Honkbalbond gaat meer aandacht aan „de provincie" geven Belgen beheersten strijd om wereldtitel cyclo-cross Apeldoorner Wildeboer bij amateurs tiende Voetbal in het buitenland GOLD SPUR Fondue, bijna een cultus Ada Kok op tournee door Zuid-Afrika Vittorio Adorni al vroeg in vorm Joke van Beusekom en Piet Ridder in Benelux-toernooi duidelijk sterksten Goede 1500 m tijd van Jürgen May Boordroeien dames nu ook in Duitsland Fransman Riotte in Saint Tropez sterkste Competitie-uitslagen in volleybaltop Canada won ijshockey bij Kennedy-spelen Weinig hand met gemeente Circa 275.000 werknemers kregen duurtetoeslag reken eens uit wat u zo per maand bespaart SCHIETUITSLAGEN Geref. Kerk in Zambia zelfstandig \^ilde jacht op dieven in auto Minder strijd Badminton Robur '58 kreeg compliment Bezorgd KERKGANG Roolvink geeft overzicht: Loonsverhogingen Duitsland MET OF ZONDER FILTER Frankrijk Portugal Italië MAANDAG 24 FEBRUARI 1969 UTRECHT Door het vrij onver wachte vertrek naar het buitenland van bondsvoorzitter Van Steeden waren de honkballers genoodzaakt in een va cature te voorzien. Dit gebeurde zater dag j.l. op de algemene jaarvergade ring, die in Utrecht werd gehouden. De keus was overigens niet moeilijk, want vice-voorzitter H. v.d. Stek, die al eni ge tijd de hoogste post in de Honkbal- bond waarnam, had hy al blyk gegeven zoveel goede capaciteiten op dit gebied te bezitten, dat hij terecht in deze functie werd benoemd. De heer v.d. Stek heeft overigens niet al zijn talenten op deze vergadering be hoeven aan te spreken. Het was een vrij tamme bijeenkomst. De nieuwe voorzitter benadrukte in zijn openings woord nog eens het streven van het bondsbestuur om meer „de provincie in te trekken". Er zijn nog te veel AMSTERDAM Samen eet onder anderen de Engelse vrijeslag-zwemster Alex Jackson zal Ada Kok op 10 maart aanstaande naar Zuid-Afrika vertrek ken om daar in een aantal wedstrijden uit te kamen. De wereldrecordhoudster kreeg daarvoor een uitnodiging van de Zuidafrikaanse zwembond. De Belg Eric de Vlaeminck, die eerste werd, op de voet gevolgd door de Westduitser Rolf Wolfshohl. STUTTGART De Belgische deelnemers hebben zondag in Stuttgart de strijd om de wereldtitel cyclo-cross bij de amateurs beheerst. Rene Declerq legde het parcours van 22 kilometer af in 1.09,36 en werd daarmee wereldkampioen. Zijn landgenoot en titelhouder Roger de Vlaeminck moest genoegen nemen met de tweede plaats op 32 seconden. Ook de derde plaats was voor een Belg. Ro bert Vermeire had een achterstand op de winnaar van 56 seconden. De beste Nederlander was de Apeldoorner Gertie Wildeboer, die in 1.13,03 als tiende eindigde. Ook het wereldkampioenschap bij de profs eindigde in een Belgische triomf. Eric de Vlaeminck verdedigde zijn titel met succes en had aan de eind streep een voorsprong van 1 min. 40 sec. op Rolf Wolfshohl (W.-Dld.). Na Wolfshohl gingen de Italianen Renato Longo en Luciano Luciani over de streep. De 25.000 toeschouwers die in ideaal voorjaarsweer het zware, maar uiterst aantrekkelijke parcours van 2750 me ter omzoomden, zagen in de eerste twee van de acht ronden het jachtige veld aangevoerd worden door de vier Belgische deelnemers. Deze demon stratie van macht konden de Belgen niet handhaven. Floor Ongenae viel te rug, maar aan de kop van het veld, dat steeds meer uitgerekt werd, hielden Declerq, De Vlaeminck en Vermeire de concurrentie op afstand. Halverwege de wedstrijd leek Roger de Vlaeminck zijn