Chinese propaganda gericht op Thailand VenhaJk. koek Vleiende rede in Bondsdag Eerste Nederlandsche en Nillmij gaan samen DUITSE FILOSOOF JASPERS OVERLEDEN Wereldhandel flink gestegen Verdi's „Troubadour zondag op t.v. NU OVERLEG IN PARIJS IS BEGONNEN... Incidenten bij verkiezingen Katwijks paar vraagt Turken te logeren Nixon in West-Duitsland WEER GROTE FUSIE IN VERZEKERINGEN Spoedig eerste Northrops F-5 voor K.Lu Onzekerheid over vlucht van ApolIo-9 Anti-alcoholpil Helmond kampt met tekort aan postbestellers 4,9 miljoen auto's moeten op fouten worden onderzocht Voor studenten- discussie te weinig interesse geef ze morgen eens wat anders mee matsen kruidig INFILTRATIES ONGEDWONGEN BANDEN Een platenbon-per-brief is alstijd raak Streng Breuk Landbouw Een platenbon is altijd raak GESTAPO BEROEMD MEER DIVIDEND OOK OVERZEE SAMENWERKING Een platenbon is altijd raak General Motors Een platenbon is altijd raak I UIT DE KERKEN DONDERDAG 27 FEBRUARI 1969 "pEKING/DEN HAAG De Pekingse propaganda richt zich in steeds ster- ■*- kere mate op Thailand, een door de zee, Birma, Laos, Cambodja en Ma leisië omringd koninkrijk, dat als enige land in Zuidoost-Azië nooit geheel onder Europees koloniaal bewind heeft gestaan. Nadat in Parijs de uitgebreide be sprekingen over een oplossing van de Vietnamese kwestie waren begonnen, zijn sedert begin van dit jaar in de Chinese dagbladen en bij de radio de beschuldigingen aan het adres van de regering in Bangkok en oproepen tot steun van de „revolutionaire gewa pende strijd van de Thailandse bevol king" veelvuldiger te lezen en te ho ren. Er worden berichten van de zen der „stem van het Thailandse volk" ge citeerd volgens welke de guerrilla van de communistische partij in Thailand thans tot 33 van de 71 provincies is uit gebreid. Vrijwel dagelijks is een ver klaring van het centrale comité van de communistische partij in Thailand on der de aandacht gebracht, waarin staat dat men de „revolutionaire volks oorlog vastbesloten moet voeren om het Amerikaanse imperialisme te ver drijven en de landsverraderlijke Tha- non-kliek ten val te brengen." „De Amerikaanse en Thailandse re actionairen proberen met alle midde len de oplaaiende vlammen van de volksrevolutie in Thailand te doven. Maar het tegendeel is het geval. Het Chinese volk oordeelt de gerechtvaar digde strijd van het volk in Thailand als zijn eigen strijd en de overwinning van dit volk als zijn eigen overwin ning...", schreef het Pekingse „Volks dagblad". Voorts wordt veel aandacht besteed aan de oprichting van een op perbevel voor de strijd. De comman danten en manschappen van de guer rillastrijdmacht wordt aanbevolen de leer van partijvoorzitter Mao Tse-toeng te bestuderen en toe te passen. Hoewel de propagandadruk van Chi na verband zou kunnen houden met on langs in Thailand voor het eerst na tien jaar gehouden algemene ver kiezingen, wijst men er van bevoegde zijde op, dat Chinese minister van Bui tenlandse Zaken, maarschalk Sjen Ji, al een jaar geleden Thailand het vol gende doel noemde. De verkiezingen werden gewonnen door de Volksunie van premier maarschalk Kittikatsjorn. Deze kreeg 75 zetels van de 219 in het parlement. De onafhankelijke partij 72 en de democraten 56. Geheel zonder incidenten verliepen de verkiezingen niet. In Bangkok werd geklaagd over onvindbare stemhokjes en in het noordoosten van het land, waar het centrum van het verzet te gen de regering zou zijn, vielen een do- ADVERTENTIE bijvoorbeeld een dubbele plak Verkade Snijkoek met boter y^i ALMELO Een echtpaar uit Kat wijk aan Zee heeft de Turken die in Almelo geen huisvesting