„Het valt nogal mee met tariefsverhogingen" vindt voorzitter specialisten Merin heeft weer klokken TURKSE SOCIALISTEN IN ZEER MOEILIJK PARKET GERAAKT Hamengku Buwono danig op de wip zit NOVITEITEN OP UTRECHTSE VOORJAARSBEURS Snufjes" zijn er niet erg talrijk Vergoedingen ziekenfonds niet hoog ERG LAAG RISICO GEWOON PRAAG: K1SUPPEL IJS HOENDERHOK NIET EENS MET DR. SUMITRO GEEN DESKUNDIGE OP II WIELTJES EVENWICHT WINSTEN Go vlucht, vermomd als ijshockeyers LINKS AAS DE DIJK Goedkope methode om spoortunnels te bouwen PENGEL WIL SPOED MET ONTSLAGAANVRAGE ZATERDAG I MAART 1969 AMSTERDAM Niet alleen in de Consumentengids, maar zelfs in de Tweede Kamer zijn in de afgelopen dagen bezorgde woorden gewijd aan de tarieven van de medische specialis ten in Nederland. De argeloze buiten staander krijgt de indruk dat de spe cialisten, vooral aan hun particuliere patiënten, min of meer lukrake be dragen in rekening brengen. In de hitte van de opkomende ver ontwaardiging wordt echter wel een beetje over het hoofd gezien dat de specialisten van hun grootste „op drachtgever" het ziekenfonds honoraria krijgen uitbetaald die wel zeer bescheiden moeten worden ge acht: zestig gulden voor een blinde darm-operatie kan men moeilijk re delijk noemen, als men daarnaast een willekeurige rekening legt van een ga rage, een loodgieter, een televisiemon- tcur of een dameskapper. In een oud grachtenhuis aan de Am- iterdamse Keizergrcht spraken wij met dr. J. van Mansvelt. voorzitter van de Landelijke Specialisten Vereniging over het probleem. Dr. Van Mansvelt ia 47 jaar en veer tien jaar neuroloog in Haarlem. Sinds ruim een jaar is hij voorzitter van de L. S. V. waarbij ongeveer 3.500 Neder landse medici zijn aangesloten: alle specialisten die in Nederland in het vrije beroep werkzaam zijn. De L.S.V. is een onderafdeling van de in 1894 op gerichte Koninklijke Nederlandse Mij tot bevordering der geneeskunst. Acht u de kritiek op willekeurig hoge tarieven voor een deel van de Nederlandse specialisten gerechtvaar digd? „Niet alle Nederlandse specialisten zijn onbaatzuchtige mensenvrienden, maar door het zedelijk beginsel dat de medicus al in het begin van zijn studie wordt bijgebracht, is het aantal onre delijke rekeningschrijvers onder de Ne derlandse specialisten te verwaarlozen klein. Het rumoer over onze tarieven is voortgekomen uit een poging van de L.S.V. om richtlijnen te verstrekken voor de tarieven". „Daarop hadden vooral de particu liere verzekeringsmaatschappijen aan gedrongen. Zij zeiden, zonder direct een aanval te doen op de hoogte van onze tarieven, dat zij behoefte hadden aan dergelijke richtlijnen. Dat zij ons in dit stadium aanvallen, vind ik niet juist".- Zijn de tarieven in de afgelopen tijd aanmerkelijk gestegen? „De tarieven van specialisten vor men al jaren hetzelfde deel van de al gehele ziekteverzorgingskosten". Zijn de honoraria die door het ziekenfonds worden betaald, niet zo laag dat de tarieven voor particulie ren deze goed moeten maken? „We hebben respect voor wat het ziekenfonds doet, maar vooral tegen de achtergrond dat ruim zeventig procent van de Nederlandse bevolking in 't zie kenfonds is, moeten de ziekenfondsta rieven erg laag worden geacht. Ook ons is het verschil tussen de tarieven voor de particulier derde klas verzekerde en de ziekenfondspatiënt niet welkom. Wij pogen dit verschil te verminde ren". „Een gevolg van het nu opgestoken rumoer kan echter zijn dat wij ons scherper gaan opstellen jegens het zie kenfonds. Dat zal dan de doorgaans goede onderhandelingssfeer niet ten goede komen". Zijn er grote verschillen tussen de tarieven van vergelijkbare specia listen onderling? „Die zijn er soms en vandaar onze poging om richtlijnen voor de 24 ver schillende specialismen te coördineren. Het is dikwijls echter heel moeilijk om vast te stellen wat een bepaalde specialist voor 'n bepaalde behandeling mag vragen, te meer omdat de behande lingen niet zelden