Hevige Viet-Cong-aanvallen kort na het TET-bestand Deze week tlrie maal lancering in de ruimte Getuigenverklaring tegengesproken „Met Ajax naar Parijs" vindt gretig gehoor Amokmaker stak meisje in vliegtuig met mes Koning Saoed in Athene overleden Tal van doden in verkeer RUIM HONDERD PLAATSEN ONDER VUUR GENOMEN „Liao Ho-sjoe was de James Bond Peking" van WEER STAKING IN HAVEN NEW YORK L.Ü M<\. Vrijdag start Apollo-9 Jeugdige leraar aan lyceum om keuze van lees boek ontslagen OP WEG NAAR DE RECHTZAAL N' El Al-toestellen op Schiphol streng bewaakt Demonstratie werd rel in Eindhoven Woensdag 5 maart wordt een massale snipperdag Utoch ook? Boer noemt zijn hoeve naar generaal Spoor Burgemeesters spraken over handelscentrum Radio Moskou: OPROEP RAKETTEN AFTELLEIS Zwitserse politie zet onderzoek voort MARINA PORTER (OSWALD) IN PROCES-SHAW MET ANDEREN SLORDIG POLITIEHONDEN BETEN BETOGERS PRIKKELDRAAD TIJDENS VLUCHT CANADA-NEDERLAND VERDACHTE BRANDEN IN ZOETERMEER Waar je ook kijkt steeds meer mensen stappen over op Roxy 25. SMOKKELAARS BIJ STELEN VAN BOTER UIT FABRIEK MAANDAG 24 FEBRUARI 1969 OAIGON Amerikaanse en Zuid Vietnamese troepen hebben gisteren aan- vallen van de Viet-Cong en Noordviëtnamese eenheden op acht steden en militaire bases afgeslagen, nadat in de vroege ochtenduren meer dan 100 plaat sen en bases waaronder de hoofdstad Saigon onder vuur waren genomen met raketten, mortieren en bazooka's. Meer dan honderd vijf tig tegenstanders sneuvelden, zo zei zondagmiddag een Amerikaanse woordvoerder, volgens wie de verliezen aan eigen zijde „licht" waren. TOKIO Liao Ho-sjoe. de vroegere waarnemend zaakgelastigde van het Chinese gezantschap in Den Haag, die politiek asiel in de Verenigde Staten heeft gevraagd, was de „James Bond van Peking", aldus Radio Moskou. In een in Tokio opgevangen uitzen ding, zei Radio Moskou, dat Peking Nederland waarschijnlijk had uitgeko zen, als hoofdkwartier van het spiona- genet in Europa, omdat Nederland de grootste Chinese bevolking van Euro pa heeft. Het spionagenet van Peking zou twee hoofddoelen hebben: spionage op technologisch gebied en het onderne men van van ondermijnende activitei ten in de landen van het communisti- »che blok. De Russische radio beweerde, dat Yu Lien-chia, commercieél secretaris van het Chinese gezantschap in Den Haag, Liao Ho-sjoe zal opvolgen als belangrijkste agent in het Europese spionagenet. NEW YORK Door een wilde sta king van de kraanmonteurs is het werk in de haven van New York voor een belangrijk deel opnieuw stil komen te liggen. De monteurs aijn hun actie begon nen enkele dagen nadat de havenarbei ders na een staking van 56 dagen het werk hadden hervat. Bij de stuwa- doorsbedrijven was iedereen druk in de weer om de reusachtige achter stand in te halen. De monteurs eisen een loonsverho ging van 25 dollarcent per uur. Bij de beschietingen werden zeker vijftig burgers gedood, van wie dertig in een vluchtelingenkamp dat werd beschoten. In Da Nang in het noorden van het land werd een munitiedepot van de Amerikaanse mariniers getroffen. Ze ven uur later klonken nog explosies uit het gebied, terwijl boven de stad een dikke rood hing van een brand- stafopslagplaats op het vliegveld, die eveneens getroffen was. In Da Nang is een uitgaansverbod van kracht. De Zuidvietnamese luchtvaartmaat schappij schortte een aantal vluchten op in verband met de nieuwe aanval, die minder dan vierëntwintig uur na het verstrijken van het door