JAARVERSLAG KAMER VANKOOPHANDEL Het Utrechtse bedrijfsleven herstelde zich grotendeels van conjunctuurinzinking J. Hey genoemd als burgemeester Scherpenzeel Honderd Veenendalers naar Ajax-Benfica Dame gaf geen voorrang DE VALLEI Melkcontrole Dienst j»aï jaarverslag uit VAN SCHUPPEN VEILING SEPTER TIEL Nog steeds gebrek aan geschoold personeel Cunerakerk heeft weer 2 voorgangers Fiat 130 Welfarecursus in Scherpenzeel Beroepen Neem nu een abonnement op ALS U EENS WIST.... Dansavond Bromfietster contra auto Koortsig Enquête Bromfietser viel over steen Oudercommissie gaat weer geld inzamelen HEIN HOOFDSTRAAT 81 89 VEENENDAALv Wie wonnen prijzen? UIT HET ZAKENLEVEN DINSDAG 4 MAART 1969 VEENENDAAL De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Utrecht en Omstreken bericht in het jaarverslag over 1968 dat het bedrijfsleven in de pro vincie alsmede in de stad Utrecht zich in het verslagjaar in het algemeen wel hersteld heeft van de tijdelijke conjunctuurinzinking. De omzetten zijn over de de gehele linie vaak verbeterd, maar de winstmarges kwamen toch behoorlijk onder druk te staan door de voortdurende kostenstijging. Met name ging het hier om de personeelsuitgaven die voor arbeidsintensieve bedrijven een steeds grotere bron van zorgen gaan worden. Voorts wordt in het verslag vermeld dat de personeelsvoorziening in vele ge vallen grote moeilijkheden opleverde, vooral waar het ging om arbeidskrachten die op een kwalitatief hoog niveau stonden. Het aantal tewerkgestelde arbeids krachten uit het buitenland nam toe mede ten gevolge van onvoldoende aan bod van ongeschoolde krachten uit eigen land. Verder werd de personeels voorziening nog extra bemoeilijkt door het tekort aan woningen in de lagere huurklassen. Alles bijeengenomen wordt het nu toch wel moeilijker, zo wordt in het verslag gesteld, om aan de buitenlandse concurrentie het hoofd te kun nen bieden, temeer daar de buitenlandse ondernemingen een krachtiger steun van hun overheid genieten. De metaalindustrie heeft rich in het verslagjaar in het algemeen vrij gun stig ontwikkeld ook al waren er hier en daar wat tegenslagen door buitenland se concurrentie. In de metaalindustrie heeft men behoefte aan meer bedrijfs gerichte opleidingen op de technische scholen. In de edelmetaalindustrie was een lichte stijging merkbaar evenals bij de machine- en apparatenfabrieken. Het staatsmuntbedrijf had een aan zienlijke stijging van de fabricage van pasmunt te verwerken. Daartoe werden nieuwe machines in gebruik genomen en nam ook het personeelsbestand iets toe. Opmerkelijk groot is de gestegen pro duktie bij de energiebedrijven. Zo werd er 9,5 pet. meer elektriciteit opgewekt. Bij het centrale gasbedrijf nam de om- set met 50 pet. toe en bij het stedelijk gasbedrijf in Utrecht zelfs met 60 pet. In de textielindustrie was de toestand, met name wat de tricotage en gebreide goederen aangaat, voor twee derde van de bedrijven ongunstiger. Ook in de ■pinnerijen en weverijen was het niet allemaal goud wat er blonk. Wat beter echter kwamen de confectiebedrijven er van af; de omzet steeg met 10 pet. In tal van levensmiddelenbedrijven bleek 1968 ook beter te zijn dan het voorgaande jaar. In de binnenlandse af zet van frisdranken echter viel een lich te daling te constateren. Verder wer den dalingen geconstateerd in de vlees- waren- en de conservenindustrie. In koffie, thee en tabak echter ging het weer beter. In de bouw steeg in het algemeen de omzet wel iets, maar de personeelsbe zetting liep flink terug. Het bedrijfsre sultaat bij de steenfabrieken was iets ongunstiger dan in 1967. Bij de perso neelsvoorziening en bij de verwerving van grondstoffen deden zich in deze branche