NASLEEP VAN OVERDRACHT PANORAMAMOLEN VOOR i.- Jeugdgemeenteraad in Rhenen opgeheven „Burgemeester kwam belofte niet na Edenaar won varken Raad verbeterde een record Huishoudschool Rhenen geeft openbare les Vakbond stimuleerde tal van sociale verbeteringen HOOGTEPUNT IN VIJFTIGER JAREN Bloed geven en kijken naar Ajax-Benfica De Voorn" vierde 35-jarig bestaan Beroep REINIGINGSRECHTEN IN KESTEREN VERHOOGD Coaster deed Rhenen aan UNIT AS"- VEENENDAAL BESTAAT OP 8 MAART EEN HALVE EEUW Woensdag in Rhenen Rhenenaren onderscheiden VEILING RESTEREN Zang- en toneel uitvoering in Kesteren Kaartavond Mist VALLEI? Belt u dan *v»n a.u.b. Been gebroken Komische opera voor scholieren U UW VERWARMEN t ANKER" Dam uitslagen Zorgvol bestaan In de kerk MAANDAG 3 MAART 1969 RHENEN Wat niemand had verwacht is vrijdagavond gebeurd. De jeugd gemeenteraad van Rhenen, nog maar enkele maanden officieel ten stadhuize geïnstalleerd, heeft zich ontbonden. De oorzaak van deze opheffing is de ver koop van de Panoramamolen voor f 1,waartoe de gemeenteraad vorige week dinsdagavond besloot. De verkoop van de molen was een maand uitge- •teld op verzoek van de jeugdgemeenteraad, die in de molen een cultureel centrum gevestigd wilde zien voor de oudere jeugd van Rhenen, die zich vooral tijdens de weekeinden moet gaan vermaken buiten Rhenen, omdat er voor haar in Rhenen zelf geen behoorlijke gelegenheid is te vinden. 55 In de vergadering van de jeugdge meenteraad van vrijdagavond kwam een nota aan de orde van de commis sie „Panoramamolen" van de jeugd raad, waarin het voorstel werdge daan de jeugdgemeenteraad onmiddel lijk te ontbinden, waartoe werd beslo ten. Naar de mening van de commissie is tijdens de gehouden gemeenteraads vergadering het plan van de jeugdge meenteraad om de molen te bestem men voor de oudere jeugd niet se rieus naar voren gebracht De com missie stelt dat het plan door haar wel overwogen is en ten koste van veel tijd li voorbereid. Vooral het feit dat de burgemees ter, mr. L. Bosch ridder van Ro senthal, nog steeds, aldus de nota, heeft nagelaten de moeilijke finan ciële kant van de zaak met de ge meenteraad te bepraten, hetgeen hij had beloofd in een persoonlijk onder houd met een van de leden van de commissie, is duidelijk naar voren gekomen, dat een advies van de jeugdgemeenteraad niet die aan dacht krijgt welke de jeugdgemeen teraad zich ervan voorstelt. Ook wordt in de nota ten zeerste be treurd, dat vrijwel niemand van de ge meenteraadsleden nog iets te zeggen had, hoewel in de voorlaatste gemeen teraadsvergadering alle gemeente raadsleden het belangrijk genoeg von den om de overdracht van de „Pano ramamolen" een maand uit te stellen om te zien of de jeugdgemeenteraad een oplossing voor de molen wist. „Dit alles bewijst," aldus de nota, „dat een jeugdgemeenteraad niet in tel is, hoewel op initiatief van burge meester, wethouders en raadsleden een jeugdgemeenteraad tot stand moest worden gebracht." De nota besluit met de opmerking, dat vele jeugdgemeenteraadsleden een opleiding of een academische studie volgen en dat zij het zich niet kunnen permitteren tot een jeugdgemeente raad te behoren, welke toch maar een wassen neus blijkt te zijn. Het voorstel van de commissie aan het slot van de nota om de jeugdgemeenteraad dan maar terstond te ontbinden, werd door de vergade ring overgenomen. RHENEN Het varken dat is verloot en waarvan de opbrengst (f3500,-) ten goede komt aan de bejaardentocht van de Rhenense oudjes