Nixon maakte triomftocht door juichend W.-Berlijn VcnkcuJe koek BRAAT! Nauwe werkhand met Amerika Eenzaamheid treft zieke Soekarno Reis van Apollo begint maandag Nettowinst met 18,3®/o gestegen Britse disconto naar 8 pet. KEUKENS? Aardbeving in Portugal Subsidie aan Kerken is gebrekkig van opzet en uitvoering Lente Is een bloem in je knoopsgat steken JUTRECHTS VOORJAARSBEURS GEBRUIKSGOEDEREN VAKBEURZEN film foto karwei macroshop verlichting „ALLE VRIJE MENSEN ZIJN BERLIJNERS Betogers kregen nauwelijks kans Vonnissen in Griekenland Overleg in Parijs beheerst door het offensief van Viet-Cong Astronauten verkouden V eroordelingen in Mexico Shell/Groep: hoger dividend BOODSCHAP ...maak iets extra's van dat zondagsontbijt! met zo'n malse en kruidige ASBEST VEROORZAAKT LONGVLIESKANKER „NIXON IS OK" Premier Wilson EEG Topgesprek GESPREK GROTE VIER OVER TOESTAND IN MIDDEN-OOSTEN Grafsteen TRILLINGEN HULPBRONNEN TELEURSTELLEND ACTIVITEITEN VER. STATEN Op crisishoogte VRIJDAG 28 FEBRUARI 1969 KON. NED. M M UIMbUdy 4 lllddll UUt\ Vdll I U - uui ww up uc oiauuno vuiixmj^uuui ADVERTENTIE OPENINGSTIJDEN ALLE BEURZEN VAKBEURS VERLICHTING werkdagen van 9 - 18 uur maandag 3, dinsdag 4 en woensdag 5 maart zondag 2 maart van 10-18 uur óók van 19 - 22 uur VAKBEURS KARWEIjr, voordelige trein-toegangbiljetten dinsdag 4 maart óók van 18-22 uur *Y op de stations verkrijgbaar 130NN Triomfaal en vrijwel zonder incidenten is het bezoek aan West- -■-* Berlijn verlopen van president Nixon, die de Amerikaanse garantie voor de vrijheid van de geïsoleerde stad in overduidelijke woorden bevestigde. On danks koud weer met natte sneeuw juichten meer dan honderdduizend West- berlijners de president toe bij zijn intocht. Onderweg stapte Nixon meermalen uit zijn gepantserde limousine en ging achterop de wagen staan om, wuivend met beide armen, de jubel in ontvangst te nemen. De linkse rebellen, die grootscheepse protestacties hadden aangekondigd, lie ten zich nauwelijks zien. Alleen in het hart van de stad bij de bekende Kaiser Wilhelmkerk, had zich een groep van driehonderd demonstranten verzameld, die door de politie zonder noemens waardige incidenten werden verspreid. Bij „De Muur" aangekomen bleef de president enige ogenblikken zwijgend staan bij een kruis, dat herinnert aan twee vluchtelingen, die hun poging het Westen te bereiken met de dood heb ben bekocht. Bij de grenspost Prinzen- strasse bezichtigde hij vanaf een plat form met een ernstig gezicht de muur, terwijl burgemeester Schütz en bonds kanselier Kiesinger toelichting gaven. Toen Nixon, Kiesinger en Schütz op de boven de muur uitstekende stellage stonden werden zij door Oostduitse grenswachten gefilmd en door kijkers gadegeslagen. Met ruim een half uur vertraging arri veerde Nixon in de reusachtige hal van de Siemens-fabriek, waar ruim vijfduizend werknemers op hem wachtten. De toespraak die de presi dent hier leid publiceerden wij gis teren reeds. Nixon voegde aan het ADVERTENTIE (met een likje boter mmm...) ATHENE Twee links georiënteer de Griekse hoofdredacteuren zijn giste ren in Athene tot vier maanden ge vangenisstraf veroordeeld, op beschul diging dat zjj verzekerings- en pensioen premies van het personeel voor hun blad zouden hebben achtergehouden. De veroordeelden zijn de 47-jarige Manolis Glezos, een verzetsheld uit de tijd van de Duitse bezetting en winnaar van een Leninprijs, en de 46-jarige Leonidas Kyrkos, die de hoofdredactie vormden van het linkse