OOST -N W.-GUINE A Een nieuw fascinerend toeristen- land achter de horizon Matti de Koning finishte ais eerste bij amateurs Geen promotie voor dames van RHC V>orte "Typen 94,95,96 en 97 (PFAFF) Speciale aanbieding HERENOVERHEMDEN nu f 13,90 Trainingsrit in Amersfoort Uitslagen Zaalhandbal Exportmarkt van eieren Voorwaarden Stenen tijdperk Weergaloze show Vele mogelijkheden VRAAG UW LEVERANCIER DE GEZELLIGE SPAARFOLDER DE VALLEI ■W* DINSDAG 4 MAART 1969 Een tafereel uit de Mount Hagen Show. Vier mannen en een meisje zingen al dansend een lied, daarbij zichzelf begeleidend op zandlopertrommen. Niet zelden duurt zo'n enkel lied een uur aan één stuk. Australisch Nieuw-Guinea, toeristenland. Achter dat zinnetje heb ik een heel neutrale punt gezet. Een uitroepteken was mij persoonlijk liever ge weest, maar ik ben daarvan weerhouden door de wetenschap, dat de overgrote meerderheid het op een vraagteken houdt. Dus: Australisch Nieuw-Guinea, toeristenland? Het is inderdaad een gedachte waar men in Europa nog volko men aan moet wennen. Een feit is echter, dat onze toeristische horizon steeds verder weg komt te liggen. Het vooroorlogse dagje Zand voort is twee weken Costa Brava geworden. Wie zich vroeger aan een week Parijs waagde, brengt nu een royaal lange vakantie door in Athene. En is varen op de Adriatische Zee niet veel aantrekkelijker dan een boottocht op de Rijn? Israël, Marokko en Tunesië zijn reisdoelen waar niemand meer van opkijkt. Ja, ieder behoorlijk reisbureau heeft tegenwoordig zelfs Mexico in zijn uitgebreide programma staan. Is het dan zo vreemd om nog verder te denken, aan reisdoelen die nu nog ach ter de horizon van de Europese toerist liggen, aan Australisch Nieuw-Guinea bijvoorbeeld? Toerisme is voor het Territory of Papua and New Guinea onmisbaar... en onvermijdelijk. Onmisbaar omdat de nog weinig solide economische si tuatie in het gebied, met onder meer een import die twee-en-een-half maal zo groot is als de export, er ten zeerste bij gebaat zou zijn. Onvermijdelijk omdat Australisch Nieuw-Guinea zo veel attracties heeft, die uniek zijn in de wereld een feit dat steeds meer naar buiten begint door te dringen. In het financiële jaar 1967/1968, dat eindigde op 30 juni jj., bezochten 19.741 personen de oostelijke helft van Nieuw-Guinea. In dit aantal zijn ook zij begrepen wier bezoek van zakelijke aard was. Vijf jaar tevoren bedroeg het aantal bezoekers nog slechts 6712. Voor de kamende vijf jaar verwacht het Departement van Handel en In dustrie een jaarlijkse toeneming van 21 pet. De officiële prognose luidt, dat in het financiële jaar 1972/1973 in totaal 49.940 toeristen Australisch Nieuw-Gui nea als reisdoel zullen kiezen. Er zijn goede redenen om aan te nemen, dat bovengenoemde prognose op zijn minst bewaarheid zal worden, zeker nu de Australische regering in middels een vijfjarenplan voor de ont wikkeling van het gebied heeft bekend gemaakt waarmee een bedrag van maar liefst 4 miljard gulden is ge moeid. Een belangrijk deel hiervan zal worden besteed ter stimulering van de verschillende takken van economie, hetgeen op haar beurt zal bijdragen tot een aanzienlijke toeneming van het aantal zakenreizen naar het gebied. Nu is het ook weer niet zo, dat men In Australisch Nieuw-Guinea de toe neming van de toeristenstroom rustig kan afwachten in de gemaakte pro gnose is duidelyk een aantal voorwaar den verdisconteerd waaraan momen teel nog niet of nog niet helemaal wordt voldaan. Zo is er grote behoefte aan meer hotelruimte. Eiv. zijn weliswaar voort durend hotels in aanbouw en ook zijn er altijd wel nieuwe plannen in voor bereiding, maar de aanpak op dit ter rein zal toch grootscheepser moeten worden. Ook het creëren van goedkope logiesaccommodatie is een punt, dat de aandacht vraagt. Er zouden meer eenvoudige, nette „guesthouses" moe ten komen zoals men die reeds in en kele plaatsen vindt. Zoals de situatie thans ligt, doet men er verstandig aan reeds weken van tevoren hotelruimte te bespreken, vooral in de kleinere hoofdplaatsen van districten en sub districten, waar vaak maar één hotel is. Om rondom Kerstmis en de jaar wisseling, de tijd van de grote vakan ties in Australië, van een bed verze kerd te zijn, dient men maanden tevo ren te reserveren. Als we de horeca-sector verder bui ten beschouwing laten, is Australisch Nieuw-Guinea op het gebied van de toeristische dienstverlening een land waar nog veel mogelijkheden onbenut zijn. Er wordt wel wat gedaan op het gebied van georganiseerde trips, maar over het algemeen zit er weinig lijn in. Misschien wordt dat beter naarma te er meer wegen worden aangelegd. Wat dat betreft zijn de perspectieven in het Centrale Bergland, een van de interessantste gedeelten van het land, gunstig. Reeds is er een weg, die de bergplaats Mount Hagen met de ha venstad Lae verbindt en waarschijn lijk zal nu ook de havenplaats Ma- dang een verbinding met het bergland krijgen. Men dient overigens wel te be- op de aarde is te noemen waar de we- denken, dat er nauwelijks een gebied genaanleg zo'n moeilijke en kostbare zaak is als in Nieuw-Guinea. Zoals ik in een vorig artikel al heb betoogd, zijn de luchtverbindingen in het gebied uitstekend. Hetzelfde geldt voor de faciliteiten op het gebied van chartervluchten. Er zijn zelfs maat schappijen, die complete „luchtsafa- ri's" organiseren. Ook zijn boottochten mogelijk en kan men boten, al dan niet met bemanning, charteren. In het algemeen zijn al deze vormen van toe ristische dienstverlening echter tame lijk kostbaar. En al is Nieuw-Guinea dan geen oord van dagjesmensen met 6 pet. vakantietoeslag, ook de reizi gers met een dikkere beurs zijn bin nen zekere grenzen prijsbewust. Oost-Nieuw-Guinea met de daarbij behorende honderden grotere en klei nere eilanden, met zijn ruim 2 miljoen inwoners waarvan een groot deel nog in traditionele stamverbanden leeft, met zijn honderden verschillende talen en zijn Stenen Tijdperk-culturen, is een van de meest fascinerende gebie den ter wereld. Wanneer men dan bedenkt, dat het georganiseerd toerisme hier pas in de kinderschoenen staat, ligt het voor de hand, dat het een paradijs voor de individualistisch ingestelde reiziger is. Een paradijs met legio mogelijkheden een een uitdaging aan een ieder, die blasé is van het „onbekommerd genie ten van een geheel verzorgde vakan tie". De versleten term „onbekende ver ten" krijgt in Oost-Nieuw-Guinea nieu we inhoud. In dit gebied, 13 maal zo groot als Nederland, wacht achter iedere bergrug een nieuwe vallei met een bevolking wier aanraking met de blanke beschaving soms van slechts enkele jaren geleden dateert. Na elk eilandje wacht er een ander, door de Stille Zuidzee omspoeld tropisch lust oord. De ruige bergen in het binnen land worden afgewisseld door uitge strekte, soms moerassige kustvlakten. En behalve landschappelijk en volken kundig is Nieuw-Guinea ook in klima tologisch opzicht een eiland vol afwis seling. Men heeft er een vochtige, tro pische hitte, die zelfs een minimum aan kleding al een last doet schijnen, maar in de hoogvlakten komt een wol len trui goed van pas. Persoonlijk heeft mij in Nieuw-Gui nea het meest getroffen het feit, dat het Stenen Tijdperk en de Twintigste Eeuw hier aan elkaar grenzen, ja, soms op een wonderlijke wijze met elkaar verweven zijn. Het sterkst ervoer ik dat in Mount Hagen, de hoofdplaats van het Wes tern Highlands District. Je komt er op een typisch twintigste-eeuwse wij ze, namelijk per vliegtuig. Het is dan niet onwaarschijnlijk, dat met hetzelf de vliegtuig enkele inheemsen reizen, die uit Port Moresby terugkeren naar hun Stenen Tijdperk-dorp; op