Veenendaals - dagblad Kabinet wil subsidie aan kerken afkopen Buiten Gevechten in Rome na aankomst van Nixon Vijfduizend liter olie de vaart in Israël saboteert vredespogingen" Winst Hoogovens 10,4 pet. hoger Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei JAMIN Nixon zal in Parijs geheim' versla« lezen Meer service bij uitkeringen van A.O.W. Wijziging van filmkeuring bepleit Minister Witteveen lijnrecht tegenover advies van commissie-Van WaLsum NAVO-generaal verongelukt kersenbonbons Ontploffing in NS-gebouwtje te Zwijndrecht Griep en sneeuw vertraagden rij-examens STAKING BIJ RENAULT Dode en 53 gewonden Oostduitsers: geen compromis Saragat begroet hoge gast HOLS VLEES écht VLEES GROENMERK ORIENTATIEMDGELIJKHEID VOOR HOBBYISTEN 6 69 F1LM+FÖTO karwei Harde kritiek van Russen: Mansholt naar Australië Zon naar een laagterecord Principieel anders morgen -fr Voortgang EENWORDING RUSLAND 3x 1,79 5,37 3x0,99 2,97 3x0,58 1,74 WA GIRO HELPT GELEIDELIJK TWEE LEZINGEN KRIJGSRAAD Britse staking bedreigt Ford in Genk Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w„ 4,15 p. m„ 12.35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallet opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. VRIJDAG 28 FEBRUARI 1969 - 43e JAARGANG no. 50 DEN HAAG Minister Witteveen (Financiën) wil een eind maken aan de subsidiëring van kerkgenootschappen. De jaarlijkse bijdrage van 3,5 miljoen gulden en de portvrijdom zouden dan moeten worden afgekocht. Dat kost, vol gens een berekening van de minister bijna 62 miljoen gulden. Een commissie van advies zal een wetsontwerp voorbereiden, waarin de afkoop wordt geregeld. In een brief aan het parlement stelt de minister zich vierkant op tegen het tegelijkertijd gepubliceerde advies van de staatscommissie voor de eredien sten. De commissie wil de jaarlijkse bijdrage verhogen tot vijftig miljoen gulden en alle kerkgenootschappen op voet van gelijkheid voor een uitkering in aanmerking laten komen. Aan dit advies is bijna 21 jaar gewerkt. De commissie stond onder leiding van mr. G. E. van Walsum. Slechts op één punt wil de minister de commissie volgen. De regering is, volgens minister Witteveen, bereid te bekijken of subsidie kan worden gege ven aan de theologische hogescholen in Kampen en Apeldoorn en de katholie ke Instellingen voor wetenschappelijk theologisch onderwijs in Tilburg. De staatscommissie wijst er in haar advies op, dat de overheid sinds de Tweede Wereldoorlog steeds meer sub sidies geeft aan groepen van de bevol king en dat er geen enkele reden is voor het godsdienstige leven een uit zondering te maken. Minister Witteveen stelt daar tegen over dat de regering maatschappelijke en culturele voorzieningen subsidieert, ongeacht de geestelijke achtergronden. Dat is principieel iets anders dan de subsidiëring van het godsdienstige le ven. Het behoort, aldus de minister, niet tot de taak van de overheid het MILAAN De Amerikaanse gene raal John Hughes, commandant van de Zuideuropese strijdmacht (SETAF) van de NAVO, is gisteravond bij een vlieg tuigongeluk om het leven gekomen, al dus de politie van Milaan. Het toestel van de generaal, een licht waarnemings vliegtuig, verongelukte tijdens de start. Een tweede inzittende van het toestel, de Amerikaanse majoor Edward Hais- lop, werd eveneens gedood, terwijl twee andere inzittenden met verwondingen in een ziekenhuis moesten worden op genomen. Generaal Hughes, die 51 is geworden, werd in mei vorig jaar com mandant van SETAF. ADVERTENTIE ISO gram van 159 voor 139 niet te geloven voor die prijst f~\mtrent de derde week van deze maand hebben we samen naar het bastgewei der reebokken gekeken en daar ben ik nog niet over uitgepraat. Ondanks de sneeuw