blad „Avgji", dat ophield te verschijnen toen het le ger in april 1967 de macht had overge nomen. Sinds deze machtsovername zitten de twee mannen, die een leidende rol speelden in de pro-communistische Eda partij al op het eiland Leros gevangen, als „gevaarlijk voor de openbare orde". Een aanbod om voor 9.400 drachmen (ongeveer 1.120 gulden) hun gevange nisstraf af te kopen, sloegen beiden van de hand. Zij tekenden beroep aan tegen het vonnis. ADVERTENTIE TE KUST EN TE KEUR IN ONZE SHOWROOM: KAYERSDIJK 97 APELDOORN - TEL. 05760-31970 OOK 'S-ZATERDAGS GfOPEND VAN 9 TOT 12 UUR AMSTERDAM Dr. J. Stumphius, bedrijfsarts van de Koninklijke Maat schappij De Schelde in Vlissingen, stelt dat kleine hoeveelheden ingeademd as best verantwoordelijk zijn voor een in Nederland nog weinig onderkende vorm van kanker, die niet de longen maar het longvlies aantast. Dr. Stumphius (43) promoveerde gis termiddag in Amsterdam op het proef schrift „Asbest in een bedrijfsbevol- king". Hij heeft vier jaar lang perso neel van De Schelde en de bevolking van Walcheren onderzocht. De long- vlieskanker ontdekte hij bij 25 mensen, van wie er 22 bij De Schelde werkten. slot van zijn rede „een boodschap uit de harten van het Amerikaanse volk" toe. „Menigmaal moet u zich zeer een zaam hebben gevoeld", zei hij. De be woners van de gedeelde stad moes ten echter steeds in gedachten hou den, dat alle vrijheidslievende mensen over de gehele wereld de Berlijners beschouwen als garanties voor deze vrijheid. „In deze zin zijn in feite al le vrije mensen Berlijners", aldus Nixon die in deze opmerking speelde met de uitlating van president Kenne dy, die in 1963 bij een bezoek aan West-Berlijn uitriep: „Ik ben een Berlijner". Het gelukte het Amerikaanse staats hoofd na de rede niet om zonder meer de zaal te verlaten. Talrijke arbeiders drongen om hem heen en wilden hem een hand geven. Er ging een oorverdo vend gejuich op toen Nixon „capituleer de" en opnieuw op het podium kwam. De hal nam de tekst van het door Nixon geprezen bord over en riep in koor „Ha Ho Hé Nixon is OK". De president bracht er 'n variatie in en riep door de microfoon „Ha Ho Hé Berlijners zijn OK. Met 'n „Auf wie- dersehen" verliet Nixon de zaal. Toen hij in zijn auto zat werden door het ge opende raam bloemen naar binnen ge worpen. LONDEN Premier Wilson heeft gis teren in het Lagerhuis verklaard, dat er als gevolg van het bezoek van president Nixon een nauwe „werk hand" met het Amerikaanse staats hoofd is ontstaan. In antwoord op vragen zei de eerste minister, dat er vele kwesties waren besproken, maar dat Nixon niet was gekomen om nieuwe akkoorden te sluiten of nieuwe initiatieven te ontwikkelen. Wilson vond het moedig van de pre sident, dat deze onlangs ondanks de sterke protectionische druk in zijn land gepleit had voor vrijere handel in de wereld. Naar aanleiding van een vraag deelde de premier mee, dat er niet uitvoe rig was gesproken over het voorstel van De Gaulle om de Europese Eco nomische Gemeenschap te vervan gen door een ruimere vrijhandelszo ne. Hij voegde hieraan toe, dat En- gelands verzoek om toetreding tot de EEG nog steeds van kracht is en dat Engeland bijgevolg deze gemeen schap niet wil ontmantelen. Ten aanzien van de vooruitzichten van een Amerikaans-Russische topconfe rentie merkte Wilson op, dat Nixon en hij van mening zijn dat „de ver sterking van de NAVO waarvan re cente gebeurtenissen de noodzaak hebben aangetoond moet leiden tot een