Veenendaals dagblad Israëlische aanvallen op Syrië en Jordanië Buiten Zoeken naar een compromis in Berlijnse crisis Prijsbeleid fel gekritiseerd Naar buiten in de zon F rans-Engelse verhouding naar dieptepunt Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Nixon: NAVO nieuw inblazen leven ACTIEVE ZELFVERDEDIGINGTEGEN TERREURACTIES BEZOEK VOOR KIESINGER Ans is niet te stuiten EISENHOWER GEOPEREERD NPD neemt deel aan presidents verkiezingen Zondag bracht n vleugje' voorjaar j Hoffelijkheid in Brussel Nieuwe rechtse partij in V.S. KOUDER DRUKTE OP DE R.A.I. Verborgen bestaan BEKENDMAKING Russen lokken met pasjesregeling VOORZICHTIG STAP GUNSTIG SPAANSE BISSCHOP VEROORDEELT NOODTOESTAND i Intussen stijgen de barometers f boven het Kanaal, waadoor de wind bij ons gaat afnemen. Boven Noord-Duitsland bevindt zich in de oostelijke stroming een front, dat de scheiding vormt met koudere l lucht. Dit front kan het komende l etmaal tot het noorden van ons land doordringen, zodat vooral daar met lagere temperaturen rekening gehouden moet worden. Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers f 0,25; Abonnement 0,97 p. 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei" opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. MAANDAG 24 FEBRUARI I969 - 43e JAARGANG no. 46 HPEL AVIV Israëlische vliegtuigen hebben vanochtend bases van Pales- tijnse terroristen in Syrië gebombardeerd, zo heeft een Israëlische woord voerder meegedeeld. De bases bevinden zich te El Hamina en Maisaloun. Alle Israëlische vliegtuigen zijn op hun basis teruggekeerd. De Apeldoornse schaatsster Ans Schut is nog steeds op recordjacht. Op de uiterst snelle jjspistc van het Westduitse Inzeil verbeterde zij in het afgelopen weekeinde liefst drie wereld records. Eerst bracht zij het wereldrecord op de 1500 meter, staande op naam van de Russische Inga Voronina, terug van 2.19.- tot 2.18.5; vervolgens stelde zij haar eigen wereldrecord op de 3000 meter met 0,1 seconde scherper op 4.50.3 en tenslotte vedween door haar toedoen de naam van Stien Kaiser van de wereldrecordlijst doordat ze het record over vier afstanden verbeter de: 185.500 pnt. (188.634). Men leze voor meer bijzonderheden de sportpagina's. AMSTERDAM Met een bezoekers aantal van 380.991 sloot zondagmiddag de 58ste RAI-automobieltentoonstelling. Dit tweede weekeinde was zeer druk: er waren 97.436 bezoekers. Volgens de RAI, blijkt uit het drukke bezoek en de resultaten, dat de be langstelling voor de auto, ondanks het grote aantal reeds in gebruik zijnde wagens, nog steeds toeneemt. Dit ver schijnsel loopt parallel met de ontwik keling in andere Europese landen, al dus de RAI, die hieraan toevoegde dat vele exposanten zeer positieve resul taten meldden. \fele dieren huldigen in de winter het wijze woord van de Predi- S her: „Een handvol rust is beter dan 5 beide vuisten vol arbeid en kwel- J ling des geestes", want ze kruipen J weg voor kou en honger en hebben minder zorg dan menig mens. Andere trekken er zich echter wei nig van aan, zoals de mannetjes van de kleine wintervlinder, die we als een luchtig wolkje in het licht van de straatlantaarn zien dansen. Hun partners gelijken op kleine spinnen; ze wachten aan de stam der bomen bij de wortel op een hu welijksaanzoek en dra klimmen zij op de lange benen de boom in, leg gen eitjes aan de knoppen en vol gen de reeds gestorven echtgenoot in de dood. Muggen en vliegen dui ken onder in onze verwarmde wo ningen en soms merken we, als er eentje ontijdig ontwaakt. Menige vlinder van de vroege lente brengt in latent bestaan het koude seizoen door. waarbij hij zonder scha kan ontdooien en bevriezen. Kevertjes schuilen in schorsspleten terwijl on der