Nixons reis kost aan de geheime diensten veel hoofdbrekens Lagerhuis steunt regering inzake Frans conflict Ontbijt in Biafra r Algemene Bank Nederland FBI en CIA werken over Londen Johnson euners in Zig Tsj.-Slowakije een probleem Madrileense politiek/econ. faculteit dicht ITALIË WIL ERKENNING ROOD CHINA Ik voel mij zo honds alleen Debat van drie uur IJS VLO EI) Zelf moordcommando's van Noord-Vietnam Hevige aanval op basis van VS-mariniers UIT DE KERKEN Ik snap die mensen niet die nog 'n loonzakje willen. Al dat geloop om je huur èn je gas èn je licht èn je telefoon èn je krant altijd maar weer op tijd betaald te krijgen. Van die soesa ben ik gelukkig af. Ik laat m'n salaris gewoon bij de ABN komen op een salarisrekening. De bank regelt nu al die dingen gratis voor me. En ik krijg nog 3*4% rente ook. En wat ik helemaal handig vind. zijn die betaalcheques die je krijgt. Als ik tegenwoordig iets koop, geef ik zo'n ding. Ik loop nooit meer met veel geld op zak. Dan kan ik 't niet verliezen ook. Nee hoor, geef mij maar een salarisrekening. WOENSDAG 26 FEBRUARI 1969 LONDEN De politie van vijf landen, die onder begrijpelijke spanning werkt, heeft tot in de kleinste bijzonderheden de plannen klaar gehad om president Nixon tijdens zijn Europese rondreis te beschermen. In Engeland. Frankrijk, België, Duitsland en Italië heeft de politie de wegen waar langs Nixon zich beweegt en bewoog, gecontroleerd en tevens de plaatsen, waar militante betogers zich zouden kunnen opstellen. Voor alles heeft zij haar eigen lijsten nagegaan van gestoorde personen, van wie kan worden verwacht dat zij iets geks zullen doen als zij de kans krijgen. De mannen van de Amerikaanse geheime dienst bevinden zich in Londen, Pa rijs, Brussel, Bonn, Berlijn en Rome om de veiligheidsmaatregelen met de plaatselijke autoriteiten te regelen. Ook zij concentreren zich op de lijsten, die de politie van deze hoofdsteden heeft opgesteld van verdachte individuele per sonen, waarbij zij zich laten leiden door de ervaring met de Kennedy's. Afgezien van het gevaar van moord aanslagen door enkelingen, is er de dreiging van geweld bij betogingen op atraat, die door anti-Vietnam-troepen georganiseerd kunnen worden. Nixon heeft ondervinding opgedaan met betogers, vooral tijdens zijn La tijns-Amerikaanse reis, toen hij met to maten werd bekogeld. Maar toen was hij alleen maar vice-president en de naar zijn hoofd geslingerde projectie len waren meer beledigend dan gevaar lijk. Londen heeft grote ervaring met dit •oort zaken. John Lawlor van Scotland Yard, die verleden jaar te maken had met de onlusten bij de Amerikaanse ambassade, heeft te zamen met de FBI de Amerikaanse geheime dienst en de Amerikaanse CIA zijn plannen uitge werkt. Scotland Yord bezit een lijst van mensen, die moeilijkheden kunnen veroorzaken, met inbegrip van Europe se agitatoren en deze lijst is naar de douanediensten gestuurd. De routes van het Londense vliegveld naar het officiële buitenverblijf van premier Wilson, naar zijn ambtswoning op 10 Downingstreet, rond de Amerikaanse ambassade en Claridges, het hotel waar Nixon logeerde, hadden speciale aandacht gekregen. Aan Claridges was de voorkeur gege ven boven de Amerikaanse ambassade in Regent's Park en om goede rede nen. Iedere Britse politieman, die met de veiligheid heeft te maken, kent de trappen, de gangen, de in- en uitgan gen van dit enorme hotel in Mayfair. In dit hotel heeft de politie bescher ming geboden aan beroemdheden als koning Constantijn van