ENKELE AANWONENDEN TROFFEN ZELF VOORZIENINGEN Geen kijk op riolering voor Amerongense deel Eist Reisverslag met dia's over Italië Nico Diepeveen en Gerard Schinkel maakten goede indruk in Zeist Gemeenteraad droeg Panoramamolen over Enquête beslist: nog geen gas in Achterberg Biggetjes worden gevoed met zuigfles Project kost f 250.000,-; geldmiddelen ontbreken Mevr. an Zoest in bestuur van NPB - Kesteren Leerlingenaantal chr. Mavo-school is gestegen „Mini-Matches" Burgemeester: „Ik ben ervan overtuigddat er iets voor oudere jeugd moet gebeuren Gas Kamp Sanering Handige brochure voor particuliere tuinder KLAGEN NUMMER ÉÉN IN KESTEREiS VERLOREJS WOENSDAG 26 FEBRUARI 1969 ELST Het kan nog geruime tijd duren alvorens 't gedeelte van de rjjks- gtraatweg tussen smederij Van Ingen gen en de Utrechtsestraat te Eist aan gesloten wordt op het rioleringsnet. De plannen hjervoor heeft de gemeente Amerongen waartoe dit gedeelte van Eist behoort allang klaar en ook de kosten f 250.000 zijn bekend. Het zijn juist de ontbrekende financiën die het project voorlopig onuitvoerbaar ma ken. Het gemeentebestuur wil de be trokkenen geen rioolbelasting laten be talen, omdat de aanslagen onevenredig hoog zouden worden. "V" Tegenwoordig is het bijna niet toe laatbaar, dat een groot aantal woon huizen en bedrijven gelegen aan een drukke verkeersader geen riolering be zit. Evenwel, een belangrijk deel van Eist de rijksstraatweg vanaf smede rij Van Ingen tot aan de Utrechtse straat (in Amerongse deel dus) moet het nog steeds zonder afvoerbuizen stel len. Ook verschillende zijstraten, zoals de Vissersweg, Molenweg, Bosweg en Fabrieksweg, zijn nog steeds verstoken van riolering. De bewoners klagen steen en been over deze situatie. Men heeft al eens een actie-comité opgericht teneinde te kunnen protesteren bij de bevoegde in stanties. Hun werkzaamheden zijn min of meer in de kiem gesmoord, want de gemeente Amerongen kan geen ijzer met handen breken. Men beschikt een voudig niet over de benodigde geldmid delen. zodat men niet aan de wensen van de bevolking die overigens ten volle onderschreven worden tege moet kan komen. Het denkbeeld van rioleringsbelasting zou wel bijzonder hoge financiële verplichtingen aan de belanghebbenden opleggen. Zolang er RESTEREN Gisteren werd de jaarvergadering van de N..P.B-afdeling Kesteren Opheusden gehouden. De vergadering werd geopend door de presidente, mevrouw Van Stuivenberg- v.d. Vlist. Mevrouw Mason trad als pen ningmeesteres af. Deze bestuurszetel is nu ingenomen door mevrouw Van Zoest-Walraven. Er werden ondermeer enkele bijeen komsten voor de nabije toekomst bekend gemaakt. Het programma ziet er als volgt uit: 24 maart een bijeen-zijn in de Land en Tuinbouwschool, waarbij dr. G. J. Jonker zal spreken over het onderwerp „Rheuma". 14 april zal in „Boom en Vrucht" een Inleiding met discussie over kinderspe len worden gehouden. 21 april is er een excursie naar de PGEM in Tiel. In het bijzonder zal aan dacht geschonken worden aan diepvrie zen en koelen. 29 april is de NBP-afdeling Keste ren - Opheusden uitgenodigd bij de feestelijke viering van het 30-jarig bestaan van de Bond op de Provinciale Voorjaarsvergadering te Arnhem. Des middags zal er een kledingshow zijn met daarna een koffietafel, 's Avonds kunnen de dames genieten van de mu- lical: „No no Nanette". Na de pauze was er een gezellig sa menzijn met o.a. een quiz georganiseerd door mevrouw Mason. •v. T M'!