De Gaulle naar Amerika CONCORDE MAAKTE EERSTE VLUCHT Rennies Ruzie om loopse hond: schoten en messteken Zweed had rijk leventje dank zij diefstallen Vriendelijk voor elkaar WEEKENDVERKEER EISTE VEEL SLACHTOFFERS Rechtervleugel C.H.U. verzet zich fel tegen vernieuwing Ds. v.d. Hoeven noemt Israël .an feite de enige vriend van de Arabieren" Vrijspraak voor Clay Shaw NIXON BOEKT GOEDE RESULTATEN IN PARIJS; RELATIE V.S. - FRANKRIJK VERBETERD Pengel bereid tot medewerking aan zakenkabinet Waarschuwing voor jagers op robbenpelzen Dieven ontkomen met voor dertig mille juwelen Stndentenrel in Kyoto Eisenhower heter vietnam bij de paus STUDENTENPASTORES HEBBEN „VRIENDELIJK MINIMUM" AANVAARD Luchtdoop van 27 minuten Brandend maagzuur, Emoties tijdens vergadering socialisme Twee van drie ontsnapten snel gepakt Na propaganda-actie terug naar Jeruzalem aan weerskanten playboy ijs amsterdamse havejs gepakt isa jarejslajsg speurejs kapiteinshut bewaking MEER VERGUNNINGEN VOOR WEGVERVOER NAAR DUITSLAND schade STUDENTENRAAD WIL VAN COMMISSIE- AiNDRIESSEN AF MAANDAG 3 MAART 1969 Van onze correspondent DARIJS President Nixon heelt in Parijs het doel bereikt, dat hij zichzelf had gesteld: herstel van het overleg tussen Amerika en Frankrijk. Deze mededeling van een Amerikaanse woordvoerder, kort voor het vertrek van Nixon. werd door De Gaulle zelf onderstreept door twee gestes: 1. In strijd met het protocol bracht hij zelf zijn gast naar het vliegtuig, zoals hij dat nog maar éénmaal tevoren had gedaan met zijn grote vriend. Adenauer 2. Met zijn „tot het volgend jaar" be loofde hij in januari of februari van het volgend jaar dit overleg in Ame rika te komen voortzetten. llresidcnt Nixon en generaal De Gaulle hebben zaterdag avond op een diner ten huize van de Amerikaanse ambassadeur niets dan vriendelijkheden voor elkaar overgehad. Nixon bedank te de Franse leider voor de gro te hartelijkheid, waarmee hij in Frankrijk ontvangen was. Hij zei in de afgelopen twee dagen niets te hebben gemerkt van anti-Ame rikaanse gezindheid onder de Fransen, waarover hjj voor zjjn komst naar Europa had gelezen. ,.Ik zie met groot verlangen uit naar samenwerking met u. uw land en uw regering, voor de zaak waaraan u uw leven hebt gewijd, die van vrijheid en waardigheid voor de volkeren en de mensen en voor de vrede en broederschap voor alle mensen", aldus Nixon die nog inhaakte op wat hem die avond was voorgeschoteld: „Voor de eerste maal heb ik op één hord gewone Amerikaanse gebak ken aardappelen en Russische ka viaar samen gezien. Misschien is het van betekenis, dat er een Franse kok voor nodig was om deze twee bij elkaar te brengen". President De Gaulle verzekerde in een toast op zijn gastheer van die avond, dat wat er ook in de wereld veranderd mag zijn, de Frans-Amerikaanse vriendschap niet. „Dit bezoek, meneer, heeft voor mij nog iets bevestigd, na melijk de zeer diepe achting die ik voor u heb", zo zei hij. Ook had het De Gaulle in staat ge steld de Amerikaanse president „beter te leren kennen, als staats man en als man". De Gaulle wenste Nixon als lei der van het Amerikaanse volk al le geluk toe. „Als ik dit zeg, spreek ik uit naam van Frankrijk en wens ik de Verenigde Staten het allerbeste toe, want ik ben ervan overtuigd, dat geluk voor de Verenigde Staten ook geluk is voor Frankrijk en omgekeerd". PARAMARIBO De Nationale Par tij Suriname van de demissionaire pre mier J. A. Pengel is bereid mee te wer ken aan een zakenkabinet, mits dat zal bestaan uit a-politieke leden. Dit heeft de heer Pengel eergisteren verklaard in een onderhoud met het Surinaamse weekblad „De Volksbode". Hij vindt het juist dat het nieuwe ka binet de Staten moet ontbinden en ver vroegde verkiezingen moet uitschrijven. Hij gaf drie redenen op voor