zichzelf al een anachronisme. Het kleine, zich snel ontwikkelende Mount Hagen is het centrum van de dichtst bevolkte delen van Oost-Nieuw-Guinea. Pas in de dertiger jaren drongen hier de eer ste blanke ontdekkingsreizigers door. De talrijke en zeer primitieve bevol king naar een hoger ontwikkelingspeil brengen betekent voor het Australi sche bestuur een gigantische taak, die eigenlijk nu pas goed begonnen is. Dat is Mount Hagen goed aan te zien. Op verschillende plaatsen dreunen de we- genbouwmachines en in het centrum, voor het grootste deel bestaande uit nieuwe gebouwen, zijn weer enkele projecten in aanbouw. Enkele honder den meters uit het centrum staat een modern hotel. In dit moderne decor, waarmee de westerse mens zo volkomen vertrouwd is, is veel publiek op de been: mensen met een donkere huidskleur, die op een simpele lendendoek na naakt zijn. Mannen met exotische hoofdtooien en vrouwen met zwaar beladen netten op hun rug; niet zelden torsen zij bovenop dat net ook nog een slapend kind met zich mee. Ze slenteren wat of zitten in groepjes bij elkaar op de grond. Ze praten in hun onverstaanbare taal en kijken om zich heen als kinderen, die in een fantastisch sprookje verdwaald zijn. Zij voelen zich zoals de eerste aardbewoner zich moet voelen als hij op een verre planeet met een super beschaving is aangeland. Een onvergetelijke belevenis in Mount Hagen is de markt, die daar el ke zaterdag wordt gehouden. Van heinde en ver komen dan honderden primitieve bergbewoners om hun wa ren aan de man te brengen of inkopen te doen. Niet zelden hebben ze daar enkele dagen lopen voor over. Wan neer je ziet dat de vrouwen van de Australische bestuursambtenaren hun inkopen op deze markt doen, dan wordt je inderdaad getroffen door die wonderlijke harmonie tussen Steentijd en Twintigste Eeuw, die slechts moge lijk is in het levende museum der mensheid dat Nieuw-Guinea heet... Iedere twee jaar in augustus vindt in Mount Hagen een evenement plaats, dat zijn weerga in de wereld niet heeft. Vele duizende exotisch uitgedos te bewoners van het gehele centrale bergland komen dan naar het kleine stadje om hun kunnen te tonen tijdens de onvergetelijke Mount Hagen Show. Zelfs de meest spectaculaire Holly- wood-produktie verbleekt bij deze massale „sing sing" (zo wordt in Pid gin-Engels een inheems dansfeest ge noemd). Groepen van honderden men sen leggen te voet kolossale afstanden af om de show in Mount Hagen bij te wonen. De laatste keer, in 1967, waren er 20.000 bergbewoners. In hun meest fantastische tooien voeren zij bloed stollende krijgsdansen uit; ze zingen, musiceren, demonstreren vreemde ri ten, leveren spiegelgevechten en to nen hun vaardigheid op tal van ande re terreinen. Vooral het massale en de kleurenpracht zijn adembenemend en tijdens iedere show zijn er dan ook meer bezoekers. Ook internationaal begint de Mount Hagen Show een re putatie te krijgen. Hetzelfde geldt voor de Goroka Show, die gehouden wordt in een andere centrumplaats in het Centraal Bergland, eveneens elke 2 fear en wel zo, dat de beide plaatsen elkaar afwisselen. Kleinere „sing sings" worden regelmatig gehouden in dorpen en stadjes, verspreid over het gehele Territory. De bevolking houdt nu eenmaal van feesten! Een grote attractie voor de toerist in Papua and New Guinea is voorts, dat hij er tegen billijke prijzen fraaie primitieve kunst- en gebruiksvoorwer pen kan kopen. Wel heeft men een ver gunning van het museum voor inheem se kunst in Port Moresby nodig om deze stukken uit te voeren. Onder invloed van de westerse be schaving begint deze vorm van in heemse creativiteit namelijk uit te sterven of op zijn minst sterk te ver- commercialiseren; het is begrijpelijk dat het museum belangrijke authentie ke stukken voor het nageslacht wil bewaren. Echter, in het