Veenendaals dagblad ZES HOOFDPUNTEN UIT RUIMTEREIS Groot zelfvertrouwen bij start door wolkendek Buiten Deze week gesprek met artsen over tarieven Juwelendieven langs 3 steden op rooftocht Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Brood brak lengterecord Noord-Vietnam valt aan met tanks KOUDER In januari 1969 ruim 8000 nieuwe huizen Topconferentie van Benelux Katje misbruikt als voetbal Russen blijven verantwoordelijk voor luchtlijnen Sigarenwinkelier neergeslagen en beroofd CAPE KENNEDY Met groot zelfver trouwen zijn de Amerikanen gisteren be gonnen met het op de proef stellen van de LM (Lunar Module)9 het toestel waar in deze zomer twee van hun landgenoten op de maan zullen landen. Zo groot was hun zelfvertrouwen dat zij de raket met de Apollo-9 en de LM dwars door een dicht wolkendek heen lanceer den dat hoog boven de basis Cape Kenne dy lag. Dat hadden zij in de geschiedenis van de bemande ruimtevaart nimmer aan gedurfd. -fr Rare praat GESMEERD NIET WAAR ALLES WEL MINISTER DE BLOCK VERONTRUST Joodse protesten tegen executies in Irak J'.S. OVER HERLIJN: LEEUWARDENGRONINGENZWOLLE Bur. voor redactie en administratie r Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w„ 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei" opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.u. Advertentietarieven op aanvraag. DINSDAG 4 MAART 1969 - 43e JAARGANG no. 53 De Amerikaanse rijksdienst voor luchtvaart en ruimtevaart (NASA) heeft de meeste hoogtepunten van de tocht van de Apollo-9 in eenvoudige teke ningen in beeld gebracht. In de onderschriften staan de tijden vermeld zoals die tevoren waren bere kend. De eerste drie tekeningen hebben betrekking op de gebeurtenissen van gisteren, de overige drie op die van vandaag. Twee uur en 43 minuten na het ver trek van Cape Kennedy maakt het ruimteschip Apollo zich los van de S-IV B, de derde trap van de Saturnus-5. De vier delen van de taps toelopende be- schermkap bovenop de S-IV B worden afgestoten en de LM komt geheel vrij. Het wachten is dan op de koppelingsma noeuvre. Het ruimteschip Apollo draait 180 gra den om zijn lengteas en richt zich met zijn spitse neus op de ronde opening in het ,,dak" van de LM. Langzaam stevent de Apollo op die opening af. Bij deze koppelingsmanoeuvre komt het op be hoedzaamheid aan. Iets meer dan 2 uur en S3 minuten na de start moet de kop peling zijn voltooid. Ruim zes uur na de start komt voor het eerst de grote raketmotor van de Apollo in werking. De Apollo en de daar aan gekoppelde LM komen daardoor in een iets andere baan om de aarde, die in hoogte varieert van 243 km tot 290 km. Tijdens deze manoeuvre moet de auto matische piloot zijn deugdelijkheid be wijzen. Op de tweede dag van hun tiendaagse tocht door de wereldruimte gaan de leden van de bemanning van de Apollo-9 zich oefenen in het zich oriënteren op bekende punten op aarde onder verschil lende omstandigheden. Zij doen dat in de kegelvormige cabine van de Apollo-9. Het standregelingssysteem van het ruimteschip Apollo wordt op de twee de dag ook op de proef gesteld. Bij het van stand veranderen ten opzichte van de aarde maakt de bemanning gebruik van de vele kleine raketjes die in de zij wanden van het ruimteschip zijn aange bracht. De grote raketmotor van de Apollo-9 komt ook op de tweede dag enige ma len in werking. De mogelijkheid bestaat dat hij een van die keren de grootste af stand van het ruimteschip tot de aarde zal opvoeren tot ruim 800 kilometer. De