dagelijks 'n goede portie vlees Verzet van regeringspartijen tegen prijsstop ebt weg LIEVER „GERICHTE MA A TREGELEN PTT wil telegraafdienst sterk concentreren ARP, CHU en KVP vragen om sociale ontwikkelingshulp Leiders geheime leger in arrest Wie van de twee is de vakkundigste spaarder? Tweeduizend mensen zouden in Indonesië zijn vermoord PRIJZENDEBAT TROK VEEL GEHOOR Kamerleden verontrust over hoge prijzen Letterkundige tijdschriften protesteren Ned. Katholieken 9 pet minder naar de kerk Vrouw verzweeg achttien jaar dood van kind TREIN REMDE MAAR HALF Tien schepen verkocht LERAAR ONTSLAGEN VOORAF MELDEN IÏ1ET TE RAMEN SLECHT WEER REPLIEKEN ALLEEN IN DRIE GROTE STEDE1S BESCHEIDEN LOF VOOR UDINK In Wales VOORUITGANG MOET CRITERIUM ZIJN ONAANTASTBAAR DUURZAAM Natuurlijk spaar je. Maar krijg je nou de hoogste rente? Het is gek, maar ik weet het werkelijk liet. Man, bij de Amro Bank krijg ik zes en een kwart procent Je kan daar kiezen uit vijf spaarmogelijkheden. Hoe langer je je geld laat staan, hoe meer rente je krijgt Ze hebben ook een spaarrekening waarvan je dagelijks geld kunt opnemen. Daarop krijg je vier procent Ik ben bly datje het vertelt Ja, zo'n bank is handig. Je kunt er ook geld lenen, en bijvoorbeeld je verzekeringen regelen. Makkelijk hoor. Door legereenheden: DONDERDAG 27 FEBRUARI 1969 ADVERTENTIE (Vervolg van pag. 1) De weerstand van de regeringspartijen tegen een prijsstop, die enige weken ge leden nog bestond, ebt weg. Drs. J. Boersma (A.R.), mr. R. J. Nelissen (K.V.P.) en drs. D. F. v.d. Mei (C.H.U.) vonden, dat nü nog niet tot het nemen van zo'n maatregel moet worden overgegaan Enthousiast zijn ze er beslist niet over, maar als de prijzen nog meer uit de hand lopen, kan ze een uiterste redmiddel zijn. HILVERSUM De redacties van de letterkundige tijdschriften Kentering en Podium hebben in een telegram aan rector en bestuur van Het Nieuwe Ly ceum in Hilversum geprotesteerd tegen het ontslag van de 24-jarige leraar Ne derlands drs. H. Bonset. Drs. Bonset las op verzoek van de leerlingen met een derde klas „Een el lendige nietsnut" van Remco Campert. Er komen een geval van homofilie en abortus in voor. Na klachten van enkele ouders vertelde rector drs. L. Voogd de leraar dat hij na augustus niet meer hoefde terug te komen. <00000ar0J00MB*0ÊfJM0MMM0* 00*WWB00MM*00MM0*0* De heer Boersma vond een prijsstop eigenlijk weinig effectief. Zeker wan neer de prijzen van 31 december als uitgangspunt worden genomen, is zo'n maatregel onbegonnen werk. Hij sprak zelfs van een „papieren werkstuk". Mr. Nelissen zag wel voordelen er gaat een stabiliserende en waarschu wende werking van uit maar de na delen wogen voor hem toch zwaarder. Alleen de liberaal mr. F. Portheine wilde er niet van horen. Hij meent •rvenals mr. De Block, dat de concurren tie straks de plooien in de prijsvorming grotendeels zal gladstrijken. Geen algemene prijsstop dus. maar wat dan wel? Gerichte maatregelen, zei den drs. Boerma en mr. Nelissen. Zij willen dus dat de minister ingrijpt in die branches, waar de prijzen over de schreef gaan. Bovendien vroegen ver scheidende sprekers over een goede voorlichting aan de koper. De woordvoerder van de KVP was blij met de grotere subsidie voor het Consumenten Contact Orgaan (CCO). Drs. Boersma kon hierover moeilijk spreken, omdat hijzelf voorzitter van het CCO is. Mr. Nelissen en de AR we zen op de mogelijkheid dat prijsverho gingen tevoren moeten worden gemeld