wereldtitel te zullen verlengen. Hij had een voorsprong van dertig seconden genomen op Declerq maar hij moest van fiets verwisselen doordat een paar spaken in zijn ach terwiel geknapt waren. Van dat opont houd maakte Declerq gebruik om zijn landgenoot te achterhalen, waar na de twee Belgen wiel aan wiel ver der gingen. In de laatste ronde raakte De Vlaeminck zijn toppositie kwijt. Op een uiterst glad, modderig gedeelte gleed hij weg, waarvan Decllerq on middellijk gebruik maakte om de eer ste plaats over te nemen. Ontmoedigd over zoveel tegenslag deed De Vlae minck in het laatste gedeelte van de strijd géén werkelijke moeite meer om de regenboogtrui in zijn bezit te hou den. Bij de profs was er veel minder strijd. Al na de tweede van de negen te rijden maakte Eric de Vlae minck zich los van zijn laatste concur rent, Rolf Wolfshohl. Slechts negen van de 24 renners, die aan de start verschenen, slaagden erin in dezelfde ronde als de wereldkampioen te eindi gen. Bij die negen was Huub Harings, die achtste werd. Na afloop van de strijd gaf Wolfshohl, die anderhalve minuut was achtergeraakt, als zijn mening: „In deze vorm is De Vlae minck absoluut onverslaanbaar. De Vlaeminck is doodgewoon beter dan wie ook." De uitslag van de wedstrijd voor CAGLIARI De Italiaanse wereld kampioen wielrennen op de weg (profs) Vittorio Adorni is het nieuwe seizoen begonnen met een overwinning in de wedstrijd Sassari-Cagliari over 225 kilometer. Adorni had een tijd no dig van 5 uur, 51 minuten en 31 secon den (gemiddelde snelheid 38,385 km/u). Hij versloeg in de eindsprint vijf landgenoten van wie Giuseppe Mi- lioli tweede werd en Luigi Scarbozza derde. De rit was een voorbereiding op de Ronde van Sardinië, die zondag van start ging. De uitslag van Sassari-Cagliari was: 1. Vittorio Adorni (Italië) de 225 km in 5.51,31; 2. Giuseppe Milioli (Italië) z.t.; 3. Luigi Scarbozza (Italië) z.t.; 4. Italo Zilioli (Italië) z.t.; 5. Guido de Rosso (Italië) z.t.; 6. ïchele Dan- celli (Italië) op 14 seconden; 64. Jan Janssen (Ned) op 5.49. amateurs was: 1. Declerq (België) 22 km in 1 uur 9 min. 36 sec., 2. Roger de Vlaeminck (Belg) 1.10,08, 3. Ver- maire (Belg) 1.10,32, 4. Kuster (Zwi) 1.11,06, 5. Livian (It)l.ll,41, 6. Frisch- knecht (Zwi) 1.12,02, 7. Soucek (Tsj) 1.12,18, 8. Bernet (Fr) 1.12,45, 9. On genae (Belg) 1. 12,56; 10. Gert Wildeboer (Ned. 1.13,03. De uitslag van de wedstrijd bij de DEN HAAG Het zesde Benelux- Badminton-toernooi, dat door het weg blijven van de Belgen ander maal een uitsluitend nationaal karakter kreeg, is zondag in de Scheveningse sporthal gewonnen door de jeugdkam pioenen Piet Ridder en Joke van Beuse kom. Voor de tweede maal dit seizoen versloeg Piet Ridder, wat forser van bouw dan zijn eveneens badmintonspe- lende oudere broers, de nationale kam pioen Herman Leidelmeyer (15-9, 15 - 7). Bij de meisjes ging de finale tussen de 16-jarige Joke van Beusekom en de 15-jarige Marjan Luesken. Joke won met 11 - 1, 11 - 6. De nationale kampioene Agnes Geene, die door een misverstand niet kon uitkomen bij de internationale kampioenschappen in Haarlem, had voor dit ranglijsttoernooi niet ingeschreven, omdat zij een in structeurs-opleiding volgt en geen tijd kon vrijmaken. Het ziet ernaar uit, dat Agnes Geene het bij de nationale kam pioenschappen op 29 en 30 maart a.s. in Heerlen niet gemakkelijk zal krij gen. De jeugd is deze winter sterk naar voren gekomen. Dat ondervond de oud-nationale kampioene Felice de