moeilijk te verge lijken zijn". „Toch hadden de particuliere verze keringsmaatschappijen al 'n zekere ver gelijkingsmogelijkheid, want uiteinde lijk kregen zij van verschillende kanten rekeningen binnen die zij voor hun le den moeten betalen. Bijna alle Neder landers die buiten het ziekenfonds val len, zijn particulier verzekerd". Welk effect zullen hebben? de richtlijnen „Zij kunnen de specialist niet een be paald tarief opleggen, maar de specia list die, nadat de richtlijnen zijn geco ördineerd, opvallend buiten de richtlij nen werkt, loopt het risico dat hij zich bij de rechtsprekende organen van on ze maatschappij moet verantwoorden". Waarom zij de medische tarieven in de afgelopen jaren zo opvallend kritisch in discussie gekomen? „De medicus is doorgaans geen re kenaar, maar hij wordt steeds sterker geconfronteerd met enorm stijgende kosten en met zijn sociaal onzekere be staan. Bovendien heeft de medicus sterk het niet door hem gezochte aureool van almachtige weldoener". „Omdat hij doorgaans geen rekenaar is, valt 't hem moeilijk zijn ogenschijn lijk hoge inkomen doeltreffend te ver dedigen door bijvoorbeeld te wijzen op zijn lajige studieduur, zijn zeer zware lasten, zijn niet zelden ongeregelde en lange werktijden en de noodzakelijke investeringen die hij moet doen om voor zijn gezin enige sociale zekerheid te krijgen". Zijn de mensen misschien teleur gesteld nu ze ontdekken dat ook de medicus een mens is die naar mate riële zekerheid zoekt? „U bedoelt dat de mensen de medi cus meer als gewoon mens met gewone algemeen aanvaarde wensen moeten le ren zien? Dat is inderdaad wenselijk. DR. J. VAN MANSVELT het zijn geen rekenaars Men zou een beter inzicht moeten Zouden de Nederlandse specialis ten er financieel op achteruit gaan als zij. zoals in Engeland, staatsamb tenaar werden? „Financieel zou de medische verzor ging in Nederland veel en veel meer gaan kosten als de spfcialisten staats- krijgen ih zijn opleiding, zijn doorlopen- ambtenaar werden. Men zou om te be de studie om bij te blijven, in de ver antwoordelijkheid van zijn werk en de vele persoonlijke offers die hij soms voor zijn praktijk brengt. Maar de me dische ethiek verbiedt nu eenmaal dat de medicus reclame voor zichzelf maakt". ginnen veel meer specialisten nodig heb ben, want men kan van een ambtenaar niet die hoeveelheid werk verwachten die de Nederlandse specialisten door gaans verzetten". „Principieel acht ik het bovendien onjuist: het is een recht van iedere pa tiënt dat de geneesheer een onafhanke lijke positie inneemt. Als beginselver klaring zou ik willen zeggen: Wij stre ven hier naar een honorering die tot een goede medische verzorging stimu leert". PRAAG Langer dan een kwart eeuw heeft de bevolking van de klei ne Moravische gemeente Merin geen klokken gehoord. Sommigen klaagden, dat godsdien stige plechtigheden, huwelijksvoltrek kingen en zelfs begrafenissen niet het zelfde waren zonder klokgelui. Volgens een bericht ln „Zemedelske Noviny" waren de klokken van de schilderachtige kerk van St. Johan nes de Doper, die in 1298 door Benedic tijner monniken is gebouwd, gesmol ten te behoeve van de oorlogsmachine van de nazi's, die dit land in 1939 on der de voet liepen. Zij zijn nooit door andere vervangen. Er was ongeveer twee ton koper een in Tsjecho-Slowakije schaars me taal nodig, om nieuwe klokken te gieten. Thans, ongpveer 25 jaar later, lul den vier klokken in de kerktoren van Merin en kilometers in de omtrek is nauwelijks een stukje koper te vin den. Gedurende de laatste vier jaar heb ben de parochianen hun huizen en het platteland afgegraasd om koperen pot ten en pannen en zelfs familiestukken te vinden om nieuwe klokken te kun nen laten gieten. ANKARA De Russische bezetting van Tsjecho-SlowakUe heeft de enige so cialistische en anti-Amerikaanse party in het NAVO-land Turkye, de Turkse ar beidersparty (TLP) grote schade berokkend. Sinds het Russische optreden heeft het