mi i w* fc:'ïï ft/1 ZATERDAG 1 MAART 1969 I M i *t EERST DE ZALM, dan de kinderen Beker» voor óm Fnanvm «giMp*. Eén van de deelnemers uit Tsjecho- Slowakije aan het wereldkampioen schap. Een Nederlandse deelnemer en een Roemeense collega tijdens de wereldkampioenschappen. Dit is het land van de sportvissers: Ierland, loyaal en innemend, waar het kan gebeuren at de bouw ran een stuwdam voor de bouw van .•en elektrische centrale door de overheid wordt afgestemd omdat een zalmenbeek dan komt droog te liggen ite verwachtingen mogen koesteren. Dent keer werd het vijftiende wereldkampioen schap gehouden in de Blac' Ier River bij het Ierse stadje Fermoy. .n de 21 MJ de internationale organisatie CIPS aange sloten landen (met samen 38 miljoen sportvissers) namen dertien landen aan het grote kampioenschap deel: Oostenrijk. België, Tsj echo-Slowakije, Engeland. Frankrijk, Duitsland, Nederland (met W. Hermans (Tegelen); W. N. van Deur (Roermond); W. C. Holtman (Tegelen); C. M. den Otter (St. Michelsgestel); P. E. Devei (Steyn) en H. Barendrecht (Voor burg), Hongarije, Italië, Luxemburg, Roe menië, Zwitserland en Ierland. Zo'n wereldkampioenschap is geen sine cure. Uit elk deelnemend land wordt een handvol, streng geselecteerde hengelaars afgevaardigd, van wie ieder op de dag der kampioenschappen in een „blok" langs het water wordt ingedeeld. Er wordt gevist op stuks en op gewicht, waarbij punten worden gegeven, maar dan wel zó dat het vaak nog zelfs tijdens de wedstrijd moeilijk is te beoordelen of het vissen op stuks voordeli ger is dan het vissen op gewicht. Het is een heel gebeuren, zo'n wereldkam pioenschap. Tegelijkertijd is er dan in Ier land een internationaal congres van sport vissers, waar de meest uiteenlopende zaken worden besproken en ook over de reglemen ten wordt gediscussieerd. Inmiddels zijn de deelnemers al in de con centratie gegaan voor de wedstrijd, terwijl anderen voor hen met de meest ingenieuze middelen de waterstanden, temperaturen, vochtigheidsgraden, e.d. hebben gemeten. Het kan dan zijn, dat plotseling de inzich ten ten aanzien van t gebruik van *n bepaald aas radicaal gewijzigd moeten worden en dat ook snoerkwaliteit, kleur en dikte in eens een veel grotere rol gaan spelen. Men zegt dat de nacht voor de grote wedstrijd geen sportvisser aan deze Olympiade een oog dicht doet... "LYankrijk werd dit jaar als equipe we reldkampioen. Dat zat er dik in. Hoe wel de Fransen zich uitsluitend op de aan tallen hadden geconcentreerd en met hon derden visjes die vaak niet groter waren dan de nagel van een duim bij de jury kwamen en de Duitsers toch nog een flink aantal bovenmaatse witvis verschalkten, ging het grootste aantal punten naar Frank rijk. Andere landen die dezelfde methode als de Fransen toepasten, kregen geen voet aan de grond en later zei men dat t 'm in het aas zat De miniscule regenwormpjes (vers de vas) die de teams hadden meegenomen en die enkele dagen in een koelkast waren be waard. konden het kennelijk naar kwaliteit niet opnemen tegen de Franse vers de vas. die 's morgens vroeg nog uit Parijs waren overgevlogen naar Dublin De Nederlanders eindigden op een eervolle achtste plaats, de Ieren helemaal achter aan... maar och, wat doet de rangschikking er toe. Natuurlijk willen ook sportvissers zich graag met elkaar meten, maar een massale wedkamp om de vijf meter een mannetje aan de kant is eigenlijk niet dèt wat de jager op vis nu als het ideaal ziet En dan vooral niet in Ierland, waar de sportvisser waarschijnlijk wat meer in dividualistisch is ingesteld. Hij trekt langs de wateren in dit land van een onvergelijk bare rust en schoonheid. Hij observeert meer dan hij werkelijk met snoer en haak bezig is. Hij jaagt, ziet het dier en laat zijn vliegje over het water gaan. Het