hebben kun nen krijgen omdat enkele inwoners er tegen waren, uitgenodigd een tijdje „aan zee" te komen logeren. Zij stuurden de uitnodiging naar het Almelose gemeentebestuur. Dat gaf de brief door aan de Stichting Buiten landse Werknemers. Een officiële re actie moet nog komen. Het is overigens maar een kleine groep, die de Turken in Almelo dwars zit. Dezer dagen is een nieuwe hand tekeningen;. tie begonnen. Toch zijn er van verschillende kanten sympa thieke reacties gekomen. GENèVE De wereldhandel is vorig jaar met ruim 94 miljard gulden toege nomen en bedroeg 864 miljard gulden. Dat heeft de GATT (Algemene over eenkomst voor tarieven en handel) in Genève uitgerekend. Bijna de helft van deze stijging komt voor rekening van de grotere invoer van West-Duitsland (16,5 procent meer en van de Verenigde Staten (23 procent meer). Van de voornaamste westerse indus trielanden valt Japan op wat de toene ming van de uitvoer betreft (24 pro cent meer. De kleinste toeneming van de export staat op naam van Engeland, dat maar 6,5 procent meer uitvoerde dan in 1967. De hernieuwde groei van se economie ging gepaard met een op vallende groei van de invoer van de ontwikkelingslanden. Maar daar staat tegenover dat de westerse landen vo rig jaar dertien procent meer uit de ontwikkelingslanden hebben afgenomen dan in 1967, toen dit percentage maar vier procent wasm de en enkele gewonden toen guerrilla strijders het vuur openden. Ook in het zuiden, bij de Maleisische grens, is ge schoten. In het noorden van het land trach ten, volgens de regering in Bangkok, evenals in Laos en Birma, commu nistische infiltranten de arme berg bewoners tegen de regering op te zetten, evenwel zo zegt men met weinig succes. Groepjes opstan delingen houden zich in het onher bergzame gebied schuil, maar poli- tie-eenheden, soms gesteund door de strijdkrachten, proberen deze gueril- leros uit te schakelen. In 1959 begon men de uitvoering van een ontwikke lingsprogramma voor het land; se dert twee jaar is men actief bezig met het openleggen van vooral het noorden. Daartoe worden de elektro nische communicatiemiddelen verbe terd en onder meer ploegen artsen, leerkrachten en ambtenaren gezon den. Ook in het zuiden van het land, aan de Maleisische grens, zijn van tijd tot tijd moeilijkheden. Volgens gezagheb bende kringen in Thailand gaat het daar om kleine groepen communisten, die zijn overgebleven uit de omvangrij ke guerrilla in Malakka van kort na de tweede wereldoorlog. Voor de strijd daartegen hebben Maleisië en Thai land een (niet permanent) gezamen lijk opperbevel, waarbij een regeling is getroffen voor achtervolging tot op el- kaars grondgebied. Thailand stond oorspronkelijk bekend onder de naam Siam en heeft een be volking van ongeveer 34 miljoen men sen. Het heeft een tropisch klimaat, bergen, hoog- en laagvlakten en een oppervlakte die ruw geschat overeen komt met die van Frankrijk. De voor naamste godsdienst is de boeddhisti sche. Er wonen ook kleine groepen is lamieten en christenen. De grootste stad is Bangkok. De landbouw is het voornaamste middel van bestaan, waar bij rijst het hoofdprodukt is. De dichte bebossing (60 procent of meer) maakt Thailand tot een belangrijke leverancier van teakhout. De Amerikaanse president Richard bezoek aan de Bondsdag, waar hij in Nixon (links) heeft gisteren in I een toespraak West-Duitsland tal van Bonn overleg gepleegd met bondskan- complimenten maakte. Vandaag is selier Kiesinger; ook bracht hij een I Nixon de gast van West-Berlijn. Van onze correspondent T>ONN Met een klinkend gebaar van vriendschap jegens West-Duitsland