Die drang om iets geweldigs te presteren voel ik De nadagen van Luns P fiitMoto Spodul P$P nuvoor 1.44 3Timaat Spwdaal 1.58 Haat, armoede en mystiek j vergroten aanhang El Fatah I A.O.W. is in twaalf jaar spectaculair gestegen Levensgenieter Jan Blaaser te avontuurlijk om zich op één ding te richten j INIXON GAAT OIXS LAND VOORBIJ BAARD TV-ERVARING POPULAIR STERKE GROEI naga* Borden 3roer;ïs»» Maggi geeft 'ns geen geschenken. Maggi geeft soep. Lekkere, pittige, geurige soep, waar iedereen graag nog een tweede bord van eet. En dat tweede bord is gratis. Van Maggi, want tijdelijk krijgt u bij aankoop van twee zak jes Maggi Soep Speciaal een derde op de koop toe. Zo maar, om eens lekker op te scheppen. ■■i 'I lëadeaua Maggi Soep Speciaal, daarmee zet u een complete soep op tafel. U ziet direct dat er meer in grediënten in zitten. Veel meer! Maggi Soep Speciaal is 50% voller. En 50% rijker. En 50% romiger. Met de nieuwe Maggi Soep Speciaal schept u bordenvol rijkdom. Bovendien krijgt u ter kennismaking 3 zakjes voor de prijs van 2. AMSTERDAM De acteur Jan Blaaser is een beminnelijke le vensgenieter. Hij houdt bijzonder veel van zijn vak, maar hij weigert zich te storten in het gevecht om artistieke roem. „Ik maak me niet zo druk. Die drang om iets geweldigs te pres teren voel ik niet. Ik vind het ple zierig om samen met een acteur een fijn stuk te spelen, maar ik vind het zeker zo leuk om met hem te gaan vissen op de Vinkeveense plassen", zegt hij. Deze visie van betrekkelijkheid houdt hij er ook op na, als het om televisie gaat. een medium, waar aan hij een deel van zijn bekend heid te danken heeft. „Ik til er niet zo zwaar aan. Ik zie het als een on derdeel van alles wat ik doe." Dit televisieseizoen is Blaaser op gezette tijden op het scherm te zien in de serie „Mijn broer en ik" van Eli Asser. De serie is geen top per, maar zij is toch redelijk ont vangen. Er is zelfs onlangs een langspeelplaat met liedjes uit de se rie verschenen. Jan Blaaser wordt over de serie op straat niet staande gehouden, zo als hij dat vroeger wel eens mee maakte bij televisiewerk. „Het enige dat ik hoor is, dat sommige men sen zich nog wel eens afvragen of de baard dje ik in mijn rol van Jons Kalleman draag, echt is", zegt de gladgeschoren acteur, zittend achter een pilsje in een Amsterdams res taurant. „Mijn broer en ik is niet op het lijf van Jan Baaser geschreven. Eli Asser had het af en toen is de KRO naar mensen gaan zoeken. Misschien waren ze voordat ze bij mij kwa men al bij ik weet niet hoeveel an deren geweest. Dat zeggen ze na tuurlijk niet." Blaaser is in de serie („een ko mische familiserie voor een groot publiek") ook spelregisseur. Twee bezigheden, die volgens zijn zeggen goed te combineren zijn. Elke afle vering vergt een repetitietijd van een dag of zes. Het op de beeld- opnemen kost een dag. Ons groepje bestaat uit bijzonder aardige mensen, die goed met el kaar kunnen t opschieten. Zoiets moeten de kijkers er wel van af kunnen zien", aldus ^e acteur/regis seur. Hij is ook conferancier. In deze kwaliteit vrolijkt hij veel personeels- avonden in het land op. Twee keer in de week presenteert hij bo vendien een „weggeefshow", een propaganda-avond, waarop twaalf firma's ter wille van de gunsten van het publiek bankstellen, gasfornui zen en zelfs auto's door Blaaser la ten weggeven. Hij zegt: „Al dat werk pas ik in elkaar. Meestal gaat het goed, maar het moet niet sneeuwen. Want dan kan het gebeuren, dat ik pas om tien voor tien in plaats van om acht uur in Groningen ben. Nou is mijn ervaring, dat als je te laat komt, je beter om tien voor tien dan om half negen