Den Toom moet weer in eigen vlees kerven SEN AA TS VOORZITTER NIET HERKIESBAAR „Vele specialisten hebben tarieven buitensporig hoog opgeschroefd" dan anders andere De veilige manier van sparen Rijkspostspaarbank altijd safe! REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN Prof. Mazure (69) gaat heen Duits boulevardblad gaat na vonnis toch in hoger beroep Koninklijke trein stond klaar voor Nixon Motie hogere uitkeringen verworpen Defensie-order zet wasserijen voor problemen Kort geding om j „meneer de Uil Oppositie kwam met motie tegen Griekenland HOEWEL SCHRAPPEN IN PRIORITEITEN HEEL MOEILIJK IS EXTRA MILJOENEN Adviesraad wenst: REGIONALE INDELING VAN NEDERLAND MEEGEVALLEN KLACHT VAN PRINS BERNHARD EN IRENE KAN NOG EEN LANGE NASLEEP KRIJGEN PRIVÉSFEER BRONNEN Schermerhor n 's dagboek komt nog niet uit TUSSEN FIGUUR W CNV-orgaan fulmineert tegen machtspositie: Onmiddellijke verlichting van TWEEDE KAMER: ZESTIG MAN WEG BIJ MACHINEFABRIEK GEEN CONTROLE N.S. WAS PARAAT constante kwaliteit WOENSDAG 26 FEBRUARI 1969 DEN HAAG De Landmacht heeft een waslijst aan projecten die de be staande achterstand aan paraatheid en doeltreffendheid moeten helpen over bruggen. Het wordt in defensiekringen onmogelijk geacht daaruit weer een soort super-prioriteitenlijst samen te stellen. De projecten hangen veel met elkaar samen. Enkele sprekende voorbeelden: de afweer van het Legerkorps is abomi nabel slecht, het verbindingsstelsel van dat korps is verouderd, een belangrijk deel van de pantserafweermiddelen is verouderd, de bewapening van de ver kenningseenheden is ver beneden peil. Enige opluchting kan worden ver kregen door het personeelsbestand te rug te brengen. Maar dat sorteert eerst over enige jaren effect. In de jaren 1972 tot 1975 gaan bij de landmacht duizend beroepsofficieren met pensioen en drieduizend onderoffi cieren. Staatssecretaris Haex hoopt met zijn herstructureringsplan dit afvloei ingsproces te versnellen. Hij zal daarmee echter nauwelijks iets kunnen besparen om het financiële gat van dit jaar te helpen dekken. Alle dit jaar theoretisch nog moge lijke bezuinigingen op de exploitatie van de landmacht zouden niet meer dan om en nabij tien miljoen gulden kunnen opleveren. De effectuering van het herstructureringsplan kan op zijn vroegst in 1970 een besparing geven van zo'n vijf miljoen gulden. De Eeerste Kamer beslist volgende week over de 225 miljoen gulden extra die minister Den Toom voor de komen de twee tot drie jaren heeft aange vraagd en waarvan 110 miljoen gulden in dit jaar kan worden besteed. Van de 225 miljoen is 114 miljoen bestemd voor de Landmacht, vijftig miljoen voor de Luchtmacht (rechtstreeks voor de betaling van de F-5 Northrop straal- jachtbommenwerpers) en 61 miljoen voor de Marine. Staatssecretaris Haex wil de hem toebedeelde 114 miljoen besteden aan 63 extra Leopardtanks voor het zeven de tankbataljon. Theoretisch zou die aankoop kunnen worden uitgesteld. Maar dan zou geld, dat 't parlement voor vastgelegde investeringen fiatteer de, worden gebruikt in de exploitatie sector zonder dat het de paraatheid van het Legerkorps ten goede zou komen. Het ziet er vooralsnog naar uit, dat minister Den Toom dit jaar toch weer fors in eigen vlees zal moeten kerven, meent men in Haagse kringen. Hoewel hij feitelijk nauwelijks meer vlees heeft.... DEN HAAG. Een regionale indeling van Nederland is van het grootste be lang voor de ruimtelijke ordening. De regering moet op korte termijn een schets ontwerpen om de vorming van gemeenten op gewestelijke schaal en gewesten mogelijk te maken. Dit adviseert de Raad van advies voor de Ruimtelijke