Economie en de distributie Aantal omgekomen vogels in tienduizenden loopt „Portugal schendt fundamentele mensenrechten" Pas verschenen boeken Ik ben het grootste kopieerwonder sinds de uitvinding van het karbonpapier. Vanavond kom ikopTV. Nog te redden slachtoffers met zorgen omringd Adam's bruid heette Eva BIOLOGISCHE RAMP IN WADDENGEBIED RAPPOR T VAN K VP Spaarresultaten Oostduitsers beschuldigen Gerstenmaier Minister Dzur in Moskou VAN DER GRINTEN N.V I Vrijwilligers Vakcentrales zijn solidair met Spaanse arbeiders en democraten Telegram Landbouw Fusie van drukkers- organisaties ZATERDAG 22 FEBRUARI 1969 et is heel best mogelijk, dat we in de komende jaren in West- Europa enige miljoenen hectaren goede landbouwgrond braak zullen moeten laten liggen om „over- produktie te voorkomen". In Brus sel, waar de landbouwspecialisten van de zes landen der Europese Economische Gemeenschap gere geld samenkomen, wordt daar her haaldelijk over gepraat, En dat in een wereld waarin hon derden miljoenen mensen elke dag opnieuw te weinig te etea hebben! In een wereld waarin het de groot ste zorg is van tientallen regerin gen en van de Voedsel- en Land bouworganisatie der Verenigde Na ties, de FAO om de produktiviteit in de landbouw en veeteelt zo snel mogelijk op te voeren. In een wereld welker bevolking zo snel toe neemt dat, volgens de futorologen van de Rnad Coroporation in de Ver enigde Staten, uitbreiding van de landbouw - zelfs als die in 't hoogst denkbare tempo zal geschieden - maar een lapmiddel zal zijn in de strijd tegen voedseltekorten. Volgens deze specialisten komen we er op den duur niet als we niet naast 'n zo intensief mogelijke landbouw ook synthetisch voedsel gaan ma ken.... nderdaad, het is waar: de boter puilt bij ons de koelhuizen uit (terwijl velen margarine eten, om dat roomboter zo duur is). De melk poeder raken we moeilijk kwijt. De kaasplanken in de pakhuizen kra ken onder het gewicht van ontelba re Gouda's en Edammers. Groenten worden doorgedraard. „Vermoeide ministers van Landbouw komen uit Brusselse marathonvergaderingen zonder de zuivelproblemen te heb ben opgelost. De minister van Fi nanciën beginnen te mopperen over de kosten van het landbouwbeleid. Landen buiten de Europese Econo mische Gemeenschap klagen over de „dumping" van de EEG op de internationale zuivelmarkt", zo schreef onlangs de landbouwspeci- alist drs. C. van der Sluys in 19NU. Het is allemaal en dat is zo tragisch een kwestie van distri butie, niet van produktie. De we reldbevolking hééft grote behoefte aan meer voedsel, nu al, en krijgt ondanks de pil, voorlopig alleen nog maar behoefte aan meer, meer, meer... Maar de mens, in staat tot reizen naar de maan, tot het trans planteren van harten en nieren, is er nog altijd niet in geslaagd een re delijk distributiesysteem voor het voedsel te scheppen. Want dat is echt het enige wat eraan schort. Braak laten liggen van goede grond? Snelle „afbouw" van de land bouw? Tn een wereld waarin hanger heerst mag men daar om te beginnen ernstige ethische bezwa ren tegen hebben. En wie zover gaat te zeggen, dat in de harde praktijk van het economische leven ethische bezwaren maar betrekkelijke waar de hebben dient te beseffen dat er tegen het braak laten liggen bepaal de bewezen praktische bezwaren zijn! Acht jaar geleden spraken wij in Washington uitvoerig met mensen van het American Farm Bureau. Mi nister van Landbouw was toen Or- ville Freeman. Hij worstelde met overeenkomstige problemen, als wij nu hier: silo's en pakhuizen la gen tjokvol landbouwprodukten, er kon gewoon niets meer worden op geslagen en men zag als enige op lossing: beperking van de produk tie. Amerikaanse boeren kregen in die jaren fikse premies als zij hun land niét inzaaiden met bepaalde produkten (tabak, katoen, graan). Het gevolg? Iets heel anders dan de specialisten hadden verwacht... Er kwam nl. géén forse daling van