het ont slag van zijn kabinet; de regeerkracht was door leemten in de wet onder mijnd, het was een test om na te gaan of de regering nog kon steunen op de drie fracties in de staten (N. P. S., Surinaamse Democratische Partij en Actiegroep) en het was een kans voor de oppositie om een parlementair ka binet te vormen. Tien Nederlandse en in Nederland ge vestigde Surinaamse verenigingen, jeugd- en studenten organisaties begin nen deze week een solidariteitsactie voor de stakende Surinaamse oi.derwij- lers. Er zal een manifest worden uit gegeven met informatie over de actuele gebeurtenissen in Suriname. WASHINGTON. In de toestand van ex-president Dwight Eisenhower, die de vorige week een longontsteking kreeg, is gisteren een lichte verbete ring ingetreden. De oud-president was gisteren in staat een uitgebreide maaltijd te ge bruiken. De dagen daarvoor had hij slechts sinaasappelsap kunnen nuttigen. De toestand van zijn hart is stabiel gebleven. Nixon heeft dit resultaat op twee ma nieren bereikt. Hij wist de woorden te vinden die De Gaulle goeddeden en slaagde vervolgens er als geboren on derhandelaar in De Gaulle niet alleen te overtuigen van zijn eigen goede wil en ernst maar ook van het vertrouwen dat hij in De Gaulle stelt. Met dat al waren de twee heren het niet op alle punten eens. Zeker niet wat betreft Rusland. Amerika ziet b.v. In de overval op Tsjecho-Slowakije een rechtstreekse bedreiging voor West- Duitsland; Frankrijk beschouwt het als een ruzie in het communistische gezin. Zo was het voor de twee presiden ten ook niet goed mogelijk een geza menlijke actie te ontwerpen voor de vrede in het Midden-Oosten. Nixon vindt dat zolang de Grote Vier het on derling niet eens zijn geworden over een gezamenlijk vredesplan, een vier- mogendhedenconferentie geen zin heeft. Tot het houden van zo'n confe rentie heeft De Gaulle opgeroepen. Moeilijke onderwerpen, zoals de NAVO of de internationale geldpoli tiek. heeft men laten rusten. Over Vietnam is wel gepraat en niet al leen tussen Nixon en De Gaulle, maar ook tussen Nixon en de Zuid- vietnamese generaal Kv. Nixon heeft met Ky „nieuwe metho den" besproken om de rust in Viet nam te doen terugkeren. Later zou men wel zien, wat daarmee bedoeld werd. Er is door dit gesprek weer hoop ontstaan, dat de Parijse vre desconferentie toch resultaten zal brengen. Nadat de Franse president Nixon naar het vliegveld had gebracht, ver trok het Amerikaanse staatshoofd naar Rome, waar hij zeventig minuten lang met paus Paulus sprak. Alle wereld problemen kwamen ter sprake. Gisteravond verliet de Amerikaanse president Rome per vliegtuig om naar Washington terug te keren van zijn achtdaagse bezoek aan West-Europa. OTTAWA De Canadese minister van Visserij, Jack Davis, heeft de pels- verwerkende industrie in zijn land ge waarschuwd. De robbenjacht zal in 1970 worden verboden als de regels met betrekking tot het doden van de dieren dit jaar niet in acht worden genomen. In brieven aan diverse bedrijven wees Davis op de „zeer grote hoeveel heid kritiek", die de afgelopen jaren over Canada is uitgestort naar aanlei ding van de wreedheden bij de jacht op jonge zeehonden, die worden dood geknuppeld. AMSTERDAM De erkenning van de experimentele studentenparochie in Amsterdam door de bisschoppen is door de Amsterdamse studenten-pasto res met „gemengde gevoelens" aan vaard. Zij zien hierin slechts een voor lopige oplossing. „Een vriendelijk minimum noemde pater Huub Oosterhuis het gisteren tij dens de diensten voor de studenten. „Het betekent een uitweg uit een im passe en het laat ons team intact. Wij menen dat het onze opgave is niet in deze regeling te berusten, maar initiatie ven te ontplooien totdat de volledige er kenning van de gehuwde priester is be reikt". „De erkenning