moerassige Sepik District, waar Wewak de hoofd stad van is, kan de toerist nog volop kopen, evenals in het gebied van de rivier de Maprik. Volgens insiders zijn dit de belangrijkste centra van primitieve kunst in de wereld. Het is onmogelijk om in het bestek van dit artikel alle toeristische aan trekkelijkheden van Nieuw-Guinea te beschrijven. Dan zou ik moeten in gaan op de grote verschillen in land schappelijk schoon, de weelderige plan ten- en dierenwereld, het beroemde pottenbakkersdorp bij Madang, het werk van de krokodillen jagers op de Sepik en de Fly, de uit de Tweede Wereldoorlog daterende Japanse tun nelcomplexen in de rotsen nabij Ra- baul, de paradijselijke Trobriand- eilanden met hun uit Polynesië stam mende bevolking. Er is geen einde aan. Het is nog niet zo lang geleden, dat men vanuit Europa eerst naar Austra lië moest reizen om in Oost-Nieuw- Guinea te kunnen komen. Sinds 1967 kan men echter met de Australische luchtvaartmaatschappij Qantas via Ma nilla rechtstreeks naar Port Moresby vliegen. Wanneer men op woensdag uit Amsterdam vertrekt, is men vrijdags in de hoofdstad van het Territory. Met Australië heeft het gebied een dage lijkse vliegverbinding, terwijl in het hoogseizoen die frequentie belangrijk wordt opgevoerd. Een retour Economy Class Amster dam - Port Moresby kost f 4584,- en eerste klas retour zelfs f 7322,-. Voor waar geen geringe bedragen, maar ook de ontwikkeling op luchtvaartge bied staat niet stil. De prototypes van de eerste supersonische passa giersvliegtuigen maken reeds hun proefvluchten en voorts wordt ook hard gewerkt aan de ontwikkeling van de z.g. jumbo-jets, die 300 tot 400 pas sagiers tegelijk van het ene wereld deel naar het andere kunnen vliegen. Deze ontwikkeling zal haar invloed op de passagierstarieven zeker niet mis sen. HENK C. WELTJE AMERSFOORT Door de A.R.- en T.C. „De Pedaalridders" werd een trainings rit georganiseerd op 2 parcoursen in het Industriekwartier, waaraan door de Gooi- en Eemlandrenners werd deelgenomen. De beide Amersfoortse clubs kwa men goed uit de strijd te voorschjjn met in totaal 5 overwinningen. Er bleek van de zijde van de renners wel belangstelling te bestaan voor deze le rit, want maar liefst 108 liefhebbers waren aanwezig. Dat het na zo'n lange stilstand niet mee viel, was goed te merken. Alleen bij de amateurs bleek de nodige ondernemings lust te bestaan, want daar reden op een gegeven moment 10 „cracks" van „Amers foort" aan de leiding, met een kleine voorsprong. Cees Albert voegde zich daar nog bij maar de nieuwe vluchter, Matti de Koning, wist aan alle tegenstand het hoofd te bieden, waarna Jan Vlastuin makkelijk de spurt voor de 2e plaats won. Achter hem kwamen diverse „AmersfoorP'-renners, aangevuld met Cees Albert, over de streep. Bij de nieuwelingen bleek weer eens, dat de strijd pas op de eindstreep wordt beslist, want een omkijkende Jan Co- zijnsen werd op het nippertje geklopt door een zeer fel aandringende Rijk Vink. R. v. d. Broek won bij de 8/9-ja- rigen en Wout Lansing bij de 10/11-ja- rigen. Gert Vink reed zich via een mooie solo naar de zege bij de 12/13- jarigen en Johan Ossendrijver wist een 2-tal „Tempo"-renners in de spurt te kloppen bij de A-adspiranten. Amateurs: Matti de Koning, Jan Vlastuin, A. Voogt, A. J. Schurink, N. de Vries, T. Valkenburg, W. v. Midde laar, C. Albert, H. v. Velzen, J. v. d. Beek en J. Sandbrink. Nieuwelingen: Rijk Vink, Jan Cozijn- sen, Wim v. Dompseler, K. Bokma, W. Pater, Ronald de Beer, H. de Boer, P. v. d. Kant, W. Keuker, M. Wagens- veld, G. v. d. Hoed en P. Blaschke. A-adspiranten: Johan Ossendrijver, T. Lankreijer, J. Schaafsma, D. v. d. Burgwal, W. v. d Kant, W. Grootveld, P. Geserick, K. Nieuweweg. B-adspiranten: Gert Vink, H. Groe- newegen, K. Berkhof, J. Admiraal, P. v. d. Lustgraaf, G. v. d. Heuvel, B. v. d. Broek. A. Kaptein, W. v. Empelen, Hans Badenbroek, M. Stroes en J. Kle- verwal. 