de produktie uit. De niet-braak-lig- gende gronden werden zo veel inten siever bebouwd dan voorheen (ook omdat voornamelijk grond van min dere kwaliteit aan de bouw werd onttrokken) dat er evenveel als vroeger van die kleinere oppervlak ten werd gehaald. Hoe dat kwam? Eensdeels omdat de boeren het ver tikten niets te doen, dus op dat klei nere stuk grond intensiever gingen werken, anderdeels omdat zij op die manier én de premie voor het braak laten liggen toucheerden, én de op brengst van de oogst... Corns vragen we ons af of we in Nederland niet wat al te vlot bereid zijn de landbouw te verwij zen naar het strafbankje van onze nationale schoolklas. Bij velen, met name in de politie ke wereld, schijnt heel diep de ge dachte te hebben wortel geschoten, dat het met die Nederlandse land bouw maar niks meer is en dat we ons heil geheel of dan toch wel zo goed als geheel zullen moe ten zoeken in de industrialisatie. Een gevaarlijke gedachte! Om te beginnen is onz> landbouw, hoe ernstig zij dan ook in de ver sukkeling schijnt te zijn geraakt, nog altijd van heel grote maar te wei nig bekende betekenis voor de nationale economie. Land- en tuinbouw en de daarmee samenhangende bedrijvigheid (grondstoffentoelevering, handel en verwerking, kredietwezen en trans port, een geheel dat men wr aan duidt met het woord „agri-bu ~ss") zijn volgens de landbouwec loom drs. C. van der Sluys doo.- de laatste jaren heen nog altijd gop-u gebleken voor zo'n 25 tot 30 procent van onze export. Dat is toch verre van kinder achtig. In de tweede plaats lijkt er alle reden te zijn zich af te vragen of het niet te simplistisch gesteld is als men zegt: De landbouw zeer sterk sane ren de industrie sterk uitbreiden en dan zijn we uit de moeilijkhe den. We industrialiseren op indruk wekkende wijze. Neem Delfzijl. Midden in dat landbouwgebied zijn prachtige fabrieken neergezet: de Aluminium, de Koninklijke Zout, noem maar op. Geweldige bedrij ven, voor 's lands economie van grote betekenis. Wordt ook de werk gelegenheid er sterk door verruimd? Dat valt tegen. Vele van die moderne industrieën zijn maar betrekkelijk weinig ar beidsintensief; de kostbare machi nes doen het leeuwedeel van het werk. Bovendien is gebleken, dat oudere landarbeiders niet of moei lijk herschoold kunnen worden voor fabrieksarbeid. W/at gebeurt er dus? In dat „structurele probleemgebied O.-Groningen" worden werkkrach ten geïmporteerdEx-mijnwerkers uit Zuid-Limburg bijvoorbeeld, die er zich snel thuis voelen en er een mooi stuk brood verdienen Onder de hand beijveren we ons ook om in het zuiden des land fabrieken neer te zetten om die werkloze ex- mijnwerkers te plaatsen. Deels gaan zij daar ook wel werken, maar we komen er vele hander te kort. Spanjaarden, Turken en Portugezen zijn daar dus ook aan het werk. En een deel van die Limburgers schiet de grens over, West-Duitsland in, als nog beter betaalde pendelarbei ders... Wie het allemaal begrijpt, mag de vinger opsteken. George Marshall schreef al: „Economie is gezond verstand maar moeilijk ge maakt". We badineren niet, daar is het alles veel te ernstig voor. En nationaal bekeken schijnen we nu zelf niet goed meer te weten welke kant we op willen. DEN HAAG De ramp, die de vogelwereld op en om de Waddeneilanden deze week heeft getroffen, blijkt nog veel grotere afmetingen te hebben aange nomen dan men aanvankelijk had gevreesd. Het aantal zeevogels, dat in de op zee geloosde olie is omgekomen, wordt thans door de deskundigen, o.a. van het biologisch station Schellingerland en van het voorlichtingscentrum voor na tuurbescherming van de Raad van Europa, op veel meer dan tienduizend ge schat. Een getal van honderdduizend slachtoffers is al genoemd. Niet alleen zwarte zee-eenden zijn in groten getale het slachtoffer van de olie geworden, ook duizenden eidereen- den zijn er in omgekomen. De olie is namelijk door de zeegaten naar