Veenendaals dagblad Voor prijsverhoging straks Frankrijk handhaaft WEU-boycot „Berlijn moet Buiten union (Prijzen)nota bene.- vooraf elektra vrij blijven" Gering stralingsgevaar bij verbrand treinstel Felle strijd om macht in Israël verwacht meldingsplicht Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei DAVEREND APPLAUS VOOR VS-PRESIDENT „Heel aantal" maatregelen op komst - welke nog onbekend bitterkoekjes JAMIN Gemeenteraad Lichtenvoorde wil vertrek burgemeester ARNHEMSE EENDEN MET PARATHION VERGIFTIGD De Block kondigt wetsontwerp aan: Nixon prijst bevolking Weinig verandering Verantwoorde j bijstand STEUN MOTIES ESTHER EN ABRAHAM OFARIM UITEEN TWEE LIMBURGERS IN LUIK GEARRESTEERD Wapen U tegen vocht en kou met een yerwarminqs-matras Volgens een recent vergelijkingsonderzoek: ERKEND DE BESTE FRANSE VAL RECHTMATIG RADIO ACTIEVE STOFFEN VERBRAND LATEIS STAAS MENTALITEIT Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. m.t 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei" opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DONDERDAG 27 FEBRUARI I969 - 43e JAARGANG no. 49 Minister B. Roolvink (Sociale Zaken en Volksgezondheid) zegde de Kamer toe, dat binnenkort een wetsontwerp zal worden ingediend inzake een verho ging van de uitkeringen ingevolge de wet op de Arbeidsongeschiktheid. Met terugwerkende kracht tot 1 januari jl. zullen deze uitkeringen met vier pro cent worden verhoogd. „De werkne mers zijn met voorstellen daartoe ak koord gegaan en de werkgevers zul len zich daartegen niet verzetten", zo merkte minister Roolvink op. Met ingang van 1 april zal de uitke ring van de algemene kinderbijslag met drie procent worden verhoogd, als gevolg van „normale" aanpassingen. Naar het oordeel van minister Rool vink, is voorzichtigheid geboden bij een eventuele verhoging van het mini- mum-inkomen, waarom vanuit de Ka mer was gevraagd. De bewindsman noemde dit een zaak bij uitstek van het bedrijfsleven. Wel deed hij de toe zegging zich welwillend te zullen opstel len tegenover positieve resultaten in het gesprek over een eventuele ver hoging van het minimum i .komen in de Stichting van de Arbeid. Minister Roolvink wees twee inge diende socialistische moties over ener zijds de ziekenfondsverzekering voor bejaarden en over anderzijds het op trekken van het, minimumloon van de hand. Zijn collega ir. W. F. Schut (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Orde ning) zei aanvaarding van de motie over het uitstellen van de komende huurverhoging „beslist te moeten ont- ADVERTENT1E morgen 250 gram van 92 voor 82 niet te geloven voor die prijs! TVemen we het wintermenu der vogels öm het huis onder de loep, dan moeten we bedenken, dat de meeste insekten, die als larven (rupsen) het koude seizoen doorbrengen, in de grond zijn ge kropen, onder mos, naalden, schors en blad, in het strooisel, enz. De soorten, die in het popstadium ver keren, brengen hun dagen welver- borgen onder of nabij de bodem door. Bij sneeuwval worden zowel larven als poppen vrijwel onbereik- 5 baar voor de vogels, doch bij los 5 weer ruimen ze er heel wat van S op. Er blijven dus de schadelijke insekten over, die in ei-toestand gedurende de winter aanwezig zijn en hiervan zit het leeuwenaandeel inderdaad boven de grond. Echter dient in het oog te worden gehou den, dat voor de grotere zangers de minuscule eitjes niet in aanmer king komen en dat hun snavels dit doorgaans zeer harde voedsel nauwelijks bewerken kunnen. De legsels van de beruchte ringelspin- nen, die in kransen om de twijgen van fruithout worden gerold, zijn b.v. zó hard, dat ze aan het ste vige snaveltje van de pimpel weer stand bieden. Vogels, die in spleten en schuilhoeken snuffelen, treffen we zelden in het voerhuisje en op de vetbol aan; ik denk aan boom kruiper, goudhaantje en staart- mees. Andere mezen en bonte specht verwaarlozen de insekten- jacht geenszins, maar prefereren vet, dat verwarmt en tegen vries kou helpt beschutten, 's Zomers halen zij de scha dubbel en dwars in, maar wat we 's winters op dissen, kan slechts als leniging van de nood beschouwd worden en de dieren vinden er niet anders dan een welkom surrogaat voor wat de vrije, levende natuur pleegt te ser veren. Wanneer we da ook in een dooiperiode onze gasten in aantal zien verminderen, betekent dit heus geen snode ondankbaarheid jegens de verzorger. Ze kunnen dan zichzelf weer redden. 