Soames: overtuigd Europeaan Diplomatiek conflict voor de Engelsen steeds pijnlijker Saigon wil van bomstop af Omdat de bus soms lang op zich laat wachten als't sneeuwt. Voor u 372% op uw salarisrekening en desgewenst een maand salaris extra als gezinskrediet en voor u Splitsing in Palestijns Bevrijdings front MIX MARINER-6 OP WEG NAAR MARS Specialisatie van middenbedrijven noodzakelijk de bank waar ook zich thuis voelt Samenwerking Nederhorst en Pakhoed FRANSEN PROTESTEREN, AMERIKANEN KWAAD BELGISCH VORSTENPAAR NAAR AMERIKA Winkeliers in Frankrijk gaan staken Ky gaat met Nixon praten Familiedrama in Mulhouse JO SCHOLTEIM'S Ned. Middenstandsbank: MAN VAN DE DAAD GROTE KANS BRITSE PRIESTERS VRAGEN BESCHERMING VAN CELIBAAT RAPPORT Daarom, daarom, daarom: Davitamon io. Elke dag. Allemaal. LOISDEIS/PARIJS - De Engelse regering heeft er gisteren flink van langs ge kregen in het diplomatieke conflict met Parijs. VERSCHIL BLIJFT TWIJFEL Hoe? Heel eenvoudig. Open een salarisrekening bij onze bank, de NMB. U profiteert dan van 31/2% rentevergoeding. Bovendien is er de mogelijkheid een maandsalaris extra op te nemen als gezinskrediet. Als rekeninghouder geniet u een uitgebreide persoonlijke service. Zo kunt u bijvoor beeld gebruik maken van betaalcheques, waarmee u bijna overal betalen kunt. OVERVALLERS EL AL- VLIEGTUIG NAJAAR VOOR DE RECHTER DRIE DODEN zelf bakken met het gaat zó gemakkelijk DOELMATIG RENTEWINST Pagina 7 DINSDAG 25 FEBRUARI 1969 ADVERTENTIE LONDEN - Elke verdachtmaking, dat de Brits-Franse ruzie is veroor zaakt doordat de Britse ambassa deur in Parijs onvoldoende Frans spreekt, kan met stelligheid worden ontkend. Arthur Christopher John Soames. de omstreden diplomaat in deze kwestie, spreekt vloeiend Frans. Hij leerde dat niet alleen op de be faamde kostschool Eton, maar voor al ook toen hij tijdens de Tweede Wereldoorlog in Noord-Afrika ver bindingsofficier was bij het Franse vreemdelingenlegioen. Hij werd daarvoor beloond met het Croix de Guerre. Na de Tweede Wereldoorlog werd de nu 48-jarige Soames assistent mi litair attaché in Parijs; ook toen was er dus volop gelegenheid om zijn Frans te verbeteren. Deze forse, gezette schoonzoon van wijlen Sir Winston Churchill hij trouwde in 1947 met diens jong ste dochter Mary is een bekend conservatief politicus. Vooral als mi nister van Landbouw heeft hij naam gemaakt. Dat was tijdens de eerste Britse poging om toegang te krij gen tot de Europese Economische Gemeenschap. Toch was het de socialistische re gering-Wilson, die Soames in 1968 als ambassadeur benoemde in Parijs. Men wilde daar een man van de daad, een overtuigd Europeaan. Dat is Christopher Soames van meet af aan geweest. Na Eton ging Soames naar de Koninklijke Militaire Academie Sandhurst, waar hij in 1939 afstu deerde. Hij werd beëdigd als officier bij een beroemd garde-regiment. Soames vocht tegen de Duitsers en Italianen in Noord-Afrika. Defensie en landbouw hebben Christopher Söames altijd het mees te geboeid. Dit bleek toen hij een maal in 1950 een zetel verover de in het Lagerhuis. Eerst was hij geruime tijd parlementair privé-se- cretaris van zijn schoonvader Chur chill. In die functie deed hij zeer ve le politieke en diplomatieke ervarin gen op, want hij reisde dikwijls mee met Churchill naar internationale conferenties. Tenslotte deed hij zijn intrede in de regering als minister van Oorlog en in 1960 ook in het kernkabinet, als minister van Landbouw. In die tijd ijverde Soames al voor een toe treding van Engeland tot de EEG. Nadat de socialisten in 1964 aan de macht waren gekomen, werd hij lid van het zogenaamde conservatie ve schaduwkabinet. Daar hield hij zich bezig met de hem zo vertrouw de onderwerpen: defensie en land bouw. Zijn benoeming in Parijs zag hij in eerste plaats als een grote kans om zijn land te helpen bij de pogingen de EEG binnen te komen. Misschien meer als poilticus dan als diplomaat. Soames heeft een helder en snel werkend verstand. Als minister was hij indertijd bijzonder bekwaam. 