Deelnemersveld na drie ronden al duidelijk in tweeën gesplitst Xerxes na vele verhuizingen eindelijk definitief onder dak Morsing volgt De Busser op als trainer van AGOVV Stien Kaiser op 1500 m. sneller dan Ans Schut M.C. „Loenen" heeft weer een fraai crossterrein Spoeling in *oto wederom dun Zondagssport op Radio en T.V. David Scott heeft taak een zware Felle strijd in Engeland over tv-rechten bij w.k. voetbal Tweede etappezege voor Beghetto in Ronde van Sardinië PSV krijgt nieuwe lichtinstallatie Ruim achtduizend deelnemers aan traditionele Vasaloop Nationaal kampioenschap kader 47/1 Veranderd Minder Aanhouder won Betty Stöve en Ada Bakker in kwartfinales Karen Muir verbeterde wereldrecord op 440 yards wisselslag Openingswedstrijd op 9 maart Kustvaarder voor sportvisserij MENSENLEVENS IN HAND, TIJDENS APOLLO-9 VLUCHT LOS ZATERDAG I MAART 1969 NOORDWIJK Het leidende kwar tet in het Nederlandse kampioenschap ankerkader 47/1 heeft vrijdagmiddag geen fouten gemaakt. Van Nijnatten, Wijnen, Vultink en Roodenburg wonnen voor de derde maal in successie, zodat vaststond, dat de onderste vier beslist niet meer in aanmerking kunnen ko men voor de titel en de niet onbelang rijke troostprijs in dit toernooi: een plaats in het Europees kampioenschap 47/1 in mei te Maassluis voor de twee de aankomende. Er was overigens wel enig verschil ln de wijze, waarop de overwinningen van de leiders tot stand kwamen. Ter wijl Vultink en Wijnen in resp. negen en tien beurten tegen Sundquest en Bes- sems overheersten, hadden Van Nijnat ten en Roodenburg heel wat meer moei te bij te blijven. Vooral voor Van Nij natten zag het er tegen Van Leur lan ge tijd bijzonder ongunstig uit. De stand 50-221 na zeven beurten in het voordeel van Van Leur leek voor de leider in het klassement weinig hoop meer te bieden. Maar evenals in de eerste twee partijen van Van Leur ging het tegen het slot weer helemaal mis. Het verschil was, dat nu niet Van Leur zelf debet was aan zijn neder laag, zoals tevoren tegen Wijnen en Roodenburg. Nee, ditmaal was het de wedergeboorte van Van Nijnatten, die de kansen totaal deed keren. De Steen- bergense boekhouder hervond zichzelf in een serie van 71. Toen nog stond Van Leur honderd punten voor, maar dat was niet genoeg meer. Een volgen de explosie van Van Nijnatten (91) ont nam de slager uit Oss het laatste grein tje zelfvertrouwen. Van Nijnatten daar entegen werd steeds zekerder van zich zelf en stootte in de twaalfde beurt met 81 door naar de finish. Nog had Van Leur in de nastoot met 33 zijn eerste winst kunnen boeken, maar na drie ca ramboles gaf hij zich gewoonen. „Als die partijen 270 punten lang zouden zijn geweest, had ik ongeslagen aan de kop gestaan", zei hij meewarig schertsend. Inderdaad. Tegen Wijnen was Van Leur op 280 geëindigd, tegen Roodenburg op 285 en nu tegen Van Nijnatten op 270. De ontmoeting tussen Roodenburg en Jacobs was traditioneel een slepende affaire. Deze twee kunnen niet tegen eikaars spel en een echt goede partij hebben ze dan ook samen nog nooit op het laken gebracht. Nu werden het weer 22 beurten, waarna Roodenburg, die in de vierde beurt met een serie van 99 was gedemarreerd, overigens bijna de helft voor bleef: 152-300. Voor de jongste twee spelers in het toernooi was weinig eer weggelegd. Sundquest kwam in de achtste beurt met 95 dicht bij Vultink (197-184), maar die snelde vervolgens