de Viët- Cong afgekondigde nieuwjaarsbestand (Tet) kwam. De radio van het Zuidviëtnamese be vrijdingsfront riep de bevolking op Saigon te bevrijden. Gemeld werd dat meer dan 50 steden en militaire in stallaties zijn aangevallen ter gele genheid van het begin van het nieuwe jaar en ter viering van dc verjaardag van president Ho Tsji-minh van' Noord-Viëtnam. In Saigon zeiden Amerikaanse mili taire woordvoerders, dat het nog te vroeg is om te zeggen of sprake is van een vierde algemeen offensief, zo als al geruime tijd wordt verwacht. Wel is het de grootste actie sedert pre sident Johnson 1 november het staken van de bombardementen en andere aanvallen op Noord-Viëtnam gelastte. In de late middag zondag vielen nog enkele raketten op het centrum van Saigon. Een kwam vlak bij het depar tement van de premier terecht, een andere dicht bij het stadhuis. Volgens de Amerikaanse inlichtin gendienst bevinden zich sterke eenhe den tegenstanders op een dertigtal ki lometers van Saigon. Het zou gaan om de vijfde Viet-Cong- divisie die vanuit het oosten een aap- val op de stad zou voorbereiden. Het zijn elementen van deze divisie, voor 75 procent uit Noordviëtnamezen be staande, die de afgelopen nacht de grote Amerikaanse basis Long Binh waar het hoofdkwartier van de grond strijdkrachten is gevestigd aanvie len. ADVERTENTIE CAPE KENNEDY Drie belangrijke lanceringen moeten deze week vaart brengen in het Amerikaanse ruimte vaartprogramma van dit jaar. Vandaag wil de Amerikaanse rijks dienst voor luchtvaart en ruimte vaart (NASA) de eerste van twee nieu we ruimtesondes in de richting van de planeet Mars sturen. Het is de bedoe ling dat die twee in het voorbijgaan Mars zullen fotograferen. Halverwege deze week lanceert NASA in opdracht van het Ameri kaanse ministerie van handel een nieu we weerkundige kunstmaan, ESSA-9. Die moet wolkendekfoto's maken en andere gegevens vergaren die op aar de tot verbetering van weersvoorspel lingen kunnen leiden. Vrijdag begint de tiendaagse tocht om de aarde van de astronauten McDivitt, Scott en Schweickart in de Apollo-9. Dat wordt een „generale re petitie' 'in een baan om de aarde van de al in het verschiet komende sprong naar de maan. Het „aftellen" dat vrijdagmorgen om elf uur plaatselijke tijd zal eindigen met het vertrek van de drie astronauten van Cape Kennedy is zaterdag begon nen. De aftelperiode zal in totaal 130 ZüRICH De Zwitserse politie houdt het nog altijd voor noodzakelijk een gesprek te hebben met een reislei der uit Libanon in verband met dc overval op een vliegtuig van de Is raëlische maatschappij El Al in Zü- rich vorige week. De bewuste man, Khaled Mneimneh, blijft ontkennen dat hij iets met de zaak uitstaande heeft. Mneimneh verblijft in Beiroet. De 25-jarige Khaled Mneimneh is een van de drie Arabieren, tegen wie de Zwitserse politie een arrestatiebe vel heeft uitgevaardigd. In hoeverre zij bij de zaak betrokken zijn is niet bekend. Mneimneh is in Zwitserland geweest van 8 tot 12 februari, maar volgens zijn zeggen uitsluitend om over zaken te spreken, die voor zijn reisbureau van belang waren. Op het ogenblik verblijven in Zwit serse gevangenissen drie van de vier Arabieren, die de overval hebben ge pleegd, onder wie een vtouw. De vier de man werd gedood. De Israëliër, die ervan wordt verdacht, dat hij deze Arabier van het vliegtuig uit heeft doodgeschoten, is ook in Zürich opge sloten. uur duren. Het aftellen op Cape Ken nedy wordt zo nodig