Goede sfeer rond overleg Nixon-W ilson HALVAR IN E Scholier (18) dood door zelfverbranding Venha&e. koek Vredesakkoord zal terrorisme moeten beletten Sociale onrust in Italië houdt aan A ONTMOETING OP „BUCKINGHAM PALACE" Oud-minister Vrolijk naar Haarlem als burgemeester? Kantine voer wel bij proces Hans van Z. Verkiezingen aan Sorbonne 50% minder calorieën lekker op het brood, gezonder voor uw lijn Uitwisseling gegevens over jeugd- en rassenproblemen Ontsteltenis in Praag Waar je ook kijkt steeds meer mensen roken Roxy 25. U toch ook? Opnieuw stakingen Bestand van twee dagen in Nigeria Abi Nathan wi jdt zich weer aan vrede om Israël Bezorgdheid om staatsbezoeken in oude stijl IN DE GREEP X VAN DE GRIEP? WITTE KRUIS OOST-WEST LAGERHUIS geef ze morgen eens wat anders mee mals en kruidïg Abba Eban: Belastinghervorming in Frankrijk BRIEF Bij reumatische pijnen, spit, neusverkoudheid, verstuikingenen winterhanden. 45.- PHIL1PS helpt u eruit WOENSDAG 26 FEBRUARI 1969 ONDEN President Nixon en de Britse premier Harold Wilson hebben gisteravond besloten tot een grotere uitwisseling van gegevens over jeugd- en rassenvraagstukken. Deze kwestie kwam spontaan aan de orde tijdens een ontmoeting tussen Nixon en het voltallige Britse kabinet in de ambtswoning van de premier in Downing Street. Er ontspon zich een levendige discussie, die een uur duurde en waarbij nog tal van andere kwesties, tot stedelijke proble men en zelfs de pneumoconiosis (een onder mijnwerkers voorkomende long ziekte) toe werden behandeld. ■■pppp Nixons perschef Ziegler zei na afloop, dat de Verenigde Staten en Enge land met jeugd- en rassenproble- wwrk van gelijke aard te kampen hebben en dat was besproken hoe een betere communicatie met de jonge generatie tot stand kon wor den gebracht. Aan de discussie was een diner voor afgegaan, waarbij Nixon en Wilson een uitvoerig gesprek hadden over de toestand in het Midden-Oosten en de mogelijkheden van een gezamen lijk optreden van de grote mogend heden na de bilaterale besprekin gen, die op het ogenblik aan de gang zijn. Vanochtend vloog Nixon naar Bonn, de derde hoofdstad die hij op zijn Europese reis aandoet. Intussen hebben linkse studenten in West- Berlijn besloten zich niet te storen aan het demonstratieverbod, dat de politie voor morgen heeft afgekon digd, wanneer de Amerikaanse pre sident daar aankomt. Het besluit werd genomen op een bijeenkomst van tweeduizend studenten in de mensa van de technische hoge school. Het hoofdgebouw was door honderden politiemannen op ver zoek van de rector bezet. Toen de studenten twee glazen deuren in trapten om zich toegang tot de men sa te verschaffen greep de politie in. Navo-aangelegenheden hebben eerder op de dag op de voorgrond ge staan tijdens de besprekingen, die Nixon in Downing Street met Wil son heeft gevoerd. Tijdens de nau welijks twee uur durende menings uitwisseling gisterochtend, die als „zeer nuttig en vriendschappelijk" werd gekenschetst, sneden de beide staatslieden bovendien de verhou ding tussen Oost en West aan, als mede de Europese politiek en han dels- en economische kwesties. Reeds de avond tevoren hadden Nixon en Wilson op het landgoed Chequers een gesprek van enige uren over de Navo en over het Oost-West-beleid gehad. Naar de perssecretaris van het Witte Huis, meegedeeld heeft, waren on derwerpen van het gesprek van dins dagochtend, de huidige studie van de strategische problemen van de Navo en ook de politieke kanten van het bondgenootschap. Wilson sprak zijn tevredenheid uit over het door Nixon in Brussel toegezegde Ameri kaanse voornemen, de bondgenoten uitvoerig té zullen raadplegen. De Britse premier stelde de Amerikaan se president in kennis van o.a. het Duitse voorbehoud t.a.v. het ver drag tegen verdere verspreiding van kernwapens, waarover hij kort ge leden met bondskanselier