Bij vertrek van Smedts speelden tegenstellingen binnen redactie mee 25 king size filters f 1.75 PTT beproeft „automatische kassier" ook in Eindhoven Verdronken in badkuip Ongelukkige start van, „Fellowship" t grootste Bij Ommen komt compressorstation voor aardgastransport ter wereld i „NOODTOESTAND IS NIET ONZE SCHULD" Rapport breekt lans voor Grondbank Nederlandse fruittelers: Beroepskraker verdacht van wurgmoord mm-- Met hoofdredacteur verlaten ook dr. L. de Jong en commissaris Van IS or den Vrij Nederland „SMET GEWORPE1S" „JAMMER'- OISDER TAFEL BANK WIL HELPEN BIJ VERSNELDE AANLEG E 8 4AI WÉÊÊ. Zweedse postgiromaat is vrij kostbaar daarom ook proef met Britse vinding OOK BA\KE\ Mr. Burger kandidaat voor presidium van Europees Parlement mst**: x xx x>xxx XvXyxXx x:x:::;:xy::: DONDERDAG 27 FEBRUARI 1969 ADVERTENTIE AMSTERDAM De heer Mathieu Smedts (55) is afgetreden als hoofdre dacteur van het weekblad Vrij Neder land, omdat hij meer voelt voor de schrijvende journalistiek dan voor de organisatie. Politieke tegenstellingen spelen evenwel duidelijk op de achter grond. Direct na zijn aftreden heeft dr. L. de Jong besloten de banden met het weekblad te verbreken en is drs. W. van Norden, directeur van de Paroolpers en commissaris van de N.V. Weekblad pers, uitgeefster van het weekblad, uit de raad van commissarissen getre den. De heer Van Norden kan zich niet verenigen met de wijze waarop de op volging van de heer Smedts geregeld wordt. „Ik kan geen mede-verantwoor delijkheid dragen voor de werkmetho de, die nu door de raad van commissa rissen is gevolgd". Die raad van commissarissen heeft bekendgemaakt, dat het hoofdredac teurschap voorlopig zal worden waar genomen door de heer Rinus Ferdinan- dusse (37), reeds vijf jaar lang adjunct hoofdredacteur. De heer De Jong verklaarde over het verbreken van de banden: „Ik heb sinds 1948 in Vrij Nederland onder verantwoordelijkheid van drie hoofdredacteuren (Henk van Randwijk, Johan Winkler en Mathieu Smedts) in volledige vrijheid mijn kijk kunnen ge ven op internationale vraagstukken. On ze verhouding was er een, welke op on derling vertrouwen gebaseerd was". Dat redacteuren van Vrij Neder land in de afgelopen jaren in het blad in toenemende mate opinies vertolk ten, welke fundamenteel van de mijne afweken, was voor mij als regelmatig medewerker aanvaardbaar, zolang ik de standpunten, welke Mathieu Smedts als hoofdredacteur in internationale vraagstukken innam, kon onderschrij ven. Nu Smedts zich genoopt heeft ge zien zijn taak neer te leggen, zie ik geen basis meer voor een harmonische samenwerking. Vandaar dat ik met groot leedwezen besloten heb de publi- katies van mijn weekoverzicht in Vrij Nederland te staken". Voor dr. De Jong was met deze ver klaring de kous af. „Ik heb deze formu lering zorgvuldig overwogen; ik heb daar niets meer aan toe te voegen", zei hij gistermiddag. De man, die het hoofdredacteurschap waarneemt, Rinus Ferdinandusse, vindt dat dr. De Jong en drs. Van Norden „een schandalige smet" op het afscheid van de heer Smedts werpen. „We zijn met Smedts ernorm goed uit elkaar ge gaan. Vorig jaar hadden wij een con flict, dat goed is geheeld". Ferdinandusse doelde hierbij op een conflict dat vorig jaar ontstond toen de hoofdredacteur op de voorpagina zijn excuus aanbood aan de directie van Het Parool over een artikel van een van de redacteuren van Vrij Nederland. Ze ven redacteuren vroegen hierop hun ont slag. Hoewel het conflict niet werd uit gevochten, deden beide partijen conces sies om een verdere samenwerking niet onmogelijk te maken. Ferdinandusse: „Smedts heeft