Voetbalprovo Piet Keizer vecht vaak tegen en met zichzelf Hij is zich bewust, dat hij niet bijzonder populair is Gouden schaats voor Ans Michels had Colun; S er liever bij gehad Manager van Zwolsche Boys stopt er mee Feijenoord zoekt naarstig naar oorzaak van falen Julie Heldman won van Margaret Court Niet iedereen veroordeel Israël Franse UEFA-jeugd tegen Nederland Leicester City in kwartfinale FA-Cup Leo Vroman schreef toneelstuk voor het Holland Festival Keihard vak Geen moordkuil Opvliegend Bang Provo Toch gevoelig Cyrille Guimerd zwaar gewond Vrees voor legioen Bezorgd Concentreren UIT DE KERKEN ISRAËL VRAAGT V.N.t LAAT EXECUTIES IN IRAK STOPPEN DINSDAG 4 MAART 1969 PARIJS Het protesteren zit de Amsterdammer Petrus Johannes Keizer (25) in het bloed. Zijn opmerkelijk sterk ontwikkeld gevoel voor rechtvaardigheid gaat hand in hand met een onbedwingbare behoefte te provoceren. Een combinatie, die de prikkelbare Piet Keizer van Ajax tot een weinig plooibaar mens maakt. Al op de h.b.s. verwekte hij met zijn opruiende taal herhaaldelijk onrust onder de docenten, die hem derhalve maar moeilijk konden zetten. Na twee jaar mid delbaar onderwijs werd Piet Keizer de toegang tot de school dan ook voorgoed ontzegd. „Omdat ik", zegt hij met veel zelfkennis, „nogal een boeffie was. Ze vonden me niet zo aardig, weet je wel". Er zijn veel mensen, die Piet Keizer niet aardig vinden. Gehuld in het rood •n wit van Ajax heeft hij het proteste pen nooit gestaakt. Dat en de weinig toe schietelijke manier waarop Keizer zich landelijk manifesteert hebben zjjn popu lariteit in de loop der jaren niet ver groot. Keizer de voetbalprovo is zich dat bewust. „De mensen zien mij als een lastige vent die overal maling aan heeft", zegt hij. „Het is jammer wanneer ze zulke dingen van je zeggen, maar ik weet niet of het nu wel zo fijn is om populair te zijn". „Kijk eens naar een man als Toon Hermans, die is een soort openbaar kunstbezit. Ik houd niet zo erg van ui terlijk vertoon en ik heb een hekel aan publiciteit. Zo'n houding brengt natuur lijk consequenties met zich mee en die aanvaard ik dan maar. Met de mensen, met wie ik omga, heb ik nooit moeilijk heden en dat is voor mij veel belang rijker". vaardig weet te bedienen is ook al niet bevorderlijk voor zijn image, maar het is wel een beetje verklaarbaar. Vooral de aanvallers en zeker de aanvallers van zijn kaliber hebben in het huidi ge topvoetbal veel te lijden van het steeds groeiende aantal geniepigheden. Bovendien hebben veel verdedigers op dit punt een graad van perfectie bereikt, waardoor het niet zelden voorkomt dat uiterst gruwelijke overtredingen onopge merkt blijven. Van een speler als Kei zer vereist dat een onuitputtelijk incas seringsvermogen. En daarover blijkt hij overigens tot teleurstelling van de Amsterdammer zelf in de praktijk niet te beschikken. het Nederlandse elftal, iets dat in som mige sportkringen wordt beschouwd als een vorm van landverraad, is typerend voor Keizer. Het is zijn manier om te protesteren tegen de inderdaad verre van volmaakte rechtspraak binnen de KNVB en strijdbaar als hij is trotseert hij de openbare mening door ten opzich te van het Nederlandse elftal een over dreven voorzichtige houding aan te ne men. En dat getuigt van moed en persoon lijkheid. Keizer, de provo, is zich heus wel bewust dat hij die zaak een beetje overtrekt, maar al protesterend heeft hij geleerd dat enige overdrijving in dit opzicht geen kwaad kan. „Met zulke dingen", doceert