MIX Biafranen omsingelen Owerri Turkse wetten bard voor gebruike narcotica an HET EINDE VAN EEN REPUBLIEK Russische liberalen op de korrel Alles voor: „Le jour du gloire Nieuwe Fiat getoond ELEKTRONISCHE VOEDING VOOR DIEREN Geen computer Drommen Terug naar de kinderjurk Garrison: Shaw pleegde meineed JO SCHOLTEN'S Uit wak gered meisje stierf na twee weken Gevangene steekt zich in brand zelf bakken met het gaat zó gemakkelijk Openhartig Debatten Dwarsbomen Tweede Fellowship vlot afgeleverd BAARDDRAGERS OP ZOEK A VAR „POT" Boetes voor senator en mevrouw Boetes Campagnm DINSDAG 4 MAART 1969 99 DE GAULLE LEGT EUROPA LAM Waar moeten wij terecht komen als de mode nog meer kleine-meisjes- kleren" gaat voorschrijven? Bij het kruippakje, menen sommigen. Hier een nieuwe creatie van de Franse couturier Louis Feraud, die zijn Ban-Lon jurkjes de naam: „Op weg naar Rio" gaf. Het is een geel pakje met deintuur. Het wordt ver kocht door het befaamde Harrod's in Londen. NEW ORLEANS Officier van jus titie Jim Garrison van New Orleans heeft gisteren Clay Shaw van meineed beschuldigd, die zaterdag werd vrijge sproken van samenzwering om presi dent John Kennedy te vermoorden. Vol gens Garrison loog Shaw toen hij alle tegen hem uitgebrachte beschuldigingen ontkende. Gelijkertijd deelden de commissie voor misdrijven van New Orlwans en de orde van advocaten mee dat zij van plan zijn de mogelijkheid van vervol ging van Garrison te bespreken, verkiezing te laten doorgaan. ADVERTENTIE KEUS UIT SOORTEN QCBAK cocoskoek 1.59 amandeltaart 1.94 gemberkoek 1.55 boterkoek 1.28 vruchtencake 1.87 cake 1.52 LAGOS Biafraanse troepen zijn er ln geslaagd de stad Owerri die in fede rale Nigeriaanse handen is, te omsinge len en hebben daarmee de belangrijkste bevoorradingswcg van Port Harcourt naar Owerri afgesneden. Dit hebben Ni geriaanse kringen in Lagos gisteren toe gegeven. In Owerri zijn eenheden van de Nigeriaanse derde marinediviesie op gesloten, zo zei men. Biafra meldde vo rige week, dat de Nigerianen in Owerri slechts door de lucht kunnen worden bevoorraad. Nigeriaanse mariniers proberen van uit Port Harcourt Owerri te ontzetten Owerri, eens een van de belangrijk ste steden in het afgescheiden oosten, is nog steeds in handen van 1.500 tot 2.000 Nigeriaanse mariniers. Verovering zou de Biafranen ln staat steller weer bete re verbindingen met de buitenwereld te onderhouden. Februari is beslist geen rustige tnaand geweest op Europees politiek gebied. Toch vormen de woelingen nog maar een voorspel op wat ons te wachten staat 1. Engeland blijkt niet langer bereid te zijn zich zonder meer neer te leg gen bij de Franse weigering de deur van de Europese Economische Ge meenschap open te zetten voor nieuwe leden. 2. De Franse regering onder leiding van De Gaulle en met op dit moment als belangrijkste woordvoerder de mi nister van buitenlandse zaken Debré, zet alles op alles om de laatste restan ten supranationaliteit uit de EEG weg te vagen. 3. In het laatste jaar van de twaalf jarige overgangsperiode van de EEG moeten nog besluiten worden geno men over een nieuwe associatieover eenkomst van de vroegere Afrikaanse koloniën; over de associatie met Is raël, Zuid-Slavië en Oostenrijk; over de hervorming van de landbouw (plan-Mansholt); over een gemeen schappelijk handelsbeleid per 1 ja nuari 1970; over een definitieve rege ling van de financiering van de land bouw en de bijbehorende parlemen taire controle; over een nieuwe voor zitter van de Europese Commissie of in ieder geval over de herbenoeming van de huidige voorzitter, de Belg Jean Rcy; over de eerste voorstellen inzake de samenvoeging van de drie bestaande verdragen (EEG, Euratom, de Europese Gemeenschap voor Ko len en Staal). Ten slotte zal dan nog een beslissing moeten vallen over de