e FELLE TAAL VAN RUDE PRA VO Tsjechen eisen weer „eigen weg voor communisme Jakoebofski en Seinjonof plotseling in Berlijn Uniek onderzoek naar familiehulp in Utrecht test 'm zelf rally winnaar Man in Moskou R>ly~Gok>r Fbly-Color Vanavond Fbly-Color „Gasoorlo^ voor arme landen aantrekkeli j k..." Knippen, scheren en eten Aarrll>eviii£ in Portugal Doodvonnissen in Z.-Afrika Na luxe leventje zonder geld jaar in cel IN „BROCADES-ZAAK" BOETES GEËIST TEGEN 3 PERSONEN Doe het thuis ookzèlfmetde nieuwe Kleurshampoo Kleurshampoo nu met Keialine- verzorging- Groningen start bejaardenwacht KAMERAADSCHAP FEDERATIE NEDERLANDSE SIGARENINDUSTRIE Ir. Lokman n nam afscheid bij Spoorwegen Rijksinstiluul voor de Volksgezondheid ingeschakeld bij internationaal kankeronderzoek BEZORGDHEID OVER ACCIJNS OP HUISBRANDOLIE Majesteitsschennis in Griekenland zwaar bestraft DUIZEND MOEDERS Nederlands comité voor steun Iraakse Joden Belde DAF-dealer of vul de coupon in Doe't meteen -coupon „Rijksbelastingen" ontvingen in 196R bijna proeent meer dan verwacht NKV schenkt weer f 100.000 aan vakbeweging in Zuid-Amerika ZATERDAG I MAART 1969 ADVERTENTIE (want kleur maakt uw haar pas mooi!) wast en kleurt in één thuisbehandeling én... beschermt Uw haar tegen weer en wind interessante, uitvoerige film over na het nieuws van 8 uur op Nederland II WENEN Het blad van de Tsjecho-Slowaaksc communistische partij. Rude Pravo, heeft gezegd, dat de „huidige communistische beweging in geen geval kan terugkeren tot de verouderde centralistische vormen van eenheid", vvaar- mee het blad in principe de Russische doctrine van „beperkte soevereiniteit' voor de landen van het Warschau-Pact verw ierp. UTRECHT „We zullen in de toe komst in toenemende mate rekening moeten houden m. lokale gueorilla-ach- tige oorlogen, waarvoor de bacteriolo gische en chemische strijdmiddelen ideale wapens zijn. Chemisehe wapens, zoals o.a. zenuwgassen behoeven bij zonder weinig te kosten en zijn gemak kelijk te vervaardigen en daardoor aan trekkelijke wapens voor arme landen. Het toezicht op de vervaardiging van kernbommen is moeilijk, maar bij le tale wapens nog oneindig moeiiyker". Dit zei tijdens de laatste lezing in het kader van de „gamma-chemie-cyclus" van de Rijksuniversiteit in Utrecht dr. Roskma, die verbonden is aan het pole- mologisch instituut van de Rijksuniver siteit in Groningen. Dr. Boskma zei ook dat de invloed van' de chemische strijdmiddelen op be dreigde bevolkingen bijzonder groot is. De sluipende midelen hebben een be angstigende uitwerking en geven een verlammende onzekerheid. Dr. Boskma pleitte voor een verdere ratificering van het Protocol van Ge- nève (1920), waarbij een aantal landen zich verplicht heeft zich verre te hou den van chemische en bacteriologische oorlogsvoering. Dr. Boskma stelde dat de verantwoordelijkheid van de weten schapsmens in dit vlak zich vooral moet richten op het geven van informatie over de aard en Destrijdingsmogelijkhe- den van de chemische strijdmiddelen aan de samenleving en het confronte ren van de samenleving met de ethi sche aspecten van dit vraagstuk. GRONINGEN In Groningen zal op 31 maart de nationale stichting Bejaardenwacht van start gegaan met een proef. Deze bejaarden wacht zal zich voorlopig beperken tot het controleren van bejaarden en treedt op als coördinerend or gaan. Het doel van deze bejaarden wacht is een in nood verkerende bejaarde zo snel mogelijk hulp te verlenen door het inschakelen "van de familie, een arts, een geestelijke en/of politie. De stichting is tot haar doel gekomen naar aanleiding