CüR I N/1 Jeugd krijgt op televisie Kapitein Zeppos terug Vier finalisten in vioolconcours Brandweeropleiding Schaarsbergen op tv Woord voor Woord kreeg eerste prijs Juridisch studenten in „Wet-strijd" Gelders programma van de R.O.N.O. Kleurenfilm van George Best „De Boekenweek" op NCRV-radio - en TELEVISIEPROGRAMMA'S Smidje Verholen en de knap-mutator Wisselmarkt Nefo: 1968 niet onbevredigend PILOOT STORM TEKKO TAKS VANAVOND TELEVISIE Prins Charles maakte een goede beurt MORGEN TELEVISIE T.V. LANGENBERG MORGEN Hoger dividend RIVA Meer zorg voor woonwagen bewoners noodzakelijk Pagina 2 MAANDAG 3 MAART 1969 I OKK A WOLF CATZ KKN VXIJCIiTVÏSK H V V1. „U spreekt met Betty O'Connor. Ik kom uit Ulster en zoek een goede baan in Londen, als hulp in de huis houding, intern". Opeens flitste het door haar hoofd. Waarom niet als secretaresse? Nee, daarvoor vroegen ze te veel getuigschriften. En die be zat ze niet als Betty O'Connor. Huis vrouwen gingen meer op hun indruk af. „Hebt u goede referenties?" „In Ulster wel", zei ze. „Maar ik wilde hier meteen aan de slag". „Kunt u iemand in Londen noemen die u kent?" Zonder lef kom ik er niet, dacht ze. „Jazeker, mr. Thomson van het ad vocatenkantoor Thomson en Lester". De andere kant kirde dat ze vooral gauw langs moest komen. Er was vast wel een goede betrekking voor haar te vinden. „Over een uurtje ziet u me", zei Carina. „Vraagt u dan naar mrs. Phoster". „Graag, mevrouw". De man die buiten de cel had staan wachten, snauwde tegen haar dat zij de schuld was als hij te laat kwam. Waarvoor, hoorde ze niet meer, want toen had hij de celdeur al achter zich dicht gedaan. Het was koud. Er stond een straffe wind buiten. Carina voelde zich niet zo lekker. Zou ze wat koortsig zijn van het koude vij verwater van gisteren? Of zou het zo aanvoelen, omdat ze erg moe was? De oude kelner kwam op haar toe. „Waarom neemt u geen bad en knapt u zich wat op, voordat u naar dat be middelingsbureau gaat. Vlak bij het station kunt u terecht daarvoor". Ze bedankte hem. De fooi wilde hij niet aannemen. Het hete bad hielp niet. Ze werd er eerder rilleriger van. Wel zag ze er verzorgder uit, toen ze klaar was, vond ze. Niet zo verpie terd van de reis. Het bureau op Mayfair was Victo riaans ingericht met zware meube len. Carina voelde er zich niet op haar gemak. Mrs. Phoster zei dat het enig (met een lange uithaal) was haar, Betty OConner te ontmoeten. Ze was een frêle, grijze, nog jonge vrouw. Telefonisch had ze al contact opgenomen, vertelde ze, met lord en lady Hyde Wronson, die een eer steklas hulp in de huishouding zoch ten. Ze kon direct aangenomen wor den met een dergelijke aanbeveling als die van mr. Thomson. Lady Hy de Wronson was, zoals zij natuurlijk ook wist, een bekende sociëty figuur, haar man trouwens eveneens, en zij, Betty, zou er veel interessante men sen zien. Betty schudde haar hoofd. „Nee, mevrouw", zei ze fier. „Dat is niet wat ik zoek. Ik houd niet van opzit ten en pootjes geven in zo'n omge ving. Je moet doen wat het hoofd van de huishouding zegt, wat lady Hyde Wronson wil, dat waarin de butler geen zin heeft, wat lord Hyde Wron son plotseling in zijn hoofd opkomt en ten slotte moet je met de gouver nante van de kinderen kibbelen in het Frans. Nee, dank u". „Kent u de familie?" vroeg mrs. Phoster verwonderd. (Hoe ze dit zo gauw verzonnen had, was haarzelf een raadsel. Ze kon immers moeilijk de waarheid zeggen, nl. dat ze doods benauwd was dat ze bij bekenden van mr. Thomson terecht zou komen, die ze zomaar ongevraagd en onge zien als aanbeveling gebruikt had. En daar leken de uitlatingen van mrs. Phoster beslist op). „Nee, zeker ken ik ze niet", zei ze, „maar ik zoek een familie, waar ik de enige hulp ben, aardige jonge