< '«'J')"»"»* andere mogelijkheden bestaan, wil de gemeente hier niet toe overgaan. Maar waarom?, zo vragen de Ame rongse Elstenaren zich af, is er dan wel geld om sportcomplexen aan te leggen. Bij de beantwoording van die vraag moet de urgentie niet uit het oog ver loren worden. Soms betreffen het ook kleinere projecten waarvan de kosten gemakkelijker op tafel kunnen worden gelegd en waarvoor iets gemakkelijker goedkeuring van Gedeputeerde Staten wordt verkregen. Immers, de gemeen ten hebben voor investeringen boven de f 25.000 een fiat van GS nodig. .Een ander facet is dat het Amerong se deel van Eist reeds een tientallen jaren bestaande dorpskern is. Het aan leggen van riolering is dus een aparte aangelegenheid. Dit in tegenstelling met een nieuwe wijk: daar wordt bij de ontsluiting automatisch rekening ge houden met de noodzakelijke riolering. In de grondprijs zit dan een aandeel van de riool „belasting", welke in de totaliteit in de ontsluitingskosten ver werkt zijn. De aanleg van riolering voor het Amerongse Eist staat als nummer één op het lijstje van uit te voeren kapi- taalswerken. Hoewel in de praktijk met vrijmoedigheid wordt afgeweken van het urgentie-schema, is het gemeente bestuur volledig doordrongen van de noodzaak. Alles hangt af van het^flnan- ciële budget van de gemeente en daar om kan op geen jaar na nauwkeurig worden bepaald, wanneer bedoelde werkzaamheden aanvangen. Met de kennis gewapend, hebben enkele parti culieren en bedrijven stapelputten ge maakt. Andere ver van de weg gele gen (die zelfs geen waterleiding hebben en de „onmogelijkheid" daarvan ac cepteren) hebben een eigen water zuiveringsinstallatie gebouwd, waarvan eventueel ook omwonenden profiteren. Ook enkele aanwonenden van de rijks straatweg hebben zelf provisorische voorzieningen getroffen in afwachting van betere tijden. Niettemin blijft het behelpen. ELST De heer De Kruyf, lid van de Cultuur Natuurhistorische Vereni ging Zuidoost-Utrecht in Eist, gaf op verzoek van deze vereniging dinsdag 25 februari j.l. aan de hand van dia's een verslag van zijn reis door Italië. Een en ander vond plaats in het Wjjk- gebouw aan de Veenendaalseweg. Er werden diverse schitterende bouwwerken als kerken en kloosters in o.a. Florence, Rome en Genua ge toond. De toren van Pisa ontbrak uiteraard niet aan deze fascinerende reeks dia's. Een bezoek aan de onmetelijke mar mergroeven van Carara liet zien de verscheidene kleuren marmer, alsme de de bewerking hiervan. Ontelbare bouwwerken in Italië zijn uit marmer opgetrokken. Boeiend waren ook de beeldhouw werken en muurschilderingen in de kerken, die tezamen met de mozaïek plafonds en kunstig bewerkte wanden het interieur vormden. Tijdens zijn reis schonk de heer De Kruijf vooral aan dacht aan deze „tempels". Naast de schoonheid van de grote ■teden, waren er de pittoreske, zeker niet minder aantrekkelijke kleine plaatsjes, waar vrouwen als eeuwen her nog de kruiken water op hun hoofd vervoeren. Totaal verschillend van het Hollandse plattelandsbeeld was het Italiaanse met zijn olijfbo men, meloen- en pompoenkwekerijen. Langs de Adriatische kust werd de terugweg aanvaard. KESTEREN Dezer dagen werd in de Christelijke Streekschool voor MAVO in Kesteren de jaarlijks ouder avond gehouden. Het hoofd van de school, de heer W. Neels, opende de bijeenkomst, waarna psalm 146: 1 en 3 door de aanwezigen werd gezongen. Het schoolhoofd las vervolgens uit Mattheus 18 en ging voor in gebed. De voorzitter van het schoolbestuur, de heer A. Schalk sprak een welkomst woord, toonde zich bijzonder verheugd over de bijzonder grote opkomst van de ouders. Hij deelde mee, dat het aantal leerlingen op de school is gestegen van 108 tot 131. De voorzitter memoreerde, dat in het afgelopen jaar drie nieuwe leraren konden worden aangetrokken. Nadat de heer W. Neels nog enkele in terne schoolzaken met de ouders had besproken, werd gepauzeerd. De betekenis en de manier van wer ken in de MAVO-brugklas werd uitge legd door de heer M. van de Blink. Ver volgens hield de heer Dubbeldam een korte inleiding over het belang van een goede samenwerking tussen de ouders en leraren. De aanwezige ouders toonden zich bijzonder enthousiast over een demon stratie Franse les, die volgens de nieu we leer-methode werd gegeven door de heer W. van Houwelingen. Na de vele schoolzaken toonde de heer Dijkhuizen een serie dia's over Noorwegen. De heer Neels besloot de