nog wel eens moeilijkheden voor. Voorts nog: in de wegenbouw een grotere geldomzet met gunstiger resul taten. Het jaarverslag vermeldt voorts -nog betere bedrijfsresultaten in de grafische Industrie, de chemische en farmaceuti sche industrie, in de sector was- en rei nigingsmiddelen (zelfs met 10 pet.), een daling van de resultaten bij de horeca bedrijven, het vervoer en de PTT. Een gunstig geluid komt van de ban ken en de verzekeringsinstellingen. Ver der vertoonde de gang van zaken in de groothandel vrijwel hetzelfde beeld als ARNHEM De Arnhemse wethou der J. Heij wordt in welingelichte krin gen in Arnhem genoemd als opvolger van burgemeester C. P. Hoytema van Konijnenburg van Scherpenzeel, die on langs met pensioen ging. De heer Hejj (48) is lid van de CHU. Hij heeft zitting in zowel de Eerste Ka mer als in de Staten van Gelderland. Als wethouder beheert hij de portefeuil le van Sociale Zaken en Volksgezond heid. In Gelderland verwierf de nu als se rieuze kandidaat voor 't burgemeester schap genoemde Arnhemmer bekend heid doordat hij voor zijn wethouder schap secretaris was van de Gelderse Christelijke Boeren- en Tuindersbond. SCHERPENZEEL Op 7 maart or ganiseert de voetbalvereniging Scher penzeel weer een dansavond in hotel Boszicht De muziek zal worden ver zorgd door de Valleiband. VEENENDAAL Mevrouw de we duwe Van D. reed maandag op de Pa trimoniumlaan ter hoogte van de Klaas Katerstraat op haar bromfiets pardoes tegen de geparkeerd staande auto van de heer W. H. op. Zij moest per ambu lance naar het Julianaziekenhuis wor den overgebracht. Tegenove de politie verklaarde zij de auto niet te hebben opgemerkt. dat in de betrokken produktie-sector. In de detailhandel waren de omstan digheden in het algemeen iets gunstiger al deden zich hier ook gevallen voor van verminderde omzetten en winsten. Met name in luxe-artikelen was de om zet redelijk tot goed. In de sigarenindustrie verwacht men dat het bedrijfsresultaat over 1968 ge lijk zal zijn aan dat over 1967. De binnenlandse omzet daalde enkele procenten als gevolg van een alge mene daling van de sigarenconsump- tie in Nederland, terwijl de prijzen met enkele procenten stegen. De ex port naar landen in de EEG en enkele landen verspreid over de hele wereld, bleef evenals de exportprijzen op hetzelfde niveau als in 1967. Inves teringen werden gedaan in gebouwen en machines. Voor 1969 wordt unaniem een ongun stiger resultaat verwacht. De overwe gingen die tot deze verwachting geleid hebben zijn: hoogstwaarschijnlijk zullen de sterk stijgende lonen, de werktijd verkorting, de verhoging van de socia le lasten, de abnormaal hoge prijsstij gingen per 1 januari 1969, de invoering van de btw en diverse invoerbeperkin gen in het buitenland niet kunnen wor den opgevangen door grotere omzetstij ging of hogere prijzen of door verdere rationalisering der produktie. Evenals in 1967 wordt bovendien de aandacht gevraagd voor het isolement van Veenendaal op verkeerstechnisch gebied en op het gebied van het open baar vervoer en voor het gemis van een ontvangkantoor der invoerrechten en accijnzen in Veenendaal. Ook in de sector personenvervoer over de weg is het geen rozegeur en mane schijn. In vergelijking met 1967 verbe terde er vorig jaar weinig. De omzetten liepen in het algemeen iets terug, ter wijl bovendien de prijzen een lichte stijging ondervonden. Ook de voor naamste oorzaken zijn nog steeds de zelfde namelijk het toenemende bezit van particuliere vervoermiddelen en de toenemende concurrentie in eigen kring vooral op het gebied van de toerwa- gens. Het aantrekken van goede chauf feurs bleef een probleem van de eerste orde. Ook de verwachtingen voor 1969 zijn niet