U doorkruiste president Nixon gisteren alle protocolaire plannen: hij besloot plotseling tot een bezoek aan de Bondsdag, de Westduitse tweede kamer. Het was de eerste keer dat Nixon als president een parlement toesprak; zelfs in Amerika was hij daar nog niet aan toegekomen. In een lang gesprek onder vier ogen met bondskanselier Kiesinger had Nixon 's morgens verzekerd dat de ban den met de NAVO en met West-Duits land fundamenten zijn van de Ameri kaanse buitenlandse politiek. Nixon's houding wordt in Bonn beschouwd als een duidelijke steun en prestigewinst voor de Bondsrepubliek. Het was een licht gebruinde, onge dwongen lachende Nixon, die tegen zes uur gistermiddag bijna onverwacht bin nenviel in een taai debat van de Bonds dag over het landbouwbeleid. Nixon's geïmproviseerde redevoering bevatte politiek bezien weinig nieuws maar wel vleiende complimenten voor Westduitse economie, die van vitaal be- kruid met wélberekende grapjes. De NAVO, zo zei hij, heeft bereikt dat alle aangesloten landen twintig jaar lang vrij gebleven zijn, ook West- Berlijn. Hij prees de kracht van de Westduise economie, die van vitaal be lang is voor de vrije wereld. Nu een tijd aanbreekt van onderhan delingen met, zo zij hij, „hen die onze tegenstanders zijn geweest" kan alleen succes worden geboekt door het hand haven van onze kracht, die deze onder handelingen mogelijk heeft gemaakt Lachend herinnerde Nixon aan zijn ADVERTENTIE „Ze is morgen jarig en woont ver weg" II Van vijf over zeven tot kwart over negen zendt de KRO-televisie zondag avond 2 maart via Nederland 2 de ope ra „De Troubadour" van Guiseppe Ver di uit. In deze RAI-produktie, die wordt geregisseerd door Margherita Wallman, worden de hoofdrollen gespeeld door Piero Cappuccilli, Antonietta Stella, Adriana Lazzarini, Carlo Bergonzi, Pli- nio Clabassi, Nelly Pucci, Mario Car- lin en Gino Calo. Het Symphonie Orkest en koor van Radio Milaan staan onder leiding van Arturo Basile. persoonlijke banden met Duitsland zijn schoonmoeder werd in West-Duits land geboren en met het oog op de Westduitse verkiezingen in 't najaar zei hij: „Ik, die zelf de beproeving van een verkiezingsstrijd heb moeten doorstaan wens u sterkte en het beste in uw ver kiezingscampagne". 's Morgens had Nixon ook bonds kanselier Kiesinger verzekerd, dat Ame rika contact zal zoeken met Rusland, maar daarbij steeds de bondgenoten zal raadplegen Levi Esjkol: politiek van verzoening IV Israëlische premier Levi Esjkol had met zijn grote voor ganger David Ben-Goerion een aan tal dingen gemeen: beiden zijn in Europa geboren en op jeugdige leeftijd naar Palestina gereisd, bei den kunnen als grondleggers van de staat Israël worden beschouwd. Maar daarmee houdt de vergelij king geheel op. Hun karakters vormden een opvallend contrast. David Ben-Goerion, de onstuimi ge vechtjas, indrukwekkende borste lige wenkbrauwen en indringende blik en Levi Esjkol, de joviale en verzoenende man, die altijd pro beerde tegenstellingen te verzach ten en wiens grote politieke opkomst vooral te danken was aan zijn ver mogen om compromissen te berei ken. Levi Esjkol was bemiddelaar bij uitstek. Deze kwaliteit toonde hij op indrukwekkende wijze tijdens de Arabisch-Israëlische oorlog van juni 1967. In deze moeilijke perio de loodste hij Israël door een reeks binnenlandse politieke problemen heen en slaagde hij erin een coali tieregering tot stand te brengen met medewerking van alle politie ke groeperingen. tienjarige leeftijd emigreerde hij naar Palestina. Hij stapte in 1914 van een boot in Jaffa aan land en liep met een bundeltje bezittingen op