Hans' krankzinnigheid zou voor Nol vrijspraak betekenen suggestie voor verbetering van uw woning. AMRO BANK a Gouverneur Ferrier vroeg advocaat een oplossing te zoeken Doen plegen van is niet ten laste gelegd Regering houdt Schermerhorn niet tegen 1 I' i „Laat je rijden" niet altijd verstandiger Bisschoppen wijden vasten brief aan ontwikkelingswerk „Hans' getuigenverklaring tegen Nol is waardeloos" Coupon voor folder. Ouwe NoVs advocaat meent dat een nieuw psychiatrisch onderzoek Van Z. ontoerekeningsvatbaar zou verklaren Kabinetscrisis in Suriname Bouwpatroons akkoord met nieuwe c.a.o. „Nieuw Rechts wil radio- en tv-zendtijd Het Financieringsplan voor Woningverbetering. Voor de modernisering van uw keuken bijvoor beeld, of verbouwing in uw huis. Voor het bouwen van een garage of de aanleg van C. V. Voor zulke plannen is geld nodig en voor dat geld is er een suggestie van de AMRO Bank: het Finan cieringsplan voor Woningverbetering. Een lening waarvan u samen met de AMRO Bank de grootte bepaalt en de aflossingstijd (tot maximaal 8 jaar). Een lening waarvoor geen onderpand verlangd wordt en die een ingebouwde zekerheid bij overlijden heeft: het nog terug te betalen bedrag wordt dan kwijtgescholden. Hoe gaat zo'n lening in zijn werk? Een voorbeeld: Stel, u wilt uw keuken moderni seren en denkt daar een bedrag van ƒ3000,- voor nodig te hebben. Dan leent u die ƒ3000,- van de AMRO Bank. U komt met de bank overeen dat bedrag in bijvoorbeeld 48 maanden terug te betalen. Dan betaalt u maandelijks 74,30, in totaal: 48 x 74,30 3.566,40. Dus betaalt u in die 4 jaar 566,40 aan financieringskosten, inclusief rente, administratiekosten en overlijdensrisico. Dat is maandelijks nog geen 12,-. Meer weten over het Financieringsplan? Er ligt een interessante folder over dit Plan bij het AMRO-kantoor in uw buurt. Een folder die u trou wens nog makkelijker thuis kunt krijgen. U hoeft alleen even de onderstaande coupon in te vullen en op te sturen. AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK Graag ontvang ik van u nadere informatie over het Financieringsplan voor Woningverbetering. Stuurt u mij daarom uw folder toe. Naam Straatg Woonplaatsj| (Stuur deze coupon in blokletters ingevuld aan: AMRO Bank, Antwoordnummer 441, Amsterdam. Plak geen postzegel op de envelop, die is voor onze rekening). 99 GEEN GEWICHT LOUCHE GETUIGEN Wastafel, verstopt. Is er nog Fifax? Nee! Haal het even bij de drogist. BESTIALITEIT VER LICHTPUNT GELIJMDE KNOOP "Voel es hoe glad geweldige snelscheercrême, die Bartex!" JONGEREN VRAGEN GROEP VAN 18 OM MEER OPENHEID ARRESTATIES INZAKE MORFINESMOKKEL HANDDRUK DOSSIER HARTAANVAL DOODT 60-JARIGE VROUW TIJDENS RIJ-EXAMEN „Statuut herzien" „Geen zakenkabinet" STUDENTEN BETRAPT OP STELEN VAN MENSELIJKE BOTTEN DUUR GLAASJE OP Die regenjas kan ik zelf wel waterdicht maken. Met Harmisol van mijn drogist. DALEND LEDENTAL BIJ N.V.S.H. Overstekend echtpaar door auto geschept Pagina 6 DINSDAG 25 FEBRUARI 1969 ADVERTENTIE UTRECHT De 26-jarige Hans van Z. zou een nieuw psychiatrisch onderzoek moeten ondergaan. Dan zou blij ken dat hij volledig ontoerekeningsvatbaar is. Dat werd gistermiddag voor de Utrechtse rechtbank niet naar voren gebracht door de raadsman van Hans zelf, maar door de advocaat van (Ouwe) Nol R., mr. B. F. J. Simon. Mr. Si mon betrok die stelling in zijn pleidooi, omdat het hem de kans bood op twee manieren vrijspraak voor zijn cliënt te bedingen. Nols advocaat, die vorige