Stemming over drie moties uitgesteld Luns aangevallen over lot van West-Irian Kwalijke fouten leidden tot levende bacteriën in infusievloeistof Tienduizenden Indonesische pol. gevangenen spoedig naar dessa's terug SMS*» Deze trein was verdacht Heerenveense brandweer heeft schrik te pakken Koek van nationale inkomen wordt te veel geconsumeerd NIEUWE BOUW-C.A.O. IS JNOG EVEN OPGESCHORT Kans op werk voor 1000 ex- mijnwerkers Prijzendebat in Tweede Kamer Minister viel uit zijn rol Luns acht tijd nog niet rijp om Griekenland in Straatsburg te schorsen Sneeuwstorm in Quebec Veel zieken na carnaval Van moord verdachte liep op Rembrandtplein Waar je ook kijkt steeds meer mensen stappen over opRoxy 25. Utoch ook? Jaarbeursdirecteur constateert pessimistisch: Begin maart in Londen gesprek over project ultracentrifuge VERWORPEN BENIEUWD GEPRIKKELDE VERTEGENWOORDIGERS VAN A.R.P., BOEREN EN G.P.V. GEGRIEFD CONSUMENTENBOND PRIJST GOEDKOPE MARGARINE AAN GESCHIL TUSSEN BISSCHOP EN STUDENTEN PASTORES IS BIJGELEGD ZWEEDS DISCONTO ANGSTPSYCHOSE ONTHULLINGEN TIJDENS RECHTSZAAK VIER DODEN POTTER'S CATARRH PASTILLES STUDIE FOTOGRAFIE GROTE VERSCHILLEN IN PRIJZEN VAN VERHUIZERS UIT DE KERKEN Ze zijn er weer: Tulpen! Massa's. Dagelijks vers Tan de veiling. Gezellig zo'n bos. Een kleine kleurexplosie in uw huis. VRIJDAG 28 FEBRUARI 1969 DEN HAAG De Tweede Kamer moest gistermiddag oordelen over zes mo ties, die tijdens het prijsdebat woensdagmiddag en diep in de nacht van woens dag op donderdag waren ingediend. Op verzoek van de indieners werd de stemming over drie moties uitgesteld. Mr. Van Lier (PvdA) had een uit spraak van de Kamer gevraagd om het minimumloon aan te passen aan de ge- •tegen prijzen. Minister Roolvink (so ciale zaken) had echter gezegd dat hier over besprekingen worden gehouden. De heer Van Lier wil eerst het resul taat daarvan afwachten. De heer De Goede (D'66) diende in de nacht van woensdag op donderdag een motie in waarin wordt gevraagd om de accijnzen niet 1 juli te verhogen. Hij vond het gisteren beter om te stem men als 12 maart de begroting van fi nanciën is behandeld. De pacifistisch socialist drs. Wieben- ga wil zijn motie om de bijstanduitke- ring op te trekken pas in stemming brengen na de behandeling van de be groting van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk. De Kamer praat hierover op 11 en 13 maart. De drie overgebleven moties werden verworpen. Het ging om de wens van mevr. G. Brautigam (PvdA) een prijs- stop af te kondigen, van de radicaal drs. Janssen om de huurverhoging met zes procent van 1 april naar op zijn vroegst 1 juli te verschuiven, en om een motie van de socialist Vellenga, die de kosten der ziekenfondsverzekering voor bejaarden minder zwaar wilde ma ken. Deze motie werd enige tijd geleden, tijdens de openbare commissievergade ring over de begroting van Sociale Za ken al ingediend. Voor de drie moties stemden de socia listen, D'66, de PSP, de communisten en de groep-Aarden. De groep-Koekoek van de Boerenpartij was tegen de mo tie van mevrouw Brautigam, maar schaarde zich achter de twee andere. Het bedrijfsleven is zeer benieuwd met welke maatregelen minister De Block precies uit de bus zal komen. Het verbond van Nederlandse Ondernemin gen. VNO verwacht, dat de minister eerst nog wel zal overleggen eer er een meldingsplicht van prijswijzigingen komt: „Wij hebben al aan onze leden geadviseerd de prijzen scherp in het oog te houden en ook prijsverlagingen door te geven". De Federatie van katholieke en chris telijke ondernemers in het midden- en kleinbedrijf vindt het heel begrijpelijk, dat de minister naar een instrument zoekt om de prijzen goed te kunnen be waken. „Daarvoor zou een meldings plicht heel geschikt zijn. Als het wette lijk