hij, „moet je altijd meer vragen dan er mogelijk is". En hij vleit zich met de hoop dat hij aldus iets bijdraagt tot een verbetering van de nog steeds zeer kwetsbare positie der profvoetballers. Piet Keizer is een realist. Een hersen operatie in 1964, die hem voor negen maanden uitschakelde, heeft hem de be- Tamelijk ongevoelig voor de publieke opinie heeft Piet Keizer van zijn hart nooit een moordkuil gemaakt. Ook niet ten opzichte van Ajax. Opstandig ver oordeelde hij een paar jaar geleden het beleid van de club, dat hij spottend af schilderde als verbazend amateuris tisch. Hij riskeerde een serie conflicten door er voortdurend op te wijzen dat een carrière in het buitenland hem wel aanlokte. Je kon daar meer verdienen, zo oordeelde hij, er werd beter gevoet bald en alles werd daar veel zakelijker aangepakt. Keizer: „In die tijd waren dat drie factoren die het spelen voor een buiten landse club de moeite waard maakten. Maar er is enorm veel verbeterd bij Ajax. Vooral op die drie punten. Daar om geloof ik dat protesteren nuttig is. De voorzitter heeft me weieens verteld dat ze wel vonden dat ik een grote mond had, maar dat ze er toch wel een paar dingen van hebben geleerd. En zolang ik dat hoor blijf ik doorkankeren. Wan neer iedereen maar ja knikt blijf je stil staan". De openhartigheid waarmee Keizer ook ongevraagd zijn zeer persoonlijke visie gaf op de rechtspraak in het veld en zijn opvliegendheid hebben hem bij herhaling voor de strafcommissie van de KNVB gebracht. Hij probeert zich nu in dit opzicht wat te matigen. Uit praktische overwegingen. En niet omdat hij door de soms nogal langdurige schorsingen tot inkeer is gebracht. Keizer, een tikje uitdagend: „Ik ge loof niet dat ik nu zoveel veranderd ben. Maar die schorsingen hebben me een hoop geld gekost. De laatste keer dat ik voor de strafcommissie moest verschij nen hebben ze mijn straflijst voorgele zen. Daar ben ik toch wel van geschrok ken. Niet dat er zulke erge dingen op stonden, maar hij was veel langer dan ik eigenlijk had gedacht. Ik probeer me nu te beheersen. Je moet wel. Iets te rugdoen wanneer ze je drie keer achter elkaar onderuit hebben gehaald mag niet. Alleen stiekem schoppen, weet je wel, dat mag wel". Het sarcasme waarvan Keizer zich Zijn pleidooi: „Ik zou weieens aan 10 supporters willen vragen wat zij zou den doen wanneer ze zo worden aange vallen zonder dat daar voldoende tegen wordt opgetreden. Het is veel erger dan vroeger. Vaak zie je ze wachten tot de bal is gespeeld, om je dan neer te ha len. Het komt regelmatig voor dat ik bang ben. Soms annonceren ze het vast wanneer de wedstrijd begint. Straks schop ik je eruit, zeggen ze dan. En dat is dan geen grapje. Niet dat die men sen dat nou doen omdat ze een hekel aan je hebben, maar gewoon om de centen. De belangen die tegenwoordig op het spel staan zijn erg groot". En Piet Keizer is bang dat hij op een goede dag weer wat zal uithalen. Open en bloot. Want dat is het beroerde, zelfs natrappen doet hij met een ontroerende oprechtheid. Op een manier die de scheidsrechter onmogelijk kan ontgaan. Zoals bijvoorbeeld in die beruchte inter land NederlandJoegoslavië, begin no vember 1967 in het Rotterdamse Stadion Feijenoord. De Westduitse scheidsrech ter Tschenscher stond boven op zijn lip toen hij de Joegoslaaf Holcer een schop gaf omdat die Keizer vasthield. Natuur lijk werd hij uit het veld gestuurd. „Ik dacht", zegt hij een beetje zorge lijk, „dat ik het kwijt was, maar ineens gebeurde het