week door Hans „amateur psychiater" was genoemd, zei: „Van Z. is naar mijn vaste overtuiging een krankzinnige, die strafrechtelijk niet toe rekeningsvatbaar is. Prof. dr. J. Kloek en dokter J. G. Schnitzler, die met hun staf in de Psychiatrische Observa tiekliniek tot de conclusie zijn gekomen, dat hij minimaal toerekeningsvatbaar is, kunnen zich vergissen. Daarom zou de rechtbank de zaak moeten terugwijzen naar de rechter-commissaris voor een nader psychiatrisch onder zoek door een team van zes of acht van de beste Neder landse psychiaters, neurologen en psychologen". Als de rechtbank voor een nieuw on derzoek zou voelen en als dat onder zoek de uitslag zou krijgen die mr. Si mon gisteren met zekerheid voorspelde, dan zou dat voor Nol vrijspraak moeten betekenen. Mr. Simon ette uiteen dat de uitlokking die de officier van justitie aan Nol ten laste heeft gelegd, alleen bewezen kan worden verklaard als de uitgelokte een dader is met een eigen strafrechtelijke verantwoordelijkheid. Dat is ook het geval bij de met lagere straffen bedreigde medeplichtige, die de officier in de telastelegging heeft op genomen voor het geval uitlokking niet wordt bewezen. Zou Hans volledig ontoerekeningsvat baar ijn en dus strafrechtelijk hele maal niet verantwoordelijk, dan zou er volgens mr. Simon bij Nol alleen sprake kunnen zijn geweest van „doen plegen" van misdrijven. Daar spreekt de -telast- legging niet over en dus zou Nol dan moeten worden vrijgesproken, aldus de constructie van Nols advocaat. Hij had zijn juridische vondst verpakt in een urenlang pleidooi vol citaten van onder meer Multatuli, Simon Wiesen- thal en Anatole France en uit het Oude Testament en de Grote Katechismus. Ouwe Nol zelf keek vol verbazing en soms wrevelig hoe de volzinnen in de drie moderne talen uit de mond van zijn raadsman vloeiden, maar hij zag toch geen reden in te grijpen. Nol had vorige week elf al te pas en meestal te onpas voor de recht bank laten blijken dat hij er bezwaar tegen had dat Hans tegen hem getuigde en dat zag hij tot zijn voldoening mr. Simon nu ook doen, zij het met andere, moeilijker, maar ook nettere woorden. Zelfs al zou de rechtbank de conclusie van het door prof. Kloek en dokter Schnitzler uitgebrachte psychiatrisch rapport accepteren, en dus aannemen dat Hans voor een gering deel strafrech telijk verantwoordelijk is, dan nog zou zijn verklaring als getuige tegen Nol geen gewicht in de schaal mogen leg gen, aldus mr. Simon. „Wat is de getuigenverklaring waard van iemand voor wie het menselijk le ven niets waard is, van iemand die aan een ziekelijke fantasie lijdt en voor wie de waarheid dus niet heilig is? Ik zeg niet dat Nol een voet heeft gezet op de weg, die naar de heiligheid leidt, maar het kan waar zijn dat hij gelijk heeft, dat een slechte man dit keer een goede zaak heeft", betoogde de advocaat. Goed, er waren nog wel een paar handenvol getuigen die hadden verteld dat Nol bij hen ook al was aangekomen met het plan voor overvallen op de Heeswijkse boer Reijer de Bruin, de winkelier J. J. A. Donse en de weduwe Betje Woortmeijer, maar daar moest de rechtbank niet te zwaar aan tillen. Volgens de in het angelsaksische recht gebruikelijke methode (hij heeft jaren lang in Canada gepraktizeerd) vocht mr. Simon ook de betrouwbaarheid van deze getuigen aan. „Dit getuigenmateriaal deugt niet, het zijn louche getuigen die graag zelf eens een proef wilden nemen met de slachtoffers, die Nol zou hebben