de Waddenzee gedreven, waar de eider- eenden zich ophouden. Zo groot is het aantal slachtoffers onder de eidereen- den, dat men zich bij het voorlichtings centrum voor natuurbescherming zor gen begint te maken over het voortbe staan van deze vogelssoort in ons land. Verleden jaar al werd het eidereen- denbestand zwaar getroffen door olie, die ter hoogte van Kornwerderzand naar de kust dreef. Bovendien richten de landbouwvergiften die in de Wad denzee terecht komen, slachtingen on der de eidereenden aan. Op de stranden van de Waddeneilan den treft men ook verschillende soor ten meeuwen aan, waarvan het veren- pak in geringe mate door olie is ver ontreinigd. Deze vogels ondervinden hiervan nu ogenschijnlijk geen hinder, maar zullen, volgens de deskundigen, ongetwijfeld na verloop van enige tijd aan de verontreiniging bezwijken. De vogels trachten namelijk hun veren schoon te maken en krijgen dan olie binnen, wat altijd de dood tengevolge heeft. Inmiddels is een grootscheepse actie om de verontreinigde zeevogels te red den op gang gekomen. Een team van de Stichting voor vogel-olieslachtoffers uit Vlaardingen is onmiddellijk, nadat de vogelramp bekend was geworden, AMSTERDAM Het overlegorgaan van de drie vakcentrales heeft er in een brief aan de raad van ministers op aan gedrongen, dat er op generlei wyze offi cieel contact tot stand mag komen tus sen Spanje en de Europese gemeen schappen, zolang van hed herstel van democratische verhoudingen in Spanje niets is gebleken. Het overlegorgaan stelt zich in de brief achter het protest van het Inter nationaal Verbond van Vrije Vakver enigingen (IVVV) en het Wereld Ver bond van de Arbeid (WVA) tegen de af kondiging, aldus het overlegorgaan ver der, die gepaard gaat met de opschor ting van de meest fundamentele men senrechten, die voordien reeds herhaal delijk werden geschonden, zal zonder twijfel een drastische uitbreiding van de politieterreur inluiden. De eerste symptomen van deze uitbreiding zijn reeds al te zeer merkbaar. Het is om deze reden, dat het over legorgaan van de vakcentrales steun en solidariteit met alle Spaanse arbei ders en democraten wil betuigen. Het overlegorgaan heeft deze opvatting ook neergelegd in een brief aan de ambas sadeur van Spanje in Den Haag. De Israëlische opperrabbijn Jitzakh Nissim heeft zijn voorgenomen reis naar Moskou afgelast, omdat de Russi sche autoriteiten hem geen visum heb ben verstrekt. De opperrabbijn had naar Moskou willen gaan om de viering bij te wonen van de 75ste verjaardag van de opperrabbijn van Moskou. naar Terschelling getogen om te trachten te redden wat er te redden valt. Men heeft hierbij grote medewer king op Terschelling ondervonden. Van alle kanten de burgerij, de gemeen te, de rijkspolitie, Rijkswaterstaat, enz. kwam hulp opdagen. Vele vrijwilli gers meldden zich, onder wie leerlin gen van de Zeevaartschool, en de ge meente stelde het gebouw van de oude Zeevaartschool ter beschikking. Bur gers zorgden voor verlichting en ver warming, kortom, de Stichting is vol lof over de medewerking van de be volking van Terschelling. Overdag wordt met ongeveer vijftig mensen aan her vangen en schoonma ken van verontreinigde vogels gewerkt, 's avonds gaat men met plm. 15 man met dit werk door. In totaal had men gisteren al een kleine 1.200 vogels in de lokalen van de oude zeevaartschool ver zameld en schoongemaakt. Men schat dat 60 a 70 pet. van de schoongemaakte vogels kans heeft het er levend af te brengen. De schoongemaakte vogels worden naar Vlaardingen gebracht, waar de stichting over de faciliteiten beschikt de vogels nog enige tijd „in behandeling" te houden. Men denkt, dat de vogels nog zes weken a drie maanden nazorg nodig zullen hebben. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren heeft aan de minister van Verkeer en Waterstaat onder wiens departement het Waddengebied ressorteert een telegram gezonden met het dringende verzoek zo spoedig mogelyk geschikte maatregelen te doen nemen om de olie vlek voor de Waddeneilanden onschade lijk te maken. De" 'ëfvarihgen ha de rartlp' met de „Torrey Canyon" hebben bewezen, dat de toestand van de aangetaste vogels hopeloos is, zo meent men. De licht besmeurde exemplaren vluchten de zee op en zijn niet te vangen. De slachtoffers, die wel bereikt kunnen worden, zijn dikwijls niet meer schoon te maken. Is dit wel het geval, dan ster ven zij meestal toch aan de darmver giftiging, die zij hebben opgelopen bij hun pogingen zelf hun veren van olie te zuiveren. De uiterst zeldzame exemplaren, die 't schijnen te overleven, moeten om aan te sterken of alleen al om het feit dat zij niet meer kunnen zwemmen nadat hun veren ook van het natuurlijke vet zijn ontdaan, een langere tijd verzorgd worden. Wordt hun daarna met voldoe ning de vijheid gegeven, dan bestaat er een zeer grote kans dat zij, door het noodzakelijke voederen in de tussenlig gende weken, verleerd zijn zelf op le vend voedsel te jagen, waardoor zij toch ongezien een vrijwel zekere hon gerdood sterven. Vrijwel de enige hulp, die feitelijk ge boden kan worden, bestaat in het zo spoedig mogelijk doen opruimen van de oorzaak van alle ellende. Dit brengt in het biologisch zeer rijke Waddengebied weer geheel eigen problemen met zich mee, daar vele chemische middelen een catastrofale uitwerking op het overige leven in het water zouden hebben. Maar dit was niet waar. Deze man, dus professor Norden, heeft jarenlang onder nummer P 38/546 te boek ge staan als agent van de Gestapo. De Oostduitse propagandachef liet doorschemeren, dat Gerstenmaier be trokken is geweest bij de ontmaskering van de „mislukte" poging om Hitier te vermoorden. „De spion Gerstenmai er" is opzettelijk in contact gebracht met hen, die in juli 1944 poogden Hit- Ier te vermoorden. De ex-voorzitter van de bondsdag zou minstens 17 leden van de „Kreis-Auer", een groep die zich tegen Hitier verzette, bij de Gestapo hebben aangebracht. UTRECHT Bij de Coöperatieve Centrale Boerenleenbank te Eindhoven, de Coöperatieve Centrale Raiffeisen- bank te Utrecht en de bij de centra les aangesloten banken werd in januari een spaaroverschot geboekt van f 121,4 miljoen. Ingelegd werd f 675 miljoen en terugbetaald f 553,6 miljoen. Vorig jaar bedroeg het spaaroverschot in januari f 99,4 miljoen. Ingelegd werd toen f 585,4 en terugbetaald f 486 miljoen. Ultimo januari bedroeg het gezamen lijk spaartegoed bij de georganiseerde boerenleenbanken en raiffeisenbanken f 11,5 miljard. ADVERTENTIE Te Dordrecht is Adam Vondeling, zoon van de bekende politicus, vrijdag in het huwelijk getreden met mej. Eva den Hartog. Hier feliciteert dr. Von deling zijn kersverse schoondochter. OOST-BERLIJN Professor Albert Norden, propaganda-chef van Oost- Duitsland en lid van het Oostduitse politieke bureau, heeft gisteren op een persconferentie in Oost-Berlijn ver- verklaard, dat dr. Eugen Gerstenmaier die voorzitter is geweest van de West- duitse bondsdag, tijdens de laatste wereldoorlog voor de Gestapo heeft ge werkt. Gerstenmaier is de vorige maand als voorzitter van de bondsdag afgetreden in verband met de deining, die in de bondsrepubliek was ontstaan over de schadevergoeding die hem als slacht offer van de nazi's was gegeven. Pro fessor Norden zei, dat Gerstenmaier zelf de legende had gecreëerd, dat hij ces verstoken. De politieke pqlitie (Pi- een tegenstander van Hitier geweest, is. AfcO8 zeer gevreesd. De kerkelijke hiërarchie in Portugal steunt, aldus een andere conclusie in het rapport, in meerderheid het huidi ge bewind, maar onder de lagere cle rus groeit het verzet. In de Afrikaan se gebieden van Portugal staat de hiër archie veel kritischer tegenover de Portugese regering. Het van 1940 date rende concordaat met het Vaticaan maakt van de missionarissen in Afrika gesalarieerde medewerkers van