kans op andere baanwijzigingen zit er ook in. APOLLO-LM SNEL GEKOPPELD DEN HAAG In de maand januari 1969 zijn, volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek, 8.163 nieuwe woningen gereed geko men. In januari 1968 kwamen 7.549 nieuwe woningen gereed. Gerekend over een periode van twaalf maanden, t.w. van 1 februari 1968 t/m 31 Ja nuari 1969, kwamen 123.387 woningen gereed. Sedert juni 1945 zijn nu in to taal 1.689.700 nieuwe woningen ge bouwd. In januari 1969 werd een aanvang gemaakt met de bouw van 11.202 wo ningen (januari 1968 met 8.274 wonin gen). Gerekend over een periode van 12 maanden, t.w. van 1 februari 1968 t/m 31 januari 1969, zijn 130.581 wo ningen in aanbouw genomen. Aan het einde van de maand januari waren 151.903 woningen in aanbouw, tegen 145.670 woningen op 31 januari 1968. I ange tijd golden er vreemde op- vattingen omtrent de herkomst en voortplanting van sommige niet hier te lande broedende vogels, zo als b.v. van de vrij kleine, donkere rotgans, die uit het hoge noor den stamt. Onze voorouders meen den, dat ze voortkwamen uit aan bomen groeiende mosselsfzoals ge naast een primitieve afb. kunt lezen bij Aldrovandus (1597). Onze eigen Gerrit de Veer van de overwintering op Nova Zembla heeft aan de kust van Groenland de oplossing van het raadsel als volgt beschreven. Zijn schepelin gen vonden „daer veel eyeren van Rotgansen, die wy opt nest sagen sitten en haer daervan joechden en smeten een gans mit een steen doot, die wy roockten ende aten met w.el 60 eyeren. Dit waren op rechte rotgansen, alsser in Hol- landt omtrent Wieringen in grooter menichte alle jaren comen en ge vangen worden; daervan men tot noch toe niet geweten heeft, waer- se haer eyeren leg en en uytbroe- den, daer van sommige schryvers haer niet ontsien hebben te schry- ven, datze in Schotlandt aen hoo rnen wassen en de tacken, die over water hangen en haer vruchten int waeter vallen, dat syn ganse- kuyckens en swemmen daerhee- nen, maer die opt lant vallen bersten stucken en comen teniet. Dit selvige blyckt nu contrarie", doch dit verwondert de Veer niet .nadien noyt mensche op de 80 graden geweest heeft Wie er aardigheid aan heeft, kan erover lezen in de avontuurlijke ..Vertellinghe van de derde Sey- lagie bij Noorden om" Ao 1598 en gedaan „met seer grooten perykel, moyten ende ongeloofelycke swa- richeyt". Schipper de Veer ontdek te twee jaar tèvoren Spitsbergen. 4 maart '69 A. B. WIGMAN Elf minuten na de vlekkeloze start meldde de gezagvoerder.van de ruhnte- cabine Apollo 9 James McDivitt, dat het ruimteschip goed in zijn baan om de aarde terecht was gekomen. Ruim twee en een half uur na de lancering begon de manoeuvre waarvan het slagen van de rest van de tiendaagse tocht door de wereldruimte van James McDivitt, David Scott en Russel Schweickart zou afhangen. Dat was de kop peling van de Apollo-9 en de LM. In ruim tien minuten volbrachten zij die taak. De Apollo-9, met de .daaraan ge koppelde LM, hebben z.ch vervolgens losgemaakt van de derde rakettrap, de S-IVB. Dat gebeurde ruim vier uren na de lancering. De S-IVB werd later in een baan om de zon gestoten. Elk gevaar voor een botsing was toen geweken. De tiendaagse tocht van de astronau ten McDivitt, Scott en Schweickart in de Apollo-9 is gesmeerd begonnen. En al heel vroeg tijdens die tocht, gedu rende welke de drie astronauten zo'n honderdvyftig maal de zon zouden zien opgaan en ondergaan, konden hun vrouwen herademen. De drie vrouwen hadden