men sen bijvoorbeeld, met een baby of een of twee grotere kinderen. En niet zo'n bewerkelijk huis, een eigen ka mer en een prettige sfeer. Ik wil tijd hebben om de stad te zien. Het loon is niet zo belangrijk". Mrs. Phoster knikte nadenkend. „U heeft toch geen bezwaar tegen adel?" vroeg ze toen aarzelend. „In het geheel niet, mevrouw. Ik bedoel alleen geen sociëty figuren. Rustige geregelde mensen, prevereer ik". Betty vertelde er niet bij dat het voor haarzelf noodzakelijk was een ondergeschikt leven te leiden in een onopvallende omgeving. Mrs. Phoster stond op en ging zoe ken in een lade met een kaart systeem. Betty onderdrukte met moeite een geeuw. Daarna rilde ze. Jasses, daar had je dat koortsige ge voel weer. Mrs. Phoster keerde zich om met een kaart in de hand. „Hier heb ik een leraarsgezin in Hampstead. Ze wonen mooi in een verbouwd dorpshuis. Er is één kind van twee jaar en een tweede op komst. Salaris in overleg. Ik zal op bellen". Even later zei ze: „U bent van har te welkom. Kunt u meteen gaan?" „Ja, als u me zegt met welke bus of zo". Mrs. Phoster legde Betty de weg omstandig uit en begeleidde haar naar de monumentale voordeur. „U doet me denken aan iemand die ik eerder gezien heb, miss O'Connor. Bent u allang in Londen? Heb ik u misschien ergens ontmoet?" „Het lijkt me niet goed mogelijk, mevrouw. Ik kom van mijn neef in Lancaster, waar ik een weekje heb gelogeerd". Mrs. Phoster nam haar in de deur opening, in het volle daglicht, nog eens goed van het hoofd tot de voe ten op. Ik begin aardig getraind te raken dacht Betty, terwijl ze haar recht in het gezicht keek en haar hand uitstak ten afscheid. Alleen dat koortsige ge voel dat af en toe over haar rug kroop, hinderde haar zo. Mrs. Phoster her kende haar toch niet met vlechten en het hoedje van de vrouw van de dikke. In een reflexbeweging greep ze ernaar, terwijl ze besefte dat het beter zou zijn dat ze nu een ander hoedje kocht. Na de moordaanslag op de dikke zou zijn vrouw natuur lijk gevraagd worden wat ze miste uit het zomerhuis. En de ruitjes van dit hoedje waren wel bescheiden, maar ja... „U draagt zo'n aardig geruit hoed je. Hebt u dat gekocht in Lancaster?" vroeg mrs. Phoster, alsof ze Carina's gedachten kon horen. „Nee, ik heb het al jaren", zei ze vlug. „Mag ik gaan. Ik heb om één uur een lunchafspraak met een vriend. En heen en weer Hampstead duurt even". „Aha, is dat de reden dat u in Lon den wilt werken. Nu begrijp ik het". Mrs. Phoster was kennelijk haar arg waan kwijt. Betty (alias Carina) glimlachte en prees in gedachten mr. Thomson met' zijn toevallig gekozen lunchafspraak. Ze zou dit idee van de vriend om wie ze graag in Londen wilde werken en wonen, goed onthouden. In Hampstead hing nog een vleug je buitenlucht en dorpssfeer. Het dorpshuis van de leraar in de oude talen was gauw gevonden. Zijn jonge vrouw, die het in verwachting zijn, met een woelige kleuter om zich heen zwaar viel, stelde Carina geen lasti ge vragen. Ze was dolgelukkig met de nieuwe Ierse hulp, Betty O'Con nor. En dan nog zo'n beschaafde, die om een vriend in Londen alles wilde aanpakken. Die Tacitus en Livius met de goede klemtoon uitsprak en zich niet verwonderde over rijen boe ken. Betty stelde voor dat ze om vijf uur die middag zou beginnen. Mis schien kon ze dan nog koken, zei ze. Wel wil ik vanavond vroeg naar bed. Het jongetje van twee met de Latijn se naam Laurentius, dribbelde achter hen aan, toen Betty haar kamer ge wezen werd. Het koortsige gevoel kroop steeds vaker over haar rug. Toch was ze gerust dat ze een adres had, een onderdak. En ach, ze hoefde er niet veel te doen. Het zou best lukken. Johnsons Corner vond ze na een kwar tier zoeken. Het was intussen al half twee. Als mr. Thomson maar