rt-jgj}jjjgj c Wonen ah een experiment Eerste klasse door het leven.... Vrouwen worden ouder, mannen niet IKWOON Geloof o. e nu maar WIJ REKENEN ONS RIJK, TERWIJL WIJ ONDERHAND ARM WORDEN.... SLAAPT U MAAR MOEILIJK IN? Lokken niet mooie kleren halm HANDCIREME Verboden voor mannen Moed Thuiskomen na'n drukke dag. Even zitten. Fijne stoel. Fijn huis ook, goed ingericht door Eerste klasse DONDERDAG 27 FEBRUARI 1969 De Alitalia, de Italiaanse luchtvaartmaatschappij heeft stewardessen in het buitenland geworven. Er zijn zelfs 29 Nederlandse meisjes bij. Om de baan wat aantrekkelijker te maken, heeft men nu een nieuw uniformpje ontworpen. Het bestaat uit een groene deux-pieces van wol, een zachtgroene kamgaren mantel, een blauw vilten hoedje en zwarte kalflederen kniehoge kaplaarzen. ADVERTENTIE Sf/il uw handen vragen erom In het kader van de steeds terugkerende exposities in de toonzaal van de distri- buantenvereniging Goed Wonen te Soesterberg, worden leerlingen van diverse kunst-academies uitgenodigd, de inrichting te verzorgen van het daar aanwezige „kruishuis". Dit huis is ontworpen door de architect Klunder te Rotterdam in opdracht van het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten en onderscheidt zich door vorm en mate riaal-keuze bijzonder van het huidige woning-type. Juist daarom by uitstek geschikt voor het maken van experimentele inrichtingen, hetgeen deze keer werd toevertrouwd aan leerlingen van de Academie voor Kunst en Industrie te Enschede. Bij het ontwerp is men uitgegaan van het gegeven, dat wijzelf, de men sen, het middelpunt moeten zijn van het wonen in de meest uitgebreide zin. Dit is bij de inrichting ook duidelijk naar voren gekomen. Buiten de keuken en de daarin opgenomen eetgelegen heid, welke door middel van een alu minium jaloezie van het overige woon gedeelte is afgescheiden, heeft eigen lijk niets een vaste plaats in het huis. De gedachte te kunnen doen en laten wat men zelf wil, is in het ge hele huis sterk doorgevoerd. Een groot deel van het vloeropper vlak is verhoogd. Op en om deze ver hoging speelt zich het wonen af. Kus sens en matrassen op het plateau doen dienst als variabele zit-eenheden. Voor het plaatsen van fauteuils is voldoende ruimte vrijgelaten, hier echter ontbreken zij in het gehele in terieur! Wij kunnen mis voorstellen dat bezoekers, die eventueel op een meer „traditionele"' wijze willen zit ten. een geriefelijke zitplaats missen. Enfin we weten, stoelen kunnen er al tijd bij gezet worden want per slot van rekening is in dit interieur alles moge lijk. Elementaire zaken zoals bergkas- ten enz. zijn op het plateau geplaatst; de kubus-kastjes van Pas-Toe die naar eigen inzicht op diverse manieren zijn samen te voegen, accentueren de flexibele mogelijkheden in deze wo ning. Ook het slaapgedeelte is in de ver hoging opgenomen. Het bestaat een voudig uit een verdieping waarin de matras ligt. 's Avonds kan dit deel van „de kamer" worden afgesloten door middel van een zwarte schuif wand. Het plafond is verlaagd met trans parant linnen doek, waarboven ver scheidene spotlights zijn aangebracht. Hierdoor wordt het plafond en de ruim te er onder gelijkmatig verlicht. Aan gevuld met enkele lampen, welke di rect licht geven, is het verlichtings probleem opgelost. De in het interieur toegepaste mate rialen sluiten, wat eenvoud betreft, goed aan bij die, welke de architect toepaste bij de bouw van de woning. In het algemeen is weinig kleur ge bruikt; de kussens op het plateau zijn geel en blauw terwijl verder voor het gehele interieur grijs en wit werden gekozen. Eenvoud niet slechts in ma terialen. maar ook in