geweigerd met journalisten te spreken zolang de koppeling van de Apollo-9 en de LM het maanlandingsvaartuig die de drie astronauten moeten beproeven, niet was geslaagd. Ongeveer drie uren na het vertrek van de Apollo-9 van Cape Kennedy kwam de melding uit de wereldruimte dat de koppeling was voltooid en dat de Apollo-9 de LM had losgetrokken van de S-IVB, de derde trap van de machtige lanceerraket Saturnus-5. BRUSSEL België, Nederland en Luxemburg zullen op 28 en 29 april in Den Haag een topconferentie houden. De ministers van Buitenlandse Zaken van Benelux hebben dit gisteravond in Brussel besloten. De conferentie die al enige malen Is uitgesteld is bedoeld om de sa menwerking in Benelux nieuw leven in te blazen. President Richard Nixon, pas te rug uit Europa, belde na de geslaag- de lancering mevrouw McDivitt, de echtgenote van de commandant van de Apollo-9, op. Nixon vertelde haar dat hij diepe bewondering had voor de prestatie van haar man en zijn twee reismakkers. De nerveuze spanning was toen zo wel op Cape Kennedy als ln het cen trum voor bemande ruimteschepen in Houston al weer geweken. Die spanning was gewekt door „valse" meldingen over technische haperin gen tijdens de opstijgingen. Alleen met de waarschuwingssystemen aan boord van de Apollo-9 bleek even iets mis te zijn geweest. Het eerste loze alarm had betrek king op de heliumdruk in het voort stuwingssysteem van de Apollo-9. Die heliumdruk zou zijn weggevallen. Dat kon onmogelijk waar zijn, want dat waarschuwingssysteem was nog niet in werking gekomen. Het tweede loze alarm kwam toen het resultaat van de berekening van de omloopbaan van de Apollo-9 aan boord van het ruimteschip niet bleek te klop pen met op aarde uitgevoerde bereke ningen. Na een bliksemsnelle vergelijking met de rekenresultaten van een grond station op de Canarische eilanden in de Atlantische Oceaan kwam men er ach ter dat de uitkomsten van de boord computer van de Apollo-9 onjuist wa ren geweest. Aan boord was alles wel. De hartslag van McDivitt was tijdens de lancering opgelopen tot 135 slagen per minuut. Schweickarts hartslag was maar 72 slagen per minuut en Scott zat er met 120 slagen per minuut tussenin. Abnor maal was dat niet, want in het dage lijkse leven heeft Schweickart een tra gere hartslag dan de twee anderen. DEN HAAG Minister De Block (Economische Zaken) zal waarschijnlijk nog deze week de artsen op het matje roepen. Hij is evenals de vakcentra les danig verontrust over de tarieven, die sommige huisartsen en specialisten hun patiënten in rekening brengen. De brief, die de Landelijke Huisart sen Vereniging aan de minister heeft gestuurd, heeft geen wijziging in zijn standpunt gebracht. Hij blijft van mening, dat tien gul den voor een consult van de huisarts tijdens het spreekuur en vijftien gul den voor een bezoek aan huis te hoog is. Negen resp. 13,50 gulden lijkt hem een redelijker bedrag. De vakcentrales hebben gisteren hun bezwaren bij de minister uitvoerig toegelicht. Na afloop zei een der vak bondsleiders: „Ik heb stellig de in druk, dat er iets aan gedaan gaat worden". AMSTERDAM t- De drie joodse kerkgenootschappen in Nederland heb ben In een telegram, gestuurd aan de minister van Buitenlandse Zaken, de V.N. en het Rode Kruis, dringend verzocht stappen te nemen het execu teren van burgers In Irak te voorko men. Volgens betrouwbare berichten, al dus het telegram, zijn weer enkele burgers in Irak in het geheim ter dood veroordeeld, die binnen enkele