in één ruk met 103 naar het einde. Bessems liet in twee series (51 en 60) tegen Wijnen zien, dat hij het spelletje op de kruising van de kaderlijnen wel verstaat. Toch kon hij Wijnen, die na drie reeksen van 48, 45 en 57 de ontmoeting met 70 afsliot, niet verontrusten: 138-300. Vultink 300 9 103 33.33 Sundquest 185 9 95 20.55 Jacobs 152 22 45 6.90 Roodenburg 300 22 99 13.63 Van Nijnatten 300 12 91 25.00 Van Leur 270 12 88 22.50 Bessems 138 10 60 13.80 Wijnen 300 10 70 30.00 SIENNA De Italiaan Giuseppe Beghetto, wereldkampioen op de sprint bij de profs, heeft vrijdag de zesde en voorlaatste etappe van de ronde van Sardinië gewonnen. Zijn landgenoot Claudio Michelotto behield de leiding in de algemene rangschikking. De wieler ronde eindigt zaterdag in Rome. Be ghetto had voor de 191 km van Livor- no naar Sienna 5 uur en 27 min 2 sec. nodig (gemiddeld: 35,039 km per uur). Hij toonde zich de snelste in de eind sprint van een grote groep renners. Jan Janssen werd zevende. De uitslag van de zesde etappe luidt: 1. Beghetto (It.) 5 uur 27 min 2 sec. 2. Durante (It.) 3. Zandgu (It.) 4. So- ave (It.) 5. Baldan (It.) 6. Basso (It.) 7. Janssen (Ned.); 8. Godefroot (Belg.) allen in dezelfde tijd als de winnaar. Algemene rangschikking: 1. Miche lotto It.) 23 uur 58 min. 20 sec; 2. Polidori (It.) op 31 sec; 3. Fezzardi (It.) op 3.23; 4. Vicentini (It.) op 4.4»;; 5. Guerra (It.) op 4.46; 67. Janssen (Ned.) op 33.32 w 1» st t t t - *f II ROTTERDAM „Rotterdamse Fcr- huls Club Xerxes". Een tekst, die te vinden is op een tekening in het jubi leumnummer van de vierde-klasse amateurclub Xerxes, uitgegeven ter ge legenheid van het 65-jarig bestaan op 1 maart. De tekst symboliseert de moeilijke levensloop van een voetbal vereniging in Rotterdam, die de laatste jaren door het leven is gegaan als „de APELDOORN Het bestuur van AGOVV heeft gisteren de 31-jarige J. G. Morsing benoemd als opvolger van trainer De Busser, wiens contract per 31 mei a.s. afloopt. Trainer Morsing is voor Apeldoorn geen onbekende. Van 1963-1966 was hij namelijk jeugdtrainer bij AGOVV als part-timer naast zijn roep als sportinstructeur in militaire dienst. De heer Morsing volgde een opleiding aan het CIOS en verkreeg daar het diploma met voetbal- en basketballspe cialisatie, zweminstructie en sportmas sage. In 1966 behaalde hij als trainer, na een gedegen opleiding van bonds coach Georg Kessler, het A-diploma. In hetzelfde jaar vertrok hij naar Al melo, waar hij werd aangesteld als full time assistent-trainer bij Heracles. Bo vendien is hij sinds 1967 part-time trai ner van de afdeling Twente van de KNVB. De heer Morsing heeft van 't AGOVV- dakloze van liet Nederlandse voetbal". Aan alle ellende komt evenwel een einde. Ook aan het emotionele bestaan van Xerxes, dat in zijn bestaan vijftien maal moest verhuizen. „We krijgen ein delijk een eigen en nieuw huis", zei de Rotterdamse zakenman Piet Hoogen- boom, toen hij op 21 mei van het vori ge jaar de eerste paal de grond injoeg voor de bouw van een groots sportcom plex aan de Zerxesweg nummer 10. Sinds die dag is er aan het braaklig gende terrein nabij de Bovendijk het een en ander veranderd. Er is een sportcomplex verrezen, dat zijn weerga gezien de status van vierde-klasse ama teurvereniging, niet kent. Enkele dro ge cijfers geven aan over welk 'n riant terrein Xerxes vanaf vandaag kan be schikken. Het terrein is negen