kunt komen. Als je om hald negen binnenkomt, dan zeggen de mensen: Hij is te laat. Kom je om tien voor tien, dan hoor jé: Hé, blij dat je er bent." De 46-jarige acteur begon dertig jaar geleden bij het Amsterdamse volkstoneel waarvan zijn oom, Han Nooy, leider was. Hij was vervol gens conferancier in Tom Manders St. Germain des Prés, speelde met Ko van Dijk in Requiem voor een zwaargewicht, was quizmaster voor de televisie, televisieregisseur, schrij ver van de strip Jan en alleman en directeur van het toneelgezelschap Centraal. Zijn favoriete bezigheid is het schrijven van carnavalsliederen. „Ik had er dit jaar twee, maar zij zijn niet op de plaat gekomen, door dat de musici staakten. Ik bewaar ze tot volgend jaar". Jan Blaaser moet toegeven, dat er weinig lijn in zijn leven zit. „Ik ben te avontuurlijk om_qie op één ding te richten. Als ik denk: nou dat weet ik nyi wel, dan ga ik wat anders doen. Zo ga ik eind maart met een groep Nederlandse artiesten voor een maand naar Nederlandse emigran ten in Australië. En in september ga ik op tournee in Canada. Als ik daar een mannetje tegenkom, die vindt, dat ik de bink ben, dan blijf ik er misschien een poos. Je weet het nooit. Zeker in ons vak niet. Je hebt het niet zelf in de hand. Kijk maar naar Leen Jongewaard. Hij speelt de rol van opa in Ja zuster, nee zuster en ineens heeft hij enorm succes". De eerste televisie-ervaringen van Jan Blaaser rijn al een jaar of vijf tien oud. Hij herinnert zich: „Het al lereerste televisiespel, waarin ik een rol had, heette De Brug. Het werd ge regisseerd door Willy van Hemert. Ik was toen verbonden aan de to neelgroep Puck, nu Centrum. Ik had voor het televisiespel een avond vrij, maar op het laatste ogen blik werd er bij Puck iemand ziek en moest de groep een ander stuk spelen waarin ik een rol had. De voorstelling ging voor en daarom werd het televisiestuk, dat toen na tuurlijk niet anders dan rechtstreeks kon worden uitgezonden, verschoven van de zaterdagavond naar de zater dagmiddag. Het was niet van te vo ren aangekondigd en daarom zei de omroeper aan het begin van de uit zending tot de kijkers„U bent waar schijnlijk de enige, die kijkt". De Palestijnse vluchtelingen in hun permanente kampen in Jordanië hebben vorige week vier nieuwe helden bejubeld. Vier mensen die hun levens in de waagschaal stelden in een actie tegen het gehate Israël. Dat het hierbij gaat om een actie in een neutraal land tegen een Israëlisch burgervliegtuig en tegen burgers maakt voor de Palestijnse vluchtelingen geen verschil. Voor mensen die leven op de rand van het bestaansminimum, die weten dat de naaste toekomst op twee druppels water zal lijken op het trieste verleden, kan niet wordenverwacht dat zij zich zor gen maken over de keuze van strijdmiddelen en strijdmethodes. Het zijn deze omstandigheden die de Arabische guerrillaorganisaties zoals het Palestijnse Bevrijdings front, dat gretig zijn verantwoorde lijkheid voor de actie tegen het Is raëlische El-Al vliegtuig in Zürich beleed, zo uiterst gevaarlijk ma ken. De guerrillaorganisaties re- cruteren hun strijdkrachten im mers uit mensen die niets hebben te verliezen en die de dood niet vre zen. De felle haat tegen Israël, waar mee de Arabieren van jongsaf wor den opgevoed en de geproclameer de ,jihad" heilige oorlog staan er borg voor dat de guerrila- strijders elke daad uitvoeren die hun wordt opgedragen. Elke aan slag op een Israëlische kibboets, een legervoertuig of een vliegtuig is een wraakoefening, die iets van de in de juni oorlog van 1967 zo vernederde Arabische trots her stelt. De „Stem van El Fatah", het radiostation