wordt afgedwongen, dan zullen rij wel moeten meewerken". DEN HAAG Minister mr. Luns (buitenlandse zaken) heeft het gisteren in de Tweede Kamer aan de stok ge kregen met de antirevolutionairen over de toekomst van de Papoea's. Zijn lan ge maar niet overtuigende verhande ling ovey feet verloop van de volksraad- pleg,injj«fri^est-Irian prikkelde de AR woorlwwïiar dr. Geelkerken tot een motie: Minister, ga met Indonesië praten over de verdere ontplooiing van dat gebied. De minister weigerde. Hij vroeg zich af of Indonesië dat wel zou waarderen. Daarop sprong fractievoorzitter mr. Biesheuvel zijn partijgenoot te hulp. Er ontstond een pittige woordenwisseling. De anti-revolutionairen kregen steun van Boeren «en de gereformeerde heer Jongeling. Deze haalde er het op handen zijnde bezoek van president Suharto bij. Als dan in West-Irian het verdrag over de volksraadpleging wordt verkracht en Suharto hier is, zal er een duizendvoudige kreet opklinken: „Verraad" riep de heer Jongeling furi eus. Minister Luns was gegriefd, omdat dr. Geelkerken veronderstelde dat hij niet genoeg voor West-Irian zou hebben gedaan. Hij was zelfs boos op de heer Jongeling. „Ik heb alles gedaan om het verdrag zo gunstig mogelijk te maken voor de Papoea's. Niemand heeft ooit uit mijn mond gehoord, dat ik het zo goed vond", zei de minister. Mr Luns was wel degelijk ongerust over de gang van zaken bij de raadpleging, vertrouw de hij de Kamer toe. De motie-Geelkerken kreeg overigens weinig steun. De KVP-er mr. Mom- mersteeg vond wat erin wordt geëist onverstandig. De CH-woordvoerder mr. Bos wilde eerst de tekst verzacht zien. |L/finister Luns vloekte gisteroch tend hardop in de Tweede Ka mer. De minister van Buitenlandse Zaken heeft al lang last van zijn rug en pleegt in de Tweede Kamer, als hij tijdens zijn redevoering staat, zijn stoel achterstevoren te zetten om een steuntje te heb ben op de rugleuning. Dit probeerde hij gisteren weer, maar de leuning raakte blijkbaar een pijnlijke plek en dit ontlokte de minister een lelijk woord. Zulks is zéér ongebruikelijk bij deze welbe spraakte en in diplomatieke taal welbespraakte excellentie. Hij schrok er zelf van en het was ook even stil in de Kamer. Minister Luns veerde echter met een op: ,,Hier past een woord van diep excuus, mijnheer de voorzit ter, dit is een taal die ik zelfs thuis niet gebruik". Na de pauze mocht de minister blijven zitten, in afwijking van wat het reglement van orde voor schrijft. In de Tweede Kamer spreekt men staande. Gisteravond deed minister Luns dat weer. ADVERTENTIE LEVE OLIFANT! De man die op Safari gaat roept het. De circusdirekteur en z'n gasten roepen het. De mensen in de dierentuin en de maharadja in India roepen het. Envooral... de liefhebbers van een puike oude of jonge jenever juichen het: Leve Olifant! DEN HAAG Er zijn geen opmer kelijke verschillen in smaak tussen goedkope en dure soorten margarine. Bij het braden is tussen de margarines van de verschillende prijsklassen geen duidelijk onderscheid in het spatten, aldus de Nederlandse Consumenten bond na een onderzoek naar margari ne. De bond adviseert daarom: pro beer eens goedkope margarine. De onderzoekers wijzen erop dat er een margarine-oorlog aan de gang is. Er wordt margarine aangeboden voor een prijs, die tussen de twintig en der tig cent per pakje ligt. Veel huisvrou wen, aldus de Consumentenbond, dur ven niet aan de goedkope margarine te beginnen, gezien de prijs. Minister De Block (Economische Za ken) heeft gisteren meegedeeld dat margarine vijf tot zes cent duurder moet worden, indien er een belasting komt op de grondstoffen voor de mar garine-industrie, zoals het plan-Mans- holt wil. De minister heeft dat gezegd in antwoord op vragen van het KVP Kamerlid Westerterp. De