bleef de groei voortgaan en misschien viel u het geluk ten deel er een met 'n veelbelovend kolfge- wei tegen de blanke achtergrond te zien contrasteren, de bleke zon lichtend over de peper-en-zout kleurige dos en de rose beharing van de bastkroon. Elke week schuift die ontwikkeling een beetje 5 op. Ik verzeker u, dat er heel wat g bij komt kijken. Voor een van b.v. 5 600 gram zijn 300 gram kalk en 5 fosforzuur in geassimileerde vorm g d.w.z. 460 gram in het voedsel 5 nodig en wel van november tot maart, zijnde 150 dagen of 3 gram per dag voor het gewei. Over een 5 vol jaar moet de 1- a 2-jarige bok voor beendergestel èn koptooi da- gelijks 10 gram fosforzure kalk in 5 zijn lavei kunnen beschikken en indien de gewassen daarvoor on- toereikend zijn, moet enigermate op wetenschappelijke basis worden g geholpen, om een betere kwaliteit van het menu te verkrijgen. Voor- 5 al vitamine D is daarbij onontbeer- 5 lijk gebleken; zij komt voor in lu- 5 cerne en klaverhooi, paddestoelen 5 enz. Ook hormonen spelen een be- 5 langrijke rol en zo is er van alles, wat de intellectuele eigenaar van 5 een reeënstand bezighoudt. Thans g in de winter, verdubbelt hij en zijn wildschut die opmerkzaamheid en 5 zij zien veel meer aan die bastge- 5 weien dan u of ik. Maar aan een 5 ontmoeting met onze inheemse 5 bosgazellen beleven we bij het vor- deren van de lente evenveel genoe- 5 gen als zij; bovendien zijn hun g zorgen de onze niet! 28 febr. '69 A. B. WIGMAN godsdienstig leven te verzorgen of enig oordeel hierover te geven. De overheid moet zelfs de schijn ver mijden alsof zij door voortdurende sub sidiëring van de kerken invloed zou willen uitoefenen. Het wezenlijke ka rakter van de kerk eist vrijheid en zelfstandigheid, die berusten op vrij willige deelneming en offervaardigheid van de kerkleden. Het door minister Witteveen aan gevochten advies van de staatscom missie voor de erediensten leest u el ders in deze editie. UTRECHT Omstreeks half één donderdagmiddag heeft zich in een ste nen gebouwtje van de dienst van Weg en Werken, even buiten het stations emplacement in Zwijndrecht, een ont ploffing voorgedaan, waarbij de vak- man-wegonderhoud J. Provilij ernstige brandwonden opliep, het dak van het gebouwtje werd weggeslagen en de ven sters versplinterden. Het ongeluk gebeurde nadat de heer Provilij met een personeelslid van het aannemersbedrijf Visser een sluiting op een propaangasfles had aangebracht en zij even later terugkwamen om een sigaret te roken. Toen er vuur werd ontstoken, explodeerde de gasfles. Het personeelslid van het aannemersbedrijf is na onderzoek naar huis gebracht. De heer Provilij moest in het zieken huis worden opgenomen. DEN HAAG De griep en de sneeuw van de afgelopen maand zijn er de oor zaak van. dat aanvragers van een rij examen in een aantal gevallen rekening zullen moeten houden met vertraging. De directie van het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen deelt hierover het volgende mee: Nadat de alom heer sende griep reeds storend had gewerkt op het afnemen van de rij-examens, werd door de extreme sneeuwval die het examenrijden op vele plaatsen on mogelijk maakte, verdere vertraging in het afwerken van de examens veroor zaakt. Dit was in het bijzonder langs onze oostgrens en in Limburg het geval, doch ook zij het in mindere mate elders. Door de examinatoren van het CBR werden, voor zover mogelijk, wel de theorie-examens alvast afgenomen. Aanvragers van een rij-examen zul len er in een aantal gevallen rekening mee moeten houden, dat de behande- lingstijd door bovengenoemde oorzaken enigszins zal uitlopen. De medewerkers van het CBR zullen zich de uiterste inspanning getroosten om dit euvel tot het minimale te