hectare groot en omvat een hoofdveld van 69 x 105 me ter, vier bijvelden van 64 x 100 meter, een halfverhard oefenveld van 50 x 60 meter, uitgebreide parkeermogelijkhe- den, een rijwiel- en bromfietsstalling. Voorts een clubgebouw, groot 415 vierkante meter, waarin een kantine met bestuurskamer, commissiekamer, keukens, buffetten en toiletten. Een was-kleedgebouw. groot 340 vierkante meter, aansluitend aan het clubgebouw en waarin tien kleedkamers zitten, vijf waslokalen, twee scheidsrechterka mers, een kamer voor trainer en ter reinknecht. Elk waslokaal bevat drie douches, evenals de kamers voor de scheidsrechters en trainer. Een volauto matische centrale gasverwarming zorgt voor verwarming en warm water. OSLO Winkelier T. M. Thor- valdsen uit Oslo is een koppig man, tenminste wat de Noorse voetbaltoto betreft. Zestien jaar lang heeft hij iedere week de toto op dezelfde wijze inge vuld zonder ooit een prijs te winnen. Nu Fortuna hem dan eindelijk heeft toegelachen, is hij 109.320 kronen rij ker (15.300 dollar). „Ik zal ze op de bank zetten en dan op dezelfde manier doorgaan. Mis schien win ik in 1985 weer", aldus Thorvaldsen. Met man en macht wordt het Stade de Colombes in Parijs in gereedheid gebracht voor de Europa Cup-wedstrijd Ajax - Benfica, die woensdagmiddag wordt gespeeld. INZELL De Nederlandse dames schaatsploeg, de laatste weken aan overwinningen gewend, heeft gisteren op de eerste dag van de internationa le wedstrijden te Inzeil, een nederlaag geleden op de 500 meter. Sigrid Sund by won de sprint voor Elly van den Brom, Ans Schut, Willie Burgmeyer, Stlen Kaiser en Carry Geyssen. Op de 1500 meter revancheerde Stien Kaiser zich. Met 2 minuten 23,3 secon den was zij viertiende seconde snelleer dan wereldrecordhoudsteir Ans Schut, die op de tweede plaats eindigde. Op het wat stroeve ijs won Keiichi Suzuki de 500 meter bij de heren vóór Keiler en Boerjes. Ard Schenk deelde de zesde plaats met Magne Thomas sen en Arnulf Sund. De belangrijke uitslagen zijn: 500 meter dames: 1. Sigrid Sundby (Noorw) 45,5 seconden; 2. Elly van den Brom 45,7; 3. Ans Schut 45.8; 4. Willie Burgmeyer 46,0; 5. Stien Kaiser 46,3; 6. Carry Geyssen 46,9; 7. Marie Andersen (Noorw) 47,3; 8. Rieneke Demming 48,4. 1500 meter dames: 1. Stien Kaiser 2 minuten 23,2 seconden; 2. Ans Schut 2.23.7; 3. Carry Geyssen 2.25,1; 4. Elly van den Brom 2.25,5; 5. Rieneke Dem ming 2.26,2; 6. Sigrid Sundby 2.26,5; 7. Willie Burgmeyer 2.27,9; 8. Marie An dersen 2.33,5. Heren 500 meter: 1. Suzuki (Jap) 39,8 sec.; 2. Keiler (W-Dld) 40,0; 3. Boerjes (Zwe) 40,1; 4. Groenvold (Nw) 40,4; 5. Holmgren (Zwe) 40,5; 6. Tho massen (Nw), Sund (Nw) en Schenk 40,7; 9. Maeda (Jap) en Braunecker (Oost) 40,8; 11. Claesson (Zwe) 40,9) 12. Hirate (Jap) 41,0; 13. Bjoerarrg (Nw) en Nottet 41,3; 15. Fornaess (Nw) 41,6; 20. Verkerk en Bols 41,9; 24. Verheyen 42,5; 27. Eriks 42,9. De toestand van het ijs werd, toen de 1000 meter uit de sprintersklasse werd gereden, niet beter. De zon zorg de voor een temperatuur van zestien graden en dat kwam de kwaliteit van het ijs uiteraard niet ten goede. Ivar Eriksen, die bijna drie weken geleden op het Inzeller ijs het wereldrecord op de 1000 meter op 1 min. 20,3 seconden bracht, kwam vrijdagmiddag niet ver der dan 1.22,8 en moest Ard Schenk (1.22,2) en Göran Claesson laten voor gaan. De uitslag van de 1000 meter is: 1. Schenk 1.22,2; 