van het experiment geeft ons nieuwe mogelijkheden. Wij kunnen opnieuw beginnen en wij vra- u het aanbod van de bisschoppen te aanvaarden", aldus pater Oosterhuis. Het verkeer heeft in het afgelopen weekeinde weer een groot aantal slacht offers geëist. TEGELEN De 24-jarige mevrouw A. Peeters-Dirkx is gisteren om het le ven gekomen toen de auto, waarin zij zat, in Tegelen op een andere perso nenwagen inreed. Mevrouw Peeters werd zwaar gewond en overleed in het ziekenhuis. WEDDE In het ziekenhuis in Win schoten overleed zaterdagnacht de 34- jarige A. Bakker uit Zwartemeer. Hij was ernstig gewond toen de auto waar- In hij meereed bij Wedde tegen een boom botste. ARCEN De 27-jarige P. Thijssen uit Wellerlooi overleed zaterdagnacht, nadat hij met zijn personenauto fron taal tegen een bus was gereden. Het ongeluk gebeurde op de weg Venlo-Nij- megen. AMSTERDAM De 28-jarige Am sterdamse kantoorbediende C. de Bont werd zaterdagmiddag aangereden toen hij de straat overstak. Hij overleed kort daèrna. EIBERGEN In Eibergen is zater dagavond de 24-jarige J. Tennink op zijn bromfiets aangereden door een autobus. Hij stierf later in het zieken huis in Enschede. HAARLEMMERMEER De 51-ja- rige mevrouw K. Glansdorp-Kadicks uit Rotterdam is vrijdagnacht in een ziekenhuis in Amsterdam overleden aan de gevolgen van een ongeluk in de Haarlemmermeer. De personenauto waarin zij zat, werd aangereden door een militaire vrachtwagen. MAARSEN Zaterdagmiddag is, ten gevolge van een klapband op de rijksweg tussen Amsterdam en Utrecht een personenwagen tegen een boom gereden. De 65-jarige mevrouw H. Op- heij-van Eerd kwam daarbij om het leven. DIESSEN De vierjarige K. van Gils is zaterdagmiddag in Diessen vlak bij haar ouderlijk huis doodgereden. Het meisje stak vanachter een gepar keerde auto de straat over en werd ge grepen door een personenwagen. WAARLAND In Waarland is za terdagmiddag een personenauto op een niet-beveiligde spoorwegovergang ge grepen door de sneltrein Schagen-Alk- maar. De bestuurster van de auto, de 24-jarige mevrouw M. Kaan-Stammes uit Kolhorn, was op slag dood. OUDE BILDTDIJK De 64-jarige fietser W. Brongers is vrijdagavond iaat om het leven gekomen toen hij van achteren werd geschept door een auto. Een historisch ogenblikde eerste start van de Concorde. Technici in Engeland en Erankrijk hebben twaalf jaar naar dit moment toegewerkt. Van onze correspondent nPOULOUSE III een geluidsstorm die op dertig kilometer afstand te ho- ren was, maakte gistermiddag in Zuid-Frankrijk het roemruchte pas sagiersvliegtuig Concorde zich los voor zijn eerste vlucht. EINDHOVEN Waarschijnlijk drie overvallers hebben gisterochtend hun geslagen bij juwelier De Jong in Eind hoven. Ze namen naar schatting voor dertigduizend gulden aan diamanten en briljanten mee. Om half acht gisterochtend hoorden omwonenden glasgerinkel. Even later zagen ze een wagen met drie jonge mannen wegrijden. De politie achter volgde de wagen, maar raakte het spoor bijster. De wagen was gestolen. ADVERTENTIE druk op de maag, opgeblazen gevoel? Na 27 minuten zette invlieger André Turcat de reusachtige vogel met zijn beweegbare neus in een dichte stof wolk aan de grond. Turcat gaf het toestel een snelheid van 450 kilometer per uur, slechts een fractie van de 2320 kilometer die de Concorde moet kunnen halen. De vlieg hoogte bleef besperkt tot drieduizend meter. Na een vlucht van 27 minuten verscheen de Concorde weer boven de baan. in toom gehouden <joor een rem- parachute. Drie mannen vergezelden Turcat in zijn avontuur: tweede vlieger Guignard en de technici Perrier en Retif. Tegen 1973 moet het toestel in dienst komen. De bouwers van de Concorde de Franse Sud-Aviation en de British Aircraft Corporation (BAC) hopen er 250 exemplaren van te ver