van de Palestijnse com mando's in Egypte, zorgt ervoor dat elke actie van de Palestijnse ter roristen de propagandistische om lijsting krijgt die typerend is voor het Arabische Midden-Oosten. Er zijn na de Israëlisch-Arabi sche oorlog van 1967 verschillend guerrillaorganisaties van de grond gekomen. Enkele groepen zijn later opgegaan in de El Fatah, de groot ste en best georganiseerde onder grondse verzetsbeweging. Andere groeperingen leiden min of meer een eigen bestaan, waarbij hun on derlinge haat vaak even groot is als hun gemeenschappelijke haat tegen Israël. De populariteit van El Fatah de organisatie is al na de Suez-oor- log van 1956 ontstaan is sinds de zesdaagse oorlog van 1967 sterk toegenomen. Bovendien beschikt El Fatah sedert dat tijdstip over een groot aantal wapens, die door de te rugtrekkende Arabische troepen waren achtergelaten. Over de El Fatah-beweging hangt een waas van geheimzinnigheid, wat de aantrekkelijkheid voor d« mystiek gevoelige oosterling nog verhoogt. Het schijnt dat El Fatah in vrijwel alle Arabische landen vertakkingen heeft, maar opbouw en leiding van de organisatie ont trekken zich aan elke beoordeling. Wie er precies aan de touwtjes trekken van de organisatie is niet bekend. Ook 't aantal daadwerke lijke aanhangers laat zich zelfs bij benadering niet schatten, al is het zeker dat de guerrillabeweging kan putten uit het rijke arsenaal van anderhalf miljoen Palestijnse vluch telingen. Aanvoerder van de Palestijnse El Fatah-terroristen is Yasser Arafat die enkele weken geleden werd geko zen tot voorzitter van de Palestijnse Bevrijdingsbeweging, de politieke or ganisatie van de Palestijnen. Iedere Arabier kent Yasser Arafat, maar slechts weinigen weten iets van hem af. De populariteit van de El Fatah- beweging is onder de Arabieren zo groot geworden dat geen Arabische regering het zich kan veroorloven de terroristen openlijk te kritiseren. Daarin schuilt het dilemma voor de Arabische landen, die kampen of bu reaus van El Fatah binnen hun gren zen hebben. Vooral politiek zwakke regeringen moeten terdege rekening houden met hun militante bevolkingsgroepen. Als zij de activiteiten van de El Fatah- beweging aan banden leggen, zoals Is raël eist, zullen zij zonder twijfel met binnenlandse moeilijkheden wor den geconfronteerd. Daar komt bij dat de steeds bruta ler wordende acties van de terro risten vergeldingsmaatregelen van de Israëliërs uitlokken, die op hun beurt de Arabische publieke opinie ten gunste van de guerrillabeweging beïnvloeden. Een Arabische rege ring die daarom durft te praten over een vergelijk met Israël moet wel sterk in haar schoenen staan. Op deze wijze drijft een situatie die zonder ondergrondse verzetsbe wegingen al vrijwel onoplosbaar is, steeds verder in de richting van een nieuw conflict. TVTixon gaat ons land dus voorbij en daarmee houden we een paar ton aan representatiekosten In onze zak. Er zit echter wel iets meer aan vast. Het links laten liggen van een van Washingtons trouwste vrienden Luns zal zelf toch wel naar Brus sel gaan geeft gerede aanleiding om de betekenis van ons land in EEG, NAVO en de rest van de wereld te bekijken. Die is niet groot. Het gaat er veel op lijken alsof we in dit op zicht zijn begonnen aan de nada gen van Luns. Het spettert op het Plein al lang niet meer van de ini tiatieven. De hand van Luns is de laatste tijden niet zo gelukkig meer. Een hand om een vuist te maken is het stellig niet. Het parlementair de bat over de buitenlandse politiek, in de Tweede Kamercommissie van eind november verleden jaar, had al veel aan heftigheid en belangwek- kenheid verloren. Van