mos, strooisel, blad en compost uizen, oorwurmen, ritnaalden, en gerlingen, keverlarven, slakken, duizendpoten, aardvlooien, loopke vers met allerlei cocons en eitjes zittenop de hei blijft de grote, ros sige veelvraatrups volharden tus sen callunb^en pijpestrootjes, ja hij kan desnoods tot een hard stokje bevriezen. Hommelwijfjes kropen 's najaars in een holle boom of een aarde-tunneltje en hoewel het ty pisch sociaal levende schepselen zijn, overwinteren ze nooit tezamen maar elk apart; voor het behoud der soort liggen de kansen hierdoor gunstiger. We zien derhalve hoe de lagere dieren zich verpoppen, in spinnen, wegkruipen in duizend-en- een schuilhoeken of verstard rusten in de strooisellaag en bosturf, ter- wijl andere soms open en bloot de kou trotseren. Al met al bemerken ioe maar weinig van die slaapmut- sen. 24-2-1969, A. B. WIGMAN. J 0000000000000. El Hamma ligt dicht bij Damas cus. Het is het voornaamste oplei dingskamp van El Fa4ah en het Pale stijnse bevrijdingsfront, vanwaar ook saboteurs naar andere kampen in Egypte en Jordanië worden gezonden. Er zouden zich ook Algerijnen onder bevinden. Het tweede kamp, bij Maisaloun, leidt saboteurs op voor kampen in het zuiden van Libanon. Beide bases liggen aan de hoofdweg tussen Damascus en Beiroet. Radio Damascus meldde vanoch tend, dat Syrische en Israëlische straaljagers boven Syrië in een lucht gevecht waren gewikkeld. De radio onderbrak om 7.30 uur het programma om te melden, dat Isra ëlische straaljagers door Syrische ge- vechtstoestellen waren onderschept. El Hamma was het voornaamste doel wit, zo werd door Israëlische zegslie den meegedeeld. Van deze basis wer den tochten naar Israël ondernomen. Israëlische strijdkrachten hadden gistermiddag al een strafejpeditie on dernomen op Jordaans grondgebied. Zij achtervolgden Arabische terroris ten en overschreden de grens ten zui den van de Dode Zee. Deze actie, die nog geen twee uur duurde, volgde zeer kort op een Israëlische waarschuwing dat Israël zijn toevlucht zou nemen tot een politiek van „actieve zelfverde diging" tegen de Arabische terroris ten. Deze politiek, waartoe het Israëli sche kabinet zondagmiddag eenstem mig besloot, was nodig geworden om dat: 1 de aanslagen van terroristen in en buiten Israël steeds talrijker en vermeteler worden; 2 de Arabische landen de organisa ties van de terroristen steunen met geld, wapenen en opleiding; 3 de Ver. Naties in gebreke is geble ven te antwoorden op de vraag van Israël wat de volkerenorganisatie zal doen om een einde te maken aan de terreur. Twee gebeurtenissen hebben in het bijzonder de stoot tot deze politiek ge geven: de aanval op het passagiers vliegtuig van El Al, de Israëlische luchtvaartmaatschappij, op het vlieg veld van Zurich en de bomaanslag van vrijdag op een supermarkt in Jeruza lem. De aanval op Jordaans gebied was een goed-gecoördineerde actie van land- en luchtstrijdkrachten. Pantser wagens trokken achter terroristen aan en raakten in gevecht met geregelde troepen. Zeven Israëlische straalja gers, die de pantserwagens escorteer den, grepen in de strijd in. Een Jordaans districtspolitiebureau werd met raketten verwoest. Aan Jor daanse zijde vielen nerscheidene slachtoffers. Israëlische gewonden werden met hefschroefvliegtuigen in veiligheid gebracht. WASHINGTON De 78-jarige oud- president Eisenhouwer heeft vannacht in het Walter Reed-hospitaal te Wash ington een operatie ondergaan wegens een darmverstopping, waar hij zaterdag last van had gekregen. Hij maakt het naar na afloop goed. De succesvolle operatie, die twee uur 'en twintig minuten duurde, werd uitgevoerd door een team van elf man. Eisenhouwer ligt al sinds mei 1968, toen hij een hartaanval kreeg, in