijk dat de manoeuvres rondom 5 maart, de dag der presidentsverkiezingen, zullen worden gehouden en dan een dekman tel kunnen vormen, voor alle mogelij ke vormen van hindernis en druk op West-Berlijn. Tass zei slechts, dat ma noeuvres zullen worden gehouden be gin maart, in midden- en westelijke delen van de „Duitse Democratische Republiek". De manoeuvres staan onder bevel van maarschalk Ivan Jakoebofsky, op perbevelhebber van de strijdkrachten van het Warschau-Pact. Tass zegt dat de manoeuvres „on derdeel uitmaken van de gevechts training van de staf van de gezamen lijke strijdkrachten van de landen van het Warschau-Pact". Reizigers die vandaag in Praag aan kwamen. hebben melding gemaakt van belangrijke troepenbewegingen vanuit Tsjecho-Slowakije naar Oost-Duitsland. Russische tanks en soldaten zouden vanuit hun basis in Bohemen naar Oost-Duitsland trekken. Gisteravond en vandaag zijn Oost- duitse militaire konvooien in de rich ting van Berlijn getrokken, zo heeft de politie van West-Berlijn meegedeeld Het officiële Oostduitse persbureau ADN heeft ondertussen bekendge maakt, dat een belangrijke delegatie van officieren van het Tsjecho-Slo- waakse leger in Oost-Berlijn zijn aan gekomen. De premier van de Sovjet-Unie, Ko- sygin, heeft gisteren een onderhoud gehad met de Westduitse ambassa deur Horst Bitter. Er is niet bekend gemaakt waarover is gesproken, maar wel is gezegd, dat de bespreking had plaatsgehad in een „warme en vriend schappelijke sfeer". UTRECHT De officier van Justi tie bü de Utrechtse rechtbank, mr. A. Somerwil, heeft vanochtend tegen de 26-jarige Utrechter Ilans van Z. levens lange gevangenisstraf geëist. Hü ver klaarde hem schuldig aan de vier ten laste gelegde moorden (Elly Hagers, Coby van der Voort, J. J. A. Donse en Reyer de Bruin) en een poging tot ge kwalificeerde doodslag (mevrouw Woortmeyer-Nickel). De officier vroeg vryspraak van de ten aanzien van mevrouw Woortmeyer primair ten laste gelegde poging tot moord. De officier van justitie vroeg de rechtbank voorts te bevelen, dat Hans van Z. ter beschikking van de regering zal worden gesteld teneinde van harent wege te worden verpleegd. Deze maximum eis werd uitgespro ken na een requisitoir van byna twee uur. DEN HAAG De medische verzorging, de verzekering en de belastingen zijn de grootste „boosdoeners" van de prijsverhoging van 3,5 procent in januari. Dit deelt minister De Block (Economische Zaken) mee in een brief aan de Tweede Kamer. Zij zijn met 10,4 procent omhoog ge gaan en dit betekent dat hierdoor de totale kosten van levensonderhoud met 0,72 procent zijn gestegen. De verhoging van de kijk- en luis tergelden en de stijging van de zieken fondspremies hebben hoofdzakelijk er voor gezorgd dat medische verzor ging, verzekering en belastingen zo veel duurder zijn geworden. De tweede „boosdoener" is de par ticuliere dienstverlening. Deze ging in de eerste helft van januari 6,7 procent omhoog en dit betekende een stij ging van 0,41 procent van de totale kosten van levensonderhoud. In deze groep moet de stijging van de loonkos ten veelal worden doorbetaald, met als gevolg dat de prijzen zo zijn gestegen. De „overige industriële produkten" gevolg dat het levensonderhoud 1,01 ADVERTENTIE Het voorjaar komt meteen mode voor vindingrijke vrouwen. Een mode voor vrouwen die van com bineren en variëren houden. „Club- Mode" is de naam. Combineert u maarblazer/chemisier-japon. bla- zer/vést/rok, spencer/rok/jumper - en dit alles met. een 2-rij blazer type mantel. De uni-kleuren (b.v. marine,wit, bruinen linde)'passen precies bij de dessins van b.v. com binaties van. bruin/wit marine/ fraise of linde/wit. Praktisch, deze ,;Club-Mode" U ziet er flatteus en telkens „anders" in uit. En Bischot Modehuis geeft u ergraageen persóónlijk advies bijl Deventerstraat T'Apeldoorn Vredenburg 6 Utrecht DEN HAAG Nederland heeft de beschikking over een uniek radarsys teem. Marinedeskundigen uit ons land en Engeland hebben met technici van de N..V Hollandse Signaalapparaten fabriek een ultramoderne, driedimen sionale radar ontwikkeld. Dit gloed nieuwe systeem zal worden geïnstal leerd op de twee fregatten die Neder land omstreeks 1974 in de vaart wil brengen. De kosten van dit project, waaraan sinds 1964 in het diepste geheim is ge werkt, zijn gedragen door Nederland en Engeland samen. Engeland heeft zich eind vorig jaar toen de ontwikke ling van het nieuwe radarsysteem in een eindfase verkeerde, plotseling te ruggetrokken. De Engelse marine wilde aanvanke lijk de nieuwe apparatuur in een nog te bouwen vliegkampschip en twee ge leide wapenjagers aanbrengen. Op het laatste ogenblik werd echter de voor keur gegeven aan een ander schip met een ander radarsysteem. Met het driedimensionale radarsys teem kunnen tegelijkertijd lucht-, zee- en hoogtewaarnemingen worden ge daan. Het huidige radarsysteem werkt met drie afzonderlijke meters. Alleen Amerika kent volgens een woordvoer der van het ministerie van Defensie een driedimensionaal systeem. Het Nederlands-Engelse