voor gesteld of zó maar eens kwamen ho ren. Enkelen van hen wilden hier bo vendien niet komen. Theoretisch kun nen we dan volstaan met het voorle- ADVERTENT1E zen van de verklaring die zij bij de politie hebben afgelegd, maar we moeten ons wel tien keer bedenken voordat we die gebruiken in zo'n be langrijke zaak." Nols raadsman meende, dat deze ge tuigen alleen konden weten wat Nol hun eventueel had voorgesteld, maar niet of Nol dat zelf ook aan Hans had voorgesteld. Volgens mr. Simon hadden ze ook geen van allen uitdrukkelijk de overtuiging gekregen dat het slachtoffer een overval niet mocht overleven. „Van Z. had de loden pijp al gehan teerd bij Coby van der Voort voordat hi Nol leerde kennen", voerde mr. Simon aan, eraan voorbijgaand dat Hans zelf had verklaard voor het doden van Co by eerst advies te hebben ingewonnen bij Ouwe Nol. „Nol kende niet het talent van Hans voor dergelijke misdrijven, hij kende niet de ontzettende behoefte bij hem om een medemens te doden. Niet alleen behoefde Hans' moordlust niet door Nol te worden opgewekt, maar ook zijn geld- lust niet, want Hans had toch al voor inbraken in de jeugdgevangenis geze ten. Mr. Simon repte helemaal niet over de enkele vragen die Caroline Gigli voor de rechtbank had beantwoord, hoewel zij op uitdrukkelijk verzoek van Nol als getuige was gehoord. Hij sprak hele maal niet over de blonde jongeman die Caroline de nacht voor de overval op de weduwe Woortmeijer in Hans' bed had zien liggen en waarover mr. Simon donderdag een vraag had gesteld die Hans zo onhandelbaar had gemaakt dat hij onder hevig verzet uit de rechtszaal was verwijderd. Wel bracht de advo caat „de bestialiteit" van Hans ter spra ke en de huiver die hij zei te voelen bij de gedachte aan een vrijlating van Hans „over tien of twintig jaar". De strafmaat die de officier had voor gesteld voor Ouwe Nol was op zichzelf ook al red envoor kritische aantekenin gen van mr. Simon. „Acht jaar en ter beschikkingstelling is voor mijn 76-jari- ge cliënt niets anders dan levenslang, maar alleen verkoop je het gemakkelij ker dan levenslang. Dat er nu nog voor de eerste keer in zijn leven terbeschik kingstelling tegen hem wordt geëist, is hetzelfde als het leren tanden poetsen van iemand die zijn natuurlijke gebit al kwijt is." De raadsman van Hans, mr. F. P. v. Ravenswaay, maakte in een compacter en zakelijker gehouden pleidooi ook be zwaren tegen de eis tegen zyn cliënt. „Als men deze jongeman levenslang plus terbeschikkingstelling zou geven, zou dat het leven voor hem uitzichtloos maken. Ook al moet de maatschappij worden beveiligd, in de verdere toe komst moet hem toch een kans worden geboden nog eens iets met zijn leven te beginnen. Een lange, maar toch tijdelij ke gevangenisstraf zou hem een licht puntje op lange afstand bieden", aldus mr. Van Ravenswaay. Dat zou verantwoord zijn, meende de raadsman, „want ik zie drie elkaar ra kende lijnen. Ten eerste: die van de moord op Coby van der Voort. Een der gelijk gevaar is over als men hem in de medische begeleiding menselijke contac ten heeft gegeven. Ten tweede: de roof moorden. Dat is over als hij betere maatschappelijke contacten heeft dan hij had. Ten derde: de medische bege leiding in zijn detentie, die hem volgens de psychiaters kan verbeteren. Die drie lijnen samen bieden de mogelijkheid de eis niet te volgen." Mr. Van Ravenswaay wilde aan het bewijsmateriaal tegen Hans niet tornen, met uitzondering van het materiaal in