enkele malen on derbroken, opdat technici na gebleken haperingen kunnen ingrijpen. Nu al staat vast dat het eerste onder deel van de tocht van de Apollo-9 dat eventueel zal komen te vervallen indien zich in de wereldruimte moeilijkhe den voordoen, de uitzending van televi siereportages naar de aarde is. Dat on derdeel staat bovenaan de lijst van on derdelen van het reisschema die voor schrapping in aanmerking komen. HILVERSUM Dc 24-jarige drs. H. Bonset, leraar Nederlands aan Het Nieuwe Lyceum in Hilversum, heeft van de rector, drs. L. Voogd, te horen gekregen dat hij na augustus niet terug hoeft te komen omdat hij met een der de klas „Een ellendige nietsnut" van Remco Campert leest. De rector heeft hem opgedragen het lezen van het boek je onmiddellijk stop te zetten. De leraar is op verzoek van de leer lingen het boekje gaan lezen. Daarom leest hij het nu gewoon uit. Hij wilde indertijd zelf „Het bittere kruid" van Marga Minco gaan lezen. Enkele leer lingen stelden toen het boekje van Rem co Campert voor. De klas, die erover mocht stemmen, stemde in meerder heid voor Campert. De heer Bonset gelooft dat er klach ten van ouders zijn ontvangen. In het boekje komen een geval van abortus en homofile voor. Hij vindt dat de moge lijkheid moet bestaan over dergelijke dingen te praten. Omdat de rector hem geen nadere in formatie heeft willen geven, heeft drs. Bonset de desbetreffende klas nu een stencil voor de ouders meegegeven, waarin hij hun vraagt eventuele be zwaren te berde te brengen. Onder de leerlingen heeft hij een kleine enquête gehouden. Slechts twee leerlingen ble ken door het boekje geschokt te zijn. Volgens de heer Bonset konden de leerlingen het boekje van Remco Cam pert wel aan. Over de homofilie was in de klas niet verder doorgepraat. Over de abortus was kort gesproken. Commentaar van drs. Voogd gister avond: „Het is een kwestie waar ik met anderen niet over praten zal". Het Nieuwe Lyceum is een neutrale school. Marina Porter, de weduwe van de moordenaar van president Kenne dy, Lee Harvey Oswald, is vrijdag als getuige gehoord in het proces-Clay Shaw, dat in New Orleans wordt ge houden. Marina wordt hier vergezeld door haar tweede echtgenoot, Kenneth Porter. Het echtpaar woont in Dallas, de plaats waar in 1963 de moord op de president plaatsvond. JEW ORLEANS Mevrouw Marina Porter, de hertrouwde weduwe van Lee Harvey Oswald, heeft als getuige in het proces over de moord in Dal las op president Kennedy verklaringen afgelegd, die in tegenspraak zijn met de verklaringen van de voornaamste getuige a charge. Perry R. Russo. Mevrouw Porter, een van de getui gen die werden opgeroepen door de verdedigers van de beklaagde, de za kenman Clay Shaw, zei dat haar man nooit een baard had gehad, slordig ge kleed was gegaan of samen met een van de leden van de beweerde samen zwering, David Ferrie, in New Orleans een flat had gedeeld. Volgens het rapport-Warren over de moord op Kennedy heeft de eerste man van mevrouw Porter, Lee Har vey Oswald, de moord vermoedelijk alleen gepleegd. Het proces in New Orleans gaat over de vraag of, in weerwil van dat rapport, Oswald sa men met anderen de moord heeft be raamd onder leiding van de beklaagde, Clay Shaw. Ferrie zou volgens de ac te van de beschuldiging met Oswald en Shaw de moord hebben voorbereid. En medeschuldigen aan de moord zouden volgens de openbare aanklager, Jim Garrison, nog steeds op vrije voeten zijn. Mevrouw Porter zei als getuige, na