kleur-keuze, waarbij de stelling past, dat kleuren in de kleding die de bewoners dragen, voldoende sfeerbepalend zijn. Men stelt immers, dat de mens het middelpunt is in deze woning. Over het geheel ge nomen heeft het interieur als woonver blijf misschien nog enkele vraagte kens maar als experiment wat toch ook het uitgangspunt was is het geheel toch goed geslaagd. In zeer gemakkelijke houdingen heeft men plaats genomen op het plateauoverigens is een ieder vrij te gaan zitten zo zij zelf wil; het is ook geoorloofd om er een stoel bij te pakken. Hebben mannen een hekel aan vrouwen NEW YORK Vele vrouwen hebben het gevoel, dat mannen een hekel aan vrouwen hebben „Ik weet dat mijn man van me houdt, omdat hij mij dat zelf eens 20 jaar geleden heeft verteld", zei een huisvrouw, „maar ik heb me altijd afge vraagd, of ie ook echt dol op mij is. Ik heb niet de indruk, dat de meeste mannen werkelijk dol op vrouwen zijn of genieten van hun gezelschap Zij moeten misschien wrevel overwinnen, nl. het feit, dat wij kinderen kunnen krijgen en zij niet". O hemel nee. lieve dame. Wat kan die beroemde vrouwelijke intuïtie zich ver gissen. Het is voor mannen moeilijk genoeg, kinderen te verdragen, nadat ze geboren zijn. Zij koesteren echt geen geheim verlangen om ze ook nog te baren. Zij zijn maar al te blij, dat corvee voor het voortbestaan van het ras aan het vrouwelijk geslacht over te kunnen laten. Ofschoon mannen niet verlangen vrouwen te zijn en deze over het alge meen vaak wantrouwen, zijn er toch veel dingen, die zij heimelijk in vrou wen waarderen en bewonderen of zelfs benijden, maar zij zeggen dat ge woonlijk maar zelden hardop. Vrouwen zouden verbaasd zijn, als zij wisten, hoe vaak haar mannen, als niemand van het andere geslacht in de buurt is. met een spoor van tranen in hun ogen opmerken „Wat ik zo fijn vind van mijn vrouw is dat zij..." „Als een vent zo begint te praten", zei een vriend van me, die buffetbe- diende is, „tap ik hem niet meer, je weet altijd dat een man meer dan ge noeg heeft gehad, als hij begint op te scheppen over zijn vrouw of te zeggen, hoe goed zijn lieve oude moeder voor hem is geweest." Wat nu, is het, dat mannen bewon deren in hun vrouw of zelfs in de meeste vrouwen? Wel, dat zijn verschillende eigen schappen: zoals b.v. dat een vrouto over het algemeen minder wispelturig en standvastiger in haar trouw is dan hij. Mannen bewonderen een vrouw, om dat zij, ofschoon harder klagen over kleine tegenslagen, in de regel de gro te rampen en zware beproevingen van het leven weet te dragen met een zwijgende, niet te schokken moed, die zijn eigen gejammer van zelfbeklag om zijn lot te schande maakt. Denk maar eens aan de dappere meisjes en vrouwen, van heel jong tot zeer oud, die in oorlogstijd huishou dens op de been hielden en voedden, die in gevangenissen en concentratie kampen niet te breken waren, die de Het is een bekend feit, dat de gemiddel de leeftijd van de vrouw in de moderne Westelijke wereld hoger ligt dan die van de man: de vrouw wordt gemiddeld drie vijf jaar ouder dan de man. De betere kansen voor de vrouw om oud te worden dankt zij aan het feit, dat de man in het jachtige leven in hoogont wikkelde landen meestal onder grote druk komt te staan dan de vrouw. In de ontwikkelingslanden valt dit ver schil namelijk weg: daar worden man nen en vrouwen gemiddeld even oud, ofschoon lang niet zo oud als in de Westerse wereld. Het schijnt dat deze ontwikkeling in de moderne industrie staten zich voortzet. Recente onder zoekingen hebben aangetoond, dat de gemiddelde leeftijd van de man en die van de vrouw de neiging heeft verder te stijgen. ADVERTENTIE