ge wacht had. De portier vroeg of ze mis O'Conner was. „Ja", zei ze. „Er wacht iemand op u in de lin ker achterhoek". „Dank u wel". Hij had dus geduld gehad. (Wordt vervolgd) 4058. Reeds lang van tevoren hadden de astronau ten besproken wat hun te doen stond, als zij een maal weer de zwarte Vlek zouden doorkruisen, maar toen dit ogenblik zo onverwacht aanbrak, maakten zij toch bijna een vergissing. Dat wil zeggen, Ferdydik vergat in de consternatie zijn drukhelm op te zetten. Op de heenreis was hij daardoor „de oude" geble ven, terwijl Sandra, Arend en professor Dubois op eens een soort donker-grijze huidskleur hadden ge kregen. Ook de mannen van Mare aan boord van de schotel schoten ijlings de ruimtepakken aan. De overgang van het Negatieve Heelal in het eigen we reldruim kon ook wel vreemde gevolgen hebben voor het menselijk pigment. De spanning over dit gebeu ren werd nog verhoogd door de achtervolging door een aantal zwarte vormen, die kennelijk van zins waren om hun prooi te grijpen voordat deze in de Vlek verdween! Zij waren echter te laat, want in een verblindende flits schoot de scheepscombinatie door de barrière. 2. Eenmaal op straat merkte Tekko al gauw dat het helemaal geen pretje was om een beroemdheid te zijn... Mensen die hij in het geheel niet kende, knik ten hem vriendelijk toe of namen eerbiedig de hoed voor hem af. Ook ontdekte hij op iedere muur, iedere schutting en iedere aanplakzuil grote aanplakbiljetten met beeltenis erop en zelfs de kiosk spreidde een he leboel dagbladen ten toon met zijn portret op de voor pagina. Onze vriend begon zich onder de nieuwsgierige blikken van de voorbijgangers erg eenzaam en opgela ten te voelen. Het publiek wist echter niets van Tekko's gevoelens en toen er iemand naar hem toe kwam en om een handtekening vroeg, was hij in een ommezien om geven door talloze bewonderaars, die allerlei vragen op hem afvuurden en persoonlijk van hem wilde horen wat zij allang in de krant over hem gelezen hadden. Tekko kreeg het zo benauwd, dat hij zich als een dolle man door de mensendrom heensloeg en in een snelle ren op een telefooncel afstormde waar hij zijn toevlucht zocht AMSTERDAM Na een besloten voorronde van het Nationaal Vioolcon cours 1969, dat onder auspiciën staat van de Stichting Studiefonds Os kar Back, zaterdag in de kleine zaal van het Concertgebouw te Amsterdam, z(jn vier kandidaten toegelaten tot de openbare eindronde hedenavond. De vier kandidaten zün: Christiaan Bor (18), John Helstone (24). Vera Beths (22) en Mieke Biesta (18). Het programma in de eindronde (eveneens in de kleine zaal van het Concertgebouw) omvat o.a.: J. S. Bach grave en fuga uit sonate voor vioolso lo in a kl. t.; F. Mendelssohn - viool concert, eerste deel; H. Badings - sona te voor vioolsolo no. 2; en tevens een keuzestuk van virtuoos karakter, uit te kiezen uit een voorgeschreven reeks werken. De jury bestaat uit: Etiennette Al- vares Correa, Nap de Klijn, Herman Krebbers, Carlo van Neste, Theo Olof en Evertiard van Royen, voorzitter die tevens de jury in de voorronde vorm den, benevens: Anton Kersjes en Mau rice Raskin. De hoofdprijs heeft het karakter van een studiebeurs en bedraagt f 16.000,-. Verder zijn er drie prijzen van f 10C0,- en nog een door de stichting Nederlandse Muziekbelangen ter be schikking gestelde prijs van f 1.000,-. De bekendmaking van de uitslag van de finale, voorlezing van het jury rapport en prijsuitreiking geschiedt in de aula van het Stedelijk Museum te Amsterdam vanavond om 19.00 uur door minister mej. dr. Marga Klompé. Het moderne wegvervoer van licht ontbrandbare stoffen, dat een steeds grotere omvang aanneemt, noodzaakte de brandweercommandanten zich te ver diepen in de speciale middelen ter be