vermindering van de span ning tussen Oost en West, hetzij via multilaterale, hetzij door middel van een reeks tweezijdige besprekin gen met de Sovjet-Unie. PARTJS Het jongste offensief van de Viet-Cong tegen de Zuidvietnamese steden heeft gisteren volledig de vre desconferentie te Parijs beheerst. De Amerikaanse onderhandelaar, Henry Cabot Lodge, heeft ertegen geprotes teerd, terwijl het Nationale bevrijdings front (F.N.L.) op z'n beurt tekeer ging tegen de „leugenachtige beweringen van de Amerikanen" over de aanval len. In tegenstelling tot de gewoonte sprak Cabot Lodge gisteren voor de Zuidvietnamese delegatieleider. Nadat hij in gematigde termen het offensief van de Viet Cong had veroordeeld her haalde hij zijn voorstel tot ontruiming van de gedemilitariseerde zone en ge lijktijdige terugtrekking van de Noord- vietnamese en Amerikaanse troepen. De delegatie van het FNL had over het jongste offensief en de reacties erop een speciale verklaring uitgege ven buiten de officiële conferentie om. Het protesteerde hierin tegen wat het noemde de „leugenachtige en onbe schaamde beweringen van de Ameri kanen en de Zuidvietnamezen" over de aanvallen. Tegelijkertijd protesteerde het tegen de Zuidvietnamese bedreiging, dat de bombardementen op Noord-Vietnam zullen worden hervat. Het FNL acht het offensief noodzakelijk, zo liet het weten, omdat het een „rechtmatige zelfverdediging is van een volk tegen agressie van buitenaf". In Saigon, de Zuidvietnamese hoofd stad, werd gisteren bekendgemaakt, dat 164 Amerikanen waren gesneuveld in de week die 22 februari eindigde. In dezelfde periode verloren de Zuid vietnamese strijdkrachten 104 man. Hiertoe behoorden 49 Zuidvietnamezen die de week ervoor verwondingen had den opgelopen. Naar schatting verloor de vijand in hetzelfde tijdvak 2980 man. PARIJS Een politieman heeft gis teren een 17-jarige jongen neergescho ten, die poogde te vluchten, nadat hij biljetten met tegen Nixon gerichte slag zinnen had geplakt op een muur bij het paleis van Versailles. Een long van de jongen zou geraakt zijn, maar hij zou niet in levensgevaar verkeren. De politieman betrapte de knaap toen hij met drie vrienden bezig was de biljetten aan te plakken. De vier jongens sprongen in een auto en probeerden de politieman omver te rij den. Daarop trok deze zijn revolver en schoot op de auto. Een van de kogels raakte de 17-jarige René Giudicelli. President Nixon bij de wacht post Prinzenstrasse in West-Ber lijn, waar hij zowel met gejuich als gefluit werd begroet. Vanaf een verhoging kon de president een blik over de muur werpen. De Oost- berlijnse wachtposten (rechtsbo ven op de foto) maakten van de gelegenheid gebruik het Ameri kaanse staatshoofd gade te slaan. LONDEN De langverwachte vier- mogendhedenbesprekingen over de toe stand in het Midden Oosten beginnen misschien volgende week in New York. De permanente vertegenwoordigers bij de Ver. Naties van Frankrijk (dat het initiatief nam), Rusland, Engeland en Amerika kunnen dan bijeenkomen. Doel van de bijeenkomst is de naleving te bevorderen van de resoluties die de Veiligheidsraad heeft aangenomen na de oorlog tussen Israël en zijn Arabi sche buurlanden in juni 1967. De deelnemende landen hebben afzon derlijk al overleg met elkaar gepleegd. Overleg van alle vier tegelijk is er nog niet geweest. Het State Department ontkende, dat het overleg van de Grote Vier over het Midden-Oosten volgende week zal beginnen. Een woordvoerder van het