in die wedstrijd weer. En het zou dus best nog een keer kunnen gebeuren". „Iedereen doet weieens iets geks, iets wat hij eigenlijk helemaal niet had ge wild. Daarom voel ik er weinig voor om voor het Nederlandse elftal te spelen zo lang me dat op een schorsing voor de wedstrijden van Ajax kan komen te staan. Ik vind dat wel een beetje jam mer, maar ik ben nu eenmaal een prof voetballer en ik durf de consequenties die aan die wedstrijden vastzitten niet te aanvaarden". Zijn weigering om uit te komen voor trekkelijkheid van roem en populariteit al op vrij jeugdige leeftijd doen inzien. Hij heeft met betrekking tot het topvoet bal anno 1969 weinig mooie gedachten, maar het topvoetbal anno 1969 geeft daar dan ook geen enkele aanleiding toe. Zijn visie op voetbal is raak en onbarm hartig en werkt zeer ontnuchterend. Keizer: „De mensen denken dat het allemaal zo romantisch is en zo. Maar voetbal is een keihard vak geworden waarin van romantiek weinig is te mer ken. Wel een spectaculair vak dat tegen woordig duidelijk in de amusements sector thuishoort, maar waarin het toch vooral aankomt op gewoon hard werken". „Er wordt veel meer van je geëist dan vroeger. Topvoetbal is helemaal niet zo leuk meer. Spelvreugde beleef je nog nauwelijks. De voldoening die je voelt na een goede wedstrijd lijkt het meest op het gevoel dat een za kenman moet hebben wanneer hij een goede zaak heeft gedaan. Alleen na zo'n wedstrijd als in Lissabon voel je je natuurlijk erg voldaan, dan ben je wel blij dat alles wat erin zat er ook is uitgekomen. Misschien dat je dat dan nog een zeker vorm van spelvreugde mag noemen. Maar zulke momenten zijn erg zeldzaam". Desondanks praat Piet Keizer graag over voetbal. Maar wel met het soort genoegen dat chirurgen waarschijnlijk beleven aan een uitputtende discussie over een harttransplantatie. Dan blijkt, dat Keizer zich bijzonder in het spel heeft verdiept, hetgeen resulteert in zeer oorspronkelijke uitspraken. Bijvoorbeeld deze: „Het is helemaal niet moeilijk om foutloos te spelen, maar goed voetbal is niet meer dan de basis waarop je verder moet gaan. Wanneer je voor hoogtepunten wilt zor gen dan moet je risico durven nemen. Dat moet je jezelf opleggen, want an ders kom je nooit verder dan eenvou dig, ingestudeerd voetbal. Ik wil graag iets anders doen dan de anderen en daarom speel ik soms va banque. Alles of niets. Wanneer het dan lukt vinden de mensen het wel mooi, maar ze realise ren zich meestal niet hoe moeilijk het is. Het lijkt ook zo gemakkelijk." En hoewel hij dat met klem ontkent, net als alle andere typische vakrriensen, is Petrus Johannes Keizer uiterst ge voelig voor de waardering voor zijn werk. Dat blijkt onder andere wanneer hij, voor zijn doen tamelijk geestdriftig zegt: „Weet je wat ik zo fantastisch van Ajax vind? Dat het een hele tribu ne met schreeuwende mensen stil kan krijgen. Dat je in een stampvol stadion tijdens een uit-wedstrijd ineens die paar Nederlanders van de „Zilvervloot" hoort zingen. Dat bereik je niet met rottig heid of kunsten maken. Dat bereik je alleen maar met voetbal." WILLEMSTAD/CUR. Julie Held man heeft in het internationale tennis toernooi, dat in Willemstad wordt ge houden, het dames-errkelspel gewon nen. In de finale won de veelbeloven de Amerikaanse verrassend van de Australische topspeelster Margaret Courth-Smith in drie sets (5-7, 6-1, 10-8). In het herendubbel werden Ray Ruf- fels en Manuel Orantes winnaar. Zij versloegen in de eindstrijd Ove Bengts- son