met zijn vertrek gewacht tot alles voorbij was. Ik vind het schandalig wat Lou de Jong en de heer Van Norden heb ben gedaan. Ik ken de bezwaren niet die Van Norden tegen mij heeft en De Jong gaat, voorzover ik het heb be grepen, om politieke redenen weg. Maar zeker De Jong had kunnen wach ten met zijn vertrek of had vorig jaar al veel eerder weg kunnen gaan". De heer Smedts betreurde het dat dr. De Jong, die hij persoonlijk over ORANJEWOUD De twintigjarige mejuffrouw M. H. Groenendijk uit Edam is in een restaurant in Oranje woud dood in de badkuip gevonden. Het meisje werkte in het restaurant als dienstbode. Kunstmatige ademha ling baatte niet meer. Op het stoffelijk overschot is sectie verricht, maar de doodsoorzaak kon niet worden vastge steld. De recherche stelt een onderzoek in. SCHIPHOL De eerste F-28 Fel lowship die door Fokker is overgedra gen. heeft een ongeluk gehad. Het toestel raakte bij een start op de luchthaven van de Duitse stad Hanno ver met de rechtervleugel de baan. Dit gebeurde op volle snelheid, toen het vliegtuig zich juist van de baan had losgemaakt. De vlieger zag kans het toestel recht te krijgen en start af te breken. Hij maakte een noodlanding in het gras naast de baan. Van de tien inzittenden werd niemand gewond. De Fellowship is beschadigd. Het toestel was maandag door de Duitse luchtvaartmaatschappij L.T.U. overgenomen, enkele uren nadat de Rijksluchtvaartdienst het bewijs van luchtvaardigheid voor de Fellowship had uitgereikt. Het ongeluk gebeurde dinsdagavond aan het begin van een vlucht voor relaties van de L.T.U. Deskundigen van Fokker en van de Rijksluchtvaartdienst zijn gisteren in Hannover met een onderzoek begonnen. DR. L. DE JONG geen basis meer zijn ontslagneming had ingelicht, zo snel is geweest met zijn vertrek. „Ik had liever gezien dat hij wat gewacht had. Ik vind het overigens bijzonder jammer dat hij gaat. Ik blijf tenslotte als medewerker aan het blad verbon den". „Over Van Nordens vertrek heb ik nog niets vernomen. Daar kan ik ook niets over zeggen. Ik moet wel toe geven dat deze ontwikkeling het voor mij nog moeilijker maakt. Ik heb an derhalf jaar gebroed op mijn vertrek. De hele organisatorische toestand die je als hoofdredacteur te behandelen hebt. zat al enige tijd niet goed meer". „Het conflict met de redactie van vorig jaar maakte aftreden toen onmo gelijk. Nu is er geen sprake meer van conflict en nu kan ik dus mijn organi satorische taak neerleggen om weer te rug te keren naar de schrijvende jour nalistiek. Ik weet zeker, dat ik daar weer ruimschoots de gelegenheid voor krijg. Ik blijf geen lid van de redactie, omdat ik niet als oud-hoofdredacteur naast mijn opvolger wil zitten". Of Vrij Nederland in de toekomst gaat veranderen wist de heer Smedts niet. „Niemand weet precies wat er gaat gebeuren". Rinus Ferdinandusse schijnt het wel te weten. Hij verklaarde: „Vrij Neder land zal blijven wat het is. Misschien verandert het over een paar jaar een beetje, maar dat is onder Smedts ook gebeurd". In een uitgebreide verklaring in Vrij Nederland wordt hardnekkig ge probeerd alle politieke conflicten uit het verleden tussen Smedts en zijn redacteuren onder tafel te werken. Veelal waren de buitenlandse over zichten van dr. De Jong, waarin de Amerikaanse interventie in Vietnam werd verdedigd, aanleiding tot de on enigheid. In het algemeen vonden om gekeerd de drie vertrekkende heren drs. Van Norden, dr. De Jong en Ma thieu Smedts de koers van de jonge redacteuren te links en te ongenuan ceerd. OMMEN In de landelyke omgeving van Ommen z(jn tientallen mensen in de weer met het