Ordening de minis ters Schut (Volkshuisvesting en Ruimte lijke Ordening) en Beernink (Binnen landse Zaken). De raad vindt een herziening van de provinciale grenzen op dit ogenblik niet nodig. Ook als er gewesten en ge meenten op gewestelijke schaal zijn, blijft er behoefte aan regionale be- stuurlichamen met een belangrijke taak op het gebied van de ruimtelijke orde ning. TAE/V HAAG De eerbiedwaardige figuur van prof. dr. ir. J. P. Mazure zal in september niet terugkeren op de voorzittersstoel van de Eerste Ka mer. De mandie drie jaar geleden de Partij van de Arbeid, die na 't aftreden van mr. J. A. Jonkman weer moest zorgen voor 'n voorzitter, uit de moei lijkheden hielp, is niet herkiesbaar ge steld. Hij is nu 69 jaar en dat is vol gens de opvattingen in de P.v.d.A. een leeftijd waarop een politicus, ook een senator, moet terugtreden Deze zomer moet de helft van de Eerste Kamer worden herkozen. Dit gebeurt door de Provinciale Staten van Noord-Brabant, Zeeland, Utrecht, Lim burg, Noord-Holland en Friesland. Pro fessor Mazure is één van de 38 sena toren die aan de beurt voor periodiek aftreden zijn. „Het is inderdaad een kwestie van leeftijd, ik heb de indruk dat er geen politieke redenen achter zitten", zei prof. Mazure ons. „De regel dat po litici van boven de 65 moeten verdwij nen wordt bij ons eerder straffer toe gepast. Dit is om de jongeren een kans te geven. Zo zullen mejuffrouw mr Tjeenk Willink en de heer Van Es, die in de komende periode 65 jaar wor den, ook al niet herkiesbaar zijn". „Er is wel eens over gesproken of men toch nog zou willen aanblijven als er geen andere kandidaat voor het voorzitterschap kon worden gevonden. Het partijbestuur heeft echter een op lossing gevonden, die de fractie overi gens nog moet bespreken". Hoe ziet prof. Mazure terug op de afgelopen drie jaar van zijn hoge func tie, die o.m. inhoudt dat hij op Prins jesdag de verenigde vergadering van de Staten-Generaal in de Ridderzaal leidt? „Het is mij wel meegevallen. De po sitieve kanten van het ambt zijn gro ter dan ik dacht en de negatieve kleiner. Ik beschouw het als een zeker voorrecht dat me te beurt is gevallen". Beschouwt prof. Mazure dit voorzit- DEN HAAG De Stichting Bedrij ven van de NV Nederlandse Staatsmij nen in Geleen heeft een order van vijf miljoen gulden gekregen. Hiervoor zal deze moderne wasserij, die werkt met minder geschikten uit het mijnbedrijf en subsidie krijgt van Sociale Za ken, vijf jaar lang ieder jaar vijfhon derdduizend wilo militair wasgoed schoonmaken. Het is echter niet uitgesloten dat de stichting de order zal afwijzen, omdat volgens minister Roolvink het gesloten contract in strijd is met het besluit Or ganisatie Werkvoorziening. Een Tilburgse en een Vlissingse was serij, die onmogelijk kunnen concur reren met de stichting omdat daarvan de offerte bijna dertig procent lager lag, lopen anders de kans samen der tig personeelsleden te moeten ontslaan. De ministers Den Toom (Defensie) en Roolvink (Sociale Zaken) antwoor den dit op vragen van de Tweede-Ka merleden Van de Brake en Van Harse laar (beiden Groep Harmsen) naar aan leiding van een order die op 12 decem ber van het vorig jaar werd gegeven door de Territoriale Bevelhebber Zuid. ADVERTENTIE BONN De juridische strijd tussen prins Bernhard en prinses Irene enerzijds en het Westduitse boulevardblad Neue Welt anderzijds zal worden voortgezet. De advocaat van Neue Welt, dr. Hermann F. Arning, heeft beroep aangetekend tegen het Hamburgse vonnis van 17 januari, waarbij het blad werd veroordeeld tot het betalen van in totaal honderdduizend mark smartegeld aan de prins en de