van devele gevallen, waarin be jaarden in nood verkeerden (bij voorbeeld bewusteloos door kool- monoxyde) en niet tijdig hulp ver kregen. De Groningse melkhandel heeft zich bereid verklaard bij het niet opendoen of niet verschijnen van hun bejaarde klanten een vluchtige controle in te stellen en daarna de Bejaardenwacht in te schakelen. Deze zal aan de hand van een op te zetten uitgebreid kaartensys- teem (waarin diverse gegevens van de betrokken bejaarden zijn opgenomen) waarschuwingen doen uitgaan aan de daarvoor aangewe zen personen, instanties of vereni gingen. De stichting stelt nadrukkelijk dat zij niet self zal ingrijpen op medisch en geestelijk gebied en dat zij onder geen enkele voorwaar de de taak van de daarvoor be stemde verenigingen zal overne men. Met de welwillende medewer king van de melkhandel hoopt de stichting op deze manier zeker 50 tot 60 procent van de noodgevallen te kunnen opvangen. UTRECHT - Sinds kort is in Soest (rijksweg Amersfoort-Amsterdam) bij een restaurant eet. centnur geopend, waar naast een ruime parkeergelegen heid, de mogelijkheid is voor heren om zich te laten knippen er scheren, de auto een odedige serweebeurt te laten geven, >enzine te tanken en in het restaur_.it U dineren. Bijna alles tegelijk en heel gemakkelijK voor de gehaaste automobilist. In een artikel, waarin het feit werd herdacht dat het 50 jaar geleden was dat de derde communistische interna tionale (de Komintern) werd opge richt, stelde het blad dat „centralisti sche vormen van eenheid slechts ge schikt waren voor het beginstadium van de communistische ontwikkeling, en bovendien belast zijn met de nega tieve ervaringen uit het verleden, in verband met de invloed van de per soonsverheerlijking van Stalin op de internationale communistische bewe ging". „De uiteenlopendheid van de om standigheden waaronder de communis ten hun strijd leveren", aldus de Rude Pravo, „is zoveel groter geworden, dat het principe van het democratische centralisme in overeenstemming met de noden van de interne structuur van de communistische partijen, niet lan ger op wederzijdse betrekkingen kan worden toegepast." „Het verschil van standpunten bin nen de communistische beweging is groter geworden en het is duidelijk dat het niet eenvoudig is of zal zijn om de geschillen te boven te komen". „De permanente basis van de een heid van de communistische partij kan slechts tot stand komen op het princi pe van kameraadschappelijke samen werking tussen gelijken, hetgeen voor iedere eommunistisrhe partij de mo gelijkheid zal scheppen van volledige, open en actieve deelneming aan de formulering van communistische doel einden en taken van de beweging zon der haar soevereiniteit aan te tasten of de l.ejze van haar eigen nationale politiek in termen van organisatie en autoriteit", aldus Rude Pravo De Tsjecho-Slowaakse leiders hebben gedurende dt democratiseringsperiode van verleden jaar herhaaldelijk aange drongen op „de eigen weg naar het socialisme" van het land, terwijl Roe menië nog steeds de nadruk legt op „nationale soevereiniteit" en het prin cipe van de „non-interventie in bin nenlandse aangelegeheden". EINDHOVEN/UTRECHT De „Ne derlandse r.k. vereniging van sigaren fabrikanten" te Eindhoven en het „Ver bond van Sigarenfabrikanten in Neder land" te Utrecht hebben per 1 maart 1969 opgericht: de Federatie Neder landse Sigarenindustrie, statutair geves tigd te Eindhoven en kantoor houden de te Eindhoven en te Utrecht. Aanleiding tot dit besluit is de wens en de behoefte de reeds bestaande in tensieve samenwerking tussen de op