Arabieren met aanval niet erg gelukkig Duitsland poogt te bemiddelen Sovjets pogen greep op cultuur te verstevigen VenheJk Vonnissen Auschwitz- proces bekrachtigd Britse defensie bezorgd over Sovjet-kracht BRAAT! met Vrees voor represailles Nixon benoemt ambassadeurs KEUKENS? „Parijs" blijft stokken Algemene Bank Nederland Teg enactie nog niet direct Rus beschuldigt Von Braun Bod Volkswagen op NSU verwacht CONFLICT IN W.E.L. Kroestsjef zou Beria zelf hebben gedood Orang-Oetan- tweeling in München Soldaten mogen schat houden VERDEDIGD BEPERKEN Nier per vliegtuig naar België ...maak iets extra's van dat zondagsontbijt! metzo'n malse en kruidige Hospitaal in Biafra door luchtaanval verwoest Waar je ook kijkt steeds meer mensen stappen over op Roxy 25. Utoch ook? Debat Slap 2 JAAR WAPENDIEFSTAL 100 PAGINA'S Nieuw bij de ABN: de BTW-rekening met 4V2% rente. VRIJDAG 21 FEBRUARI 1969 BEIROET De Arabische landen van het Midden-Oosten zijn wat „on zeker" over de commando-aanval op het Israëlische toestel te Zurich Een Egyptische woordvoerder zei dat, al hoewel het de Palestijnse commando activiteit steunt, het niet verantwoor delijk is voor het gebeurde te Ziirich. Het blad Al-Jarida (Beiroet) schrijft dat de operatie van Zürich, de com mando's in verlegenheid heeft ge bracht. „Het zou van het begin tot het eind beter zijn geweest als men de bur gerluchtvaart er buiten had gelaten". In de Syrische pers kon men lezen dat Israëlische repressailles tegen de Arabische landen de actie van de Pa lestijnse vrijheidsstrijders op haar beurt weer zouden activeren, maar over het algemeen is de toon van de Syrische bladen niet agressief. In Jordanië is het nieuws van de aanval voor radio en televisie zeer be perkt gehouden, en meer dan een uit zending werd er niet aan gewijd. Het „Palestijnse vrijheidsfront" in Amman liet weten, dat men een nieuw beleid ging ontwikkelen, dat hierop neerkwam dat alleen maar Israëlische militaire doelen zullen worden aange vallen. Een huisvrouw te Beiroet sprak na mens velen toen zij zei: „Natuurlijk, de commando's vallen Israëlische vliegtuigen aan. Maar komen zij ons te hulp als de Israëli's iets terugdoen? Waarachtig niet". Mordechai Rachamim, de 22-jarige agent van de Israëlische veiligheids dienst, die een van de terroristen die heft El-Al-vliegtuig in Zürich aanvielen heeft neergeschoten, heeft gisteren gezegd dat hij niet begrijpt waarom men hem vasthoudt. „Ik heb niet al leen mezelf tegen de Palestijnse terro risten die ons vliegtuig aanvielen ver dedigd maar ook alle inzittenden", zo zei hij. Het lot van Rachamim, die door al le Israëliërs als een nationale held wordt beschouwd, is het gesprek van de dag in Israël en voor alle kranten voorpaginanieuws. De Israëliërs zou den het op zijn minst een uiters. on rechtvaardige gang van zaken vinden als Mordechai Rachamim in Zwitser land wegens moord terecht zal moeten staan. In Zwitserland wordt eraan ge twijfeld of hij uit louter zelfverdedi ging heeft gehandeld. Getuigen zeggen dat Mordechai de terrorist heeft neer geschoten nadat deze al door de Zwit serse politie was ontwapend. Deze Zwitserse versie wordt tegen gesproken door Israëlische getuigen. De Amerikaanse professor Marvin Ba- MORDECHAI RACHAMIM verdedigen MOSKOU Een voormalige Russi sche gedetineerde van het Duitse con centratiekamp „Dora Mittelbau" heeft de thans in Amerika wonende Duitse raketontwerper Wernher