bepaald gunstig omdat de con currentiepositie ten opzichte van het eigen vervoermiddel zeer zwak is. VEENENDAAL De Ajax-ba- cil, de veroorzaker van de snel om zich heengrijpende voetbalkoorts waarmee nagenoeg geheel Neder land momenteel te kampen heeft, heeft de directies van de meeste bedrijven in den lande vele hoofd brekens gekost. Geheel sportminnend Nederland en zelfs het deel dat nauwelijks geïnteresseerd is in de voetbal sport, staart zich blind op het tijd stip woensdagmiddag drie uur; het tijdstip waarop in het Stade de Co- lombes in Parijs het gerenom meerde Benfica uit Lissabon de (titanen)strijd aanbindt met de Nederlandse landskampioen Ajax. Een relatief zeer gering aantal Nederlanders verkeert in de ge lukkige omstandigheid het duel in Parijs bij te wonen, terwijl de rest gaat kijken naar de tv-uitzen- ding. De rechtstreekse uitzending wel te verstaan, want 's avonds, wan neer de match volledig wordt her haald, is de grootste spanning er voor velen al af. Vele bedrijven zijn hun werknemers veelal via de personeelsverenigingen van dienst gewesst door een aantal kaarten te bestellen voor de „wed strijd van de waarheid" in de Franse hoofdstad, terwijl verder een groot deel de thuisblijvers in de gelegenheid stelt de tv-uitzen- ding van 3 uur bij te wonen. Ook de grote Veenendaalse be drijven hebben over het geheel genomen sportief gereageerd 28 werknemers van Kogellager- maatschappij SKF vertrekken van avond om 11 uur vanaf de Hogen- dorpstraat naar de Lichtstad, door tussenkomst van de voorzitter van de personeelsvereniging van dit bedrijf. Ook Firet NV had 54 kaarten ge reserveerd voor voetbalminnende werknemers, doch deze kregen een grote deceptie te verwerken, toen hen de mare bereikte dat de toe gangsbewijzen niet zouden worden ontvangen. Het bedrijf stelt de werknemers nu in de gelegenheid de rechtstreekse tv-uitzending bij te wonen, welke uren dan later kunnen worden ingehaald. De meeste grote bedrijven uit Veenendaal hebben overigens een regeling getroffen voor hun „koort sige" werknemers. SKF is giste ren al begonnen met overwerken en ook bij Stenman NV wordt nog naar mogelijkheden gezocht. Gis teren kon men hierover echter nog geen bijzonderheden verstrekken. Ook bij de Leidsche Wolspinnerij was gisteren nog niets bekend over een regeling voor morgenmiddag. Bij de Scheepjeswol-fabrieken en bij Boxal kunnen belangstellenden het duel 'smiddags op tv's die in de kantine van deze bedrijven staan opgesteld, volgen. De ver- zuimuren zullen met overwerken weer worden ingehaald. VSW en de Ritmeester Sigaren fabrieken werken volgens de laat ste berichten niet over. De Panter Sigarenfabrieken troffen een rege ling, waaruit een grote sportiviteit mag worden geconcludeerd. Het gehele bedrijf ligt morgenmiddag stil. Om half vijf beginnen de werk nemers van Panter morgenvroeg al te werken. „Wij hebben een enquête gehou den onder de mensen en daarbij bleek dat slechts twee mensen be zwaren hadden", aldus een woord voerder van deze Veenendaalse fabriek. „De meesten waren zeer content met de regeling. Er is een groot aantal werknemers, dat al om half drie vannacht op moet staan om de verzuimde uren in te halen, maar dat heeft iedereen er graag voor over. Zelfs het zwakke geslacht was een voorstandster van de (gedeeltelijke) vrije middag..." Naar schatting wonen circa hon derd Veenendalers de match in Parijs bij. RHENEN De Nederlandse Hervorm de Gemeente van Rhenen heeft weer twee predikanten. In de vacature van ds. Westra is voorzien doordat ds.P. L. J. Wapenaar (35) het op hem uitge brachte beroep heeft aangenomen. Ds. Wapenaar staat momenteel in Leiden, is gehuwd en heeft twee nog jonge kinderen. Hij zal