prin ses. Neue Welt zal de zaak eventueel uit vechten tot in hoogste instantie, wat kan leiden tot een langdurige reeks processen. Het is niet uitgesloten, dat het blad daarbij zal proberen zijn om streden beweringen te staven: dat prin ses Irene voor haar huwelijk een kind zou hebben verwacht en deze zwanger schap op aanraden van haar ouders zou hebben laten onderbreken. Op de laatste dag van de geldende termijn heeft dr. Arning beroep aange tekend bij het gerechtshof in Hamburg. Hij heeft nu een maand de tijd om dit beroep te motiveren. Daarna hebben ook de raadslieden van de Prins en de Prinses een maand om hun standpunt schriftelijk vast te leggen. Al met al kan het wel najaar worden voor het Hamburgse hof tot een uitspraak komt. Neue Welt was tot het betalen van smartegeld veroordeeld, omdat het blad de „persoonlijke sfeer" van de konin klijke familie heeft geschonden. De honderdduizend mark het hoogste smartegeld dat ooit in West-Duitsland is toegekend komen ten goede aan het Internationale Rode Kruis. Het is in de Bondsrepubliek echter nog een omstreden zaak, in hoeverre het recht op de „persoonlijke sfeer' mag worden toegepast op perspublika- ties. Dr. Arning, die nu Neue Welt ver tegenwoordigt, heeft al geruime tijd ge leden bij het constitutionele gerechtshof in Karlsruhe 'n klacht ingediend waar in deze toepassing strijdig met de grond wet wordt genoemd. Deze klacht betrof een vonnis waar bij een ander schandaalblad Das Neue Blatt was veroordeeld tot het betalen van smartegeld aan de Perzische prin ses Soraya. Het constitutionele hof heeft over deze zaak, die voor de hele pers van belang is, nog geen uitspraak ge daan. Ook in het rechtsgeding van Prins en Prinses tegen Neue Welt staat dr. Ar ning op het standpunt, dat het recht op de persoonlijke sfeer niet grondwettig is toegepast. Als het vonnis in hoger beroep onbevredigend voor Neue Welt uitvalt, kan het daarom komen tot een revisie-aanvraag bij 't Bundesgerichts- hof in Karlsruhe (de hoogste Westduit se rechtbank) en tot een tweede klacht bij het constitutionele hof. De duur der processen laat zich dan niet voorspel len. Bij de behandeling in hoger beroep zal Neue Welt wellicht ook proberen aan te tonen, dat de publikaties over de Prinses waren gebaseerd op infor maties uit doorgaans betrouwbare bron nen. De schuld van het blad zou daar door worden beperkt, en het smarte geld misschien dienovereenkomstig ver minderd. Het advocatenbureau dr. Heinz Pflüger, dat de Prins en de Prinses ver tegenwoordigt, heeft geen beroep aan getekend. Nu de tegenpartij dat wel heeft gedaan, heeft dr. Pflüger volgens Westduits recht tot aan de rechtzitting gelegenheid alsnog in beroep te gaan. PROF. MAZURE op leeftijd gekomen terschap als een kroon op "zijn werk? „Neen, dat niet. Ik hoop dat ik in mijn vak, hoogleraar in de bouwcon structie aan da technische hogeschool in Delft, iets belangrijkers heb gedaan. 1» TXe vice-president van de Amster- damse rechtbank, mr. A. Cohen Tervaart, heeft zich gisteren uit voerig met meneer de Uil bezig gehouden en dat mag in de krant. In grote-mensenland is enige dei ning ontstaan over een verschij- S ningsvorm van de populaire vogel s en daarover wil men graag een wijs oordeel. De vice-president behandelde gisteren in een kort geding een ge schil over de herkenningsmelodie van De Fabeltjeskrant, het snel naar grote populariteit gegroeide kinderprogramma van de NTS. De produktiemaatschappij M. M. Cha- nowski, die het auteursrecht heeft op het lied „Hallo, meneer de Uil", meent dat haar recht is aangetast door de grammofoonplatenuitgeve- rij Dureco, die een eigen