en Mark Cox in twee sets (6-4, 6-3). ZWOLLE Kees Schoonderwoerd, woerd, manager van de voetbalclub Zwolsche Boys, legt het bijltje erbij neer. „Ik ben het meer dan beu. Eigen lijk was ik van plan aan het eind van het seizoen te bedanken, maar ik heb de knoop ineens doorgehakt. Nu ik mijn functie heb neergelegd, kan ik tenminste rustig leven en mij aan za ken wijden". De laatste jaren heb ik eerst bij PEC en daarna bij Zwolsche Boys al het mogelijke gedaan om tot beter voetbal te komen. Maar men wil niet luisteren. Ik kan wel melden, dat Ivica Osim waarschijnlijk de langste tijd in Zwolle is geweest". De heer Schoonderwoerd, onbezoldigd wat zijn werk voor de Boys betreft en wakend over Osim, de Joegoslaaf die hij onlangs importeerde, laat een club achter, die 't in de competitie veel beter doet dan gemeenlijk de laatste seizoenen, maar er verder niet zo glo- reieus voor staat. De Boys hebben nog geen gewaar merkt fiancieel rapport ingeleverd bij de heer Van Marie, vice-voorzitter van de bond en bemiddelaar bij de fusie besprekingen tussen PEC en Zwolsche Boys. In ieder geval zullen de gelde lijke problemen na het vertrek van de manager nog wel groter worden. De trainer van de Boys, de heer Otten, heeft nog bijna drieduizend gulden te vorderen. Ans Schut heeft in Inzeil uit handen van burgemeester Lud- tvig Schwabl de Gouden Schaats ontvangen. Die gouden schaats wordt uitgereikt aan elke rijdster of rijder, die op de Inzellse ijspiste een wereldrecord verbetert. Als bekend vestigde Ans Schut er we reldrecords op de 1500 en 3000 m alsmede in het totaalklassement over vier afstanden. ROTTERDAM De verslagenheid bij Feijenoord is groot. Angstige beel den van nauwelijks een voetbalseizoen geleden keren terug in de herinnering. Feyenoord werd toen, nadat het vijf punten voorsprong had gehad op de concurrentie, geen kampioen van Ne derland. Zal het verleden zich herha len? Manager Brox wil deze voor Rotter dam zo donkere gedachte liever niet uitspreken. Naastig zoekt hij naar de oorzaken, die een noodlottig gevolg in de hand kunnen werken. Laat de stem ming in de ploeg te wensen over? Brox: „Ik onderken deze factor niet. Door uitlatingen word ik met deze vraag ge confronteerd. Ik kan het me evenwel niet voorstellen. Regelmatige peilingen hebben in die richting beslist niet ge wezen. Tien dagen geleden heb ik de vraag nog duidelijk gesteld. Zeg het maar, zijn er grieven, mankeert er iets aan? De spelers hebben zich over deze vraag verbaasd. Nee, ik geloof dat de stem ming toch wel goed is." Waarom is er momenteel zo'n ge brek aan overtuiging? Brox: „Er zijn momenten dat je je afvraagt: Hebben ze het voetballen verleerd. Is het alleen een gebrek aan overtuiging of is het misschien ook een gebrek aan intelli gentie. Neem nu de wedstrijd van zon dag. De jongens begonnen sterk en zelfs in de rust, bij 1-1, was er nog geen sprake van neerslachtigheid of iets dergelijks. Toch ging het niet goed. De reden: een zwak bezet middenveld, waarin we toch twee grote voetballers hebben staan." Heeft Feijenoord een sterke man no dig? Na lang denken komt manager Brox tot de volgende uitspraak. „Je hebt'natuurlijk altijd een sterke man nodig. Maar ik heb het niet over een sterkere." Voor Feijenoords manager is er maar één brandende kwestie. Het zoe ken naar de oorzaak van het falen van een elftal dat uit 23 wedstrijden 39 pun ten behaalde en nu in de put zit. Nog niet zo lang geleden zei hij: „Wij moeten kampioen van Nederland worden, we