omstreeks juli in de Cunerakerk zijn intrede doen. VEENENDAAL Maandagmiddag ontstond aanzienlijke materiële schade tijdens een botsing op de kruising In dustrielaan - Kerkcwijk - Stationssin- BON INVULLENPOSTEN (zonder postzegel)EN KLAAR Naam s Adres Woonplaats abonneert zich op DE VALLEI per week ad0,97 per maand ad 4,15 per kwartaal ad 12,35 (Doorhalen wat niet wordt gewenst) Deze bon uitknippen en in open enveloppe verzenden. Wij betalen de port. U behoeft geen postzegel te plakken, indien als volgt wordt geadresseerd t Dagblad De Vallei, Antwoordnummer 8, VEENENDAAL De Vallei wordt nog op de dag van uitgifte bezorgd in Veenendaal - De Klomp - Ederveen - Renswoude - Scherpenzeel - Overberg - Amerongen - Leersum - Eist - Kesteren - Opheusden - Rhenen - Achterberg. Het jongste jaarverslag van de in '68 25-jarige Stichting Centrale Melkcon trole Dienst geeft verrassende cijfers. Wie denkt dat de koeien op de lichtere gronden van bijv. de Veluwe of Drente het minst produktief zijn is er wel ter dege naast. Van de diverse provincies geven de koeien in Friesland de minste melk: 14.05 kg per dag. Dan komt Overijssel met 14,06 kg. Gelderland heeft een dag gemiddelde van 14,21 en alleen Noord- Holland en Zeeland komen boven de 15 kg., nl. resp. met 15,58 en 15,65 kg melk per dag. Met het aantal vetgram- men per dag staat Noord-Holland bo venaan: 623. Groningen volgt met 611 en Zeeland met 608. Alle andere ge westen blijven nog beneden de 600 gram. De omvang der melkcontrole is met 1,2 procent gedaald van 62.4 tot 61,2 pet. Drente staat met een percentage van 79,8 gecontroleerde koeien aan de spits, direct gevolgd door Friesland met 79.7 pet. In Overijssel wordt 64,7 in Gel derland 55,6 pet. der koeien op produk tie gecontroleerd; Zeeland staat met 39.6 pet. onderaan, Zuid-Holland is met ADVERTENTIE hoeveel prachtige voorjaarsmantels, japonnen en pakjes in onze zaak hangen, zoudt U beslist bij ons een kijkje komen nemen. U heeft dan de eerste keus en wij zijn ervan overtuigd, dat U NU AL iets naar uw zin zult vinden. 43,6 pet. op één na het laagst. De tweeweekse controle, eenmaal als ideaal gedacht is gedaald tot 8,8 pet., de 3-weekse is sterk overheersend :78,8 pet. Het eiwitgehalteonderzoek toont ook een kleine teruggang: van 18,5 tot 18,3 pet. van de gehele melkveestapel. Het streven naar grotere eenheden komt ook in onze rundveebedrijven tot uiting: was er vroeger maar één be drijf met meer dan 100 koeien, thans waren het er elf. Het grootste bedi\jf met 182 koeien was in Groningen. Het tweede in grootte was in Noord- Brabant. Dan volgde een Gelders be drijf met 138, een Fries met 123, een Noordhollands met 122, een Overijs sels met 116, een Zuidhollands met 114, een Gelders met 113 koeien enz. De gemiddelde grootte der verenigin gen is sinds 1952 verdubbeld en sinds '43 verdrievoudigd. De gemiddelde pro duktie van de gecontroleerde koeien is gedaald met 0,01 kg melk en 3 gram men melkvet per dag; het eiwitgehalte daalde van 3,35 tot 3,32 pet. Deze da ling kan dus geen naam hebben. Onderzoekingen hebben aangetoond wat de praktijk ook al wist dat de gunstigste tijd van afkalven ligt in de maanden december en januari; ju li en augustus zijn de minst gunstigste. De zwartbonte koeien geven gemid deld 110 kg mellk meer dan de roodbon ten doch hun vetgehalte is royaal hoger, nl. 4,00 pet. tegen 3,68 pet. De hoogste produktie per vereniging vinden we in Noord-Holland met 684 en 683 grammen melkvet per dag, dan komt een (kleinere) Groningse vereni ging met 697 gram en 'n Zuidholland se met 671 gram vet per dag. In Gel derland is de beste vereniging die te Ammerzoden met 629 gram vet gevolgd met door Scherpenzeel met 