leggen van mammoetbuizen, het optrekken van gebouwen en het plaatsen van installaties. Op deze plek verrijst het grootste compressorstation voor aardgastransport in de wereld. Dit jaar komt het eerste gedeelte klaar van het station, dat door de Nederlandse Gasunie wordt gebouwd. Door het groeiend aardgasverbruik ziet de Gasunie zich gedwongen de transportcapaciteit te vergroten. Ge kozen kop worden voor een uitbreiding van het leidingnet, of de bouw van compressorstations. Tot hett laatste werd beslotten. Dit jaar komt de eerste fase van het station in Ommen gereed, met een ca paciteit van 60.000 pk. In 1970 volgt het tweede gedeelte met eenzelfde vermo gen. Het station is in aanbouw op een terrein van 37 hectare. In Ravenstein (Noord-Brabant), de Wieringermeer en Oldeboorn in Friesland komen ook van dergelijke stations. De gasturbine in het station te Om men heeft als generator een vliegtuig- straalmotor. De compressor wordt ge bouwd door Gascomij N.V. en gebouwd in de fabriek van Stork in Hengelo, die de opdracht kreeg voor negen gastur bine-compressoren. Het zijn de grootste die ooit werden gebouwd. ENSCHEDE De Algemene Bank Nederland is bereid een extra versnel ling van de aanleg van het gedeelte Holten - Bornerbroek van de Europa- weg 8 (de Holland - Twenteroute) te betalen. De aanleg van dit gedeelte van deze voor Twente vitale verkeers weg kost veertig miljoen gulden. In een gesprek met de werkgroep E-8 had minister Bakker (Verkeer en Waterstaat) gezegd dat, als er een ex tra financiering zou komen, de weg tot Bornerbroek in 1973 gereed kon ko men. De voorzitter van de werkgroep, jhr. mr. L. M. E. von Fisenne, burge meester van Hengelo, nam daarop con tact op met de Algemene Bank Neder land. Alleen het probleem van de rente moet nog worden opgelost. De heer Von Fisenne is van oordeel, dat het Rijk die .moet betalen. DEN HAAG Een werkgroep van het Landbouwschap pleit in een giste ren verschenen rapport „Nieuwe finan- cieringsvormen voor landbouwgronden" voor de oprichting van een grondbank. Deze bank kan, volgens het rapport, goede dienstsn bewijzen bij de financie ring van landbouwgrond voor levens vatbare bedrijven. De werkgroep spreekt zich verder uit voor erfpacht in plaats van pachtovereenkomsten. De werkgroep constateert dat meer dan voldoende landbouwgrond in pro- duktie is, maar dat de afzonderlijke landbouwbedrijven te kort aan grond en arbeidskrachten hebben. In de ko mende tien a vijftien jaar zal tenmin ste de helft van het huidige aantal boe ren tot beëindiging van hun bedrijf moeten besluiten. Dat betekent dat veel (dure) grond vrijkomt voor de overblijvende bedrijven. Er moet dan ook dringend worden gezocht naar een uitbreiding van de financieringsmoge lijkheden. Een grondbank is, volgens de werkgroep, de oplossing voor dit probleem. De grondbank zelf zal moeten worden betaald door de plaatsing van aande len. Een notering op de beurs acht de werkgroep in de experimentele fase niet verstandig. De werkgroep ver wacht dat de grondbank per jaar on geveer voor 20 miljoen gulden aan aan- en verkopen zou kunnen regelen. Tot 1985 zal in verband met de hoe veelheid aardgas die dan getranspor teerd moet worden ongeveer zestig miljard kubieke meter per jaar - nog een drietal leidingen van het gasveld in Groningen naar het zuiden moeten worden gelegd. Daarnaast zal in 1973 in Friesland worden begonnen met het verdubbelen van de leiding. Met de bouw van het compressorstation en het transportnet zal een bedrag van twee miljard gulden zijn gemoeid. Een groot deel van de orders voor dit gigantische werk wordt geplaatst