ministerie zei, dat hem hierover niets bekend is. Het bilaterale overleg, waar bij natuurlijk de Grote Vier ook be trokken zijn, zal echter in New York worden voortgezet. TYJAKARTA Doctor Soekarno is nu „een zieke man" en „heeft de neiging zijn gedachten te laten dwa len", zo heeft een van de hoge officie ren die hem moeten bewaken gezegd. De 67-jarige oud-president „is niet lan ger de Soekarno die we gekend heb ben", zei hij. Door zijn langdurige ziek te is hij sterk verouderd en de een zaamheid heeft hem geen goed gedaan en zijn geest gebroken, maar hij is niet geestelijk gestoord. De eenzaamheid in het huis van zijn voormalige derde vrouw, de Japanse Ratna Sari Dewi, in Djakarta, heeft zijn persoonlijkheid sterk beïnvloed. Soekarno was gewend aan levendige gesprekken met hoge bui tenlandse gasten, en nu mag hij alleen naaste familieleden en enige politiek onbetekenende oude vrienden ontvan gen. Zo nu en dan wandelt h\j in hemds mouwen in zijn tuin en maakt hij een praatje met de bewakers over zijn ver leden. Met president Suharto wordt over leg gepleegd over de status die Soe karno zal krijgen wanneer hij komt te overlijden. Dat betekent niet dat zijn dood nabij zou zijn. „Tien Chine se dokters maakten in 1965 bekend, dait Soekarno spoedig zou overlijden, omdat hij geweigerd had een nier operatie te ondergaan. Daarom pro beerden de communisten hun staats greep te plegen. Maar alleen God weet wanneer hij zal sterven. Net als generaal Eisenhower zal hij veel crises te boven komen". De zegsman sprak geruchten tegen dat Soekarno een heldenbegrafenis zou krijgen. „In een van zijn redevoeringen heeft dr. Soekarno gezegd, begraven te willen worden onder de boom in Bandoeng, waar hij als student zijn eerste poli tieke gedachten ontwikkelde". De functionaris zei verder: „Soekar no heeft gezegd op zijn grafsteen het eenvoudige grafschrift te willen: „hier ligt Soekarno, de spreekbuis van zijn volk". Hij wil niet dat er op wordt ver meld, dat hij de eerste president of op perbevelhebber van de strijdkrachten of iets dergelijks is geweest. Aan zijn wens zal worden voldaan, zo merkte de officier op. Dit past in het kader van de politiek van president Suharto, die Soekarno niet van de ene op de andere dag kwijt wilde maar slechts zeer geleidelijk. De genen die toch een staatsbegrafenis wil len voor de stichter van de republiek, krijgen te horen dat Soekarno dat zelf niet wenst. Op zijn grafsteen zal wel komen „hier ligt Soekarno", maar het is niet zo zeker dat daarachter zal ko men „de spreekbuis van zijn volk". Intussen wordt de oud-president door een aantal dokters, geleid door de mi nister van Gezondheid, prof. G. A. Si- wabessy, omringd met een zorg die ge woonlijk alleen aan koningen en presi denten is voorbehouden. CAPE KENNEDY Het begin van de tocht van de astronauten McDivitt, Scott en Schweickart in de Apollo-9 is uitgesteld tot maandag. De drie astronauten zijn verkouden. De leider van de medische dienst, dr. Charles Ber ry, sprak gisteren de hoop uit dat de verkoudheid van de drie astronauten maandag weer over zal zijn. Indien de verkoudheid er niet tussen was gekomen zou de tiendaagse tocht door de wereldruimte van de Apollo-9 vandaag zijn begonnen. Dr. Berry heeft McDivitt, Scott en Schweickart rust voorgeschreven. Zij slikken pillen en hebben de raad gekre gen veel te drinken. Het is voor het eerst dat een tocht van Amerikaanse astronauten wordt uitgesteld op medische gronden. Tot dus