Nooyer, die in de eerste ronde met 11- 2, 11 - 2 werd uitgeschakeld door Mar- go ter Metz. Haar zusje Lile ter Metz, derde op de nationale ranglijst achter Agnes Geene en Joke van Beusekom, werd in de halve finales met tweemaal 11-1 verslagen door Marjan Luesken. In de finale van het heren-enkelspel zag Herman Leidelmeyer zijn smashes keer op keer geblokkeerd door de snel reagerende Piet Ridder. De 17-jarige Haarlemmer scoorde zelf met vlij mende backhandsmashes, waarop hij enkele maanden lang zijn training heeft geconcentreerd. Het is niet uitgesloten, dat Piet Ridder alsnog zal mogen deel nemen aan de eerste Europese jeugd kampioenschappen, die op 19 en 20 april in Voorburg worden gehouden. Aanvankelijk was hij daarvoor te oud, maar inmiddels heeft Zweden een voor stel ingediend de leeftijdsgrens enkele maanden te verschuiven. Met Piet Rid der, Joke van Beusekom en Marjan Luesken zou Nederland over een ploeg beschikken, die sterk voor de dag kan komen. beroepsrenners was: 1. Eric de Vlae minck (Belg) 24,750 km in 1 uur 17 min 32 sec., 2. Wolfshohl (WDld) 1.19,04, 3. Longo (It) 1.20,59, 4. Luciani (It) 1.22,59, 5. Nijs (Belg) 1.24,12, 6. Boller (Zwi) 1.24,53, 7. Hermann Gre- tener (Zwi) 1.25,21, 8. Huub Harings (Ned) 1.25,28, 9. Van den Haezevelde (Belg) 1.25,44; 10. Bettinelli (It) 1.25,57. De uitslag hij de amateurs is verder: 28. Cor Rutgers (Ned) 1.17,37, 37. Ad Kooyman (Ned) op 1 ronde. Het landenklassement bij de ama teurs werd gewonnen door België met zes punten voor Zwitserland (28) en Italië(35). Nederland eindigde op de achtste plaats met 75 punten. DORTMUND Jürgen May heeft zondag in de Westfalen Halle in Dort mund zijn eerste Westduitse atletiekti- tel veroverd. De wereldrecordhouder op de 100 meter, die in 1967 van Oost- naar West-Duitsland vluchtte en na een lan ge schorsing begin dit jaar weer het recht kreeg op wedstrijden uit te ko men, won bij de Duitse indoorkampioen schappen de 1500 meter in 3 minuten en 41.4 seconden. May verbeterde daar mee het Duitse record dat hij begin 1966 in Oost-Berlijn op 3.41.7 had ge bracht. De 26-jarige May had in Dort mund geen concurrentie. Karl Heinz Schirmeyer eindigde met bijna zeven seconden achterstand op de tweede plaats. De tussentijden van May waren 400 m (55.2), en 800 m (1.53.9). Het of ficieuze indoorwereldrecord staat met 3.40.7 op naam van Michel Jazy (Fr.). HEILBRONN De Westduitse roei- bond heeft besloten dit seizoen over te gaan tot boordroeien voor dames. In tegenstelling met hetgeen onder meer in Nederland, Denemarken, Engeland en de Oosteuropese landen gebruikelijk is, kwamen de Westduitse dames tot nu toe slechts in de scullingnummers uit. De nummers vier met stuurvrouw en de acht werden niet geroeid, omdat de bond daar principiële bezwaren tegen had. Men achtte het boordroeien voor dames te zwaar. SAINT TROPEZ De Franse wiel renner Riotte heeft zaterdag in Saint Tropez een internationaal criterium over 165 kilometer gewonnen in 5 uur, 2 minuten en 6 seconden. Huub Zilver berg, Jos van der Vleuten en Cees Haast eindigden respectievelijk als 13e, 14e en 15e, op zes seconden van de winnaar. Heren US—HML/CLV 0—3 AMVJ/AmsterdamSFC 30 BlokkeerHevok uitg. ValuasOrawi 31 AMVJ/RotterdamCito 23 Libanon '50Tornado 31 Dames Haag '68Isala uitg. BoemerangHML/CLV 31 Armada SFC 31 Valbovol Rapid M 30 PSV— Vred./Achilles III 03 BekkerveldKaranoi 32 witte plekken op de kaart van Neder land, met andere woorden te veel ge bieden, waar