confrontatie met Shaw, ook dat zij nooit van Shaw had gehoord voordat het proces in New Orleans was be gonnen. (Dat was een vreemde verkla ring, want Shaw kwam geruime tijd voor de aanvang van het proces al in de publiciteit.) Russo had eerder als getuige ver klaard, dat hij Shaw, Ferrie en Os wald had horen praten over het uit de weg ruimen van president Kennedy. Russo had Oswald beschreven als een slordig geklede man met een baard. De leider van de verdediging, stelde mevrouw Porter verscheidene vragen over haar eerste man. Vraag: Hebt u ooit geweten dat Os wald een baard droeg? Antwoord: Nee. Vraag: Schoor hij zich geregeld? Antwoord: Nie elke dag, maar hij heeft nooit een baard laten staan. Vraag: Droeg hij gewoonlijk schone of vuile kleren? Antwoord: Schone. Vraag: Als. hij uitging droeg hij dan wel eens buitenndssige kleren? Antwoord: Nee. Als hij in New Or leans de stad in ging verkleedde hij zich altijd. Hij trok dan altijd een schoon overhemd aan. Daarmee kwam de verklaring van Russo op losse schroeven te staan. SCHIPHOL Met de karabijn over de schouder bewaken politiemannen op Schiphol toestellen van de Israëli sche luchtvaartmaatschappij EI Al. Men wil niet het minste risico lopen lopen dat zich incidenten voordoen als de beschieting van een Israëlisch vliegtuig op de luchthaven bij Zürich. Onafgebroken werd gepatrouilleerd bij de twee machines van El Al die vrijdagavond op Schiphol landden en zaterdagmiddag weer vertrokken. De ene machine vertrok leeg naar Han nover om daar vracht en passagiers in te nemen. Het andere toestel kreeg op Schiphol vijftig passagiers aan boord. Onder politie-escorte reden de toestel len naar hun startbaan. Zondagochtend zijn een Pools en een Duits schip op de Westerschel- de met elkaar in aanvaring geweest. Het van Polen naar Antwerpen onder weg zijnde 2981 brt. grote Poolse vrachtschip Ojcow en de voor Gent be stemde Duitse kustvaarder Estetor lie pen daarbij lichte averij op, maar bei de schepen hebben de reis vervolgd. EINDHOVEN Een demonstratie tegen de Philipsvestiging in Grieken land, die zaterdagmiddag door de Stu denten Vakbeweging Eindhoven en de Rode Jeugd Eindhoven werd gehouden, is uitgelopen op ongeregeldheden bij het standbeeld van dr. A. Philips op het Stationsplein. Naar de Eindhoven- se politie zondagmiddag op 'n persconfe rentie meedeelde, waren bij deze onge regeldheden ongeveer 500 mensen be trokken. De politie heeft hierby, zoals zy het noemt, gebruik gemaakt van politie honden, die een aantal demonstranten beten. Volgens het actiecomité Eindhoven- Griekenland, in het leven geroepen door de SVB Eindhoven en de Rode Jeugd Eindhoven, werden sommige jongelui zo ernstig gebeten, dat zij in het zie kenhuis een injectie tegen tetanus moes ten gaan halen. Dit actiecomité deel de voorts mee, dat de gemoederen op een gegeven moment zo verhit waren, dat demonstranten een politie-auto be schadigden en met stenen naar de po litie gooiden. De demonstratie, die zich richtte te gen het feit, dat het Philipsconcern in december j.l. een fabriek in Grieken land heeft geopend, was door de poli tiek toegestaan. De betogende jongelui (volgens de demonstranten zelf onge veer 200 in getal, volgens de politie on geveer 80) hebben, naar de politie meedeelde, op hun tocht bij het poli tiebureau halt gehouden en daar on vriendelijkheden aan het adres van de politie geroepen. Zij zouden zich vervolgens niet aan de met de politie afgesproken route heb