beper ken. PARIJS De staking van driehon derd arbeiders in de Renault-fabriek te Lemans heeft de directie van de Re- naultfabrieken gedwongen de grote montageband in het hoofdbedrijf te Boulogne-Bülancourt, bij Parijs, voorlo pig stil te zetten. TJOME Bij de onlusten van gisteravond in Rome na de aankomst van president Nixon zijn een dode en 53 gewonden gevallen. In het centrum van de stad leverden duizenden anti-Amerikaanse betogers slag met de politie. Op het felst van de strijd was een politiemacht van circa 15.000 man op de been en werden helikopters ingeschakeld. De Amerikaanse ambassade leek wel een vesting, beschermd als zij werd door enkele duizenden politiemannen, die de straat met trucks hadden versperd. De dode was een 24-jarige student, die uit een raam op de vierde verdie ping van een kweekschool viel. Het slachtoffer, Domenico Congedo, behoor de tot een groep pro-Chinese studenten die het gebouw al enkele dagen bezet hield. Het ongeluk deed zich vqor toen neo-fascistische betogers de school bin nendrongen. De politie slaagde er na een uur in de vechtenden te scheiden. Tot laat in de avond woedden ge vechten bij de universiteit, waar drie tot vierhonderd studenten die trachtten uit te breken vanachter een barricade van straatstenen de politie met stenen bekogelden. De politie reageerde met traangas en waterkanonnen. Er werden 199 betogers gearresteerd, van wie er nog acht worden vastgehouden. Tot de gewonden behoren 35 politiemannen. Ook in andere Italiaanse steden, zo als Milaan, Bologna en Padua, zijn gisteravond felle demonstraties tegen Nixon's bezoek gehouden. In Milaan probeerden betogers het Amerikaanse consulaat te bestormen. Met traangas werden zij uiteengejaagd. Er vielen 15 gewonden en er werden mistens 70 arrestaties verricht. In Rome waren behalve betogers ook vele duizenden mensen op de been om Nixon uitbundig toe te juichen. President Nixon en leden van de Italiaanse regering zijn het gister avond in een gesprek eens geworden over de noodzaak van politieke een wording van Europa, maar ook dat het bij dit streven niet mag komen tot een breuk tussen Frankrijk en de andere Euromarktleden, aldus een Italiaanse woordvoerder. Ook moet volgens beide partijen krachtig, maar voorzichtig worden gestreefd naar een meer open Euro pese gemeenschap, waarin zeker plaats moet zijn voor Engeland. Aan het gesprek in het Quirinaal, ambtswoning van president Saragat, werd ook deelgenomen door premier Mariano Rumor, de ministers van Bui tenlandse Zaken William Rogers en Pietro Nenni, en door diplomaten en deskundigen op defensiegebied. Tevoren had Nixon 'n privé-onderhoud met pre sident Saragat gehad. Tijdens het gesprek op „bredere ba sis", dat anderhalf uur duurde, werd gesteld dat er voor en tijdens het ver wachte tweegesprek tussen Amerika en Rusland uitgebreid overleg tussen Ame rika en zijn bondgenoten zal moeten plaatsvinden. Deze dialoog zal. wat Amerika betreft, niet alleen over ont wapeningskwesties maar ook over vraag stukken als het Midden-Oosten en de toestand in Europa gaan. Volgens de Italiaanse regeringswoordvoerder werd niet gesproken over het Italiaanse voor nemen over te gaan tot diplomatieke erkenning van communistisch China, maar waarnemers achten het niet uit gesloten dat dit onderwerp vandaag is aangeroerd tijdens een onderhoud tus sen Nixon en premier Rumor. (Zie ook elders in dit blad). 