Von Braun er van beschuldigd, dat alle misdaden in het genoemde kamp met diens mede weten en goedkeuring zijn begaan. In dit kamp werden in ondergrondse werkplaats vliegende raketbommen van het type VI en V-2 vervaardigd. De beschuldiging werd door Michail Sabots jen, thans een majoor bij^ de Sovjet-jeugdbeweging, geuit in 'een brief aan het blad „Komsomolskaja Pravda". Onlangs is Von Braun in de VS ge hoord als getuige in een proces in West-Duitsland, waar drie voormalige SS-ers uit het kamp „Dora Mittelbau" terechtstaan. De raketdeskunddge, ont kende toen iets met oorlogsmisdaden te doen te hebben gehad. Deze verze kering wordt nu door Sabots jen be streden. 1 HAMBURG. -1- In de Duitse auto-in dustrie staat een fusie op stapel tus sen Volkswagen en NSU. Goed ingelichte bronnen weten te vermelden dat de samenwerking als enige punt op de agenda staat van een buitengewone bijeenkomst van de raad van commissarissen van Volkswagen op 3 maart en van NSU op 5 maart. Op de effectenbeurzen neemt men aan dat Volkswagen een bod van een op een op NSU zal uitbrengen. De kosten van beide aandelen liggen op 't ogen blik ongeveer even hoog. caner, die ook in het aangevallen vliegtuig reisde, heeft in Israël met nadruk verklaard dat Mordechai Ra chamim de Palestijnse terrorist in de hitte van het gevecht met gevaar voor eigen leven heeft neergeschoten. Intussen heeft de Israëlische minis ter van Defensie, Mosje Dajan, de Arabische landen gewaarschuwd dat als Israël vergeldingsmaatregelen neemt zij getroffen zullen worden daar tvaar zij dit het zwaarste zullen voe len. Naar verluidde heeft minister Da- jan er in het kabinetsraad echter voor gepleit om de Israëlische actie voorlo pig te beperken tot het diplomatieke terrein. Nu de Arabieren van alle zijden worden veroordeeld wegens de aanval in Zürich geniet Israël daarvan grote propagandistische voordelen. Het ge voelen bestaat dat het voor Israël on verstandig zou zijn dit voordeel te niet te doen door een vergeldingsactie zoals die in Libanon. Door deze actie kwam Israël in vele delen van de we reld in een kwaad daglicht te staan. Niettemin zijn waarnemers in Tel Aviv geneigd te geloven dat Israël toch tot een vergeldingsactie zal over gaan, maar pas dan wanneer het de tegenwoordige situatie op al haar voor delen heeft uitgebuit. BONN - West-Duitsland heeft Frankrijk verzocht op 5 maart aanwezig te z(jn in een vergadering van de West-Europese Unie. Het wil het conflict in deze orga nisatie die tijdelijk wordt geboycot door Frankrijk op die dag oplossen. Na de recente aanslag op een Is raëlische vliegtuig in Zwitserland is tijdens het afhandelen van El Al vliegtuigen op het Oostenrijkse vlieg veld Schwechat bij Wenen bewaking ingesteld. GRONINGEN In het kader van de Eurotransplantatie-organisatie is don derdagmiddag een nier van een patiënt overleden in het Academisch Ziekenhuis te Groningen, met een straalvliegtuig van de Rijksluchtvaartschool van Eelde naar Brussel gebracht om bij een pa tiënt in Leuven te worden getransplan teerd. MOSKOU Een Russich blad heeft een appèl van conservatieve schrijvers gepubliceerd, om nog meer nadruk te leggen op „het militaire" in de litera tuur en de kunst. De Rode Ster, het blad van het mi nisterie van Defensie, schrijft dat er laatst op het ministerie een rondeta felconferentie werd gehouden, waar aan 29 schrijvers en andere figuren uit het culturele leven deelnamen, en