het Portugese assimilatiebeleid. Spoedige beëindiging van dit concordaat zou dan ook naar de mening van de rapporteurs wenselijk zijn. DEN HAAG „Portugal is een staat onder dictatuur. Naast de regerings partij zijn geen politieke partijen toegelaten. Van vrije verkiezingen is geen sprake en de illegale oppositie is in zichzelf verdeeld." Dit is een van de conclusies die zijn neergelegd in een rapport over Portugal, dat de com missie Internationale Politiek van de Katholieke Volkspartij op verzoek van het dagelijks KVP-bestuur heeft uitgebracht. De commissie, die werd voorgezeten door H. J. A. M. Vrouwenvelder, con stateert voorts, dat het regime in Por tugal de fundamentele mensenrechten met voeten treedt, dat politieke tegen standers worden mishandeld en bij wij ze van veiligheidsmaatregel van hun vrijheid beroofd. Als zij al voor een rechtbank worden gedaagd, blijven po litieke verdachten van een eerlijk pro- In het rapport, dat door het partij bestuur van de KVP is aanvaard, wordt verder o.m. geconcludeerd, dat de land bouw het zorgenkind van de Europese economie van Europees Portugal is, maar dat de industrie zich daarentegen gunstig ontwikkelt. Enkele andere conclusies: i In de Afrikaanse gebieden komt nog veel dwangarbeid voor. Het is niet duidelijk of de regering niet be reid dan wel niet bij machte is aan de ze misstand een einde te maken. Portugal kenschetst zijn Afrika-poli- tiek als een beleid, gericht op de schepping van een „pluricontinentale, multiraciale gemeenschap". Er heerst in zijn Afrikaanse gebieden geen for mele discriminatie tussen de rassen. Feitelijk is het voor de broodarme en onontwikkelde negerbevolking echter onmogelijk op dezelfde voet als de blanken te leven. 0 Portugal besteeds byna de helft van z(jn budget aan militaire uitgaven om de vrijheidsstrijd in alle Afrikaanse „provincies" (zo is de juridische status van deze gebieden vanaf 1951 het hoofd te bieden. Zo doet Portugal afbreuk aan zijn so- Portugal afbreuk aan zijn eigen so ciaal-economische ontwikkeling en aan die van de overzeese gebieden om een uiteindelijk hopeloze en ongerechtvaar digde oorlog tegen de onafhankelijk heidsbewegingen voort te zetten. 0 Het is ongewenst te trachten Por tugal uit de NAVO te manoeuvreren, omdat het uittreden van Portugal de strategische positie van de NAVO zou verzwakken. Wel moet het forum, dat het bondgenootschap biedt, beter wor den benut om druk uit te oefenen op Portugal, opdat de waarden ter ver dediging waarvan de Atlantische al liantie is opgericht, ook door dat land worden geëerbiedigd. Het morele pres tige van het Westen staat hierbij op het spel. De Europese landen kunnen in dit kader van de Europese gemeenschap pen onder de huidige omstandigheden geen politiek engagement met Portu gal aangaan. Da«t zou een slag zijn in het gezicht van de Portugese oppositie en ernstige schade toebrengen aan het vertrouwen dat de EEG-landen nog bij de derde wereld genieten. Het zou echter verkeerd zijn alle betrekkingen met Portugal te verbreken. Het stre ven dierot er zelfs op gericht te zijn door uitbreiding van contacten en van de handelsbetrekkingen de mogelijkhe den tot communicatie met het Portu gese volk te vergroten. de volgende nieuwe ult- Wij ontvingen gaven: Angola, Mozambique, Guinee", de strijd tegen het Portugese kolonialisme, door S. Bosgra en A. Dijk (Uitg. H. J. Paris N.V. te Amsterdam, f 5,90). „Revolutie: christelijke opdracht" door Camilo Torres, een interessant boek over de sociale strijd in Zuid-Ame- rika (Uitg. A. W. Bruna en Zoon te Utrecht, f 13,-). „Waar blijven we? Een bioloog over de wording van deze aardse wer kelijkheid", een bundeling van de ne gen radiovoordrachten, die de V.U.