5000 liter stookolie stroomde J over de weg de Weespertrekvaart I in, toen gisteren rond het middag- uur op de Gooiseweg in Amster- f dam-Oost, vlakbij de grens met f Diemen, een tankauto omsloeg. De j wagen kantelde bij het nemen van de bocht. Urenlang was het verkeer ge- stremd. Kraanwagens van politie f en brandweer zetten het gekantelde gevaarte aan het einde van de mid- j dag weer overeind. De chauffeur f van de tankauto kreeg een shock, i O PARIJS President De Gaulle is van plan de volledige tekst van zijn onder houd met de Engelse ambassadeur Soames vaiidgv n de Amerikaanse president Nixon te- overhandigen. Hij zou dit woensdag tijdens zijn ka binetsraad aan de Franse ministers hebben gezegd. Nixon is vanmiddag in Parijs aangekomen. Omdat in deze tekst ook sprake is van Amerika en de NAVO, waarbij Amerika zeer sterk betrokken is, meent De Gaulle dat Nixon het recht heeft in zage te hebben in de stukken. Daarom zal hij hem niet alleen de tekst voor leggen, zoals hij deze aan zijn secreta riaat gedicteerd heeft, maar ook het door ambassadeur Soames op het Ely- sée achtergelaten exemplaar. BONN Oost-Duitsland wil niet meer praten over een compromis inza ke West-Berlijn als de Westduitse pre sidentsverkiezingen op 5 maart niet in een andere stad worden gehou den. Michael Kohl, de Oostduitse onder handelaar, heeft dit gisteravond geant woord op een telexboodschap van de Westberlijnse stadsregering. Deze had aangedrongen op nieuw overleg over een compromis. 0 Gistermiddag kwam de Amerikaanse president in Rome aan, na een succesvol bezoek aan West-Berlijn. Hij werd ontvangen door president Saragat van Italië (op de foto rechts). De aankomst van Nixon betekende voor vele demonstranten in Rome het sein de straat op te gaan om hun misnoegen over dit bezoek te laten blijken. ADVERTENTIE in de dierenspeciaalzaak ADVERTENTIE 1 jj IVAKBEURSH VAKBEURS VOOR DOE-HET-ZELF- ARTIKELEN IRENEHAL UTRECHT MET FOTO-EXPOSITIE AMATEURS MARIJKEHAL UTRECHT zondag 2 maart10-18 uur dinsdagavond 4 maart:18-22uur(dinsdag- avond ingang Veemarktplein Croeselaan) zondag 2 maart10-18 uur 3 t/m 7 maart9-18 uur (ingang Julianahal, Graadtvan Roggenweg) entree f 3,50 per persoon, incl. BTW; avondopening Karwei f 1,- p.p., incf. BTW MOSKOU De Sovjet-Unie heeft Israël gisteren beschuldigd van „af schuwelijke provocaties" jegens de Arabische landen en pogingen om de huidige vredesinspanningen te saboteren. In een door het persbureau Tass ver spreide verklaring werd de wens herhaald van een vredesakkoord, dat geba seerd is op de resolutie van november 1967 van de Veiligheidsraad. „Israël moet, wanneer het 't recht van vergelding opeist, niet vergeten dat „de strijd van volken tegen invallers en bezetters van internationaal recht uit gezien ge motiveerd en rechtvaardig is". UTRECHT De bejaarden hoeven straks niet meer allemaal op één dag naar het postkantoor voor hun a.o.w. De uitkeringen van de a.o.w., de a.w.w., de vrijwillige ouderdomsverze- kering en de ongevals-ouderdomsrente zullen op een andere manier worden uitbetaald. De Sociale Verzekeringsbank en de Raden van Arbeid streven ernaar zo veel mogelijk betalingen over de giro te laten lopen. De komende maanden zul len de betrokkenen uitvoerig worden in gelicht hoe zij een girorekening kunnen krijgen en wat de voordelen zijn. Wie geen girorekening heeft, krijgt in de toekomst een cheque thuis. Daar mee heeft men nog ruim een maand de tijd om bij het postkantoor het geld op te halen. Tot dusverre moest het geld op een vaste dag in de maand worden gehaald. Vóór het eind van het volgend jaar moet de nieuwe regeling zijn ingevoerd. De omschakeling op deze nieuwe be talingsmethode komt tot stand in nauwe samenwerking met de Postcheque- en Girodienst en de Posterijen. Aangezien het een wijziging betreft van niet min der dan 650.000 betaalbaarstellingen, waarvoor thans over 't volledige ad res- senmateriaal moet worden beschikt, zal het duidelijk zijn, dat hieraan zeer veel voorbereidende werkzaamheden zijn verbonden en dat de