2. Claesson (Zw) 1.22,4; 3. Eriksen (Noorw) 1.22,8; 4. Thomassen (Noorw) 1.24,0; 5. For naess (Noorw) en Groenvold (Noorw) 1.24,5. bestuur een contract voor drie jaar ge kregen. Wel een bewijs, dat men het volste vertrouwen in zijn capaciteiten •telt. De heer Morsing zelf verheugt zich bijzonder over zjjn terugkeer naar Apel doorn. Formeel treedt hij op 1 juni a.s. in dienst, maar voordien zal hij zoveel als mogelijk naar Apeldoorn komen om zich tevoren te oriënteren en contacten te leggen. Geraamd was, dat de bouwkosten van het complex, zoals het er nu ligt, ruim twee miljoen zouden bedragen. Voor Xerxes was het totale bedrag veel minder. Van gemeentewege werd aan de zwervende club een bedrag toe gekend van vierhonderdduizend gulden. Een grote sportieve samenwerking zorgde voor de rest. Alles bij elkaar was het een reden voor voorzitter A. Quist om op te merken: „In de 65 jaar van ons bestaan hebben wij onze offers aan de Rotterdamse gemeenschap wel bracht. Vijftien maal hebben wij moe ten wijken voor stadsuitbreiding en we genaanleg. Nu, met dit complex, heb ben wij echt het gevoel voor lange tijd goed te zitten. Xerxes kan aan de toe komst denken". MüNCHEN Betty Stöve en Ada Bakker zijn vrijdag in München beiden doorgedrongen tot de kwartfinales van het damesenkelspel van het toernooi om de internationale tenniskampioen schappen van Beieren op overdekte banen. Betty Stöve won met 6-0. 6-1 van de Westduitse Barbel Wüstel en Ada Bakker versloeg de Westduitse Erika Prell met 6-1, 6-1. De Oostenrijker Pokotny zorgde op de openingsdag voor de gniots' rassing door de als eerste gcj Westduitser Christian Kuhnke met 6-1, 4-6, 6-1 uit te schakelen. KAAPSTAD De Zuidafrikaanse zwemster Karen Muir heeft vrijdag avond in Kaapstad het wereldrecord op de 440 yards wisselslag verbeterd en gebracht op 5 min. 20,2 sec. Het oude record stond sedert 21 augustus 1965 (Cardiff) met 5.25,1 op naam van de Amerikaanse Mary Ann Olcese. Tengevolge van een in oktober in Mexico-Stad genomen beslissing zul len vanaf begin april geen nieuwe wereldrecords op yards-afstanden meer worden geregistreerd. Het tij dens het congres van de internationale zwemfederatie (FINA) hieromtrent genomen besluit treedt pas zes maan den na afkondiging in werking. Kees Verkerk was ongenaakbaar op de 3000 meter. Hij was met zijn tijd van 4.17,7 drietiende seconde boven het wereldrecord van de Noor Dag Fornaess liefst 6,6 seconde sneller dan nummer twee, de Zweed Oerjan Sandler. Eddy Verheyen legde beslag op de derde plaats in 4.24,6. De uitslag van de 3000 meter is: 1. Kees Verkerk 4.17,7; 2. Oerjan Sand ler 4.24,3; 3. Eddy Vertieyen 4.24,6; 4. Per Willy Guttormsen (Nw) 4.26,8; 5. Jan Bols 4.27,7; 6. Peter Nottet 4.31,4; 9. Arie Eriks 4.33,3. EINDHOVEN Het PSV-stadion in Eindhoven zal van een nieuwe lichtin stallatie worden voorzien. Deze zal wor den uitgevoerd met jodide-ontladings lampen. Het verlichtingsniveau zal on- veer vier maal zo hoog worden als bij de hhuidige gloeilampinstallatie (500 lux). Hierdoor zal het mogelijk zijn vanuit dit stadion televisie-uitzendingen in kleur te verzorgen. MORA Een record aantal van 8.308 skilopers heeft zich laten inschrij ven voor de traditionele Vasaloop van Saelen naar Mora in Noord-Zweden, die zondag voor de 48e maal wordt gehou den. De lange-afstandsskiwedstrijd, die net zo populair is als onze elfstedentocht, voert 85 