dagen zullen worden geëxecuteerd. Dit druist in tegen het bepaalde in art. 55 en 56 van het Handvest van de Ver enigde Naties, tegen de conventie van de rechten van de mens en tegen ie der principe van menselijkheid. HARDENBERG Een inwoner van Ilardenbcrg heeft een poesje op straat als voetbal gebruikt, waardoor het dier stierf. Ook is er een hond doodge schoten. Tegen deze twee gevallen van die renmishandeling heeft de afdeling Hardenberg van de Nederlandse ver eniging tot bescherming van dieren in een brief, huis aan huis verspreid, bij de bevolking geprotesteerd. Veertien Heerlense bakkers hebben het wereldrecord broodbakken veroverd. In drie uur tijds produceerden ze gisternacht een brood van 26,5 meter, waarmee ze het oude record met een halve meter overtroef den. Gisterochtend is het 110 kilo wegende brood naar een tentoonstelling in Valkenburg gebracht. Het transport werd begeleid door rijkspolitie en gemeentepolitie. Uit voorzorg tegen acties van kruimeldieven. James McDivitt, David Scott en Russell Schweickart (van voor naar achteren) hier op weg om met de Apollo-9 aan een tien daagse ruimtereis rond de aarde te beginnen. BERLIJN/WASHINGTON De Ver. Staten hebben de Sovjet-Unie meege deeld, dat zij de Russische autoriteiten verantwoordelijk houden voor de veilig heid van het luchtverkeer tussen West- Berlyn en de westelijke wereld, zo deel de het „State Department" gisteravond mee. Deze mededeling is vervat in een antwoord op een Russische mede deling van zondag aan de drie weste lijke deelnemers in het vliegveiligheids- centrum in West-Berlijn, dat de Sovjet- Unie niet voor de veiligheid van dit verkeer kan instaan. Een woordvoerder van het ministe rie van Buitenlandse Zaken in Wash ington zei nog dat de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk hun ernstige be zorgdheid hebben geuit over de „zich toespitsende door de communisten ver oorzaakte crisis", rond de toegangswe gen tot West-Berlijn. In West-Berlijn is de stadspolitie in de hoogste graad van paraatheid gebracht, niet zozeer vanwege de Oosteuropese druk op de stad als wel in verband met aangekondigde demonstraties door linkse studentenbewegingen die vooral gericht zijn tegen de deelneming van de uiterst rechtse nationaal democrati sche partij van Adolf von Thadden. Een demonstratie van de communistische partij van West-Berlijn dinsdag is door politiecommissaris Klaus Hübner ver boden. LEEUWARDEN - GRONINGEN - ZWOLLE - Vannacht hebben juwelen- dieven, vermoedelijk steeds dezelfde, hun slag geslagen in drie provincie hoofdsteden in het noorden en oosten des lands. De trits inbraken begon om streeks twee uur by een juwelier aan de Nieuwstad in de Friese hoofdstad. Daar werd de etalage leeggeroofd, na dat de niet beveiligde ruit met een steen was vernield. Volgens de eigenaars is voor een be drag van twintig a dertigduizend gul den aan goud en sieraden ontvreemd. De inbraak werd ontdekt door een buur man die gestommel hoorde. Hij waar schuwde de eigenaar, maar de dieven waren toen al gevlogen. De meest kost bare ringen had men laten staan. Om kwart over drie is aan 't A-kerk hof te Groningen een juwelier van gou den sieraden ter waarde van ongeveer tienduizend gulden beroofd. De daders, die de winkelruit met een steen hadden vernield, ontkwamen in een auto, on danks het feit dat door het functione ren van de alarminstallatie de politie en de ernaast wonende eigenaar er snel bij waren*. Om tien voor vijf was een juwelier aan de