Veenendaals dagblad Defensie komt ruim 100 miljoen te kort Levi Esj kol overleden Buiten Van minister Witte veen weinig te verwachten Fresco respecteert incognito Hans van Z. deed geen onthullingen Antwoord uit Oost-Duitsland stelt teleur Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei AANDACHT VOOR BIAFRA GEVRAAGD Het blijft winters JAMIN Werkgevers willen helpen hogere prijzen te drukken Invitatie van Nixon voor premier en minister Luns Landmacht heeft ook last van b.t.iv. i i Sirhan bekent Rode cijfers VSW, Van Heek en Nijverdal op Belgische markt Auto verpletterd door sneltrein: man omgekomen Markt in Biafra beschoten; 20 burgers gedood „Alleen pasjes met Pasen" Felle brand in New Yord; negen doden Franse douane maakt 325 kg goud buit Premier van Israël engelse snijcaramels 250 gram van 79 voor 69 niet te geloven voor die prijs! -fr Ganzen in Zeeland i MIMMÜM 9s Nachts gemaakte notities weggegooid RECHTBANK ZAL OP 11 MAART UITSPRAAK DOEN „ONSCHULDIG" SPANNING SCHENDING Gepikeerd Den Haag krijgt „troostprijs": Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p.jn„ 12.35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. WOENSDAG 26 FEBRUARI I969 - 43e JAARGANG no. 48 JERUZALEM Premier Esjkol van Israël is vanochtend in zijn woning aan een hartaanval overleden. Hij is 73 jaar geworden. Sedert een maand was hij ziek. De leden van het kabinet vergaderden hij Esjkol thuis om belangrijke kwes ties te bespreken, zoals de stappen na de aanval op het El-Al-vliegtuig in Zü- rich. Zijn arts, professor Mosje Rachmi- levitsj, werd vanochtend vroeg met spoed ontboden toen de premier klaag de over pijn in de borst. Levi Esjkol, die in 1963 David Ben Goerion als premier opvolgde, werd in 1895 in de Oekraine geboren en em- greerde in 1913 naar Palestina, waar hij gedurende verscheidene jaren als land bouwer werkte. Na zijn dienst in het „Joodse Legioen" van het Britse leger ging hij opnieuw in de landbouw en werkte in een kibboets. Daarna werd Esjkol lid van de vergadering van Pa lestijnse Joden en afgevaardigd naar al le zionistische congressen. Sedert de stichting van de staat Israël was Esjkol actief op een groot aantal terreinen, zoals de landbouw, de stich ting van nieuwe dorpen, de ontwikkeling van de economie, de financiën en de de fensie. De zionist van het eerste uur leidde lange tijd de socialistische „Ma- pai-partij". Als directeur-generaal van het ministerie van Defensie b;j de onaf hankelijkheidsverklaring organiseerde hij het Israëlische leger. Va:i 1951 tot 1952 was Esjkol minister van Landbouw, van 1952 tot 1963 minister van Financiën waarna hij premier werd. ADVERTENTIE morgen 5 |Xe meeste mensen, die vogeltjes j 5 voeren, zien daarin een est he- j 5 tisch element of waarderen het als t een opvoedende factor voor de J kinderen, met wie ze hun klanten 5 in een handboekje opzoeken en wat J over hun levenswijs vertellen. Ik heb echter ook wel een andere theorie 'horen verkondigendeze S verwerpt het verstrekken van win- 5 S terse bijstand, omdat hij schade- lijk voor het huishouden der natuur 5 en voor die van de mensen zou wezen. Wanneer er n.l. een zomer J komt met veel ongunstige facetten wegens het massaal optreden van insekten, (b.v. boom- en fruit- S 5 Dit komt, omdat ze liever gemak- i kelijk aan de kost komen bij sen- timentele verzorgers, waar ze met veel minder moeite de honger stil- j len. dan dat ze buiten in bos en park ingespannen bezig zijn om J naar eitjes, poppen en larven te j zoeken. Zo zou dus de winter een 5 allergunstigste periode voor het kleine gespuis der insekten beteke- nen en inderdaad kan men licht tot zo'n conclusie komen, ware het S niet, dat aan zulk een redenering J het noodzakelijke fundament onl- breekt, n.l. de kennis der werke- J 5 lijke verhoudingen en een beetje wetenschap omtrent de levenswijs j der insekten. De premissen zijn i dus foutief of althans oppervlakkig S i en de gevolgtrekking moet derhal- DEN