kopen, waarbij zij elk ongeveer twee miljard pond er aan zouden verdienen. Het Engelse prototype wil men over zes acht weken voor het eerst in de lucht brengen. Als de Concorde, die met zijn vier mo toren 140 passagiers in nog geen vier uur de Atlantische Oceaan zal kunnen overvliegen, inderdaad in 1973 opera tioneel is, zal de Frans-Britse combina tie de Amerikanen vijf tot zeven jaar vooruit zijn wat de bouw van een super- soon lijnvliegtuig betreft. De Russen hebben het echter al van de Concorde gewonnen met hun To-144, die op oude jaarsdag een eerste vlucht heeft ge maakt. ADVERTENTIE UTRECHT De ontwerpen voor een nieuw beginselprogram en een politiek werkprogram van de C.H.U. hebben heftige weerstand gewekt bij de rechter vleugel van deze partij. Drs. D. Schouten, die als woordvoerder van deze „groep van zestien" optreedt, heeft zaterdag aangekondigd „om des gewetenswille" uit de C.H.U. te zullen treden als deze ontwerpen ongewijzigd worden aanvaard. Dit gebeurde te Utrecht, waar oude re en jongere CH-leden de Unieraad en de Bestuursraad van de CH-jongeren de plannen voor de eerste maal in het openbaar behandelden. De algemene verwachting was, dat in de komende maanden de bestaande te genstellingen goeddeels zullen verdwij nen. In twee opeenvolgende algemene vergaderingen zullen de verstgaande wijzigingen wel worden afgezwakt. Unievoorzitter C. J. van Mastrigt zei, dat de grote belangstelling in de CHU voor deze plannen op zich zelf al een stuk vernieuwing betekent. De knelpunten komen in de buitenge wone algemene vergadering van 17 mei aan de orde. Dan hebben intussen de kiesverenigingen, de Staten- en Kamer- kringen en de jongeren hun voorstellen ingediend en is het advies van het Uniebestuur daarop ter beschikking. Deze knelpunten liggen in enkele on derdelen van de programs. Pas op 13 september zal een algemene vergade ring daarover beslissen. De rest komt daarna aan de orde. Het nieuwe beginselprogrmma is vol gens drs. Schouten, een voorzichtige poging om de Bergrede als wet op te leggen, hoewel uitsluitend de Tien Ge boden als wet gelden. Hij noemde dit een knieval voor de vrijzinnigheid. De eis van gelijkheid voor alle men sen vond drs. Schouten ook onaanvaard baar. Dit moet uitlopen op socialisme, meende hij. De heer Schouten verweet de ontwer pers ook dat zij in het politek program het dualisme, de scheiding tussen rege ring en parlement hadden losgelaten. Dit program leidt tot nivellering: „De bezitters worden beroofd". Verlaging van de kiesgerechtigde leef tijd tot achttien jaar, het aanwijzen van een kabinetsformator door de Twee de Kamer, het instellen van vijf kern departementen, versterking van de on- dernemersraad die de helft van de commissarissen zal moeten kiezen, be horen tot de radicale voorstellen in het ontwerp-politiek program. De Zeeuwse gedeputeerde C. Kaland DEN HAAG Na het uitzagen van een slot in een houten deur, zijn zater dagavond drie gevangenen ontsnapt uit het huis van bewaring II in Scheve- ningen. Twee ontsnapten werden kort na middernacht weer gearresteerd in een café. De derde man, de 39-jarige P. van V. uit Den Haag is nog voortvluch tig. De gevangenen Van V. en H. G. S. uit Delft waren ter beschikking van de regering gesteld. Van V. is niet ge vaarlijk. De andere ontsnapte, de negentien jarige M. S. uit Rijswijk (Z.