615 gram vet per dag. In Overijssel is Scharster- brug het hoogst met 666 gram, gevolgd door Scherpenzeel met 615 gram vet In Drente is 641 gram het hoogst, in Friesland 638. VEENENDAAL Op het moment dat de 57-jarige bromfietser A. van U. uit Veenendaal maandagmiddag op de Prins Bernhardlaan een wielrijder pas seerde slipte hij over een steen. Van U. kwam te vallen en kreeg een hoofd wond. Na te zijn verbonden door dokter Kets kon de onfortuinlijke bromfietser naar zijn woning worden overgebracht gel toen de bestuurder van een perso nenauto geen voorrang verleende aan het verkeer op de Kerkewljk. De automobiliste, mevr. S. uit Arn hem, wilde, komende vanaf de Indus trielaan, de Kerkewijk oversteken. Zij lette onvoldoende op het verkeer op de voorrangsweg en kwam in botsing met een bestelauto, bestuurd door de heer Van de H. uit Veenendaal. De Veenen- daler moest als gevolg van de botsing per ambulance naar het Julianazieken huis worden overgebracht Beide auto's werden zwaar beschadigd. SCHERPENZEEL Om het school fonds van de openbare lagere school aan de Dorpsstraat wat vetter te ma ken gaat de oudercommissie hiervoor een geldinzameling houden onder de ouders der schoolgaande kinderen. Door de gemeente worden gelden be schikbaar gesteld voor het instandhou den van de school, alsmede voor de leer en lesmaterialen. Hiervan is men in staat, aldus de oudercommissie, be hoorlijk onderwijs te geven. De ge meente stelt echter geen gelden be schikbaar voor activiteiten die eigen lijk buiten het leerprogramma vallen, zoals activiteiten, die meehelpen aan de vorming van de kinderen. Verstaat een oudercommissie haar taak goed, aldus een aan de ouders ge richt schrijven, dan tracht zij juist aan deze taken gestalte te geven. Deze ac tiviteiten kosten echter geld. Deze gel den worden via het schoolfonds beschik baar gesteld. Zo worden uit het school fonds, door de ouders van de leerlingen in het leven geroepen en in stand ge houden, tekorten aangezuiverd van de schoolreisjes, St. Nicolaasfeest enz. De oudercommissie wil echter nog meer doen. Op haar programma staat o.a.: in schoolverband alle leerlingen laten testen; indien dit mogelijk is, tentoon stellingen bezoeken; de kosten meedra gen voor een volksdansgroep; idem voor een tekenklas, een handenarbeidgroep, een muziekklas enz. enz. Gezien de fantastische medewerking van de ouders in het verleden, op eigen kosten aanhouden van een onderwijzer, heeft het bestuur ook nu het volste ver trouwen in de ouders. In verband hier mede zullen de leden der oudercommis sie bij de desbetreffende ouders gaan aankloppen. Aan de hand van de resul taten die hieruit voort zullen vloeien zal de oudercommissie hierna vaststel len welke plannen uitgevoerd kunnen worden. RHENEN Van de commissie die de bejaardentocht '69 organiseert werd de mededeling ontvangen, dat de trek- kingslijst van de gehouden verloting waarvoor notaris S. J. Vleer de trek king verrichtte, thans officieel bekend is. De prijzen vielen op de volgende num mers: Varken 1502: straalkachel 2877; straalkachel 3460; ijsmachine 0876; mixer 2779; geschenkdoos Martini met glas 1054; Idem 3047; Idem met cherry 0290; idem met cherry 2243; idem bessen met glas 2543; bedsprei 140; vloerkleedje A 3220; vloerkleedje B 1386; schilderij A 3152; schil- rij D 2326; waardebon f25 2677; waar debon f25 0868; plaid 3251. Vallei-Stad. 13 cicero. G. v. Kampen. RHENEN Fiat-dealer H. de Rho- ter in Rhenen ziet met belangstelling de Fiat 130 tegemoet. Dit model is het langverwachte nieuws van de Fiat-fa brieken op de tentoonstelling van Ge- nève van 13 tot 23 maart. „De Fiat 130 is de limousine in de meest luxueuze klasse", zegt de heer De