versie van het lied op de plaat heeft ge- zet. Chanowski vindt deze versie een nabootsingwaarmee op onbetame lijke wijze wordt geprofiteerd van de populariteit, die Chanowski Productions heeft verworven. Bo vendien vindt hij dat de tekst Hallo, meneer de Uil, je onder broek is vuil het aanzien van de vogel omlaag haalt. „Van iets dat kinderen als iets eigens beschouw- den, wordt een misselijke grote- mensen-grap gemaakt"zei Cha- nowski's raadsman, mr. R. F. Zoet- 5 mulder. „Neen", zei de tegenpleiter, mr. L. J. M. Pijnenburg, „er is een heel nieuw lied ontstaan, bestemd voor een heel ander publiek, voor een vrolijke avond, voor een caféhouder 5 om in zijn muziekautomaat te heb ben." De tegenpartij vreesde verwar ring bij het publiek en derhalve een teruggang in de verkoop van de platen met het oorspronkelijke lied, maar daar vloog mr. Pijnen burg niet in. Hij voelde niets voor de eis dat de plaat van Dureco uit de handel zal worden genomen. Dinsdagochtend 4 maart zal de vice-president laten weten welke partij een veer zal moeten laten. L DEN HAAG Oud-premier Scher- merhorn zal wachten met verdere stap pen tot publicatie van zjjn dagboek tot premier De Jong hem heeft geant woord op zijn verzoek, het volledige dagboek te mogen publiceren. De heer Schermerhorn zei dit giste ren na de mededeling van de regering op vragen van het Tweede Kamerlid Goedhart (pvda), dat publikatie is toe gestaan voorzover het gegevens betreft waarover de schrijver „vrijelijk" kon beschikken. Het dagboek uit de jaren 1947-'48 be vat echter talloze gegevens die nog ge heim zijn, zoals citaten uit de minister raad. De heer Schermerhorn wil van premier De Jong'horen of die gegevens nog steeds als geheim moeten worden aangemerkt. Het Kamervoorzitterschap is tenslotte in hoofdzaak representatief." Over het lidmaatschap van de Eerste Kamer zelf zegt prof. Mazure: „Als geheel vond ik het zeer de moeite waard. Ik heb veel mensen leren ken nen en ik heb er ook geen spijt van dat ik in 1956 ja zei op de vraag op ik kandidaat wilde zijn". Prof. Mazure werd tien jaar nadien senator. Een uitgesproken politieke fi guur was hij stellig niet en hij is ook nooit als zodanig op de voorgrond ge treden. Daarom viel het zo op dat hij de laatste tijd openlijk sympatie betuigde aan de groep Democratisch Appèl, die zich in de PvdA sterk maakt in een actie tegen Nieuw Links. Na mr Jonkman, die gedurende de lange jaren van zijn voorzitterschap van de Eerste Kamer grote naam en werkelijk gezag verwierf, was prof. Mazure een typische tussenfiguur die - zonder politieke en bestuurlijke ervaring - niet de ambitie had een eigen stempel op het ambt te leggen. Zijn plichten vervult hij nog altijd, ogenschijnlijk ongehinderd door zijn beenletsel, op charmante en soepele manier. Het letsel heeft hij jaren ge leden opgelopen als scheidsrechter bij het korfballen, zijn lievelingssport, die hij reeds als jongen bedreef. Hij was er een groot propagandist van. Over zijn opvolging wordt op het ogenblik al gespeculeerd. Het lijkt niet aannemelijk, dat senator mr. Van Hall oud burgemeester van Amsterdam, die drie jaar geleden na al zijn moeilijk heden in de hoofdstad als kandidaat werd gepasseerd, nu in aanmerking zal komen. Eerder zullen mr. De Niet, de voor zitter van de PvdA-fractie en burge meester van Wageningen, of anders mr. Burger kandidaat worden gesteld. Beiden naderen overigens al de 65- jarige leeftijd. ADVERTENTIE Er zijn 2200 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht. Een aanta! daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. UTRECHT „De praktijken van een aantal (medische) specialisten