toekomst van Euratom zelf. 4. De vakbeweging maakt zich steeds meer zorgen over het uitblijven van een krachtig sociaal beleid als aan vulling op het strikt economische be leid. Tegen de achtergrond van dit aller minst volledige lijstje komen de twis ten over de rol die de Westeuropese Unie kan spelen en over de uitleg van de Franse plannen inzake een hervorming van de Europese en At lantische samenwerking, in een beter daglicht te staan. Zij zijn een onder deel van de Franse politiek, die er op is gericht af te breken alles wat tekort zou doen aan de Franse glorie en op te bouwen of te handhaven wat de Franse positie kan versterken. Daar bij deinst men in Parijs voor slechts heel weinig terug. De regering is daarbij ook vrij openhartig. Debré, die eens een lid van de Euro pese Commissie toegevoegd „dat hij zich bezoedelde met supranationale gevoelens", heeft in de ministerraad in Brussel gezegd: Als u vindt dat de EEG geen voor uitgang mag boeken zolang Engeland geen lid is, dan komt er een crisis. Als u de hele landbouwpolitiek op zijn kop wilt zetten en nieuwe uit gangspunten wilt formuleren, dan komt er een crisis. Als u de Franse voorstellen inzake handelsovereenkomsten aanvaardt en de landbouwpolitiek wilt behandelen als een noodzaak voor verdere ontwik keling, dan komt er dit jaar geen cri sis. Men weet heel duidelijk waar men aan toe is. En het moet voor minister Luns die de tweede helft van dit jaar de voorzittershamer in Brussel mag hanteren, geen prettig vooruitzicht zijn. Het minste waarop hij wel zal rekenen is op dagen- en nachtenlange vruchteloze debatten. Hij zal zich ook niet verbazen straks een lege Franse stoel te vinden. Dat is al eens ge beurd in 1965, dat gebeurt nu bij de WEU in Londen. Dan is het helemaal geen punt meer of Frankrijk de EEG zal verlaten of niet. Zolang de Fransen per jaar 1,2 miljard franc meer aan de landbouw fondsen verdienen dan zij moeten be talen, de Franse handel voor veertig procent aangewezen is op de andere landen van de EEG en de positie van de franc nog niet zo sterk is, zal men zich wel tweemaal bedenken. Maar Frankrijk is wel in staat alle voortgang onmogelijk te maken. Zolang de Westduitse regering wel klaagt over de Fransen, die de „lasten Eu ropeaniseren en de lusten nationalise ren", maar weigert zich te verzetten tegen de Franse chantage, moet men de hoop opgeven dat er binnen de EEG iets kan worden bereikt, politiek noch economisch. In dat licht bezien wordt het Ita liaanse voorstel om buiten de EEG, maar binnen de WEU, politieke ge sprekken te hebben, duidelijker. Frankrijk zag zich daarbij gedwars boomd, met name bij zijn pogingen een grote rol te spelen in het Midden- Oosten. Zodra Engeland mee aan ta fel zit, is de droom van de Franse he gemonie voorgoed voorbij. Het idee van de Gaulle om een Europees directoraat te vormen, be staande uit Frankrijk, Italië, Duits land en Engeland, is hiermee niet in strijd. Frankrijk is het enige land met een nationaal kernwapen. De Britten zijn wat hun kernwapens betreft te zeer afhankelijk van de Amerikanen. In dat zogenaamde directoraat de Gaulle heeft zo iets ook al in de Navo ge probeerd zou Frankrijk toch weer de grootste stem hebben. Aanvaarding van dit plannetje door Engeland zou bovendien hebben gelo genstraft de recente Britse geloofsbelij denissen in een ^bovennationale federa tie van alle democratische landen van West-Europa. Geen vooruitgang binnen de EEG, geen vooruitgang buiten de EEG maar met Frankrijk. Men zal nu toch werke lijk moeten zoeken naar andere moge lijkheden. ROTTERDAM De negenjarige Jans- je Roos uit Rotterdam is ongeveer veer tien dagen nadat ze uit het water ge red werd, overleden. Zij raakte toen spelend met haar broertje in een wak. Drie polltie-agen- ten konden het jongetje snel