de rug oeroud beeld van de pio nier naar Petah Tikva, waar hij zich vestigde. (Zijn vader werd in 1917 tijdens een pogrom vermoord). In de Eerste Wereldoorlog sloot Levi, die zijn Russische naam Sjkol- nik („Druiventros") in het he breeuws Esjkol had omgezet, zich aan bij het Joodse Legioen, dat een onderdeel vormde van het Brit se leger. Hij is echter niet in actie gekomen. Na de oorlog nam hij zijn intrek in de kibboets van Degania aan de oever van de Jordaan bij het Meer van Galilea. Hij was uiterst actief bij het vruchtbaar maken van de noordelijke helft van Israël. Ook po litiek liet Esjkol zich niet onbetuigd. Hij was lid van de vergadering van Palestijnse Joden en trad als hun afgevaardigde op bij alle zionisti sche congressen. Zijn vriendschap met David Ben- Goerion was toen al enkele jaren verbroken. De verhouding tussen Ben-Goerion en Esjkol kan onge veer vergeleken worden met die tussen Konrad Adenauer en Ludwig Erhard in West-Duitsland. Adenauer had zijn protégé Erhard op het po litieke toneel naar voren geschoven, maar betreurde zijn beslissing later in hoge mate. Datzelfde overkwam Ben-Goerion. Hij had indertijd zelf Levi Esjkol als zijn opvolger aange wezen, maar heeft later van alles geprobeerd om Esjkols regering ten val te brengen. De definitieve breuk tussen Ben- Goerion en Esjkol kwam in 1964 als nasleep van de affaire-Lavon. In 1954 was in Egypte een Israë lisch spionagecomplot mislukt. De zaak deed in Israël zoveel stof op waaien, dat de toenmalige minister van Defensie, Lavon, gedwongen was af te treden. Tegen de wens van Ben Goerion in, werd Lavon later van alle blaam gezuiverd. De oud-premier eiste een her-onder- zoek van de zaak, maar Esjkol ver zette zich daartegen. De zaak liep zo hoog, dat premier Esjkol zijn ontslag aanbood, maar binnen en kele dagen vormde hij een nieuwe regering met dezelfde partijen. Intussen was de kloof tussen Ben Goerion en Esjkol niet meer te over bruggen. Ben-Goerion verliet de Ma- pai-partij, waarvan ook Esjkol lid was en stichtte een eigen partij, de Rafai, in de hoop Esjkol tot politie ke overgave te kunnen dwingen. De ze opzet mislukte. Ben-Goerion kreeg niet de massale steun die hij ver wachtte. Esjkol bleef premier in een van de zwaarste periode van Israëls geschiedenis. De harde leerschool, die hij als pionier in Israël had door lopen, kwam hem in deze moeilij ke jaren uitstekend van pas. Esjkol werd in 1895 in Oratova bij Kief in de Russische Oekraïne ge boren in een streng orthodox Joods gezin. De zionistische beweging trok de jonge Levi sterk aan en op acht- Na de stichting van de staat Is raël, waaraan Esjkol hartstochte lijk heeft meegewerkt, bleef de zio nist - van - het - eerste - uur actief op een groot aantal terreinen, zoals de landbouw, de stichting van nieu we dorpen, de ontwikkeling van de economie, de financiën en de defen sie. Als directeur-generaal van het ministerie van Defensie organiseer de hij na de onafhankelijkheidsver klaring het Israëlische leger. Lange tijd leidde hij de socialistische Ma- pai-partij. Van 1951 tot 1952 was hij minister van Landbouw, van 1952 tot 1963 minister van Financiën en daarna premier. Esjkol ontvalt Israël op een ogen blik, dat het land hem meer dan ooit nodig heeft. Nu de verzoenende bin ding uit de coalitie-regering is weg gevallen, is de vrees niet ongegrond dat een interne machtstrijd zal los branden, juist in een periode dat nationale eenheid meer dan ooit ge boden is. DEN HAAG De verzekeringsmaatschappijen Eerste Nederlandsche en Nillmij hebben tot een fusie besloten. Gezien de verhoudingen in de verzeke