Veenendaals dagblad Verdachte bekent moord in barak te Haarlem Vereniging van huisartsen wil leden voor te hoge tarieven waarschuwen Buiten De Gaulle opvallend hartelijk voor INixon Congres over straftoemeting Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei AMERIKAANSE PRESIDENT LEGT KRANS Lokettiste in postkantoor beroofd Ceausescu wil vredeszone in de Balkan B' I LEVI ESJKOL BEGRAVEN Rumoer tijdens proces-Sirhan OOSTDUITSERS: GEEN WAPENS EN MUNITIE VAN WEST-BERLIJN NAAR WEST-DUITSLAND VIA D.D.R.-WEGEN Aanval op Bonn in Sovjet-nota zingende dolfijnen ...in het dolfinarium Harderwijk. VTB Harderwijk Tel. 03410-2569. Ajaxtweemaal op televisie DROOG BERGEN FORMATEUR LN SURINAME -fr Maart, lentemaand ONWETTIG CONSEQUENTIES DIALOOG GEPAST NOG 10 MILLE EXCUSES VAN LUNS VOOR VERSIERING OP BOEKENBAL THÉRÈSE STE1NMETZ EN DOCHTERTJE BIJ BOTSING GEWOND ONTSNAPT TIJDENS RECEPTIE IN PSYCHOPATEN ASIEL BRANDWEER NIET RADIOACTIEF Bur. voor redactie en administratie t Prins Bernhardlaan 28. Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement f 0,97 p. w.# 4,15 p. m„ 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. ZATERDAG I MAART 1969 43e JAARGANG no. 51 HAARLEM Na een aanvankelijke ontkenning, heeft de 30-jarige losarbelder G. K. uit Muntendam bekend woensdagavond 19 februari in een schaftlokaal te Haarlem de 78-jarige H. P. Sandbergen uit Amsterdam door wurging om het le ven te hebben gebracht. K. werd donderdagmiddag op het Rembrandtplein te Am- VERBOD OP MILITAIR VERVOER lERLIJN De spunning om Berlijn is gisteravond aanzienlijk gestegen door een van Oostduitse zijde afgekondigd verbod op het vervoer van alle «voor militaire doeleinden van de bondsrepubliek bestemde goederen over de verkeerswegen van de D.D.K. tussen West-Berlijn en West-Duitsland." Daaronder vallen met name wapens, munitie en militaire uitrustingsstukken of onderdelen. De Sovjet-Unie had Oost-Duitsiand om zo'n maatregel verzocht in een nota. waarin zij Bonnn beschuldigde van misbruik van de toegangswegen tot Berlijn. Volgens de Russen worden in het westelijk stadsdeel militaire en strategische goederen voor de bonds republiek vervaardigd en werft Bonn in West-Berlijn onwettig soldaten voor de Bundeswehr. Over de voor 5 maart vastgestelde Westduitse presidentsver kiezing in West-Berlijn, de directe aanleiding tot de huidige spanning, werd in de nota niet gerept. ROTTERDAM De Landelijke Huisartsen Vereniging heeft minister De Block schriftelijk laten weten, dat zij bereid is het beleid van de minister inzake de huisartsentarieven te steu nen. De minister had de L.H.V. ge vraagd ongemotiveerd hoge tarieven tegen te gaan of terug te schroeven. l)o L.H.V, heeft geantwoord dat z|j artsen, die dergelijke tarieven bereke nen wil attenderen op hun handel wijze. Zij kan haar leden echter niets voorschrijven, sinds zjj geen adviezen meer uitbrengt over de tarieven. Br gelden dus ook geen officiële ta- teven meer, waaraan de huisartsen zich moeten houden. Er zijn er, die nog •teeds acht en twaalf gulden berekenen ▼oor een consult respectievelijk visltie, maar anderen vragen negen en <'«erUan gulden, zelfs tien en vijftien gulden. Rekening houdend met de algemene prijsstijgingen sinds het laatste advies in 1967, becijferde het bestuurslid dr. C. Salomé, dat een consult nu 10,50 gulden zou moeten kosten en een visite 15,75 gulden. PARAMARIBO Gouverneur Fer- rler van Suriname heeft de advocaat mr. H. M. C. Bergen opgedragen een kabinet te vormen. De opdracht is