honkbal niet of nauwelijks van de grond is gekomen. In dit ver band krijgen ook de rayons steeds meer zelfstandigheid en verantwoordelijk heid. Daar dit uiteraard ook financiële gevolgen zal hebben, wil de Honkbal- bond zich, meer dan voorheen, tot het bedrijfsleven gaan richten om de nood zakelijke geldelijke steun te verkrij gen. Twee bekende spelers kwamen dit maal in aanmerking voor het bondson- derscheidingsteken, namelijk Rob Hoff man en Dolf de Zwart. Met instemming ontving de vergade ring de mededeling, dat men zich ern stig beraadt over een herziening van de competitiestructuur. Men wil de promo tiekansen groter maken (Robur '58 werd hiervan in het afgelopen seizoen de dupe), hetgeen tevens de taak van de competitieleider aanmerkelijk kan verlichten, daar dan ook de maand sep tember beschikbaar is voor competitie wedstrijden. Ook het stichten van een nationaal honkbalcentrum is een grote wens van het bondsbestuur. Diverse sportbonden zijn de honkbalbond hierin al voorgegaan en steeds tot grote vol doeing. Wat de internationale contacten be treft ziet de toekomst er niet al te roos kleurig uit. Uitnodigingen voor ons na tionale team om o.a. te komen spelen in Columbia, Ned. Antillen en Zambia heeft men uit geldgebrek moeten afwij zen. Evenzo een uitnodiging voor het jeugdteam om naar de Amerika te ko men. Daartegenover staat het komende jaar wel weer de komst van dr. W. Ar- ce met een Amerikaans studententeam. Voor het Apeldoornse Robur '58 kreeg het uitreiken van de kampioensbekers en medailles ditmaal een bijzonder tintje. Was het in ontvangst nemen van de diverse attributen i.v.m. het in 1968 behaalde kampioenschap in de derde klasse op zichzelf al een feestelijke ge beurtenis, aanvoerder T. v.d. Sluis leek toch wel blij verrast bij het speciale compliment, dat zijn vereniging kreeg. Ten aanhore van de gehele vergadering prees het bondsbestuur het prachtige moreel van de Apeldoornse club, die men voor 1969 dezelfde teamspirit toe wenste, als in het verleden al zo vaak al getoond. De „slugger", een onderscheiding voor hem, die zich in het afgelopen sei zoen het meest verdienstelijk heeft ge maakt voor honkbal, ging ditmaal naar de heer H. Knol, de grote man achter de schermen bij de Haarlemse Honkbal- week. Enkele afgevaardigden bleken zeer bezorgd over de gevolgen van de BTW voor hun recettes. Het bondsbestuur bleek die zorgen te delen en voelt veel voor een gezamenlijke actie van de sportbonden bij de overheid. Via de NSF zijn hiervoor de eerste contacten al gelegd. Ook de neiging, die de over heid thans toont om de uitgaven voor de sport steeds meer te beperken, blijkt velen in de Nederlandse sportwe reld ernstig te verontrusten. Slechts twee zaken waren voor een aantal afgevaardigden reden om het spreekgestoelte te beklimmen. De eer ste maal gebeurde dit bij het door het bondsbestuur ingezonden voorstel tot contributieverhoging ten behoeve van de rayons. Ondanks fel verzet uit o.a. Haarlem en Rotterdam kreeg dit voor stel toch de vereiste meerderheid. Moeilijker ging het bij de sbusidie, die de Bond wilde geven voor het maand- bald Honkbal-Baseball. Ook een vurig pleidooi van secretaris Martin Bremer „mocht niet baten. De honkbalpropa- ganda-vereniging „De Kieviten" werd de grote redder in de nood door het be nodigde bedrag beschikbaar te stellen. LAKE PLACID Canada heeft het ijshockey toernooi gewonnen tijdens de Kennedyspelen, die in Lake Placid wor den gehouden. De Canadezen