HAAG Minister Den Toom (Defensie) staat financieel met de rug te gen de muur. Hij dreigt ruim honderd miljoen gulden tekort te komen op zijn begroting voor dit jaar. Dat tekort komt voor vijftig tot zestig miljoen gulden op rekening van de Landmacht. Het Eerste-Kamerlid mr. H. van Riel (V.V.D.) voorziet dat Defensie de komen de vier jaren zeven- tot achthonderd miljoen gulden tekort zal komen, indien het bij de kabinetsformatie vastgestelde defensieplafond van tussen drie en vier miljard per jaar gehandhaafd blijft en de kostenverhogende factoren zich in dezelfde mate als nu blijven ontwikkelen. Minister Den Toom ziet geen kans meer het dreigende tekort van honderd miljoen te dekken uit de ruim drie mil jard gulden, die hem voor dit jaar ter beschikking staan. Hij zal dit gat slechts kunnen dichten indien zijn ambtgenoot Witteveen (Financiën) hem daarvoor extra geld geeft. En dat ziet men in Haagse kringen nog niet gebeuren, ge zien de precaire situatie waarin de evenals minister Den Toom tot de VVD behorende beheerder van 't lands finan ciën zich toch al bevindt. De factoren die vooral de enorme de fensietekorten veroorzaakten zijn de belasting op de toegevoegde waarde (BTW), de uitkeringen die militairen krijgen tussen hun 55ste jaar (de leef tijd waarop zij de dienst verlaten) en hun 65ste jaar (de leeftijd waarop hun pensioen ingaat), de verhoging van de wedden van dienstplichtigen, die voor eerste oefening onder de wapenen zijn en een aantal andere loon- en prijsstij gingen. Met deze kostenverhogende factoren is geen rekening gehouden ten tijde van de kabinetsformatie, toen minister Den Toom akkoord ging met de afspraken over het defensiegeld en zijn plaats in nam in premier De Jongs regerings ploeg. Die afspraken lagen toch al op het absolute minimum, beseft de minis ter van Defensie. In Den Haag wordt vooralsnog betwijfeld of dit argument de heer Den Toom yeel* grond onder de voeten zal geven wanneer hij straks de touwtrekkerij om meer geld in het ka binet moet beginnen. Staarssecretaris Haex (Landmacht), die tegen het tekort van zo'n kleine zes tig miljoen gulden opkijkt, vertrouwt er voorlopig op, dat de ministers elkaar in het kabinet wel zullen weten te vin den. In Haagse kringen ziet men er voor dit jaar echter in het gunstige geval niet meer dan veertig miljoen gulden uitrollen voor Defensie zonder dat men overigens ook nog maar bij bena dering kan aageven waar minister Wit teveen dat geld vandaan zou moeten ha len. Er blijft dan nog altijd een tekort van een slordige zestig miljoen over. Men zie ook elders in dit nummer: „Den Toom moet weer in eigen vlees kerren". LOS ANGELES De verdediger van Sirhan Bishara Sirhan heeft gisteren verklaard, dat de jonge Jordaanse im migrant de moord op senator Robert F. Kennedy wil bekennen. De advocaat Grant Cooper zei, dat Sirhan er op re kent dat hij tot de gaskamer veroor deeld zal worden. Te verwachten tekort in 1969 100 miljoen. Maximum extra bedrag waarop Defensie durft te hopen 40 milj. Maximum nog mogelijke be sparingen 10 milj. 50 milj. Gat in begroting 1969 ten minste 50 milj. ENSCHEDE. Nicolon in Enschede heeft met de in het Belgische Temse gevestigde zwaardoekweverij Wittock- Van Landeghem een vennootschap op gericht voor de verkoop van haar ar tikelen in België. Ht Enschedese be drijf, een gezamenlijke onderneming van de Koninklijke Textielfabrieken Van Heek en Co., Nijverdal-ten Cate en de Veenendaalsche Stoomspinnerij en Weverij, heeft speciaal het oog op de afzet in België van zijn technische en industriële weefsels voor de weg- en waterbouw. De neiuwe vennootschap, Nicolon- Wittock, die ook in Temse is geves tigd, heeft een maatschappelijk kapi taal van een miljoen Belgische francs (72.500 gulden). Directeur is de heer J. M. Wittock. WIERDEN Dinsdagavond omstreeks half acht is op een door knipperlichten beveiligde overweg aan de Burgemees - tersweg in Wierden een auto gegrepen door een