Kiesinger van West-Duitsland heeft gespro ken. Bij het gesprek waren voorts aanwe zig de Amerikaanse en Britse mi nister van Buitenlandse Zaken, Ro gers en Stewart, de Britse minister van Defensie, Healey, de minister van financiën Jenkins en de minis ter van Handel, Crosland. Van Brit se zijde is gezegd, dat de Brits-Fran se crisis, naar aanleiding van de publikatie van denkbeelden van De Gaulle over de toekomst van Euro pa, tot dusver niet is aangeroerd. Wel had Wilson Nixon verduidelijkt, waarom Engeland aan zijn voorstel tot toetreding tot de EEG vast houdt. Na de gespreksronde in Dow ning Street ontving koningin Elisa beth de Amerikaanse president in Buckingham Palace. Gistermiddag heeft Vixon ook onver wacht een bezoek gebracht aan het Britse Lagerhuis. Nadat hij een krans had gelegd bij het monument voor de onbekende soldaat in de na bijheid van de Westminster-abdij, verscheen Nixon plotseling in het portaal van het parlementsgebouw. Hij gaf daar enige wachtende bezoe kers een hand en betrad vervolgens de zaal van het Lagerhuis, waar hij in een normaliter voor regerings functionarissen gereserveerde bank plaats nam. De Amerikaanse presi dent volgde met aandacht het vra- gen-uurtje, waarin ook premier Wilson aan het andere eind van de zaal deelnam. Ook eerder was Nixon van het proto col afgeweken toen hij na een lunch met de Engelse koninging en prins Philip zijn auto liet stoppen en bij de hekken van het paleis uitstapte om toeschouwers een hand te ge ven. Op weg naar het Lagerhuis liet Nixon eveneens een keer stilhouden om een politie-agent een balpen met zijn monogram erin ten geschenke te geven. De aangekondigde anti-Amerikaanse betogingen vonden in Londen door gebrek aan deelneming niet plaats. Een half uur na het vastgestelde tijdstip voor de eerste betoging in Downing Street waren slechts tien leden van linkse organisaties bijeen HAARLEM De PvdA-fractie van de Haarlemse gemeenteraad heeft mr. Vrolijk (50), oud-minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, voorgedragen als burgemeester van Haarlem. De huidige burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers, gaat 31 mei met pensioen. De voorzitter van de Haarlemse PvdA-fractie, drs. J. J. Voogd, zegt dat de PvdA ervan uitgaat dat de nieu we burgemeester van Haarlem iemand moet zijn die zich verwant voelt aan het sociaal-culturele klimaat van de stad, aan welke wensen mr. Vrolijk vol gens de fractie voldoet. „Mijn partij vindt, dat het niet noodzakelijk is, dat Haarlem een socialistische burgemees ter krijgt, maar wij zullen 't wel erg op prijs stellen", aldus de heer Voogd. De PvdA is met elf zetels de grootste fractie in de Haarlemse raad. ADVERTENTIE ERA ORAAG In Praag heeft zich gisteren weer een jongeman door verbran- *1 ding van het leven beroofd. Het was Jan Zajic, een 18-jarige middelbare scholier uit de Noordmoravische plaats Opava, die zich op het Wenceslasplcin met benzine overgoot en vervolgens in brand stak. Volgens welingelichte krin gen zou een ongeveer even oude jongeman gepoogd hebben zich op de zelfde wijze van het leven te beroven. Hij zou met zware brandwonden naar een ziekenhuis zijn overgebracht. ADVERTENTIE bijvoorbeeld een dubbele plak Verkade Snijkoek met boter JERUZALEM Israël voelt niets voor een vredesakkoord voor het Mid den-Oosten als daarin niet meteen alle terroristische activiteit wordt verboden. Abba Eban, de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, heeft dit gis teren nog eens met nadruk verklaard in het Israëilsche parlement. Hij had dit standpunt al eerder ter kennis ge bracht van Gunnar Jarring, de specia le vertegenwoordiger van de Ver. Na ties voor het Midden-Oosten. Dat was gebeurd onmiddellijk nadat de Egyptische president, Nasser, zich vorige maand had uitgesproken voor een politieke oplossing van het con flict, waarbij