versloegen zaterdag in de laatste wedstrijd de Verenigde Staten met 4-2. Tsjecho-Slo- wakije won met 13-2 van Zweden en eindigde als tweede. Tn de Rivierenwijk in Utrecht voelt *- méér dan de helft van de leden van de Gereformeerde Kerk zich niet of slechts losjes verbonden met de ge meente in de wijk. Wel gaat 80 procent van de leden elke zondag naar de kerk, bijna 30 procent gaat zelfs twee maal per zondag, maar slechts een vijf de heeft echt belangstelling voor wijk- avonden, waar men koffie drinkt en over allerlei onderwerpen kan praten. Deze cijfers zijn verzameld bij een enquête onder de leden van 15 jaar en ouder. Volgens de informatiedienst van de Gereformeerde Kerken in Neder land, kunnen deze cijfers misschien typerend zijn .oor andere gemeenten. De Utrechtse Rivierenwijk is een ta melijk „verouderde" wijk. Het aantal bejaarde leden is er ongeveer tien pro cent hoger lan gemiddeld in de Gere formeerde kerken van de stad Utrecht. Van de ljden van 15 jaar en ouder zei 56 procent over het algemeen wel graag naar de kerk te gaan. De vraag daarover: „Wat vindt u van de kerk diensten; gaat u graag naar de kerk?", werd door maar zes procent negatief beantwoord. Eenderde gaat soms wel graag, maar niet altijd en vijf procent zou wel meer willen gaan, maar is vaak verhinderd. Over de kerkgang denken de ouderen wel positiever dan de jongeren. Van de groep van 15 t/m 19 jaar gaat één kwart graag aar de kerk. boven de vijftig jaar driekwart. Beneden de vijf tig jaar gaat minder dan 20 procent ge woonlijk tweemaal per zondag naar de kerk. Men gaat het meest naar de kerk in de eigen wijk (80 procent), terwijl toch een opmerkelijk geringe behoefte blijkt te bestaan aan uitbreiding van de con tacten met andere gemeenteleden in de wijk. Op de vraag: „Voelt u zich nauw, tamelijk nauw of losjes met de kerke lijke gemeente in de Rivierenwijk ver bonden?", antwoordde maar twaalf procent: „Heel nauw". Slechts een min derheid, éénderde, vindt trouwens zo'n nauwe band heel erg belangrijk. De meeste leden blijken, wat de on derlinge contacten in de gemeente be treft, al een soort verzadigingspunt te hebben bereikt. De meeste ondervraag den zeiden namelijk, dat ze eigenlijk al genoeg contacten hebben met leden in de wijk. DEN HAAG Tot op heden zijn ca. 275.000 werknemers in enigerlei vorm duurtetoeslagen toegekend, aldus heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, B. Roolvink, meege deeld in antwoord op vragen van vier KVP-Kamerled en. Duurtetoeslagen zijn toegekend in on geveer 250 ondernemingen in tien be drijfstakken. Verwijzend naar de verhoging met vijf procent van AOW- en AWW-uit- keringen meent minister Roolvink, dat de huidige wettelijke bepalingen hem voldoende bevoegdheid geven om een bevredigend slagvaardig beleid te voeren. Zeer binnenkort zal een wetsontwerp worden ingediend dat beoogt een mi nimumdagloon in te voeren in de uit keringen krachtens de Werkloosheids^ wet. Slechts twee van de 26 bedrijfsver enigingen, voor de mijnindustrie en het agrarisch bedrijf, hebben nog niet be sloten maatregelen te treffen op het ge bied van de zgn. verlengde ziekengeld uitkering. De minister heeft tevens een over- DEN HAAG Na een wilde achter volging. waaraan zes surveilance- autos van de Haagse politie en twin tig politiemannen deelnamen, is zater dagnacht de 41-jarige bouwvakarbei der H. J. M. aangehouden. Voor een waarde van tienduizend aan gestolen goederen werd in beslag genomen. De