viel op het lotnummer 1502. Het werd gewonnen door de heer G. J. Bosveld, Oude Kerk- weg 21 te Ede. De heer Bosveld is ltd van de Rhenense Harmonie Oefening Baart Kunst" en heeft de prijs zaterdagmiddag thuis be zorgd gekregen. OP DE FOTO De voorzitter van het organisatiecomité, de heer K. J. ten Hoope, samen met de schenker van het varken, slager Jos van Dijk uit Rhenen. SCHERPENZEEL Door de kerke- raad van de Gereformeerde Kerk te Scherpenzeel is een beroep uitgebracht op kandidaat J. P. Bos uit Harderwijk. Kandidaat Bos is 29 jaar, gehuwd en heeft 1 kind. Thans is hij leraar op •en Lyceum. KESTEREN De prijzen van de aangevoerde produkten bij de veiling te Kesteren waren als volgt Goudreinette I 65-75 83-87; II 65-75 76-83; I 75-85 90-103; 75-85 86 89; I 85- 95 89-94; II 85-95 85-87. Golden DeliciousII 60-65 26-35; II 65-70 35-43; II 70-75 46-56; II 75-85 51-65. Lombartscalville II 65-70 40-43; II 70-80 55-57; II 80-90 50-55. Laxton's Super B I 65-70 57; I 70- 75 74; I 75-80 75. Conference II 55-60 31-34; II 60-70 40-44. Brederodes II 60-70 27-28; II 70-80 33-36. Prijzen genoteerd in centen per kg. KESTEREN Donderdag 6 maart houdt het „Kesterens Gemengd koor" en het meisjeskoor „Lenteknoppen" een gezamenlijke uitvoering. Op deze avond zullen de beide koren optreden onder leiding van dirigent, de heer L. A. van Baardewijk uit Nijme gen. Na de zanguitvoering zal het blij spel „Vader heeft een bok geschoten" worden opgevoerd door de toneelvereni ging „Prinses Marijke" uit Maurik. De uitvoering wordt gehouden in de zaal van de heer H. A. van Verseveld te Kesteren. ELST Tijdens het weekeinde hield w Musketiers de laatste kaartavond in clubhuis hotel „De Stuyvenberg". De prijzen gingen ditmaal naar mevr. Den Oudsten en de heer G. Gijsbert- sen. De eindstand na vijf kaartavonden is als volgt: le prijs J. v. d. Boven- kamp; 2e prijs H. Beekmans; 3e prijs mevr. Den Oudsten; 4e prijs A. Dite wig; 5e prijs mevr. Quint; 6e prijs J. Ditewig; 7e prijs H. Ditewig en 8e prijs T. Quint. ADVERTENTIE voor V»«nenda«l ,7.30 uur 10550 v;n9.3o™; 11079 's Zaterd. v. 16.30-17.30 u. Voor Rhenen 3328 Nwe Veenendaal$ewe<j 159 KESTEREN Ondanks de vaak toch nog langdradige discussies, die in en kele gevallen helemaal buiten de orde waren, heeft de gemeenteraad van Kes teren vrijdagavond een van zijn vele records verbeterd. De maandelijkse raadsvergadering, waarvan weliswaar was voorspeld dat deze slechts 30 A 40 minuten zou duren, kon precies anderhalf uur na de opening door burgemeester D. J. Pott wordt besloten. Temeer omdat de gemeenteraad van Kesteren zich de laatste jaren veel roem heeft verworven met de bekende marathonzittingen, kwam „de sprint" van vrijdagavond min of meer onverwachts. Een voorstel tot herziening van de verordening op de heffing van reini gingsrechten werd door de raadsleden zonder tegenstand aanvaard. De reini gingsrechten, die in de gemeente Kes teren f 18,- per jaar bedroegen, zijn hiermee tot f 21,- per jaar verhoogd. De heer J. van Appeldoorn (Chr. Arb. Partij) vond het betreurenswaardig, dat niet alle inwoners van de gemeen te bij de reinigingsdienst zijn aangeslo ten. Volgens de voorzitter bestaat er geen enkele mogelijkheid de mensen daartoe te verplichten. Met meerderheid van stemmen werd de heer H. C. de Gier (PvdA) gekozen tot opvolger van de heer R. de Jongh in de adviescommissie woonruimtewet 1947. De heren J. Geurts, J. Huibprts, J. Stoffelen en C. H. Jansen-Schuiling werden als leden van de