vliegje dat morgens om elf uur per se rood met gele stipjes moet hebben en misschien een uur later geen enkele kans meer biedt in een heel jaar. Want een uur later grijpt de zalm of forel op zwart-grijs gespikkeld... Ierland maakt althans tracht te ma ken van een sportvisser een wijsgerig man, die zich in een grandioze natuur, woest en bijster, onder wilde wolkenjacht, wil vereenzelvigen met die natuur, die de letterlijke betekenis van het woord recre atie wil beleven en de tijd de tijd laat. Dan kom je, zeggen de Ieren, de zalm tegen en hij zal je zegenen met iets heel moois Fanfares door de straten voor de hen- gelsportkampioenen. Dit is de grootste glorie die een sportvisser kan beleven. Niet de vangst van een haai van honderd pond of een nog zwaardere rog uit zee, maar een flinke zalm uit een van de duizenden kolkende stromen van Ierland. 'T'oen wij op een och- 1 tend in een klein Iers pubje een glaasje dronken, viel het op, dat er zoveel kinderen op een gewone door- de-weekse dag op straat liepen. We vroe gen de eigenares van het cafeetje of er mis schien een vrije dag was. Nee, nee, de school is vandaag wel gesloten, maar dat komt, doordat het water in het meer vannacht is gaan stijgen. Dat betekent dat er een goe de kans is dat de zalm komt en als in Ier land de zalm naar boven komt, dat wil zeg gen: uit zee óp naar het zoete water, dan neemt de sportvisser zijn kans waar. De meester was er zo een welaan, dan gaat de school een dagje dicht. Tot over zijn knieën in het water, stond de meester in zijn lieslaarzen behendig zijn kunstvliegjes over het wilde water te zwie pen, op hoop van een zalm de grootste vechter onder de vissen, de slimste en met een de fijnste vis die je, waér ook ter we reld, kan verschalken. Niet iedere dag is een goede zalmdag. zei de schoolmeester ons en omdat elke dag wel een schooldag kan zijn, gaat de zalm vóór. 'at een land dat Ierland éérst de zalm. dan de kinderen. Een land waar de eend bij de wet gerekend wordt tot de ver keersdeelnemers (hij moet immers van land naar water en andersom?). Een land waar in bijna elk cafeetje wel een sportvissers spreuk te lezen valt. Telkens weer andere wijze woorden met oeroude gedachten, die alleen ontsproten kunnen zijn aan het brein van mensen die de tijd hebben om te mijmeren, te denken en te filosoferen. In de jacht op de koudbloedige slimmeri ken ligt in Ierland voor de echte jagersman de hoop op de allergrootste glorie: de vangst van de smakelijke, oranje-rose ge kleurde zalm. Het mag er eentje zijn van een paar pond en toch.... vissersmannen overal ter wereld zijr gelijk. Boven de schouw van een oude Ierse herberg lazen wij: „I pray that God will send me A fish so big that even I When talking of it afterwards May have no need to lie fn alle hotels van Ier land, waar sportvissers tot de vaste gasten beho ren, is in de bijkeuken, el ke dag weer, het tableau te zien van de jacht. Daar liggen dan op een rijtje de vangsten van de gas ten, gemerkt met de naam van de „catcher" en zijn wens wat er met de vis zal gebeuren. De meeste forellen worden de sportvisser de volgende dag geserveerd bij het diner. De zalmen gaan de weg van alleen het aller fijnste vlees: de roker. Wie m Ierland een zalm vangt laat hem roken en neemt zijn buit als een kostelijke en kostbare „plank" mee naar huis. In zo'n bijkeuken worden onder de gas ten van het hotel de eerste ervaringen uit gewisseld. Hoe lang de zalm wel vocht, wat de snoerdikte was en hoe hij tenslotte, na vele malen op de drempel van de vrijheid gelegen te hebben, op de wal kwam. Daar in de bijkeuken zagen wij een oude kolonel, ijzervreter uit de eerste wereld oorlog, zijn drie zalmen verheerlijken, als waren het zijn kleinkinderen in de wieg. Zijn vangst was zo uniek dat naar de