KORTE UJNDAAN 21 TEL 010/112955 ROTTERDAM GROTEMARKTSTR.5 TEL 070/116162 DEN HAAG MAR1APLAATS2 TEL 030/18900 UTRECHT BRINK 93 TEL. 05700/12411 DEVENTER bewakende Duitsers. Japanners of XSB'ers in hun gezicht uitlachten of slim om de tuin leidden. In Schevenin- gen, Vught, Auschwitz of Bandung zou men er monumenten voor kunnen op richten. De man bewondert de vrouw, omdat kleine dingen haar veel meer genoegen en opwinding kunnen verschaffen dan hem dingen zoals wat gezellige kletspraat, het uitwisselen van recep ten via de telefoon, het kopen van een nieuwe hoed, verse bloemen in een vaas in de woonkamer, de zachte gloed van kaarslicht op de eettafel, zelfs als het maal bestaat uit opgewarmde kliek. Waar hij over knort, daar juicht zij over, want zij heeft de grote gave, haar wereld te vermooien met kleine genoegens. De man bewondert de vrouw om haar eindeloos streven naar volmaakt heid. Als er ooit een betere, prettiger we reld komt, dan zal dat haar werk zijn, niet het zijne. Hij is vaak bereid tot schipperen en het aanvaarden van het minder goede, zij nooit. Een vrouw, zij moge rijk zijn of arm, koestert altijd het verlangen eerste klasse door deze wereld te gaan. als iets niet in orde is, probeert zij het in orde te maken. Zij zal geen prul werk of waren van slechte kwaliteit aanvaarden. Zij zal niet in een koude kamer blij ven zitten, als er een manier is om die warmer te maken. Zij zal in een res taurant niet aan een ongunstig ge plaatste tafel gaan zitten, als ze een betere kan krijgen. Als zij trouwt met een vent. die een dubbele persoonlijk heid heeft, gaat zij onverbiddelijk aan het werk om een graalridder van hem te maken. Zij zal altijd aan het sprook je en de romance blijven geloven. Tenslotte bewondert de man de vrouw, omdat zij, evenals de Mount Everest, daar is als een eeuwige uitno diging, een eeuwige uitdaging om te laten zien wat hij kan. Maar als de mannen de vrouwen zo zeer bewonderen, hoe komt het dan, dat zij haar dat niet vaker vertellen? Het antwoord is gelegen in het recht lijnig denken van de man. Als een man een vrouw te vaak van zijn respect zou doen blijken, zou he«t hem voorkomen, dat hij zijn mannelij ke zwakheid erkende. En welke man doet dat graag? JOHANNESBURG (ZUID-AFRIK A) Iedereen boven de 18 jaar mag in Zuid- Afrika de voorlichtingsfilm „Helga" zien, behalve zy. die behoren tot de sekse die verantwoordelijk was voor Helga's zwangerschap, de film is verboden voor alle blanke mannen. De zeer strenge Zuidafrikaanse censoren hebben hem uitsluitend goedgekeurd voor vrouwen boven de 18 jaar. Tegen het einde van elke voorstelling verzamelden zich buiten de Johannes- burgse bioscoop waar de film wordt vertoond, tientallen mannen om hun vrouwen, dochters en vriendinnen op te halen en van hen te horen wat er allemaal aan het krijgen van een baby vastzit. De vrouwen zijn in opstand tegen het verbod. Bijna allen willen dat hun man nen de film zien om „een goed begrip te krijgen van het wonder der geboorte" en „te zien, wat een vrouw moet doormaken." Zuid-Afrika is het enige land ter wereld, waar de film voor mannen verboden is. Een van de weinige blanke mannen in Zuid-Afrika, die de film hebben gezien, de bioscoopdirecteur Herman Youngleson, zei „Naar mijn mening moet iedere man deze film zien. Vele mannen hebben mij opgebeld en gezegd, dat zij vastbesloten zijn een voorstelling bij te wonen en zich zullen vermommen als vrouw." Een grootmoeder zei na de film gezien te hebben: „Niet iedere man zou hem willen zien, maar een geboorte is de natuurlijkste zaak ter wereld en men moet hun niet verbieden de film te zien." De critica Fiona