zijn het aan onze grote aanhang'verplicht." Hoe beoordeelt hij nu de situatie? Brox: „Ik geloof dat het nuttig is en goed om veel met de jongens te gaan praten. Met z'n allen zullen we de oorzaak van de slechte re sultaten moeten vinden. Het is niet mo gelijk om ze op korte termijn beter voetballen te leren. Het gaat er alleen maar om het vertrouwen voor zover het mocht zijn weggeëbd, terug te vinden. Niet onbereord Hopelijk komt dat in de eerstkomen de wedstrijden, misschien is zelfs één wedstrijd voldoende. Als ze maar één keer het geluk een beetje mee hebben, één grote uitslag behalen. Het geluk is niet, zoals wel wordt beweerd, met de sterksten, wel met de moedigen, met de ijverigen en dat moet je zoeken. De jongens willen ernaar zoeken, daar ben ik van overtuigd." De kritiek, die de laatste tijd is los gebarsten, heeft manager Brox niet on beroerd gelaten. Hoge bomen vangen veel wind. „Ik hoop alleen, dat het geen hetze wordt. Daar worden we niet mee geholpen. We moeten alles rustig over wegen en dan hopen dat het goed uit pakt." Ard en Kees zijn teruggekeerd uit Inzeil, waar zij deelnamen aan internationale schaatswedstrij den. Ard leunde op een prachtige wandelstok, die hij cadeau had ge kregen. Hij liet de aanwezige jour nalisten in de waan, dat hij zijn enkel had verstuikt. ROTTERDAM Als vandaag het bestuur van Feijenoord zich zal bera den over een eventuele straf voor Rinus Israël, wegens diens gedrag tijdens de wedstrijd NAC-Feijenoord, waarbij hij op de rug van een op de grond lig gende tegenstander ging staan, dan zal men er rekening mee moeten hou den dat Israël niet alleen staat. De televisieuitzending in NTS-Spqrt, waarin het gebeurde duidelijk werd aangetoond, heeft vele reacties teweeg gebracht. Op het administratiekantoor van het stadion stapelden de brieven zich gisteren op. „Gunstige reacties", aldus manager Brox. „Velen pleiten voor Israël. Ze nemen hem in bescherming en zien het als een reactie, niet als een moedwil lige poging de tegenstander opzettelijk een verwonding toe te brengen. Het ge bogen been van Israël, zo wordt er geschreven, duidt op een speelse reac tie waar we niet te zwaar aan mogen tillen". POITIERS Twee Franse wielren ners, Cyrille Guiimard en André Ma- tignon, zijn maandag in de omgeving van Poitiers zwaar gewond geraakt, nadat de auto, waarmee zij naar huis reden, in een slip was geraakt en te gen een boom was gebotst. Vooral Guimard, die in 1967 in Neder land bekendheid kreeg, door in de ron de van de toekomst vlak voor Riny Wagtmans de overwinning in het pun tenklassement te grijpen is er ernstig aan toe. De veelbelovende Fransman, die zondag voor de tweede achtereen volgende maal de semi-klassieker Ge- nua-Nice won, moest met spoed naar het ziekenhuis worden vervoerd. Ma- tignon volgde later, maar zijn toestand laat zich niet ernstig aanzien. De Amsterdamse centrale recher che heeft maandagavond de 33-jarige Marokkaan A. B. uit Casablanca aan gehouden wegens bezit van verdoven de middelen. Op zijn zolderkamer in de Nieuwe Amstelstraat werd zes kilo hashiesj in beslaggenomen. LESIGNY - In een paleisachtig hotel op het platteland, bijna veertig kilome ter buiten Parijs, zochten de Ajacieden gisteravond ontspanning bij een spelle tje kaart. Daór in het tijdelijke hoofd kwartier van Ajax. vernam trainer Ri nus Michels dat Benfica's Coluna door een beenblessure verhinderd is morgen op te treden In het Stade de Colombes. „Eigenlijk", commentarieerde hij voor de vuist weg, „had