- hoogleraar prof. dr. J. Lever onlangs op zondagavonden voor de NCRV heeft ge houden. (Uitg. J. H. Kok N.V. te Kam pen, f 5,90). „De P.v.d.A. te vondeling gelegd bij S. Zuiderbaan en 100.000 anderen" een aantal vraagtekens bij dr. Vondeling's beschouwingen in „Nasmaak en voor proef", in de vorm van een „open brief" gepubliceerd door het gewone partijlid S. Zuiderbaan, die zelf spreekt van „een stem uit de middenmoot". (Uitg. „De Arbeiderspers", f 2,90). „De Belasting-Almanak 1969 van EI- seviers Weekblad", een uitgebreide toe lichting op het aangiftebiljet en een groot aantal afzonderlijke beschouwin gen over onderwerpen, die zijdelings met de te betalen belasting te maken hebben (Uitg. „Bonaventura", Amster dam, f 6,50). „Figuurfotografie" door H. Borre- bach (f 24,50) en „Orchideeën in huis" door W. Haber (f 19.90), twee rijk geïl lustreerde uitgaven van L. J. Veen t« Amsterdam. „Goede Vaart", een handboek voor motorbootvaarders, vol foto's en teke ningen, door kapitein Henri D. A. Götz, oud-gezagvoerder op de grote vaart. (Uitgeverij „Hollandia" N.V. te Baarn, f 25,50). „De Wolfsberg" door Nan Chauncy, 'n indertijd in Australië bekroond jeugd boek, vertaald door An Rutgers van der Loeff eerder bij Ploegsma uitgegeven onder de titel: „Expeditie „De Verlo ren Koe". Deze heruitgave verscheen in de Junior Tiener Club-serie van Wol- ters-Noordhoff en „De Arbeiderspers". AMSTERDAM D« besturen van de Federatie der werkgeversorganisatiën in het Boekdrukkersbedrijf en de Ko ninklijke Nederlandse Bond van Steen- en Offsetdrukkeryen en Fotolithografi- sche Inrichtingen hebben overeenstem ming bereikt over een fusie van de beide drukkersorganisaties tot een Ver bond van Drukkerijen. In de Federatie zijn tot dusver ver enigd de drukkerijen, die het boek- en diepdrukprocedé uitoefenen, in De Ko ninklijke Bond de drukkerijen, die vol gens het offsetprocedé werken. Aan de ledenvergaderingen van beide organisaties zullen binnenkort de prin cipiële uitgangspunten voor de fusie ter goedkeuring worden voorgelegd. Na goedkeuring van de verbondsstatuten door de algemene ledenvergaderingen der bij de fusievoorstellen betrokken organisaties, in het najaar, zal het nieuwe verbond per 1 januari 1970 wor den opgericht. MOSKTU De Tsjechoslowaakse minister van Defensie, generaal Mar tin Dzur, is gisteren met een groep hoge militairen in Moskou aangekomen voor een officieel bezoek aan de Sovjet- Unie. De militaire degelatie onder lei ding van minister Dzur zal in Moskou overleg plegen over „de versterking van de samenwerking tussen de strijd krachten van Tsjecho-Slowakije en de Sovjet-Unie". Russische en Tsjechoslowaakse ge neraals zijn bezig het gevechtsmoreel van de Tsjechoslowaakse strijdkrachten op te voeren. De troepen krijgen weer onderwijs in de leer van het communis me, waarbij de nadruk wordt gelegd op de ideologische banden tussen alle strijdkrachten van de Warschaupact- landen. De Tsjechoslowaakse strijdkrachten zullen dit jaar deelnemen aan manoeu vres van de Warschaupactlanden, die in het westen van de Oekraine zouden worden gehouden. ADVERTENTIE Mijn naam is 'Océ'1400. Vanavond om 20.15 uur (Ned. D laat Ik u zien hoe ik alles kopieer. Getypte brieven, balpen-brieven, vulpen-brieven. Tekeningen en kaarten. Tijdschriften en boeken. Vanavond demonstreer ik u mijn gemakkelijke bediening. Eén druk op De 'Océ' 1400, (één van de 24 'Océ' kopieerapparaten), kunt u kopen, huren of huren-per-kopie. kopieert in uw voordeel de knopklaar. En net zoveel kopieën als u wenst. Vanavond ook toon ik u mijn zuinigheid. Ik maak zelfs kopieën op halve grootte. Dus voor de halve prijs! Vanavond om 20.15 uur (Ned. D laat ik u versteld zitten. Verkoopkantoren in: Amsterdam, Den Bosch, Den Haag en Hengelo I I I l Vul in- knip uit- stuur op. BON voor overvloedige informatie over de 'Océ' 1400. Ik wil graag alles weten over de 'Océ' 1400. Firma: T.e.v.: Adres:. Tel: Nog eenvoudiger: Voor informatie kunt u ook bellen 04100-24461. VAN DER GRINTEN N.V.Verkoop Nederland. Aartshertogenlaan 151, Den Bosch. NA 22n

De Vallei | 1969 | | pagina 5