gegist in de zeven jaar oude T.L.P. en dreigt een scheuring. Beide groepen in de party zyn het over enkele dingen wel eens: dat Turkye uit de NAVO moet en zich moet ontworstelen aan de invloed van het „Amerikaanse imperialisme" dat de zware industrie moet worden genationaliseerd en In het land de inkomens opnieuw moeten worden verdeeld dat het particuliere be- dryf streng moet worden gecontroleerd en dat de buitenlandse investeringen moeten worden verminderd. Maar de voorzitter Mahmet Ali l'bar, een Turkse socialist van de oude stempel, wil de partij strikt gescheiden houden van „agressief socialisme" van het Sov jet-blok. IIy bepleit een „socialisme met een vriendelijk gezicht", geschikt voor de Turkse omstandigheden en gebonden aan parlementaire democratie. Een groep doctrinaire leden van TLP evenwel, waaronder acht van de 14 afgevaardigden van de partij in het 450 leden tellende parlement, is echter tegen hem in verzet gekomen. Zij zeg gen dat er maar één waar socialisme in de wereld bestaat en dat Aybar daarvan is afgeweken. Aybar houdt bij zijn standpunt reke ning met de algemene verkiezingen, die dit jaar in Turkije gehouden zullen worden. Een recente wijziging in de DJAKARTA Sultan Hamengku Bu- wono'j positie als minister coördina tor voor financiële, economische en industriële zaken van Indonesië, wan kelt. Hoge militairen oefenen al enkele weken sterke druk uit op president Suharto om de sultan te vervangen. Economische deskundigen willen dr. Widjojo Nitisastro, de voorzitter van het Indonesische planbureau in zijn plaats benoemd te zien. President Suharto is trouwens van plan nieuwe veranderingen te brengen in zijn kabinet. Behalve de sultan zou den ook de ministers drs. Frans Se rf a (Verbindingen), Idham Chalid (Godsdienstzaken) en anderen het veld moeten ruimen. Suharto wil het kabinet opnieuw hebben samengesteld voordat hij in mei zijn officiële bui tenlandse reizen begint, meent men in betrouwbare kringen te weten. Vooral de mogelijke vervanging van sultan Hamengku Buwono trekt in Indonesië veel aandacht. De suitan is nooit als een economisch deskundi ge beschouwd. Hij is indertijd dan ook uitsluitend tot coördinerend minister benoemd, om dat men toen een figuur nodig had. die in eigen land. maar vooral in het buitenland bekend stond als integer. Het gezag dat de sultan overal ge noot als onkreukbaar man kwam In donesië zeer ten goede bij zijn in spanningen om van het westen finan ciële steun te krijgen voor de stabi- De recente ruimtevluchten hebben velen geïnspireerdzo ook een firma in Amsterdam, die deze heel al-globe van plastic op de markt bracht (fo to boven). Op de voorjaarsbeurs te Utrecht vielen weer enkele noviteiten te bezichti gen, o.a. de elektrische puardenracebaan, die een concurrent zal worden van de autoracebaan (foto links). Iets nieuws, iets origineels, dat nog nooit eerder werd uitgevonden, is in 1969 erg moeilijk te vinden. Op de Voorjaarsbeurs die van zondag 2 maart af in de Utrechtse Jaar beurshallen wordt gehouden zijn de noviteiten op etn hand te tellen. Toch zijn er een paar snufjes van de Utrechtse huishoudbeurs te melden: De omkeerbare keukenstoel van 49,50 gulden is erg praktisch. Overdag kunnen de kinderen op het zwarte skaileer fijn ravotten. De stoel kan er tegen, 's Avonds worden de zitting en de leuning omgedraaid en mis staat hij niet in een huiskamer wan neer er bezoek komt. Een heelal-globe is nogal prijzig, na melijk 72 gulden. Maar voor het kind dat graag iets meer wil weten van het luchtruim is het een fijn ca deau. Hij kan er de zon en de maan in zien opkomen. De schooluitvoe- ring van het kleine planetarium kost echter 295 gulden. Voor de mannen die zich nat wensen te scheren, is er een elektrisch appa raat. De prijs (f 39.75 gulden) valt mee. Volgens de fabrikant passen er alle mesjes in. Voor enthousiaste sciyaatsers dia het jammer vinden wanneer de winter voorbij is. zijn schaatsen op drie