ik liever gezien dat Coluna wel meeseelde. Weet je wat het is? Wij weten na twee wedstrijden nu wel wat wij aan die knaap hebben. Je moet altijd maar afwachten wie er nu meedoet". Meende hij dat? Michels: „Jazeker. Kijk als je een man als Coluna mist is dat op den duur ten nadele van je elftal. Maar juist voor die ene beslissingswedstrijd maakt dat weinig uit. Elke redelijke in valler voelt zich voor een dergelijke wedstrijd zo opgezweept, dat hij een grote hoogte kan bereiken". Rinus Michels, ontspannen temidden van zijn spelers, zei overigens het enor me legioen Nederlanders ook wel te vrezen. „De steun die daarvan kan uit gaan moet je natuurlijk niet onderschat ten. Maar het is een angstige gedach te dat zoveel duizenden mensen om drie uur 's nachts zijn opgestaan en een hele dag in de rij hebben gestaan om een kaartje te krijgen." Uitlatingen van Benfica's vriendelijke veldheer Otto Gloria, die heeft beweerd een volledig andere taktiek te gaan toe passen, wuifde de trainer van de lands kampioen weg. „Die Gloria is een heel sluw mannetje". Doelde Michels op af leidingsmanoeuvres die zouden zijn toe gepast tijdens rijn inspectiereisjes naar Portugal? Een grimmige ontkenning. „Wat Benfica betreft: ik blijf er bij wat ik al voor onze eerste wedstrijd heb gezegd. Die Portugezen hebben nog steeds een sterke ploeg, maar ze zijn minder superieur dan een jaar of vier geleden". Bezorgd toonde Rinus Michels, die met zijn spelers gistermiddag tegen half vier op vliegveld Le Bourget neer streek, zich wel over de grote druk die het loodzware programma op zijn spe lers legt: Afgelopen zaterdag competi- tievoetbal, vier dagen later dit cupduel en vier dagen daarna de niet geringe bekerstrijd tegen artsrivaal Feijenoord. Michels: „Hoewel daarover door bui tenlanders wel eens anders wordt ge dacht, blijven competitie en bekervoet bal voor mij van even groot belang. Ten slotte moet je in de competitie blijven meetellen om volle stadions te trekken. Daarom ook kon ik dat gelijke spel van afgelopen zaterdag tegen Holland Sport niet zo gemakkelijk vergeten. Het is best mogelijk dat mijn spelers onbe wust minder risico's hebben genomen, maar toch moet je ook onder die om standigheden van een ploeg als Holland Sport kunnen winnen". Een dergelijke programmering acht Michels voort te vloeien uit een fout van de KNVB. „Oorspronkelijk zou die bekerwedstrijd tegen Feijenoord op 23 maart worden gespeeld en later werd het 9 maart om de Nederlandse elftal spelers rust te geven voor de wedstrijd tegen Luxemburg. Dat is allemaal wel prachtig, maar PARIJS Het Franse UEFA-elftal dat zaterdag a.s. in het Pare des Prin ces te Parijs tegen de Nederlandse jeugd uitkomt, is als volgt samenge steld: Doel: Gili (Marseille); achter: Sar- reau (Bergerac), Burkhardt (Pierrots Straatsburg), Ravanello (Lyon) en Mercet (Monaco); midden: Dralet (Reims) en Samuel (Nimes); voor: Le Gouguec (Lorient), Chiesa (Montfer- rand), Chaumeton (Marseille) en Re- pellini (Hyeres). Dit elftal wijkt op verschillende plaatsen af van de ploeg, die vorige week in Deventer het Nederlandse team met 0-2 versloeg. LONDEN Leicester City heeft zich maandagavond door een overwin ning van 1-0 in de uitwedstrijd tegen Liverpool geplaatst voor de kwartfina les van het toernooi om de FA-Cup. Op 8 maart speelt Leicester City uit tegen Mansfield Town. waarom wordt zoiets niet meteen ing deeld. Dan weten de clubs tenminste tijdig waar zij aan toe rijn". Voorlopig echter wenst Rinus Michels