5 A. B. WIGMAN g raden". Bij de bestrijding van deze motie wees minister Schut o.m. op de negatieve effecten, die aanvaarding van deze motie zou hebben voor nieuw bouw en onderhoud. De regeringspartijen in de Tweede Kamer staan achter het prijsbeleid van minister De Block. Zij willen althans op dit ogenblik geen algemene prijsmaatregel. Wel vroegen ze gisteren tijdens het bijzon der rustige ^rijsdebat de aandacht van minister Roolvink voor de moeilijke positie van de laagstbetaalden en van hen, die sociale uitkeringen krijgen. De oppositie tapte uiteraard uit een ander vaatje. Socialisten D'06, PSP en communisten vroegen wel om een prijs- stop. Bovendien werd concreet om maatregelen gevraagd, die de zorgen van de sociaal zwakkeren moeten ver lichten. Dit alles werd neergelegd in drie moties: de socialiste mevrouw G. Brauti- gam wil een algemene prijsmaatregel: De op 31 december geldende prijzen moet vv> vden aangehouden, vermeer derd met de b.t.w.; 8 haar partijgenoot mr. Th. J. A. M. van Lier, wil dat minister Roolvink het minimum loon aanpast aan de stij ging van de kosten van levensonder houd; drs. P. Janssen (groep-Aarden) drong in een motie aan op uitstel van de huurverhoging met zes procent, die op 1 april moet ingaan. Hij wil de hu ren op zijn' vroegst op 1 juli verhogen zo mogelijk nog later. Men zie voor meer nieuws over het prijzendebat in ae Kamer elders in dit nummer: „Verzet van regeringspartij en tegen prijsstop ebt weg". LICHTENVOORDE —De voltallige ge meenteraad van Lichtenvoorde, in clusief de wethouders heeft er ern stige bezwaren tegen dat de burge meester van deze gemeente, mr. F. J. Waals, aanstaande zaterdag zijn werkzaamheden weer hervat, na ruim een jaar met ziekteverlof te zijn geweest. Dit blijkt uit een open brief van de gemeenteraad in het nummer van het plaatselijk blad „De Elna" dat morgen wordt verspreid. De reeds jaren slepende moeilijkhe-, den tussen raad en burgemeester ko men daarmee opnieuw in de open baarheid. In de brief maakt de raad de acties openbaar die hij in de afgelopen maanden heeft gevoerd om de terug keer van mr. Waals te verhinderen. Men heeft er twee keer bij de com missaris van de Koningin in Gelder land, mr. H. W. Bloemers, en één keer bij het ministerie van Binnen landse Zaken op aangedrongen de burgemeester met vervroegd pen sioen te sturen of zijn ziekteverlof te verlengen. Zowel de commissaris als het ministerie achtte evenwel geen termen aanwezig om op dit verzoek in te gaan. Reeds eerder had de heer Waals een verzoek van de raad van de hand gewezen om heen te gaan. De open brief is vooral bedoeld om een einde te maken aan de vele ge ruchten die over deze affaire de ron de doen. De raadsleden stellen dat zij zich aan hun belofte zullen hou den om ook na de terugkeer van bur gemeester Waals hun functie zo goed mogelijk te vervullen. Dit ondanks de grote verschillen van inzicht die er met de burgemeester bestaan. KEULEN Het Israëlische zangers echtpaar Abraham en Esther Ofarim zal na een laatste gezamenlijk optre den op 1 maart in Keulen uiteen gaan. Esther begeeft zich na een kort bezoek aan München naar de VS om bij de film te gaan werken. Haar man gaat in Londen als producent in de showwe reld werken. Reeds enige tijd doen geruchten de ronde- dat eer. echtscheiding van het paar ophanden zou zijn. Het paar heeft dit steeds tegengesproken. ARNHEM De eenden in de vijver van „Musis Sacrum" in Arnhem zijn met parathion vergiftigd. Gisteren trof fen voorbijgangers in het plantsoen een