invoering van de nieuwe methode dan ook niet voor 't hele land gelijktijdig kan plaats heb ben. De bedoeling is, dat dit geleidelijk ge schiedt en wel over een periode die loopt tot eind 1970. Men gaat daarbij in het algemeen te werk volgens alfabe tische volgorde der hoofdpostkantoren. Een van de voorbereidende maatrege len bestaat hierin, dat tevoren aan elke belanghebbende bij de uitbetaling van zijn of haar uitkering op het postkan toor een formulier met toelichting wordt uitgereikt met onder meer het verzoek daarop voorkeur voor een bepaalde be talingsmethode kenbaar te maken. Men kan namelijk kiezen tussen betaling via een bank- of girorekening en betaling per postcheque. IJMUIDEN In het vierde kwar taal 1968 heeft Hoogovens een netto winst behaald van f 30,5 min, hetgeen een stijging betekent van 11,3 pet ten opzichte van het vierde kwartaal 1967. De winstmarge (bedrijfswinst in pet van de omzet), die in het derde kwar taal tengevolge van een minder gun stig verloop van de produktie was ge daald ten opzichte van het tweede kwar taal, gaf in het vierde kwartaal 1968 een stijging te zien van 13,8 tot 14,4 pet. De opbrengstprijzen van de door Hoogovens afgeleverde produkten lagen op vrijwel hetzelfde niveau als in de voorgaande kwartalen. De produktie van ruwstaal steeg in het vierde kwartaal 1968, mede tengevolge van de ingebruik neming van de tweede oxystaalfabriek, van 796.000 ton tot 940.000 ton. De net to-winst per aandeel steeg in het vierde kwartaal van f 2,24 tot f 2,54. Over het gehele jaar 1968 bedroeg de netto-winst f 117,8 min, d.i. een stijging ten opzichte van 1967 met 10,4 pet. Per aandeel bedroeg de netto winst f 9,80 tegen f 9,15 in 't vorig jaar. Laatstgenoemd bedrag is gecorrigeerd voor de invloed van de in 1968 uitge keerde agibonus en de conversie van de obligatielening 1965. De winstmarge kwam in 1968 uit op 14,6 pet tegenover 16,3 pet in 1967. Deze daling hangt onder meer samen met het feit, dat in de cijfers over 1968 voor het eerst de resultaten zijn opge nomen van Vereenigde Utrechtsche Ijzerhandel N.V.; uiteraard is dewinst- marge van deze handelsonderneming la ger dan die van Hoogovens. De totale geconsolideerde bedrijfs winst over 1968 bedroeg f 207,6 min. d.i. ruim 3 pet hoger dan vorig jaar. De bedrijfswinst IJmuiden was ondanks de in het vierde kwartaal opgetreden tegen slagen in de produktie slechts 1 pet lager dan in 1967. BRUSSEL Dr. S. L. Mansholt, vice- voorzitter van de Europese Commissie, zal begin april een bezoek brengen aan Nieuw-Zeeland en Australië. Dr. Mans- holt maakt de reis, die ruim 14 dagen zal duren, op uitnodiging van de rege ringen van deze landen, om van ge dachten te wisselen over landbouw- en voedselproblemen in de wereld. Waarnemers zien in de verklaring geen verandering van politiek. De krachtige taal is volgens hen hoofdza kelijk voor de Arabische opinie be doeld. Dertien Israëlische soldaten zijn gis teren gesneuveld of gewond geraakt bij een gevecht tussen Jordaanse en Israëlische eenheden bij de Khaled- dam in het noorden van het Jordaan- dal zo heef' een Jordaanse militaire woordvoèrd*./ in Amman meegedeeld. Beide partijen hadden elkaar 70 mi nuten lang beschoten. Aan Jordaanse zijde waren geen doden of gewonden gevallen. In Tel Aviv is bevestigd, dat Is raëlische en Jordaanse troepen elkaar gisteren hebben beschoten. Het vuurge vecht was begonnen door de Jorda- niërs, die poogden de terugtocht te dek ken van een groep Arabische guerrilla strijders, aldus een Israëlische militai re woordvoerder. Twee Arabische guer rillastrijders sneuvelden. De Israëliërs hadden geen verliezen geleden. Een Israëlische kapitein zal voor de krijgsraad moeten verschijnen en een