ringswereld menen de directies te boeten werken in zodanig grote eenheden, dat alle voordelen van een fusie kunnen worden bereikt, ook wat de finan ciële resultaten betreft. Door het samengaan ontstaat een concern, dat zich tj.ua grootte op de der de plaats in de Nederlandse verzeke ringswereld (de laatste jaren hevig door fusies beroerd) heeft genesteld. Op de eerste plaats blijft de Nationale- Nederlanden. Dan volgens de Amev (waarin onder andere de HAV-Bank en de Utrecht), de Eerste Nederlandsche- Nillmij, de Ago (de Olveh met de Al- gemeene Friesche/Groot-Noordholland- sche), de Delta- (Hollandsche Sociëteit /Amstleven) en de Amfas-Groep (RVS /De Zeven Provinciën). Door de fusie tussen de Eerste Nederlandsche en de Nillmij ontstaat een concern met een verzekerd bestand van aanzienlijk bo ven de tien miljard gulden. Dat is on geveer de helft van het verzekerd ka pitaal van de Nationale-Nederlanden. De Eerste Nederlandsche-Nillmij, de naam van de houdster-maatschappij waarin beide fusiepartners worden on dergebracht, wordt ongeveer zo groot als de Amev wat het verzekerd kapi taal betreft. Het belegde vermogen van de twee partners bedraagt onge veer twee miljard gulden. Vorig jaar hebben zij beide een hogere winst ge boekt. De aandelen van de twee fusiepart ners kunnen worden geruild in stukken van de houdstermaatschappij in de ver houding één op één. Gisteren werden de aandelen Eerste Nederlandsche (nomi- ADVERTENTIE „Hij heeft een grammofoon. Dus BAZEL De Duitse filosoof Karl Jas pers is gisteren na een langdurige ziekte in de Zwitserse stad Bazel overleden. Hij is 86 jaar geworden. Professor Jaspers kreeg in december vorig jaar een hersenbloeding, waar van hij nooit meer geheel genas. Zijn echtgenote Gertrud Jaspers-Mayer, was aan zijn sterfbed. Zij wordt van daag negentig jaar. Karl Jaspers werd p 23 februari 1883 als zoon van een bankier in de Duitse stad Oldenburg geboren. Hij studeer de medicijnen en begon zijn carrière als assistent in een psychiatricht kli niek van Heidelberg. In 1921 werd hij professor in de wijsbegeerte aan de universiteit van Heidelberg. Hij bleef dat tot de nazi's hem onder druk be gonnen te zetten, omdat hij was ge trouwd met een Joodse vrouw. Het lukte de Gestapo, die hem vele ma len verhoorde, echter niet hem over te halen te scheiden. Als onafhankelijk denker stond Jaspers bij de Gestapo te boek als een staats gevaarlijk man. Dat leidde in 1938 tot zijn ontslag als hoogleraar. Tot het einde van de oorlog heeft hij een stal leven geleid. In die periode had hij alle tijd om zijn filosofie verder uit te werken en te verdiepen. Jaspers heeft de laatste twee jaar van zijn leven in Bazel gewoond, waar hij in 1948 al een leerstoel had aanvaard. Hij werd beroemd door zijn eerste boek over de psychopathologie, dat hij in 1913 schreef. Hij heeft ook ver schillende boeken geschreven over de filosofie, waarin hij de moderne nale waarde f 100) op de Amsterdamse effectenbeurs verhandeld tegen 655 pet. De aandelen Nillmij hebben een nomi nale waarde van f 20. Zij kostten giste ren f 136,50, hetgeen overeenkomt met 682Vs pet. per f 100. Het dividend over 1968 zal buiten de ruil worden gehouden. Over 1967 betaalde de Eerste Nederlandsche 12 pet., de Nillmij 20. De nieuwe combi natie zal zeker 20 pet. kunnen uitke ren, aldus de directies van beide on dernemingen. Het ligt in het voornemen de voor het bereiken van de gestelde doelein den noodzakelijke integratie van de bedrijven met voortvarendheid ter hand te nemen. Deze integratie zal aanzienlijk worden vergemakkelijkt door dat de hoofdkantoren van de twee