daar werd besloten tot het meer tot uitdrukking brengen van communisti sche ideologie in de kunst. De hoofdredacteur van een literair blad, Mikhail Alexeijef, had op de bij eenkomst voorgesteld, dat men zich moest teweerstellen tegen „anonieme, liberale en anti-stalinistische schrij vers". Deze lieden, zei Alexeijef, schreven op een bepaalde manier over de tweede wereldoorlog en dat was al leen om Stalin zwart te kunnen af schilderen. „Het is mode geworden", zei de hoofdredacteur, „om bepaalde perso nen, bij voorkeur commandanten en hoge militaire bevelhebbers, zo af te schilderen, alsof zij grote voorspellin gen konden doen en dingen voorzien, waartoe zelfs niet de generale staf of de opperbevelhebber toe in staat was...". Zijn gebrek van het woord „opperbevelhebber" was een indirecte verwijzing naar Stalin. Alexeijef zei hierop dat hij bezig was met het schrijven van een boek waarin de nadruk zal worden gelegd op een „buitengewone brief die door de soldaten van het front bij Stalin grad aan Stalin was gezonden". Een andere hoofdredacteur, die van het blad Znamya (Banier) zei, dat be paalde schrijvers zich wierpen op het eerste gedeelte van de oorlog waarbij zij dan onder invloed stonden van de gebeurtenissen van vandaag de dag. Hij doelde hierbij waarschijnlijk op een boek van Konstantin Simonof die de problemen beschrijft van 1941, toen de Duitsers de Russen zware slagen toebrachten. Een actrice zei, dat er vandaag niet meer zoveel stukken meer over mili taire onderwerpen werden geschre ven als in de tijd van Stalin. „Wij hebben spelen nodig over het leger en de vloot van nu", aldus de dame. „Vroeger speelden wij dingen die ons, spelers en toeschouwers, bevielen, maar nu wordt er niet meer zo goed geschreven en zo voor iedereen, als toen". „Ook waren er", zei ze, „thans haast geen boeken meer beschikbaar voor Sovjet-kinderen over „heroïsche en vaderlandslievende onderwerpen". De schrijver Georgy Maragin Aep op tot een literair offensief tegen de westelijke soort van „kapitalistische" inzichten. Het is noodzakelijk dat wij onze ideologische vijanden fel en voortdurend lik op stuk geven", riep hij uit. ADVERTENTIE ADVERTENTIE O (met een likje boter mmm...) OEMOEAHIA Vijfenveertig Biaf ra,nen, meest vrouwen en kinderen zijn donderdag omgekomen bij een bombardement door een Nigeriaans vliegtuig op Oemoeahia, zo is van of ficiële Biafraanse zijde meegedeeld. Aan verslaggevers werden negen verwoeste huizen, waarbij een kliniek die 200 mensen herbergde, getoond. Voorts is meegedeeld dat woensdag bij een luchtaanval op het dorp Amo- kwe, ongeveer 40 kilometer ten noor den van Oemoeahia, vijf mensen om kwamen. ADVERTENTIE De Bondsrepubliek zal Frankrijk, Engeland, Italië en Benelux voorstellen het twistpunt boven aan de agenda voor de ministerraad te plaatsen. Frankrijk meent dat alle partners in de W.E..U het eens moeten zijn over het bijeenroepen van een vergadering van de W.E..U De zes overige landen me nen van niet en hebben een week gele den dan ook zonder Frankrijk verga derd, zeer tot ongenoegen van president de Gaulle. Het parlement van de Westeuropese Unie (W.E.U.), dat gisteren in Parijs bijeenkwam voor een tweedaagse zit ting, stond duidelijk onder invloed van de griep die dit lichaam sedert kort teistert. Alle leden waren het er dan ook over een^ dat 't jongste conflict het on derwerp moest zijn voor 'n spoedig de bat, dat voor