luitenant-kolonel wordt disciplinair ge straft naar aanleiding van de inciden ten van 20 januari jl. te Rafiah, in de strook van Gaza. Dit is in Tel Aviv vernomen, nadat een commissie van onderzoek rapport had uitgebracht. In Rafiah hadden Israëlische militai ren het vuur geopend op vrouwen, die demonstreerden bij het gebouw van de militaire gouverneur, waar verscheide ne dorpelingen waren opgesloten. De ze werden ervan verdacht betrokken te zijn geweest bij een aanslag, die het leven kostte aan twee Israëlische offi cieren. Onder de vrouwen vielen enke le gewonden. GENK (België) Als gevolg van de staking bij de Britse Ford-fabrieken zullen bij de Ford-fabriek in Genk maandag ongeveer 3000 arbeiders zan der werk komen. Het Engelse hooggerechtshof heeft twee vakbonden gelast de afgekondig de staking in de Ford-fabrieken af te gelasten. Maandag zal het hoogge rechtshof een zitting wijden aan het ar beidsgeschil en voordien moeten de beide bonden, waarbij meer dan de helft van de 50.000 werknemers van Ford zijn aangesloten, zich onthouden van stakingsacties. Ook moeten de bon den eerst in onderhandeling treden met Ford over het geschil een arbeids contract waarin straffen zijn opgeno men voor werkverzuim en wilde sta kingen. DEN HAAG Naar het oordeel van de adviescommissie filmkeuring, dient de in de Bioscoopwet verankerde film censuur niet langer te worden gehand haafd. De commissie komt tot deze conclusie in een vandaag gepubliceerd rapport, dat is aangeboden aan de mi nister van Binnenlandse Zaken. Uit de openbaarmaking van het rapport mag niet geconcludeerd, dat het kabinet reeds een standpunt zou hebben be paald over de daarin aangesneden prin cipiële en financiële aspecten. De commissie filmkeuring, waarvan ir. H. B. J. Witte, burgemeester van Eindhoven, voorzitter wa.heeft zich op het standpunt gesteld, dat de Bio scoopwet „is voortgekomen uit een ne gatieve waardering van film en bio scoop in het algemeen". Een andere, meer positieve benaderingswijze noemt zij wenselijk, gelet op de ontwikkeling van film en bioscoop. Naar het oordeel van de commissie, hebben de veranderingen in de reli gieuze, zedelijke, culturele en maat schappelijke opvattingen ertoe geleid, dat minder dan vroeger behoefte be staat aan een ingrijpen van de zijde van de overheid met betrekking tot de ver toning van bepaalde categorieën van films. Ten slotte is de commissie nog van oordeel, dat, mede door de ontwikke ling van de televisie, de filmkeuring niet meer een sluitend systeem kan bieden voor een alomvattend overheids toezicht op filmvertoningen. Met een wijziging van het bestaande stelsel der filmkeuringen alleen kan niet worden volstaan. Een preventieve film keuring als maatregel van jeugdbe scherming dient, volgens de commissie, deel uit te maken van een samenstel van positieve, educatief gerichte activi teiten. Met de zonneschijn is het droevig gesteld geweest deze winter. Tot vanmorgen had De Bilt nog maar 110 zonuren opgetekend tegen nor- 5 maal 169. Tenzij de zon vandaag in g De Bilt nog zo'n zes uur schijnt wat onwaarschijnlijk is betekent dit een winters laagterecord sedert het begin van de waarnemingen in 1899. Vannacht heeft het weinig gevro ren, maar in de komende nachten is opnieuw lichte vorst te verwach ten. Langs de zuidzijde van het zich handhavende hogedrukgebied van Rusland over Scandinavië tot Schotland stroomt over Duitsland langzaam iets drogere en koudere lucht in de richting van ons land. Berlijn gaf vanmorgen 2, War schau 7, Moskou 14 en Helsinki 18 graden C. Het weer is stabie ler geworden en het blijft ook morgen vrijwel overal droog. Morgenzon op 07.27, onder 18.19. maan op: 14.58, onder 06.53. "I 5 5

De Vallei | 1969 | | pagina 1