het zie kenhuis. In augustus volgden nog twee hartaanvallen, maar daarna ging zijn toestand steeds vooruit. De darmver stopping, veroorzaakt door twee hech tingen van vorige chirurgische ingrepen maakte het noodzakelijk dat hij kunst matig werd gevoed. NUERENBERG De uiterst rechtse Naitionaaldemocratische Partij van Duitsland zal deelnemen aan de ver kiezingen voor een nieuwe Westduitse bondspresident, die op 5 maart in West- Berlijn worden gehouden, heeft de voor zitter van de partij, Adolf von Thadden, zaterdag op het buitengewone partij congres in Schwabach bij Neurenberg gezegd. De NPD heeft 22 parlementa riërs, die naar West-Berlijn zullen rei zen. Van Oosteuropese zijde is scherpe kritiek geoefend op deelneming van de NPD aan genoemde verkiezingen. Deze deelneming heeft tevens onenig heid veroorzaakt tussen de coalitie partners, de socialistische partij SPD en dechristendemocraten. De fractie leider van de SPD. Helmut Schmidt, heeft van de christendemocratische kandidaat voor het presidentschap, Gerhard Schroder, geëist, dat hij het ambt niet zal aanvaarden wanneer de NPD de verkiezingen sterk zou beïn vloeden. De NPD heeft verklaard, dat zij niet zal stemmen op de sociaalde mocratische kandidaat, Gustav Heine- mann. Dit besluit werd zaterdag in Schwabach nog eens bekrachtigd. Gisteren heeft bondskanselier Kiesinger voor de tweede maal een onder houd gehad met de Russische ambassadeur in West-Duitsland, Zarapkin, om de crisis rond West-Berlijn te bespreken. Het gesprek vond gisteren plaats bij Stuttgart, waar de kanselier het weekeinde in zijn buitenhuisje doorbracht. T>ONN West-Duitsland en Oost-Duitsland gaan praten over een compro- mis inzake West-Berlijn. Als de Oostduitsers een duurzame pasjesregeling aanbieden voor het verkeer tussen West- en Oost-Berlijn, is West-Duitsland bereid de presidentsverkiezing, die op 5 maart in West-Berlijn zou plaatsheb ben, in een andere stad te houden. De nu dreigende Berlijn-crisis zou zo wellicht kunnen worden voorkomen. ROTTERDAM De Partij van de Arbeid en het Nederlands Katholiek Vakverbond hebben zich in het week einde scherp gekant tegen het prijsbe leid van minister De Block (Econo mische Zaken). Op een bijeenkomst van de P.v.d.A. voorzag de heer A. de Boon vice- voorzitter van het N.V.V. toene mende spanning aan het loonfront als minister De Block geen effectief prijs beleid gaat voeren. Het N.K.V. dreigde bij monde van voorzitter Mertens de consument aan te sporen geen artike len meer te kopen, die te hoog in prijs liggen. De heer De Boon sprak tijdens een demonstratieve bijeenkomst van de Partij van de Arbeid in Rotterdam te gen de prijsverhogingen. Hij eiste dat het minimumloon met twee gulden per week zal worden verhoogd. Ook de uitkeringen krachtens de Ar beidsongeschiktheidsverzekeringen en de Bijstandswet zullen moeten worden aangepast, aldus de heer De Boon. Hij pleitte verder, evenals mevrouw G. Brautigam en drs. J. M. den Uyl, voor een algemene prijsstop. De tweede voorzitter van het NVV wil bovendien uitstel van de huurver hoging, die op 1 april ingaat. De op trekking van accijnzen en wegenbelas ting op 1 juli mag ook niet doorgaan. De tweede voorzitter van het NVV wil bovendien uitstel van de huurverho ging, die op 1 april ingaat. De optrek king van accijnzen en wegenbelasting op 1 juli mag ook niet doorgaan. Ds. Den Uyl weet alle narigheid aan de „heilige koe" van de liberale minis ter Witte veen (financiën): de belas tingverlaging in 1970. „Daarom moeten op 1 juli de accijnzen en de wegenbelas ting weer omhoog, Daarom zal het vol gend jaar de BTW weer hoger worden." De tegenstellingen in ons volk worden, volgens hem, opgejaagd en onze econo mie raakt dolgedraaid. „Ik