een zakenkabinet sa men te stellen dat de ontbinding van de Staten moet voorbereiden en vervroegde verkiezingen moet uitschrijven. Mr. Bergen heeft de opdracht in be raad. n de vastenmaand vinden we in nieuws en illustratie nu en dan wat speelsigheid in de krant; zelden ontbreken er de lammetjes in de wei, het •erste kievitsei, wat voorlopers van vroege lentebloe men of de polsmofjes der wilgen, extra opgefleurd met een passend gedicht van Herm. Bomhof. Men sen lopen op een zachte voorjaars dag met een blij gezicht door het park, waar nu het suikergoed der sneeuwklokjes, de aconieten en de andere bolgewasjes met fantasie- kleuren de boordbedden siert. Het aanwezige fijne spikkelbloeisel van muur, madelief, herderstasje en andere vroege klanten, die zich door sneeuw en vorst nauwelijks uit het veld lieten slaan, ziet men licht over 't hoofd en de hamame- lis, die zo mooi geel-oranje op het kale hout bloeit, behoort als ty pisch winterse klant eerder bij louw- en sprokkelmaand. De witte wilde, in alle bescheidenheid op tredende planten mag ik wel, al betitelt menigeen ze als onkruid, het kleine hoefblad, de paarse do- venetel en het nederige kruiskruid met zijn gouden korfjes zijn mij in maart even lief als als de def tige purperen daphne bij ons tuin- vijvertje. Hoe verheugend is het de eerste leeuwerik en de wulp te ver nemen en te zien, hoe de noorde lijke figuren, als sijs, zwaan, bonte kraai en ganzen gaandeweg uit het Hollandse winterbeeld verdwijnen, om te worden opgevolgd door de tjiftjaf, de witte kwik, de aard- hommel en de koningsbijen op de katjes. Rijker en voller wordt de voordracht van merel, zang- en mistellijster, roodborst en Klein Jantje, op de Hoge Veluwe en de Dassenberg springen de moeflon lammeren over het bloeiende mos en misschien dient u het geluk een reebok met zijn nieuwe lentekroon te ontdekken, om van een haze- baby of het eerste kaalkoppige edelhert maar te zwijgen. Het ge hinnik van de groene specht be hoeft echter geen mens te ontgaan, want het klinkt ver genoeg. 1 maart '69 A. B. WIGMAN Van westelijke zijde zijn de beschuldi gingen onmiddellijk tegengesproken. West-Duitsland verklaarde, dat de Russische beweringen „elke juridische en feitelijke grond" missen en dat „dus alle maatregelen die op basis daarvan genomen worden onwettig zijn." De nota moest „een voorwend sel verschaffen om luttele maanden na de interventie in Tsjecho-Slowakye, die een inbreuk op het volkenrecht vormde, nieuwe spanningen op te roepen." De door Oost-Duitsland af gekondigde maatregelen „vormen een poging om de levensvatbaarheid van West-Berlijn in gevaar te brengen," zo werd in Bonn verklaard. „Zoals in het verleden zal deze poging ook ditmaal mislukken.'' Regerings woordvoerder Diehl deelde mede, dat de Bondsrepubliek met Amerika, En geland en Frankrjjk contact heeft op genomen over de Russische nota en de daarop gevolgde Oostduitse maat regelen. Burgpm»14.5ms Schtltz van Wcaf-Befljfu <t voer de radio verklaard, dat het VEesteii In alle rust, „zonder hysterie en uitsluitend geleid door het verstand" de nieuwe toestand moet bestuderen. Hjj bleef bij zyn overtuiging, dat de Russen niet op een grote crisis uansturen. Met klem ontkende hy, dat er in zyn stad wa pens worden vervaardigd. De Verenigde Staten bevestigden gis teren het recht van West-Duitsland om zijn presidentsverkiezing in West- Berlijn te houden, en vestigden de aandacht van de Sowjet-Unie op de consequenties, die de door Oost-Duits land afgekondigde