zake de door Hans ontkende moord op Elly Hagers uit Rotterdam. „Er is geen enkel bewijs dat Hans haar zelfs maar heeft gekend. Tegenover haar man en een andere getuige heeft zij wel gespro ken over de vrienden die zij kende, maar daarbij heeft zij nooit over Hans gesproken." De stille getuigen, het halskettinkje en de manchetknoop die bij het lijk wa ren gevonden, waren volgens de advo caat ook niet doorslaggevend. „Er zijn tienduizenden van dat soort kettinkjes. De manchetknoop was gelijmd en mijn cliënt zegt dat zijn gevoel voor schoon heid hem er altijd van zou hebben weerhouden een gelijmde manchet knoop te dragen." Mr. Van Ravenswaay geloofde niet dat de beelden, die Hans had gehad van de moord op Elly Hagers erop duidden, dat hij daarbij in een schemertoestand zou hebben gehandeld. „Dan zouden die beelden exact juist moeten zijn en dat zijn ze niet, want hij zegt dat Elly's ra dio met de volumeregelaar aan en af werd gezet, maar in werkelijkheid ge beurde dat met een druktoets." De raadsman vergeleek het met de beelden die Hans ook heeft gehad van ADVERTENTIE DELFT De voorzitters van de jon gerenorganisaties van CHU en KVP willen dat de groep van Achttien nog voor het einde van dit jaar een con cept-programma klaar heeft. De heren Jac. Stienen (KVPJG) en Jac. Huysen (CHJO) vinden het verder noodzakelijk, dat de groep een eigen secretariaat krijgt, los van de drie par tijen. De Achttien moeten ook meer be kend maken over hun activiteiten bin nenskamers. De jongenrenvoorzitters vinden ten slotte dat de Achttien behalve een pro gramma ook bekend moeten maken op welke manier zij een regeringspartner denken te kiezen en hoe de keus na de verkiezingen moet worden waar ge maakt. Men zal het in de groep eens moeten zijn over de persoon van de mi nister-president die ht gezamenlijk pro gramma zal moeten uitvoeren, menen de heren Stienen en Huysen. SCHEVENINGEN De leden van de Nederlandse aannemers- en pa troonsbond voor de bouwbedrijven heb ben de cao voor de bouw aanvaard. De loonsverhogingen (6,5 procent op 1 maart en 5Vi op I januari 1970) zu/len tot gevolg hebben dat op 1 januari vol gend jaar het pakket loonkosten met zestien procent zal zijn gestegen. Op een matig bezochte extra-leden vergadering in het Kurhaus te Scheve- ningen, noemde bondsvoorzitter L. J. Te Pas de afspraken over de loonsver hogingen redelijk. Hij kantte zich tegen het uitstellen van de huurverhoging, want daarin zit opgesloten dat de huis eigenaren terughoudend zullen worden bij het geven van opdrachten. TRIëST De Italiaanse politie heeft 2 Turken en 'n Syriër gearresteerd, die ir> hun auto 18 kilo morfine hadden ver borgen. De politie van Triëst kreeg de tip van de Joegoslavische politie, dat de morfine verborgen zat in een dubbele bodem van de wagen, die in Istanboel op de trein was gezet met bestemming Triëst. De Joegoslavische politie heeft al eer der voor bijna anderhalf miljoen gulden aan morfine, afkomstig van smokke laars, verzameld. O Vrijdag jl. is in Den Haag de kolo nel-vlieger b.d. C. J. M. Nass, on derdirecteur en hoofd van het bureau luchtvaartpolitieke ontwikkeling van de KLM, op 59-jarige leeftijd overleden. de moord op de homofiele filmregisseur Claude Berkeley. „Daarvan heeft hij ook precies de auto beschreven en die beschrijving klopte. Maar hij zei erbij dat er bij die auto iets aan de rem man keerde en dat klopte niet met de werke lijkheid." Mr. Van Ravenswaay betreurde het dat de officier