ben benieuwd", zo zei de opppo- sitieleider in de Tweede Kamer, of de anti-revolutionairen, die wel eens een radicaal geluid laten horen, dit zullen aanvaarden. Biesheuvel moet nu eens geen schoten voor de boeg lossen, maar raak schieten." Ook de heer P. J. J. Mertens, voor zitter van het NKV drong er op aan, dat de consument scherp op de pryzen let en onjuiste verhogingen direct meldt bij het ministerie. Hij voorzag dat net als in Duitsland ook bij ons de BTW zichzelf na verloop van tijd wel zal cor rigeren. „Maar inmiddels betalen wij het ge lag van deze Cursus in het BTW-cijferen van de middenstand." De voorzitter van het NKV verklaard dat men kan kiezen tussen nieuwe loon eisen van de vakbeweging of maatrege len tegen de prijzen. Vanochtend zou de Nederlandse vakbeweging een gesprek hebben met minister De Block. Dit is het resultaat van intensieve diplomatieke activiteit in het weekein de. De Russische ambassadeur, Zarap kin, had twee gesprekken met bonds kanselier Kiesinger. Walter Ulbricht, de Oostduitse partijleider, stelde Bonn per brief een pasjesregeling in het vooruitzicht. De regerende burgemees ter van West-Berlijn, Schütz, reisde za terdag plotseling naar Bonn voor over leg met Kiesinger. Bij al deze contacten werden de mo gelijkheden van een compromis voor zichtig verkend. In Bonn verwacht men, dat het nu zal komen tot een nader ge sprek over een pasjesregeling tussen Oost-Duitsland en de stadsregering van West-Berlijn. Pas dan kan blijken, of het Oostduitse aanbod ernst is, of niet meer dan een politieke manoeuvre. Bij de eerste ontmoeting tussen Za rapkin en Kiesinger, zaterdag in Bonn, bleven de standpunten hard tegenover elkaar staan, maar werd de mogelijk heid van een compromis via een pas jesregeling al aangeroerd. Tegelijker tijd stuurde Ulbricht een brief naar Bonn, waarin hij West-Berlijn, uitnodigt als „zelfstandige politieke eenheid" on derhandelingen te beginnen over een pasjesregeling „voor de Paasdagen". Met Pasen 1966 waren voor de laatste keer pasjes uitgereikt. Gisteren bezocht Zapkin bondskan- lier Kiesinger opnieuw, dit keer in diens vakantiehuisje bij Stuttgart. De Russi sche ambassadeur onderstreepte het Oostduitse aanbod en zei, dat de Sov jet Unie een compromis inzake de pre sidentverkiezing zal beschouwen als een stap in de goede richting voor de betrekkingen tussen Moskou en Bonn. Kiesinger noemde dit tegenover Zarap- dkin een „bemoedigende mededling", maar zei dat de omstreden presidents verkiezing pas naar een andere stad verlegd zou kunnen worden, 4als er con crete voorstellen op tafel komen, die „duurzame en positieve regelingen" voor het verkeer tussen Berlijners in west en oost inhouden. Na afloop nam Kiesinger meteen wker contact op met de Westberldjnse burgemeester Schütz. De eerste reacties van de Westduit se partijen op de oostelijke aanbieding waren gunstig, maar behoedzaam. Zo wel de christen-democraten als de libe ralen meenden, dat de voorstellen zorg vuldig moeten worden bestudeerd. De Oostduitse grenswacht zette intus sen haar onberekenbare belemmerin gen van het verkeer naar West-Ber lijn voort. Ditmaal werd het verkeer op de autoweg West-BerlijnMünchen ge hinderd door scherpe controles. Zowel personenauto's als vrachtwagens moes ten urenlang wachten aar. de grenspos ten Drewitz bij West-Berlijn en Hirsch- berg aan de Beierse grens. ,,In de zon en uit de wind" was het gisteren een heerlijke, prille voorjaarsdag. Dat velen besloten hadden er een dagje op uit te trek ken, was op de wegen duidelijk te merken. Zandvoort was al erg in trek, getuige de lange rijen gepar keerde auto's op de boulevard. Ook elders in de Randstad trokken tien duizenden er per auto op uit. Op de