strijding van branden, die zich bij dat vervoer kunnen voordoen. Het centrale punt waar onder de bes te omstandigheden de praktijk zo dicht mogelijk benaderd kan worden, be vindt zich in Schaarsbergen bij de Brandbestrijdingsafdeling, waar jonge mannen voortdurend worden ge traind in het bestrijden van onder meer vliegtuig-, auto-, olie- en benzinebran den. Hoe 't toegaat bij. deze de werkelijk heid zeer nabijkomende grote oefenin gen kan men zien in het programma „Operatie Brandalarm", dat werd ge maakt door Dick Dreux en Ger Roos en dat morgen, dinsdag van 21.40 tot 22.03 via Nederland 2 door de NTS wordt uit gezonden. DEN HAAG Met een aflevering van bijbelvertaling voor kinderen, „Woord voor woord" heeft IKOR za terdag op het Televisiefestival te Monte Carlo de eerste prijs in de wacht ge sleept in de categorie religieuze pro gramma's voor kinderen. De prijs werd in ontvangst genomen door Trudle van Keulen, die het programma regis seert. „Woord voor woord", dat elke zondag avond om zeven uur wordt uitgezonden, wordt geschreven door Karei Eykman, geïllustreerd door Peter Vos en gespre- senteerd door Aart Staartjes. NEDERLAND I NTS: 18.50 In kleur: De Fabeltjes krant. 19.00 Journaal. AVRO: 19.07 In kleur: Vaders tegen wil en dank, TV- feuillet. 19.31 AVRO's Regiovizier. NTS: 20.00 Journaal. AVRO: 20.20 Keer Kwis. 20.50 Tom Jones Show (produtkie van I ionden Weekend Television). 21.45 Vracht in blik, film over de opmars van de container. NTS: 22.35-22.40 Journ. 23.00-23.30 Teleac: Export (les 13 - herh.). Onder voorbehoud! Apollo 9: Evtl. tussen plm. 19.50-20.25 reportage via Early Bird van de vlucht van de Apol lo 9. In dat geval wordt het program ma als volgt: plm. 19.50-20.25 Apollo 9. plm. 20.25 STER: Reclame, plm. 20.30 NTS-Journaal. plm. 20.45 STER: Recla me. plm. 20.49 Avondprogramma van de AVRO. NEDERLAND II NTS: 18.50 In kleur: De Fabeltjes krant. 19.00 Journaal. 19.03 Scala: in- In het programma „Wet-strijd", dat de NTS woensdag van 20.35 tot 21.00 op Nederland 1 uitzendt, zal een af vaardiging van juridische studenten in Leiden uitkomen tegen een afvaardiging van juridische studenten van de Ge meente Universiteit in Amsterdam. Zij zullen tien test- en twee^ opinievragen beantwoorden. In de uitzending zullen ook de antwoorden bekend gemaakt worden, die een steekproef uit de Ne derlandse bevolking op de vragen gaf. Het programma komt tot stand met medewerking van de Nederlandse Or de van Advocaten. Tot de verdere me dewerkenden behoren mr. Maja Krans, mr. J. C. Hooftman, mr. dr. P. Hoef nagels, D. Hillenius, H. van Seume- ren, J. Vis en mej. I. Kok. Samenstelling en eindredactie van het regie heeft, berusten bij drs. W. Lange- veld. Het wordt weer door drs. H. van Run gepresenteerd. LONDEN Engeland heeft za terdag via de radio kennis ge maakt met een vlotte, vaak geestige jongeman van twintig jaar: Kroon prins Charles. Hij gaf zijn eerste radio-interview. Voor iedereen was het een grote verrassing. Tot nu toe had men de indruk dat Charles onhandig was, verre van vlot en niet al te intelligent. Zijn antwoorden gaven een heel ander beeld. „Het zou onnatuurlijk zijn als ik me er niet wat bang over voelde", zei hij over zijn komende installatie als prins van Wales, waar zoveel na tionalisten in dat gebied fel tegen zijn. „Men vraagt zich bij dit soort dingen altijd af wat er gaat gebeu ren. Maar ik vind dat het veel ge makkelijker zal gaan als men het neemt zoals het is. Zolang ik maar niet al te veel onder de eieren en tomaten kom te zitten, zal het best gaan". formatief progr. NCRV: 19.30 In kleur: Attentie voor sport. NTS: 20.00 Journ. NCRV: 20.20 Waldhausstrasse 20, TV- spel van Maria Matray en Answald Krüger. (produktie van NDR). 