Fraser schreef in de Johannesburgse „Sunday Times" „Verre van hen buiten de bioscoop te houden vind ik, dat ze allemaal binnen moesten worden gesleept. Er gaat per slot yah rekening geen week voorbij zonder dat politie-agenten, taxichauffeurs en zelfs radioberoemdheden grote publiciteit krijgen wegens het verlossen van baby's Laten we er asjeblieft voor zorgen, dat iedereen weet wat hij doet." Vele van de vrouwen, die „Helga" hebben gezien, waren teleurgesteld, dat kinderen van twaalf of 14 jaar de film niet mogen zien. De meesten gaven als hun mening te kennen, dat het gebeuren met goede smaak is voorgesteld en nuttig voor het overbruggen van de kloof in „seksueel half weten". Ofschoon sommige van de jongere meisjes, en enkele moeders in blijde verwachting, vonden dat de scène van de geboorte hen nogal onpas selijk maakte. WAAAA/W»' Zij zag eruit alsof zij zojuist van een zwaar en langdurig ziekbed was opgestaan, zo weggetrokken en slap en moe. Maar voor wie haar kende was het de oude narigheid: gebrek aan slaap. Te laat opgebleven en alweer vroeg uit de veren omdat Omdat zij chronisch lijdt onder de dwang van haar voortreffelijke eigenschappen. Zij is een buitengewoon keurige huisvrouw, die niet rusten kan voor haar grote huis van zolder tot kelder blinkt en glanst alsof zij het gisteren met gloednieuwe stoffering heeft betrokken. Nu is dat ook wel een beetje te begrijpen, want zij heeft dit royale fraai ingerichte pand met haar eigen handen mee helpen verdienen. Toen haar man en zij het erop waagden om te trouwen bezaten zif niet veel meer dan een klein spaarduitje en een grote dosis ijver en vakkennis. Zij zetten een zaakje op waarin haar man een voltallig personeel plus inkoper en vertegenwoordiger tegelijk was. Zij nam naast haar huishouding de boekhouding voor haar rekening, ook nadat haar oudste geboren was. En het was niet zo weinig haar verdienste dat zij een goed lopend bedrijf annex kantoor konden inrichten in een kloek hoekpand op een gunstige stand. Elke andere vrouw zou van toen af een flinke hulp genomen hebben, temeer waar er drie levenslustige spruiten om haar heen dartelden, en zij als koffie- en thee-serveerster voor het personeel er nog altijd een taak bij waarnam. Maar zij kon de eenmaal betrachte zuinigheid niet meer afwennen, en haar al te precieze aard kon het ook slecht vinden met een hulp die het allemaal niet zo nauw nam. Dus bleef zij poetsen en wrijven en wassen en strijken en uitgebreid smakelijk koken tot zij een overspanning nabij was. Waarop er een volautomatische wasmachine, een centrifuge, een afwasmachine, een koelkast, een strijkmachineeen boiler en noem maar op verschenen. Maar wat helpen mechanische knechtjes als de ingebouwde werkdriftmotor van de bazin op volle toeren blijft draaien. En zij bovendien een gewetensvolle moeder was, die haar drietal keurig in de kleren hield en op goede manieren, schoolwerk en muzieklessen nauwlettend toezag. En alsof dat alles van het goede nog niet veel te veel was, dreef zij ook haar gastvrouwelijke plichten te ver, door voor een avondje bezoek ook van oude kennissen een waar buffet van heerlijkheden aan te richten, en zoland te blijven converseren tot het de visite belieft op te stappen. Geen wonder dat zij zoetjesaan een verwoede kettingrookster is geworden om haar gespannen nervositeit baas te blijven. En het zou allang op een volslagen ineenstorting zijn uitgelopen als zij niet een uiterst praktische vertrouwelinge had gehad die haar geduldig aanhoort en af en toe duchtig de les leest. Een jong ding nog, maar hoog genoteerd om haar voortreffelijke eigenschappen als kinderoppas en