gaan steeds meer lijken op uitbuiting. Er zal van hogerhand moeten worden ingegre pen om hier iets tegen te doen. Met behulp van prijsmaatregelen kan de minis ter van Economische Zaken een onverantwoorde stijging van de tarieven tegen gaan." Aldus fulmineert De Gids, het orgaan van het Christelijk Nationaal Vakver bond, dat vandaag is verschenen. Het blad schrijft voornamelijk over de ta rieven die specialisten particulieren in rekening brengen. Die tarieven zijn lan ge tijd zorgvuldig geheim gehouden, be halve in Amsterdam, waar het hoogste tarief in Nederland werd berekend. De laatste tijd schroeven veel specia listen elders hun tarieven op, gebruik makend van het Amsterdamse voor beeld. Om haar verwijten kracht bij te zet ten, noemt De Gids een aantal voorbeel den, vergeleken met de tarieven die de ziekenfondsen vergoeden. Voor het ver wijderen van een blindedarm bij een ziekenfondspatiënt ontvangen chirur gen ongeveer tachtig gulden. In Amsterdam rekenen zij voor een particuliere derdeklaspatiënt 250 tot 475 gulden, voor 2B 475 tot .750 gulden, voor 2A 750 tot 1175 gulden. ADVERTENTIE "Doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten peumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de nuid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en doorstraaltverlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt! Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. DEN HAAG De oppositie heeft gisteren in de Tweede Kamer bij het begin van het buitenlands debat een open deur ingetrapt met een motie te gen Griekenland. De socialistische woordvoerder mr. Van der Stoel kreeg overigens met zijn eis, dat de Neder landse regering haar medewerking moet verlenen aan de uitstoting van Griekenland uit de Raad van Europa de steun van de regeringsfracties van de KVP en de CHU. De liberalen en de anti-revolutionairen hebben er niet aan mee gedaan. De a.r.-woordvoerder dr. Geelker ken noemde de eis voorbarig en de motie overbodig. Hij was het wel eens met wat mr. Van der Stoel wilde, maar dat is de regering ook naar hij verwachtte, en daarom had de motie niet moeten worden ingediend. Mr. Van der Stoel had eerst het antwoord van de regering moeten afwachten. Dit komt morgen. Dr. Geelkerken loofde wel de „grote daden" van mr. Van der Stoel, maar hij wilde zijn loftuitingen toch liever binnenhouden, omdat zij misschien de afgevaardigde Van der Stoel in zijn partij een ondienst zouden bewijzen. „Ik kan de politieke verhoudingen in de P.v.d.A. op het ogenblik niet over zien", aldus dr. Geelkerken. De liberaal mr. Toxopeus beperkte zich tot de vraag of de regering een uitspraak van de Kamer nodig had ter ondersteuning van haar standpunt en hij vroeg zich af of het uitstoten van Griekenland wel de beste metho de zou zijn. i DELFT De machinefabriek Reine- veld in Delft gaat zestig man personeel ontslaan. De directie is daartoe genood zaakt „om het bedrijf weer gezond te maken". De slechte resultaten van de laatste jaren hebben de directie tot reorganisa tie gedwongen. Bij Reineveld werken ongeveer vijfhonderd mensen. De ondernemingsraad is al op de hoogte gebracht van de komende af vloeiing. Aan het eind van deze week zal ook het personeel worden ingelicht. De directie gaat dan verder met de vakbonden praten hoe de ontslagen zul len worden geregeld. Het vorige jaar betaalden de zieken fondsen voor een (derdeklas) operatie aan de schildklier 119 gulden, voor een galblaasoperatie 156 gulden. Voor par ticulieren schreven Amsterdamse chi rurgen rekeningen van 382 tot 687 gul den. Op de hoogte van deze rekeningen heeft niemand enige