commissie her kozen. De beschikbaarstelling van een kre diet van f 3000,- voor de aanleg van een gasverwarming in de brandweer garage te Opheusden ontmoette alleen bezwaren van de heer T. van de Pol. „Als er anti-vries in de radiator van de brandweerauto zit, kan het zonder gevaar 20 graden vriezen", zei hij. De heer H. Remmelink wees op de hoge kosten, die twee brandweerkorpsen in een gemeente tot gevolg hebben. Het raadslid van Gemeentebelang drong op een concentratie van beide korpsen aan. „Zoals het nu gaat is de brand weer in onze gemeente een zeer oneco nomische zaak", aldus de heer Rem melink, die overigens niets tegen de aanleg van verwarming aanvoerde. De raad verleende op voorstel van burgemeester en wethouders de ge meentewerkman J. Huiberts eervol ontslag in verband met blijvende in validiteit. Voorts werd besloten tot de aankoop van de dijkwoning van de fa milie P. van de Bijl aan de Rijnban- dijk te Opheusden. Het krediet dat voor de aankoop beschikbaar is gesteld be- RHENEN Woensdag 5 maart wordt in de streekhuishoudschool aan de Nieu we Veenendaalseweg tweemaal een openbare les gegeven en wel van 2.30 tot 4.30 uur 's middags en van 7-9 uur 's avonds. Door het inwerking treden van de nieuwe wet wordt het eerste jaar van de huishoudschool een zogenaamde brugklas. In deze brugklas worden wat meer dan voorheen theorievakken gegeven, onder andere Engels en studie-uren. De ze laatste zijn bedoeld om het kind te helpen leren. Aan het eind van de eerste klas kan de leiding van de school dan samen met de ouders bekijken of het kind een richting zal uitgaan met het accent op de theoretische vakken (met o.a. reke nen, Nederlands, Engels, natuur- en scheikunde), of een richting met het accent op de praktische vakken met on der andere naald- en huishoudvakken en minder theorie. De theoretische rich ting is een voorbereiding op de beroe pen in verpleging en op kantoor, de praktische richting voor andere verzor gende beroepen en van leerling-ver koopster. De proeflessen worden gehouden om de ouders van toekomstige leerlingen van deze Rhenense school iets van het onderwijs te laten zien. Tijdens die openbare lessen zijn de leerlingen bezig met koken, naaldvakken, theorie en ex pressie (muziek, zang, tekenen en stof- versieren). In een van de lokalen is gelegenheid een kopje koffie te drinken. SCHERPENZEEL In het kader van de Vrouwen Wereld Gebedsdag wordt in Scherpenzeel een samenkomst gehouden in het vereniginsgebouw ach ter de Nederlandse Herv. Kerk op vrij dag 7 maart.Beroepen draagt f 6040,-. Het is de bedoeling, dat de dijkwoning zal worden gesloopt in het kader van het krotopruimingsbe- leid in de gemeente. Ook een voorstel tot beschikbaarstel ling van een krediet van f 22.229,- voor de financiële afwikkeling van de over gang van een perceel grond v$n de fa milie Craaikamp te Kesteren naar de gemeente kon de goedkeuring van de raadsleden wegdragen. Tijdens de rondvraag stelde de heer J. van Appeldoorn voor de bevolking van Kesteren in de gelegenheid te stel len het bejaardencentrum „Het An ker" te bezichtigen. Burgemeester D. J. Pott zegde toe de mogelijkheden in het college te zullen bezien. Aan het eind van de vergadering sprak de voorzitter een woord van dank tot het gemeentepersoneel, dat was ingezet bij de gladheidsbestrijding. De raad machtigde burgemeester en wethouders om dit personeel een stof felijk blijk van waardering toe te ken nen. VEENENDAAL. Mevrouw G., wo nende in de Gillis