22.05 Gezond Gezin: progr. over seksuele op voeding van kinderen. NTS: 22.30-22.35 Journaal. HILVERSUM I AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Stereo: Lichte grammo- foonmuz. VPRO: 7.54 Deze dag. AVRO: 8.00 Nws. 8.11 Raddojourn. 8.20 Stereo: Lichte gramm. muz. (8.30-8.33 De groenteman). 8.50 Morgenwijding. NRU: 9.00 Uitgebreide reportage of herhaling NRU-progr. 9.35 Waterstan den. 9.40 Muziek uit de Middeleeuwen en Renaissance (opn.). AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitami nen (gr.). (11.00-11.02 Nws.). 11.25 Stereo: Nederlands Hoornkwartet: klas sieke en moderne muziek. 11.55. Beurs berichten. 12.00 Komt vrienden in het ronde: progr. rondom het volkslied. 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw. Overheidsvoorlichting: 12.29 Uit zending voor de landbouw. AVRO: 12.39 Sportrevue. 13.00 Nws. 13.11 Radiojour naal. NRU: 13.30 Spiegel van België: Muziek en nieuws van onze Zuiderbu ren. 14.00 Rostrum of Composers 1968: Moderne muziek uit Denemarken (opn) 14.30 Jazz uit het historisch archief (opn). AVRO: 15.00 Stereo: De wereld van de opera: Der fliegende Hollander, opera v. Wagner, met toelichting. 16.00 Nws. 16.02 Canta America: lichte muz. uit Latijns Amerika. 16.30 Land der Muzen: kunstkroniek. 17.00 Stereo: Big Band Beat: Nederl. Jazz Orkest. 17.25 Jazz Spectrum. 17.55 Mededelingen. HILVERSUM II NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Het lovende woord. 7.15 Op het eerste gehoor: lich te muziek met nieuws en actualiteiten. 8.00 Nws. 8.11 Klassieke en moderne ge wijde muziek (opn. en gr.). 8.30 Nws. 8.32 Stereo: Voor de huisvrouw. (9.00- 9.10 Gymn. voor de huisvrouw). 9.35 Schoolradio. 10.00 Kanttekeningen bij het lijdensverhaal naar Mattheus, le zing. 10.15 Hoogtepunten uit de opera Lakmé van Delibes (gr.). 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de zieken. 11.55 Mededelin gen. KRO: 12.00 Van twaalf tot twee: gevar. progr. (12.22 Wij van het land; 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw; 12.30 Nws.; 12.41 Actualiteiten; 13.00 Raden maar..., quiz). 14.00 Conci liepostbus. 14.05 Schoolradio. 14.30 Piz zicato: muz. middagmagazine. (16.00- 16.02 Nws). Overh.voorl. 17.00 Buren v. d. Ned. Antillen. Spreker: F. J. van Wel. KRO: 17.10 Voor de kind. HILVERSUM III VARA: 9.00 Nws. 9.02 Plaatjes voor de pep (10.00 Nws). 11.00 Nws. 11.03 Li. pl.pr. (12.00 Nws). 13.00 Nws. 13.03 Ekspres: gev pl.pr. (14.00 Nws) 15.00 Nws. 15.3 Li. pl.pr.. 16.00 Nws. 16.03— -18.00 Mix: li. pl.pr. (17.00-17.02 Nws). NEDERLAND I NTS'NOT: 10.35-11.50 Schooltelevi sie. DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journ. (herh. v. gis teravond). 10.20 Gesprekken. 11.20 Film- rep. 12.00-13.30 Das aktuelle Magazin. 16.35 Journ. 16.40 Voor de kind. 16.55 Voor de kind. 17.55-18.00 Journ. Kapitein Zeppos, een oude bekende over wiens avonturen de NTS in 1965 al een reeks verhalen uitzond, is op nieuw de hoofpersoon van een jeugd serie, waarvan NTS de eerste aflevering ultsendt op dinsdag 4 maart, 's avonds van 1903 tot 19.28 uur via Nederland 2. „De Eglantier" is de ondertitel van dit door de BRT geproduceerde ver volgverhaal. De Eglantier is een oud schilderij, dat vele hebzuchten tot zich lokt en dat op een gegeven moment dan ook is verdwenen. Aan kapitein Zeppos (gespeeld door Senne Rouffaer) de op dracht de Eglantier terug te vinden. Hij heeft er zijn handen aan vol, ook al wordt hij dan geholpen door echt genote Ariadne en Ben, een oude be kende uit de eerste serie, die inmid dels zijn studie in de geologie heeft afgemaakt. Ben is niet het enige bekende ge zicht; bijna alle personen uit de vori ge serie zijn in de nieuwe weer pre sent. Er zijn echter twee onbekenden bijgekomen: Cara Wilmers (Cara van Wersch), een