richtende organisaties te institutionali seren en de weg voor verdergaande sa menwerking vrij te maken. De Nederlandse sigarenindustrie. die behoort tot de meest moderne ter we reld, vindt een belangrijk afzetgebied in het eigen land en ontmoet een steeds toenemende vraag op de exportmarkten. De nieuwe vorm van samenwerking zal een verdere expansie van deze typisch Nederlandse bedrijfstak ongetwijfeld ten goede komen, zegt een gemeenschap pelijk communiqué. De verwachting bestaat, dat deze hechtere en meer efficiënte samenwer king t.z.t. zal kunnen worden gevolgd door een volledige integratie van alle georganiseerde activiteiten en van de beide kantoren. LISSABON In Portugal heeft de aardbeving van gisterochtend zeker een dode geëist. Zestig mensen liepen lich te verwondingen op. De materiële schade is gering. De beving heefi een minuut geduurd en was zo sterk, dat de seismografen in Lissabon onklaar raakten. Ook in Spanje en Marokko is de be ving gevoeld. JOHANNESBURG In Johannes burg zijn vrijdag vijf negers ter dood veroordeeld, wegens moord op een blan ke gevangenbewaarder. Zij waren na de moord gevlucht uit de Cinderella- gevangenis in Boksburg vorig jaar juli. De veroordeelden zijn Frank Radebe. die het dodelijk schot heeft gelost. Vic tor N'Cube, Josef Mahlaba, Josef Dit- sego en Michael Sjabango. UTRECHT Ir. J. Lohmann heeft zijn laatste dag als president-directeur van de Nederlandse Spoorwegen giste ren besloten met een zeer druk bezoch te afscheidsreceptie in de commissa- rissenzaal van het Spoorweghoofdkan toor in Utrecht. De heer Lohmann, die elf jaar gele den als hoogste spoorwegchef de scep ter zwaaide, gaat zoals bekend met vervroegd pensioen. Hij drukte hon derden handen van officiële personen, die tevens kennis maakten met de nieuwe president-directeur van de NS, i» De Bruin en de nieuwe directeur ir. P. H. Bosboom. UTRECHT Het „Rijksinstituut voor de Volksgezondheid" in Bilthoven is ingeschakeld bij een gecoördineerd internationaal onderzoek van het „In ternationaal Centrum voor Kankeron derzoek" in Lyon. Dit centrum werd in 1967 opgericht en staat onder leiding van de Britse arts John Higgenson. die gisteren in Bilthoven het eerste coördi- natiegesprek heeft gevoerd. Het centrum in Lyon, dat in stand wordt gehouden door een aantal bij dc Wereldgezondheidsorganisatie aange sloten landen (waaronder Nederland), start met een onderzoek van chemische kankerverwekkende stoffen, die voorko men in 't menselijke milieu. De bijdrage die het RIV in Bilthoven en in het bij zonder dr. G. J. va-n Esch, hoofd van de afdeling toxicologie van het Biltho- vense instituut, aan het internationale onderzoek zal verlenen betreft het on derzoeken van lood en arsenicum. De opdracht voor dit onderzoek, dat in 't voorjaar begint en drie jaar zal duren, heeft men ervaren als een internationa le erkenning van de grote verdiensten van de afdeling toxicologie van het RIV. Het in Lyon gevestigde centrum poogt thans alle nationale kankeronder zoeken te bundelen en stimuleren, ook door het beschikbaar stellen van gelden. Het onderzoek in Bilthoven wordt gefi nancierd door het ministerie van Socia le Zaken en Volksgezondheid en het centrum in Lyon. Het is de eerste uni versele aanpak van het kankeronder zoek. De staatssecretaris van Sociale Za ken en Volksgezondheid, dr. R. J. H. Kruisinga, is voorzitter van de Weten schappelijke commissie van het Inter nationaal centrum voor kankeronder zoek in Lyon. De Franse premier Cou- ve de Murville zal binnenkort de eerste steen leggen voor de definitieve behui zing van het