redden; het meisje dreef echter nog honderd me ter verder. SCHIPHOL Fokker heeft gistermld dag zijn tweede F-28 Fellowship afge leverd. De Noorse luchtreder Ludwig Braa- thens haalde het toestel persoonlijk af. Hij heeft voorlopig vijf Fellowships be steld. De eerste Fellowship die werd afge leverd, kreeg vorige week, daags na de overdracht, een ongeluk. Bij de start op het vliegveld van Hannover raakte het toestel met de vleugel de baan. De vleugel moest worden vervan gen. Het onderzoek naar dit incident is nog steeds in volle gang. Het heeft er in ieder geval niet toe geleid, dat de an dere Fellowships aan de grond moeten blijven. ROME En 29-jarige Italiaan, die tot zevenëneenhalf jaar gevangenis straf is veroordeeld wegens roof, heeft gisteren geprobeend zichzelf te verbranden. Hij zag kans, terwijl hij van de ene Romeinse gevangenis naar een ande re werd gebracht, alcohol over zich uit te gieten en die aan te steken. De gevangene, Giocondo Borelli wiens borst in het gips zit en die op krukken loopt, had nog vier Jaar op te knappen. Hij heeft ernstige brand wonden opgelopen. Op 74-jarige leeftijd is in 't „Kloos terziekenhuis" te Kerkrade overleden mgr. M. Lucas, die behoorde tot de mis siecongregatie van de paters S. V. D. te Teteringen. Hij was oud-bisschop van Noord-Afrika en later van India. Ook was hij nog nuntius voor de Scandina vische landen. Fiat heeft zijn nieuwste model, de Fiat 130, voor publikatie vrijgegeven. De feiten: automatische versnelling, zes cilinders, 140 pk, 2860 cc, maxi mum snelheid 180 km/u en zitruimte voor vijf personen. Op de Geneefse tentoonstelling Auto Show zal de nieuwe Fiat gepresenteerd worden. ANKARA Vele geregelde reizigers uit Amerika en Europa krijg, eerste geur van het exotische oosten in hun neus te Istanboel. Maar als zij denken dat die oude Turkse stad een droomwereld ia va. geheimzinnigheid, minaretten en zorgeloze „pot"-feesten hebben zij hei na» In Istanboel is „pot geen pot" en verre van niets te vrezen te hebben, kan de roker te doen krijgen met narcoticawetten, die tot de strengste ter wwÉ behoren. De Turkse autoriteiten, die zich niet gelukkig voelen met de invasie qp verdovende middelen jagende baarddragers in rare kleren, hebben meerm hard toegeslagen. De 21-jarige Duitser Hans Dieter van Aar b.v., zit een vonnis van 30 jaar uit, wegens het smokkelen van hasjiesj. Hasjiesj is verboden, maar wel te krijgen in Istanboel. Het wordt gemaakt van dezelfde plan als marihuana, maar heeft een krachtiger werking als het wordt gerookt of gekauwd. De politie deelde mede, dat de 33-ja- rige eenogige Gary Ralph Boulding uit Californië, hasjiesj had gebruikt, toen hij op 28 december te Istanboel in een wanhopig vuurgevecht van vier uur vier Turken had gedood. Toen hij ein delijk was neergeschoten, telde de po litie 32 verschillende kogel wonden in zijn lijk. Waarnemers in goedkope hotels in de schaduw van de grote blauwe mos kee te Istanboel zeggen, dat de gebrui kers volkomen buiten zinnen raken. Dok toren krijgen vaak gevallen van koort sige, stuiptrekkende jongelui, die zijn vergiftigd door een te grote dosis has jiesj. De Turkse narcotica-wetten zijn me- dogenloos: drie tot vijf jaar gevangenis straf voor het gebruiken of in bezit heb ben, tien jaar voor het handelen, 13 tot. 15 jaar voor het smokkelen. Verdachten moeten in een gevangenis op hun voor geleiding en berechting wachten en dat kan lang duren. Een Amerikaans meisje van 27 jaar KOPENHAGEN De „soevereine onafhankelijke repu bliek Sofiegade 7 in Kopenhagen" is niet meer. De politie heeft de versperringen van prikkeldraad geforceerd en werklieden zijn naarstig begonnen het oude, onbewoonbaar verklaarde huis, waar anarchistische jongeluide „repu bliek" hebben uitgeroepen, om te protesteren tegen het