oude dichtregel zelfs hij tegen niemand behoèfde te liegen. Een van zijn zalmen, de grootste, zou de ereplaats krijgen in de jachtkamer van zijn huis in Londen. Naar goed gebruik krijgt de zalm de vlieg waarmee het dier gevangen werd, in de lip en de vitrine wordt gecalligrafeerd met de naam van het viswater, dag en uur van de vangst, de naam van de vanger en zijn begeleider, een van die vele fameuze ghilly's, waarmee men in Ierland ter visvangst gaat. ee naar Parijs gin gen ook de zal men van George Popot; op het vliegtuig naar Wenen de zalmen van de Oostenrijkse vlieg - visser Kurt Moser en voor Schiphol zat ten slotte ook voor ons een tienponder in de baga ge. Maar helaas, (het moet gezegd worden dié zalm kwam rechtstreeks uit een deli- catessezaak in Dublin. We hebben de zalm menigmaal gevoeld, terwijl hij onze worm aan de grote zalmhaak aan een vnaak- proef onderwierp. Maar nee, we hebben de strijd met de zalm verloren. Een strijd tegen het onge duld was het Elke keer als de zalm de worm te pakken had (met korte tussenpo zen de korte rukjes aan het nylon op de top van de vinger) en wij de onweerstaan bare neiging hadden toe te slaan, maan de de ghilly: „Take it easy... give him line..." en toch, telkens weer, waren we te vroeg. Zo vurig als de zalm op de vlieg springt, zo geduldig, bij het indolente af, is zijn proeven aan de worm. Als we beet had den, zei de ghilly zonder ophouden: „Geef hem lijn... geef hem lijn... doe niets, hele maal niets... steek desnoods een sigaret op en als je de peuk weggooit, voel dan nog eens..." Dat ls de strijd die een sportvisser uit dit vlakke polderland te voeren heeft in de wilde wateren van Ierland. Strijd tegen het ongeloof in de ghilly, die al honderden zal men ving en die precies weet hoe de zalm millimeter voor millimeter worm „besab- beld" terug geeft en opnieuw neemt en zo minutenlang bezig kan zijn tot hij de hap in de haak tenslotte waagt „Sorry sir...", was het enige waarmee de ghilly ons na afloop van de jacht kon troosten. „Uw volgende keer in Ierland' Elke reis naar Ierland is voor de sport visser een kans op een zalm, maar ook niet méér dan een kans. Wie in dit geluk zalige hengelaarsparadijs langs de stro men trekt, moet eerst wijs worden, wijs als de Ieren zelf met hun fijne gedachten over tijd en rust. Wie ook maar een ietsje van het jachtige leven meeneemt naar dit eiland van de tijd, vangt nimmer een zalm en zal, zoals wij, „the biggest fighter in the world" alleen gerookt uit een winkel kunnen meenemen en dan voor flink geld... jVog even hebben wij uit een winkel in Ierland het jaarlijks spektakel der sportvissers gezien, name lijk het wereldkampioen schap zoetwatervissen met vaste hengel. Dat is inderdaad een spektakel - interessant en gezellig al zal men in zo'n hengel aars-cup-fin al ten aanzien van de vangsten nooit de hoog- Le professeur de pêche, George Popot, raadsman voor tienduizenden kiene hengelaars in Frankrijk, door zijn arti kelen tn de vakbladen. Niet alleen zijn bijzondere hengelaarstechniek imponeert, het is vooral zijn kennis van bodem en water en zijn feeling door te dringen in de men zou haast zeggen: psyche ran de vis Deze, met insignes uit vele hengel- sportlanden getooide Oostenrijker, Kurt Moser, is de pendant van Popot in die gebieden van Midden-Europa waar bij voorkeur de forel en de zalm met de vlieg worden verschalkt. Wamen met enkele sportvissers uit Duitsland. Oostenrijk, Ierland en Ne derland zijn we met deze Popot door Ierland getrokken, langs woeste beken, snel stromende rivieren, grote en kleine meren, om tenslotte in de befaamde zeegolfstromen van dit oceaaneiland op „grofwildjacht" te gaan de haaien en roggen. Overal hebben we het even geprobeerd met de spinners (de vlieghengel-specialisten met de vlieg