de moord op Elly Hagers ook nog in de dagvaarding had opge nomen, buiten de moorden die Hans wel vlot bekend had. „Wat betreft Elly Ha gers zou een vrijspraak noch een ver oordeling me bevredigen", aldus de ad vocaat. „Maar er is zoveel twijfel dat er alleen een vrijspraak mag volgen." Oe officier van Justitie, mr. A. So- merwil, had een kwartier beraad nodig voor een antwoord op het pleidooi van mr. Van Ravenswaay (het pleidooi van mr. Simon liet hij onweersproken), een kwartier dat Hans gebruikte om mr. Simon met wie hij vorige week zo fel in conflict was geweest de hand te drukken. „Na deze zaak zou ik nog wel eens met u willen praten", zei hij tegen Nols advocaat. Mr. Somerwil voerde vervolgens aan dat een levenslange gevangenisstraf door gratie kan worden omgezet in de door Hans' advocaat gevraagde tijdelij ke gevangenisstraf. Bovendien kan de gevangenisstraf al ten uitvoer worden gelegd in een inrichting voor psychopa-> ten, zodat een behandeling niet op het verstrijken van de gevangenisstraf be hoeft te wachten. Hans zelf had daar gisteren niets over op te merken. „Ik heb vrijdag bij het requisitoir pas gehoord hoe men over mijn daden denkt. Als ik werkelijk het recht heb daar in een laatste woord iets op te zeggen, dan verzoek ik 24 uur uit stel. De rechtbank probeerde niet aan dit voor een Nederlandse strafzaak unieke verzoek te tornen, maar willig de het, welwillend als steeds, na een kort beraad in. De president, mr. D. v. Zeben: „De rechtbank zou u willen voorstellen morgenochtend om tien uur. Heeft u dan voldoende tijd voor voor bereiding?" Dat had Hans, zodat er van daag dus nog een vervolg zou worden gebreid aan de al twee weken durende zitting. De rechtbank had van de gele genheid gebruik willen maken vandaag tegelijkertijd het laatste woord van Nol aan te horen, maar de bejaarde ver dachte maakte daar prompt bezwaar tegen: „Ik wil nu toch ook wel wat zeg gen. Ik wou onmiddellijke invrijheid stelling." „Over dat verzoek zullen we morgenochtend uitspraak doen", zei mr. Van Zeben. Nol had nog wel wat meer op zjjn lever en zwaaiend met een deel van zijn dossier stapte hij het podium op naar de rechterstafel. Een parketwacht, die hem dat wilde beletten, kreeg toegebe ten: „U staat hier toch niet terecht; ik sta hier terecht." Tot de rechtbank sprak hij geruststellend: „U hoeft niet bang te zijn, ik ben geen moordenaar." Met felle handgebaren naar het dos sierstuk tekende hij er protest tegen aan dat niet alle getuigen die tijdens het vooronderzoek waren gehoord, ook voor de rechttbank waren opgeroepen. Enkele getuigen die wel waren verschenen zou den moeten worden gearresteerd we gens meineed. „Kijkt u maar, ik heb alles aangetekend", riep hij. „Goed, legt u dat dan over, dan kunnen we dit rustig bekijken", stelde president voor. „Neenee", weigerde Nol langgerekt, op de toon van ik-heb-je-wel-door. „Neen, dat wil ik houden. Ik heb al eerder pa pieren aan de justitie afgegeven en die zijn zoekgeraakt." BARENDRECHT De zestigjarige mevrouw J. H. E. RoostMenge uit Barendrecht is tijdens het praktisch ge deelte van haar rij-examen aan een hartaanval overleden. Het examen was net begonnen toen de vrouw onwel werd en over het stuur viel. Ze had al verschillende keren geprobeerd het rij bewijs te bemachtigen. PARAMARIBO Gouverneur Fer rier heeft de heer H. M. C. Bergen op gedragen de mogelijkheid te onderzoe ken voor een oplossing van de kabi netscrisis in Suriname. De heer Bergen