avond tenslotte met een dankgebed. ELST: VERLOREN: Zwarte leren herenportemonnaie, inh. geld en gou den ring. Inlichtingen Rijkspolitie te Eist ELST Een groot aantal percelen gelegen aan de Rijksstraatweg in het Amerongse (gemeente)deel van Eist moet het stellen zonder riolering. Sommige aanwonenden hebben zelf maatregelen getroffen, maar het blijft behelpen. Wanneer ook via een rioleringssysteem kan worden geloosd is niet bekend. ZEIST/VEENENDAAL. Dertien zondag- en een gelijk aantal zaterdag amateurs waren gistermiddag in het sportcentrum in Zeist bijeen om onder het toeziend oog van de „grote bazen" van de KNVB enkele oefenpartijen te gen elkaar te spelen, die nodig zijn om te komen tot een definitieve samenstel ling van de vaste selectie voor het Ne derlands amateurelftal. NICO DIEPEVEEN gevaarlijk Dit nationale team gaat zoals be kend deelnemen aan de Europa Cup voor amateurslandenteams die binnen kort van start gaat. Bij de „crème de la crème" van de Nederlandse amateurs waren ook de twee DOVO-spelers Nico Diepeveen en de nieuwe aanwinst van de roodwitten Gerard Schinkel, beiden vaste krachten uit het Nederlands zaterdagelftal. Er werden gisteren in Zeist drie oe fenduels gespeeld van elk 35 minuten. Zowel Diepeveen als zijn nieuwe ploeg genoot Schinkel speelde in twee van de ze „mini-matches" mee en... met goed resultaat. De zaterdag- en zondagamateurs wa ren gemixed. Diepeveen speelde in zijn wedstrijden 'n goede partij in de front linie. Vooral de samenwerking met De Wit van ZVV was uitstekend en ook Faro (een bekende opponent van DOVO) combineerde verrassend goed met de Veenendaler. In beide wedstrijdjes los te Nico Diepeveen enkele levensgevaar lijke schoten en hij werd door enkele vooraanstaande KNVB-mensen geprezen om zijn voortdurende switchen. De nieuwe kracht van DOVO, de Kampenaar Gerard Schinkel, speelde in de verdediging een uitstekende wed strijd. Vooral zijn sterke kopwerk en goede inzicht vielen op in deze selec tiewedstrijden, waarin de show werd gestolen door Leget (UVS), die nage noeg constant de ster van het veld was. RHENEN De gemeenteraad van Rhenen heeft gisteravond de Panorama molen voor één harde gulden definitief overgedragen aan de stichting „De Utrechtse Molens". Dit besluit viel na de mededeling van de voorzitter nog wei een gesprek te hebben gevoerd met een afgevaardigde van de jeugdgemeente- raad. die had voorgesteld er een centrum voor de oudere jeugd van te maken. „Ik ben ervan overtuigd, dat er voor die oudere jeugd in Rhenen iets moet ge beuren", aldus burgemeester Bosch, „maar dan niet in de molen. Dat is fi nancieel geen haalbare kaart". Op de enquête, gehouden door de Nederlandse Gas Mij. in Achterberg, waar uit als resultaat naar voren kwam dat deze buurtschap voorlopig geen gas zal kunnen betrekken, kwam nogal wat kritiek. De burgemeester beloofde als com missaris van genoemde maatschappij in de eerstvolgende vergadering alsnog te proberen Achterberg aan gas te helpen. Wat betreft de kwestie Panorama molen was de voorzitter van mening, dat de jeugd niet alles op een presen teerblaadje moet krijgen. Zij zal zelf iets moeten doen. Het instuifbestuur had enkele keren dansavonden voor de jeugd georganiseerd. „Na vier keer kwam er geen hond meer", zo stelde de burge meester vast. De heer G. J. Verwoert (SGP) infor meerde of de jeugd vroeger in dezelfde molen niet uit de band was gesprongen. Hij had zelfs gehoord, dat de jongelui er diep in de nacht dronken vandaan waren gekomen. De burgemeester had er nimmer iets van gemerkt. „Het is bepaald niet het genre publiek dat u zou zoeken", was het antwoord van de voorzitter, „maar van ongeregeldheden heb ik nooit ge hoord. Er werd altijd vergunning gege ven tot twee uur. Het staat ter discus sie of dit diep in de nacht kan worden genoemd". De heer Van Gesink (PvdA) vond dat de jeugdgemeenteraad maar heel wei nig positiefs naar voren had gebracht op grond