echter de Arabische com mandogroepen niets in de weg gelegd zou mogen worden. „Zo'n regeling zal Israël nooit accepteren", zei minister Eban. Intussen vielen Israëlische straalja gers gisteren over de rivier de Jor- daan een stelling van Arabische guer rillastrijders aan van waaruit eerder was geschoten op een Israëlische pa trouille. De aanval kwam binnen 24 uur na de Israëlische vergeldingsactie op guerrillabases in Syrië. Bommen ontploften gisteren in Jeru zalem en in Lydda, vijftien kilometer van Tel Aviv. Op een raamkozijn van het Britse consulaat in het oude deel van Jeruzalem ontplofte een bom die weinig schade aanrichtte. Een Israëliër werd gewond toen er een bom ontplofte op de markt van Lydda. Verder lieten een aantal kip pen bij de explosie het leven en wer den verscheidene elektriciteitskabels beschadigd. (Van onze correspondent) PARIJS Ruim een miljoen ouden van dagen en andere kleine belasting betalers zullen met ingang van het vol gend jaar in Frankrijk geen belasting meer behoeven te betalen. Dit is wel het spectaculaire gevolg van een be lastinghervorming, die de Franse rege ring dit voorjaar aan het parlement zal voorleggen. De belangrijkste punten ervan zijn: Het van belasting vrijgestelde in komen wordt met 18 tot 20 procent verhoogd; Alle mensen, ouder dan 70 jaar, zijn vrijgesteld van belasting; Een belasting-verlaging van 15 tot 20 procent voor de „gemiddelde belas tingbetaler, dat wil zeggen voor dege ne die jaarlijks tussen de 160 en de 5000 francs betaald; Voor de grote belastingbetalers (meer dan 6000 francs per jaar) zal de in 1969 ingevoerde verhoging van 2 tot 15 procent komen te vervallen. De bevolking van de Tsjechoslo- waakse hoofdstad nam met ontstelte nis kennis van de wanhoopsdaad van de twee jongelui, die naar verluidt al enige dagen geleden in eigen kring hun poging tot zelfmoord hadden aangekon digd. Naar van welingelichte zijde werd vernomen, zouden zij beiden vo rige week met Russische officieren in conflict zijn geraakt en daarbij mis handeld zijn. Het officiële persbureau CTK maak te alleen melding van de dood van Jan Zajic. In een afscheidsbrief zou deze hebben verklaard te behoren tot de groep van ongeveer 15 jongeren, die zich hadden verzameld rondom de 21- jarige Jan Palach, de sjtudent in de fi losofie die op 19 januari j.l. overleeft) nadat hij zich drie dagen tevoren óp het Wenceslasplein in brand had ge stoken. In zijn laatste brief schreef Palach, dat circa vijftien jongeren hadden beloofd zijn voorbeeld te vol gen, als de censuur niet zou worden opgeheven en het door de Russen ver spreide blad „Zpravy" niet zou ver dwijnen. Sinds de dood van Palach hebben zich ongeveer 30 mensen in Tsjecho- Slowakije gepoogd door middel van zelfverbranding een einde aan hun le ven te maken. President Nixon bezocht giste ren de Engelse koninklijke fa milie op Buckingham Palace te Londen. Op de foto: Nixon in ge sprek met koningin Elizabeth, ach ter hen prinses Anne en prins Char les. Prins Charles van Engeland heeft een nieuwe rol aan zijn toneelrepertoire toegevoegd, name lijk de titelrol in het stuk ,,De zingende vuilnisman"dat een on derdeel is van een revue van Trinity College in Cambridge, waar de prins studeert. Deze sketch ver haalt over een vuilnisman, die prins Charles op een dag om zeven uur uit zijn slaap haalt door luid te zingen en met vuilnisemmers te rammelen. ADVERTENTIE ROME Gisteren is het de beurt geweest aan havenarbeiders, hogere amb tenaren in staatsdienst en onderwijzers in Italië om te staken voor hoger loon en grotere sociale zekerheid. Het ambtenarenapparaat werd zo goed als verlamd door een 24-uurssta- king van 9.000 hógere ambtenaren in Rome, die protesteerden tegen plannen tot verhoging van de efficiency in de regeringsbureaus. Drieduizend van hen trokken op naar de zetel van de spe ciale minister