maatschappijen in eikaars nabij heid liggen. De ondernemingsraden zijn over de samenwerking ingelicht. Verwacht wordt, dat voor de werk nemers in het algemeen de mogelijk heden groter zullen worden. De Eerste Nederlandsche werkt in Nederland, België, de Nederlandse An tillen, Suriname en Venezuela. Er wer ken bij het concern ca. tweeduizend mensen, bij de Nillmij 931. Eind 1968 hadden beide maatschappijen een ver zekerd bestand van respectievelijk f 6,7 en 4,4 miljard, een produktie vorig jaar in de sector levensverzekering van f 1.149 miljoen en f 788 miljoen en een premie-inkomen schadeverzekering in 1968 van f 100 miljoen en f 10 miljoen. De Nillmij werkt in Nederland en Duitsland. Het bedrijf van de Nillmij wordt overkoepeld door een houdstermaat schappij van aandelen, de Verenigde Nillmij. Op grond van verzekering op basis van aandelen in het Multifractie- depot wordt samengewerkt met de Hol landsche Sociëteit van Levensverzeke- ADVERTENTIE „Hy was geweldig blij met m'n cadeau" geest analyseerde en de hedendaagse opvatttingen over waarheid en ge schiedenis aan een onderzoek onder wierp. :n 1947 kreeg hij de Goethe-prijs. Jas pers was voorts eredoctor in de wijs begeerte aan de universiteit van Lau sanne en erelid van de Nederlandse maatschappij voor psychiatrie. DEN HAAG De eerste tien tot ne gentien Northrop F-5 straaljachtbom- menwerpers voor de Nederlandse lucht macht komen dit jaar op de vliegbasis Twente aan. Het eerste toestal verlaat 5 maart de Canadese vliegtuigenfa- briek Canadair in Montreal. De Lucht macht kocht 105 van deze straaljagers. De gehele Nederlandse bestelling moet in september 1971 zijn geleverd. De meeste van de vliegtuigen, die dit jaar aankomen zijn tweezitters. De luchtmacht zal daarmee vast de oplei ding beginnen van vliegers en grond personeel. De Nederlandse vliegers, die de eer ste toestellen moeten overvliegen vanuit Montreal, krijgen in Noorwegen 'n cur sus om te leren zich in gebergten, sneeuw en ijs in leven te houden. Zij zullen de vliegtuigen namelijk over het poolgebied moeten vliegen. Avio-Diepen op Ypenburg bouwt hon derdnegentig rompen voor de F-5 straaljagers: 102 voor de Nederlandse en 88 voor Canadese. ringen en de RVS. De schadeverzeke ring wordt gevoerd via een gelijknami ge onderneming, die als dochterbedrijf de Verzekering-Maatschappij Flevo be zit. Nillmij Vakantieverblijven NV ex ploiteert ruim achthonderd bungalows. De Eerste Nederlandsche omvat: de Eerste Nederlandsche Verzekering- Maatschappij op het leven en tegen in validiteit, de Verzekeringsbank De Nieuwe Eerste Nederlandsche, waarin zitten de assurantiemaatschappijen Holland, Dordrecht-Nederland, De Unie, Emma en de Assurantiemaatschappd j N.E.N. Voorts omvat het concern de Al- gemeene Levensverzekering-Bank, de Levensverzekering-Maatschappij Dor drecht, de Financieringsmaatschappij E.N.-N.E.N., de onroerend goedmaat- schappij E.N.-N.E.N. en het Adminis tratiekantoor Johan de Witt. CAPE KENNEDY De ruimtevlucht van de Apollo-9 zal mogelyk een of meer dagen worden uitgesteld wegens ziekte van de drie astronauten. James McDivitt, David Scott en Russel Schweickart hebben last van lichte keelpyn en neusverstopping. Dr Charles Berry, de medische leider van het project»-Apollo, wilde het giste ren nog even aanzien voor hij toestem ming zou geven voor de op vrijdag vast gestelde lancering. WIEBADEN 8 De „anti-alcoholpil", die het alcoholgehalte in het bloed zou kunnen verlagen, zal naar verwachting in het najaar van 1970 in de handel worden gebracht in West-Duitsland. Dit produkt, dat vervaardigd is door dr Wolfram Kühnau, een