sneltrein van Almelo naar De venter. De wagen werd in tweeër. gereten en door de trein vermorzeld. Hoewel al spoedig vaststond, dat zeker een per soon het leven had gelaten, bestond lange tijd de vrees, dat er meer men sen in. de auto hadden gezeten. Eerst enkele uren later kon worden vastge steld dat er slechts één inzittende was: de 44-jarige vertegenwoordiger R. Nij- meijer uit Nijverdal, die omkwam. Het treinstel werd zodanig beschadigd dat niet verder gereden kon worden en het moest worden weggesleept. Ssstt schijnt dit kunstwerk van Fra Angelico, een van de in het Amsterdamse Rijksmuseum tentoongestelde fresco's, te laten weten aan koningin Juliana en prinses Margriet. Zij brachten gisteren incogni to een bezoek aan het museum. Hans van Z. heeft gisteren tijdens zijn laatste woord voor de rechtbank in Utrecht geen onthullingen gedaan, hoewel hij volgens rechercheurs de hele nacht bezig was geweest. Gisteravond heeft hij zijn notities waarvoor hij de rechtbank 24 uur uitstel had gevraagd in de prullenbak gegooid. „Ik heb gisteren uitstel gevraagd, omdat ik van plan was over de zaak Elly Hagcrs een heleboel te zeggen... Dat betekent dat ik daarop zou aan vallen. Ik heb een heleboel aanteke ningen gemaakt en die vanmorgen in de prullebak gegooid. Misschien klinkt het belachelijk, maar ik ben in deze zaal misschien wel de enige die be lachelijk kan z(jn. Wanneer ik dit zou doen.." Bij deze woorden stokte Hans van Z., hij keek hulpeloos rond en krabde zenuwachtig in zijn haar, totdat de president hem bemoedigend toeknikte en zei: „Was dit uw laatste woord. Wilt u nog iets zeggen?" Onder doodse stilte poogde Hans van Z. de draad van zijn enigszins warrige op fluisterstem uitgesproken betoog te hervatten. Hij kon echter geen woorden vinden om uitdrukking aan zijn gevoelens te geven, en dan, met een poging om de situatie ten koste van alles te beheer sen: „De sfeer waarin deze zitting Het Biafra-actiecomité heeft gistermiddag op het Haag se Binnenhof gedemonstreerd om de regering te bewe gen te bewerkstelligen, dat leveranties van wapens door Engeland en Rusland aan Nigeria worden stopgezet, dat Nigeria wordt gedwongen een onvoorwaardelijk staakt het vuren te aanvaarden en dat de onafhankelijke staat Biafra wordt erkend. Om meer indruk te xpaken droegen de demonstranten onder meer dit kruis mee. Aan de demonstratie ging een optocht door de stad vooraf, die begon bij het Vredespaleis en die onder meer langs de Nigeriaanse ambassade voerde. heeft plaatsgehad, heb ik als heel kost baar ervaren, omdat ik mezelf kon zijn, ook al klinkt dat gek, en aan me zelf kon beantwoorden. Ik wil dat graag zo houden. Ik weet niet wat ik verder moet zeggen, iets wat niet te verdedigen valt..." Daarna zakte zijn stem tot het on hoorbare weg. „Dat was het?" vroeg mr. Van Ze- ben vriendelijk en met een glimlach. „Ja", zei Hans van Z. De rechtbank zal op 11 maart uit- spraakdoen. Hans van Z. heeft laten blijken, dat hij zal berusten in het vonnis. Hoe het ook zal luiden, hij zal. naar verluidt, geen appel aantekenen bij het gerechts hof in Amsterdam. Het is daarentegen vrijwel zeker, dat Ouwe Nol-indien hij door de recht bank wordt veroordeeld in hoger be roep zal gaan. De Utrechtse rechtbank heeft giste ren het verzoek tot onmiddellijke invrijheidstelling van „Ouwe Nol" af gewezen en ook in zijn zaak de uit spraak bepaald op 11 maart. „Ik sta hier onschuldig", kreet ouwe Nol, nadat hij 'n splinternieuwe akten- tas vol papieren op zijn bank had gezet en voor het verdachtehekje de beslis sing van de rechtbank had beluisterd. „Ik protesteer ertegen dat u een hyena als getuige heeft toegelaten. Ik heb het wettige bewijs, ik heb geen geld van hem gehad. Hij is een schandelijke misdadiger", ging Nol verder, die met enige papieren wapperde en van de president alle gelegenheid kyeeg om voor de tweede maal een laatste woord te spreken. „Zo word ik dus terechtgesteld door uw rechtbank", vervolgde