heer Mansholt, vice-voorzitter van de Europese Commissie, heeft in dertijd beweerd dat het goedkoper wor den van de grondstoffen niet in de prijs van de margarine is doorbere kend. Volgens minister De Block is de margarine sinds 1965 negen cent goed koper geworden. DEN HAAG Minister mr. Luns (buitenlandse zaken) zal te zijner tjjd de schorsing van Griekenland aanhangig maken in het ministerscomité van de Raad van Europa. H(j zal de Kamer commissie voor buitenlandse zaken re gelmatig over de zaak inlichten. Minister Luns ging gisteren op deze punten pas door de knieën nadat de socialist mr. Van der Stoel hem had verzekerd, dat de Kamer de regering niet aan een termijn wilde binden voor het aanhangig maken van de schorsing. Als de zaak maar niet op de lange baan wordt geschoven, zei mr. Van der Stoel. De motie, die hij erover indiende werd vrijwel algemeen gesteund. Mr. Luns vond de tijd nog niet rijp om de schor sing aan te snijden. We zouden toch de vereiste tweederde meerderheid in het comité niet krijgen, verklaarde hij. De meeste landen willen het rapport af wachten van het onderzoek van de com missie voor de rechten van de mens naar de toestand in Griekenland. Mr. Luns vro?g de socialist mr. Van der Stoel zijn motie over Spanje in te trekken. Daarin werd de regering ge vraagd tijdens de verscherpte dictatuur in Spanje niet mee te werken aan de nieuwe onderhandelingen tussen Spanje en de E.E.G. MONTREAL In de Canadese pro vincie Quebec zijn talrijke automobilis ten gestrand in een sneeuwstorm die woensdag opstak. Honderden voertui gen, waaronder ook autobussen, raak ten vast. Vier mensen vonden de dood door koolmonoxydevergiftiging. Drie anderen werden in ernstige toestand naar een ziekenhuis overgebracht. BREDA Het gemeenschappelijk Administratiekantoor in Breda noteer de deze week een onverwacht hoog aan tal ziektegevallen op de bedrijven in West-Brabant. In vergelijking met de zelfde periode in voorafgaande jaren ligt de melding twee- tot driemaal zo hoog. In Limburg, vooral in siteden als Venlo en Maastricht, was de situatie net zo. Een woordvoerder van het GAK in Breda ziet deze ziektetop voor een groot deel als een terugslag van carna val. Hij vindt het opvallend, dat nu al sinds begin januari enkele pieken te zien zijn geweest. Normaal blijft dat bij een of twee pieken in een wintersei zoen. De eerste drie dagen van deze week werden 4.000 nieuwe ziektegeval len gemeld. HAARLEM Het geschil tussen de bisschop van Haarlem en de Amster damse studentenpastores over de kwes tie Jos Vrijburg is bijgelegd. Zoals al werd verwacht is een compromis be reikt: Jos Vrijburg mag wel preken, maar geen mis opdragen. Het conflict heeft ruim een maand de gemoederen van rooms-katholiek Nederland beziggehouden. Op 26 janu ari maakten de studentenpastores de paters Van Kilsdonk, Oosterhuis en Van der Stap bekend dat zij hun ambt per 1 maart zouden opschorten als op die datum geen uitweg uit de impasse in de kwestie-Jos Vrijburg zou zijn gevonden. Aan beide zijden is water in de wijn gedaan. Jos Vrijburg zal geen missen meer opdragen, maar hij zal wel stu dentenpastoor blijven, ook na zijn hu welijk. Om dit unieke feit voor vele behou dende rooms-katholieken aanvaard baar te maken, is aan de Amsterdam se studentenparochie de term „Expe rimentele parochie" toegekend en zal een speciale begeleidingscommissie toezicht houden op vorm en omvang van de liturgische experimenten in de parochie met een gehuwde priester. STOCKHOLM Tegelijk met Enge land heeft Zweden het officiële bankdis- conto verhoogd. Hier gaat de rente vandaag van 5 naar 6 pet., nadat op 1 oktober het tarief nog was verlaagd van 5Va tot 5 pet. Aangenomen wordt, dat de maat regel is bedoeld om de inflatie te be strijden. De