maatregelen op de vrije toegang tot West-Berlijn kun nen hebben. De kwestie kwam in Washington uitvoerig ter sprake tij dens een onderhoud, dat de waarne mend minister van buitenlandse zaken, Elliot Richardson, had met de Rus sische ambassadeur Dobrynin. Het ging in eerste instantie om een be leefdheidsbezoek van de ambassadeur, maar het gesprek kreeg door de juist binnengekomen berichten omtrent Beriyn een actueel karakter. Een woordvoerder van het State De partment verklaarde naar aanleiding van de Russische beschuldigingen: „Er is geen wapenindustrie in West- Berlijn en het is de burgers van West- Berlijn bij de wet verboden dienst te nemen in het leger." Oost-Beriyn daarentegen vormt herhaaldelijk het toneel van militaire activiteit (o.a. bij défilés) wat een schending betekent van de viermogendhedenakkoorden, aldus de woordvoerder. 0 De verscherpte Oostduitse controle op het vrachtvervoer tussen West-Ber lijn en de bondsrepubliek zal waar schijnlijk neerkomen op een gedeeltelij ke blokkade. Verwacht wordt dat Oost-Duitsland de in de Russische nota gebezigde kwa lificatie „strategische goederen" in ruime zin zal toepassen. Vooral de elektroni sche en chemische industrie in West- Berlijn zullen daarvan het slachtoffer worden. Zie ook eiders in dit blad: Jakoebofski in Oost-Beriyn ADVERTENTIE {Van onze otriespuiident)* T3ARIJS President Nixon is gisteren in Parijs opvallend hartelijk verwel- komd. Dc geestdrift van de Parijzenaars en de vriendelijke woorden die president De Gaulle hein toevoegde brachten hem er zelfs toe af te zien van een tevoren opgestelde toespraak. Hij verving deze door een geïmproviseerde, zeer vleiende rede, die volgens velen wel wat tè vriendelijk was. In felle tegenstelling hiermee waren de betogingen die grote groepen jongeren enkele uren voor aankomst van Nixon en ook later, gisteravond, hielden tegen het bezoek van de Amerikaanse president. Deze heeft daar zelf waar- schyniyk niets van gemerkt. Vroeg in de avond begonnen Nixon en De Gaulle aan het feitelijke doel van dit bezoek, een gedachtenwisseling over belangrijke internationale pro blemen. Hun eerste onderhoud duurde ruim twee uur. Tijdens dit overleg werd een agenda opgesteld voor de besprekingen die de twee presidenten vandaag samen met enige ministers zullen voeren. Zondag zal Nixon nog praten met de Amerikaanse onderhandelaar bij het vredesoverleg inzake Vietnam, Henry Cabot Lodge, en met de Zuidviëtna- mese vice-president Nguygen Cao Ky. President De Gaulle herinnerde er gis teren in zijn welkomstwoord aan dat Frankrijk en Amerika al lang vriend schappelijke banden onderhouden. Hij prees zichzelf gelukkig, zei hij, dat de dialoog tussen de twee landen weer op gang was gebracht. De Franse pre sident besloot zijn toespraak met de uitroep: „Leve Amerika!". President Nixon had onmiddellijk een gepast antwoord. Hij liet zijn inmid dels uitgereikt, vrij zakelijk, antwoord voor wat het was om De Gaulle in een geïmproviseerde toespraak eens extra onder de kin te strijken. Volgens velen ging hij hierbij wel wat te ver toen hij zei, dat hij naar Frank- In het grootste overdekte Dolfijnen- stadion ter wereld met 2500 zit plaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één pro gramma.Tijden: dagelijks 11.30 13.00 14.30 en 16.00 uur. JERUZALEM Levi Esjkol, dc overleden Israëlische premier, is gisteren begraven op de berg Herzl in Jeruza lem. Zyn stoffeiyk overschot rust er in een deel van het kerkhof waar alleen grote leiders worden begraven. De