bij het ministerie van Economische Za ken. De minister kreeg vervolgens op het hart gedrukt regelmatig prijsgesprek- ken met de belanghebbenden uit het be drijfsleven te houden. Tenslotte de maatregelen van de re gering, die het leven duurder maken. De socialist Van Lier, de heer A. de Goede (D'66) en drs. Wiebenga, willen geen verhoging van accijnzen op 1 juli. Mr. Van Lier kon het zeggen, want zijn fractie heeft al meermalen laten weten, dat zij niet voelt voor meer uit gaven om „extra tanks en vliegtuigen te betalen". Ook vindt hij dat de huur verhoging moet worden uitgesteld. Me vrouw Brautigam heeft haar handte kening gezet onder de motie van drs. Jansen, evenals overigens de heer Wie benga en drs. E. Nijpels (D'66). De heer De Goede wilde nog, dat de c.a.o.'s kunnen worden opengebroken om via loonsverhogingen de sterk ge stegen kosten van levensonderhoud op te vangen. Ook de stijging van de honoraria voor artsen en specialisten lag de Kamer zwaar op de maag. Doet de minister hier iets aan?, zo werd van verschei dene kanten aan de heer Roolvink ge vraagd. Bij de beantwoording van dc gemaak te opmerkingen, deelde minister De Block mee, dat begin volgende week het cijfer over de prijsstijgingen in de maand februari zal worden gepubli ceerd. Hij hield de Kamer voor, dat het Centraal Planbureau geen moge lijkheid ziet de prijsstijgingen voor ge heel 1969 te ramen. DEN HAAG In de periode van januari 1966 tot oktober 1968. dus in nog geen drie jaar tjjds is het kerkbezoek op zondag en zaterdagavond van de Ne derlandse katholieken met ruim negen procent gedaald. Dit blijkt, zo meldt het KNIP, uit een nieuw onderzoek van het Katholiek Sociaal Kerkelijk Instituut (KASKI) naar het kerkbezoek in ons land, waarvan de resultaten over enkele dagen zullen verschenen. In januari 1966 ging nog 64,4 procent van de Nederlandse katholieken in het weekend naar de kerkdiensten, in ja nuari 1967 was dit percentage terugge lopen tot 63.3. in januari 1968 tot 58.4 procent en in oktober vorig jaar tot 55 procent. Het KASKI tekent bij deze cijfers aan. dat de teruggang algemeen is en zich manifesteert in elk bisdom en in vrijwel elke stad en streek. Het kerkbezoek toont al langere tijd een geleidelijke da ling, maar de snelle teruggang in de af gelopen jaren is een nieuw verschijnsel. De daling was dus in 1966 1,1 procent, in 1967 5.9 procent en in 1968 3.4 pro cent. Het KASKI baseert zich bij zijn cijfers steeds op twee tellingen. Alleen bij de tellingen van januari 1968 heeft het instituut de tweede telling aange houden, omdat het op de zondag van de eerste telling bijzonder slecht winter weer was, zodat de cijfers op die dag een onjuist beeld van de werkelijke si tuatie zouden hebben gegeven. Desondanks tonen de oktober-cijfers aan, dat de uitkomsten van de januari- telling gezien moeten worden in het licht van de algemene daling, aldus het instituut. Het KASKI gaat in zijn „Survey van r.k. kerkelijk Nederland 1956-1968". die samengesteld is door dr. Jos J. Poeisz uitvoeriger op deze snelle afbrokkeling Drs. J. M. den Uyl, de voorzitter van de PvdA-fractie, merkte naar aanlei ding van deze mededeling op, dat de Kamer er recht op heeft deze progno se te vernemen. Minister De Block re pliceerde, dat het CPB dit cijfer niet heeft en, zo zei hij letterlijk Als het CPB het niet kan, kan ik het ook niet. De heer Den Uyl reageerde door op te merken, dat hij deze laatste uitlating zeer overtuigend