ouwe Nol, die nog eens Hans van Z. en „die En gelse vrouw" aanviel, omdat zij onware dingen over hem zouden hebben ge zegd. Tenslotte kondigde Nol nog aan, dat hij zodra hij in vrijheid is gesteld met zijn raadsman, mr. Simon, „er gens naar toe zal gaan en dan zal ik wel zeggen wat er aan de hand is". AMAIGBO Een straaljager van de Nigeriaanse luchtmacht heeft gister morgen in de Biafraanse provincie Okigwe een markt beschoten. Twintig mensen kwamen om het leven, ruim honderd werden gewond. De aanval had plaats op het dorp Amaigbo. Onder de slachtoffers zijn acht kinderen, zo deelde een woord voerder van het plaatselijke ziekenhuis mee. BERLIJN Oost-Duitsland is bereid de Westberlijners met Pasen in de ge legenheid te stellen hun naaste verwanten in het oostelijk stadsdeel te be zoeken, als de verkiezing van een nieuwe Westduitse president niet in West- Berlijn wordt gehouden. De Oostduitse premier Willy Stoph heeft gisteravond in deze zin geantwoord op de brief van burgemeester Klaus Schütz van West- Berlijn, waarin deze zich bereid verklaard had tot onderhandelingen over ver groting van de bewegingsvrijheid voor zijn stad en de bewoners. Politieke kringen in de Bondsrepu bliek zijn teleurgesteld over dit ant woord. Westduitse regeringsfunctiona rissen hebben de afgelopen dagen steeds verklaard, dat een pasjesrege ling alleen voor Pasen niet voldoende was en dat de plaats van de verkiezin gen alleen zou worden gewijzigd als er een regeling van lange duur kwam, minstens voor een jaar. De Oostduise regering verklaarde gisteravond, dat zij er herhaaldelijk op heeft gewezen, dat het houden van de presidentsverkiezing in West-Berlijn „de spanning in het hart van Europa opvoert". Conservatieve kringen in de Bondsrepubliek, die dit wel graag za gen, stelden Oost-Duitsland eisen die het onmogelijk kon inwilligen. Het was echter in het belang van de vrede, dat oprecht gestreefd werd naar het oplos sen van de problemen aangaande de Europese veiligheid. De Bondsrepubliek moest „rekening houden met de Euro pese realiteiten en het volkenrecht en afzien van de verkiezing van haar pre sident in West-Berlijn in het belang van de veiligheid der Westberlijners en die van Europa". Zo'n houding zou te vens de bespreking kunnen bevorde ren van andere Europese veiligheids kwesties, zoals het afzien van het ge bruik van geweld, aldus de verklaring, die door het persbureau ADN werd ver spreid. De Amerikaanse, de Britse en de Franse commandant in Berlijn zeggen het In een gezamenlijke verklaring te betreuren, dat er zondag in Öost-Berlijn Oostduitse militairen hebben deelgeno men aan de viering van de 51e verjaar dag van het Sovjet-leger. Zij veroorde len deze „nieuwe schending van het Berlijnse statuut". Het Russische regeringsblad Izwestia schreef gisteren dat de Westduitse pre sidentsverkiezing in Berlijn en de moge lijkheid voor Westberlijners om het oostelijk stadsdeel te bezoeken, „vol komen verschillende zaken" zijn. Po gingen om van de verkiezing in Berlijn af te zien in ruil voor bezoekpassen die nen onmiddellijk te worden verworpen, aldus het blad. Twee dagen geleden is uit Bonn bericht, dat de Russische am bassadeur zelf deze ruil had geopperd in een gesprek met bondskanselier Kie- singer. DEN HAAG De werkgeversverbon den hebben hun leden per brief ge vraagd of zij willen meewerken aan een beperking van de prijsstijging. De vakcentrales zien weinig heil in zo'n verzoek van de werkgeversverbonden aan hun leden. „De besturen zijn na tuurlijk wel van goede wil. maar zij hebben uiteindelijk hun leden niet in de hand", zegt de heer A. de Boon, tweede voorzitter van het Nederlands Verbond van Vakverenigingen (N.V.V.) De drie vakcentrales (NVV, NKV en CNV) hebben maandag de minister in een gesprek over de prijzen gevraagd of hij meer prijsmaatregelen wil af kondigen. „Binnenkort komt het prijsindexcijfer voor de periode 15 januari15 februari en dan zal blijken dat de prijzen