prille centrum. DEN HAAG De Nederlandse orga nisatie van oliehandelaren heeft aan de ministers van Financiën en Economi sche Zaken en Middenstandsaangelegen heden een telegram gezonden. In het telegram wordt verontrusting uitgespro ken over het voornemen de accijn: op gasolie, waaronder huisbrandolie, bin nenkort te verhogen. Daarmee zou de bestaande discriminatie ten ppzichte van aardgas nog verder worden ver groot. aldus het telegram, waarin er be grip voor wordt gevraagd door huis brandolie van eventuele accijnsverho ging uit te zonderen. ADVERT! BERLIJN De Oostduitse leider, Walter Ulbricht, heeft in Oost-Berl(jn overleg gepleegd met de Russische opperbevelhebber van de strijdkrachten van het War schau-Pact. de maarschalk van het rode leger, Ivan Jakoebofski. Jakoebofski had bekendgemaakt, dat hy het bevel zou voeren b(j de Kussischc- Oostduitse manoeuvres, die in het begin van de maand maart tussen Beriyn en de grens met West-Duitsland in Oost-Duitsland zullen worden gehouden. Deze legeroefeningen zullen waarschijniyk samenvallen met de verkiezing van de Westduitse Bondspresident in West-Bcriyn op 5 maart. Het plotselinge bezoek van Jakoebof- ki, die door de Russische onderminis ter van Buitenlandse Zaken. W. S. Sem- jonof, werd vergezeld werd bekendge maakt door het Oostduitse persbureau ADN. ADN deelde mee, dat ook de Oostduit se premier, Willy Stoph, de minister van Nationale Verdediging, Erich Ho- necker, en de Russische ambassadeur in Oost-Duitsland. Pjotr Kosjewoi, aan de vergadering deelnamen. De komende legeroefeningen zijn „stafmanoeuvres" genoemd. In het mi litaire jargon kan dit bijna alles bete kenen, van plan oefeningen op oefenter reinen door officieren, lot een volledi ge inzet van troepen om die plannen uit te voeren. Het doel van de oefening is, blijkens de bekendmakingen, om de gezamen lijke actie van de troepen van het Warschau-Pact te verbeteren. Een bataljon van de Amerikaanse brigade in Berlijn is vrijdag van oefe ningen in West-Duitsland teruggekeerd naar de stad. Het gaat hier om 600 man, waarmee het Amerikaanse garnizoen in Berlijn ATHENE Een militair hof van appel heeft de straf voor een student van de universiteit van Saloniki ver minderd van negen tot zes jaar. De student had in juni 1967 „de eer van de koning beledigd". Een speciale krijgsraad had de 27-ja- rige Athanasios Trevias zes maanden geleden veroordeeld, maar Trevias mocht in hoger beroep gaan. De. 27-jarige student zou gezegd heb ben, dat „de grootste vijand van Grie kenland niet het communisme was. maar de koning". De jongeman werd gedeporteerd naar een eiland in de Aegeïsche Zee. Hij werd vai it-i eiland Jiocra naar Athene teruggt bracht om de uitspraak van het hof van appel te vernemen. weer op volle sterkte 6000 militai ren komt. Het bataljon is vrijdag over de weg. via de grenspost bij Helmstedt, door Oost-Duitsland naar West-Berlijn terug gekeerd. UTRECHT Nog deze maand start by het Sociologisch Instituut van de Rqks- universiteit een wetenschappelijk onderzoek naar de wederzydse aandacht en eventuele hulp die ouders en gehuwde kinderen elkaar geven. Omdat alleen gehuwde kinderen in het onderzoek worden betrokken die zelf weer kinderen hebben, worden op deze wijze drie generaties in onderling verband bezien. De stad Utrecht krijgt de primeur om aan het eerste Nederlandse onderzoek op dit gebied mee te werken. Bij dit onderzoek komen onderwerpen aan de orde zoals het bezoek van en aan familieleden, tot wie men zich wendt bij plotselinge ziekte of moei lijke omstandigheden, of men de voor keur geeft