vijftiental eenden aan, die er ernstig aan toe waren. Een ijlings gewaar schuwde dierenarts stelde verbrandin gen van de ingewanden vast. Hij hoopt de dieren nog te kunnen redden. Op de vijver komen geen riolen uit. Waar schijnlijk heeft iemand moedwillig de parathion in het water gegooid. j Tijdens het debat in de Tweede J Kamer over zijn prijzennota, maak- 5 te minister De Block gisteren ijve- 5 rig aantekeningen over wat er zoal g J te berde werd gebracht. Minister g Roolvink hield hem gezelschap ach- ter de regeringstafel. ^000000*00^0000000000000*0000000000000000*000000: BRUSSEL In Luik zijn dinsdag nacht twee Nederlanders aangehouden. De politie vond in hun auto twee heili genbeelden, die ontvreemd waren van een kerkhof in het grensgebied. Voorts was een van het tweetal in het bezit van een geladen revolver. Volgens de berichten uit Luik, gaat het om de 20- jarige R. C. uit Limbricht en de 24-ja- rige W. D. uit Geleen. ADVERTENTIE I thermostatisch behaaglijk veilig gezond LONDEN Frankrijk blijf* de bij eenkomsten van de permanente raad der Westeuropese Unie (WEU) boycot ten. Dit bleek gisteren weer, toen die raad in Londen een van zijn „routine bijeenkomsten" hield. Alle andere landen, die lid zjjn van de WEU waren vertegenwoordigd: Neder land, Engeland, West-Duitsland, Italië, België en Luxemburg. De Franse boycot vloeit voort uit de manier, waarop Engeland, gesteund door deze landen, de WEU gebruikt voor overleg over allerlei internationale kwesties. Frankrijk beschouwt dit als een verkapte poging om toegang te krij gen tot de Europese Economische Ge meenschap. Deze zaak houdt natuurlijk nauw ver band met het diplomatieke conflict tus sen Engeland en Frankrijk over de Europeese plannen van president De Gaulle, die de Britse regering, tot grote woede van de generaal, aan de bondge noten in de WEU heeft onthuld. De Gaulle had over zijn plannen, zo als gemeld, geheim overleg voorgesteld tussen Engeland en Frankrijk. Maar de Britse regering vreesde een Franse val. Bovendien vond zij het geboden om de bondgenoten in te lichten, omdat De Gaulle de EEG wilde vervangen door een groot en veel losser vrijhandelsge- bied, en omdat hij Europa volledig los wil maken van de Navo. De permanente vertegenwoordigers van de WEU besloten gisteren nauw keurig na te gaan in hoeverre eenstem migheid vereist is voor het bijeenroepen van bijeenkomsten van deze organisatie. Juristen zullen daartoe artikel 8 van het verdrag van de WEU, dat hierbij een grote rol speelt, aan een studie onder werpen. De Fransen zien iedere bijeenkomst waaraan zij niet deelnemen dus ook die van gisteren, waarop o.a. het vraag stuk Griekenland aan de orde kwam als ongeldig voor de WEU. OERLIJN President Nixon heeft vandaag in 'n toespraak in de Siemens- fabriek te West-Berlijn de bevolking van dat stadsdeel alle steun toege zegd. „Vier van mijn voorgangers als president hielden vast aan het beginsel, dat Berlijn vrij moet blijven. Ik zeg u hier en nu. dat ook ik dit principe trouw blijf'. Nimmer was de vrijheid van Berlijn de Amerikanen meer ter harte ge gaan en „ik zeg dit niet uit een geest van krachtsvertoon of oorlogszucht, ik constateer daarmee alleen een on herroepelijk feit uit het internationa le leven. Niemand mag twijfelen aan de vastbeslotenheid van de Verenig de Staten om hun verplichtingen na te komen", aldus Nixon. Het was een ideaal en een realiteit: Berlijn zal vrij zijn en Berlijn zal leven. Berlijn van zijn kant was standvas tig gebleven, „zo ook wij en wij zullen standvastig bliven." De Amerikaanse president verklaarde, 22 jaar geleden Berlijn voor het eerst te hebben gezien. Velen leek het des tijds een stad zonder hoop en toe komst te zijn, „maar deze pessimis ten kenden de Berlijnse bevolking niet". Het ontstaan van „dit eiland van vrijheid en welstand, van moed en vastberadenheid" was een ge beurtenis zonder weerga en „u hebt dat gedaan, u hebt deze grote stad weer opgebouwd, de schok