verre waren vertragingen van lancerin gen van bemande ruimteschepen op Cape Kennedy steeds het gevolg van technische haperingen. Aanvankelijk koesterde men in het astronauten-centrum op Cape Kennedy de vrees, dat de tocht vijf dagen zou moeten worden uitgesteld. McDivitt, Scott en Schweickart klaagden gisteren over keelpijn. Ook hun neus was ver stopt. Later op de dag knapten zij weer een beetje op, maar het vertrek van de Apollo-0 op vrijdag was toen al defeni- tief van de baan. Ook op het lanceerplatform ging het gisteren niet helemaal nar wens. Tech nici waren niet helemaal gelukkig met de gedragingen van de tweede trap van de Saturnus-5 die zij voor de lancering van de Apollo-9 in gereedheid moesten brengen. Er deden zich daarin trillin gen voor. De vier speciale fototoestellen die de ruimtevaarders van de Apollo-9 gaan gebruiken kunnen bijdragen tot het op- LISSABON In Portugal heeft zich vannacht een krachtige aardbeving voorgedaan, waarvan het epicentrum zich in de buurt van Coimbra, 200 km ten noorden van Lissabon, bevond. In Lissabon en andere steden vluchtten duizenden mensen de straat op. Er is geen melding gemaakt van slachtoffers. In de Portugese hoofdstad kwamen wat schoorstenen omlaag en viel de stroom uit. De beving duurde dertig seconden en werd 2 minuten later door 'n lichte te schok gevolgd. Het was de zwaarste aardbeving sinds vele jaren. De aardbeving trof ook Marokko, aan de overkant van de Middellandse Zee, waar in buitenwijken van de hoofdstad Rabat verscheidene huizen instortten. Ook daar is van slachtoffers geen mel ding gemaakt. sporen van ertslagen op aarde, zo heb ben Amerikaanse ruimtevaartfunctio narissen meegedeeld. Met fototoestel len worden stereoscopische opnamen in kleur gemaakt. Tijdens de tiendaagse reis van de Apollo-9 zullen ze nog tail van andere functies moeten vervullen. Opnamen zullen vooral worden gemaakt van het zuidwesten van de V.S., Mexi co en Brazilië. De geleerden hopen met deze foto's en andere, die genomen wor den uit speciale kunstmanen, precieze landkaarten van de hulpbronnen op aar de te kunnen vervaardigen. Het voornaamste doel van de opna men is, te bepalen in hoeverre ruimte foto's gebruikt kunnen worden niet al leen voor het opsporen van minerale voorkomens, maar ook van de beste landbouwgronden, van veranderingen i het weer, de gedragingen van vis in oceanen en binnenwateren, van het zout gehalte en de verplaatsing van plankton in zee. Dit soort inlichtingen kan bepaa de landen helpen een beter gebruik te maken van hun natuurlijke hulipbronne en daarmee tegemoet te komen aan de behoefte aan voedsel voor hun snel MEXICO-STAD Door een Mexi caanse rechtbank in de provincie-hoofd stad Durango zijn woensdag vijf straat rovers veroordeeld tot gevangenisstraf fen van 23 tot 30 jaar, omdat zij twee jaar geleden een bisschop hadden over vallen en vermoord. Op 4 maart 1967 hadden de vijf mannen de auto van de alleen rijdende bisschop van Obregon, José de la Soledad Torres Castaneda, op een landweg aangehouden, de bis schop beroofd en hem doodgeschoten. Het lijk werd ver van de plaats van overval in de grond gestopt en werd pas drie weken later gevonden. De overval lers wilden de auto hebben om er ande re misdaden mee te plegen. De twee voornaamste beklaagden, Arturo Santos Estevane en Felipe Medrano werden tot de maximum straf van 30 jaar ver oordeeld. Van de drie anderen kregen er twee 27 en een 23 jaar gevangenis straf. In Aerdenhout is