geheimzinnige dame die Russisch spreekt, yoga beoefent en zich interesseert voor antiquiteiten en haar neef Clovis (gespeeld door Alex Cassiers). In de eerste aflevering wordt Ben's argwaan gewekt door een geheimzinni ge bestelwagen, een eigenaardige zwar- 1179: „Ja, heren," zei kolonel Plimmp, toen ze eenmaal in de taxi zaten. „Op mijn advies heeft zijne Majesteit Koning Antonyc zijn plannen gewij zigd. Niet zo vreemd natuurlijk, want ik ben nu eenmaal een BGD-er, niet waar? Wij zijn in staal zelfs Koningen van gedachten te laten verande ren". „Nou breekt mijn klomp", riep agent 009 verrast uit, en hij wou nog meer zeggen, maar kolonel Plimmp viel hem al in de i\ 'Je. „Laat die klomp maar rustig heel, Sjeems", zei hij, bedacht zaam aan zijn sportieve pijp zuigend. „Ik ben al bij de koning geweest en ik heb een heel plezierig onderhoud met hem gehad. Hij lijkt me een ver standige jongen, die Antonyc, waar Nicolagonië nog veel plezier van beleven kan". „Maar hoc komt u dan zo onverwachts hier verzeild?" infor meerde Sjeems Pond. „Je valt me tegen, nul nul-negen", rijmde de kolonel. „Ik had agente X-03 toch immers hierheen gestuurd om 'es poolshoogte te nemen. Welnu, zodra die lieve meid de kans had, belde ze me op om te zeggen, dat ze jullie weer had samengebracht. Ik geloof, dat ze kranig werk verricht heeft". „Nou en of", prees smidje Verholen. „Ze vermomde zich als verpleegster en weet ik veel wat voor sluws ze nog méér heeft ge daan. Ze sloeg zelfs twee gespierde soldaten met le koppen tegen elkaar. Ik hóórde de schedels kra- cen. Nou..., die jongens lagen toen een mooi tdjd- e uitgeteld ter aarde. En zo konden wij ontsnap pen aan de greep van doktor Polnyck". te hutkoffer, waar huiveringwekkende geluiden uit opstijgen, en een koppel stiekeme sjouwers. De koffer wordt een vervallen gebouwtje binnengedragen en daar wacht een derde man. Ben haalt kapitein Zeppos erbij om uit te zoeken wat er wel in de koffer zit, maar als zij bij het gebouwtje aanko men is de koffer inmiddels verdwenen. Wat zat erin? Waar is hij heen? Wie was de derde man? Allemaal vragen, die tijdens de boei ende belevenissen van de helden zullen worden beantwoord, maar voor het zo ver ls gebeuren er spannende dingen. Het grootste deel van de serie bestaat uit buitenopnamen, die alle in België zijn gemaakt, onder meer in de Onze Lieve Vrouw, Lombeek, Pamel, Gent en de omgeving van de Leie, een afge dankt fort in Wilrijk en een steengroe ve in de omgeving van Dinant. De serie werd geregisseerd door Jef Demedts. De produktie was in handen van Rik van den Abbeele. De serie be staat uit acht delen, waarvan de laat ste op 22 april wordt uitgezonden. De NTS gaat dan verder met nog een Ka pitein Zeppos-serie, „Tweng", die van 29 april tot 17 juni op het scherm komt. In het programma van dinsdag wordt in de rubriek „Draei uw is um- me" aandacht geschonken aan de poëzie-dagen in Bocholt. In deze ru briek wordt regelmatig de schijnwer per gericht op gebeurtenissen in het Duitse grensgebied. De tekst voor „Van wiedaf en dichtebi'j", is deze keer geschreven door Jac. Gazenbeek in Lunteren. Daarnaast kan men luis teren naar de wekelijkse rubrieken „In de Gelderse roze" en de „Minima- rathon". In het programma van vrijdag wordt weer een aflevering uitgezonden van de rubriek „Wat spölle wi'j". In dit programma-onderdeel wordt telkens aandacht geschonken aan het kinder spel. In deze aflevering kan een ge sprek worden beluisterd met de heer Bulten uit Beusichem. De heer Bulten ïeeft indertijd voor het Bureau voor Volkskunde in Amsterdam sp>ellen uit de Betuwe verzameld. De rubriek Door taal tot leven", die onder re- inctie staat van dr. H. Entjes uit Gro- ";ngen schenkt dit keer aandacht aan ie