van Schoonbeke straat te Veenendaal, heeft tijdens het afgelopen weekeinde haar been gebro ken, toen zij struikelde over een drem pel in haar woning. Zij is in het Julia- naziekenhuis te Veenendaal opgeno men. RHENEN Havenmeester Brouwer van de gemeente Rhenen heeft een historisch scheepsvaartfeit voor Rhe nen gemeld. Aan de gemeentelijke los- wal ligt enkele dagen een 370 ton me tende coaster beendermeel te laden van de fabriek „Dodewero" uit Dode- waard. De vracht is bestemd voor Londen. Dit is de eerste keer in de geschiede nis dat er in de Grebbestad een kust vaarder voor de wal ligt. Het is de „No- tos" uit het Duitse stadje Brake. Ge zagvoerder is de kapitein Mates, even eens afkomstig uit Brake. Morgen vertrekt het schip naar Enge land. RHENEN In het kader van de pe riodiek terugkerende schoolconcerten voor leerlingen van het voortgezet on derwijs in de gemeente Rhenen wordt vrijdag 7 maart in gebouw „Irene" op gevoerd de komische opera in twee be drijven getiteld „La Serva Padrona" van G. Pergolesi. De uitvoerenden zijn: Wfl Hissink, so praan; Henk Smit, bariton; Bart Rave- steyn, zwijgende rol en Peter Hansen, piano. AMERONGEN De uitslagen van de onderlinge damcompetitie in Ame- rongen zijn als volgt: J. Rebergen v. Dam 2-0; M. Kleinveld Faber 1-1; v. Ewijk de Groot sr. 2-0; v. Loon v. d. Kolk 1-1; M. v. d. Grift Veldhuizen 0-2; A. Woldeman A. v. d. Grift 0-2; v. Viegen A. Kleinveld 2-0; Faber v. Dam 2-0. VEENENDAAL De plaatselijke afdeling van de Nederlandse Chris telijke Bond van werknemers in de Textiel- en Kledingsbedrijven „Unitas" die momenteel zo'n duizend leden telt, hoopt op zaterdag 8 maart het vijf tigjarig bestaan te herdenken. Dat gebeurt niet met een voor vele vereni gingen traditionele feestavond maar met een receptie, 's middags om drie uur in ,.De Korenbeurs'* en met het toezenden van een attentie aan alle leden. Voor een groots opgezette feestavond, vroeger het hoogtepunt van tal van vieringen, is de tijd niet meer zo geschikt. Bovendien is het in de textiel branche moeilijk om alle leden van een vakorganisatie op zo'n avond bij elkaar te krijgen. Hoe het ook zij, aan het vijftigjarig bestaan van Unitas zal toch wel voldoende aandacht worden besteed. „Unitas" is in Veenendaal niet al leen een begrip als men over de vakbeweging spreekt, deze christelij ke organisatie, ontstaan in tijden van grote sociale nood, heeft veel goed voor het werknemende bevol kingsdeel gedaan. De afdeling Vee nendaal van Unitas is de grootste vakverenigingsafdeling ter plaatse en tevens ook de grootste afdeling voor de textielbranche in het land. Dat zegt nogal wat in de vakbewe ging als men in aanmerking neemt dat de grootte van de bedrijven in de loop van de laatste jaren niet on aanzienlijk is teruggelopen. Hoewel ook in Veenendaal de ver wikkelingen de laatste jaren niet van de lucht zijn geweest, zijn de moei lijkheden hier toch nooit zo groot geweest als met name in Twente of Tilburg. „Wij zijn hier de dans re delijk goed ontsprongen", zo luidt het oordeel van een der bestuursleden van Unitas, die de moeilijkheden in de wolindustrie wel voorbij acht en meent dat in deze branche de zaken nu redelijk goed marcheren. Er zijn echter zo hier en daar wel wat ver anderingen in de bedrijven geweest en dat heeft natuurlijk ook gevol gen gehad voor onze leden", aldus een bestuurslid van Unitas. Er zijn in Veenendaal veel verschuivingen van de textielbranche naar de me taalnijverheid geweest. Andere in