-H.), zou na een gevangenisstraf van zeven maanden al over twee weken vrij ko men. Alle drie mannen zijn veroor deeld wegens diefstal. SCHIPHOL Na een verlof van twee maanden in ons land waarin hij als welsprekend propagandist voor Israël nationale vermaardheid ver wierf, is de 28-jarige ds. J. W. van der Hoeven samen met zijn Arabische vrouw, teruggekeerd naar zijn stand plaats: de graftuin van Jezus Christus in de voormalige Jordaanse sector van Jeruzalem. Hij maakte de reis van zelfsprekend per F.I Al-vliegtuig. Twee weken geleden begon ds. Van der Hoeven zijn „Dienst aan Israël"- actie, waarbij lezers een kleine van een Israëlische vlag voorziene advertentie uit de krant moesten knippen, deze van naam en adées voorzien en dan naar Postbus 24 in Baarn moesten zen den. Dat was niet zo maar een adhesie- actie, maar het begin van werkelijke effectieve steun. „We hebben in de afgelopen tien da gen 20.000 tot 30.000 reacties ontvan gen." aldus ds. Van der Hoeven, „en de stroom duurt nog voort. Bovendien heb ik enkele honderden brieven ont vangen, waarvan er vele werkelijk ont roerend zijn. Al deze mensen gaan we per folder en stencil opwekken daad werkelijke steun te verlenen." In dit verband dacht hij met name aan de schatten, die bestrijding van de ergste armoede onder de Arabieren vergt in de thans door Israël bezette gebieden. Tot nu toe komt die last ge heel op de schouders van Israël. Onder de duizenden inzendingen wa ren er enkele (te tellen op de vingers van één hand), die bepaald geen pro- Israëlische geest ademden. Een Am sterdamse van de Zeedijk, wier naam en adres voluit getypt op de ad vertentie stonden, tikte er het volgen de advies boven: „Drie atoombommen op Israël lossen alle problemen op." Het is vooral dit soort ingekankerde onredelijke en ogenschijnlijk haast on uitroeibare haat. die hij als grootste obstakel voor een oplossing te lijf wil gaan. „Het enige gevolg kan immers slechts een nieuwe oorlog zijn met een nieuwe slachting onder de Arabische troepen. De Arabieren zelf hebben nog nimmer iets teruggenomen van hun dreige menten, dat alleen totale vernietiging van alle Joden in Israël aanvaardbaar is. Dat is geen lachwekkende holle fra se, dat is bittere ernst en hoe relatief sterk Israël op het ogenblik militair ook mag zijn, het kan die constante dreiging niet verwaarlozen, nu de Ara bieren immers door Rusland worden gesteund." Ds. Van der Hoeven kan evenmin de vaak verkondigde opinies billijken, dat Israël eerst maar eens dc resolutie van de VN van 1967 moet accepteren en de bezette gebieden moet ontruimen. „De Arabieren zullen eerst eens moe ten zeggen, dat ze bereid zijn van hun Dominee en Hoeven bij Schiphol. mevrouw Van der hun vertrek van eis tot vernietiging af te zien. Pas daarna is een gesprek denkbaar. Je kunt toch niet met je vijand over vrede gaan praten als je vasthoudt aan de eis, dat hij hoe dan ook in ieder geval moet worden vernietigd? In Israël zelf bestaat geen echte haat tegen Arabie ren. De Israëliërs willen voor de Ara bieren alles doen, maar in deze oor logssituatie heeft Israël daartoe geen ge legenheid. Als er vrede zou zijn, zou Israel het vluchtelingenprobleem kun nen oplossen, de havens openen, de welvaart verspreiden. Daarom durf ik Israël in feite de enige vriend te noe men, die de Arabieren hebben." zei, dat de onderwijsparagraaf in vak kringen „een dijenkletser" is. Aan de cultuur is geen woord besteed: „Daar is de CHU altijd zwak in geweest", luidde een kritiek van de andere zijde. Verder werd er aanmerking op ge maakt dat de financiële paragraaf slechts anderhalve bladzijde beslaat, tegenover ruim zestig bladzijden aan wensen. Oud-minister mr. Y. Scholten meende, dat het voorstel over de vij^kernminis- ters volstrekt illusoir is. Hun taak zou lichamelijk al te zwaar zijn. Zij zullen bovendien nooit verantwoordelijkheid kunnen dragen voor de taken, waar voor onderministers verantwoordelijk zijn. over vervoer Vragen radio-actieve stof DEN HAAG De Tweede-Kamerle den Franssen en Posthumus (beide PvdA) hebben de staatssecretarissen van Verkeer en Waterstaat en van So ciale Zaken en Volksgezondheid ge vraagd of het vervoeren van radio-ac tieve stoffen per trein een normale