vanmiddag op de agenda is geplaatst. Aanvankelijk zou dit debat gistermid dag worden gehouden. Maar in de poli tieke commissie werd men het niet eens over een motie die nauwer overleg tus sen de Zeven over buitenlandse aange legenheden fel aanmoedigde. De Franse Gaullistische afgevaardig den, die in groten getale waren opgeko men, voelden daar niets voor. Daarom werd 't overleg over de motie in de po litieke commissie voortgezet en het de bat 24 uur uitgesteld. Gisteravond laat is de politieke com missie het alsnog eens geworden. De motie die nu zal worden voorgesteld is echter een slap aftreksel van de eerste. Frankrijk wordt gevraagd opnieuw aan het overleg deel te nemen. De Luxemburgse minister van buiten landse zaken Gaston Thorn, die in Pa rijs is, heeft inmiddels zijn goede dien sten aangeboden om een oplossing van het conflict te vinden. ADVERTENTIE KARLSRUHE Het Duitse Hof van Cassatie in Karlsruhe heeft de vonnis sen in het grote Frankforter Auschwitz- proces op een na bekrachtigd. Het grootste naoorlogse proces in de Bonds republiek is met de afwijzing van vijf tien cassatieverzoeken afgesloten. Al leen het vonnis tegen dr. Franz Lucas, die wegens medeplichtigheid aan moord tot een gevangenisstraf van drie jaar en drie maanden was veroordeeld, werd vernietigd. De zaak is terug ver wezen naar de rechtbank in Frankfort. Het openbaar ministerie had afwij zing van alle revisieverzoeken ge vraagd, met uitzondering van een ge val: dat van dr. Viktor Capesius, wiens vonnis van negen jaar gevangenisstraf ■naar het oordeel van de aanklager we gens moord in een geval en medeplich tigheid aan moord in tweeduizend ge vallen, moest worden omgezet in le venslang. Verdedigers van de civiele partij hadden voor sommige veroor deelden hogere straffen geëist. Bijna twee jaar lang heeft destijds de rechtbank in Frankfort een einde loos lijkende reeks gruweldaden behan deld en met hulp van 358 getuigen uit binnen- en buitenland geprobeerd licht in de duisternis te brengen. Zes van de twintig verdachten werden in augustus 1965 tot levenslang veroordeeld, elf tot gevangenisstraffen van maximaal veer tien jaar en drie werden vrijgesproken. HET MEEST ZUIVERE NATUURPRODUCT Volgens een 2 eeuwen oud recept ge stookt in de distilleerderij van N.V. Joh.s Verhoeven's-Graveland VENLO Inbrekers hebben uit de winkel van de wapenhandelaar A. S. te Venlo jachtgeweren en buksen mee genomen met een gezamenlijke waarde van vijfduizend gulden. Vier jachtge weren en patronen zijn in de sneeuw teruggevonden. Men neemt aan dat de dieven in hun werk zijn gestoord. LONDEN De Britse regering heeft er voor gewaarschuwd, dat een eventuele nieuwe Russische invasie in de stijl van die van Tsjeeho-Slowakije, nieuwe gevaren zal inhouden voor het evenwicht in Europa en voor de we reldvrede. In een witboek aan het parlement wijst dé regering erop, dat de Sovjet leiders weliswaar met niets hebben aangetoond, dat zij uit politiek winst bejag ten oorlog zouden gaan trekken in West- of Zuid-Europa, maar dat de Russen hun militaire begroting met 6 procent hebben opgevoerd en hun be groting voor wetenschappelijke zaken, waartoe veelal defensieve projecten behoren, met 14 procent. Bovendien besteden de landen van het Warschau pact op het ogenblik in verhouding met. de NAVO-landen het dubbele aan defensie. De landen van het Warschau-Pact beschikken over vijf miljoen soldaten, die bewapend