bij de Nederlandse industrie. Tegen 1975 zal de te transporteren hoeveelheid gas tot een piek van on geveer 250 miljoen kubieke meter per dag zijn opgelopen. Om dit transport te kunnen opvangen zullen in Ommen tussen 1970 en 1975 nog twee gedeelten met elk vijf machines bijgebouwd wor den, waardoor het vermogen van de installatie zal oplopen tot 300.000 pk. Dit is ruim tien maal zoveel als het vermogen waarover de tanker Melania beschikt. Het station in Ommen wordt volledig geautomatiseerd, zodat het eventueel zonder bediening kan werken. Voor het onderhoud zullen er 25 mensen worden ingeschakeld. ;W: de zachtste wilt X; DEN HAAG De P.T.T. begint opnieuw met proeven met de postgiromaat, ofwel de automatische kassier. Voor lopig komt er niets van het plan, enkele tientallen van die apparaten in het land in gebruik te nemen. Sinds mei van het vorige jaar worden in Amsterdam proeven genomen met een postgiromaat van Zweedse makelij. In april zal in het postkantoor in Eindhoven een proef beginnen met een Engelse uitbetalingsautomaat voor girocheques. Voorlopig zullen aan de nieuwe proef ongeveer duizend rekeninghouders uit Eindhoven meedoen. Net als in Amster dam, zal ook het nieuwe apparaat dag en nacht voor de ge bruikers toegankelijk zyn. De Engelse automaat werkt ech ter anders dan de Zweedse. Op 28 mei stelde de directeur-generaal van de PTT, de heer H. Reinoud, de eerste postgiromaat aan de gevel van het postkantoor aan de Nieuwe Zijds Voorburgwal in gebruik. Ook daar doen duizend rekeninghouders mee. Na enke le „beveiligde" handelingen kunnen zij per keer bedragen tot maximaal vijf honderd gulden uit de automaat halen. „Als de proef over een paar maanden geslaagd mag heten", deelde de heer Reinoud ons toen mee, „gaan wij in het land enkele tientallen van die auto maten in gebruik nemen. Maar eerst gaan wij eens goed over de prijs on derhandelen". Die onderhandelingen hebben langer geduurd dan de bedoeling was en heb ben kennelijk niet tot resultaat geleid. De heer Reinoud liet in mei al door schemeren, dat hij een prijs van vijftig duizend gulden voor één automatische kassier „fiks aan de hoge kant" vond. Voor de nieuwe proeven in Eindhoven is één Engelse automaat aangeschaft. Die is volgens de PTT minder duur dan de Zweedse. De proef in Amsterdam met de Zweedse automaat gaat intus sen gwoon door. Of die proef tot nu toe als mislukt moet worden beschouwd, kon de PTT ons niet zeggen Intussen zijn de Algemene Bank Ne derland, de Nederlandse Middenstands- bank en de Amro Bank gezamenlijk sinds oktober ook bezig met dezelfde proefnemingen. Zij hebben drie Zweed se automaten in gebruik genomen, één voor de ABN in Amsterdam, één voor de NMB in Hilversum en de laatste voor de Amro Bank in Dordrecht. Ook die proef gaat nog door, zij het op bescheidener schaal. Bij elkaar zijn er niet meer dan vijfhonderd klanten bij betrokken. Mede op grond van de hoge prijs van de automaten, zijn nog geen besluiten genomen. Dit is de automatische kassier" van Zweedse makelij, zoals die wordt beproefd door de PTT, en drie grote bankinstellingen. De PTT gaat nu proeven nbmen met een soortgelijke Engelse automaat die minder kost baar is. PARIJS De Nederlander mr. J. A. \V. Burger (65) is kandidaat gesteld voor het voorzitterschap van het Euro pese Parlement. De kandidatuur van het Eerste-Kamerlid voor de PvdA wordt gesteund door alle socialisten in dit parlement. De huidige voorzitter, de Fransman Alain Poher, is president geworden van de Franse senaat en legt daarom op 10 maart zijn Europese functie neer. Daarbij is de N.F.O. niet alleen. De