hoopt zaterdag rapport uit te kunnen brengen. Heurta Milana Celvius Bergen (54) is advocaat in Paramaribo en voorzitter van de rekenkamer van Suriname. De informateur is oud-voorzitter van de Staten. Hij treedt op als consul voor West-Duitsland. Hij is vroeger lid ge weest van de NPS, de partij van de de missionaire minister-president Pen- gel. Hij verliet die partij in 1955 en is sindsdien partijloos. In het blad van het NKV, Ruim Zicht, schreef de ondervoorzitter van dit vak verbond, J. A. G. Alders, gisteren dat de Nederlandse regering het Konink rijksstatuut op de kortst mogelijke ter mijn moet herzien. Hij vreest voor de mogelijkheid, dat de heer J. A. Pengel terugkeert als premier en dat er dan gevaarlijke spanningen in Suriname zullen optreden. „Bij werkelijke onlusten kan de heer Pengel interventie eisen van de ko ninkrijksregering. De in Suriname ge legerde Nederlandse troepen zouden verwikkeld kunnen raken i een bin nenlandse strijd. Onze soldaten zou den dan «omen te staan aan de zijde van een bewind, dat op z'n zachtst ge zegd geen voorbeeld is van democratic sche onkreukbaarheid", aldus de heer Alders. Ook zou Nederland zijn ver antwoordelijkheid niet waar kunnen maken „zonder de schijn van neo-kolo- nialisme op zich te laden". Uit Paramaribo wordt nog ge; ld dal de croupiers van de twee daar geves tigde casino's in staking zijn gegaan wegens een conflict over een ontslag kwestie. DEN HAAG De regering heeft er geen bezwaar tegen, dat oud-premier Schermerhorn zijn dagboek, dat hij als voorzitter van de commissie-generaal heeft gemaakt, publiceert voorzover dit dagboek gegevens bevat waarover hij vrijelijk kan beschikken. Aldus heeft premier De Jong in antwoord op vra gen van het Tweede-Kamerlid F. Goedhart (P.v.d.A.) meegedeeld. In Nederland zijn geen bepalingen, die oud-ministers of hen, die een ande re belangrijke politieke positie hebben bekleed, beletten hun „persoonlijke ge denkschriften" te publiceren. Dit zou strijdig zijn met het grondwetsartikel volgens hetwelk niemand voorafgaand verlof nodig heeft om door de drukpers gedachten of gevoelens te openbaren, behoudens ieders verantwoordelijkheid volgens de wet. Als persoonlijke gedenkschriften wor den beschouwd aantekeningen van ge dachten en gegevens, waarover men persoonlijk vrijelijk de beschikking heeft. Particulieren dienen echter niet te beslissen of het bekendmaken van gegevens die eigendom zijn van de staat of een andere mogendheid, zoals gehei me notulen, codetelegrammen en stuk ken uit de ministerraad. „Uiteraard" beschikt dr. Beel, vice- voorzitter van de Raad van State, niet over middelen om memoires van bij voorbeeld oud-ministers te blokkeren, aldus premier De Jong. De gedachte, dat dit wel mogelijk zou zijn, is waarschijnlijk ontstaan door een misverstand. In het verleden heeft de heer Beel toen zijn oordeel vyerd ge vraagd over wel of niet publiceren geantwoord, dat hem dit onverstandig leek. Indien iemand, die een overheids functie bekleed heeft en voornemens is voor eigen verantwoordelijkheid per soonlijke gedenkschriften te publiceren, vooraf het oordeel vraagt van iemand, wiens oordeel hij belangrijk acht en op grond van de uitkomst daarvan besluit niet tot publikatie over te gaan, kan niet worden gesproken van verhinderen of blokkeren van dergelijke memoires. UTRECHT - De man, die afgelopen zaterdagavond na het drinken van een paar borrels een verstandig besluit dacht te nemen door zich naar huis