Griekenland, de hertog van Windsor, mevrouw Jacque line Onassis, Sovjet-premier Alexei Ko- 6ygin en talloze andere controversiële politieke figuren. Zelfs de liftjongens en chasseurs zijn zo dikwijls onder zocht op veiligheidsgronden, dat zij er een beetje grijs haar van hebben gekre gen. De Parijse politie treft dezelfde strenge maatregelen als zij voor De Gaulle neemt. Langs de wegen staan de politiemannen met een tussenruim te van 50 meter. Brandweerlieden en politie worden geposteerd op de daken. Rechercheurs in burger mengen zich tussen de menigte. Op de route, die Nixon volgt, wordt alle andere verkeer stopgezet, wat automatisch voorschrijft dat zijn autostoet buitengewoon snel zal rijden. Elke ongewone samenscho ling wordt onmiddellijk uiteengejaagd en dat zal niet zachtzinnig gebeuren. Bonn en Berlin vormen speciale pro blemen, gezien de nabijheid van het communistische Oost-Berlyn en de aan wezigheid van energieke linkse studen ten uit vele landen, die een grote voor keur hebben voor Duitse universiteiten. In West-Berlijn staan 13.000 politie mannen in uniform gereed. Ook de Amerikaanse troepen zijn gemobili seerd. Het Berlijnse probleem zit ongetwij feld in de Westelijke sector. De Rus sen hebben er een gewoonte van ge maakt om hun oostelijke satellieten te vertellen, zich rustig te houden als een personage, zoals een Amerikaanse pre sident, m de stad is. Heethoofden in het wsten zouden beïnvloed kunnen worden door oostelijke communistische propaganda, maar kunnen daarbij niet rekenen op de steun van het Kremlin. Rome, dat met zijn Italiaanse tem perament onverwacht kan exploderen, verwacht wel protesten hier en daar, maar dan alleen van de uiterst linksen, aangezien de zeer grote communisti sche partij zelf eerder vóór dan tegen het bezoek van Nixon is. Niettemin is ook in de Italiaanse hoofdstad de poli tie „en masse" op de been en de we gen van het vliegveld naar het Quiri naal, het Vaticaan en de Amerikaanse ambassade zijn afgezet. FRAAG Als de zigeunerbevolking van Tsjecho-SIowakije zich blijft ver menigvuldigen in het huidige tempo, zal het land binnen de eerstvolgende tien jaar, meer dan een miljoen zi geuners herbergen. Zelfs de zigeunerhond piekert erover, wat de beste manier is om de enorme zigeunergemeenschappen te doen op gaan in de socialistische maatschap pij van dit land. Uit een kort geleden in „Zemedelske Noviny" gepubliceerd rapport is ge bleken, dat een kwart miljoen zigeu ners leeft in bouwvallige achterbuur ten. In het begin van deze eeuw heb ben de autoriteiten naar methoden en middelen gezocht om de weerspanni ge zigeunerbenden onder te brengen in nederzettingen, hoofdzakelijk in Zd.-Moravië. Tijdens de nazi-bezetting zijn tienduizenden, vooral bejaarden en jeugdigen uitgeroeid. In Bohemen en Moravië zijn ongeveer 5.000 per personen van een totale zigeunerbevol king van 6.000 zielen naar concentra tiekampen gestuurd. Maar weinigen zijn teruggekomen. Naar schatting zijn 2.000 kinderen in zulke kampen om het leven gekomen, door zogenaamde medische experi menten, uitgevoerd in het beruchte concentratiekamp te Auschwitz. Pas in 1958 is het hoofdbestuur van de Tsjechoslowaakse communistische partij begonnen het vraagstuk aan te pakken.