kilometer over bergen, bevro ren rivieren en meertjes en door dalen. Niet alleen Zweden, maar ook talloze buitenlanders hebben ingeschreven voor deze prestatieskiloop. Tenminste twee enzeventig skiërs zullen zondag voor de tiende maal aan de start verschijnen. Enkelen zelfs voor de dertigste keer. Maar de kroon spant toch ongetwijfeld grootvader Stig Boellig uit Ludvika, die voor de tweeëndertigste keer aan de monstertocht zal deelnemen. De oudste skiër is 68 jaar, de jongste 21. De man, op wiens schouders de or ganisatie van de Vasaloop grotendeels rust, Rune Andersson, heeft een ele gante oplossing gevonden voor het be antwoorden van de steeds weer terug kerende vragen betreffende bijzonder heden over de tocht van de vele jour nalisten uit alle windstreken. Zo kan men thans op een band beluisteren, dat er 800 kg vlees, 2000 kg aardappelen, 22.000 sinaasappelen, 2.000 liter melk, 10.000 liter citroensap, 3000 liter kof fie, 15.000 belegde broodjes en 11.000 liter van de specifiek Zweedse lekker nij de „zwarte bessensoep" voor de ruim 8.000 deelnemers klaar staat. Vijf artsen, vijftien zusters en dertig ziekenverzorgsters zullen klaar staan om zieken en gewonden te verzorgen. Ook de politie houdt een oogje in het zeil. Handerdvijfenzeventig politieman nen, een hefschroefvliegtuig, vijfender tig politie-auto's en negentien motor agenten zullen het verkeer, dat de tien duizenden toeschouwers zeker in de war sturen, in goede banen trachten te leiden. LOENEN De motorclub Loenen is uit de impasse. Door grote zandaf- gravlngen werd het circuit „De Zil- ven" deze zomer te gevaarlijk om motorcrosses te organiseren en als zo danig dan ook afgekeurd door de sportcommissie van de KNMV. Naar stig werd gezocht naar een nieuw cir cuit. Van de gemeentelijke autoritei ten had men alle medewerking en aanvankelijk was aan de rand van de Loenermark een terrein gevonden. Door sommige gemeentelijke dien sten werden nogal bezwaren geopperd en werden er zoveel beperkingen op gelegd, dat het bestuur weinig ver trouwen had op een welslagen met dit circuit. Opnieuw werden pogingen in het werk gesteld een ander terrein te vinden. Van particuliere zijde, de heer J. H. M. van de Krol, houthandelaar te Apeldoorn, kreeg men een prachtig bosterrein aangeboden aan de Vrijen- bergweg vlakbij de hoofdweg Beek bergen - Loenen. Loenen heeft in de Nederlandse mo torwereld een goede klank en dat is te danken aan de grote activiteiten, die het bestuur steeds ontplooit. Toen die motorclub Loenen in 1961 werd opge richt, organiseerde zij in samenwer king met de motorclub Arnhem op 8 november van dat jaar de eerste mo- tocross voor de 50 cc-ers onder auspi ciën van de KNMV. Het was meteen een strijd om het kampioenschap van Nederland en Staal uit Hoenderloo ver overde de titel. Nadien heeft men in Loenen zelf standig motocrosses verzorgd. Na het circuit Groenendaal kreeg men het circuit De Zilven. Een circuit, dat bij de renners bijzonder in trek was om zijn unieke opbouw. Alle facetten van een crosaUarrein waren i», J?et, circuit vertegenwoordigd. Ook de KNMV had veel waardering voor dit terrein, dat dan ook enkele jaren geleden werd aangewezen als trainingscircuit. Maar men kan ervan overtuigd zijn, dat ook het nieuwe circuit waardering zal on dervinden in de motorwereld. Niet al leen is het bijzonder gunstig gelegen bushaltes zijn vlak voor de ingang en