op 83-jarige leef tijd overleden prof. dr. G. L. Gong grijp, oud-hoogleraar in de koloniale economie aan de Universiteit van Am sterdam en aan de economische Hoge school te Rotterdam. rjEN HAAG De Koninklijke/Shell Groep heeft de forse winststijging, die al in het eerste halfjaar 1968 en in de eerste negen maanden van 1968 was bereikt, voor het hele jaar 1968 kunnen doortrekken. Aandeelhouders zullen door een dividendverhoging van dit uitstekende resul taat profiteren. De voornaamste resultaten luiden: Verkopen stegen met 8,4 procent tot 5,43 miljard pond op 47,5 miljard gul den; Nettowinst steeg met 18,3 procent tot 389,5 miljoen pond of tot 3,42 mil jard; Kosten stegen met 8,9 procent tot 3,51 miljard pond; Totaal dividend 1968: f 7 per aan deel van f 20 nominaal, waarvan al DEN HAAG De geldelijke steun van het Rijk aan kerkgenootschappen is gebrekkig. Lang niet alle kerken krijgen een uütkering omdat de rege ling op een grondwetsartikel uit 1815 is gebaseerd. De kerkgenootschappen, die wel onder de regeling vallen, wor den niet gelijk behandeld. Er is geen rekening gehouden met de geldont waarding. De uitkering zal daarom drastisch moeten worden verhoogd tot vijftig miljoen gulden per jaar. Dit schrijft de staatscommissie voor de erediensten in haar advies aan mi nister Witteveen (financiën). De com missie heeft door allerlei oorzaken bij na 21 jaar aan het advies gewerkt. De staatscommissie heeft in haar studie al rekening gehouden met de mogelijkheid van een afwijzende re actie van de minister. Zij zegt in het advies bij voorbaat, dat een afkoopre geling op onvoorkomelijke moeiliijk- den zal stuiten omdat aan de bestaan de uitkeringsregeling zoveel gebreken kleven. De adviescommissie suggereert, de volgende regelingen wettelijk vast te leggen: De kerken krijgen jaarlijks vijf tig miljoen gulden. De verdeling van het geld wordt na iedere volkstelling aangepast aan het dan bekend geworden ledental. Een kerk komt in aanmerking voor een uitkering als er meer dan tiendui zend leden zijn, tenzij de kerk al geld kreeg, volgens de thans bestaande uit keringsregeling. Het is lagere publiekrechtelijke lichamen verboden de kerken subsi dies te geven vergelijkbaar met de al gemene uitkering van het rijk. Het advies is ondertekend door voor zitter mr. G. E. van Walsum en de le den J. Donner, W. F. Lichtenauer, J. J. Loeff, O. W. Vos, H. M. J. Wage naar, H. J. F. Wesseldijk en J. H. van Wijk. De Nederlandse Hervormde kerk vindt het voorstel van minister Witte veen om de financiële ondersteuning van kerkgenootschappen af te kopen „zeer teleurstellend". Zij betreurt het dat het twee jaar geleden ingediende advies van de staatscommissie niet eerder door de regering is gepubli ceerd. Er is daardoor geen openbare discussie geweest voordat de regering haar standpunt bepaalde. Zij vindt die discussie in en buiten de kerk alsnog noodzakelijk. Van de zijde van het Katholiek kerk genootschap zei men: De minister ar gumenteert niet; hij poneert slechts een andere principiële mening, waar bij hij de twintigjarige arbeid van de commissie niet honoreert. In deze kring herinnert men eraan dat, welk standpunt men ook inneemt, déze regering er geen pijn aan heeft. Er is immers in ieder geval een grond wetswijziging (art. 185) nodig, zodat pas een volgende regering met de nieu we wetgeving zal worden belast. f 3,25 is uitgekeerd. Vorig jaar werd f 6,85 betaald. Gerekend over het thans uitstaande aantal aandelen bedraagt