te laten rijden, moet de diensten van zijn „chauffeur" wel duur betalen: herstel van vier zwaar beschadigde personen auto's, een in het water zoekgeraakte personenauto, een gedeeltelijk bescha digde vrachtwagen, een verkreukeld ijzeren hek, een kapotte lichtmast en tenslotte zijn eigen auto in de kreukels. De „chauffeur"? Niet te vinden De 20-jarige Utrechtenaar S. F. dacht zaterdagavond aan de Langegracht in Maarssen een goede handel te hebben gedaan door zijn auto een Triumph te ruilen voor een grote Citroën. Met de oorspronkelijke bezitter van deze auta ging hij na afloop een borreltje drinken in het nabijgelegen café. Bij het naar huis gaan voelde hij zich niet in staat de geruilde wagen te besturen en vroeg een tot nog toe onbekende man hem naar huis te rijden. Bij het wegrijden botste de Citroën tegen een aan dezelfde kant van de weg geparkeerde auto. Een tweede auto werd geschampt, een ijzeren hek kon niet worden vermeden en ook een licht mast moest het ontgelden. Daarop schoot de wagen naar de andere kant van de weg, ramde een personenauto en schoof een Daf de rivier de Vecht in. Tenslotte duwde de Citroën een ande re personenauto onder een geparkeerde vrachtwagen, die met stenen was be laden, en kwam tot stilstand. In paniek rende de „chauffeur" met drie andere inzittenden het duister in met achter lating van een versufte eigenaar, die straks de rekening van de aangerichte schade krijgt gepresenteerd: ongeveer twintigduizend gulden. De Utrechtse duikersclub „Nautilus" heeft tevergeefs gedregd naar de in het water terecht gekomen Daf. De rijks politie te water in Utrecht zou later een poging doen de auto boven water te halen. ADVERTENTIE AMSTERDAM De party Nieuw Rechts heeft b(j minister Klompé (Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk) een verzoek ingediend om zend tijd voor radio en televisie. Nieuw Rechts heeft dit verzoek ge daan op grond van het feit, dat ook aan de Politieke Partij Radicalen zend tijd is toegewezen, hoewel ook deze partij bij de laatste verkiezingen niet bestond. In de Omroepwet staat dat de mi nister zendtijd kan toewijzen aan po litieke partijen of groeperingen, die bij de laatste verkiezing voor de Tweede Kamer één of meer zetels hebben ver worven. „Als er voor de P.P.R. van deze be paling in de Omroepwet is afgeweken, dan dient dat ook voor ons te worden gedaan", meent het bestuur van Nieuw Rechts. ADVERTENTIE DEN HAAG De Nederlandse bis schoppen hebben dit jaar hun vasten brief gewijd aan het ontwikkelingswerk. Zij gaan ervan uit, dat ontwikkelings werk een plicht van sociale rechtvaar digheid is. De brief zal zondag aan alle roomskatholieke kerken verkrijgbaar zijn. Het is duidelijk, zo schrijven de bis schoppen, dat de internationale verhou dingen alleen door de politieke wil van alle landen, en met name van de rijke en machtige, veranderd kunnen worden. Maar wij moeten dan wel beseffen, al dus de bisschoppen, dat die politieke wil niet alleen tot stand komt door de poli tici, maar ook door de aandrang van de kiezers, die achter hen staan. Dit betekent praktisch, dat de kiezers de veranderingen werkelijk willen en be reid zij de noodzakelijke offers daar voor te brengen. De internationale solidariteit demon streert zich ook in sympathie en morele steun voor de slachtoffers van onder drukking en uitbuiting, met name in die landen, waar een kleine groep van rij ken de macht in handen heeft en elke verandering probeert tegen te houden. In