woningtekort en de autoriteiten, af te breken. „De republiek bestaat met ingang van dit ogenblik niet meer", gaf een woordvoerder toe, „maar wij zullen later bijeenkomen om over onze toekomstige politiek te beraad slagen." Er waren 100 gehelmde politie-agenten met honden en beschermende rubberjassen nodig voor de uitvoering van een reeds lang geleden uitgevaardigd gerechtelijk bevel, tot uitzetting van de „burgers" van de „republiek", die zich in strijd met de wet, vorig jaar hadden gevestigd in het gebouw, dat twee jaar had leeg gestaan. Er werden meer dan 50 arrestaties verricht, toen de politie een deel van de 200 „burgers" en met hen sympa- tiserenden van het grondgebied van de republiek moest wegdragen. Een meisje moest in een ziekenhuis worden behandeld wegens verwondingen, die zij had opgelopen, doordat zij werd getroffen door een voorwerp dat door de politie niet nader is aangeduid. Nadat de politie de benedenverdieping was binnengedron gen, klommen enkele „republikeinen" met touwladders naar boven en verschansten zich "achter gebarricadeerde ramen en op met prikkeldraad versperde portalen. Maar zelfs deze laatste sterkte moest tenslotte worden opgegeven. Parijs verliest zijn buit PARIJS Dit weekeinde kwam aan het bestaan van de legendari sche hallen, door de schrijver Emi- le Zola betiteld als „de buik van Parijs", een einde. De vraag is of Parijs daarmee ook niet zijn hart verliest. De centrale markt wordt 12 km naar het zuiden verplaatst, naar de voorstad Rungis bij het vliegveld Orly. Het Is de grootste wijziging in het stadsbeeld sinds baron Haussmann in de 19de eeuw de boulevards en parken reorgani seerde. De hallen, gelegen tussen de No tre Dame rfPi de Beurs, bestonden sinds 1135. Van de ouderwetse, vaak onhygiënische bouwsels, ging een sfeer uit die de nieuwe klini- AMSTERDAM De PSP-senator O. M. Boetes en zijn vrouw zijn gister morgen door het Amsterdamse ge rechtshof elk veroordeeld tot 250 gul den boete wegens belediging van een bevriend staatshoofd. Voor de ramen van hun huis in Hei- loo hadden zij in maart vorig jaar portretten van de toenmalige Ameri kaanse president Johnson opgehangen met daaronder het woord „oorlogsmis dadiger". De Alkmaarse rechtbank had hun in eerste instantie ook een boete van 250 gulden opgelegd. In hoger beroep had de procureur-generaal tegen de heer Boetes een week gevangenisstraf en tegen diens vrouw driehonderd gulden boete geëist sche „markt van nationaal be lang" (MIN) nooit zal kunnen ge ven. De kooplui laten een wereld achter van middeleeuwse gebou wen, nauwe doorgangen volgepakt met groente en fruit, prostituees, restaurantjes en uiensoep. Hun wachten in plaats daarvan pavil joens met luchtverversing over een oppervlak van 200 hectaren, met 500 telextoestellen, een gesloten te levisienet en nieuwe restaurants, waarvan er een zich on een brug over een verkeersweg bevindt. Een groot probleem vormen de naar schatting 300.000 ratten die zich voorheen in de hallen tegoed konden doen aan afval, maar met ingang van vrijdagavond, toen de verplaatsing begon, op „hongerdie- eet" komen en de omliggende wij ken zullen overstromen. Honderd vijftig rattenvangers staan met 65 voertuigen gereed voor een omsin gelingsoperatie. Ze zullen zowel door de riolen als boven de grond oprukken, en de modernste verdel gingsmiddelen gebruiken. De verplaatsing van de markt zelf was opgezet als een militaire operatie met inschakeling van het leger en computers, maar dat plan bleek niet te verwezenlijken. De meeste grossiers konden het er maar niet over eens worden, wat ze mee zouden nemen en nu zal ieder op eigen houtje verhuizen en later de onkosten declareren. Maandag is te Rungis voor het •erst markt gehouden. De verplaat sing is, hoewel velen zich er fel te gen hebben verzet, lang