voor hervorming van de bureaucratie, Eugenio Gatto, en eisten diens aftreden. De ambtenaren hebben gedreigd op 12 maart voor vier dagen het werk neer te zullen leggen. Voor het bureau van premier Mario Rumor waren 2.000 tijdelijke onderwijskrachten uit heel het land bijeengekortien om verzekering van hun betrekking, vaste pensioenen, hogere salarissen en betere promotie kansen te eisen. Twee onderwijzers vakbonden hebben hun leden bevolen het werk neer te leggen, maar uit niets blijkt dat het onderwijs ernstig gestagneerd is. Het merendeel der Ita liaanse onderwijzers is werkzaam als tijdelijke kracht op jaarcontract en heeft slechts weinig sociale zekerhe den. Door de staking van de havenarbei ders, die bang zijn dat door automati sering arbèidsposten verloren gaan, werden 51 van de 56 vrachtschepen in de haven van Genua, en de helft van de 30 schepen in Napels getroffen. De passagiersdiensten vonden onbelemmerd doorgang. In Bari en Brindisi was de staking volledig. GRAMMOFOONPLATEN GOEDKOPER DEN HAAG De prijzen van de grammofoonplaten (singles) gaan mei een dubbeltje omlaag. Dit hebben het ministerie van Economische Zaken en de producenten en importeurs van pla ten afgesproken. Daar de richtprijzen voor grammo foonplaten uit een oogpunt van prijsbe leid in sommige gevallen te sterk waren verhoogd, greep het ministerie in. De singles worden nu teruggebracht van 4,60 tot 4,50 gulden. Ook enkele andere prijzen worden verlaagd. De wijzigin gen gaan 1 maart in. LAGOS De federale Nigeriaanse regering heeft gisteren een tweedaags bestand afgekondigd ter gelegenheid van het Mohammedaanse feest Id-el- Kabir. De federale strijdkrachten zullen tij dens het bestand in hun stellingen blij ven. Ze zullen alleen vechten wan neer ze door Biafraanse troepen wor den aangevallen. Tijdens een overeenkomstig bestand met Kerstmis vorig jaar leverden bei de partijen hevige gevechten. SCHIPHOL Zelfs de eeuwig opti mistische vredespiloot Abi Nathan uit Israël ziet de toekomst van Biafra somber in nu de regeringen van Nigeria en Biafra zonder poging tot overleg te genover elkaar blijven staan. Hij heeft zijn in Nederland begonnen actie voor het zenden van een Kerst schip met voedsel naar Biafra met suc ces bekroond. Nu er nog steeds geen vredesoverleg is, en zelfs de laatste landingsstrip in Biafra wordt gebom bardeerd ziet hij als particulier geen kans meer iets ten gunste van de hon gerende bevolking te ondernemen. Druk van buitenlandse regeringen op de strijdende partijen kan alleen nog ver andering brengen in de situatie, gaf hij bij aankomst op Schiphol als op lossing. Abi Nathan gaat zich daarom op nieuw inzetten voor de vrede in het Midden-Oosten, waardoor hij bekend heid kreeg. De 41-jarige Isralische resturateur heeft intussen een uitvoerig plan op gesteld om vrede te brengen in zijn va derland en de Arabische landen. Hij pleit voor een federatie van drie soe vereine staten: Israël met de grenzen van voor de zesdaagse oorlog, Jorda nië met de huidige grenzen, en een nieuwe staat voor de Palestijnse vluch telingen. Jeruzalem zou de gemeen schappelijke hoofdstad moeten zijn. Met hulp van andere landen zou Israël de Palestijnse vluchtelingen ge heel schadeloos moeten stellen (kosten vierhonderd miljoen dollar). UTRECHT De kantine van de recht bank in Utrecht, in beheer bij het mi nisterie van Justitie, heeft in de weken van het proces Hans van Z. Ouwe Nol goede zaken gedaan. Op alle afde lingen werd dagelijks gevraagd naar de tussentijdse stand van zaken. Waar onder normale omstandighe den per week 1600 kopjes koffie vanuit de kantine worden geleverd sprong dit aantal tijdens het proces tot het record van 2700 bakjes troost. Ruim 600 beleg de broodjes gingen er in de voorbije tien dagen extra over het zink, terwijl de kantine sedert de aanvang van het historische proces