ben gehouden, maar naar het stand beeld van dr. A. Philips zijn getogen, hetgeen bij het maken van de afspra ken over de demonstratie door de poli tie zou zijn ontraden. Volgens de poli tie, wilden de demonstranten op het standbeeld rode vlaggen en spandoeken bevestigen, maar volgens het actieco mité was het slechts de bedoeling een krans van prikkeldraad bij het stand beeld te leggen. Toen de krans was gelegd werd door de demonstranten het Wilhelmus aan geheven, hetgeen volgens hen voor de politie het sein was om de honden op hen los te laten. De politie deelde op de persconferentie mee, dat vervolgens door buitenstaanders, waartoe volgens getuigen leden van de Philips Bewa kingsdienst zouden hebben behoord, op de betogers was ingeslagen. ROTTERDAM Zelfs in het weekeinde is de belangstelling voor de „Ajax- reizen" zeer groot geweest. Duizenden mensen hebben geboekt om 5 maart drie uur 's middags Ajax in Parijs te steunen in de beslissingswedstrijd tegen het Por tugese Benfica. Verwacht wordt dat men er res ten nog negen dagen geen enkele moeite zal hebben de 25.000 kaarten aan de man te brengen, die aan Ajax zijn toegewezen. In het Stade de Co- lombes in Parijs kunnen ruim 55.000 toeschouwers. Met treinen, bussen en vliegtuigen zullen supporters worden aangevoerd om Ajax naar de volgende ronde te schreeuwen. Woensdag 5 maart wordt een massale snipperdag. Niet alleen in Amsterdam is de be langstelling voor een retourtje Parijs groot. Ook Haagse en Rotterdamse reisbureaus varen wel bij de prestatie van Ajax. Bij het Rotterdamse reisbu reau Dammers en Van der Heide en Co, dat voor een Rotterdams ochtend blad reizen organiseert, boekten dit weekeind enkele honderden mensen zonder dat de prijs bekend was. Bij het reisbureau De Magneet in Alkmaar noemt men de belangstelling tot dusver overweldigend. „We hadden wel verwacht dat het druk zou wor den, maar dat het allemaal zo hard zou gaan, neen". Achttien autobussen zijn volgeboekt. Voorts heeft dit reis bureau twee vliegtuigen bij de KLM gecharterd. Bij KLM Reserveringen was de reactie gisteravond: „Dag en nacht worden we gebeld. Alles zit vol. Alle ochtendvluchten voor 5 maart zijn vol geboekt, nu al, tien dagen van tevoren. Normaal kan men een dag tevoren nog voor Parijs boeken". Martin Air heeft drie vliegtuigen in charter. Ook hier zijn nog mogelijkhe den. „We kunnen die toestellen ten slotte altijd nog meer dan één keer per dag naar Parijs laten vliegen". Het telefonisch antwoordapparaat van Benelux Travel/Intersport in Am sterdam liet weten dat alle driedaag se reizen al zijn volgeboekt. Voor één- en tweedaagse reizen kan men nog wel wat hebben. Ook bij talloze andere reisbureaus stromen de reser veringen binnen. De Nederlandse Spoorwegen wor den actief. Had men eerst afgewacht of er reisbureaus belangstelling had den voor extra-treinen, nu acht men ATHENE Koning Saoed, voorma lig heerser over Saoedi-Arabië is zondag in Athene aan een hartaan val overleden. Hij was daar op 17 december uit Cairo aangekomen. Saoed was gewoon lange perioden in Griekenland te verblijven, nadat hij in 1964 ten gunste van zijn broer, ko ning Feisal, afstand van de troon had gedaan. Koning Saoed werd op 15 januari 1902 geboren. Hij heerste over negentien de van het Arabische schiereiland, de staat Saoedi-Arabië, die door zijn vader, koning Ibn Saoed, met behulp van het zwaard was gesticht. In no vember 1953, na het overlijden van Ibn Saoed volgde de jonge