achtervolging begon, toen op de Brouwersgracht de bestuurder van een Volkswagenbusje niet reageerde op een stopteken van de politie. Na een wilde rit, raakte het busje in een slip en werd onbruikbaar. Twee mannen sprongen eruit, en verdwenen in de Scheveningse Bosjes. In het achtergelaten busje werd de buit gevonden van een inbraak in een supermarkkt bij Delft. Ook het busje bleek gestolen te zijn. De tweede man is niet gevonden. LONDEN De slechte weersom standigheden hebben voor de tweede achtereenvolgende maal het competi tievoetbal in Groot-Brittannië lam ge legd. Van de elf wedstrijden in de eer ste divisie konden er in Engeland slechts drie doorgang vinden. Liverpool ver speelde bij West Ham United een punt (11) en raakte relatief verder achter op leider Leeds United, dat niet in het veld kwam. Leeds heeft nu twee pun ten voorsprong en een wedstrijd meer in handen. West Ham, dat voor het eerst in tien weken weer op eigen veld aantrad wegens afgelastingen en be kerwedstrijden op neutraal terrein, nam in de eerste helft de leiding door een treffer van John Sissons. Hunt zorg de echter na de rust voor de gelijkma ker. Als Liverpool en West Ham Uni ted volgende week hun beslissingswed strijden in de vijfde ronde van het toernooi om de F.A. Cup winnen, spe len zij in de zesde ronde wederom te gen elkaar. Sunderland heeft weer weinig pretti ge herinneringen overgehouden aan het Londense bezoek. Eerder in de compe titie moest het West Ham United acht doelpunten toestaan en ook Tottenham Hotspur was succesvol tegen Sunder land met vijf treffers. Deze keer sloeg Chelsea toe: 51. In een tijdsbestek van slechts achttien minuten, in de tweede helft, slaagde Bobby Tambling er in viermaal te scoren. In de reste rende wedstrijd Tottenham Wolver hampton gaf Roger Morgai. de thuis club de leiding. Het was zijn eerste doelpunt voor zijn nieuwe club, die hem voor bijna 900.000 gulden van Queens Park Rangers overnam. Hugh Curran redde voor Wolverhampton uiteinde lijk een punt: 11. BONN Net als in Groot-Brittannië en andere Westeuropese landen moest zaterdag in West-Duitsland Koning Voetbal voor sneeuwhopen, watermas sa's en bevroren grond capituleren. In de bundesliga bleven drie wedstrijden over, alle in Zuid-Duitsland. Lijstaan voerder Bayern München (31 punten uit 23 wedstrijden) won thuis met 20 ADVERTENTIE ga ook over op gold spur en spaar 55 ctjs per pakje oc UJ O w CU f/3 SINCC <7*2 FILTER van Eintracht Frankfurt en staat nu vier punten voor op Eintracht Braunsch weig. Bayern München heeft echter twee wedstrijden meer gespeeld. Het heeft drie maanden geduurd voordat Bayern weer een thuiszege behaalde. De 20 was nog een veel te magere beloning voor het grote overwicht van de gastheren. Het bleef in de eerste helft bij treffers van Brenniger en Roth. De 1. F.C. Nürnberg, vorig jaar nog zo succesrijk met het nationale kampioenschap, behaalde sinds vijf tien weken weer een overwinning. Het sterke München 1860 kreeg tegen de „Klub", hartstochtelijk aangemoedigd door 45.000 getrouwen, geen enkele kans: 30. Op 30 oktober van het vorig jaar wonnen de „Merkelboys" voor het laatst. In Nürnberg heeft men van die tijd gewacht op de ommekeer, die de F.C. van de laatste plaats in de rang lijst omhoog moet stuwen en het ziet er nu eindelijk naar uit, dat de inzin king teboven is gekomen. Küppers pas seerde Radenkovic, die een straf van vier weken schorsing boven het hoofd hangt, tweemaal- en de jarige Kroth vond