het jongste plan dat Luns in de Ethiopische hoofdstad Addis Abe ba zou hebben gedeponeerd om een oplossing voor de voedselhulp aan Biafra te vinden, hoort niemand meer iets. Het debat over de Zee havennota heeft duidelijk en ten overvloede aangetoond dat Benelux een museumstuk is geworden. Met de EEG is niets te beginnen, al wor den langs de omweg van de West- europese unie de banden met Enge land aangehouden. En als een Nederlander als Van der Stoel zich verdienstelijk maakt in de Griekse kwestie, wordt dat voor hem nog een tragische mislukking. Tenslotte rijn er de moeizame on derhandelingen met Bonn, maar dat is meer een kwestie van zaken doen, om er voor het Nederlandse bedrijfs- Minister Roolvink (Sociale Zaken en Volksgezondheid) gaf vorige week de gepensioneerden 'n steun tje in de rug: De pensioenen vol gens de AOW en AWW werden met terugwerkende kracht tot 1 januari van dit jaar met vijf procent ver hoogd om de gestegen kosten van levensonderhoud (3,5 procent in één maand tijd) op te vangen. Per 1 januari waren zij al met 1,1 pro cent opgetrokken, waarmee toen de „magische grens" van 5000 gulden per jaar voor de gehuwde AOW-er werd overschreden. Geregelde aanpassing van deze uitkeringen is een bittere noodzaak. Want nog altijd geven zij niet meer dan een minimum levensbasis, die aanvulling behoeft van het lang niet overal aanwezige bedrijfs- pensioen. Volgens een rapport van het Wetenschappelijk en scholings instituut van het Nederlands Ver bond van Vakverenigingen „Pen sioen voor allen" valt een gemiddel de handarbeider op 63-jarige leef tijd met zijn AOW-uitkering terug tot ongeveer de helft van zijn oude loon. De aanspraak die hij daar naast op een pensioensfonds heeft, ligt gemiddeld lager dan tien pro cent van het oude loon. Voor dege nen die hogere inkomens genieten aldus dit rapport is de terug val relatief gezien veel sterker, ook al ontvangen zij een hoger geldbe drag. Vandaar dat de laatste jaren ste vig is gesleuteld aan het op peil houden van deze sociale uitkerin gen: zo ging de OAW-uitkering voor gehuwden sinds 1 januari 1957 (en kele maanden na het in werking treden van de wet) van 1428 naar 5262 gulden per jaar nu, een verho ging met bijna 270 procent. Nemen we daarbij in aanmerking dat de gulden van toen, nu nog hooguit 75 cent waard is, dan is de stijging al tijd nog bijna 180 procent. De AOW-uitkering voor ongehuw- den steeg in die jaren nog sterker: var. 858 naar 3705 gulden per jaar. Dit is een toeneming van ruim 330 procent, of reëel gerekend in gul dens van 1957 van ruim 220 pro cent. Vanzelfsprekend zijn ook de pre mies en de inkomens waarover de ze maximaal worden berekend sinds 1957 ferm gestegen. Het kenmerk van deze uitkeringen is immers dat de bevolking die werkt, het pensi oen voor de werkers in ruste bijeen brengt, het z.g. omslagstelsel. De groeiende premiedruk blijkt bijv.: uit het premiepercentage voor de AOW dat van 63/4 naar 9,- pro cent ging, uit het maximaal premieplichtig loon dat van 6900 naar 16.200 gul den per jaar opliep, derhalve uit de toeneming van de maximale pre mie voor de AOW van 465,75 naar 1.474.20 gulden per jaar, dit is een vooruitgang van 220 procent in twaalf jaar, of gerekend weer in de hardere gulden van 1957 van bijna 140 procent. Het ziet er zeker niet naar uit dat deze premiedruk de komende jaren zal verminderen. Integendeel, zo zal b.v. het aantal AOW-trekkers dat sinds 1 januari 1957 al opliep van 738.000 tot 982.000 de komen de jaren sterker groeien dan het aantal werkende, dat de „pensioe nen" bij elkaar moeten opbrengen. Dit jaar zullen de AOW-uitkeringen met elkaar het