Saoed hem op. Zijn jongere broer, Emir Feisal. werd kroonprins en minister president. Kort voor zijn dood had Ibn Saoed de toenmalige koonprins Saoed tot eerste minister en opper bevelhebber van het leger benoemd, voor die tijd regeerde de vost vrij wel alleen. Saoedi-Aabië is na het sjeikdom Koe weit de tweede olieproducerende staat in de wereld. De olie levert het land meer dan een miljard gulden per jaar op. Indertijd werd een over eenkomst gesloten tussen Ibn Saoed en de Aramco, onder welke naam vier verschillende Amerikaanse maatschappijen in het land opere ren. Volgens deze overeenkomst wordt de winst gelijkelijk tussen de oliemaatschappijen en het koninkrijk verdeeld. Koning Saoed was evenals zijn vader een uitgesproken tegenstander van Israël. Aanvankelijk volgde hij een politiek van samenwerking met Egypte. De toenadering tot dit land werd nog vergroot na de Afro-Aziati- sche conferentie in Bandoeng in 1955. Het stoffelijk overschot van de koning is vanochtend met een Boeing van de Saoedi-Arabische luchtvaartmaat schappij van Athene naar Riad over gebracht. Eerder waren die vlieg tuigen uit Caio, Beiroet en Riad in Athene gearriveerd met familiele den en andere belangstellenden, die zich naar het luxueuze hotel aan de kust begaven waar de vorst was ge storven. Het hele, 150 kamers tellen de hotel was door de koning en zijn gevolg afgehuurd. SCHIPHOL Bij een oom in Alphen aan den Rijn herstelt de veertienjarige Martha Nyhuys van de messteken, die een razend geworden man haar zater dagochtend vroeg in het vliegtuig uit Canada toebracht. Zij werd gewond aan haar linkerwang, linkerschouder, nek en borst. De man, de 24-jarige Per zische bankwerker M. R. Z., is gear resteerd. Midden onder de vlucht van Mont real naar Schiphol met de DC-8 Sir Isaac Newton van de KLM, begon de Pers ruzie te maken. Elf maanden ge leden trok hij van Teheran naar Ca nada. Zijn vader verlangde echter van hem, dat hij naar huis zou terugke ren; hij stuurde zelfs een vliegbiljet. De Pers kwam aan de wens van zijn vader tegemoet, maar kreeg er onder weg alweer spijt van. Hij wilde terug naar Canada, naar Toronto. Met hulp van anderen overmeester den de twee stewards in het vliegtuig de als een razende tekeer gaande man, en bonden hem op een stoel ach terin het toestel. Bij het ochtendgloren, toen een druk heen en weergeloop naar de toiletten achter in de machine ontstond, verslapte de aandacht voor de Pers even. De man maakte daar van gebruik om een mes uit zijn kle ren te wurmen en het touw, waarmee hij zat vastgebonden, kapot te snijden. Wild stekend sprong hij. vervolgens, om zijn woede te koelen, op degene af, die het dichtst bij hem in de buurt stond. Dat was de veertienjarige Mar tha, die op haar beurt voor het toilet stond te wachten. Een arts onder de 102 passagiers verbond het meisje; di rect na aankomst op Schiphol, om kwart over acht in de ochtend, werd Martha naar het Wilhelmina Gasthuis in Amsterdam gereden. Daar bleek, dat de verwondingen zo mee vielen, dat zij later door kon naar de familie in Alphen aan den Volgend maand komt in Londen' de eerste anti-conceptiepil voor honden op de markt. De pil zal alleen verkrijg baar zijn bij dierenartsen. ZOETERMEER Vannacht zijn in Zoetermeer een hooiberg en een op en kele honderden meters afstand gelegen boerenschuur, beide aan dc Rokke- veenseweg, in vlammen opgegaan. De branden braken vrijwel gelijktij dig uit. Bij de blussing waarmee en kele uren