haar nuchtere kijk op het leven. Zij heeft zelf als studente een eigen huishouding te verzorgen en weet daarbij een aangeboden netheid handig te combineren met een uitbundig plezier in het leven. Daardoor is zij een expert geworden in het handig indelen van haar tijd en het gewiekst uit elkaar houden van wat nodig en wat overbodig is. Dat alles geeft haar een duchtig recht van spreken tegenover de opgejaagde, al te perfecte buurvrouw, al is deze stellig vijftien jaar ouder. Te laat naar bed gegaan zeker? En dat alleen omdat mijnheer en mevrouw Plakker het zo gezellig vonden en aan geen opstappen dachten voor de kleine wijzer de twaalf ver voorbij, was. Nee, nu niet tegenstribbelen van gemakkelijk praten hebben en het kan kxvalijk anders. Het kan best anders, als mevrouw zelf maar wil. Bezoek ontvangen: alles goed en best. Oppas je heeft ook graag des avonds lui over de vloer om over de politiek en de moderne schilderkunst en de klassieke muziek en noem maar op te harrewarren. Maar op een vaste tijd zegt zij resoluut dat de koffie op en het debat gesloten is en iedereen verzocht wordt per omgaande op te krassen. Want oppasje moet naar bed, anders is zij morgen geen cent waard op college en achter de boekjes en dictaatjes. Ja maar, dat kun je als huisvrouw toch niet doen: je bezoek zonder meer de deur uitsturen. Nee, maar de huisvrouw kan wel opstaan en vriendelijk meedelen dat zij een drukke dag heeft gehad en morgen weer vroeg op moet en desnoods van de dokter niet later dan elf uur naar bed mag. Dat nemen ze heus wel, en als ze het niet nemen zijn het geen echte vrienden, maar doodgewoon egoïstische happers die op de zoetjeff en de zoutjes afkomen. Geloof oppasje nu eens één keer: wie met een drukke dagtaak redelijk gezond wil blijven, moet op een. vast uur weten op te houden, klaar of niet klaar, bezoek of geen bezoek. Een vast uur, en dan basta. Wat niet klaar is blijft maar liggen, waar het ligt, het vérroert zich toch niet. En als ze er morgen ook niet aan toe komt slaat ze het maar eens een keertje over. Wanneer zal ze nu eindelijk eens wijzer worden en aan haar eigen kostbare zelf gaan denken? Want wat moet er van huis en zaak en man en kinderen terechtkomen als zij het vaantje strijkt en door de dokter naar een rusthuis wordt gecommandeerd? V:. i He biefstuk, groenten, aardappelen die wij nog al eens eten in een goed maar niet luxueus restaurant kostte in december f 8.50. Met 15 procent service kwam dat op f 9",78. Niet te geef, maar alia: de biefstuk heette dan ook tournedos. was ro buust en mals. Dat je in Keulen en Londen voor flink wat minder een even goede schotel kon krijgen en in Brussel voor die prijs een volledig menu vergat je dan maar. Nederland was ook in december al lang geen goed- koopte-eiland meer. Na invoering van de BTW komt in dat zelfde restaurant die zelfde biefstuk op f 13,50, „inclusief BTW en service", zoals op het menu ter- snede wordt opgemerkt, 't Zal wel verbeelding zijn maar de tournedos lijkt een tikje kleiner... Wie bij die f 8,50 van december 12 procent BTW optelt komt aan f 9,52. Reken daarover 15 procent service - hoe wel het voor de leek niet zó logisch is dat ook over BTW service wordt betaald - dan komt men op f 10,95. Maar het kost heus f 13,50! In een goed hotel in Rotterdam kost nu een eenpersoonskamer met „klein" ontbijt f 24, in Amsterdam f 32, inclusief BTW en service. In Antwerpen en Keulen komt men voor guldens minder goed onder de pannen. De horecamensen hebben bij mi nister De Block steen en been ge klaagd omdat hij juist hun prijsbe leid niet pruimt. Niemand mag boos om hun activiteit worden: ons hele