- Maar pogingen om de grote zigeuner gemeenschappen te verdelen en in vaste woonplaatsen onder te brengen, liepen op niets uit, ofschoon er grote sommen geld aan ten koste gelegd zijn. Het merendeel van de zigeuners zetten hun leven op laag peil voort en hun aantal groeide in de loop van de ja ren gestadig aan. Overbevolking en ongezonde levensomstandigheden be vorderden op grote schaal het ont staan van ziekten onder hen. Een so ciaal onderzoek inzake het zigeuner probleem werd in 1965 begonnen maar moet nog steeds worden voltooid. In Bratislava en Brno heeft de zigeuner- bond. die 1500 goed onderlegde en maatschappelijk geïntegreerde zigeu ners telt, aangeboden de autoriteiten te helpen het probleem op te lossen. Zij hopen hun medezigeuners ervan te overtuigen dat het aanvaarden van *n moderne levenswijze beter is dan in hun overbevolkte achterbuurten te blijven leven. Toen president Johnson in de kerst dagen van L967 Rome bezocht, vloog hij per helikopter van het vliegveld naar de presidentiële villa, naar het Vaticaan en weer terug naar zijn vliegtuig. Feitelijk zette hij toen geen voet in Rome en de minutieus voorbe reide veiligheidsplannen, waarbij dui zenden mannen betrokken waren, gin gen de mist in. De veiligheidsdiehsten zijn er zich van bewust, dat het bezoek van Nixon aan Europa verschilt van dat van Johnson. Nixon is minder bezwaard door Viëtnam dan Johnson was en hij bevindt zich thans in de positie om zich op eervolle wijze terug te trekken van de onpopulaire slagvelden. Maar alle veiligheidsagenten zullen waarschijnlijk net zo denken als de man van Scotland Yard, die zei: „Zelfs als de protesten weinig om het lijf zul len hebben, kan er altijd tnog die vreemde vogel zijn, die wrok voelt of zich verbeeldt de historie te kunnen ver anderen. Iedereen kan aan een revol ver komen en ook een man, die niet goed bij zijn hoofd is kan raak schie ten." MADRID De faculteit voor poli tieke en economische wetenschappen in Madrid die, evenals de andere fa culteiten van de Madrileense universi teit, op 24 januari bij de afkondiging van de noodtoestand gesloten werd, blijft het hele verdere studiejaar dicht. De faculteit voor letteren en wijsbe geerte gaat echter morgen weer open, de juridische faculteit maandag. De 9000 studenten van de politieke en economische facultéit zullen hun studie thuis moeten voortzetten, via een schriftelijke cursus. Het besluit om de faculteit gesloten te houden viel na het mislukken van pogingen om de acht hoogleraren terug te krijgen, die drie weken geleden naar afgelegen dorpen zijn verbannen. Volgens uni versitaire kringen zou de regering zelfs hebben besloten de faculteit definitief te sluiten. De economische afdeling zou worden overgeplaatst naar Mala ga, de politieke zou worden opgeno men in de juridische faculteit. LONDEN Het Britse Lagerhuis heeft gisteren met 270 tegen 33 stemmen steun gegeven aan het regeringsstandpunt in het geschil met Frankrijk naar aanleiding van het onderhoud van 4 februari tussen president De Gaulle en de Britse ambassadeur in Parijs, Christopher Soames. Het Lagerhuis had een speciaal de bat van drie uur gewijd aan de con troverse, waarin de conservatieve ex- premier, Sir Alec Douglas-Home de Labour-regering ervan betichtte, de vertrouwelijke inhoud van het gesprek De GaulleSoames te hebben ont huld en daarmee niet alleen de Frans- Britse betrekkingen, maar ook het aan zien van de Britse diplomatie ernstig te hebben geschaad. Dergelijke prak tijken kunnen er volgens kern toe lei den, dat buitenlandse staatslieden gaan geloven, dat hun vertrouwelijke mede delingen aan anderen worden overge briefd en „ons nooit meer iets van waarde zullen vertellen". Sir Alec geloofde, dat president De Gaulle niet had voorgesteld, dat Enge land