een grote parkeerplaats voor de bezoekers is nog geen 200 meter van het terrein verwijderd maar ook is het even afwisselend als het zandgat in „Zilven". Het bestuur en enkele le den hebben de laatste drie weken met veel ijver een circuit in gereedheid gebracht van ongeveer 1600 meter lengte met bospaden, klimmen en af dalingen en een moeilijk te nemen zandterrein. Zondag 9 maart wordt het officieel in gebruik genomen met een internationale cross, waar behalve de 250 cc junioren en 500 cc senioren ook de 50 cc junioren aan de start zullen verschijnen. Het motocross-seizoen wordt morgen geopend met de grote Nederland-België-wedstrijd in Gemert en zondag 16 maart speelt zich de Cross der Azen af in St. Anthonis. Het is dus te begrijpen, dat de renners veel belangstelling hebben voor de cross in Loenen, omdat zij voor in het seizoen graag hun materiaal en hun kunnen willen toetsen aan de praktijk. Voor het publiek kan dit alleen maar de aantrekkelijkheid verhogen. DEN HAAG De nationale kam pioene kunstrijden, Anneke Heydt, zal haar titel niet kunnen verdedigen. Zij is ziek en zal verstek moeten laten gaan bij de wedstrijden om de Neder landse kampioenschappen, die maandag en dinsdag in Den Bosch worden ge- bouden. 1 ih nu* r» n-fniip -'.I-I ri''I'IIITIIIMI DEN HAAG De cijfers voor spo, toto 28 luiden: aantal deelnemers 762.265; bruto inleg: 1.735.805,80 gld.; prijzenbedrag: 736.113 gld.; eerste prijs: 220,833,90 gld., 402 meldingen ca. 550 gld.; tweede prijs: 147.222,60 gld., 5.877 meldingen ca 25 gld.; derde prija: 220.833,90 gld„ 41.567 meldingen ca I gld.; extra prijs 147.222,60 gld., 3.108 mel dingen ca 47 gld. HILVERSUM. In het NTS-Sport- programma, dat zondag van 19.30 tot 20.30 uur op Nederland I wordt uitge zonden, wordt wijzigingen voorbe houden aandacht besteed aan: de voetbalwedstrijden SpartaF.C. Twente en NACFeijenoord; de internationale schaatswedstrijden in Inzeil; de moto-cross NederlandBelgië in Gemert; de nationale indoor-atletiek kam pioenschappen in Amsterdam; de basketball wedstrijd Flamingo's—» Blue Stars in Haarlem de Nederlandse biljartkampioen schappen ereklasse kader 47/1 hl Noord wijk; de nationale judokampioenschappen alle categorieën in Helmond; de volleybalwedstrijd Valbovol (Woerden)Maxmare Latere (Italië), die in het kader van de tweede ron de van de Europa Cup voor dame* wordt gespeeld; de zaalhandbalwedstrijden Neder landWest-Duitsland (dames) en NederlandOostenrijk (heren) ln Voorburg. In het NRU-programma Langs de Lijn (14.30—-17.00 uur via Hilversum II en 18,10—-18.30 uur via Hilversum I) zal verslag worden gedaan van de internationale schaatswedstrijden in Inzeil; de voetbalwedstrijden SpartaF.C. Twente, NACFeijenoord en DOS— Volenda/m; de nationale j udoleampioensch appen alle categorieën in Helmond; de nationale indoor-atletiekkam- pioenschappen in Amsterdam; de moto-cross NederlandBelgië in Gemert; de Nederlandse biljartkampioen schappen ereklasse kader 47/1 in Noord wijk; en tenslotte berichten over hockey, korfbal, turnen, badminton en de paardencourses in Hilversum. ROTTERDAM De kunstvaarde* Cascade (400 ton) is bij de werf Figee in Vlaardingen verbouwd voor de sport visserij buitengaats. Per dagreis kunnen 45 sportvissers met de cascade de Noordzee op. De afvaarten zullen plaat» vinden vanuit de Wilhelminahaven in Vlaardingen. tBnirr KAAP KENNEDY David R. Scott zal tijdens de ruinitevlucht van de Apollo-9 een verantwoordelijkheid dragen, die niemand hem zal benijden. Hij wordt de eenzame waker over de veiligheid van zijn twee kameraden wan neer deze de maan-modul (LEM) beproeven. De 36-jarige It.