openbare leven bestaat uit pressie groepen, iedere groep drukt waar hij drukken kan. Maar mr. De Block - een hard werkend minister - heeft o.i. gelijk: hier en daar in de horeca - maar niet alléén in de horeca! - heeft men het te bont ge maakt. Daarbij mag men niet blind zijn voor de problemen juist van onze horeca, maar de indruk is gewekt dat sommigen hebben gepoogd, via al te losjes rekenen met de BTW, uit die problemen te komen. Al weer: waarachtig niet alléén in de horeca. /~|nlangs heeft de Amrobank in een bedrijfseconomische analyse de horeca eens bekeken. Nederland telt zo'n 5.000 hotels. Ruwweg de helft werkte - al voor invoering van de BTW - met verlies. Bij de rest ver dienen heel veel niet meer dan 1,5 a 2 procent van het geïnvesteerde kapitaal. Dat is droevig. De problemen liggen ongelijk verdeeld. In de drie grote steden ligt de gemiddelde bezettingsgraad der hotels over het jaar hoger (haast 50 procent) dan in de grote provinciesteden - en daar weer ho ger dan op het platteland waar vaak het hele hoteliersgezin in en kele zomerweken het jaarinkomen moet verdienen. Veranderende levenspatronen zijn in de horeca van veel betekenis. Een hoteldirecteur in de provincie zei in een gesprek: „Het grote pro bleem van een hotel als het mijne is de weekeindbezetting. Vroeger gingen de zakenlieden - die tel ik veel onder mijn klanten - pas op za terdag weg. Nu al vrijdagmiddag." Tot voor vrij kort waren er buiten de steden hele streken waar de rei ziger weinig anders te eten vond dan een uitsmijter of biefstuk brood. Nu vindt men tot in kleine plaatsen restaurants - vaak van klasse, in kastelen of opgetutte oude hofsteden - die ellenlange menu kaarten bieden, waarop men niet meer terugschrikt voor escargots, terrine du chef, boeu." Stroganoff, poulet braisé Colette. Met genoegen haalt men er uit de welvoorziene kelder een Pomerol Jacobins 1960 bij, of een Chateau Boisset 1962 Cöte de Beaune.... Een welvaartsverschijnsel, plus de vrucht van ons reizen en trekken in vakanties. De gemiddelde Neder lander, die vroeger bij wijze van spreken alleen buitenshuis at op trouwdag en zilveren bruiloft, heeft zijn drempelvrees voor het restau rant aardig overwonnen. TVTaar veel van die restaurants zitten, net als de hotels, op te hoge lasten. (Meestal zijn bij ons hotels ook restaurants.) Uit concur- rentieoverwegingen zijn zij doodsbe nauwd de lange menulijst in te kor ten. Goed horeca-personeel, - maar zéker goede koks, worden schaars en steeds duurder. Altijd kon een restaurateur zeggen: „Ze eten me arm - maar ze drinken me rijk." Als het personeel duurder wordt eet het publiek nu de restaurateur snel nog armer - en aangezien de prijzen oplopen, bezuinigt de klant gauw op de wijn waar de dikke winst uit komt. We zijn ten slotte geen Fran sen, we pakken wel een biertje of een gewone Beaujolais. De horeca, protesterend en wel, is als bedrijf dat geen eerste levens behoefte verzorgt, dupe van het zeer typische en verheugende ver schijnsel dat het publiek, als gevolg van de BTW, voor het eerst in jaren weer prijsbewust wordt. Jarenlang zijn wij - de vergeten groepen daargelaten - opgevoed in het geloof dat loon- en prijsstijgin gen elkander aardig in evenwicht hielden. Je schoot met hoger loon wel niet veel op, maar je tuinde ook niet achteruit. Nu lopen door de BTW - en door de wel zéér vrijmoedige interpreta tie daarvan in sommige onderne mingen - de prijzen veel harder op dan verwacht. Ook het kabinet heeft dat, in een beminnelijk maar dui delijk zeer onjuist optimisme, ver keerd bekeken. Bovendien: in de landen om ons heen blijven de prij zen redelijk stabiel. „Dat moet