laatste weken zijn de goud en deviezenreserves nogal aangetast. LEEUWARDEN De radio-actieve stoffen, die verloren zijn gegaan toen maandag brand uitbrak in een trein bij Akkrum, waren afkomstig van Philips- Duphar en bestemd voor een ziekenhuis in Leeuwarden. Philips-Duphar ver vaardigt deze stoffen in een fabriek op de terreinen van het Reactor-Centrum Nederland bij Petten in Noord-Holland. Zij zijn zo weinig gevaarlijk dat zij, in bij de wet voorgeschreven verpakking, gewoon per trein of vrachtauto verzon den kunnen worden. Van enig gevaar voor straling, die de gezondheid zou kunnen schaden is dan ook geen sprake geweest voor de passa giers van de trein of voor de mannen, die de brand in de trein hebben geblust. Er heeft zich, naar men later beweer de geen radio-activiteit verspreid in de buurt van de trein. De Nederlandse Spoorwegen zien geen aanleiding om te wachten met verwijdering van het door brand beschadigde treinstel. Dat stond gisteren in Leeuwarden nop op een zij spoor. Desondanks is er onder de leden van het vrijwillige Heerenveense brandweer korps een soort angstpsychose ontstaan. Zestien brandweermannen zullen van middag in Groningen op radio-avtiviteit worden onderzocht. Brandweercommandant G. Commel- lo uit Heerenveen zei gisteren: „Ik wil dat in de toekomst iets dergelijks wordt voorkomen". De heer Commello was er ook niet over te spreken, dat er niet duidelijk op de wagon was aangegeven dat er isotopen werden vervoerd. „Als wij het hadden geweten, hadden wij an ders kunnen -•bandelen". Het uitgebrande, naar men thans beweert ten onréchte van radio-activiteit verdachte treinstel is naar Leeuwarden gesleept. HAARLEM De dertigjarige be roepsinbreker G. K., die ervan wordt verdacht vorige week woensdagnacht in een bouwkeet in Haarlem de 78-ja- rige H. P. Sandbergen te hebben ver moord, is gisteren in Amsterdam ge arresteerd. Om drie uur gistermiddag werd hij op het RembrandtspJein aangehouden. Een man tipte daar een surveillerende politieagent. Hij kende K. en wees de gezochte aan. K. ging gewillig mee. Tot gisteravond laat werd hij op het politiebureau in Haarlem verhoord. Tot dusver ontkent hij. K. is al vele malen wegens diefstallen en een enke le maal voor een geweldmisdrijf ver oordeeld. Enkele weken geleden kwam hij met proefverlof uit de psychiatri sche inrichting te Avereest. In de bouwkeet, waarin de Amster dammer Sandbergen werd vermoord en beroofd, overnachtte K. nogal eens. De politie heeft op de plaats van de moord iets gevonden waaruit werd af geleid, dat K. de roofmoord had ge pleegd. ADVERTENTIE ASSEN Met één ookwekker voor drie afzonderlijk werkende sterilisatie ketels, moest worden gemeten of de zogeheten infusievloeistof, die zij aan ziekenhuizen leverde, lang genoeg was verhit. Dat was de situatie in de far maceutische fabriek van Brocades-Stheeman in Meppel, toen zij in mei 1966 infusievloeistof afleverde met nog zoveel bacteriën erin, dat patiënten, die er mee werden behandeld, het leven lieten. Met ingang van 1 maart Is drs. J. Tegelaar benoemd tot secretaris van de raad van advies voor de ruimtelijke ordening. De raad van advies is in ok tober 1965 zijn werkzaamheden begon nen en krijgt thans voor het eerst een secretaris, die zich volledig aan het werk van de raad kan wijden. ADVERTENTIE Voor de Asser rechtbank, die is be gonnen met de behandeling van de strafzaak tegen drie personeelsleden van de fabriek, die door de officier van Justitie aansprakelijk worden geacht, vertelde gisteren een deskundige dat er drie soorten levende bacteriën in de vloeistof waren voorgekomen. Infusievloeistof wordt toegediend in de ader van patiënten die veel vocht hebben verloren of nieuwe energie no dig hebben, bijvoorbeeld na een opera tie. Als