wegen ontstond een fikse drukte, vooral op de routes tussen de grote steden en de kust. Verkeersmoeilijk heden deden zich echter nauwelijks voor, aldus de ANWB. „De drukte was bijna zo groot als op een zomerse dag", constateerde gisteravond een tevreden bedrijfsleider van de Kurhaus-terrassen in Scheveningen. „Wij hebben alles op alles moeten zetten om de terrassen in orde te maken, want niemand had al zo vroeg in het jaar op zo'n mooie dag gerekend." De auto's schoven gistermiddag bumper aan bumper over de Schevening- se boulevard. Vele terrassen waren open. Haastje-repje waren kelners opgetrommeld om de eerste zonzoekers van het jaar te voorzien van kopjes koffie en andere consumpties. Van onze correspondenten uiiiiiiiMiiiiimiiiiiiiiiimiiiimiimmniiiiiiHiimiiimiiimiiiimiiiimiiii LONDEN/PA RIJS De Brits- Franse crisis die vrijdag uitbrak, is in het weekeinde nog ernstigegr ge worden. Tussen Londen en Parijs is een heftige ru zie ontstaan over de vraag wat pre sident De Gaulle precies heeft ge zegd over de ver vanging van de Europese Gemeen schap door een grotere economi sche associatie waarin ook Enge land opgenomen moet zijn. 1. De Franse mi nister van Bui tenlandse Zaken Michel Debré heeft zaterdag voor de radio gezegd, dat het rapport van de Britse ambassa deur Soames in Parijs over het ge sprek met de Franse president onjuistheden be vat. De Gaulle zou nooit hebben voor gesteld de E.E.G. op te heffen, hij zou ook niet gezegd hebben dat na de stichting van een onafhankelijk Europa, de NAVO overbodig zou zijn. 2. Michael Stewart, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, heeft zowel zaterdag als zondag verklaard dat wat er vrijdag in Londen bekend werd ge maakt over de Europese plannen van president De Gaulle, de enig juiste versie van het gesprek tussen de Franse pre sident en Soames is. Vanavond om zes uur ontvangt de Franse minister van Buitenlandse Zaken Debré de ambassadeurs van de landen van de E.E.G. Duitsland, Italië, Bel gië, Nederland en Luxemburg om een uiteenzetting te geven van de ach tergronden van de moeilijkheden. Christopher Soames, de Britse am bassadeur in Parijs, heeft gisteravond een lang gesprek gehad met premier Wilson over het plan van De Gaulle de E.E.G. door een andere gemeenschap te vervangen. Hij keerde naar Parijs te rug met de instructie op zeer korte ter mijn een nieuw onderhoud aan te vra gen met de Franse minister van Buiten landse Zaken, Debré. MADRID De bisschop van San Se bastian, mgr. Jacinto Argaya, heeft de door de Spaanse regering afgekondigde noodtoestand in scherpe bewoordingen veroordeeld. Deze bracht, naar hij in een herderlijke brief verklaarde die zon dag in alle kerken van zijn diocees werd voorgelezen, met de aanhoudingen, de portaties en ontslagen veel leed teweeg. „Als wij van God de heilige waker over de materiële orde maken om provile- ges en onrecht te handhaven, begaan wij een zware zonde", merkte hij op. De God die alle uitbuiting en onderdruk king rechtvaardigt is een valse god, „die niets gemeen heeft met de God der Christenen". Mgr. Argaya vroeg de regeerders „zich ernstig te bezinnen" en de fundamentele rechten van per sonen en groepen, met inbegrip van de genen die anders denken", te eerbiedi gen. In Bilbao bezetten zondag vierhon derd personen, onder wieen aantal priesters, de Santa Teresa-kerk om te protesteren tegen de noodtoestand en hun verontwaardiging te uiten over de goedkeuring van de regeringsmaatre gel door de vaste commissie van het Spaanse episcopaat. Ze betuigden ook hun solidariteit met „de 20.000 arbei ders van Biscaje, die in staking zijn en de 250 personene die in die provincie zijn gearresteerd". LOUISVILLE Aanhangers van George