dustrieën hebben nogal wat van on ze mensen over kunnen nemen. Dat heeft tot gevolg dat in Veenendaal niet kan worden gesproken van een grote arbeidsreserve, integendeel in vele gevallen kan rustig van een krappe arbeidsmarkt worden ge sproken. „Unitas" zal echter ook in de toekomst moeten blijven kijken en als men dat doet dan heeft men be slist niet de zekerheid dat er zich in de textielwereld geen grote verande ringen meer zullen voordoen. Om die veranderingen voor te kunnen Wij ven zullen in de toekomst omscholin gen nodig zijn, daarbij begrepen ook verbreding van de vakkennis. Dat zijn allemaal problemen, die tijdens de oprichtingsperiode van Unitas geen rol speelden. Toen had men andere zorgen aan het hoofd. Zorgen om het dagelijks bestaan, dat vaak balanceerde on de rand van de afgrond. Toen Unitas zijn werkzaamheden in Veenendaal be gon waren er nog tal van mensen die hun contributie nauwelijks of niet konden betalen. Over die oude tijd, die echt zo goed niet was als sommigen wel willen doen geloven, kan de heer J. Slok nog wel een boekje open doen. Die zegt ronduit over die jaren: „In Veenendaal waren de sociale toe standen voor 1914 beslist slecht. De arbeider had vrijwel geen rechten om van sociale maatregelen maar niet eens te spreken. Als men ziek werd kon men hoogstens rekenen op een mandje eieren en verder moest men maar zien of de kerk of het armbestuur iets wilden doen. Na de eerste wereldoorlog was het duidelijk dat er iets voor de arbei ders moest gebeuren. Van socialisti sche zijde werd het een en ander gedaan maar van een echte vakbe weging, zoals we die nu kennen was nog geen sprake. Wel had men in christelijke kring het werkliedenver bond, Patromonium, maar daarin gingen werkgevers en werknemers veelal samen. In Veenendaal bestond ook een af deling van Patrimonium. Voorzitter was destijds de bekende dominee Jongebreur die bij moeilijkheden wel bij de fabrikanten bemiddelde ten gunste van de werknemers. Maar die kon op den duur toch niet voldoende uit de voeten komen. Daarom werd, in samenwerking met predikanten van andere kerken, be sloten tot oprichting van een chris telijke vakbeweging. In de Grote Kerk kwam men bij elkaar en daar werd, in 1918, de grondslag voor het Veenendaalse Unitas gelegd. Met de ledenwerving ging het in die eerste jaren vrij vlot. De heer Slok heeft zelf zeker meer dan duizend leden ingeschreven. Het hoogtepunt van Unitas lag in de vijftiger jaren. In 1957 had Uni tas zeker meer dan 1300 leden. Dat waren drukke jaren voor de be stuursleden. En men beschikte toen nog niet, zoals nu, over een eigen kantoorgebouw. Men moest een be roep doen op zaal houders of op an dere instellingen en organisaties. Unitas heeft in het begin van zijn bestaan wel enige tijd een oud ge bouw aan het Verlaat gehad. Ook heeft men gastvrijheid genoten in Ons Huis, waar nu het Leger des Heils zit. Na de oorlog heeft men in de buurt van de Eierhal nog een be scheiden huisvesting gehad, verga deren deed men in De Korenbeurs of het OCB-gebouw. In 1961 kon men echter aan het Verlaat een goed pand krijgen waar in het kantoor van Unitas kon wor den gevestigd. „We zijn daar blij mee", aldus de heer J. Havinga, de districtsbestuurder van Unitas, die druk bezig is met de voorbereidin gen van het gouden feest. Dat is ove rigens niet het enige werk waarmee hij nu doende is. Er zijn door de recente ontwikkelingen in de Vee nendaalse textiel weer tal van zor gen bijgekomen. Maar dat belet het