waren gemoeid, verleende de brandweer van Benthuizen assisten tie. Persoonlijke ongelukken zijn niet gebeurd. Over de schade is niets be kend. De politie vermoedt dat de branden het werk zijn van een pyromaan. In de nacht van 24 op 25 januari deden zich in Zoetermeer al drie boerderij- branden tegelijk voor, ook toen tamelijk dicht bij elkaar. ADVERTENTIE MARTHA NIJHUIS gedenkwaardige reis Rijn, die zij met haar vader kwam bezoeken. Martha's ouders emigreer den twintig jaar gelden naar Canada. Daar, in Hamilton, werd Martha gebo ren. De Pers is opgesloten in het hoofd bureau van de Amstelveense politie. Hij zal aan de officier van Justitie in Den Haag worden voorgeleid. Dat ge beurt omdat het incident buiten Ne derlands territoir plaats had in een vliegtuig van een maatschappij, waar van het hoofdkantoor in Den Haag staat. DANTUMAWOUDE Mevrouw H. T. Spoor-Dykema, weduwe van de voor malige legercommandant in Indonesië, heeft zaterdagmiddag in Dantumawou- de de naamplaat „Generaal Spoorhoe- ve" onthuld, die is aangebracht op de nieuwe boerderij van de heer W. de Vries. De plannen voor deze naamgeving zijn ontstaan binnen de kring van de afdeling Dantumadeel van het Vetera nen Legioen Nederland, waarvan de heer De Vries lid is. De heer De Vries diende van 1947 tot 1949 als oorlogsvrij williger in Indonesië. Hij was wacht meester bij het Regiment Huzaren van Boreel. De geruchtmakende televisieuitzen dingen over het optreden van de Neder landse strijdkrachten in Indonesië de den hen besluiten zijn nieuwe boerderij „Generaal Spoorhoeve" te noemen. Hij wil hiermee de nagedachtenis van gene raal Spoor en van alle in Indonesië ge vallen Nederlandse militairen eer beto nen. De onthulling van de naamplaat werd bijgewoond door enkele honderden le den van het Veteranen Legioen Neder land, die voor mevrouw Spoor defileer den. Bij de plechtige onthulling waren voorts o.a. aanwezig de commissaris van de Koningin in Friesland, mr. H. P. Linthorst Homan. burgemeester en wethouders van Dantumadeel, de terri toriale bevelhebbers Noord en West en vele andere civiele en militaire autori teiten. de mogelijkheid niet uitgesloten zelf reizen te organiseren. „Met vier- vijfhonderd mensen laten wij een ex tra-trein rijden. Het stadion ligt vlak bij het station". Om de prijs hoeft men het niet te la ten. Voor 35 gulden kan men met de bus in één dag heen en terug naar Pa rijs, toegangskaartje inbegrepen. Een speciale treinreis met de Franse toe- ristendienst kost ongeveer tachtig gul den inclusief twee dagen hotel, en honderd gulden met drie dagen hotel. TEGELEN In de Bongerdstraat In Tegelen is zaterdagmiddag het driejarig meisje C. Ambaum uit Weert, dat met haar ouders bij familie op bezoek was, bij het oversteken van de rijbaan door personenauto overreden. Zondagavond is bij Wanrooy de 81- jarige W. Tijssen uit Rijkevoort, die aan de linkerzijde van de weg liep, on der een auto geraakt. In de nacht van zaterdag op zondag is in de nabijheid van Grootegast een tot nu toe niet geïdentificeerde jon geman bij het te voet oversteken van de rijksweg Groningen Drachten door een auto gesdhept en overleden. Zondagmorgen is een nagenoeg nieuwe personenauto met drie zus ters Franciscanessen uit Woudrichem op Rijksweg 15 van Gorinchem naar Gel- dermalsen van de weg geraakt en in een sloot beland. De bestuurster, de 44-jari ge zuster G. Kunst, is daarbij verdron ken. De 60-jarige L. G. de Jong uit Am stelveen is zondagavond