in die vloeistof nog bacteriën voorkomen, dus als zij niet voldoende is gesteriliseerd, ontstaat er bij de pa tiënt een ernstige infectie door het he le lichaam. Dat was in juni 1966 gebeurd bij zes patiënten in het Diaconessenhuis in Eindhoven. Vier van hen, onder wie een moeder van twee kinderen, kostte het het leven, bij twee anderen kon de toediening van de infusie vloeistof tijdig worden afge broken, waardoor zij de infectie nog-te boven konden komen. Bij onderzoek bleek dat de vloeistof van een bepaal de door Brocades aan het Diaconessen- huis afgeleverde partij de bacteriën be vatte, die kennelijk de schuldigen wa ren. Daaruit werd geconcludeerd dat de flessen niet of onvoldoende waren ge steriliseerd. In het Rijksinstituut voor Volksgezondheid bleek, dat de gevon den bacteriën door een verhitting tot tachtig graden Celsius gedurende tien minuten al verdwenen zouden zijn ge weest. In de fabriek gold als regel, dat de infusievloeistof een uur lang 102 gra den moest worden verhit. De man wiens taak dit was behoor de niet tot het drietal, dat door de of ficier van Justitie, mr. C. J. van Olden- beek, schuldig wordt geacht aan de dood van de Eindhovense patiënten. De directe chef van deze man, de 55-jarige apothekerassistent Arie S., die in de fa briek chef van de injectieafdeling was, behoorde daar wel toe. Hij zit op de verdachtenbank, samen met de 58-jarige apotheker Eliza A. H. J. van P., fabricageleider en de ook 58- jarige apotheker Klaas G. P., algemeen bedrijfsleider van de fabriek. De Leeuwarder advocaat mr. H. Schootstra, die de drie verdachten bij staat, had vier getuigen a décharge la ten komen, onder wie twee hoogleraren. Zij noemden het normaal dat het ste riliseren werd overgelaten aan een er varen maar verder niet geschoolde kracht. Op vragen van mr. Schootstra zijn pleidooi en het requisitor van de offi cier van justitie zouden vandaag vol gen zei prof. dr. E. H. Vogelenzang, directeur van het Farmaceutisch Labo ratorium in Leiden, dat de infusievloei stof niet warmer dan vijftien graden mocht worden bewaard. De officier van justite vroeg de rijksrechercheur, die in het depot van Brocades in Eindhoven was geweest: „Hoe de situatie daar was". De rijks rechercheur: „Het was een barak draaglijk warm. en bij zware of hardnekkige verkoudheid Alleen bij apotheker* en drogisten DEN HAAG De Indonesische rege ring wil de tienduizenden politieke ge vangenen, waarmee de gevangenissen en interneringskampen in haar land nog boordevol zitten, zo spoedig moge lijk weer vrij laten. Zij zullen op hun politieke betrouwbaarheid worden ge test en daarna naar hun dessa's wor den teruggebracht. Dit verklaarde Indonesiës ambassa deur Taswin Natadiningrat gisteren in Den Haag. De grootste moeilijkheid is daarbij, dat de mensen bang zijn voor represailles van hun dessagenoten en daarom niet graag terug willen. De ambassadeur beschikte niet over rapporten, waarin massale executies worden gemeld. De heer J. Princen, vice-voorzitter van het Indonesisch in stituut voor de rechten van de mens heeft beweerd die wel te hebben. Hetzelfde betoogde het kortelings in Nederland opgerichte Indonesië-comité dat onder voorzitterschap van dr. J. M. Pluvier informatie wil verstrekken over Indonesië, vooral over de minder plezie rige gebeurtenissen in de kampen voor politieke gevangenen. Vijftien Indonesische academici krij gen in Nederland een aanvullende stu die van vier maanden in het internatio naal centrum van het Koninklijk insti tuut voor de tropen in Amsterdam. Zij willen verder studeren in de kennis van de Islam, de vergelijkende godsdienst wetenschap, de rechtswetenschappen, de psychologie, de sociologie, biblio theektechniek, documentatiemethoden en litteratuuronderzoek. ADVERTENTIE