bestuur niet om, zij het op bescheiden wijze, het gouden feest te gaan vieren. Daarbij zal het dagelijks bestuur van de af deling wel in het middelpunt van een grote belangstelling komen te staan. Daarvan maken thans deel uit de heren E. Diepenveen als voorzitter, secretaris is H. van Keulen en pen ningmeester C. van Manen en voorts G. van Nieuw Amerongen, J. Schot en H. G. Werkman. RHENEN De afdeling Rhenen van het Nederlandsche Roode Kruis houdt woensdagavond in gebouw „Irene" van zeven tot negen uur een bloedafname- avond. Er werden 261 personen opgeroepen. Iedereen is benieuwd of het Rode Kruis dit keer de 200 bloedgevers zal halen. In september van het vorig jaar was het aantal donors 182. Hoewel op de TV de belangrijke voetbalwedstrijd Ajax-Benfica wordt uitgezonden, behoeft de opkomst naar „Irene" voor de voetballiefhebbers geen enkel bezwaar op te leveren. De RHENEN De Rhenense hengelaarsvercniging „De Voorn" vierde vrij dagavond in een geheel bezet „Eigen Gebouw" het 35-jarig bestaan. Onder de talrijke aanwezigen bevond zich ook de ere-voorzitter, burgemeester jhr. mr. L. H. N. F. M. Bosch ridder van Rosenthal. Een keur van arties ten was voor deze gelegenheid naar Rhenen gekomen. Veel plezier be leefde de feestende vereniging onder andere aan het optreden van het bekende „Cocktail-Trio". wedstrijd zal namelijk in het gebouw in twee zalen zijn te volgen, er staat één toestel in de rustafdeling en één in de wachtkamer. De toestellen zijn welwillend beschikbaar gesteld en ge ïnstalleerd door de Rhenense firma Jan Drost, radio en televisie N.V. op verzoek van de concierge van het ver enigingsgebouw, de heer J. van Hun- nik. De bloedafname geschiedt door een speciale transfusieploeg uit Amster dam. Het Rode Kruissecretariaat doet een beroep op de ingezetenen deze ploeg niet voor niets naar Rhenen te laten komen. De helpsters en helpers van de Rhenense Rode Kruiscolonne worden geassisteerd door enkele colon neleden uit Veenendaal. Een vlotte doorstroming van de bloedgevers is verzekerd. Niemand zal lang behoeven te wachten. Intussen kregen talrijke Rhenenaren een onderscheiding voor bloed geven in het naaste verleden. De Landsteinerpenning voor vijfmaal bloedgeven werd uitgereikt aan: G. v.d. Berg, W. G. Dirkse, J. Nieuwen» huis, mevr. H. H. Th. Rothuis-Wig man, Joh. Scheele, mej. G. v. Walsem, L. v. Baaren, G. H. J. Blankenborg, J. Bouman, D. Kosters, mevr. A. v. Laar, mevr. G. v. Mourik, M. G. Pikaart, J. Rijksen, mevr. G. P. J. van Setten-Jansen, Joh. Vermazen, mevr. W. M. Vis-Buizer, M. D. v. Wa- veren en H. J. J. Weber. De verzilverde speld voor tienmaal bloed geven ging naar: mevr. S. H. Busch-Esbra, P. A. Ivens, mevr. B. da Jong-Grimm, G. P. Lelyveld, mevr. C. Pleijler-Rijksen, A. Wijnberger, mevr. J. v.d. Heuvel, W. C. de Jong, mevr. H. J. v. Leijen-Ruijs, T. van Lienden, J. F. Meijer, E. J. G. Maas- bach, A. Rodenburg, C. A. de Roos, mevr. J. Scheeres, C. Wijnberger. De verzilverde speld voor vijftien maal bloedgeven kwam terecht bij: P. Bielsma, H. Griffioen, J. de Jong, mevr. M. v. Neerbos-van Dongen, L. Buitenhuis, H. Borsje, E. C. v.d. Dik- kenberg, mevr. W. Randshuizen-de Groot en E. Peters. De Landsteinerplaquette in brons met ingegraveerde naam voor twintig maal bloed geven werd toegekend aan: G. v. Esterik, G. Heuvelman, W. J. Kromwijk, J. van Laar, G. Lubout, St. Meijer, G. van Schaik, J. v.d. Scheur, D. van Setten en mevrouw C. J. Visee- van Essen.

De Vallei | 1969 | | pagina 3