zaak is. Zij doen dit naar aanleiding van de treinbrand in Akkrum. Beide Kamerle den willen weten welke maatregelen worden genomen om gevaar te voorko men, als er moeilijkheden ontstaan. Gewonden en arrestaties bij IJsselstein IJSSELSTEIN Een ruzie over een loopse hond is gisterochtend vroeg in het plaatsje Achthoven, gemeente IJs selstein, uitgelopen op een schiet- en steekpartij, waarbij verscheidene ge wonden vielen. De loopse hond was eigendom van een bewoner van een woonschip in een uitgraving bij de Hollandsche IJs- sel in Achthoven, de 24-jarige autospui- ter Th. C. Een buurman, de 22-jarige W. H. J. de V., die zich aan de hond had ge- ergerd, gooide in het nachtelijk donker de ruiten bij de autospuiter in, waar op de laatste vermoedelijk dreigend d» loop van een vuurwapen naar buiten heeft gestoken. Voor De V. moet dat aanleiding zijn geweest hulp te gaan halen in Utrecht. Hij kwam terug met de 29-jarige schil der G. H. S., diens drie jaar jonger» collega A. F. van W. en de 21-jarig» J. D. De belaagde woonschipbewoner kreeg daarop versterking van een buurman, de 42-jarige Van N. en dien» zeventienjarige zoon. Vader en zoon moesten deze hulpver lening met verwondingen bekopen; de zoon kreeg zo ernstig buikletsel dat hij in het ziekenhuis moest worden opge nomen. Zijn vader kan na behandeling naar huis terug. Waarschijnlijk is aan beide kanten geschoten. De politie heeft een lucht buks in beslag genomen en een vuur- buks uit het water opgevist. Er is bo vendien ten minste één mes gehan teerd. De vier aanvallers, die ook al lemaal verwondingen opliepen, werden gisteren gearresteerd. De zaak kwam aan het rollen toen de Utrechtste politie zondagnacht om streeks half vier op de Beneluxbaan d» auto aanhield, waarin twee door buks kogels en steekwapens verwonde man nen werden vervoerd. De auto was on derweg naar een ziekenhuis in Utrecht. AMSTERDAM Na twee jaar recherchewerk is de Rijkspolitie te water in Amsterdam erin geslaagd een internationale kraker van brandkasten op zee schepen aan te houden: de 23-jarige Zweed E. F. De man heeft waarschijnlijk enkele tonnen gestolen geld verbrast tijdens een luxueus bestaan in St. Tropez. Alleen al in Amsterdam wordt hij verdacht van zestien kraken, waarbij een ton verdween. De Zweedse playboy-fotograaf was ook actief in Rotterdam, het Botlek- gebied. Vlaardingen, Antwerpen, Pa rijs, Duinkerken, Londen, Bremen, Malmö en Kopenhagen. Hjij had het uitsluitend voorzien op Noorse sche pen. „Een bijzonder prettig weekeind. Al die diefstallen uit scheepsbrandkasten begonnen ons erg hoog te zitten", al dus de Rijkspolitie te water, die met eindeloos geduld sinds oktober 1966 achter de man aanzat. Toen verdween de zevenduizend gul den uit de kapiteinshut van de Noorse tanker Tindfonn. Dat gebeurde nadat een keurige jongeman, die vloeiend vreemde talen sprak, zich naar de ka pitein had laten verwijzen om iets na mens een scheepswerf te regelen. Steevast meldde de jongeman zich op een Noors schip tijdens de middag maaltijd. Hij vond de hut van de kapi tein dan meestal verlaten. Was de ka pitein er wél, dan overhandigde hij wat papieren, die zogenaamd ingevuld moesten worden en verdween hij weer snel. In vele havenplaatsen, op tientallen Noorse schepen, had hij echter succes. Veelal waren de brandkasten van de kapiteins niet afgesloten. Hoewel er signalementen, waarschuwingen en in formaties werden verstrekt aan alle binnenkomende (Noorse) schepen, luk te het de vlotte, keurige jongeman tel kens weer met een smoesje in de hut van de kapitein terecht te komen. Na een diefstal vloog de fotograaf te rug naar Zuid-Frankrijk om temidden van vele vriendinnen een vrolijk be staan te leiden. Als het geld op was, reisde hij weer naar een haven om een bezoek „tijdens