vond. Er zijn thans tachtig processen-ver baal opgemaakt terzake van ongemoti veerde prijsstijgingen. Deze processen- verbaal zullen, aldus minister De Block, worden behandeld als elk proces-ver baal, dat in ons land wordt opgemaakt. Er is, zo vervolgde de minister van Economische Zaken, een misverstand over de gemaakte afspraak tussen het departement en de huisartsen. Nog de ze week zullen de huisartsen hun ziens wijze over de afspraak inzake tariefs wijzigingen bekend moeten maken en eerst daarna volgt een gesprek. De spe cialisten-tarieven zullen onder behan deling moeten komen, zo merkte mi nister De Block nog op. Hij toonde zich zeer verontrust over de ontwikkeling van de prijzen in deze sector. De minister van Economische Zaken wees de invoering van een algemene prij zenmaatregel van de hand. Daar aan, zo zei hij, bestaat nu nog geen be hoefte. Wel zei hij dit laatste middel achter de hand te willen houden. Minister Roolvink deelde tenslotte nog mee, dat binnenkort kan worden tege moet gezien een ontwerp van wet tot Tegeling van de minimum-dagloonbe paling in de Werkloosheidwet. Bij de replieken werd nog een aan tal moties ingediend, welker aanvaar ding werd afgeraden. Minister De Block noemde de afkondiging van een algemene prijsmaatregel nu niet het middel tegen de prijsontwikkeling van het ogenblik. „Dit nu niet beduidt niet nooit niet", zo zei hjj daaraan nog toe voegend. Hij zegde de Kamer toe de mogelijk heid van een prijzenstop te zullen open houden. Een andere toezegging van de bewindsman gold de Kamer op de hoog te te zullen houden van de ontwikkelin gen op het prijzengebied. Mevrouw G. Brautigam (PvdA) dien de een reeds door haar aangekondigde motie in, waarin de regering gevraagd wordt terstond een algemene prijsmaat regel te nemen. In deze motie wordt als het oordeel van de Kamer uitgespro ken, dat zij ernstig verontrust is over het uit de hand lopen van de prijzen. Dit kamerlid constateerde o.m. dat de (prijzen) dijk lekt aan alle kanten en zo vroeg zij wat doet minister De Block? Zelf beantwoordde ze deze vraag door op te merken, dat hij er een paar pleistertjes opplakt. De door haar ingediende motie was mede-onder tekend door afgevaardigden van de fracties van D'66, PSP en de groep- Aarden. Een volgende motie was afkomstig van de PSP-er Wiebenga. In deze mo tie, ondertekend mede door de PvdA, de groep-Aarden, en D'66 wordt de re gering gevraagd de gemeentebesturen aan te bevelen de normen voor de bij standsuitkeringen ingevolge de Alge mene Bijstandswet met tenminste vijf percent te verhogen. De daaruit voort vloeiende extra kosten zouden, volgens de indieners van de motie, moeten wor den gedragen door het rijk. In een volgende motie wordt de re gering gevraagd de aangekondigde ac cijnsverhogingen per 1 juli niet te la ten doorgaan. Deze motie werd inge diend door de D'66-er De Goede en de motie verkreeg de steun van de frac ties van de PvdA, PSP en de groep- Aarden. In de motie wordt het onge wenst genoemd, dat na de onrustba rende prijsverhogingen sinds 1 januari nieuwe prijsverhogingen volgen. Even tueel noodzakelijk aanvullende dekking der overheidsuitgaven kan, aldus deze motie, ook worden verkregen door ver hoging van belastingen in de vermo genssfeer. Over de moties zou vandaag worden gestemd. Om precies half drie van nacht werden de beraadslagingen in de Kamer over de prijzennota van minis ter De Block beëindigd. BRUSSEL Achttien jaar lang heeft een