0 Koning Boudewijn en koningin Fabiola hebben gisteren de Ame rikaanse president Richard Nixon in het koninklijk paleis te Brussel ont vangen voor de lunch. Nïxon nodigde het Belgische vorstenpaar uit voor een bezoek aan de VS als de Apollo-10 naar de maan zal worden afgevuurd. PARIJS Voor de eerste maal se dert lange tijd gaan de Franse winke liers in staking. Daarvoor is uitgekozen de datum van 5 maart, waarop Ajax en Benfica hun beslissingswedstrijd in Parijs spelen. Op die dag zullen de winkeliers hun zaken sluiten tussen 13.00 en 18.00 uur, juist voldoende om naar de wedstrijd te gaan. Na 18.00 uur zullen zij onge twijfeld weer openen, niet alleen omdat er hier geen officiële sluitingstijd be staat, maar bovendien om de schade van een verloren middag in te halen. Met deze stakingsactie wil de midden stand druk zetten achter zijn eisen: 1 Erkenning van een fiscaal salaris voor een winkelier; 2 Een afschaffing van de patentbelas ting; 3 Een vereenvoudiging van de b.t.w., zodat de winkelier niet langer meer een soort adjunct-belastingontvanger is; 4 Een diepgaande hervorming van de verplichte ziekteverzekering voor de eigenaars van middenstandsza ken. LONDEN De roomskatholieke Priestersvereniging in Enge/and, die ongeveer driehonderd priesters verte genwoordigt, heeft gisteren een drin gend beroep gedaan op paus Paulus „het priestercelibaat altijd te bescher men". De vereniging vreest dat de kwestie van het celibaat naar de wens van de Nederlandse bisschoppen aan de orde zal komen tijdens de bisschoppenconfe rentie in Chur (Zwitserland) later dit jaar. De vereniging, die is opgericht na de meningsverskhillen rond de encycliek „Humanae Vitae" over de geboortenre- geling, vraagt de paus onder andere: „Als de priesters in Nederland wordt toegestaan te huwen hoe kan men later dit dan aan anderen ontzeggen?" De priesters zeggen voorts in hun brief, dat „de heiligheid van het huwe lijksleven en de reddende discipline van de priesterlijke onthouding" dage lijks en in gelijke mate brutaal wor den aangevallen. „Wij bidden dat onze roeping niet wordt beroofd van zijn kroon: het priestercelibaat", aldus de brief. PARIJS (Reuter) Zuid-Vietnam wil zo snel mogelijk van president Nixon weten of het mogelijk is de bom bardementen op Noord-Vietnam te her vatten nu de Viet-Cong Zuidvietname- se steden blijft beschieten. Nguygen Cao Ky, de Zuidvietnamese vice-president, zal de kwestie zondag in Parijs met Nixon bespreken. Ky ver trok gisteren van Saigon naar de Fran se hoofdstad, waar de Amerikaanse president vrijdag aankomt voor overleg met de Franse president, Charles de Gaulle. De laatste dag van Nixons driedaag se bezoek aan Parijs, zondag, zal ge heel in het teken staan van de kwestie- Vietnam. Henry Cabot Lodge, de be langrijkste Amerikaanse onderhande laar bij het vredesoverleg in Parijs, zal de president rapport uitbrengen van de stand van zaken op politiek en militair terrein inzake Vietnam. Tevoren zal de Zuidvietnamese onder handelingsdelegatie in de Franse hoofd stad de beschietingen door de Viet- Cong ter sprake brengen in het weke lijkse overleg tussen de betrokken par tijen. Deze komen donderdag weer bij een. De regering in Saigon herinnerde er gisteren aan dat vruchtbare vredesbe sprekingen onmogelijk zijn zolang de Viet-Cong Zuidvietnamese steden onder vuur blijft nemen. Dit standpunt was al vertolkt door de vorige Amerikaanse CAO KY naar Parijs president, Johnsan, toen hij vorig jaar november de bombardementen op Noord-Vietnam stopzette. De jongste aanvallen van de Viet- Cong hebben tot nog 'oe aan naar schatting honderd Zuidvietnamese bur gers het leven gekost. Ten minste 112 mensen liepen verwondingen op. ADVERTENTIE Davitamon 10. het complete drageetje dat zorgt voor extra weerstand en ffvitamine-reserve 1. De Franse regering heeft er gisteren in Londen officieel tegen geprotesteerd dat de inhoud van het geheime verslag over een onderhoud tussen De Gaulle en ambassadeur Soames in de openbaarheid is gekomen. De Fransen vinden bovendien, dat de woorden van De Gaulle zijn verdraaid. 