begrafenisplechtigheid, die werd bygewoond door vele afgevaardigden van buitenlandse staten en door joden uit alle delen van de wereld, begon op het plein voor het parlement in Jeruza lem. De Israëlische president, Zalman Shazar, riep daar een aantal hoogte punten uit het leven van zijn vriend in herinnering. Zijn toespraak werd beluis terd door onder anderen mevrouw Golda Meir, de mogelijke opvolgster van Esj- kol, de voorlopige premier, Yigal Allon en de populaire minister van Defensie, Mosje Dayan, David Ben-Goerion, de 83-jarige voorganger van de overleden premier, was niet aanwezig. Vrijdagmiddag heeft koningin Juli ana op Het Loo, in gezelschap van prinses Margriet en mevrouw Röell, een gesprek gehad met mevrouw Middel koop, echtgenote van de arts Middel koop, die werkzaam is in Biafra. De ko ningin liet zich uitvoerig inlichten over de hulpverlening aan Biafra en de moei lijkheden die zich daarbij voordoen. rijk was gekomen om opnieuw de wijsheid van De Gaulle in te drinken. Een wijsheid waarvan hij, Nixon, al zoveel profijt had gehad. En hij won het hart van zijn gastheer definitief met de opmerking dat hij Frankrijk had leren kennen als een dappere bondgenoot en als een loyale partner bij het zoeken naar vrede. De Amerikaanse president eindigde met de woorden van een verre voorganger, Benjamin Franklin: „Ieder mens heeft twee vaderlanden: Frankrijk en het zijne". De Gaulle lachte gul. Inmiddels trokken gisteravond honder den studenten met de vlag van de Viët-Cong voorop door het Quantier Latin, de studentenwijk, om te pro testeren tegen het bezoek van Nixon. Links georiënteerde studentenorgani saties hadden tot de betoging opgeroe pen. Enkele uren eerder hadden jongeren in Lyon onder het schreeuwen van „Nixon moordenaar" een Amerikaan se vlag verbrand. De jongelui, die voor deze betoging door de stad waren getrokken, verspreidden zich voor de politie ingreep. In Rome werd bekendgemaakt, dat Nixon de vier regeringsleiders van België, Engeland, Italië en W.-Duits- land voor een bezoek aan Washington heeft uitgenodigd. President Nixon heeft voor zijn vertrek naar Parijs gisteren in de Italiaanse hoofdstad een krans ge legd bij het monument van de on bekende soldaat. De plechtigheid in Rome trok grote belangstelling. AMSTERDAM Do beslissingswed- stryd tussen Ajax en Benfiea woens dag 5 maart In Pary» wordt recht streeks door de televisie uitgezonden. De uitzending begint 's middags om vijf minuten voor drie en is te zien via Nederland I. Verslaggever is Herman Kuiphof. 's Avonds van kwart over zes af ook via Nederland I zal de wedstrijd nog eens, helemaal, worden uitgezonden. LOS ANGELES Slrhan Sirhan heeft gisteren in de rechtszaal in Los Angeles voor opschudding gezorgd door de behandeling te onderbreken met de mededeling, dat hy zich schuldig wilde verklaren aan moord met voorbedachten rade op senator Robert Kennedy. Rechter Herbert Walker ging hier echter niet mee akkoord en dreigde de verdachte, dat hij aan zijn stoel zou worden geketend en een masker op zou krygen, als hy niet zyn mond hield. Daarop verklaarde Sirhan, dat hy afzag van de steun van zijn advocaten en dat hij zelf zijn verdediging wenste te voe ren. Ook dit accepteerde de rechter niet. „Ik vind u niet in staat u zelf te ver dedigen." De discussie liep zo hoog, dat rechter Walker op een gegeven ogen blik schreeuwde, dat hij degene was die het proces leidde. sterdam aangehouden. Tijdens het verhoor, de avond van de arrestatie, gaf hfl reeds toe in