vrouw in Luik verzwegen, dat een van haar kinderen in 1951 na opgelopen brandwonden was overleden. Zy had het lijkje indertijd verborgen. Toen dezer dagen een oproep voor mi litaire dienst op naam van het gestor ven kind arriveerde, vond de vrouw het maar beter, de politie in te lichten. Ze vertelde dat de baby indertijd aan brandwonden was overleden nadat een ouder broertje met lucifers spelend de wieg in brand had gestoken. Ze had zelf het brandje geblust en het lijkje ver borgen. Het kind dat de brand had aan gestoken, was het voorval in de loop der jaren vergeten. v.-.v •-•••• De belangstelling voor het de bat over de prijzen in de Twee de Kamer was groot. De publieke tribunes zaten eivol. PARIJS Tientallen mijnwerkers werken dag en nacht door om zes colle ga's te bevrijden. Die zijn door een in storting op een diepte van 550 meter op^- gesloten in een mijn te Gardanne, zestig kilometer ten noorden van Marseille. DEN HAAG Onze ontwikkelingshulp zou voornamelijk ten goede moet» komen aan landen, die zich daarmee sociaal ontwikkelen. Nu het beleid van minister Udink zich concentreert op een beperkt aantal landen, zal dit uit gangspunt de keuze moeten bepalen. Deze beleidslijn is gisteren door de drie grote confessionele fracties tijdens hot debat over de ontwikkelingshulp in de Tweede Kamer aan drs. Udink voor gehouden. De A.R. afgevaardigde drs. Zijlstra wees erop, dat de hulp de be staande regimes versterkt en dat we dus goed in de gaten moeten houden wat er gebeurt met ons geld. Het mag niet uitsluitend aan een kleine groep bevoor rechten ten goede komen. DEN HAAG Er bestaan plannen om de telegraafdienst te concentreren in de grote kantoren in Amsterdam. Den Haag en Rotterdam. Volgens de PTT is nog geen definitieve beslissing genomen over de termijn waarbinnen dit zal gaan gebeuren. De PTT deelde desgevraagd mee dat de maatregelen consequenties hebben voor de mensen die bij de telegraafdienst werken. Met de vakorganisaties wordt overleg ge pleegd. Uit andere bron vernamen wij dat de driehonderd hierbij betrokken perso neelsleden is meegedeeld, dat zij een andere functie kunnen krijgen bij de posterijen of bij een ander bedrijfson derdeel van de PTT. De concentratie heeft tot gevolg dat veertien telegraafkantoren in het land zullen worden opgeheven. Die zijn ge vestigd in Groningen, Leeuwarden, Zwolle, Arnhem, Nijmegen. Utrecht, Haarlem, Alkmaar. Goes, Breda, Den Bosch, Eindhoven, Venlo en Maastricht. Het kantoor Deventer is.het vorig jaar al opgegaan in dat van Zwolle. Het snel teruglopende telegraafver- keer is reden voor deze plannen. In 1958 werden 2,3 miljoen binnenlandse telegrammen verzonden, in 1968 nog maar 1,5 miljoen, een achteruitgang met 33 procent. LONDEN In een lange reeks nachtelijke invallen zijn gisteren negen leiders van extremistische organisaties in Wales gearresteerd. Er zijn enkele commandanten bij van het zogenaam de Vrije leger van Wales, een para militaire organisatie. Die heeft de ver antwoordelijkheid op zich genomen voor d emeeste bomaanslagen, die er laatste jaren in Wales zijn gepleegd. Het negental is beschuldigd van over treding van de wet op para-militaire organisaties en het gebruik van geweld in de politiek. Zij worden vandaag in Cardiff voorgeleid. De negen mannen werden gisteroch tend vroeg van hun bed gelicht. Het was een grootscheepse actie, die gron dig was voorbereid. Er werd aan deel genomen door de commissaris van Scotland