van essen tieel belang beschouwd, vanwege de verkeersopstoppingen en de be perkte ruimte op de oude plek. Maar de vrees blijft, dat het nieu we complex het verkeersprobleem niet zal oplossen. Tot dusver had een chauffeur soms wel anderhalf uur nodig om bijna twee km in de hallen af te leggen. Veel pessimis ten menen dat dit in Rungis ook het geval zal zijn. Er zijn op het marktterrein zelf noeg verkeersvoorzieningen ge troffen, maar er leiden slechts twee grote wegen heen, die beide vaak al druk genoeg zijn, door het verkeer van en naar het vliegveld en het forensenverkeer. De pessimisten zeggen dat zo'n tienduizend vracht wagens per dag erbij een complete chaos zullen veroorzaken, maar de politie ontkent dat. Wie gelijk heeft zal pas blijken wanneer de markt in bedrijf is. In drommen trokken de Parijze- naars vrijdagnacht naar de hallen om deze voor de laatste maal in bedrijf te zien. Er werd druk gefo tografeerd. Op de trappen van de eerbiedwaardige St. Eustachekerk, speelde een fanfarekoYps mars- en popmuziek. Er werden rondedan sen gemaakt om de stapels kisten die de „beulen" van de hallen uit de vrachtauto's laadden. Op 10 maart wordt met de sloop van de hallen begonnen. Er komt een ondergronds station voor een nieuwe oost-westverbinding. In Engeland heeft een firma een nieuw systeem ontwikkeld voor het voederen van kalfjes en lammeren. Het nieutwe systeem, dat elektronisch gestuurd wordt, zou zeer veel man kracht uitsparen. heeft sinds Augustus van het vorig jaar te Moegla, een provinciestad in het wes ten van Turkije, gevangen gezeten In afwachting van haar berechting op be schuldiging van overtreding van de nar coticawetten. Als zij veroordeeld wordt, wordt die tijd van haar straftijd afge trokken, wordt zij vrijgesproken dan heeft zij pech gehad. Als men schuldig bevonden is, kan zelfs de vriendelijkste rechter ondanks verzachtende omstandigheden niet min der opleggen dan de minimum straf. Hij kan in gevallen van overtreding van de narcoticawetten niet voorwaar delijk veroordelen. Bezorgd omdat Turkse gevangenis sen met Westerse maatstaven gemeten grimmig zijn, en daar vele schuldigen jeugdige personen zijn, die voor het eerst een overtreding hebben begaan, zijn de meeste diplomaten uit het Wes ten van oordeel, dat de wetten onnodig streng zijn. „Maar dat is Turkije'» zaak", zeide een van hen. „De Turken hebben die typen niet gevraagd, hier te komen". Er zitten 45 buitenlanders wegens overtreding van de narcoticawetten in Turkse gevangenissen: 14 Duitsers, vijf Fransen, vijf Engelsen, vijf Perzen, vier Amerikanen, vier Libanezen, drie Oostenrijkers, twee Nederlanders en een Zweed, een Israëliër en een Joego slaaf. Nog tientallen meer wachten in gevangenissen, verspreid over geheel Turkije op hun berechting. Volgens corv» sulaire ambtenaren doet de directeur van' het Turkse gevangeniswezen, Kop mal Jumloe, bijzonder zijn best ofp buitenlanders humaan te behandelen. In de regel worden zij ondergebracht in dfé modernste gevangenissen. „In het Wei ten zijn de gevangenissen, hienrm vergelken rusthuizen", zeide 'n cor maar wij kunnen er niet over klage dat wij de gevangenen niet mogen I zoeken of hun geen extra voedir delen en deken mogen brengen". jreakep kije de Jumloe vliegt op, ais men hem innert aan de campagnes in Engcli en West-Duitsland om bepaalde buit land se gevangenen uit Turkse gevange nissen te „verlossen". „Allemaal leu gens", aeide hij. Jumloe zeide, dat een der ooi van deze campagnes is, dat Turkije post van buitenlandse gevangenen niet censureert. De post van Turkse gevan genen wordt wel gecensureerd. In een gevangenis zit een jonge Dfa- derlander, die geen Turks spreekt. liSj tekende de dingen, die hij wilde hel*» ben: vers fruit en rundvlees en de Turk,- se gevangenen hielden