het voorgestelde dividend f 6,64 per aandeel tegen vorig jaar f 5,83. De jaar vergadering is op 22 april. In novem ber werd 121/! procent in aandelen be taald. Met de winststijging van 18,3 procent steekt de Groep heel goed af bij zijn grote Amerikaanse concurrenten. Texa co boekte 'n winststijging van 10,2 pro cent, Mobil van 11,3 procent, Gulf van 10,2 procent, Standard Oil (New Yer- sey) van 10,6 procent en Standard Oil of California van 12,5 procent. Het nettoresultaat van de Nederland se tak van het concern bedroeg over 1968 f 798 (v.j. f 702) miljoen. De verkoopopbrengst van ruwe olie en olieprodukten is na aftrek van om zetbelastingen, enz. met ongeveer 0 procent gestegen. De gemiddelde op brengst per barrel was echter iets la ger dan in 1967. Dit wijst op een forse produktiestij- ging. De bedrijfsactiviteit bereikte een hoogtepunt. De produktie van ruwe olie steeg met 6,3 procent, de ver werkte hoeveelheid ruwe olie met 10,4 procent en de verkochte hoeveelheden ruwe olie en olieproduikten met 9,7 pro cent. De verkoop van aardgas nam met 20 procent toe. De verkoopopbrenst van chemische produkten steeg met 11 procent en bedroeg ongeveer 13 procent van het totaal tegen vorig jaar 12,4 pro cent. In de Verenigde Staten is 't netto re sultaat van Shell Oil met 10 procent ge stegen, dat van Shell Canada met 9 pro cent. De kapitaaluitgaven bedroegen 553 miljoen pond en waren hoger dan in enig voorafgaand jaar. Voor een be langrijk deel is deze stijging het gevolg van de devaluatie van het pond ster ling. LONDEN De discontoverhoging in Engeland van 7 tot 8 procent, die gis teren als een volkomen onverwachte bom insloeg, is in de eerste plaats be doeld om de kredietbeperking veel af- doender te maken dan het geval is. De banken lenen hun klanten nog al tijd veel meer dan de regering lief is: in de vier weken tot half februari stegen de leningen met ongeveer 150 miljoen pond. De minister van Finan ciën wilde juist dat er zoveel minder zou worden geleend. Over de hele linie zullen de rentetarie ven nu omhoog moeten, o.m. ook voor de vele Britten, die hypotheken afbe talen. Het disconto staat thans op de crisishoogte van november 1967 toen het pond sterling werd gedevalueerd. De schok van gisteren kwam als een duidelijke aanwijzing, dat de komen de begroting weer een bittere pil zal blijken. Voor de Labourpartij is dit opnieuw een ernstige tegenslag. Nu Engeland het disconto heeft ver hoogd, wordt in Amsterdam en Zü- rich algemeen verwacht, dat de Ver enigde Staten en Nederland spoedig eveneens de rente naar een hoger peil zullen brengen. Zwitserse bankiers reageerden weinig enthousiast op de verhogingen in En geland en Zweden. Zij konden geen onmiddellijke verklaring voor de maatregelen geven, maar verwacht ten wel, dat de hogere rente in Euro pa tot een krappere kredietmarkt zml leiden en tot verkopen op de aande lenmarkten ten gunste van vaste rente-dragende fondsen. ADVERTENTIE lloemen knipogen tegen de zon. Vogels tierelieren in de bomen. Buiten is het bijna lente. En binnen? Waarom zouden we het vrolijke voorjaar niet nu al op visite vragen? Het is zo gezellig. En makkelijk. Sla de staalboeken van R&D maar open en kies een fleurig, kleurig behang dat de winterse somberte van uw wanden verdri|ft. Maak morgen nog een nieuw begin. Met behang van R&D. om merk. Uw garantieI Rath Doodeheefver Vijf R&D-boeken boordevol ideeën om van een huis uw thuis Ie maken.

De Vallei | 1969 | | pagina 7