van cri ses weerstaan, het geloof in uzelf en uw bondgenoten bewaard." Nixon zei voorts: „Om misvattingen te voorkomen: geen eenzijdige hande ling, geen onwettige daad, geen vorm van druk, van welke kant ook, zal de wil van de westelijke mogend heden aantasten om hun rechtmatige UTRECHT Naar thans is gebleken, is bij de brand maandagavond in een trein bij Akkrum een zending radioactieve stoffen van het reactorcentrum in Petten, bestemd voor een therapeutisch instituut in Leeuwarden, verbrand. Ter plaatse is een gering stralingsgevaar geconstateerd, waardoor constant werken voorlopig niet mogelijk is. Het gevaar zal na een paar weken verminderd zijn. Het Rijksinstituut voor de Volksge zondheid in Bilthoven heeft de raad gegeven voorlopig uit de buurt van het treinwrak te blijven. De in loden ko kers verpakte verbrande resten van molybdeen 99 en jodium 131 (bestemd voor schildklieronderzoek) zijn inmid dels verwijderd en in een met zand gevulde fust door het personeel van het Rijksinstituut voor de Volksge zondheid afgevoerd. De afdeling Voorlichting van de Ne derlandse Spoorwegen verklaarde gis teravond niet eerder op de hoogte te zijn geweest van de verbrande radio isotopen. De brand in de trein werd maandagavond wel door de afdeling Voorlichting gemeld. Vervoer van radioactieve stoffen heeft vrij geregeld met personentrei nen plaats. Het vervoer is aan voor schriften verbonden. Zo moet op de pakketjes een duidelijk zichtbaar eti ket zijn geplakt, waaruit de radioactie ve inhoud blijkt. De verbrande radio actieve stoffen hebben een snelle ver- vliegingstijd. Molybdeen 99 is na der tig dagen volledig verdwenen, jodium 131 na tachtig dagen. De gevaarlijke lading bevond zich in het bagagedepot van de trein. Door de brand is de loden ommanteling van de radio-isotopen gesmolten, waardoor het stralingsgevaar ontstond. De ontdekking werd vrij gauw na de brand gedaan, doordat de conducteur kans had gezien de vrachtbrieven in veiligheid te stellen. Hij zag geen kans meer de radio-isotopen te redden. Op het station in Leeuwarden bleek uit de ze vrachtbrieven, dat voorzichtigheid bij het verbrande treinste'. geboden was. De bedrijfsbeschermingsdienst van de Spoorwegen, de politie en de keu ringsdienst van waren in Leeuwarden werden ingeschakeld en ook werd het Rijksinstituut voor de Volksgezond heid in Bilthoven gewaarschuwd, dat met een speciale meetauto op een be paalde afstand van de trein een stra ling van 1 röntgen per uur mat. Dit is een ontoelaatbare dosis, maar deze straling werd ongevaarlijk ge noemd voor de mensen in de ruime omgeving, doch te veel om er enkele uren achtereen bij te vertoeven. Daar om werden op de plaats van het onge luk borden „Stralingsgevaar" ge plaatst. Met de verwijdering van het treinwrak zal nu worder gewacht tot het stralingsgevaar is verdwenen. De oorzaak van de brand in het treinstel is inmiddels ook vastgesteld. Het vuur is ontstaan door oververhit ting of kortsluiting in de elektrische apparatuur in het plafond van het bal kon van de trein. Tijdens zijn bezoek aan Bonn heeft pre sident Nixon volkomen onverwachts een bezoek gebracht aan de Bondsdag, de Westduitse Tweede Kamer, waar hij midden in een saai debat over land bouw terecht kwam. Nadat de Kamervoor zitter, Kai Uwe von Hassel (rechts) de pre sident had begroet, nam Nixon het woord en hield hij een geïmpro viseerde rede, die beloond werd met een donderend ap plaus. status als beschermers van de bevol king van het vrije Berlijn te verde digen. Van hen die vrijheid liefheb ben wordt in een crisis moed ver wacht; wat veel moeilijker en zeld zamer is, is de moed in het dage lijks leven de standvastigheid die latente druk weerstaat en de lang zame afbrokkeling der vrijheden ver hindert. Dat is de opmerkelijke moed van de Berlijners, die voor al le mensen van goede wil een glan zend voorbeeld vormt". „Als wij zeggen dat wij elke eenzijdi ge wijziging van de status quo van Berlijn afwijzen, bedoele