met meer zijn gestegen dan 3,5 procent zo als tot nu toe is aangenomen", aldus de heer De Boon. Hij heeft de indruk dat door de stij ging van de prijzen niet veel meer van de loonstijgingen overblijft. „De werke lijke verbetering van de lonen wordt steeds kleiner", zegt hij. De vakbonden volgen deze ontwikkeling nauwlettend. Het Verbond van Nederlandse Onder nemingen (VNO) heeft nog geen reac ties van leden ontvangen. Ook heeft men na het gesprek met de minister (vorige week donderdag) geen contact met de leden gehad. De werkgevers hebben een algemene prijsstop van de hand gewezen. Zij vin den een dergelijke maatregel weinig doeltreffend, noch voor de bedrijven, noch voor de consument. Minister De Block heeft „een klem mend beroep" op de ondernemers ge daan om allerlei kostenstijgingen dit jaar zo weinig mogelijk door te bereke nen. Hij heeft er bij de ondernemers ook op aangedrongen prijsverhogingen tijdig bij zijn departement te melden. De groot- en kleinhandel mag de bruto marges (in geld) alleen maar verhogen na overleg met het ministerie van Eco nomische Zaken. DEN HAAG President Nixon heeft premier De Jong en minister Luns uit genodigd voor een bezoek aan de Ver enigde Staten. Hij deed de uitnodiging dinsdagmiddag persoonlijk in een tele foongesprek met de heer De Jong. Over de datum van het bezoek en over de agenda voor de besprekingen tussen Nixon en de twee Nederlandse politici wordt nog overleg gepleegd. Aangenomen wordt, dat ook rege ringsleiders van andere landen, waar mee Amerika nauwe betrekkingen on derhoudt, geleidelijk voor besprekin gen met de Amerikaanse president in Washington zullen worden uitgenodigd. In Haagse regeringskringen heeft men zich duidelijk gepasseerd gevoeld doordat Nixon op zijn Europese reis wel België aandeed, maar Nederland links liet liggen. De persoonlijke tele fonische uitnodiging van Nixon aan premier De Jong wordt beschouwd als een pleister op de wonde. NEW YORK Een brand In een kantoorgebouw aan de Fifth Avenue In New York heeft gisteren aan totaal negen mensen het leven gekost. Circa vijftien mensen werden gewond. De brand is vermoedelijk veroorzaakt door het ontploffen van twee bussen hoogst brandbare lijm in een architec tenbureau op de derde etage. Het vuur breidde zich snel uit tot twee van de vijf verdiepingen. Een deel van het kantoorpersoneel probeerde met de lift te vluchten, maar deze weigerde door dat mensen tussen de deuren bekneld raakten. Zeven mensen vonden daar de dood. Volgens de brandweer moeten de vluchtenden in hun paniek een vlakbij gelegen trap over het hoofd hebben ge zien. Honderden brandweerlieden bestreden de brand, die na ruim een uur was be dwongen. Het was de zwaarste brand in New York sinds 18 oktober 1966, toen twaalf brandweerlieden de dood vonden in een souterrain op Broadway. PARIJS De douane op het vlieg veld Orlv bij Parijs heeft in het week einde 325 kilo goud ter waarde van 1,75 miljoen gulden buitgemaakt op twee benden smokkelaars. Volgens douanefunctionarissen moest het goud naar het Verre Oosten ge smokkeld worden. De laatste dagen van februari blijven winters. Een hogedrukge- bied boven Rusland met een uitlo per over Scandinavië tot de Britse eilanden houdt de aanvoer van kou de lucht uit het noordoosten tot oosten gaande. In Gelderland zal het in de ko mende nacht licht vriezen, even wel met de neiging tot iets lagere minima: 2 tot 4 graden. De kans op enige sneeuw houdt voorlopig aan, evenals de kans op gladde wegen. Pas wanneer het la ter in de week tot opklaringen zou komen, wordt de kans op matige vorst 4 tot 7) groter. Vannacht vroor het in Oost-Nederland 2 gra den C, in Hamburg 3, in Hannover 4 en in het Deense Skagen 8 gra den. Als contrast hiermee het maximum van Tel Aviv gistermid dag: 25 graden C. Vanmorgen om zeven uur was het kwik er al weer tot 17 graden opgelopen. Morgen: zon op 07.31, onder 18.16, maan op 12.30, onder 05.56.

De Vallei | 1969 | | pagina 1