invloed. Zij wor den, schrijft De Gids, volkomen eenzij dig door de specialisten zelf vastge steld. Controle is er niet. Bindende af spraken of regelen bestaan niet. De specialist neemt een machtspositie in. Verzekeraars schatten de stijging van de specialistentarieven op zestig tot honderd procent in enkele jaren tijds. Niet alle specialisten doen hieraan mee. Er zijn er ook, die de berekende tarieven ronduit waanzin noemen. Wel laat bijna elke specialist de ene patiënt aanzienlijk meer betalen dan de ande re. De enkeling, die tegen het systeem „zondigt", loopt volgens De Gids het risico zich de woede van zijn collega's op de hals te halen. Als specialisten ervan uitgaan dat de verzekering toch wel betaalt, is dat een drogreden. Hoge ziekenhuiskosten, maar evengoed de hoge tarieven van specialisten, zijn er de oorzaak van, dat de premies voor particuliere verzekerin gen schrikbarend snel stijgen. Tenslot te zijn het dus de verzekerden, die de financiële kous op de kop krijgen. UTRECHT De Nederlandse Spoor wegen hebben gisteravond een staal tje van paraatheid en accuratesse gedemonstreerd. Toen de hoofdver keersleider van de Spoorwegen via een reportage van de AVRO-radio vernam, dat de Amerikaanse presi dent Nixon wegens mist mogelijk niet per vliegtuig van Londen naar Bonn zou kunnen reizen en eventueel van de nachtboot naar Hoek van Holland gebruik zou moeten maken, werden meteen voorbereidende maatregelen genomen. Hoewel de Spoorwegen officieel nog van niets wisten, meende de hoofd verkeersleider vanwege de korte tijd toch op alles voorbereid te moeten zijn. De spoorwegwerkplaats in Utrecht werd gewaarschuwd om de konink lijke trein in gereedheid te houden. Deze trein was in goede rijconditie, want hij had pas een proefrit ge maakt in verband met de reis van de koninklijke familie in maart voor een wintersportvakantie. Het spoorwegpersoneel, dat nodig zou zijn om de trein te bemannen, werd ook gewaarschuwd, evenals de spoorwegrecherche, die voor de vei ligheid van de Amerikaanse presi dent zou moeten zorgen tijdens de rit op Nederlands grondgebied. De chefs van de .spoorwegdistricten Rotterdam, Utrecht en Eindhoven werden voorbereid op de mogelijke reis van de Amerikaanse president door hun districten en het telexkan toor van de Spoorwegen in Utrecht riep extra personeel in dienst. Na korte tijd was het hele spoorweg apparaat in gereedheid om president Nixon vanochtend van Hoek van Holland naar Bonn te kunnen rijden. Het wachten was alleen nog op het officiële seintje. Dat kwam even wel niet, want Nixon zou toch vlie gen naar Bonn. Om half tien gister avond hebben de Spoorwegen alle maatregelen weer moeten intrekken. DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren met 52 tegen 79 stem men de motie van de socialist J. Th. Vellenga verworpen, waarin werd ge vraagd de uitkeringen krachtens de AOW en de AWW met drie procent te verhogen. De heer Vellenga wilde bejaarden iets meer in de welvaart laten delen, dus los van de vijf procent, waarmee mi nister Roolvink (Soc. Zaken en Volks gezondheid.) de uitkeringen onlangs ver hoogde om de bejaarden een tegemoet koming te geven in de sterk gestegen prijzen. De meerderheid van de Ka mer wil eerst het advies van de Sociaal- Economische Raad (SER) afwachten, alvorens te beslissen over een extra verhoging van AOW en AWW. Voor de motie stemden de socialis ten D'66, de groep-Aarden, de PSP, de communisten, de groep-Koekoek van de Boerenpartij en mr. Kronenburg (Boe renpartij). ADVERTENTIE caballero Tooetóipwiiter «o 7V*afitrica Kitty- Couibsü öIUKS f Ui-ÉÉN IAURÊNS PAO0UKT

De Vallei | 1969 | | pagina 8