Friesland twee auto's te hebben gestolen. Gisteravond bekende hy ook de moord. G. K. ontmoette het slachtoffer 's woensdags in de namiddag op het Rembrandtsplein te Amsterdam. Sa men gingen zij per trein naar Haarlem. Op kosten van de Amsterdammer, di neerde het tweetal daar in de stations restauratie. Vervolgens begaven de man nen zich naar het schaftlokaal aan de Phoenixstraat, waar G. K. evenals an dere daklozen wel eens de nacht door bracht. K. vertelde de recherche, dat hy by het afrekenen in de restauratie had ge zien, dat de Amsterdammer over geld (later bleek dit ruim 200 gulden te zijn) beschikte. Hij heeft uit narigheid, zo verklaarde hij, een fles op het hoofd van de bejaarde man geslagen en hem vervolgens gewurgd met de wollen sjaal, die de Amsterdammer droeg. K. beroof de zijn slachtoffer van diens portemon nee en een gouden polshorloge ter waar de van ongeveer 800 gulden. De verdachte is na zyn daad naar het station gegaan, heeft daar aan een kioskjuffrouw een pleister ge vraagd, omdat zijn hand bloedde, om vervolgens de trein naar Amsterdam te nemen. Onderweg haalde hij het geld uit de portemonnee en gooide deze uit het raam. Op het gouden horloge ontdekte hij tijdens de Teis initialen. Uit vrees heeft hij dit toen ook naar buiten ge worpen. In de loop van de volgende da gen heeft K. het geroofde geld in drank omgezet. De verdachte was 2 februari met proefverlof gezonden uit het ryksasie) In Avereest, waar hy als ter beschik king van de regering gestelde werd ver pleegd. Deze maatregel was hem opge legd nadat hij wegens diefstal had te recht gestan. De man heeft slechts korte tyd op een boerderij in Friesland gewerkt, waar hem een baan was aangeboden. Daarna ging hy naar Haarlem, waar hy, zoals andere daklozen, in het schaftlokaal sliep. De recherche vermoedde al spoedig dat K. de dader zou zyn, Zy had na het vinden van de nota van de stationsres tauratie contact opgenomen met de kelner. Zowel deze getuige als de kiosk juffrouw zyn vrtjdag met de verdachte geconfronteerd. Beiden herkenden zy K. Ook de bebloede jas van K. was als stille getuige in het schaftlokaal ge vonden. Maandagochtend zal K. voor de offi cier van Justitie te Haarlem worden geleid. BOEKAREST President Ceausescu van Roemenië heeft gisteren aan het slot van een verkiezingscampagne ge pleit voor instelling van een vredes zone in de Balkan en een kernwapen- vrye zone in Europa. Hy deed een be roep op alle Balkanvolken hun inspan ningen te bundelen om te komen tot een dergeiyke vredeszone. Ceausescu kantte zich opnieuw tegen het houden van manoeuvres van de strydkrachten van diverse landen op het grondgebied of aan de grens van een ander land en verklaarde met na druk, dat de Roemeense strydkrachten en het hele Roemeense volk klaar staan om, indien nodig, elke aanval van welk land dan ook af te slaan. 0 WASHINGTON Dwight Eisen hower, de vroegere Amerikaanse president die zondag een darmoperatie onderging, heeft longontsteking. Zijn toestand was gisteren niet zo goed. Hij had moeite met de ademhaling. Minister Polak van Justitie heeft gistermiddag in de Rolzaal te Den Haag een tweedaags congres geopend over de straftoemeting in de Nederlandse rechtspraak. Op de foto zien we v.l.n.r.: prof. mr. J. M. van Bemme- len, emeritus hoogleraar in het strafrecht, de Rotterdam se hoogleraar prof. mr. L. H. C. Hulsman, minister Polak en mr. G. E. Langemeijer, procureur-generaal bij de Hoge Raad. UTRECHT Een jongeman van on geveer 20 jaar heeft gisteravond