op de pro vinciale weg onder Ouderkerk veronge lukt. Hij reed met zijn auto de voor- rangsweg op, zonder voldoende aan dacht aan het verkeer te wijden. Een aanrijding volgde, waarbij hij om het leven kwam. Op de kruising Amersfoortseweg Rijksweg in De Bilt is zaterdagoch tend de 23-jarige J. T. uit Driebergen op zijn scooter door een auto aangereden en tegen een boom geslingerd. Op weg naar het ziekenhuis overleed hij. De 27-jarige mej. S. M. Kapelle uit Eek en Wiel is zaterdag in haar woonplaats dodelijk gewond, toen zij op de fiets werd aangereden door een per sonenauto. Zaterdagavond is de 58-jarige land bouwer C. Robertsen uit Renswoude met zijn auto op de weg Renswoude Scherpenzeel tegen een boom gereden. De bestuurder was op slag dood. Zondagmorgen is de 46-jarige di recteur van Gemeentewerken van het Belgische Deurne, de heer L. Dieles, onder Ossendrecht- overleden, nadat de door hem bestuurde auto tegen een boom was gereden langs de weg Putte Hoogerheide. HELMOND De Rijkspolitie in Best heeft een internationale boter- smokkelbende ontmaskerd, die zyn ver takkingen heeft in de richting Duitsland. Zaterdagavond omstreeks half twaalf werd de politie in Best getipt, dat er een vrachtauto stond op de ter reinen van de Bestse boterfabriek „Bestse Boter". Twee politiemensen to gen in een politieauto op onderzoek uit. Zij vonden bij het koelhuis van de boterfabriek een vrachtauto, waarin drie mensen bezig waren dozen met boter te dragen. De twee politieman nen arresteerden het drietal. Het bleken de 18-jarige J. A. M. R. uit Gulpen, H. R. (18) uit Valkenburg en de 37-jarige Duitser J. G. uit Jilisch te zijn. Zij hadden de vrachtauto eer der op de avond in Stein (Limburg) bij een transportbedrijf gestolen. Een van de drie heeft daarna het binnen terrein van de boterfabriek weten te bereiken en deed de grote ijzeren poort van het bedrijf open, toen de vracht auto aan kwam rijden. Zij hadden pas 37 dozen (ongeveer 900 kilo boter) in de zeventons vracht auto geladen, toen zij werden gearres teerd. De politie vermoedt met een inter nationale smokkelbende te maken te hebben, omdat de mannen de boter nabij de Duitse grens moesten afleve ren. De mannen die de boterauto daar zouden overnemen, zijn nog niet ge grepen. Anderhalf jaar geleden is in dezelf de boterfabriek ingebroken. Toen werd ruim zes ton koelhuisboter gesto len. Deze inbraak is door de politie nog niet opgehelderd. AMSTERDAM In de ambtswoning van Amsterdams burgemeester, dr. L Samkalden, is zaterdag uitgebreid ge praat over de vraag of een Neder lands wereldhandelscentrum in Am sterdam dan wel in Rotterdam moet worden gebouwd. Beide steden lopen met plannen voor een dergelijk cen trum rond. Aan het gesprek namen aan Amster damse kant burgemeester Samkalden en wethouder G. K. Hamm deel, en aan Rotterdamse zijde burgemeester W. Thomassen en wethouder Polak. Men wil voorlopig niets over verloop en resultaten van het overleg zeggen. Tot rechtstreekse gesprekken tussen Amsterdams en Rotterdams burge meester werd enige maanden geleden besloten toen de kwestie van de vesti gingsplaats voor een Nederlands we reldhandelscentrum aan de minister van Economische Zaken werd voorge legd. Het overleg zal worden voortge zet; daarna zal aan de minister rap port worden uitgebracht. De Oostduitse vice-premier en voorzitter van de Volkskamer, Jo hannes Dieckman, is zaterdag overle den. Dieckmann is 76 jaar geworden.

De Vallei | 1969 | | pagina 5