Yard, die speciaal is belast met het waken over de veiligheid van prins Charles, de kroonprins van Enge land, die deze zomer wordt genstal- leerd als prins van Wales. Ook al omdat de prins binnenkort gaat studeren aan de universiteit van Wales in Aberystwyth, zijn er al stren ge veiligheidsmaatregelen genomen. Eén der gearresteerden is de 31-jari- ge Julian Cayo-Evans, oprichter van het Vrije leger van Wales, F.W.A. Zijn vrouw vertelde ons gisteren: „Het was ongelooflijk, het hele huis wemelde van de politie. Zij kwamen in zes auto's en zij hadden een hond bij zich". Ook één van zijn geestverwanten. Coslett, is gisteren gearresteerd. Bij hem en alle anderen ham de politie brieven, boeken, vlaggen en andere symbolen van zijn organisatie in beslag. Toen wij Coslett en Evans vorig jaar oktober spraken tijdens een bezoek aan Wales, waren zij er al vast van over tuigd dat zij nog voor de inauguratie van prins Charles zouden worden ge arresteerd. Voor mr. Bo* (CH) gold ook de vooruitgang als criterium. Hij vroeg om voortaan hogere eisen te stellen aan de deskundigheid van jonge vrij willigers. De sociale vooruitstrevendheid dient volgens de KVP-er drs. Westerterp de norm te zijn voor het verstrekken van ontwikkelingshulp. Dat betekende voor hem het opnemen van Chili in het Ne derlandse ontwikkelingsprogram. Drs. Zijlstra vroeg de minister om met deze richtlijn voor ogen Peru en Colombia te bekijken als hij daar straks op bezoek is. Drs. Ruygers (PvdA) stelde vast. dat door het beleid van minister Ud-ink ontwikkelingshulp geen sluitpost meer is, maar hij hield vast aan de eis, dat de Nederlandse bijdrage in de jaren 1970 tot 1973 zal moeten uitvloei en tot twee procent van het netto na tionale inkomen. Het zal er van afhan gen, aldus drs. Ruygers, of ons volk en de regering daartoe de politieke bereid heid hebben. De één procent tegen 1970 is voor de PvdA een voorlopig mini mum. Volgens drs. Westerterp moet de mi nister de garantie geven dat de één procent onaantastbaar is en dat het bedrag moet worden bijgesteld aan de hand van de stijging van het nationaal inkomen. Het kan wel negenhonderd miljoen worden, in plaats van 833 mil joen, zoals nu is berekend, veronder stelde deze KVP-woordvoerder. Hij vroeg drs. Udink om een ont wikkelingsnota, waarbij ook de SER en he>t Centraal Planbureau moeten worden betrokken. Het kabinetsbeleid dient, volgens hem, ook meer op de ontwikkelingshulp te worden ingesteld. Bij allerlei maatregelen, met name de fiscale, moet de regering nagaan welke invloed deze hebben op de internationa le ontwikkelingssamenwerking. Alles goed en wel, zei de liberaal mr. Schlingemann, maar een duur zaam beleid is toch het belangrijkste. De twee procent van de PvdA is ook niet door het volgende kabinet te ver wezenlijken. Noch ons land, noch de ADVERTENTIE ontwikkelingslanden zijn gebaat irwrt een leklopen in het opbieden. Ontwikkelingshulp is een kwestie van overschot op de betalingsbalans, aldus mr. Schlingemann. Hij betwijfelde daar om of de PvdA inderdaad bereid is om de komende jaren voldoende geld voor de ontwikkelingshulp beschikbaar te stellen, als men alle andere kostbare eisen van de oppositie er naast legt. Ons land kan, volgens mr. Schlinge mann, vooral op landbouwkundig ge bied meer doen met onze ervaring en technische hulp. Ook drs. Zijlstra had dit al ter sprake gebracht. Deze AR- woordvoerder had ook schefpe kritiek op de veelheid van organisaties voor