aan hulp van familie of liever een instelling in de arm neemt e.d. Deze gegevens zijn o.a. van nut om een inzicht te krijgen in de waar schijnlijk nog steeds grote plaats van familiale hulp naast hulp van maat schappelijke instellingen. Uit eigen ervaring heeft ieder wel be paalde gedachten over dit onder werp. Algemeen en meer systemati sche kennis kan men slechts verkrij gen door op uitgebreide schaal per enquête gegevens te verzamelen. Ongeveer duizend moeders van gezin nen met nog schoolgaande kinderen zullen worden uitgenodigd om deel te nemen aan de enquête. Alleen zij, die worden aangeschreven, zullen worden ondervraagd door de mede werkers aan het onderzoek. De vragen zullen zo worden gesteld dat ze gemakkelijk te beantwoorden zijn. De gezinssociologen van het Sociolo gische Instituut verwachten van de hiervoor uitgekozen moeders een le vendige medewerking voor dit onder werp dat zo bij uitstek tot haar in teressegebied behoort. Het project wordt mede mogelijk ge maakt door een subsidie van het mi nisterie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk. De leiding heeft mevrouw drs. M. J. van Doorn- Janssen, stafmedewerkster voor ge zinssociologie, zelf moeder van twee kinderen. De enquêteurs en enquêtrices zijn voor hun werk grondig opgeleid. Uiter aard worden alle gegevens als strikt vertrouwelijk behandeld en geheel anoniem verwerkt. AMSTERDAM Teneinde de tragi sche omstandigheden van de Joden in Irak te helpen verlichten en teneinde de aandacht van allen zowel in als bui ten Nederland op deze tragische om standigheden te vestigen en in het bij zonder er voor te ijveren dat de rech ten van de Iraakse Jqden te mogen emigreren naar andere landen worden erkend is opgericht het „Nederlandse Comité voor steun aan Iraakse Joden", zo wordt in een communiqué meege deeld. Het secretariaat van het comité is gevestigd Graafschapstraat 9, Amster dam-Zuid. Het comité zond gisteren aan de am bassadeur van Irak in Brussel een te legram, waarin werd verzocht gevoe lens van groot onbehagen van het co mité met de situatie der Joden na de laatste ontwikkelingen aan de Iraakse regering te willen overbrengen. Het co mité onderschrijft het verzoek van ver schillende zijden aan de Iraakse rege ring gedaan die Joden in Irak die dat wensen toe te staan te emigreren. ADVERTENTIE Graag maak ik een test m zelf-rit in de DAF55. Wilt u mij alle infor matie sturen over DAF33, DAF44, DAF55. DAF55 stationcar, DAF stationcar. DAF55 coupé. (Aanstrepen wat u wenst) Naam 7 Adres Plaats In envnlopp* zonder pot'r«gtl tnndtn nan DAI \- jrdnumxer 7000 Etndho.™ DEN HAAG Dc niet-kohierbelas- tingen brachten in 1968 in totaal 14.961 min op, dit is 128 min of 0.9 pet meer dan de in de jongste miljoenennota ge schatte opbrengst. Dit verschil met de raming is een saldo van diverse over het alge meen zowel absoluut als relatief onbe langrijke positieve en negatieve af wijkingen bij de afzonderlijke belastin gen. Hoewel de medio vorig jaar gemaak te raming van het accres van de be lastbare loonsom in 1968 juist blijkt te zijn geweest, was de opbrengst van de loonbelasting ruim f 200 min hoger dan op grond van die raming werd ver wacht. Deze antwikeling werd voor een belangrijk deel veroorzaakt door een onderschatting van de gemiddelde progressiefactor van de loonbelasting, dat wil dus zeggen van de coëfficiënt die de relatie aangeeft tussen de toene ming van de loonsom en die van de belastingopbrengst. De omstandigheid dat de gemiddelde progressiefactor stijgt kan worden verklaard door het toenemende aandeel in de opbrengst