-kol. bij de luchtmacht blijft achter in de commandor-niodul (CSM), terwijl de luchtmachtkolonel James A. McDivitt en burgerastronaut Russell L. Schweickart aan boord gaan in de ruimte van de LEM en zich 160 kilometer verwijderen van het moederschip om een ontmoetingsmanoeuvre uit te voeren. Zou de LEM niet goed functioneren, dan hangen de levens van McDevitt en Schweickart af van de beslissing die Scott neemt en van de wijze, waarop hij een ingewikkelde redding uitvoert. „Als wij gescheiden zijn", zei McDe vitt over de solo-vlucht van de LEM, „heeft Dave heel wat meer verantwoor delijkheid dan waarschijnlijk ooit iemand heeft gehad.... Hij moet in staat zijn elke kritieke situatie, die in zijn ruimteschip kan ontstaan, te beoorde len en het risico van zijn eigen leven, in zijn pogingen om ons te redden af wegen tegen het zekere verlies van on ze levens... Hij wordt in een positie ge plaatst, die heel wat mensen hem be slist niet zullen benijden". Scott is de piloot van de CSM in de Apollo-9, de rulmtevlucht van 10 da gen rond de aarde. Deze vlucht is een GENEVE lie Europese Omroep Unie (European Broadcasting Union - EBU) heeft verklaard, dat de verkoop van de televisierechten voor de wereld kampioenschappen 1970 in Mexico door Telesiatema aan British World Wide Sports Inc. rechtens geheel ongeldig is. World Wide Sports, een filiaal van een Britse commerciële televisie-maa'l- schappij, had heweerd, dat de trans actie betekende, dat de commerciële ITV (Independent Television) de wed strijden exclusief in Engeland zou uit zenden met uitsluiting van de BBC De EBU deelde mee. dat zij enige tijd met de FIFA onderhandeld heeft over de rechten. Bij de slotonderhande- lingen in Zürich op 5 dec. 1968. die werden bijgewoond door de heer Az- carraga, vice-president van Telesiste- ma Mexico, welke geassocieerd lid is van de EBU was een overeenkomst tussen FIFA en Telesistema betreffen de de wereldrechten in zich' A'< rens hierover haar opvatting te ge\ er wilde de EBU weten, of bij ae i in de wereldrechten Telesistema de Europese rechten aan de EBU zou toekennen voor haar Europese leden. En op wel ke voorwaarden. Officiële overeenstemming werd toen bereikt tussen de EBU en Telesistema over de Europese rechten, over leve ring aan de EBU in Mexico van het beeldsignaal van Telesistema en over de hoeveelheid reclame op de terreinen, die tijdens de wereldkampioenschaps wedstrijden op de tv-schermente zien zullen zijn. De EBU heeft dienovereenkomstig de FIFA meegedeeld, dat zij, gezien de officiële overeenkomst, verder geen be zwaar had tegen aankoop van de we reldrechten door Telesistema en ver volgens werd op deze voorwaarden en deze basis een overeenkomst tussen de FIFA en Telesistema getekend. „Maar", aldus het communiqué, „in strijd met haar overeenkomst met de EE't verkocht Telesistema de Europe se rechten aan de Britse maatschappij, W .