2. De Verenigde Staten zijn er boos over, dat zij pas vorige week vrijdag door Engeland officieel op de hoogte zijn gesteld van wat er aan de hand was. Het heeft Washington bovendien teleurgesteld, dat de regering-Nixon zo onvolledig is ingelicht, zo is gisteren gebleken. 3. Intussen heeft de Westduitse bonds kanselier Kiesinger er nog een schep je bovenop gedaan. Hij heeft de Britse premier aangemoedigd op de voorstel len van De Gaulle in te gaan en met de Franse regering te gaan praten. In Bonn gelooft men, dat de Franse voor stellen niet nieuw zijn. Alleen het feit, dat De Gaulle met de Britse regering wilde praten was werkelijk nieuw, aldus een zegsman in Bonn. In Parijs en in Londen blijft men een uiteenlopende uitleg geven van de be sprekingen tussen De Gaulle en Soames. De Fransen houden vol dat De Gaulle niet zijn goedkeuring aan de inhoud van het verslag heeft gegeven. De Britse minister van Buitenlandse Zaken Ste wart, heet echter in het Lagerhuis in Londen verklaard, dat zijn collega De- bré hem had verteld, dat De Gaulle het verslag had ingezien en dat er niets in stond waarmee De Gaulle het niet eens kon zijn. Stewart ontkende, dat de woorden van De Gaulle opzettelijk an ders zouden zijn weergegeven. In Franse kringen vraagt men zich af of Soames wel helemaal op de hoogte is geweest met De Gaulles denkbeelden. Volgens hen kennen de meeste diplomaten in Parijs de Fran se visie op het toekomstig Europa wel. Men vraagt zich daarom in Pa rijs af of Soames in zijn enthousias me om de Fransen en Engelsen dich ter bij elkaar te brengen meer uit De Gaulles woorden heeft gehaald dan er in heeft gezeten. Overigens twijfelt men ook in Enge land er aan of de Britse regering er goed aan heeft gedaan andere landen in te lichten over de inhoud van het ge heime verslag. De conservatieven in het Lagerhuis vinden, dat men wat voorzichtiger en diplomatieker te werk had moeten gaan. De permanente raad van de West- europese Unie komt morgen volgens plan in Londen bijeen. Er staan „rou tinekwesties" op de agenda. Zondag is in een sloot bij de Dub- belsteijnlaan te Dubbeldam het stoffelijk overschot gevonden van de 52-jarige heer J. van Pelt. Waarschijn lijk is hij zaterdagavond, door de duis ternis misleid, te water geraakt. de heer W. J. de Pol] Commercieel Medewerker kantoor Roosendaal NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Veenendaal: Markt 5. Ede: Breelaan 1. Tiel: Hoogeinde 3. BEIROET De splitsing tussen de „progressieven" en de „rechtervleugel" van het Palestijnse Bevrijdingsfront is definitief. De progressieve vleugel van de Arabische verzetsorganisatie heeft gisteren in Beiroet bekendgemaakt een zelfstandige organisatie te zijn gewor den onder de naam „Democratisch Volksbevrijdingsfront". Vorige week vielen bij gevechten tussen de beide groepen in de Jordaanse hoofdstad Am man aan beide zijden doden en gewon den. De nieuwe organisatie is de meest Marxistische en staat ondier leiding van Najef Hawatmeh en een Arabier die al leen bekend staat onder de naam „Has san". Hawatmeh verzette zich al gerui me tijd tegen dr. Georges Habasj, stich ter van het volksfront voor de bevrij ding van Palestina. Het Democratisch Volksbevrijdings front zegt in een communiqué dat de Palestijnse bevrijdingsoorlog onafschei delijk verbonden is met de bevrijdings- strijd in de rest van Azië, Afrika en La- tijns-Amerika. Het front gaat de ban den nauwer aanhalen met alle machten, die het „imperialisme en de reactie vij andig gezind zijn en zal nauw verbon den blijven met alle machten van het socialistische kamp". „Het vraagstuk van de bevrijding van Palestina is regelrecht verbonden met de wereldstrijd tegen het imperialisme en de reactie zoals Israël verbonden is met het wereldimperialisme in zijn ge heel en het Amerikaanse imperialisme". ZÜRICH Het proces tegen de Ara bieren, die vorige week een vliegtuig van El Al