Thomas Kempisstraat in Zwol le aan de beurt om beroofd te worden. De buit was daar niet groot. Er zijn drie mannen gezien en het sigenale- ment van de auto, waarin zij reden komt overeen met dat van de auto, die in Groningen was gesignaleerd. De politie heeft de dieven nog niet kunnen achterhalen. MAARSSEN Drie jongelieden hebben vanmorgen een roofoverval ge pleegd op de sigarenwinkelier G. van Teilegen in Maarssen. Zij sloegen de man in zijn winkel neer en gingen er met de kas vandoor. De buit bedroeg ongeveer f350 aan papiergeld en een aantal pakjes siga retten. De bejaarde winkelier stond achter zijn toonbank, toen de mannen de win kel binnenkwamen. De eerste van het drietal had een touw en een mes in zijn hand en duwde de oude man achter de toonbank weg. Daarop ontstond een worsteling, waarbij de heer Teilegen zware klappen opliep, terwijl in de zaak een ravage werd aangericht. Onmiddel lijk na de beroving vertrokken de man nen. Het slachtoffer was zo overstuur, dat een klant, die pas een half uur later binnenstapte, de rijkspolitie moest waarschuwen. UTRECHT De schade bij de brand in de sneltrein Leeuwarden, vo rige week maandagavond bij Akkrum, wordt geraamd op 800.000 a 1 miljoen gulden. Zoals bekend, ging bij deze brand ook een zending isotopen verlo ren. KONTUM (Zuid-Vietnam) Een kamp van de speciale Amerikaanse strydkrachtn in de oerwouden langs de Zuidviëtnamees-Cambodjaanse grens is vanmorgen vroeg aangeval len door een Noordvietnamese strijd macht, die tanks gebruikte, zo hebben Amerikaanse officieren bekendge maakt. Bij de aanval op het kamp Ben Het, 35 km ten noordwesten van Kontum werden tenminste vijf tanks gebruikt. Volgens berichten uit het kamp zijn een vijandelijke tank en een munitie voertuig vernietigd door de verdedi gers. Het was het eerste gebruik van tanks door de Noordvietnamese strijd krachten sinds februari 1968 toen een kamp van de speciale strijdkrachten te Lang Vei bij Khe Sanh onder de voet werd gelopen. De Viet-Cong, die steeds dichter de Zuidvietnamese hoofdstad Saigon na dert, heeft gisteravond verscheidene mortiergranaten afgevuurd op de nieuwe Amerikaanse haven op 4 km ten oosten van Saigon. Voorts werden meer dan 20 militaire objecten bescho ten. Een Amerikaanse militaire woord voerder heeft meegedeeld, dat deze beschietingen slachtoffers hebben ge- eist en lichte schade veroorzaakt. ADVERTENTIE DWARS6EBAKKEN NATUURWIÏ- BOERENBRUIM KRENTEN-ROZIJNENBROOO KRENTENBOLLER (Van onze weerkundige medewerker) VL'ij zijn nog steeds niet aan de lente toe. Uit Oost-Europa wordt nog wat koudere lucht n drogere lucht aangevoerd, waarin het vannacht in Groningen al 58 graden heeft gevroren. Om 8 uur vanmorgen gaf Eelde 6 op en was het op de noordelijke Ve- luwe en in Overijssel 4. In Doe- tinchem, Apeldoorn en Zutphen werd I tot 2 afgelezen. Noord- Duitsland meldde 7 tot 13. De koudste plaats in Denemarken was Kaarup met 14. In de komende nacht zal het in Gelderland kouder worden met lichte tot matige vorst 3 lot 6). Dit weertype wordt gebracht door een hogedrukzone van Rus land over Zuid-Scandinavië tot bij Ierland. Een Franse depressie die tot Zuid-Engeland regen veroor zaakt, is voor ons land van weinig betekenis meer. Het blijft voorlopig overwegend zonnig en droog. Het weer in Parijs (Ajax!) is nogal regenachtig met morgen kans op mist en middagtemperaturen tus sen 9 en 12 graden. Morgen: Zon op: 07.18 onder: 18.27 Maan op: 20.14 onder07.45

De Vallei | 1969 | | pagina 1