waarvan de molen zou moeten worden gebombardeerd tot cultureel centrum voor de oudere jeugd. „We moesten de knoop maar doorhakken, maar toch ben ik blij dat u ervan over tuigd bent dat er iets voor de oudere jeugd moet gebeuren". Wethouder Deen (PvdA) zag wellicht een oplossing in de kelders van het oude gemeentehuis aan de Markt. Dat geleek hem althans een geschikter object dan de molen. De heer E. P. van Dijk (Vrije Partij) informeerde naar het krantebericht als zou de Macro belangstelling hebben voor aankoop van de molen. „Ik heb het gelezen", zei de voorzit ter' „maar we hebben geen enkele brief in die richting ontvangen. Hadden we dat maar eerder geweten, want ik had er wel wat voor gevoeld". Hierna viel definitief de hamer over de oude molen, die nu door de stichting zal wor den gerestaureerd en in de oorspronke lijke staat zal worden teruggebracht. „Iedereen in Achterberg gebruikt nog de gasfles. Ik ben er zeker van dat 80 pet. van de bevolking zal aansluiten op aardgas, wanneer dat komt". Dat zei de Achterberger P. Kerkstra (CHU), toen de uitslag van de enquête bekend werd gemaakt, gehouden door de Ned. Gas Mij. en waaruit naar voren kwam dat de belangstelling voor gas in die buurtschap nog onvoldoende was om er aan te beginnen. De heer H. Griffioen (ARP) vond het met die enquête maar een foute boel. „Men had beter een hearing kunnen houden", zo meende hij, „dan was er een heel ander resultaat uit de bus ge komen. Ik weet zeker dat in elk geval alle bedrijven willen aansluiten". De voorzitter maakte nog even duide lijk, dat wanneer er gas komt in Achter berg, dat alleen in de kern kan en niet voor alle afgelegen boerderijen. De heer J. P. Glasbergen (PvdA) vond de enquête zelfs misleidend. Het formulier was dusdanig ingekleed, dat het de mensen afschrikte. Hij vond het dan ook geen wonder dat de enquête zo negatief was uitgevallen. Hij was het eens met de heer Griffioen dat een hearing een beter resultaat zou hebben opgeleverd. De burgemeester deelde mee. dat „Heimerstein" er een nieuwe school bij gaat bouwen en dat die zeker op gas zal gaan stoken. Daardoor wordt het ver bruik van dien aard, dat er wellicht toch nog wat voor Achterberg zal zijn te „versieren". „Ik zal in elk geval op de eerstvolgende vergadering van de Mij. mijn best doen Achterberg over de streep te halen", aldus de burgemeester. G. VAN GESINK (PvdA) blij Bij de vaststelling van de exploitatie vergoeding voor de school voor woon wagenkampkinderen vroeg dhr. Kerk stra (CHU) wat waar was van de be richten dat het woonwagenkamp naar Ede zou worden verplaatst. „U moet niet alles geloven", was het antwoord van de voorzitter. „Maar er is in de raad van Veenen- daal over gesproken", dupliceerde de heer Kerkstra. „U moet niet alles geloven van wat er in een gemeenteraad wordt besproken KESTEREN De veehouder J. B. Tijssen, wonende aan de Pa rallelweg in Kesteren, stelt mo menteel alles in het werk om 13 kleine biggetjes in het leven te houden. De zeug, die 19 big getjes ter wereld heeft ge bracht, beschikt niet over moe dermelk, zodat de heer Tijssen genoodzaakt is de biggetjes door middel van een zuigfles te roeden. Inmiddels zijn zes van de pasgeboren beestjes gestor ven. De heer Tijssen gelooft echter, dat de overgebleven dertien wel in leven zullen blij ven. ,.Het voeden neemt wel veel tijd in beslag, maar dat .eb ik er graag voor over", vertelt hij, terwijl hij trots een blik werpt op het toom biggen iat er blakend van gezondheid uitziet. De biggetjes knorren .evreden onder een paar war me lampen. De dochtertjes van de heer Tijssen hebben er na schooltijd samen met hun va der de handen aan vol. De etalages liggen in puin maar VQ£vV\i Hoofdstraat 90 - Veenendaal kan U toch heel veel HEREN KLEDING laten zien. Ingang door het gangetje. P. KERKSTRA (CHU) aardgas en gezegd", aldus opnieuw de burge meester. „Laat ik het dan anders stellen", zei de heer Griffioen (ARP). „Meneer de