een overval gepleegd op het postkantoor aan de J. P. Coenstraat In Utrecht. Hy maakte daarby dertienduizend gulden buit. Even nadat het kantoor om half ne gen was gesloten, bedreigde de onbeken de jongeman met een pistool de lokettis te, de negentienjarige Dirkje Jongkind. Op zyn „Geef op" overhandigde zy de man een Indisch type een geld kistje. Hy deed daar een greep uit en verdween met stapeltjes bankbiljetten ter waarde van dertienduizend gulden. Doordat een 22-jarige PTT-beambte niet het alarmnummer van de Utrechtse politie draaide, maar dat van de alarm centrale van de Rykspolitie in Drieber gen, verspeelde de politie van de Dom stad ruim twintig minuten. Twee gewapende jongemannen hebben gisteravond een overval gepleegd op het kantoor van de Middenstandsbank in Spekholzerheide. Zy dwongen de kassier Mat Augenbrau (67) al het geld te ge ven, dat in de safe aanwezig was, naar schatting tienduizend gulden. z(j zyn op de bromfiets gevlucht. DEN HAAG Minister Luns (bui tenlandse zaken) heeft gisteren namens de regering de pauseiyke pro-nuntius bi Den Haag spyt betuigd over de ver sieringen, die op het. Boekenbal te zien zyn geweest. Monseigneur Felici had bezwaar ge maakt tegen de afbeeldingen, die als them.i de paus en het celibaat hebben. Minister Luns heeft do nuntius verder uiteengezet waarom de overheid niet heeft ingegrepen. Amsterdams burgemeester dr. I, Sam- kalden liet donderdag weten, dat hy de versieringen niet zou laten verwyderen aangezien het Boekenbal gisteravond gehouden een besloten bijeenkomst is. AMSTERDAM De zangeres Thér- rèse Steinmetz is vrydagavond gewond geraakt, toen zy op de hoek van de Haarlemmerweg en de Burgemeester de Vlugtlaan in Amsterdam-West met haar auto in botsing kwam met een andere wagen. ZU werd met een hersenschud ding en een hoofdwond overgebracht naar het Wilhelmina Gasthuis. Ook haar elfjarig dochtertje werd aan het hoofd gewond. De schnjver Godfried Bomans die achter in de auto zat, mankeerde niets. Alleen sneuvelde zyn bril. Een inzittende van de andere wagen liep on bekend letsel op. AVEREEST Uit het ryksasiel voor psychopaten „Veldzicht" in Avereest is gisteravond om negen uur de 24-jarige A. K. uit Groningen ontsnapt. De jonge man, die als niet-gevaariyk wordt ge kenschetst, nam de benen tydens een receptie. De jongen is al vaker wegge lopen uit het asiel, maar heeft zich iede. re keer al spoedig weer teruggemeld. DEN HAAG De tien Heerenveense brandweerlieden, die maandagavond be trokken zyn geweest by de blussing van de treinbrand nabij Akkrum. waarby ook een zending radio-actieve stoffen door het vuur werd aangetast, hebben hiervan geen nadelige gevolgen onder vonden. Vrijdag zijn zij in het isotopenlabo- ratorium van het Academisch Zieken huis te Groningen onderzocht, speciaal op de aanwezigheid van jodium 131. Het ministerie van Sociale Zaken en Volks gezondheid heeft meegedeeld dat bij geen der onderzochten straling het lichaam is binnengedrongen. TVt weekeinde wordt uit oostelijke richtingen drogere lucht aan- J gevoerd. Hierin zullen in Gelder- land flinke zonnige perioden tot 5 stand komen, die zich ook zondag en maandag nog wel zullen voor doen. Een krachtig hogedrukgebied van 1040 millibaar boven Scandina vië houdt namelijk storingen op flinke afstand. Het blijft het hele weekend droog met gedurende de nacht aanhou dende lichte vorst. De middagtem- peraturen zullen 3d 5 graden boven het vriespunt liggen als ge volg van de zonneschijn.

De Vallei | 1969 | | pagina 1