-ld Wide Sporn- Tnc Deze verkoon is rechtens geh^l ongeldig, aangezien toen dit gebeurde üe Europese rechten door Telesistema reeds aan de EBU waren toegekend. De EBU is*niet van plan in deze zaak werkeloos te blijven en zal alle noodzakelijke stappen doen, om ervoor te zorgen, dat de in goed vertrouwen gesloten overeenkomst worden nageleefd". De exclusiviteit die World Wide Sports beweerde te hebben veroverd, veroor zaakte grote beroering in Engeland, waar de BBC en de ITV zich in dode lijke concurrentie bevinden over inter nationale sportwedstrijden. ITV heeft beweerd, dat het nu de wedstrijden ex clusief in Engeland kan uitzenden. De BBC antwoordde dat zij, daar zij lid is van de EBU, in elk geval auto matisch de uitzendingen uit Mexico krijgt. ITV heeft getracht de vrees van Europese landen, dat zij geen recht streekse beelden uit Mexico zullen ont vangen, weg te nemen en verklaard be reid te zijn om de wedstriiden naar al le EBU-leden, met uitzondering van de BBC, te laten gaan. World Wide Sport zou 650.000 pond voor de Europese tv-rechten betalen. belangrijke stap in de voorbereiding voor de maanlanding, omdat voor de eerste keer de LEM beproefd wordt. De taak van Scott wordt de minst spectaculaire van het trio in de Apollo- 9. Hij gaat niet in de ruimte wandelen, zoals Schweickart, en evenmin begeeft hij zich in de LEM, als deze aan de CSM is gekoppeld, zoals Schweickart en McDevitt, maar het succes van de vlucht hangt in grote mate van Scott af. Zijn eerste grote opdracht nadat de Apollo-9 is gelanceerd, is het comman doschip los te maken van de S4b, de derde trap van de stuwraket. Hij vliegt dan een meter of zo weg, draait de CSM om en keert, met de neus voor op, terug naar de derde trap. Aan het einde daarvan is de LEM genesteld. Hij moet goed mikken en CSM en LEM aan elkaar koppelen. Daarna verwijdert hij zich weer van de S-4b en neemt de LEM mee, die nu vast zit aan de neus van de kegelvor mige CSM. Dit moet precies gebeuren, anders zijn andere experimenten niet moge lijk. Dan 40 uur na de start, wordt Scott de „portier" voor McDevitt en Schweic kart. Hij moet allerlei handelingen ver richten, om de tunnel naar de LEM t» openen. Hoewel de twee nog aan elkaar vastzitten, zijn zij dan eigenlijk opnieuw twee aparte vaartuigen geworden. In de daarop volgende drie dagen van de vlucht zal Scott nog zesmaal dit zware werk moeten verrichten. Vlak voor de vyfde dag van de Apol lo-9 begint begeven McDevitt en Schweickart zich voor de vijfde keer van het moederschip door de tunnel heen naar de LEM. Zij geven de LEM energie, en is alles in orde dan krijgt Scott een teken, dat hij het moeder schip los kan maken en ongeveer tien meter van de LEM kan verwijderen. Het is thans de eerste keer, dat de LEM op zich zelf vliegt. Deze eerste solo is een ruwe naboot sing van de taak, waarvoor de LEM gemaakt is twee mannen uit het moederschip dat rond de maan cirkelt naar het maanoppervlak te brengen. Maar in de Apollo-9 zal LEM niet vlie gen in een omgeving waarvoor hij be stemd is. Het lichte vaartuig is ge bouwd voor een baan rond de maan en niet rond de aarde en het is niet zoda nig uitgerust, dat het een terugkeer in de dampkring van de aarde kan over leven. Komt de LEM tijdens zijn baan om de aarde in moeilijkheden, dan moet hij naar het moederschip terug keren of anders komen de twee man nen om. 4 De astronauten (v.l.n.r.) Russell Schuckart, Jim McDivitt (comman dant) en Dave Scott tonen eer model in Apollo-9, welke op het .maand-ouderstel" rust. Na de lancering op 28 februari, zal Schweickart I extra activiteiten als ruimtewandelaar moeten ontwikkelen.

De Vallei | 1969 | | pagina 7