op 11 februari plaats moest bieden aan twaalf extra kratten frisdranken (alcohol wordt in de kanti ne nu eenmaal niet geschonken). Met de saucijzen ging het ook voor treffelijk. Worden per week normaal 120 stuks omgezet, in deze dagen steeg de omzet tot circa 470. De gevulde en andere koeken konden zich niet verheu gen in een grote populariteit: de vraag was niet onderhevig aan de belangrijk heid noch de emotionaliteit van de straf zaak. Drop, pepermunt, griotjes en der gelijke stonden evenmin hoog genoteerd. Dat het proces wel een bijzondere spanning had, mag misschien worden afgeleid uit het feit, dat de roep om sigaretten groot was. Er werden maar eventjes 100 pakjes per week extra ver kocht. Van de uitsmijters kan weinig bijzon ders worden verteld, behalve dat ze bij zonder smakelijk waren en slechts de leden van de rechtbank ten deel vielen. De „bemanning" van de kantine, twee dames (We zijn in deze weken ponden afgevallen), had zich reeds bij de aan vang van het proces op het standpunt gesteld alleen uitsmijters voor de recht bank te willen klaarmaken, omdat er anders geen houden meer aan was ge weest. Vragen over zingen van „anti-Wigboldlied" door veteranen DEN HAAG Het Tweede-Kamer lid S. van der Ploeg (PvdA) heeft de minister van Defensie schriftelijk ge vraagd of hij bereid is de tekst over te leggen van het lied, dat in aanwe zigheid van de territoriale bevelheb- bruari werd gezongen in café Van de Weg te Murmerwoude, in verband met de onthulling van het naambord van de „Generaal Spoorhoeve". Toelichtend voegt de heer Van der Ploeg er aan toe, dat over de feitelij ke tekst van het lied onduidelijkheid bestaat. Persverslagen over de bijeen komst hadden uiteenlopende versies gememoreerd. Zo zou een krant heb ben gemeld, dat er werd gezongen: ..En wat doen we met die Wigbold als hij komt", terwijl volgens een andere krant dezelfde regel zou luiden: „We slaan Wigbold op z'n donder als ie komt". 'DVERTENTIE Overal waar warmte helpt; helpt de geneeskrachtige warmte van Philips Infraphü beter. 'Hiffraplftil geneeskrachtige f warmte die diep doordringt DEN HAAG Tijdens de behande ling van de begroting van Buitenland se Zaken in de Tweede Kamer brach ten drie leden dinsdag het bezoek van koningin Juliana aan Ethiopië ter sprake. Drs. Aarden vroeg zich af of het verstandig is op de oude wijze voort te gaan met staatsbezoeken, zon der dat de aard van het bewind van het land in kwestie in overweging wordt genomen. Hij verzocht minister Luns te over wegen of op andere wijze dan door staatsbezoeken contacten met vreem de mogendheden kunnen worden ge legd en zei, evenals de PSP-er Van der Spek, aan te nemen dat de minis ter verantwoordelijkheid aanvaardde voor uitspraken van de koningin. De heer E. J. Harmsen, fractielei der van de gelijknamige groep afge scheiden Boeren, informeerde of het verantwoord was de Koningin naar het vroegere, thans door Ethiopië in gelijfde Italiaanse gebied „te zenden", gezien de onrust die er zou heersen. Evenals mr. Toxopeus, zei drs. Aar den teleurgesteld te zijn, dat presi dent Nixon Nederland niet bezoekt Minister Luns sloot zich bij interrup tie hierbij aan. De heer M. Bakker (CPN) merkt» over deze kwestie op, dat „indien men alles doet wat Nixon voorschrijft, men moeilijk kan verwachten, dat hij het nodig vindt Nederland te bezoeken". „Als men zichzelf en zijn politieke po sitie tot voetveeg maakt, moet men niet verwonderd zijn, als men dan ook als zodanig wordt gebruikt". ADVERTENTIE (en spaart bovendien de maag) v Poeders, tabletten, cachets. Gisteren is een begin gemaakt met de verkiezingen aan de Sor bonne te Parijs. Op de foto brengen studenten van de juridische facul teit hun stem uit, waarmee zij ver tegenwoordigers kiezen, die zitting zullen hebben in de universitaire raad van bestuur.

De Vallei | 1969 | | pagina 7