zijn met „alle wapens, die de moderne technologie oplevert" waarmee, naar men aanneemt, kernwapens en strategische raketten worden bedoeld. Voorts wordt erop gewezen, dat de Russen in drie dagen een kwart mil joen man naar Tsjeeho-Slowakije over brachten, hetgeen betekent,, dat een verbond als dat van de NAVO, alleen doeltreffend kan reageren op een drei ging van buitenaf als de leden bereid zijn om mee te werken en gezamen lijk op te treden. De regering spreekt dan over de eigen rol in de N.A.V.O. en zegt, dat Groot-Brittannië de enige Europese macht is, die de mogelijkheid bezit om de drie voornaamste NAVO-fronten, van de Noordpool tot de Kaukasus, op het land, ter zee en in de lucht, te kun nen bestrijken. In het begrotingsjaar 1969/ip70 zal Groot-Brittannië 2266 miljoen pond be steden voor de defensie, hetgeen in vergelijking met het jaar daarvoor een toeneming bet.ekent van vijf mil joen pond. De verdeling van de Britse strijd krachten over de wereld is thans als volgt: 246.000 in het Verenigd Konink rijk, ongeveer 60.000 op het vasteland in Europa, 17.500 in het gebied van de Middellands^ Zee en het Nabije Oos ten, 31.500 in het Midden- en Verre Oosten en 37.000 in andere gébieden van de wereld. Degenen die levenslang kregen waren de oud-SS'ers Wilhelm Boger, Franz Hofmann, Oswald Kaduk en Stefan Be- retzky, de verpleger Josef Klehr en de kapo .(met bewakingsdienst belaste ge vangene) Emil Bednarek. Ze waren door de rechtbank persoonlijk verant woordelijk gesteld voor de dood van minstens 654 gevangenen en bleven ook na de revisieverzoeken in arrest. Ne gen veroordeelden kwamen voorlopig op vrije voeten. Tot de zestien die een nieuw proces vroegen, behoorden de tot levenslang veroordeelden. De rechters in Karlsruhe hebben maanden nodig gehad om de circa dui zend pagina's beslaande schriftelijke motivering van de vonnissen te bestu deren. Daarbij stonden niet centraal de gruwelijke gebeurtenissen in Auschwitz, maar bijzonderheden van de procesvoe ring en klachten van de verdachten. De president van het hof zei, dat de rechtbank in Frankfort „een wijs oor deel" had geveld. De behoedzaamheid waarmee de schld van elke verdachte was vastgesteld, viel niet te overtref fen. Dr. Franz Lucas verkreeg revisie, omdat naar het oordeel van het hof niet duidelijk is geworden, of hij niet onder dwang of bedreiging heeft gehandeld. Voor Lucas pleitten talrijke getuigen verklaringen, waarin hem „fatsoen en menselijkheid" werden nagegeven. Hij zou in Auschwitz een van de weinige SS'ers met mededogen zijn geweest. Het Hof in Karlsruhe besliste, dat 't voorarrest op de straffen in mindering zal worden gebracht. NEW YORK De voormalige Rus sische partij- en regeringsleider Kroes tsjef zou in een gesprek met een niet nader genoemde Westerse diplomaat onthuld hebben, dat hij eigenhandig het hoofd van de geheime politie, Beria, heeft gedood. Volgens een Amerikaanse journalist, die dit in het blad „Harper's Magazine" uit de doeken deed, zou deze „bekente nis" Kroestsjef zijn ontvallen, nadat hij een flink aantal glazen v odka had gedronken. Volgens de officiële le zing is Beria na de dood van Stalin in ongenade gevallen en geëxecuteerd. De journalist geeft de volgende le zing van Kroestsjef's „bekentenis": De diplomaat sprak er tegenover de voormalige leider zijn verwondering over uit, dat eze erin geslaagd was de machtige Beria uit te schakelen. Ik dacht