een collecte en kochten die dingen voor hem. „Latei" schreef dezelfde jongeman naar een krant in Nederland, dat hij door me degevangenen werd mishandeld, honggr leed en slecht werd behandeld", verar de Jumloe. Jumloe vertelt ook van een deerde van een Britse universiteit, een vonnis van acht jaar wegens over treding van de narcoticawetten uitzat. Jumloe zorgde ervoor, dat de Engels man van de overvolle gevangenis vati Istanboel werd overgebracht naar eoti „open gevangenis" in Ankara, waar de gevangenen een betrekkelijke vrijheid genieten. De man maakte hiervan mis bruik en werd betrapt op het roken van hasjiesj en het in bezit hebben van opiumpillen. Hij werd naar een gevan genis voor verslaafden in het afgelegen oosten van Turkije gezonden. „Het was zijn eigen schuld", gaf een Britse diplomaat toe. Turkije zou de gevangen buitenlan ders maar het liefst kwijt willen, aeflb Jumloe. Volgend een Turkse wet van 1965 mo gen buitenlanders hun vonnissen in ei gen land ondergaan, indien wederkerig heid in acht wordt genomen en wordt toegezegd, dat het vonnis ten uitvoer zal worden gelegd. Maar diplomaten zeiden, dat de lands wetten van Engelend en West-Duitsland waar de campagnes om gevangenen uit Turkije te verlossen worden gevoer" geen wederkerigheid het loslaten Turkse gevangenen om hln straf in Turkse gevangenissen te owdeiwaat*. toelaten. MOSKOU Een vooraanstaand Rus sisch dagblad heeft geklaagd dat, on danks de controle die de communis tische partij in de Sovjet-Unie uitoe fent op de kunsten. Westerse „bour- geois"-invloeden blijven opduiken in kunstuitingen in de Sovjet-Unie. Sovjetskaya Rossia (Sovjet-Rusland), een blad van het centraal comité van de partij, roept op tot een of fensief tegen schrijvers en andere creatieve figuren die blijk geven van Westers-liberale tendensen. In een artikel op de voorpagina be schuldigt het blad de Westerse pro paganda van penetratie der geesten van Russische schrijvers en kunste naars met liberale ideeën en voegt daaraan toe, dat als dit zo doorgaat, een soort liberalisme dreigt als ver leden jaar ln Tsjecho-Slowakije is opgestaan. Het blad zegt, dat men niet mag en kan veronderstellen, dat de ideologi sche strijd die het imperialisme voert tegen het socialisme (commu nisme) gepn sporen zou nalaten. „Een voorbeeld daarvan zien wij in de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije, waar de langdurige invloed van vij andige propaganda in al haar vor men, het leven schonk aan revisio nistische en extremistische elemen ten en van invloed was op de ln ideologisch opzicht weinig stabiele jeugd". Sovjetskaya Rossia richtte zich «net name tegen het Russische literaire tijdschrift Novy Mir (nieuwe we reld). Novy Mir zou van tijd tot tijd stukken publiceren die „ideologisch en artistiek onrijp zijn en de werke lijkheid in de Sovjet-Unie verdraai en". Voorbeelden werden niet gegeven. No vy Mir is reeds lang het doelwit van de orthodoxen, omdat het blad ver halen en bijdragen heeft gepubli ceerd van belangrijke liberale schrij vers als Aleksander Solsjenitsyn en Viktor Nekrasof. Sovjetskaya Rossia zegt, dat „dema gogische elementen" in de culturele wereld van de Sovjet-Unie onvol doende weerwoord krijgen en niet voldoende naar hun politieke instel ling worden „gewogen". De partijkaders wordt gevraagd de ideologische opvoeding in hun ran gen te verbeteren. Sovjetskaya Rossia laat blijken van mening te zijn, dat de Russische schrijvers hun aandacht moeten richten op de prestaties en succes sen die in de Sovjet-Unie worden be haald, en geen kritiek moeten heb ben op de gang van zaken of wester se Ideeën verspreiden. Kortgeleden heeft het blad ook reeds gevraagd om maatregelen van de partij tegen schrijvers dia Weaterw opvattingen verkondigen.

De Vallei | 1969 | | pagina 6