op het vliegveld van Zürich hebben beschoten, zal op zfjn vroegst in de herfst beginnen. Dat heeft de federale procureur van Zwitserland gisteren verklaard. Het zelfde geldt voor de Israëliër die één van de terristen tijdens hun aanval heeft doodgeschoten. De betrokken machine van de El Al is zondag naar Tel Aviv teruggevlogen, na het met kunst- en vliegwerk te zijn opgelapt. De luchtdrukinstallatie in de cabine was niet hersteld, zodat 't vlieg tuig op een hoogte van minder dan zes kilometer naar huis moest. De beman ning moest zuurstofmaskers dragen. PARIJS Een vader heeft gisteren te Mulhouse in een vlaag van zwaar moedigheid zjjn drie kinderen, zjjn ze ventigjarige moeder en een achtjarig nichtje willen meesleuren in de verstik kingsdood, die hjj voor zichzelf had ge kozen. Twee van de kinderen, Lea (8) en Pierre (10) kwamen door het gas om, evenals hun grootmoeder. Het derde kind, Serge (11) verkeert in levensge vaar. Hijzelf en zijn nichtje, Martihe zijn gered. Het drama werd ontdekt door de moe der van 't nichtje, die haar kind gister ochtend kwam halen. Zij vond de deur van haar woning op slot. Wel hoorde zij binnen duidelijk gesteun. Verlamd van schrik deed zij niets en bleef twee uur lang voor de deur staan. Dat trok de aandacht van de buurvrouw, die de politie waarsphuwde. Volgens de artsen zouden alle slacht offers dit drama overléefd hebben, als de moeder van het nichtje meteen alarm had geslagen. De man had aanvallen van zwaar moedigheid sedert zijn vrouw hem een jaar geleden in de steek had gelaten om een veel jongere man te volgen. Bij echtscheiding waren de kinderen aan de man toegewezen omdat zijn moeder bij hem inwoonde, die ze kon verzorgen. ADVERTENTIE KEUS UIT 6 SOORTEN GEBAK cocoskoek 1.59 amandeltaart 1.94 gemberkoek 1.55 boterkoek 1.28 vruchtencake 1.87 cake 1.52 KAAP KENNEDY De Amerika nen hebben gisteren een onbemand ruimtevaartuig, de Mariner-6, in de richting van Mars gelanceerd om de geheimen van die planeet te ontsluie ren. Over een maand wordt nog een ruimteschip naar Mars gezonden. De Mariner-6 moet de planeet over vijf maanden, op 31 juli, bereiken en op 3200 km afstand passeren. Hoewel de Mariner-7 een maand later wordt gelanceerd komt zij slechts vijf dagen na de Mariner-6 bij Mars aan. De 400 kilo wegende ruimteschepen zijn elk met twee televisiecamera's uitge rust. De beelden, die over een afstand van circa 108 miljoen km naar de aar de worden geseind, zullen voorwerpen met een doorsnede van 270 meter nog duidelijk tonen. De Mariners gaan het klimaat en de atmosfeer onderzoeken, chemische analyses verrichten en de temperatuur meten. In 1971 gaan twee ruimteschepen drie maanden lang rond Mars cirkelen. Twee jaar later willen Amerikaanse geleerden twee ruimte schepen - met instrumenten een zachte landing op de planeet laten maken. Uit de gegevens die de Mariners-6 en -7 naar de aarde zullen sturen, hoopt men te kunnen opmaken of er volgens menselijk inzicht leven op de planeet kan bestaan. De enige fo to's „van nabij" waarover men tot dusver beschikt zij die, welke in 1965 door de Mariner-4 naar de aarde werden gezonden. Dit ruimtevaartuig passeer de Mars op 10.000 km afstand. Uit de overgezonden foto's en andere gege vens bleek, dat de atmosfeer zeer ijl is en dat de oppervlakte overdekt is met kraters, zoals de maan. De Rus sen hebben verscheidene vergeefse po gingen gedaan om ruimtesondes in de buurt van Mars te brengen. Verwacht wordt dat zij de huidige gunstige pe riode, die zich slechts eens in de paar jaar voordoet, voor een nieuwe poging zullen benutten. A MSTERDAM De stroom van fusieberichten is voor het midden- en kleinbedrijf geen verblijdende lectuur. Deze ondernemers gaan zich afvra gen of zij straks wel tegen de stroom kunnen oproeien, of zij niet achterraken bij hun groter wordende concurrenten. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat zij zich tot overhaaste stappen laten verleiden. De directie van de Nederlandse Middenstandsbank wijst er in haar verslag over 1968 op, dat er ook andere middelen zijn, namelijk die van specialisatie. „Tenminste gerichtheid op specialis me in produkt of bewerking en een toe nemende bereidheid tot samenwerking dienen zich met steeds meer nadruk aan. De ontwikkeling op technologisch gebied verruimen de mogelijkheden voor het industriële midden- en klein bedrijf om de variëteit in de produktie te beperken en zich te concentreren op een bijzondere verrichting". Het laat zich volgens de directie van de Middenstandsbank aanzien, dat de toeleveringsfunctie van grotere beteke nis wordt. „Menig bedrijf is er nog niet aan ontgroeid om te trachten zo moge lijk alles in eigen bedrijf te maken. Uit besteding wordt vaak aangevoeld als een brevet van onvermogen". De Middenstandsbank pleit dan ook voor een meer dan tot dusver toeleg gen op de functie van toeleveringsbe drijf. Zij dringt dan ook aan op samen werking tussen dergelijke ondernemin gen en op het zo veel mogelijk onafhan kelijk maken van opdrachtgevers door het aantrekken van een veelheid van orders. „Deze samenwerkingsvorm kan, mits op de juiste wijze benaderd en toege past, ook in onze nationale industrie tot een doelmatiger organisatie en een beter gebruik van de gezamenlijke pro- duktiecapaciteit leiden. Door de nieuwe omzetbelasting is nu de fiscale bena deling van het uitbesteden opgeheven, maar nieuwe initiatieven zijn nodig in het vak van voorlichting, informatie en bemiddeling om irrationele weerstan- weg te nemen", aldus de directie van de Middenstandsbanken. De Nederlandsche Middenstandsbank heeft in 1968 een forse groei meege maakt. Het balanstotaal passeerde de vier miljard en bereikte een stand van f 4,25 miljard; de debiteuren stegen met 24 procent tot f 414 miljoen; de aan de bank toevertrouwde middelen stegen met 25 procent tot f 780 miljoen. De grote activiteit heeft een stijging van de rentewinst gebracht van 24 pro- In de nacht van zaterdag op zon dag is, bij afwezigheid van de be woonster, voor f 30.000 aan sieraden gestolen uit een villa in Doorn. Van de daders ontbreekt tot nu toe elk spoor. cent tot f 89 miljoen; de provisiebaten klommen met 20 procent tot f 44,3 mil joen. Kostenstijging maar ook uitbrei ding van het personeel van 3.959 tot 4.447 mensen en opening van 34 nieu we vestigingen, waardoor het totaal aantal kantoren tot 263 steeg, hebben een stijging van de algemene kosten veroorzaakt met 21 procent tot f 92,4 miljoen. De groei van de nettowinst liep in ge lijke mate mee. Zij steeg met 22 pro cent van f 16,21 miljoen tot 19,75 mil joen. Voorgesteld wordt het dividend te verhogen van f 5 tot f 5,50 per aandeel van f 50. De winst per aandeel bedrieg f 12,25 tegen vorig jaar f 10.04. De directie verwacht een verder doortrekken van de opgaande lijn, al zal de stijging van de debiteuren door de kredietbeperking wel geringer zijn dan vorig jaar. AMSTERDAM Tusseu de twee grote aannemings- en bouwonderne mingen Verenigde Bedrijven Neder horst en Pakhoed staat een belangrijke samenwerking op stapel. Deze zal evenwel niet leiden tot een fusie tus sen beide concerns. De bedoeling is de activiteiten van Nederhorst en Pakhoed op het gebied van de ontwikkeling en de exploitatie va nonroerend goed te bundelen. Daar toe zullen gezamenlijke ondernemin gen worden gesticht. Naar verluidt zal op korte termijn hierover iets naders worden bekend gemaakt. De twee con cerns behouden elk hun zelfstandig heid. Nederhorst heeft zich de laatste tijd krachtig ontwikkeld. Vorig jaar werd de Koninklijke Nederlandsche Maat schappij voor Havenwerken overgeno men. Het concern boekte een jaarom zet van 350 miljoen gulden. Een even krachtige ontwikkeling toont Pakhoed, dat onlangs is ontstaan uit een fusie tussen Pakhuismeesteren en Blaauwhoed. De spreiding van het concern, dat wordt overkoepeld door Pakhoed Holding, is daardoor sterk vergroot. De samenwerking met Ne derhorst blijft evenwel beperkt tot de sector van het onroerend goed.

De Vallei | 1969 | | pagina 7