de middagmaaltijd" af te leggen. In Den Haag en Amsterdam logeerde hij altijd in eerste klas hotels. In Amsterdam kregen Noorse sche pen een speciale bewaking van recher cheurs. Deze zagen vrijdag een jon geman die beantwoordde aan het sig nalement, de Noorse tanker Vesthaf opstappen. Hij vertelde het bekende verhaal, maar trof de kapitein in zijn hut. Hij vroeg toen namens de scheeps werf een lijst van de bemanningsleden. Toen hij het schip wilde verlaten, werd DEN HAAG Dc transportonderne mingen hebben meer vergunningen ge kregen voor het vervoer naar West- Duitsland. In totaal zjjn er achttien- tot twintigduizend vergunningen extra per jaar bijgekomen, onder meer voor het vervoer van goederen naar de troepen van de NAVO in de Bondsrepubliek. Deze verruiming is het resultaat van besprekingen die in de afgelopen maanden zijn gevoerd tussen staatsse cretaris Keyzer (Verkeer en Water staat) en de Westduitse minister van Verkeer Leber. Thans blijkt dat het vervoer voor de NAVO is vrijgegeven terwijl er ook meer vergunningen zijn verstrekt voor de doorvoer van goederen door West- Duitsland. Ondanks de moeilijkheden waar de transportondernemingen sinds april mee te maken hebben door de maatregelen die minister Leber trof, is het vervoer naar de Bondsrepubliek toegenomen. Tussen Nederland en West-Duitsland is ook overeenstemming bereikt over een nieuw systeem voor de uitgifte van dagvergunningen. hij aangehouden. De Zweed, afkomstig uit Malmö, heeft een gedeeltelijke bekentenis af gelegd. In zijn Haagse hotel, waar hij bekend staat als de zoon van een rijk» reder, is wat gestolen boordgeld gevon den. Via Interpol is contact opgenomen met de recherche in andere havens. De Zweed is vandaag voorgeleid aan de officier van Justitie in Amsterdam. NEW ORLEANS Garrison heeft mijn goede naam misbruikt om het rapport-Warren over de moord op pre sident Kennedy te kunnen aanvallen. Dit zei de zakenman Clay Shaw het afgelopen weekeinde na zijn vrij spraak in New Orleans. Shaw stond te-' recht op beschuldiging van voorberei ding in samenwerking met anderen van de moord op president John F. Kennedy in Dallas. „De zaak is hier mee niet afgelopen", zei Shaw. Shaw wilde niet zeggen wat hij wil de ondernemen tegen Jim Garrison, d» officier van justitie van New Orleans, die hem in de verdachtenbank had ge bracht. Wel zei Shaw dat zij zoveel fi nanciële schade had geleden, dat hij weer zou moeten gaan werken. Shaw trok zich enige jaren geleden uit het zakenleven terug. Een twaalf man sterke jury sprak Shaw vrijspraak in een commentaar een uur duurde. Het kwam in de jury bijeenkomst achter gesloten deuren tot maar één stemming. De New York Times merkte na Shawa vrijspraak in een commentaar op, dat het proces tegen Shaw de on bekwaamheid van Jim Garrison al» officier van justitie van New Orlean» had aangetoond. Deze invloedrijk» krant gaf de inwoners van New Or leans de raad Garrison later dit jaar niet te herkiezen als officier van jus titie. Garrison staat in New Orleans be kend als een moedige bestrijder van de misdaad en van corruptie in d» rechterlijke macht. In de verkiezingen van november van dit jaar komt zijn functie op het spel te staan. UTRECHT Het zaterdag in Utrecht benoemde bestuur van de Nederlands» Studenraad heeft de leden van de com- missie-Andriessen (die de studiefinan ciering bestudeert) voorgesteld hun op dracht aan minister Veringa terug t» geven. Als de commissie hiertoe niet kan be sluiten laten de leden dan afzonderlijk aftreden, vraagt de N.S.R. TOKIO Bij gevechten tussen 2300 politiemannen en ongeveer drieduizend links georiënteerde studenten van d» universiteit van Kyoto in Japan zijn 180 gewonden gevallen. De betogers ver zetten zich tegen toelatingsexamen».

De Vallei | 1969 | | pagina 5