samenwerking die is gegroeid met de drie centrale landbouworganisaties, blijkt nu van groot nut te zijn. Bij de standsorganisaties en het Landbouw schap is een vanzelfsprekende bereid heid om aan de noden van de fruittelers veel aandacht te geven en te pogen in algemene en in individuele gevallen tot verbeteringen en tegemoetkomingen te geraken. De samenwerking is zelfs zodanig, dat de N.F.O. heeft overwogen samen met de centrale landbouworganisaties een buitengewone vergadering te houden. Zij heeft daarvan echter toch afgezien. Wij kunnen met een gerust hart zeg gen, aldus ir. Staf, dat wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen voor de hachelijke toestand, waarin we zijn ge raakt. Wij hebben de teelt niet uitge breid. Integendeel wij hebben om een rooi-premie gevraagd. Er komt nu bij sommigen een gevoel van opstandig heid en er is al over demonstreren ge sproken. Wij moeten ons zeker laten horen en duidelijk onze verlangens naar voren brengen, aldus ir. Staf. Met de monstraties komen wij echter niet ver der, al zou het alleen al zijn omdat de monstreren een mode is geworden. Met grote nadruk stelde ir. Staf, dat het juist nu zaak is zijn organisatie trouw te blijven. Daarnaast zal men ver trouwen in het vak moeten behouden. Dat kan ook. in Nederland blijft fruit teelt mogelijk. Het is nu moeilijk, aldus ir. Staf. De EEG-maakt het ons extra moeilijk. Er zijn meer tegenvallers, maar wij kunnen zelf toch wat. Wij zul len open moeten staan voor alle moge lijkheden om aan de technische en be drijfseconomische eisen van morgen te kunnen voldoen. Wij zullen nu misschi tijdelijk hier en daar een noodverband moeten aanleggen, maar wij zullen de toekomst positief moeten willen ingaan. In de vergadering is een resolutie aangenomen, waarin wordt gezegd, dat de noodtoestand die op het ogenblik in de fruitteelt in Nederland heerst, niet een gevolg is van uitbreiding van de fruitproduktic maar van onverantwoor de en door de overheid gesteunde en ge stimuleerde uitbreiding van de produk- tie van appelen en peren, en daarnaast van perziken en druiven in Frankryk en Italië. De fruittelers in Nederland, aldus de resolutie, zijn bereid en in staat te con curreren met producenten van appelen en peren in andere EEG-landen, mits er geen concurrentievervalsende maat regelen bestaan, zoals thans in landen als Frankrijk en Italië het geval is. De Nederlandse fruittelers, aldus de resolutie, eisen het recht op een renda bel bedrijf op te bouwen bij gelijke con currentievoorwaarden met fruittelers in andere EEG-landen. Zij rekenen daar bij op toenemende medewerking van de overheid, die wel allerlei voorzieningen treft voor de vestiging van industrieën en voor loontrekkenden. Kan een en ander niet worden gereali seerd, aldus de resolutie, dan dreigt de Nederlandse fruitteelt, waarin honder den miljoenen guldens zijn geïnvesteerd, en waarin duizenden gezinnen hun be staan vinden, ten onder te gaan. De resolutie zal aan de minister van Lanbouw en Visserij en van Financiën worden toegezonden. HAARLEM De Haarlemse politie zoekt de dertigjarige beroepsinbreker G. K„ die wordt verdacht van de wurg moord op de bejaarde Amsterdammer H. P. Sandbergen. De man werd donder dag gevonden in een bouwkeet in he centrum van Haarlem. K., die me proefverlof was uit de psychiatrische richting in Avereest, staat als zee agressief bekend. Hij is woensdagavoi. 19 februari gezien in gezelschap van h slachtoffer. K. is sindsdien spoorloo De politie vermoedt dat hij ergens is on dergedoken. Hij heeft in de onderwerei nogal wat relaties.

De Vallei | 1969 | | pagina 7