voorzitter, is het u bekend dat er bespre kingen gaande zijn over de verplaatsing van het woonwagenkamp". „Ja", antwoordde de burgemeester volmondig. „Met de heer Sikkes van ge deputeerde stagen zijn er besprekingen gevoerd, maar van de verdere gang van zaken is nog niets bekend". De heer A. Jansen (WD) proefde aan de nota over de grondpolitiek een bij smaak. „Dat de voorgestelde aankoop van de erven Rutgers is afgewezen door de raad wordt door het college zo zwaar opgenomen, dat het via deze nota als het ware de raad verwijt niet met het voorstel te zijn meegegaan. Ik vind het vrij normaal, dat de raad een ander in zicht heeft dan een college van B. en W. Toch proef ik uit de nota een dringend beroep op de raad om een principebe sluit te nemen met betrekking tot de wijk tussen Oude Veenendaalseweg, Zandheuvelstraat, Paardenveld en Utrechtsestraatweg. Maar wanneer hier niets gebeurt brengt dit de uitvoering van het plan „Donderberg" niet in ge vaar. We kunnen deze nota ik vraag me af hoeveel werkuren er wel inzitten rustig voor kennisgeving aannemen". „Het gaat er alleen maar om", aldus de voorzitter, „dat B. en W. willen we ten of moet worden doorgegaan met aankopen in het bewuste gedeelte, of dat ermee gestopt moet worden". „Dit systeem lijkt nergens op", riep de heer Griffioen. ..U moet niet door blijven zeuren. Er is nu eenmaal een be sluit genomen, maar we hebben als raad nimmer gezegd dat u niet door moest gaan met aankopen. U wilt dit door middel van deze nota de raad nu afdwingen". De heer Griffioen adviseerde de in het geding zijnde wijk te laten liggen en niet te saneren. De voorzitter wenste daarover een stemming, maar hij waar schuwde wel, dat een afwijzing zou in houden dat de gemeente de kans om tot sanering te komen, inderdaad zou laten liggen. De uitslag van de stemming was 7 voor en 8 tegen verdere aankopen. Te genstemmers waren de Vrije Partij (2), de ARP (1), de VVD (2), de Boerenpar tij (1) en de SGP (2). De raad besloot voorts o.a. nog una niem tot aankoop van ruim 10 ha indus trieterrein op Remmerden voor de prijs van f 645.250,—, hoewel de heer Grif fioen het een verschrikkelijk hoog be drag vond. „Ik heb echter niet de moed tegen te stemmen", aldus de AR-afge- vaardigde. Uit een nadere toelichting door de voorzitter bleek, da* bedoeld terrein in eerste instantie nodig zal zijn voor uit breiding en verplaatsing van bestaande Rhenense bedrijven. Van verschillende kanten had men al belangstelling be toond. VEENENDAAL De rijkstuinbouw- consulentschappen in Tiel en Arnhem hebben de laatste tijd een toeneming ge constateerd van de teelt van groentege wassen voor zelfvoorziening. Dat is voor al in streekverbeteringsgebieden het ge val. Tevens is de behoefte aan voorlich ting, speciaal voor de groenteteelt in particuliere tuinen aanmerkelijk toege nomen. Dan is voor de medewerkers van 't rijkstuinbouwconsulentschappen aanleiding geweest een nieuwe lijst van aanbevolen groenterassen op te stellen. Om bij de teelt van groentegewassen goede resultaten te verkrijgen is een juiste rassenkeuze van groot belang, maar niet minder belangrijk is een ver antwoorde bestrijding van ziekten onder het gewas alsmede van het nemen van de juiste teeltmaatregelen. Nog te vaak, zo is bij de consulentschappen gebleken, maken particulieren nog van verouder de rassen gebruik of worden ze op een verkeerd tijdstip ingezaaid. Daarom werd aan de nieuwe rassenlijst ook een teeltplan toegevoegd. Tevens vindt men bij de rassenlijst een beschrijving van methoden om ongedierte te bestrijden. In de brochure, die op aanvraag door belangstellenden kan worden besteld bij de provinciale directie van de rijks- landbouwvoorlichting Gildemeesterplein te Arnhem, is voorts ook nog opgeno men welke keukenkruiden men het bes te in de particuliere moestuin kan kwe ken. Een handig boekje dat wij gaarne bij de particulier® tuinder aanbevelen.

De Vallei | 1969 | | pagina 5