streektaal in r\r- -rs. Er v.ordt een vraaggesprek uitgezonden met de heer A. Tinneveld uit Dldam. Het NCRV-programma begint maan dag 3 maart om 19.30 uur met een kleurenfilm over Europa's voetballer van het jaar, George Best. George Best van Manchester United, werd in Belfast geboren. Op jeugdige leeftijd ging hij naar Manchester, waar hij spoedig werd ontdekt door nu Sir Matt Busby, manager van de Uni ted. Beatle Best, een onberekenbaar talent, heeft ondanks zijn 22 jaar al een respectabele voetbalcarrière ach ter de rug. Onlangs werd dit beloond met zijn verkiezing tot voetballer van het jaar door sportjournalisten uit 25 Europese landen. Dit was voor NCRV's „Attentie voor sport" de aan leiding tot het uitzenden van deze kleu renfilm. Maandag zal de NCRV in twee |)ro- gramma's aandacht besteden aan de boekenweek. Overigens niet zozeer aan de boekenweekuitgaven, als wel aan 2 schrijvers: in „Literama", om 19.05 uur, een gesprek met Aya Zikken, dat voor al gaat over haar nieuwe uitgave „Ra- méh, verslag van een liefde"; en later op de avond, om 22.40 uur, in „Tekens bij de tijd" een programma over en met Jan Wolkers. De volledige tekst van dit programma met Wolkers Is op genomen in de speciale boekenweekuit- gave „40", waarin men soortgelijke teksten kan vinden o.m. van uitzendin gen over Hugo Raes, Hugo Claus, Ward Ruylinck, Remco Campert en Lolle Nauta. AMSTERDAM, 28 febr. De advies- koersen voor buitenlands bankpapier geldend in Amsterdam op de volgende werkdag luiden: Londen 8.65-8.T5; Montreal 3.35 3.40; New York 3.60—3.65; Parijs 69.50— 71.50; Brussel 6.90—7.00; Frankfort 89.70- 90.70; Stockholm 69.5070.50; Ztirich 83.65—84.65; Milaan 57.00—59.00; Ko penhagen 47.70-48.70; Oslo 50.20—51.20; Wenen 13.92—14.12; Lissabon 12.55— 12.85; Madrid 5.08—5.23. AMSTERDAM. In de in juni te houden algemene vergadering van aan ieelhouders van Riva N.V. zal wordt n voorgesteld het dividend te bepalen op twintig pet (v.j. 18 pet.). I ITRECHT Uit een onderzoek van het „Pedagogisch Instituut" te Utrecht is gebleken, dat de houding van de gemiddelde burger ten opzichte van woonwagenbewoners te wensen over laat. De discriminatie van de woonwa genbewoners behoort nog steeds niet tot het verleden. Een van de belangrijkste oorzaken hiervan is de geïsoleerde ligging van de regionale kampen en standplaatsen die leidt tot de vorming van bepaalde eigenaardigheden van de woonwagen bewoners ten opzichte van de burger- samenleving. In het algemeen heeft dit invloed op de maatschappelijke en so ciale ontwikkelling van de woonwa genbevolking. Dit is een conclusie van dr. K. Sieta- ram in zijn proefschrift „Onderontwik keld gebied in eigen land de woon wagensamenleving als sociaal peda gogische opgave" waarop hij vrij dagmiddag aan de Rijksuniversiteit te Utrecht is gepromoveerd. Het aantal woonwagenbewoners in Nederland bedraagt thans ca 37.000. Tot deze groep behoren de reizigers (rond trekkende stoelenmatters en rietvlech- ters), de kermisexploitanten, zigeuners en de burgers. Deze laatste groep groeit het snelst. Zij zijn voornamelijk afkomstig, vooral sinds het einde van de Tweede Wereldoorlog, vanuit de ge vestigde samenleving. Uiteenlopende omstandigheden, zoals woningnood, het zich niet thuis voelen in de woonbuurt, onaangepastheid, brachten hen ertoe een woonwagen te betrekken. Volgens dr. Sietaram houden vele woonwagen bewoners zich afzijdig van hen. Zij heb ben zich weinig vermengd met de eigen lijke woonwagenbewoners en vormen dikwijls als een aparte groep het minst gunstige deel van de kampbevolking. TJoewel de aanleg van regionale kam pen uit sociaal en medisch-hygië- nisch oogpunt een vooruitgang is, heeft dr. Sietaram toch ernstig bezwaren te gen dit systeem. Door de