dermatoloog in Wiesbaden, is in ldinieken beproefd. Volgens dr Kühnau zal de pil eerst op voorschrift verstrekt worden en enkele jaren later in de vrije verkoop. De Duitse specialist meent, dat de pil de verstandige automobilist zal ver oorloven een glas wijn te drinken, zon der angst te hebben voor de politie. De pil, zo groot als de nagel van een duim, zou in 'n half uur het alcohol gehalte van het bloed met een derde verminderen. Maar zij zou voor lever- patienten niet geschikt zijn. HELMOND In Helmond wordt 's middags geen post meer besteld. De middagpost wordt pas de volgende dag bezorgd. Bureau-ambtenaren hebben al een paar keer de pakketpost rond moe ten brengen. De oorzaak is, dat het bestellerskorps onderbezet is. Er zijn bijna geen nieuwe bestellers te krijgen. Omdat op dit mo ment ook nog 25 procent van de bestel lers ziek is, heeft de directeur van het postkantoor besloten de tweede bestel ling te laten vervallen. Ook in een deel van Limburg heeft men enkele dagen met veel zieke bestel lers gezeten. In verschillende plaatsen werd daarom maar een postbestelling gedaan. In Maastricht zijn vanaf van daag de bestellingen weer normaal. DETRO" Ve Amerikaanse auto- fabriek ral Motors te Detroit wil 4,9 i personenauto's en vrachtwagen ojj de dealers laten on derzoeken op een mankement aan de carburateur. Een verkeerd onderdeel in de carbu rateur zou er de oorzaak van kunnen zijn dat uitlaatgassen de auto binnen komen. Om dit te voorkomen wil de fabriek het betreffende onderdeel laten vervangen bij de normale servicebeurt door de dealers. Het is nooit eerder gebeurd dat een autofabriek zo'n grootscheepse veilig heidsactie op touw zette. In dit geval gebeurde dit na de dood van vier men sen, die te wijten zou zijn geweest aan het inademen van giftige gassen. ADVERTENTIE „Ik weet niet waar ze van houdt" AMSTERDAM De discussies over inspraak van studenten, die gistermid dag in Amsterdam op het programma stonden, zijn wegens gebrek aan be langstelling niet doorgegaan. In de hal van de Oudemanhuis- poort verzamelden zich slechts een klein aantal studenten en andere be langstellenden die het zodanig met elk aar eens waren dat van discussie geen sprake kon zijn. Docenten, studenten en administra tief personeel van het Duitse Semi narium, dat in het Maagdenhuis ge vestigd is, hebben intussen laten we ten dat zij geen aanleiding zien voor de algehele sluiting van het Maagden huis. In een brief drukken zij er hun misnoegen over uit dat zij op geen en kele manier betrokken zijn geweest bij het nemen van het besluit dit gebouw te sluiten. Door te late informatie ontstonden volgens hen, grote moeilijkheden bij studie, tentamens en colleges. Er on dervinden veel mensen overlast van de beslissing van het presidium en daarom eisen wij, die er recht op heb ben daar te werken, onmiddellijke her opening van het Maagdenhuis, aldus de briefschrijvers. Geruchten dat het Maagdenhuis van daag weer open zou gaan, werden door de universiteit tegengesproken. „Er bestaat nog steeds een permanente dreiging met bezetting en zolang die niet is weggenomen blijft de toestand zoals die nu is," zo zei men. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Ede: G. van Estrik ie Genemuiden; te Zwammerdam: (toez.): D. Goudswaard te Rotter dam-Zuid; te Eist: (Gld.) (toez.)j W. Vans te Kethel c.a. Aangenomen: naar Rhenen: P. L. J. Wapenaar te Leimuiden. Bedankt: voor Vriezenveen (toez.): H. Koudstaal te Oudshoorn; voor Lem mer: K. A. Cladder te Dongen (N-B)j voor Randwijk: A. J. Wijnmaalen te Maartensdijk (Utr.). ADVERTENTIE

De Vallei | 1969 | | pagina 13