zich uit de NAVO moest terug trekken, maar het land had uitgenodigd de onderlinge meningsverschillen over de politieke, economische en militaire toekomst van Europa te gaan bespre ken, een uitnodiging die Engeland had moeten aannemen. Hij drong aan op een zo spoedig mogelijke verzoening met Parijs. Minister van Buitenlandse Zaken Michael Stewart antwoordde voor de regering-Wilson, dat de voorstellen van generaal De Gaulle een „zeer grote invloed op de veiligheid en welvaart" van Engelands West-Euro- pese bondgenoten hadden kunnen hebben, en dat bij een bewaren van het stilzwijgen de Britse goede trouw in twijfel had kunnen worden ge trokken. Hij ontkende ten stelligste dat Engeland een inbreuk had ge maakt op het goed diplomatiek ge bruik. Stewart onthulde nog, dat premier Wilson op 12 februari om 16.30 uur bondskanselier Kiesinger van West- Duitsland over het onderhoud Soames- De Gaulle had ingelicht, dat Soames om 20.00 uur contact met de Franse autoriteiten had opgenomen, waarna om half een 's nachts de Amerikanen en vervolgens de Europese bondgeno ten werden ingelicht. Uit deze medede ling van Stewart blijkt, dat de Britse regering de onthullingen over de „voor stellen" van De Gaulle al had gedaan, voordat ze Frankrijk hierover had in gelicht. SAIGON Noordvietnamese zelf- moordcommando's hebben gisteren ge probeerd bressen te slaan in de verde diging van een Amerikaanse basis na bij de gedemilitariseerde zone. Behangen met handgranaten en zak jes ontplofbare stoffen liep een aantal Noordvietnamezen storm op de prik keldraadversperring van de basis-Rus- sell, acht kilometer ten zuiden van de gedemilitariseerde zone. Ze raakten gewikkeld in felle gevech ten van man tot man met de Ameri kaanse mariniers die de basis verde digden. De mariniers gebruikten let terlijk alles waarmee ze zich de aan vallers van het lijf konden houden. Op een bepaald ogenblik vuurde de Amerikaanse artillerie rechtstreeks op de fanatieke zelfmoordenaars die ver beten bleven proberen door de versper ring heen te komen. Noordvietname zen die verstrikt raakten in het prik keldraad bliezen zichzelf op wanneer ze in Amerikaanse handen dreigden te vallen. Volgens de commandant van de ba sis kwamen bij de aanval 36 mariniers om het leven en werden er 116 gewond. De vijand liet 78 doden achter. De aan val werd afgeslagen. ROME De Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken, Nenni, heeft gis teren onthuld, dat zijn regering al stappen heeft genomen in de richting van erkenning van communistisch Chi na. Hij vertelde de senaat, dat „con tact tot stand is gebracht en de on derhandelingen zijn geopend." Italië is echter niet van plan tot erkenning van Noord-Vietnam over te gaan, zei Nenni. Zijn eigen socialistische partij wilde dat wel, maar bij de centrum links-coalitie lag dat anders. De erkenning van China zal waar schijnlijk onderwerp van gesprek uit maken tijdens het bezoek, dat presi- dnet Nixon morgen en vrijdag aan Ita lië brengt. OEMOEAHIA, (Biafra) De ontbijtgasten van zuster Mary Tho mas begonnen al voor het aanbre ken van de dag op te komen. Meer dan 2.000, voor het grootste deel kinderen, vormden lange rijen op het terrein. De kinderen zaten vooraan en trommelden ingehouden ritmen op beschadigde kommen en lege sardineblikjes. Achter hen kwa men de vrouwen in haar kleurige gewaden, vele met een kind tus sen de heup en de arm en achter aan stonden zwijgend de mannen. De helpers van zuster Mary kwamen naar buiten met grote ke tels en het ritme