UTRECHT Het gaat ons bedrijfsleven op korte termijn goed. Maar op de wat langere duur verslechtert onze positie steeds meer ten opzichte van de bui tenlandse concurrentie. Deze noodkreet kwam gisteren van drs. J. H. D. van der Kwast, algemeen directeur van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs, die van zondag tot en met vrijdag in Utrecht de Voorjaarsbeurs houdt. De klappen zullen, volgens de heer Van der Kwast, niet in de grote industrie vallen. Wel echter in de sector van de kleine en middelgrote bedrijven. Bran ches als meubel- en schoenenindustrie verkeren volgens hem al in nood, door dat de arbeid in ons land kostbaarder is geworden dan in het buitenland. Over de grondoorzaak van de moei lijkheden met onze economie zegt de Jaarbeursdirecteur: „Wij zijn bezig de koek van het nationale inkomen te veel te consumeren en verwaarlozen het onderhoud van de apparatuur, waarin die koek wordt gekneed en ge bakken". Het evenwicht tussen con sumptie en besparingen/investeringen is sinds de loonexplosie van 1964 ver stoord. Het gaat nog steeds goed met onze export van werkgelegenheid. Maar het buitenlandse aanbod is in opmars. Het aantal buitenlandse firma's dat indi rect of direct aan onze voor- en na jaarsbeurzen voor gebruiksgoederen deelneemt stijgt voortdurend: van 38 procent (van het totaal aantal deelne mers) in 1964 tot 49 procent in het af gelopen jaar. Tegenover het optimisme van vele beursdeelnemers stelde de heer Van der Kwast somber: „Er is reden om ons af te vragen of 1969 niet voor ve len een jaar zal worden van teleurstel lingen en van niet gerealiseerde ver wachtingen". Een zonniger kijk op de toekomst bleef slechts gereserveerd voor de ont wikkeling van de Utrechtse Jaarbeurs zelf: van 1960 tot 1970 zal de omzet groeien van 4,6 naar 25 a 30 miljoen gulden, zo voorspelde de heer Van der Kwast. De markt voor doe-het-zelfartikelen groeit razendsnel. Komend jaar zal in ons land voor ongeveer een half mil jard aan dit soort produkten worden verkocht, zo verwacht de heer C. J. Bicker, voorzitter van de Commissie Karwei. Hij sprak gisteren in Utrecht op een bijeenkomst, gewijd aan de Voorjaars beurs (gebruiksgoederen), de verlich- tingsbeurs, de Vakbeurzen karwei-ma- croshop en Film en Foto. Deze worden zondag in Utrecht geopend en duren tot en met vrijdag. De heer Bicker schreef de geweldi ge opgang van zijn branche toe aan: de steeds grotere stroom nieuwe ge makkelijk toepasbare materialen, de onverschilligheid van de vakman voor werk bij particulieren, het toenemend eigen huisbezit (een derde van alle Nederlandse gezinnen heeft een eigen woning) en de toegenomen vrije tijd. Van de groeiende vrije tijd profi teert ook de industrie en handel van film- en fotomateriaal. Met name de smalfilmcamera zou, volgens de heer G. D. Bovendorp, voorzitter van de Stichting Film en Foto, komend jaar populair worden. Op het ogenblik be schikt nog maar 5 procent van de Ne derlandse gezinnen over zo'n apparaat. De verschuiving van zwart-wit naar kleur zal doorgaan. De voorzitter van de stichting pleitte voor meer aandacht van het onderwijs voor fotografie en film. „In Duitsland hebben ruim elfhonderd scholen een donkere kamer. In ons land hebben de scholen ze praktisch niet." De heer E. J. M. Trautwein, direc teur van de Stichting Rationele Distri butie en voorzitter van de adviescom missie Macroshop (Vakbeurs voor win kelinrichting) vroeg eveneens om uit breiding van ons onderwijs. Een pijn lijk gemis is volgens hem een hogere detailhandelschool om te voorzien in het kader van het grootwinkelbedrijf. Aan de komende Voorjaarsbeurs ne men dit jaar 1739 firma's uit binnen - en buitenland deel. DEN HAAG Voor verhuizen in Rotterdam, Amsterdam en Den Haag bestaat geen vaste