we daar mee niet dat wij de status quo als bevredigend zien verre van dat. Met stilstand is niemand gebaat, de Berlijnse bevolking het minst. Laten wij afrekenen met de sterotiepe for mulering van Berlijn als „provoca tie", laten wij allen de toestand in Berlijn zien als een aansporing tot handelen." De president besloot: „In het verleden waren er tijden, dat Berlijn zich te genover machtige krachten, die het dreigden te overweldigen, moest handhaven. Maar uw mentaliteit in deze tijden van gevaar was u tot nut. Want zij bewees allen die uw vernietiging wilden, dat bedreigingen en dwang nooit succes hebben. Met uw geestkracht hebt u omstandighe den geschapen, die tezijnertijd een ander soort vastberadenheid moge lijk maken een vastberadenheid met behulp waarvan wij door onder handelingen tussen regeringen en door verzoening tussen mensen een einde maken aan de deling van deze stad, dit land en dit continent." JERUZALEM Mevrouw Golda Meir (70), voormalig Israëlisch minis ter van Buitenlandse Zaken, werd gis teren herhaaldelijk genoemr als opvol ger van premier Levi Esjkol, die gis teren op 73-jarige leeftijd aan een hartaanval is overleden. Tot de alge mene verkiezingen die in november van dit jaar zullen worden gehouden zal het Israëlische kabinet echter wor den geleid door de plaatsvervangende premier, generaal Jigal Allon. Men verwacht nu dat er achter de schermen een felle strijd om de macht zal ontbranden tussen Allon en de bij de Israëliërs zeer populaire minister van Defensie, Mosje Da jan. Het stoffelijk overschot van premier Esjkol lag gisteren opgebaard in het Israëlische parlementsgebouw. Vier duizend Israëliërs uit alle delen van de wereld zullen morgen de begrafenis in Jeruzalem bijwonen. In de Arabische hoofdsteden werd het nieuws van de dood van de pre mier gepubliceerd tegelijkertijd met een bekendmaking van de terroristen organisatie Al Fatah. Deze beweerd® dat de Israëlische premier was overle den aan verwondingen die hij had op gelopen, toen Al Fatah eerder deze week zijn buitenhuis in de kibboets Dajania vernietigde. De reactie van het Israëlische minis terie van Buitenlandse Zaken op dit bericht was kort: „Dit pochen van Al Fatah is opnieuw een bewijs van de belachelijke en kinderachtige manier waarop hun propagandamachine werkt." De weerkaart vertoont maar wei nig veranderingen. Boven Noord- Rusland ligt nog steeds een hoge- drukgebied met een uitloper naar Scandinavië, waarin het nog volop S winter is met minimum-temperatu- J ren van omstreeks 25 graden in Finland en Noord-Zweden. Van Midden-Rusland via Noord- Duitsland tot in Engeland voert een oostelijke luchtstroming minder koude lucht aan, waarin in het al- gemeen slechts lichte vorst voor komt. Deze lucht is tamelijk voch tig, wat aanleiding geeft tot veel bewolking. Hieruit valt af en toe lichte sneeuw. In de afgelopen nacht bevond zich boven ons land een zwakke storing, die langzaam naar het wes ten wegtrekt. Daardoor zal het sneeuwen geleidelijk minder wor den, maar verder wordt er weinig verandering verwacht. Meer over de vriendelijke toespraak van Nixon in de Bondsdag is elders in dit blad te lezen. Morgen: zon op 07.29, onder 18.18, maan op 13.41, onder 6.29. DEN HAAG Op korte termijn zal de Tweede Kamer een wetsontwerp wor den aangeboden, dat de invoering beoogt van een meldingsplicht van voor genomen prijsverhogingen. Na aanvaarding van dit wetsontwerp dienen prijs verhogingen tijdig en dus vooraf te worden gemeld bij het departement van Economische Zaken. Minister mr. L. de Block heeft dit gisteravond in de Tweede Kamer meegedeeld in antwoord op het kamerdebat over de prijsont wikkeling. Hij noemde het „nuttig" het arsenaal tegen prijsstijgingen met deze maatregel uit te breiden. Minister De Block deelde de Kamer voorts mee, dat binenkort „een heel aantal prijsmaatregelen" zal worden genomen. Over de aard van deze maatregel liet hij zich niet uit.

De Vallei | 1969 | | pagina 1