van het trom melen werd sneller. De zuster zelf liep kwiek voorop met een grote metalen lepel in haar rechter en een houten spatel in haar linker hand. De kleine, bejaarde kloosterzus ter uit Cork. Country in Ierland stak haar lepel diep in het meng sel en begon het voedsel uit te de len. Klein wijsvingers werden in de kommen gestoken, telkens weer, en afgelikt. Prachtig voedsel is dit", merk te de non glimlachend op. ,,Het be vat maismeel en sojabonen uit de VS en wij doen er eipoeder, olie en stokvis bij. Zij vinden het lek kerder dan hun eigen garrie en 't doet hun ontzaglijk veel goed". Het eten, bekend als formule- 2", is kort geleden door de Ameri kaanse regering in grote hoeveel heden geschonken aan hulpverle ningsorganisaties. Het voedingscentrum van zuster Mary is een van de grootste onder de meer dan 1.500die door hulp verleningsorganisaties in Biafra, zijn geopend, om vluchtelingen ten gevolge van de burgeroorlog in Ni geria te helpen. Het verschaft een maal per dag het ontbijt aan ongeveer 4.000 mensen. Het aantal mensen, dat gevoed wordt en de kwaliteit van het eten misschien het gezondste in heel Biafra getuigen van de doeltref fendheid van de luchtbrug der barmhartigheid van het Rode Kruis en katholieke en protestant se hulpverleningsorganisaties Nu deze groepen per week drie miljoen, zeer veel proteïnen be vattende, maaltijden uitdelen, zijn de functionarissen van de hulpver lening het erover eens, dat, althans onder de kinderen, de gevreesde ondervoedingsziekte kwasjiokor zo goed als overwonnen is. Zes maanden geleden, voor de Xuchtbrug geheel was georgani seerd, kon men overal in Biafra kinderen waarnemen met opge zwollen buiken en roodachtig haar tekenen van ondervoeding. Er bestonden toen niet veel centra zoals dat van zuster Mary. J' In het vluchtelingenkamp Itoe Olokoro te Oemoeahia, waar 715 vluchtelingen wonen in hutten van palmbladeren, die twee maaltijden per dag ontvangen van het Rode Kruis, zijn deze week slechts tien gevallen van kwasjiokor gemeld. In het Queen Elizabeth-zieken- huis, plachten elke week tot drie kinderen te sterven aan ondervoe ding. Thans eisen alle doodsoorza ken tezamen drie of vier levens per week. Zes maanden geleden kreeg het ziekenhuis elke week twee of drie zakken melkpoeder van hulpverle ningsorganisaties, vertelde juf frouw Anne Bent, een verpleegster uit Londen, die directrice van het ziekenhuis is. Eipoeder en meel spijs kwamen slechts van tijd tot tijd binnen. Zij merkten bovendien op, dat. Terwijl het huidige peil van de voorzieningen de kinderen van Biafra op een veilig voedingspeil houdt, is er niet genoeg voor vol wassenen, die voedsel uiterst nodig hebben. ,,De meeste voedselcentra kun nen nog altijd maar drie maaltij den per week uitreiken", zei Earl Roe, een leraar uit Chicago, die aan het hoofd staat van een uitde ling scentrum van de Wereldraad van Kerken. Geref. Kerken Aangenomen: naar Bovensmilde: Tj. Doesburg te Leerdam; naar Dor drecht: E. Warnink te Nieuwerkerk aan de IJssel, die bedankte voor IJmuiden. Benoemd: tot bijstand in het pasto raat te Hengelo (Ov.) (geest.verzor- ger bejaardencentrum „Ten Anker"): A. de Korte, em. pred. te Loenen Van die soesa ben ik gelukkig af. Laat ik nou mijn eerste verjaardag vieren en van de vrouw zo'n prach tige taart met één kaars krijgen. Maar noppes, geen hond komt naar mij kijken. Dat boxerteefje van hiernaast niet en die Doberpiann van hier achter heeft mij ook vergeten. Wat honds.

De Vallei | 1969 | | pagina 9