verscheide ne voorzieningen zoals school, kerk en clubgebouw en door de afgelegen lig ging ten opzichte van de stad, neemt het isolement eerder toe dan af. Het gevaar van getto-vorming wordt ver groot door de concentratie achter afras tering en slagboom. Er bestaat te weinig wetenschappelij ke informatie over de woonwagenbe woners. Het is opvallens, aldus de Utrechtse pedagoog, dat noch bij de totstandkoming noch bij de uitvoering van de wet waarbij de regionale kam pen werden ingesteld, de woonwagenbe woners. Het ise opvallend, aldus de bij de uitvoering van de maatregelen. Hij pleit voor meer inspraak voor de kampbewoners bij de bevordering van hun welzijn. "pen andere conclusie uit dit onder- zoek is, dat de kampschool slechts een zeer beperkt aandeel levert bij de vorming van de kampjeugd Er is een tegenstelling tussen de burgersamenle ving en de school: de kinderen krijgen te weinig kennis mee zodat zij in de be drijven, waarin zij te werk worden ge steld, moeilijkheden hebben bij het vol doen aan de verwachtingen. Hierdoor wordt het beeld van de onaangepast heid dat de burgermaatschappij toch reeds van de woonwagenbewoners heeft steeds weer bevestigd. Het onderzoek heeft echter aan het licht gebracht dat het intelligentiequotiënt van woonwa genkinderen niet lager is dan dat van „burgerkinderen". De nadelige factor is het milieu, waardoor zij van jongs' af aan een achterstand hebben op kin deren uit de burgermaatschappij. De methodiek en leerstof van het onder wijs houdt onvoldoende rekening met '1 cultuurpatroon waaruit deze kinderen komen (totaal aantal ca. 3000). AMSTERDAM 1968 is voor de Ne derlandse Fondsen Maatschappij (Ne fo), blijkens het verslag, niet onbevredi gend geweest. De inkomsten uit contan te dividenden, stockdividenden en inter est vertonen een gunstig beeld en be droegen, blijkens de resultatenrekening, f 8,04 min (v.j. f 5,16 min). De kosten beliepen f 232.991 (f 194.441). Aan de re serves wordt f 3,62 min (f 1.43 min) toegevoegd. Daarna resteert een saldo van f 4,18 min (f 3,54). Voorgesteld wordt, zoals bekend, het dividend te verhogen van 6'/« tot Vit pet., met daar naast 2V» pet (onv.) in agio-aandelen. Er werd reeds vier procent als inte rimdividend over 1968 betaalbaar ge steld. Door de behaalde koerswinst op effecten steeg het vermogen met f 17,15 min tot f 104,35 min. De koers van het aandeel liep op per ultimo 1968 tot f 105 (f 91,50). Op 28 februari 1969 be droeg de koers f 107. Het aandelenkapi taal steeg tot f 53,28 min (f 51,99 min). Tegen eind 1968 was Nefo in de gele genheid de eerder in dat jaar opgeno men eigen aandelen, alsmede de deelne ming in Fund of Nefo, bij institutionele beleggers tegen de op kostprijs geba seerde koersen te plaatsen. Hieruit re sulteerde een ruime liquiditeit, die de directie voor de verdere ontplooiing van groot belang acht. Het beleggingsbeleid bleef gericht op het verkrijgen van een behoorlijk ren dement uit het inkomen naast het be reiken van vermogensgroei. Het aantal fondsen in portefeuille onderging an dermaal een vermindering, m—door de vele fusies. Van het tot-' mds- vermogen was 48 pet belegd i' inter nationale concerns, te weten AKU, Kon. Olie, Hoogovens, Philips, Unilever en KZ-Organon met een beurswaarde van f 40,41 min. Na de toevoegingen als gevolg van fusies of overnemingen werden onder meer aangekocht f 50.000 Hatéma, f 50.000 Scheepvaartunie, f 40.000 Simon de Wit. 10.000 stuks Kon. Olie, 2500 stuks Billiton en 2600 stuks Ver. Ned. Uitg. Verkocht werden onder meer f 125.000 Bensdorp, f 160.000 Van Ber- kel, f 120.000 Homburg, f 105.000 Kon. f 175.000 Smit Nijmegen, f ]';0.000 Thomson, f 80.000 Pont Hout handel en 10.000 stuks KZ-Organon.

De Vallei | 1969 | | pagina 2