Rhoter. „Een prestigewagen, ele gant van vorm en rijk Ingericht. Het is een comfortabele, ruime en veilige auto mobiel, die vanzelfsprekend voldoet aan de hoogste eisen van comfortabel auto rijden. En hoewel de Fiat 130 van bin nen ruim en comfortabel is, zijn de bui tenafmetingen niet groot. De indruk van de wagen is groots maar niet overdre ven. Fiat heeft bij deze wagen alle be kende eigenschappen, die haar produk tie kenmerkt, gehandhaafd en verfijnd: besturing, rijgenoegen, het motorische gedeelte, wegligging en veiligheid. De nieuwe wagen is uitgerust met een 2860 cc 6-cylinder motor In V-vorm met een vermogen van 140 DIN PK, heeft een automatische transmissie en een onafhankelijke vering op alle vier de wielen. De topsnelheid zal 180 km be dragen. SCHERPENZEEL Bij de Scher- penzeelse afdeling van het Nederland- sche Roode Kruis bestaan er plannen binnen korte tijd een Welfare cursus te gaan organiseren. Het is de bedoe ling deze cursus van start te laten gaan in de maand april. Het doel van de cursus is de deelne mende dames een en ander te vertel len over het bezoeken van bejaarden en zieken en de manier om hen bezig te houden. Het ligt in de bedoeling van het bestuur de cursus 's morgens of middags te houden gedurende twee uur. Zij die aan de cursus wensen deel te nemen moeten volgens het bestuur goed beseffen dat de taak van een welfare helpster in hoge mate inhoudt trouw en nauwgezetheid. Zij dient haar taak niet luchthartig op te vatten daar dit anders een desillusie zou gaan betekenen voor de bejaarden en zieken die naar het we kelijkse bezoek van de welfare-helpster toeleven. Het bestuur doet een beroep op de vrouwelijke bevolking van Scher penzeel zich voor de cursus op te ge ven. Zij die dit wensen te doen moeten minstens 21 jaar en ten hoogste 65 jaar zijn. Tot 15 maart kan men zich opge ven bjj de volgende bestuursleden van het Rode Kruis, afdeling Scherpenzeel: mevr. Hoolwerf-Van Sonderen, Markt straat 53, de heer A. v.d. Berg, Prin ses Marijkelaan 4 en de heer P. van Vollenhoven, Eikenlaan 33 allen te Scherpenzeel. SCHERPENZEEL Door de Kerke- raad der Nederlandse Hervormde ge meente in Scherpenzeel Is in de vacatu re ds. Cazander een beroep uitgebracht op ds. G. C. Post uit Glessendam. Er bestaat voor de gemeente een kans om niet alleen kennis te maken met de beroepen predikant maar ook om hem te horen. Hij zal op donderdag 13 maart in de avonddienst voorgaan in de bid stond voor het gewas en arbeid. Na de dienst is er nog gelegenheid tot kennis maken met de dominee en zijn echtge note. Veil bericht van de Tlelse veiling Septer van maandag 3—3—1969 Opgave na klasse mm maat Appelen: 75/opw 70/75 65/70 60/65 55/60 1 2 Campagnezoet 3841 30 34 Dijkmanszoet 6569 43 48 Jasappel 5660 37—40 x Goudreinetta k.2 94105 98100 8798 7386 Golden Delicious k.l 6870 x Golden Delicious k.2 61—63 56-60 47—50 30—33 Jonathan k.l 46—48 43—45 41—43 35—37 16—46 Jonadel k.2 4446 Jonadel k.1 7475 6971 6264 Lax ton Superb k.1 8693 7882 x Lax tons Superb k.2 7072 65—67 5763 3841 Lombartscalvüle k.2 5157 4750 Lombartscalville k.l 5266 Reinzoet 35*>7 Winston k.l 92—94 83—85 Winston k.2 7073 5759 4647 Kroet per 100 kg zuur 13,40, rood 11,20. Fabrieksfruit per 100 kg blank 13,40, rood 11,20. Stip en stek per 100 kg 6,20. Peren: x Conference k.2 4648 5356 4349 3844 Doyenne du Cornice k.l 8689 t- Legipont k.2 1114 Brederode 20—39 1827 Winter jan 2441 1120 IJsbouten 918 St. Remy 9—16 6—10 Provisiepeer 19—22 Gieserwildeman 1335 Perenkroet per 100 kg 3,103,50. Groenten: prei 94—111 81—93, witlof 132—134 100—102, uien 20—25, rodekool 35—37. x Hoofdaanvoer Alles in centen per kg tenzij anders vermeld. v

De Vallei | 1969 | | pagina 3