ons echt te denken geven," zei prof. Witteveen onlangs. „Wij kunnen hier zo niet doorgaan." Welnu: op dit ogenblik wil een deel van het publiek inderdaad zo niet doorgaan - en het lijkt erop dat de horeca daarvan voorlopig de zuurste gevolgen slikt. Drs. J. Co- nings, secretaris van Horecaf, zei: ..Ik heb de indruk dat het publiek de prijzen van vandaag niet meer slikt". We zien het straks nog erger worden! Er lijkt ons reden voor de veronderstelling, dat straks ook de buitenlandse toerist onze prijzen niet meer zo grif slikt. jVu al zijn wij voor buitenlanders verre van goedkoop. Met name Duitsers - ook toeristisch onze groot ste klanten - kunnen net als wij naar Majorca, Zuidslavië, Roeme nië, met gegarandeerde zon, en prijzen die, vergeleken bij de onze, een habbekrats mogen heten. Voor dat biefstukje, groenten, aardappe len van f 13,50 (inclusief service en BTW) heb je in Oostenrijk een dag demi-pension Vinden ook wij „dus" onze hore ca de kwaaie pier? Ach neen. Die bedrijfstak is nu even exponent van een Nederland se hebbelijkheid die is samen te vat ten in de opvatting welke, volgens oud-minister J. W. Beijen in zijn memoires, ten grondslag ligt aan het bankiersvak: „Naar je toe re kenen en naar boven afronden." Ja, dat doen we de laatste tijd wel heel pittig - en zeker niet alleen in de horeca. Maar we zijn daarmee - in én bui ten de horeca - op de verkeerde weg. We pogen allerlei zaken (loon eisen, hogere prijzen, hogere post- tarieven, ga maar door) door te drijven zonder ons wezenlijk te be kommeren om ons werkelijke pro bleem: de inflatie. In de horeca en elders schijnt men te hopen dat over enkele maanden het publiek aan hogere prijzen gewend zal zijn en ze wel zal slikken. En dat is nu precies het gevaarlijkste wat ons kan overko men. Als we het allemaal slikken wordt onze gulden steeds minder waard, loopt onze export gevaar, worden we te duur voor de buiten landse toerist, en rekenen we ons rijk terwijl we arm worden. Het is beroerd voor o.a. de hore ca, maar men moet juist hopen dat het publiek het niét zal slikken, dat het prijsbewuster zal worden, en daardoor concurrentie en efficiency zal aanmoedigen. Slaapt u moeilijk in? Als u verder ge zond bent en uw moeilijkheden dus niet te wijten zijn aan een of andere kwaal, probeer dan eens, alvorens naar een slaapmiddel te grijpen of u baat vindt bij het opvolgen van een van deze tips: Drink een glas (warme) melk. Dit helpt u als u lijdt aan een te lage bloeddruk Eet een of twee klontjes suiker. Het kan zijn dat uw bloedsuikerspiegel te laag is. Doe een kleine hoeveelheid lavendel- mlie op hoofdkussen en deken. Stel u een kudde schapen voor. Het is niet nodig ze te tellen, ofschoon dat soms ook helpt. Adem snel door d« neus in, maar adem zo langzaam mogelijk uit. Dat heeft een kalmeren de werking, als u enigszins gespan nen bent. Dit zijn allemaal raadgevingen, die makkelijk kunnen worden toegepast en vrijwel niets of helemaal niets kosten. Maar natuurlijk zijn er ook andere methoden die de een wèl, de ander niet helpen, want deze moeilijk heden zijn zeer invidueel. Zo is het verhaal bekend van de 56- jarige spoorwegbeambte Luigi Masse uit Voghera bij Milaan, die alleen maar rustig slaapt als hy eerst een trein over zich heen heeft laten gaan. Luigi legt zich des avonds tus sen de rails en wacht tot een nachte lijke expresstrein over hem heen rolt. Dan gaat hij naar huis en valt prompt in slaap. Deze zonderlinge methode om de slaap te vatten werd ontdekt, toen de machinist van de trein hem op zekere dag tussen de rails ontdekte en de trein tot stilstand bracht. WMKÊKM

De Vallei | 1969 | | pagina 8