ontwikkelingshulp. Hij sprak van organisatorische woe- kervegetaties. Het werk zelf was onder het pakijs van rapporten, vergaderen en reizen terecht gekomenHoeveel miljarden en kostbare tijd zijn hiermee verloren gegaan, vroeg drs. Zijlstra zich af. Er zou een doeltreffende voedselpoü- tiek moeten komen, meende hij. De produktie en de nood moeten op elkaar worden afgestemd. Hoopvol was hij blijkbaar niet: „De hongerende kinde ren zullen in de komende jaren niet van onze tv-schermen verdwijnen". Minister Udink zou vandaag antwoor den. DJAKARTA Johannes Princen, vice-voorzitter van het Indonesische in stituut voor de rechten van de men* heeft gisteren verklaard, dat Indonesi sche troepen in Midden-Ja va in no vember twee tot drieduizend mensen hebben gedood die zij hielden voor communisten. Princen was er persoonlijk van over tuigd. dat in interneringskampen in het district Kuwu minstens 860 mensen werden vermoord door slagen in de nek met ijzeren staven. Hij wilde zijn in formatiebronnen uit veiligheidsoverwe gingen niet bekend maken. Princen hoorde verder, dat officie ren genterneerden folterden om hen de bekentenissen af te dwingen dat zij communist waren. De massaterecht stellingen volgden op een drijfjacht van twee maanden op mensen die communist zouden zijn. De arrestan ten werden opgesloten in kampen in Purwodadi (66 kilometer van Sema- rang), Gundi (23 kilometer van Pur wodadi) en Kuwu (94 kilometer van Semarang). Volgens Princen gaan de arrestaties nog door. Vele inwoners van Purwoda di zouden zich in doodsangst van het leven hebben beroofd. Princen vond Midden-Java nog steeds een broeinest van het communisme. Van de honderd duizend politieke gevangenen zitten on geveer 55.000 in Midden-Java geïnter neerd. Princen vroeg twee van- president Suharto's naaste adviseurs ervoor te zorgen dat degenen die voor de terecht stellingen verantwoordelijk zijn wor den gestraft. Hij noemde luitenant-ko lonel Tedjo Sarwonoas als leider van de troepen die de executies uitvoer den. WOERDEN B\j het station In Woerden is woensdagmiddag omstreeks half drie een personenstoptrein, die onderweg was van Arnhem naar Den Haag, niet tydig tot stilstand gekomen. De remmen fungeerden onvoldoende.' De trein reed langs het perron, door het rode sein en kwam pas op een overweg met niet gesloten ahob's tot stilstand. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De oorzaak van het ongeluk is volgens de Spoorwegen een mense lijke fout. Bij onderzoek bleek, dat de remkraan van het achterste treinstel in een verkeerde stand stond, waar door de trein slechts de helft van de vereiste remkracht had. Het sein bij het einde van het per ron stond op rood, waardoor tevens da ahob-bomen niet werden gesloten. Die bomen reageren ter plaatse pas op het groene licht. Een van de overwegbo men was trouwens "s ochtends reeds defect geraakt, nadat er een vracht auto tegen aan was gereden. Op de overweg zorgde een spoorwegman tij delijk met een rode vlag voor de be veiliging. ROTTERDAM Zeven Nederlandse reders hebben bij elkaar tien zeesche pen met een gezamenlijke inhoud van 28.548 bruto registerton naar het buiten land verkocht. Het zijn de vrachtschepen Hoogkerk, Amstelmeer, Prinses Anna, Eos, Argos. Nestor en Hathor en de kustvaarders Nanning Buisman. Juto en Parklaan. De Koninklijke Nederlandsche Stoom boot Maatschappij in Amsterdam hield met vier schepen de grootste uitver koop.

De Vallei | 1969 | | pagina 9