prijs. Er is honder den guldens verschil tussen de ene en de andere stad. Ook in de steden zelf zijn de ver schillen groot. De Consumentenbond heeft ontdekt dat in Rotterdam tussen de hoogste en de laagste prijs een ver schil van 105 gulden ligt, in Amster dam is dat 333 gulden en in Den Haag 242 gulden. De Consumentenbond beveelt daar om aan zoveel mogelijk verhuizers een prijsopgave te laten doen. Jaarlijks verhuizen in ons land tussen de 300.000 en 400.000 mensen. DEN HAAG Minister Roolvink (so ciale Zaken) heeft de nieuwe cao voor de bouw opgeschort. Hij heeft de goed keuringstermijn met drie weken ver lengd. De minister heeft er echter geen bezwaar tegen, dat per 1 maart de overeengekomen loonsverhoging en an dere wijzigingen worden toegepast. De vakbonden zijn daarom nog niet onge rust over de maatregel van de minis ter. In een gesprek heeft de minister gis terochtend de partijen, die bij de bouw- cao zijn betrokken, van het uitstel op de hoogte gesteld. De Raad van Bestuur Bouwbedrijf heeft zich teleurgesteld getoond over de maatregel van de minister. De Raad meent dat bij het afsluiten van de cao ook naar de hele economische situatie van het land is gekeken en niet alleen naar de eigen bedrijfstak. DEN HAAG Nederlandse, Engelse en Westduitse ministers zullen op II maart in Londen besprekingen voeren over 't ultracentrifugeproject voor pro- duktie van verrqkt uranium voor kern energiecentrales. In november j.l. heb ben de drie landen in principe beslo ten tot samenwerking op dit gebied. Op de bijeenkomst wordt een rap port van deskundigen besproken, waarin is nagegaan wat de inbreng van de drie deelnemers bij de voorgenomen samen werking kan zijn. De ministers willen beslissen over de verdere mogelijkheden voor gemeenschappelijke uitwerking van dit project, waaraan vroeger de naam van prof. Kistemaker was verbonden. De Nederlandse deelnemers aan de bijeenkomst in Londen zijn minister De Block (economische zaken) en staats secretaris De Koster (buitenlandse za ken). Er bestaan plannen om nog dit jaar in Nederland een proeffabriek voor verrijking van uranium volgens de ultra- centrifugemethode te bouwen. De minister zou, volgens de vakbon den, de cao nog eens willen bekijken gezien de prijsontwikkeling van de laat ste tijd. Mocht de minister toch bezwa ren hebben, dan kan hij alleen de wij zigingen, die op 1 januari 1970 ingaan, onverbindend verklaren. De onderhan delingen zullen dan wel helemaal op nieuw moeten beginnen, aldus de vak bonden. MAASTRICHT In de oostelijke mijnstreek van Limburg komt een fa briek van transportwielen, waar in de toekomst duizend mensen een boter ham kunnen verdienen. De metaalindustrie Caja uit Eindho ven zal samenwerken met de Zweedse kogellagerfabriek SKF. De directies van beide ondernemingen onderhande len nog over deze vestiging. Eind april valt de beslissing. Er moet, als beide ondernemingen het eens worden, nog deze zomer met de bouw van de fabriek worden begon nen. Het bedrijf zal 1 september 1970 met vierhonderd werknemers begin nen. Over enkele jaren zal het aantal personeelsleden tot duizend zijn geste gen. De directie van Caja wil vooral oud mijnwerkers in dienst nemen. Deze zul len in eigen bedrijf worden herschoold. De financiering van het project is rond, onder andere door toezegging van het ministerie van Economische Zaken. Beroepen: te Wierden: B. J. Zaal te IJsselmuiden; te Pernis (toez): C. W. Korts te Vianen; te Vriezenveen (toez): Joh. Groenenboom te Muiden. Aangenomen naar Eethen en Dron- gelen: J. Willemse, kand. te Utrecht; naar Melissant: A. Cijsouw, kand. te Rijswijk (Z.-H.), die bedankte voor Scherpenisse. ADVERTENTIE En zonder bloemen Is het toch eigenlijk maar een kale boe! 901

De Vallei | 1969 | | pagina 11