8/9-jarigen: R. v. d. Broek, Ray mond v. d. Broek, R. Deys, P. Burg steden, J. Leijenhorst. 10/11-jarigen: Wout Lansing, J. Jan sen, H. v. Eldert, R. Bronkhorst. Ook de 2e rit wordt in Amersfoort verreden, nu echter georganiseerd door de Ren- en Toerclub „Amersfoort" op verschillende parcoursen in 't Indus triekwartier. HILVERSUM De in de afgelopen zaalhandbalcompetitie ongeslagen da- messeniorenploeg van de Rhenense handbalclub RHC toog vol goede moed naar de Expohal in Hilversum om een poging te ondernemen om te promove ren naar de afdelings 2e klasse. Deze poging mislukte echter volkomen on verwacht. Er werd een halve compe titie gespeeld tussen R.H.C„ U.D. 2, Nederhorst en H.H.C. 3. Van UD werd in de eerste wedstrijd met 3-2 verloren. Via een 2-0 achter stand direct in het begin wist RHC te gen rusttijd weer gelijk te komen door doelpunten van Wil Krechting. De eer ste punt na rust was voor UD. Het zat de RHC-dames niet mee, want toen ze de kans in eigen handen kregen om weer gelijk te maken door een straf- worp, werd deze kans gemist (3-2). RHC Nederhorst werd een bijzon der félle, maar correcte strijd. De da mes wisten, dat als ze hier niet zou den zegevieren de kans verkeken zou zijn. RHC bleef qua spel beslist niet bij Nederhorst ten achter, maar het doel punten maken wilde niet lukken: ruststand 3-2, eindstand 6-4 in het voordeel van Nederhorst. Weer was Wil Krechting de gevaarlijkste schut ter, terwijl ook Geertje Nijdam voor een doelpunt zorgde. Dat de dames desondanks ook tegen de laatste tegenstander HHC weer voor de punten vochten, pleit voor hun mentaliteit. Evenals in de eerste wed strijd was de ruststand weer gelijk (1-1). HHC, dat in de tweede helft slechts één keer tot scoren kon ko men, is duidelijk door het oog van d® naald gekropen. De RHC-dames zullen dus in de vol gende competitie niet in een hoger® klasse uitkomen. Als de eenheid in de ploeg echter zo blijft en als de mogelijkheid er komt om de stootkracht beduidend te ver groten, dan is dit seizoen wellicht een aanloop geweest tot succes in volgend jaar. Volgende week moeten de jongens junioren proberen in de Expohal uit hun promotiewedstrijden een beter re sultaat te behalen. In de week tot 22 febr. werden uit Nederland ruim 19,2 miljoen eieren uitgevoerd, waarvan 15,1 milj. naar Duitsland en 3,3 miljoen naar Frank rijk. In de afgelopen week was de eiermarkt vriendelijk en oplopend. De vrij goede vraag uit de lidstaten, met name uit Duitsland, hield aan en prij zen konden zich geleidelijk verbeteren. Als een van de oorzaken kan men aanwijzen de stilaan toenemende be langstelling voor eieren vor de Pasen, speciaal voor eieren die men nog wil beschilderen. Door de Duitse grootwin kelbedrijven c.a., die toch al de groot ste afnemers van Nederlandse eieren zijn, wordt vrij vlot gedisponeerd. Dat wijst op een gunstige ontwikkeling van de consumptie. Uit derde landen is er in de EEG weinig aanbod. Prachtige moderne Kleuren: wit - bleu - beige MANUFACTUREN BEODEN&LEDIKAMTHI VCEMENOflRL GORTSTR.39 Taf* mal Vindt U het belangrijk te weten, dat ergens in de buurt een voordelige aanbieding wordt gedaan KIJK DAN IN Dagblad voor Veenendaal en omgeving. Publikatie van Pfaff Nederland N.V., 's-Hertogenboselï. Wees prijsbewust! in 1968-ondanks de BTW! Ons zigzag-assortiment loopt van f 248.- i tot f 885Als u meer wilt weten, stap dan bij uw 11 Pfaff handelaar binnen. Of vraag de kleuren- folder aan. Geheel vrijblijvend, natuurlijk. Naam. Straat. Wnnnpfaa«« Deze bon ongefrankeerd opsturen naar Pfaff Nederland N.V., Antwoordnummer 146, 's-Hertogenbosch. PFAFF NAAIMACHINEHUIS M. B .A. MATTI - UTRECHT - STEENWEG 47 - TELEFOON 030-10394.

De Vallei | 1969 | | pagina 10