Wallace, de oud-gouverneur van Alabama, die vorig jaar als onaf hankelijk kandidaat meedong naar het Amerikaanse presidentschap, hebben een nieuwe partij opgericht die be oogt „Amerika te redden". Voorzitter is William Shearer uit Los Angeles. De oprichtingsvergadering werd bijge woond door circa 150 afgevaardigden uit 26 staten, maar had kennelijk niet de instemming van Wallace. Hij werd tweemaal uitgenodigd om te komen, maar reageerde niet. De partij heeft officieel: „Nationaal comité van de partijen voor autono mie der staten bekend onder de na men Amerikaanse Onafhankelijke Par tij, Amerikaanse partij, Onafhankelij ke Partij, Conservatieve Partij, Partij van de grondwet, Partij van moed of elke andere partij die zich bij het na tionaal comité wil aansluiten". Er werden direct al twee resoluties goed gekeurd die afschaffing van de federa le inkomstenbelasting en de vrije-huis- vestingswet, benevens terugtrekking uit de NAVO bepleitten. t Met een hoffelijk gebaar bege- leidt koning Boudewijn hier de Amerikaanse president Richard l Nixon naar de gereedstaande auto voor vertrek naar het koninklijk f I paleis. Nixon trok zich later terug in het Hilton-hotel te Brussel. Hij f nam niet zijn intrek in een paleis van de Belgische koning, zoals dat I gebruikelijk is bij bezoeken van 1 staatshoofden. De Amerikaanse veiligheidsdienst had zich hiertegen verzet. f BRUSSEL President Nixon heèft Amerika's bondgenoten in Europa van daag verteld, dat hij later over een grote verscheidenheid aan kwesties zal gaan onderhandelen met de Sovjet- Unie. Hy beloofde voor en tijdens de onderhandelingen met zijn Europese bondgenoten overleg te zullen plegen. Tijdens zijn eerste volle dag op Europese bodem hield Nixon in een re de voor de raad van de Noordatlanti- sche Verdragsorganisatie geen enkele slag om de arm ten aanzien van de kansen op zo'n Amerikaans-Russische topconferentie, Hij zei kort en bondig dat er te zijner tijd na goede voorbe reidingen onderhandelingen zouden ko men. De president sprak op de eerste dag van zijn Europese rondreis in het open baar geen enkele maal over twee za ken, die in Europa aanleiding geven tot grote bezorgdheid: een nieuwe cri sis in de Brits-Franse betrekkingen en de kans op een mogelijke gevaarlijke Oost-West confrontatie in Berlijn. In plaats daarvan verkoos hij de be lofte te benadrukken, dat de Verenig de Staten besloten hebben met nieuwe aandacht naar hun NAVO-partners te luisteren, om het Westerse bondgenoot schap nieuw leven in te blazen. „Nixon welkom"! „Nixon ga naar huis"! In een ijzige wind wisselden de ze kreten elkaar af toen president Nixon en zijn minister van Buitenland se Zaken, William Rogers, gisteravond om negen uur aankwamen, op het Brusselse vliegveld Zaventem. Ze wer den er begroet door koning Boudewijn. Oud-president van de Ver. Staten Harry Truman, die 84 jaar oud is, is genezen van de griep, maar zal nog enige dagen voor de zekerheid in het ziekenhuis te Kansas City blijven. Jllllllllllllf IIIIVIIIIlIHMMMIItllltlllllltllllltlllllllt IIIIIIIIIIIIIVIIIIIIMIIItl 1 '"Pussen een gebied met lage baro- meterstanden, dat zich uitstrekt van de Golf van Genua, via Ierland 1 naar de zuidpunt van Groenland, en een hogedrukgebied boven Rusland, wordt een zuidoostelijke luchtstro- ming in stand gehouden. Hiermee l werd gedurende het weekeinde dro- I ge lucht naar ons land getranspor- teerd, waarin op uitgebreide schaal f I opklaringen voorkwamen. In het 1 zuiden van ons land liepen de mid- dagtemperaturen plaatselijk op tot i 10 graden. 1 Morgen: zon op 07.35, onder 18.12; maan op 10.42, onder 04.10. lllllllllllllimtlllllllllllllHllllllllllllllllltllllIHHIttlHHMIIlniHIII'tir

De Vallei | 1969 | | pagina 1