ontwerp werkt echter sneller en zal waarschijnlijker goedkoper zijn. ADVERTENTIE A.s. vrydag en zaterdag door de grote vraag nogmaals per doosje 2.25 DEN HAAG Op uitnodiging van de regering van Nationalistisch China zul len de volgende acht leden van de Tweede Kamer een korte studiereis ma ken naar Formosa: mr. F. H. J. J. An- driessen (KVP), drs. H. M. Franssen (PvdA), mej. mr. A. M. Goudsmit (D'66), drs. Th. H. Joekes (WD), mej. J. J. van Leeuwen (ARP), drs. A. J. Lems (PvdA), dr. Th. E. E. van Schaak (KVP) en dr. H. A. Schurink (CHU). Zij zijn ieder afzonderlijk uitgenodigd en vormen geen delegatie van de Ka mer. Zij zullen woensdag 19 maart van Schiphol vertrekken en op 21 maart in Taiwan aankomen. werden 2,7 procent duurder, met alt procent steeg. De Tweede-Kamerleden drs. Neder- horst en mevrouw Brautigam (beiden P.v.d.A.) hebben de minister van Eco nomische Zaken schriftelijk gevraagd of hij nader kan preciseren welke bete kenis moet worden toegekend aan de toestemming, die aan de NV Philips is verleend inzake toe te passen dif ferentiaties bij het berekenen van de omzetbelasting. Zij verzoeken de bewindsman aan de Kamer over te leggen: A. Een lijst van Philips-artikelen wel ke meer in prijs zijn verhoogd dan de normaal toegestane prijsverho ging, B. een lijst van Philips-artikelen waarover een geringere prijsverho ging dan de normaal toegestane prijsverhoging is berekend. „Kan de minister meedelen met wel ke andere ondernemingen in andere sectoren regelingen zijn getroffen in zake prijswyzigingen die t.g.v. de overgang op de b.t.w. hebben plaats gevonden", zo informeren de socialis tische Kamerleden verder, de vraag en aan verbindend of de minister niet van mening is dat slechts volledige openbaarheid van de toegestane prijs verhoging de consument in staat, stelt controle op de prijzen uit te oefenen en zich prijsbewust te gedragen. Tenslotte willen de vraagstellers de bezwaren van de minister vernemen tegen het verstrekken van nadere ver trouwelijke mededelingen over deze prijspolitieke arrangementen aan de Kamercommissie voor Economische Zaken, in het bijzonder m.b.t. de tails waarvan de volledige openbaar heid de belangen van de bewuste on dernemingen zou kunnen schaden. In de vergadering van de vaste com missie voor financiën uit de Tweede Kamer heeft de CPN-afgevaardigde M. Bakker een motie ingediend waar in gevraagd wordt een aantal eerste levensbehoeften vrij te stellen van de b.tw.-heffing. Met name wordt in deze motie er op aangedrongen dat de levering van gas, water, elektriciteit en vaste brandstoffen geheel wordt vrijgesteld van omzetbelasting. Voor textiel, schoeisel, benzine, verf, behang en hout, voor èlle zuivel- produkten en voor diensten verricht door kappers, wasserijen en wasseret tes wordt overheveling gevraagd van het 12 procent btw-tarief, naar het 4 procent-tarief. Eerst in een volgende plenaire vergadering van de Kamer, wanneer de begroting van het departe ment van Financiën zal worden be handeld, zal over deze motie worden beslist. Minister Witteveen en staatssecreta ris Grapperhaus (Financiën) hebben de Tweede Kamer meegedeeld, dat zij bereid zijn de ingangsdatum van de wet op de vennootschapsbelasting te verschuiven van 1 januari 1969 naar 1 januari 1970. Daarmee wordt tege moetgekomen aan de algemeen in de Tweede Kamer levende bezwaren te gen invoering van deze wet met terug werkende kracht. Het budgettaire verlies van onge veer 55 miljoen gulden als gevolg van de verschuiving van de ingangsdatum zal worden opgevangen door een wij ziging van de fiscale winstberekening van de levensverzekeringsmaatschap pijen, die reeds dit jaar zal ingaan. Uit die wijziging, zo hebben de minister en de staatssecretaris de Kamer mee gedeeld, zullen aanzienlijk hogere be dragen aan vennootschapsbelasting re sulteren. Beide bewindslieden zijn van mening dat naarmate een meer aan vaardbare wijze van winstberekening tot stand komt, er aanleiding is de houding ten opzichte van de egalisatie reserve te wijzigen. Zij hebben in het bereikte resultaat ten aanzien van de winstberekening aanleiding gevonden om terug te komen op hun aanvanke lijk voornemen de egalisatiereserve van levensverzekeraars af te breken. T »T)e d-ooigrens was vrijdagochtend 5 doorgedrongen tot een lijn, die §uia Polen, de Oostzee, en Midden- XDenemarken naar centraal Enge lland loopt. Ten zuiden van deze \lijn kwam in geheel West-Europa "jgeen vorst meer voor. In grote elen van Scandinavië vroor het venwel nog matig tot streng, nmiddels is boven de Golf van Bis- aje een volgende Oceaandepressie jaangekomen, die het komende et- jmaal in de richting van Frankrijk j oerst. Tengevolge hiervan krimpt de wind in ons land naar zuidoost, \maar de aanvoer van tamelijk \zachte lucht houdt aan. ^Aanvankelijk worden enkele ver spreide opklaringen verwacht, met \in de loop van zaterdag vanuit het uiden toenemende kans op regen, n het temperatuurverloop komt in et algemeen weinig verandering.

De Vallei | 1969 | | pagina 1