lieve sommetje van zo'n 4,4 miljard gulden gaan uitma ken, een bedrag dat scherp afsteekt tegen de in totaal 856 miljoen van het eerste jaar van de wet. Naast de groei van het aantal „trekkers" (met ongeveer 2,8 pro cent per jaar) zal ook de bestaan de koppeling aan het (stijgende) loonpeil een steeds grotere aanslag op het loonzakje betekenen. Het aanvaardbaar maken van deze, noodzakelijke ontwikkeling zal zeker in combinatie met het reali seren van andere sociale wensen geen gemakkelijke opgave zijn. leven uit te halen wat er in kan zit ten. U rustige ontstemming of teleur- stelling over het feit dat Nixon wel naar Brussel komt, maar op zijn Europese reis ons land vergeet, is in Den Haag nauwelijks merkbaar. Nie mand schenkt er bijzondere aandacht aan. Uit het parlement zijn er geen vragen over gesteld! Kennelijk heeft de regering er waarschijnlijk ook niet speciaal werk van gemaakt in Washington. Daar zijn ze trouwens toch gewend om zelf de dienst uit te maken. De betrekkingen van Luns met het nieuwe republikeinse regime zijn blijkbaar nog niet zo innig dat een enkel woordje van aanbeveling ten behoeve van Vredespaleis, Cats- huis en Soestdijk de plannen had kunnen veranderen. Overigens komt Nixon naar Brussel voor de NAVO en in de tweede plaats voor de EEG. In Den Haag hebben we ook niet zoveel internationaals te bieden en onze bijna traditioneel geworden trouw aan de NAVO, alsmede onze pro-Amerikaanse buitenlandse poli tiek zijn voor Washington onvoldoen de krachtige argumenten voor een bezoek aan de enige residentie in West-Europa die geen hoofdstad is. Maar nogmaals, op en rond het Binnenhof maakt men er zich geen kopzorgen over en voelt men zich evenmin als quantité négligeable be handeld. Tenslotte is Borman wel hier geweest en dat was tenminste een hoogvlieger. Verder moeten we het dan maar doen met de herinne ringen aan het bezoek van Johnson, toen deze nog vice-president was en in Den Haag vele lieden verraste met ballpoints en aanstekers. TJoe belangrijk dit alles op zich- zelf ook is, het kan niet worden aangemerkt als het grote werk. Het plan -Mansholt voor de hervorming van de landbouw in West-Europa is dat natuurlijk wel, maar dat moet toch eerst nog in Brussel en Straats burg door de molen. Het landbouw- debat in de Tweede Kamer werd er wel door overschaduwd, maar er was duidelijk een ondertoon van ontevre denheid te beluisteren over de machteloosheid waarin de nationale parlementen zijn komen te verkeren als het gaat om miljardenplannen van de Europese Gemeenschap, die zelf niet eens beschikt over een par lement dat beslissingen kan nemen en controle kan uitoefenen. Eenzelfde sfeer van machteloos heid hing er over de Biafradebatten van de laatste tijd. En voor de rest is het volgende week, als de bui tenlandse politiek in de plenaire ver gadering van de Tweede Kamer tot een afsluiting komt, niet te verwach ten dat er veel leven in de brouwe rij komt. De NAVO-bijdrage is al afgedaan, met Nieuw-Guinea wil ons land zich graag zo min mogelijk bemoeien, Tsjecho-Slowakije biedt geen nieuwe aspecten, Griekenland is mogelijk nog een punt en van Spanje en de EEG kan hetzelfde worden gezegd. Het is trouwens al de achttiende begroting die Luns heeft te verde digen en dus zal het wel zo langza merhand routinewerk zijn geworden Hierna nog twee en dan kunnen we het tijdperk-Luns afsluiten. Hij kor ons land niet meer betekenis geven dan het heeft, ondanks zijn populari teit in ons land en in de wereld. Nixon gaat ons land voorbij. Maggi geeft soep cadeau: Soep Speciaal! 3 voor de prils van 2 3'ZAKJES VOOR KJfUSttM

De Vallei | 1969 | | pagina 11