zich te concentreren op het duel met Benfica. Tevreden, omdat hij ver buiten Parijs de rust zocht, waarin rijn spelers zich kunnen voorbereiden. Vanochtend om 11 uur wordt er een lichte training gehouden in het Stade de Colombes. Morgenochtend stelt hij zijn elftal sa men. „Dan horen de spelers het pas. Dat is nu eenmaal mijn manier van werken." NEW YORK De dichter-schrijver Leo Vroman, die als biochemicus In Amerika werkzaam is, heeft voor het Holland Festival een toneelstuk, „Voor grond. achtergrond", geschreven. Het stuk, dat midden-juni in het Holland- Festival zal worden opgevoerd, wordt geregisseerd door Eric Plooyer. In New York vertelde Vroman dat hij enthousiast is over de keuze van Plooyer als regisseur. De auteur, die al jaren lang in de Ver. Staten woont en werkt, is wat zijn artistieke arbeid betreft nog sterk verbonden met Neder land. Hij nam daarom onmiddellijk de uitnodiging aan voor het schrijven van een stuk in het Holland-Festival. „Een toneelstuk is iets waarvoor ik een uit nodiging moet hebben", zegt hij, „uit mezelf kom ik er niet toe". „Voorgrond, achtergrond" is Vro- mans tweede toneelwerk. Enkele jaren geleden schreef hij een stuk op uitno diging van de Utrechtse studentenver eniging Unitas. Kort voor de opvoering in juni zal Vromans nieuwe stuk in boekvorm verschijnen. „In het stuk", zo vertelt Vroman, „wordt een film verwerkt die zal worden gemaakt door studenten van de filmacademie onder leiding van Anton Koolhaas. De Ame rikaan Bruce Grey zal hieraan mede werking verlenen". In „Voorgrond, achtergrond" voert de schrijver zichzelf ten tonele, wer kend aan een toneelstuk, als ook zijn vrouw Tineke en hun twee dochters met vrienden en vriendinnen. De tekst is gedeelte in het Nederlands, gedeelte lijk in gesprekken van en met jon geren in het Amerikaans. Vroman wil het stuk in deze twee ta len samen zien opgevoerd. Gevraagd of hij enkele repetities en de première zal bijwonen, antwoordt de auteur: „Repetities zeker niet. Dat lijkt me voor beide partijen een bezoeking. De première vermoedelijk wel, als de uit nodiging daarvoor op tijd komt. Bij mijn eerste toneelstuk in Utrecht werd ik per zeepost geïnviteerd. Die brief bereikte mij een dag of acht na de eerste opvoering". Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Brakel: J. van Rootse- laar te Barneveld. Beroepen: te Genderen: B. Schroten, kandidaat te Hasselt; te Rekken (Gld.): A. A. van den Berg, kandi daat te Utrecht; te Scherpenzeeï (Gld.): G. C. Post te Giessendam; te Sommelsdijk: G. van Estrik te Gene- muiden; te Leiden: C. H. Bijl te Wor- mer en C. H. Schuurman te Vollen- hove. Aangenomen: naar Benthuizen: J. den Dikken, kandidaat te Hardinxveld- Giessendam, die bedankte voor Den Bommel (toiez.); naar Spijkenisse: H. de Knijff te Gent (B.). Bedankt: voor Westerlee (toez.): D. R. Jonker te Buurse; voor Lienden: S. W. Verploeg te Leerdam. GENèVE Israël heeft de Commis sie van de Ver. Naties voor de rech ten van de mens verzocht verdere exe cuties in Irak te voorkomen. Vandaag zouden in Irak opnieuw zeven mensen worden terechtgesteld. Onder hen zijn drie joden. Geen van hen zou volgens de Israëlische afge vaardigde in de commissie een eer lijk proces hebben gehad. Maandagmiddag is het elftal van Ajax, met echtgenotes en verloofdes, officials en de eerste supporters, naar Parijs vertrokken. De fotograaf zette het .elftal op de achtergrond", de vrouwen en ver loofdes van de spelers, op de plaat.

De Vallei | 1969 | | pagina 11