vier minuten voor tijd het net. De vijf doelpunten bij de wedstrijd VFB Stuttgart MSV Duisburg vielen alle na de pauze. Lehmann gaf de gasten in de 55e minuut uit een strafschop de leiding. Sieloff bracht een kwartier la ter de partijen weer op gelijke hoogte, eveneens van elf meter. Daarna liep Stuttgart uit door treffers van Menne en Haaga. In de laatste minuut scoor de Budde nog tegen (32). Stuttgart klom door deze zege naar de met Mün chen 1860 gedeelde derde plaats. PARIJS De uitslagen van de wed strijden, die in dit weekeinde in de eer ste klasse van de Franse voetbalcom petitie werden gespeeld, zijn: Valen ciennes - St. Etienne 11; Strassbourg - Bordeaux 11Lyon - Metz 01Bas- tia - Red Star 21; Marseille - Ajaccio 30; Rouen - Sedan 01; Rennes - So- chaux 32. De top van de ranglijst is: 1. St. Etienne 22 - 36, 2. Bordeaux 21 - 33, 3. Rouen 22 - 26, 4. Metz. 21 - 24. LISSABON Benfica heeft zondag, door in een uitwedstrijd Atletico met 02 te verslaan, de leiding genomen in de eerste divisie van de Portugese competitie. F.C. Porto verspeelde zijn eerste plaats door een nederlaag. Ben fica vergaarde uit 19 wedstrijden 29 punten. F.C. Porto en Guimaraes heb ben eenzelfde totaal, doch kwamen 20 maal in het veld. De uitslagen zijn: Sporting - F.C. Por to 21; Guimaraes - Academica 21; Atletico - Benfica 02; Sanjoanense - Setubal 14; Varzim - Belenenses 11; CUF - Tornar 2—0. Stand: 1. Benfica 29 punten uit 19 wed strijden, 2. G.C. Porto en Guimaraes 29 pnt. uit 20 wedstr., 4. Setubal 26 pnt., 5. CUF 24 pnt. ROME De uitslagen van de wed strijden, zondag gespeeld voor de eer ste divisie van de Italiaanse voetbal competitie, luiden: Lanerossi - Atalan ta 31; Bologna - Juventus 11; Gag- liari - Internazionale 10; AC Milan - Fiorentina 00; Palermo - Sampdoria 10; Roma - Napoli 00; Torino - Ve rona 40; Varese - Pisa 31. Stand na 19 wedstrijden: 1. Cagliari 29 pnt., 2. AC Milan en Fiorentina 28, 4. Internazionale en Juventus 21. SCHERPENZEEL De leden van de Scherpenzeelse schietvereniging be haalden in hun laatst gehouden wed strijden op de binnenbaan de volgende resultaten: J. ten Broek 93, A. ter Burg 92, E. v.d. Werk 92, A. v. Eist 91, J. Koot 90, M. Berendsen 90, A. v. Garde- ren 89, J. Koudijs 88, T. v. Rustenho- ven 86, H. Pater 85, P. Engelenburg 85, H. v. Ginkel 85. W. v. Leuveren 82, B. Geershuizen 82, A. C. v. Dus- schoten 81, J. v. Eist 73, K. Schepel 73, IT. Valkenburg 73 en A. Blanken 71 punten. De vereniging neemt op donderdag 27 februari deel aan de grote nationale I schietwedstrijden te Otterlo. zicht gepubliceerd van de tot 19 fe bruari bekende loonsverhogingen dtt per 1 januari zjjn ingegaan. Hier xyn verbeteringen die later ingaan, zoals op basis van een loonindexeringsclausul^ verbeteringen van pensioenen of vakan tie-uitkeringen of arbeidsverkorting, niet in opgenomen. Bedryfstakken met meer dan 10.009 werknemers: bankbedrijf (225.500 werk nemers) 6,7% loonsverhoging; haven* (22.000) 7%; metaalindustrie (255.000) 5,5% (per 1 juft 2%); metaalnijverheid (handarbeiders) (175.000) 5% (per 1 juli 2%); schoenindustrie (16.000) 6,8%; tex tielindustrie (60.000) 5,9%. Bedryfstakken met 5.000-10.000 werk>- nemers: houtbedrijf (8.000) 1,1 (per 1-11-1968 werden de lonen met 6,3% verhoogd); sigarenindustrie (8.000) 7,7%, vleeswarenindustrie (9.400) 6%. Bedrijfstakken met 1.000-5.000 werk nemers: apothekersassistenten (4.000) 9% loonsverhoging; brouwerijen (4.000) 8%; goud- en zilvernijverheid (2.500) 5% (per 1 juli 2%); hout- en emballage industrie (3.300) 6 houtwarenindustri» e.d. (4.200) 6,55%; lederindustrie (4.300) 6,9%; lederwdTenindustrie (3.500) 6%. UTRECHT In Zambia is de gere formeerde kerk, die ontstaan is uit d« zending van de Nederduits gerefor meerde kerk in Zuid Afrika, zelfstan dig geworden. Op de eerste synode van de gerefor meerde kerk van Zambia, die vroeger Bantoekerk heette, was ook de presi dent van Zambia, dr Kaunda, aanwe zig. De synode besloot onder andere in Lusaka, de hoofdstad van het land, een nieuwe theologische sohool te bouwen in de omgeving van de staats-universi- teit. De oude school in het binnenland wordt vormingscentrum voor gemeen teleden en kerkelijke werkers. De kerk telt op het ogenblik 28 plaat selijke gemeenten. In het moderamen van de synode zit maar één zendeling, de andere leden zijn jonge Zambiase predikanten. Elk jaar willen meer vader landers thuis nog eens genieten van de „vreemde happen", die ze buiten de grenzen tijdens hun vakantie hebben genoten. Het „Wat de boer niet kent, dat enzoverder" wordt steeds minder typisch Nederlands. Met fondue is het helemaal erg. De fondue met kaas of vlees is bijna een cultus aan het wor den. Het ritueel dat bij deze maaltijd hoort, vraagt daar ook om. Het vlug naar binnen werken van de geboden spijs is er niet bij. Sinds de fondue in het begin van de jaren zestig (vooral met vlees) een grote vlucht nam in ons land, prikken enke le bedrijfstakken daar een vorkje van mee. Voor een lekkerbek vleesfon due kan gaan eten bij de huise lijke haard, moet hij zich eerst een pan met bijpassend kom foortje aanschaffen. Dan komt de slager aan de beurt, die nog nooit zoveel biefstuk de deur uit zag gaan als de laatste ja ren. Voorts zijn er nog de im porteurs en wederverkopers van de uitgebreide verzame ling sauzen, die het aan een vorkje in de hete olie ge schroeide stukje vlees de pi kante smaak moeten verlenen. Voor de afwerking zorgt de wijn en het stokbrood. Gezien de grote aantallen pannen die de winkels uitgaan, moeten er heel wat Nederlan ders fondue eten. Want naar schatting zijn dat 40.000 pan nen per jaar. Vergeleken met het begin der jaren zestig bete kent dat een verzesvoudiging van de verkoop. De prijs van een pan met komfoortje ligt tussen de 55 en 80 gulden. Na Zwitserland en België wordt in Nederland het meest vleesfondue gegeten. Dan pas komen Frankrijk en Italië, lan den waar de rage toch al eer der op gang is gekomen. De Nederlandse fabrikanten van pannen, waarvan Metawa in Tiel de grootste is (18.000 sets in de Benelux), hebben concur rentie van Zwitserse, Scandi navische en vooral Japanse fabrieken. Die Japanse pan nen liggen in een lagere prijs klasse. Volgens Metawa wordt de toenemende belangstelling voor vleesfondue door de vol gende factoren gestimuleerd: de verruimde welvaart; het snobisme wat buurman doet, wil ik ook het neuzen over de grens, de gezelligheid die het samenzijn rond de vleespot geeft. Ook de handel in sauzen be leeft een enorme opbloei. De laatste drie jaren steeg de im port van de exclusieve sausjes met 70 tot 80 procent. Jaar lijks gaan zo'n 150.000 flesjes naar de klant, waarbij dan niet de ketchup, worcestershi- resaus en mayonaise zijn mee gerekend. Die gaan met mil joenen tegelijk. In de lente gaan enkele wa renhuizen en levensmiddelen- bedrijven zelfs in een landelij ke actie een voorlichtingsweek over vleesfondue houden.

De Vallei | 1969 | | pagina 8