van de loonbelasting van de lagere in komens, aangezien deze een progressie- factor hebben die hoger is dan het ge middelde. UTRECHT Via zijn jaarlijkse so lidariteitsactie „Wij en zij" heeft het Nederlands Katholiek Vakverbond we derom f 100.000,- geschonken aan de christelijke vakbeweging in Latijns- Amerika en wel 57.000 gulden aan de Accion Sindical Colombiana, 9000 gul den aan de Central Nacional de Po- bladores de Chili en 34.000 gulden aan de Cooperacao Social Brasileira. Deze bedragen zyn in hoofdzaak bedoeld als bijdrage in de kosten van het bestuurderskorps en de administratie. Aan het Wereldverbond van de Ar beid het voormalige Internationaal Christelijk Vakverbond (ICV) werd een bedrag van 36.000 gulden overgemaakt ten behoeve van het al gemene scholings- en vormingswerk van de vakbeweging in de ontwikke lingslanden en 12.000 gulden als bijdra ge in de kosten van deelneming van afgevaardigden uit de ontwikkelings landen aan het laatste congres van het ICV. Voorts werd een bedrag van 3500 gulden bestemd voor de Confédé- ration syndicale des travailleurs du Togo (Afrika) voor de aanschaf van een elektrische stencilmachine. AMSTERDAM Het luxe leventje, dat het Amstelveense echtpaar V.-S. (resp. 38 en 33 jaar) zich het afge lopen jaar heeft gepermitteerd zon der daar een cent voor te betalen, zal naar het oordeel van de Amsterdam se rechtbank verruild moeten worden voor één jaar van bezinning en so berheid. Wegens flessentrekkerij veroordeelde zij het echtpaar tot 12 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Dit is 6 maanden minder dan de officier van justitie twee weken geleden tegen beiden eiste. Ofschoon de heer en mevr. V. in de schulden zaten hun bakkerij was failliet gegaan verhuisden ze vo rig jaar naar een luxe flat in Amstel veen. Zij schaften zich een dure auto aan en diverse andere goederen, die zij met ongedekte cheques betaalden. Jacob D. (Dzneley) Beam gaat met indrukwekkende geloofsbrieven naar Moskou om de V.S. in de Sovjet- Unie te vertegenwoordigen. Ofschoon de lijst van zijn voorgangers grote namen bevat, zoals Averell Harriman. George F. Kennan. Char les E. Bohlen, Llewellyn Thompson en Foy D. Kohier, twijfelen zijn col lega's op het ministerie van Buiten landse Zaken er niet aan, dat presi dent Nixon terecht deze in Prince ton geboren, grootgebrachte en ge schoolde beroepsdiplomaat, zijn post in het buitenland goed zal vervullen. Beam die in maart 60 jaar wordt, wordt beschreven als „de ideaal ge vormde persoon voor deze baan". Bo vendien lijkt het erop, dat het voor deze rustiggesprekende beroepsdiplo maat, in alle opzichten natuurlijk zal zijn, zich te houden aan het door Nixon in zyn installatierede gegeven advies, dat „de mensen moeten op houden tegen elkaar te schreeuwen". Een oudgediende van het ministerie van Buitenlandse Zaken zei met recht, dat niemand zich kan herinne ren, dat Beam ooit met stemverhef fing heeft gesproken. Hij is 1.88 meter lang, mager, loopt lichtelijk gebogen en heeft kortge knipt haar. Hij is een hard onderhan delaar en kan bovendien bespre kingen voeren in het Engels, Frans, Duits, Russisch, Servisch en Pools. JACOB D. BEAM moeilijk Zijn ontledende rapporten altijd rustig en objectief, werden te Washington speciaal gewaardeerd tijdens de inva sie in Tsjecho-Slowakije in de afgelo pen zomer, waarvan hij als ambas sadeur te Praag getuige is geweest. Eerder als ambassadeur in Polen, was het zijn taak, besprekingen te voeren met de zaakgelastigde van poiQ^u- hoofd- nistisch China, in de stad. Poolse \ja Princeton, waar zyn vader