die landen is een sociale en politie ke revolutie noodzakelijk. Deze verdient onze sympathieke en morele steun, al is grote terughhoudendheid geboden ten aanzien van het gebruik van geweld, zo staat in de vastenbrief! De bisschoppen zijn van oordeel dat •r in Nederland wat te gemakkelijk wordt gedacht over de noodzaak en de mogelijkheid van de gewelddadige re volutie in Zuid-Amerika. Zij vinden dat wij ons hebben in te stellen en voor te bereiden op een geweldloze vorm van verzet. Over de kwestie van bevolkingspoli tiek en geboorteregeling verklaren de bisschoppen: „Indien de menselijke vrijheid en de menselijke waardigheid onverkort gehandhaafd blijven, kunnen in onze pluriforme maatschappij katho lieke politici hun medewerking geven aan het tot stand komen van hulppro jecten van bevolkingpolitieke aard". DEN HAAG De Nederlandse Ver eniging voor Sexuele Hervorming is in oktober van het vorig jaar bfjna zesdui zend leden kwijtgeraakt. Een maand daarna bedankten nog ruim zeshonderd leden. Op 31 januari van dit jaar had de NVSH 189.022 leden, bijna negenduizend minder dan dertien maanden daarvoor. Toen waren 197.757 Nederlanders bij de vereniging aangesloten. De oorzaken van de bedankjes waren de nieuwe verschijningsvorm van het maandblad „Sextant" en de interne strijd over het loskoppelen van de con sultatiebureaus. Op een maandagavond te Paramari bo gehouden propagandavergadering van de Nationale Partij Suriname heeft de derrtissionaire premier Pengel ge zegd, dat zijn partij geen zakenkabinet wenst, en zal blijven samenwerken met de Actiegroep en de Surinaamse Demo cratische Partij (SDP). Zolang deze partijen zich niet terug trekken, zal ook de NPS niets doen, hoe wel ze, aldus de heer Pengel, bereid is om desnoods „morgenochtend" de ver kiezingen in te gaan. Hij zei, dat zijn partij hersens genoeg had om de huidige moeilijkheden op te lossen en meende, dat jaloersheid de oorzaak van alle narigheid was. „Te gen jaloersheid, zegt men bestaat geen medicijn, maar laat men ervan overtuigd zijn, dat de NPS voor alles een medicijn heeft". Fractievoorzitter Sof van de NPS in de Staten merkte op, dat zolang de drie partijen (NPS, Actiegroep en SDP) sa men zouden werken, de oppositie niets zou kunnen doen. Zijn partij had geen behoefte aan een informateur. De NPS kent in deze kwestie slechts een forma teur en dat is Johan Adolf Pengel. Ove rigens, zo zei de heer Sof, begrijpt de NPS niet „waarnaar de informateur moet informeren". In een slotwoord zei de heer Pengel nog dat zijn partij niets moet hebben van informateurs, omdat de partij wel in staat is om orde op zaken te stellen. De vergadering werd bijgewoond door vier- tot vijfduizend mensen- WARMOND De politic heeft v(jf Leidse studenten van de juridische fa culteit op heterdaad betrapt, toen ze bezig waren beenderen te stelen uit het knekelhuisje van de hervormde be graafplaats. Ook waren er graven open gebroken, waaronder een familiegraf. De laatste jaren is de begraafplaats in Warmond steeds het doelwit geweest van Leidse studenten. Pas geleden werden een paar studen ten betrapt met twee jutezakken vol knoken die ze, zoals ze zeiden, nodig hadden voor hun studie. SAS VAN GENT Maandagmid dag is in Sas van Gent de 39-jarige mevrouw R. M. Seir-van Vlaanderen uit Assenede (België), bij een ver keersongeval om het leven gekomen. Zji werd met haar fiets door een vrachtauto aangereden en was vrijwel op slag dood.

De Vallei | 1969 | | pagina 6