wieletjes uit gevonden. Naar een En gels procédé kan de gevorderde schaatser op het middelste wieltje zelfs pirouettes la Sjoukje Dijkstra op straat uitvoeren. De drie wieltjes die achter elkaar onder de veter schoenen zijn gemonteerd, kunnen apart gekocht worden. De skeeler zo heet de droogschaats in het En gels kost voor kinderen 29.75 gul den en voor volwassenen 49,75 gul den. Voor grote bedrijven en instellingen is het misschien prettig te weten dat er nu een automatisch koffieap paraat bestaat waarin geen poeder koffie maar echte gemalen koffie (tien gram per kop) gebruikt wordt. De prijs van deze naar Amerikaans voorbeeld gebouwde machine zal in de winkel tussen 3500 en 4000 gulden bedragen. HAMENGKO BUWQNO onder sterke druk. 1 lisatie en wederopbouw van zijn eco nomie. Sultan Hamengku bleef echter uiterma te kwetsbaar voor de kritiek van des kundigen en hoge militairen. Hij durf de in beleidsbesprekingen nooit diep in te gaan op de economische en fi nanciële problemen van het land. Sinds de econoom dr. Sumitro vorig jaar minister van Handel werd, hield de sultan zich duidelijk op de achter grond. Hij kon zich niet meer vereni gen met het regeringsbeleid voor de stabilisatie van de economie. Dr. Sumitro liet namelijk onmiddellijk het systeem los om het invoervolume te laten afhangen van de opbrengst van Indonesië's uitvoer. De minister van Handel gaf de Indonesische im porteurs direct de gelegenheid buiten landse valuta van de regering te ko pen tegen een gefixeerde koers. De grote buitenlandse hulp stelde hem daartoe in staat. Dr. Sumitro ging er kennelijk van uit, dat de buitenlandse leningen toch in het geheel niet of pas op zeer lange termijn behoeven te worden terugbe taald. Voor de importeurs keèrden de gouden tijden uit de jaren 1951 en 1952 terug. De minister van Handel draaide ech ter wel het beginsel om. vooral niet meer in te voeren dan uit de buiten landse valuta-opbrengst van de uit voer kan worden toegestaan, de nek om. Er is geen sprake meer van stabilisering van de mone'.aire situa tie door gebruik te maken van het mechanisme van vraag en aanbod. Sultan Hamengku Buwono vreesde van meet af aan, dat dr. Sumitro een be oordelingsfout maakte. Hij vond het trekken van een wissel op de buiten landse leningen ten voordele van de importeurs een systeem dat voor In donesië rampzalige gevolgen zou kun nen hebben. De invoerhandel is intussen weer zeer lucratief geworden. De importeurs maken enorme winsten in buitenland se valuta's en rupiahs. Bovendien werd sinds kort bepaald, dat naar de herkomst van deze winsten geen on derzoek zal worden ingesteld, indien het geld zou worden belegd in opbouw- projecten. GENèVE Volgens het Zwitserse blad „Journal de Genève" hebben vijf tien jonge Tsjecho-Slowaakse intellec tuelen. „vermomd" als ijshockey-ploeg 'n buitenlandse reis gemaakt. Zij wisten zo de bepalingen die het verlaten van hun land bemoeilijken, te omzeilen. De groep, waartoe schilders, beeldhouwers en fotografen behoren, zou dit het blad in 'n interview hebben verteld. Onder weg richtten ze zelfs een kleine ten toonstelling van meegebrachte werken in. De Journal de Genève schrijft dat de Tsjechen een wedstrijd hebben ge speeld, en die verloren met 10-3, „een eervolle uitslag", zoals een der leden van de groep opmerkte. Het team is kortgeleden vijf dagen in Zwitserland geweest, aldus het blad. Turkse kieswet zal het kleine partijen moeilijk maken. Bij de algemene verkiezingen van 1965, heeft de Turkse arbeiderspartij 3 procent van de stemmen gekregen en in twee volgende partiële verkiezingen voor de Senaat is zij vooruitgegaan tot bijna 5 procent. Om onder de nieuwe kieswet een contingent van betekenis in het parle ment te behouden hoopt Aybar op een flinke groei van het aandeel van de TLP ln de stemmen. Dit is in Turkije niet gemakkelijk te bereiken. Vóór de liberale, post-revolutionalre grondwet van 1961 betekende „links zijn" in Turkije: geen invloed te heb ben of opgesloten te worden. Als een ervaren man van links, weet Aybar, dat de Turkse boer 70 procent van de bevolking een geweldig wantrou wen koestert tegen Rusland, de oude vijand van Turkije. In de opvatting van de Turkse hoer lijden het commu nisme en radicaal socialisme onder associatie met Rusland. Ayhar heeft de Sovjet-Unie snel en 9cherp veroordeeld wegens de invasie in Tsjecho-Slowakije en is begonnen te praten over het nationalistische en democratische socialisme, dat hij op het oog heeft voor de TLP. De dissidenten denken op lange ter mijn, zij willen vasthouden aan het doctrinaire socialisme, de verkiezingen van 1969 vergeten en zich concentre ren op de organisatie van een welbe wust kader van militanten in geheel Turkije. Alleen zo zeggen zij, kan het volk voldoende worden opgevoed om de TLP aan de macht te brengen. Ook deze extremisten herinneren zich. dat de Turkse democratie is be zweken in de militaire revolutie van 1960. Hun dogma léert hun, dat het ka pitalistische stelsel in Turkije ineen moet storten. In geval van een nieuwe ineenstor ting, veroorzaakt door politiek en eco nomisch falen, zou hun kader gelijk de Bolsjewieken in 1917 gebruik kunnen maken van de chaos. Dé rebellen hebben geprobeerd, Ay bar op de gewone conventie ln novem ber aan de dijk te zetten. Zij hebben gefaald, maar een nieuwe poging ge daan op een buitengewoon congres in december. Scherpe beschuldigingen werden geuit, maar de afgevaardigden steunden Aybar. De rebellen wonnen slechts 11 van de 41 zetels in het da gelijks bestuur. De dissidenten hebben zich niet, zo als sommigen verwachtten na hun ne derlaag terstond afgescheiden. Zij ver klaarden een afwachtende houding te zullen aannemen. Aybar zei, dat de partij sterker uit de strijd tevoorschijn was gekomen, maar de eenheid was lelijk gehavend door verbittering en een openlijke af scheiding is elk ogenblik mogelijk. De partij heeft luide en boosaardige kritiek uitgeoefend op de pro-Ameri kaanse conservatieve „partij der ge rechtigheid", die Turkije regeert. Vele leden van die partij hebben al lang willen proberen de TLP te ver nietigen met gebruikmaking van de Turkse wetten tegen het communisme en gemeld wordt, dat op het ogenblik een nieuwe en strengere wet in de maak is. Maar het grootste gevaar voor de TLP dreigt op het ogenblik in eigen boezem. UTRECHT De Nederlandse Spoor wegen heeft een methode ontdekt, waardoor tunnels waarschijnlijk ge makkelijk en goedkoop kunnen worden aangelegd en waarbij hulpbruggen overbodig zijn. In de zanderij Maarn is kortgeleden een proefmodel gebouwd. Het ligt in de bedoeling van de NS om zodra het investeringsplan te dien aanzien is goedgekeurd over enkele maanden op de stations Dieren- Doesburg en Meppel het nieuwe sys teem toe te passen om daarmee prak tijkervaring op te doen. De nieuwe tunnelconstructie bestaat uit grote buiselementen, elk ongeveer drie meter breed en 2,5 meter hoog en twee trappenhuizen. De buizen worden op een heel aparte wijze geïnstalleerd: nl. onder de grond geperst, waarbij gebruik wordt gemaakt van een stalen wand als hulpconstructie. Aanleiding tot het zoeken naar een nieuwe manier van tunnelbouw was 't rapport „Spoor slag '70" met zijn frequentieverhoging, kortere stoptijden, meer service aan reizigers en de in de toekomst onbe mande stations. Een bijkomend voor deel van de nieuwe methode is dat bij de uitvoering geen snelheidsbeperking voor de treinen behoeft te worden in gevoerd. PARAMARIBO De demissionair» minister-president van Suriname, de heer Pengel, heeft gouverneur Ferrier verzocht, zijn ontslagaanvrage als mi nister van algemene zaken, minister van Binnenlandse Zaken en minister van Financiën, niet langer in beraad te houden. Dit bericht Is van officiële zijde be vestigd. Daaraan werd toegevoegd, dat, zodra de ontslagresolutie gereed is, de ze door de gouverneur zal worden on dertekend.

De Vallei | 1969 | | pagina 5