uiteraard), met de worm en op zee met makrelen aan de haak. De Ieren in ons gezelschap hebben zich eigenlijk aan deze bliksemtrip van sportvis sers geërgerd. „When God made time, He made a lot of it", zegt men in Ierland en dat geldt speciaal voor de jacht op vis. Niets is in Ierland „eventjes". Zo dachten de Ierse forellen, de brown trouts en de sea trouts er kennelijk ook over, evenals de beroemde zalm. Zij lieten zich pas dan verschalken als de concentratie van de sport visser een hoogtepunt bereikte en dat is vaak een kwestie van tijd. Aan iedere vangst moet een „warming-up" vooraf gaan, een tijdje van bezinning en dan pas kan de concentratie plaats vinden. Ja, zo vist men in Ierland. Daar is en zo behoort het ook te zijn de sport- visserij te vergelijken met te onzent het weidelijk jachtbedrijf waarbij het er op aan komt het dier te kennen, het op te zoeken, het „aan te spreken" en het de kans te geven. „Dont change a win ning team" mag een vuistregel zijn voor de managers van een suc cesvol voetbalelftal in de sportvisserij gaat 't niet op. Dat zegt ten minste George Popot, die onder de miljoenen sportvissers in Frank rijk even bekend is als de grote modekoningen der haute couture. „Change the winning bait" verander van aas, ook al heb je gedurig beet, is het principe van dit Franse hengelfenomeen, dat nota bene een Frans record vestigde op een Ierse rivier (de Blackriver, op één dag 143 kilogram witvis). Zijn uitgangspunt is dat niets in de hengelsport absoluut is. Wat 's morgens om negen uur een voortreffelijk plaatsje kan zijn en een eminent aasje, is een uur later niets meer. George Popot zal ook nooit zeggen: de vis bijt niet, maar altijd vragen: waarom bijten ze niet? „Het geldt voor iedere vis, dat je zijn eetlust moet opwekken, dat je hem zelfs tot eetlust moet dwingen, tarten. En dat lukt nooit met een „winning bait". Op een gegeven ogenblik laat de vis het aas, waar mee de visserman zo'n geweldig succes denkt te hebben, schieten", aldus Popot. Er zijn er misschien die zeggen: Popot kan ons nog meer vertellen, maar een feit is, dat zijn artikelen die hij voor de vak bladen in Frankrijk schrijft over duizend en-één belevenissen van een sportvisser, met een graagte, als waren het de uitslagen van de renbaan Longchamps, worden gelezen. W/ij ontmoetten deze klei- ne corpulente Frans man - niettemin in woord en daad rap als kwik - onlangs in het paradijs der sportvissers: Ierland. Een speciaal comité van Ierse sport broeders had hem bij zijn aankomst uit Parijs welkom geheten. Ja, Popot betékent wat in de sportwereld. Hij is het „Cruyfje" in het wereldje van de jagers onder water. Wat Popot over vis sen zegt, is bijna evangelie en als hij zijn spinners over het water laat flitsen uit de pols, de elleboog of de schouder, al naar gelang Popot zijn doel kiest kijkt ieder een even op óm dèt te zien. Sportvissers die hem goed kennen, in Frankrijk zowel als daarbuiten, zeggen dat George Popot al méér van de sportvisserij is vergeten, dan anderen samen ooit te we ten zullen komen. Hij zou full-prof kunnen zijn in deze sport, als er tj^minste een boterham in te verdienen viel. Maar omdat de sportvisserij, zelf» In het land der grote pikeurs, Frank- ..jK, nog steeds meer geld kost dan op brengt, is Popot particulier chauffeur van een Franse groot-industrieel. En „omdat mijn baas zelf gek is van vissen, gunt hij mij m'n pleziertje ook", vertelde George Po pot ons glimlachend. Dit jaar was hij weer in Ierland, gaat binnenkort naar Zweden, Finland en Brits Columbia. Vorig jaar viste hij in Canada en mogelijk vindt hij nog een gaatje voor Holland, waar een groep sportvissers be nieuwd is van hem iets te horen over zijn grote specialiteit de vangst van snoek baars.

De Vallei | 1969 | | pagina 9