hoog leraar was, studeerde Beam aan de universiteit van Cambridge in Engeland en in 1931 kwam hij als vice-consul te Genève bij de Ameri kaanse buitenlandse dienst. Voor de tweede wereldoorlog diende hij in Duitsland en gedurende die oorlog was hij in Engeland secreta ris van ambassadeur John D. VVinant. Na drie jaar dienst op het ministerie van Buitenlandse, Zaken werd hij overgeplaatst naar Indonesië en van daar naar Belgrado, waar hij kennis maakte met Margaret Glassford. des tijds ambtenares van de Amerikaan se voorlichtingsdienst, met wie hij trouwde. 'THissen 1952 en 1953 was Beam lega- tieraad aan de ambassade te Mos kou en toen Kennan, de ambassa deur, tot „persona non grata" werd verklaard, werd hij zaakgelastigde. Tijdens de woelige periode van 1956 toen Polen een zekere mate van on afhankelijkheid van Moskou verwierf en Hongarije daarin ondanks een bloedige opstand niet slaagde, was hij plaatsvervangend onder minister, belast met Oosteuropese aangelegen heden. In 1957 werd Beam naar Warschau ge stuurd als ambassadeur en geduren de de vijf jaren, die hij daar door bracht. kon hij waarnemen, hoe de In uitzicht gestelde liberalisering, knarsend lot stilstand kwam in Po len. In 1962 werd hij onderdirecteur van het Amerikaanse bureau voor wapencon trole en ontwapening en in 1966 werd hij als ambassadeur naar Praag ge stuurd. Zijn ervaring met het ontwapenings bureau zal hem in Moskou te stade komen, als beide landen besprekin gen beginnen over het verdrag tot beperking van kernwapens. Nog meer is het te hopen, dat hij de neiging in Moskou om zich te dis tantiëren van een politiek op het scherp van de snede, zal weten te ge bruiken. Peking is voor de macht hebbers in Moskou een nachtmerrie. Het zal aan Beam zijn om als droom uitlegger op te treden. Nixon zal er goed aan doen hem van de juiste influisteringen te voorzien. ASSEN De officier van Justitie, mr. C. J. van Oldenbeek heeft vrijdag tijdens de tweede procesdag van de Brocades-zaak voor de rechtbank in As sen boetes geëist tegen drie employés van de „N.V. Koninklijke Farmaceuti sche Fabrieken v/h Brocades-Sthec- mann" te Meppel. Iiy achtte ieder schuldig aan dood door schuld, maar wilde geen gevangenisstraffen eisen. Iiy vorderde tegen de 58-jarige alge meen bedrijfsleider K. P. G. een boete van f 2000 of 20 dagen hechtenis, tegen de 58-jarige fabricage-leider E. A. H. J. van P. f 3000 of 30 dagen, en tegen de 55-jarige afdelingschef A. S. een boete van f 1000 of 10 dagen. Ieder dezer verdachten had de moge lijkheid om in het onvoldoende sterili- seringsproces in de fabriek verandering te brengen, aldus de officier die be wezen achtte dat de vier vrouwelijke patiënten in het Diaconessenhuis te Eindhoven door het toedienen van door Brocades geleverde infuus overleden waren. „Hier worden toezichthouders op een fabficageproces vervolgd, omdat de da der onbekend is", aldus de raadsman der drie verdachten, mr. H. Schootstra uit Leeuwarden. Hij noemde dit uniek in de Nederlandse rechtszaak. Naar zijn mening was er kennelijk een fout ge maakt, maar hij liet in het midden of dit in Eindhoven of in Meppel was ge beurd. Als men grove schuld op grond van de begeleiding van de fabricage in Meppel wil ten laste leggen, dan moet men weten welke begeleiding er moet zijn, zo meende hij. Deze verdachten hebben vrijwillig meer gedaan aan het steriliseringsproces dan zy verplicht waren en daarom gaan zij vrijuit, aldus He raadsman, die vrijspraak voor de Irie verdachten vroeg. De rechtbank zal op 14 maart uit spraak doen. 4

De Vallei | 1969 | | pagina 6