dat hij onschendbaar was, merk te hij op. „Dat had hij ook moeten zijn", ant woordde Kroestsjef, „maar Beria be ging een stomme vergissing. Hij ver scheen op een dag zonder lijfwacht in een vergaderzaal. Ik heb hem toen zelf geliqudeerd". President Nixon van Amerika heeft nieuwe ambassadeurs be noemd, v.l.n.r. John S. D. Eisen hower, die ambassadeur wordt in België,. Walter H. AnnenbergGroot- Brittannië en Jacob D. Beam, Sovjet- Unie. ADVERTENTIE TE KUST EN TE KEUR IN ONZE SHOWROOM KAYERSDIJK 97 APELDOORN - TEL. 05760-31970 OOK 'S-ZATERDAGS GEOPEND VAN.9 TOT 12 UUR MUNCHEN In de dierentuin Hel- labrunn in München is een orang- oetang-tweeling geboren. Het zijn een mannetje en een vrouwtje. Zij moesten dadelijk na hun geboorte dinsdag naar een kliniek gebracht worden. PARIJS De Verenigde Staten heb ben donderdag op de Parijse vredes conferentie onderstreept, dat er ge meenschappelijke grond in het Vietna mese conflict bestaat om de oorlog in Zuid-Vietnam ten einde te brengen, maar dat de impassesfeer wordt ver sterkt door eisen van alles of niets. Ambassadeur Henry Cabot Lodge zei, dat de akkoorden van Genève van 1954 die gemeenschappelijke grond bie den en dat in de geest van de grond beginselen van deze akkoorden de Ame rikanen hun voorstellen voor militaire de-escalatie hadden gedaan. Lodge beweerde dat het andere kamp de vorige week heeft erkend, dat de oplossing van het militaire probleem een „absoluut noodzakelijke eerste stap" is voor de totstandbrenging van omstandigheden waaronder politieke problemen kunnen worden opgelost. Hij herinnerde eraan, dat Hanoi en het Front de terugtrekking van troepen een „fundamentele zaak" hebben ge noemd. Onze kant en de uwe lijken het er dus over eens te zijn, dat mili taire kwesties en vooral de kwesties van de terugtrekking der troepen van het hoogste belang.zijn voor een alge mene regeling. Van hun kant hebben het Front en Hanoi in harde bewoordingen de eis herhaald dat de Verenigde Staten vol ledig en onvoorwaardelijk hun troepen en die van hun „satelieten" uit Zuid- Vietnam moeten terugtrekken. De woorden van Tran Boboe Kiem van het bevrijdingsfront waren bitser dan ooit. Hij vergeleek de Amerikaanse rege ring met de vroegere fascistische regi mes van Italië, Duitsland en Japan. MÜNCHEN Vier soldaten, twee Amerikanen en twee Denen mogen de schat houden, die zij in 1966 tijdens een NAVO-oefening in een woud in de buurt van München vonden. Een recht bank in deze stad deed donderdag uit spraak in het geschil tussen de vinders en de staat, die de schat opeiste en wees hem aan de soldaten toe. Deze ontdekten op manoeuvres een tussen struiken verborgen oude leger- kist, waarin honderden antieke mun ten, een uniform van de Duitse weer macht, bankbiljetten, goud en met dia manten en parels bezette juwelen la gen. De waarde van de schat wordt ge raamd op ongeveer 35.000 gulden. ADVERTENTIE Op een BTW-rekening kunt u dagelijks het geld storten, dat u later voor de BTW aan de fiscus moet afdragen. Zo reserveert u tijdig en bijna ongemerkt uw belasting. U kunt het tegoed overmaken aan de fiscus of er zelf over beschikken door overboeking naar een deposito-rekening bij de ABN. Over het tegoed op uw BTW-rekening wordt een rente vergoed van 4V2% per jaarl Zo verdient u aan uw belastinggeld. Wilt u meer weten? Op onze kantoren zal men u graag nader inlichten. U bent welkom bij de

De Vallei | 1969 | | pagina 6