Verdergaande prijsstijging veroorzaakt onrust Schijndelse Riet op glad ijs als getuige a décharge 1j©KG1i korting op Iglo Nasi en Bami. Lekker. Kundig bereid en diepgevroren.Bliift dus lekker.Snel optafel. Lekker. Lékker! LlGÜl Bankrovers zijn bekend Omdat vader soms blauw van de kou van z'n brommer komt. Prijzensprong in punten Kunstgebit? „Maak in Zuidelijk Flevoland dépendance van Schiphol" Bouwmij voor twee ton opgelicht Omroepmedewerkers stortten hart uit hij kamercommissie Van hall januari tot medio februari 0,9 procent erbij EFFECT VAN UITVERKOOP VERDWEEN Scheuring onder ,V ri jgemaahten in Overijssel Noodlanding van ballonvaarders Gevangene sneed slot uit deur Tegen Amsterdammer drie jaar geëist omdat hij vriendin hielp zijn vrouw te vergiftigen VERA BETHS WON VIOOECONCOURS JONGEMAN EN MEISJE ZOEK VAKCENTRALES Pyromaan actief „ONSCHULDIG" DOODZIEK BEKENTENIS Stichting tegen geluidshinder: TOEZEGGING IN AMSTERDAMS ZIEKENHUIS GEEN SLACHTOFFERS VOOR INFUUS ONZEKERHEID DINSDAG 4 MAART 1969 ALG Verdergaande prijsstijging DEN HAAG De prijzen van de ge zinsconsumptie zijn sinds december opgelopen met 4.4 procent. Van half januari tot midden februari was de prijsstijging 0.9 procent en kwam het prijsindexcijfer van 124,2 op 125,3 (1964 100). Bij de vakcentrales en ook bij het Consumenten Contact-Or gaan bestaat grote ongerustheid over het verder oplopen van de kosten van levensonderhoud. Het ministerie van Economische Za ken zegt over de prijsstijging bere kend door het Centraal Bureau voor de Statistiek dat deze voor ruim de helft het gevolg is van het verdwijnen van het uitverkoopeffect in januari. Vooral voor watt kleding, schoeisel en woning inrichting betreft. De prijsstijging van rookartikelen, die ln januari nog beperkt bleef door de verkoop van oude voorraden, kwam op zes procent. Fors omhoog gingen de porti. De stij ging was hier gemiddeld 29 procent. Bij huishoudelijke artikelen en apparaten kwamen lichte prijsbewegingen voor, het prijsindexcijfer voor voeding was in februari vrijwel gelijk aan de maand er voor. De drie vakcentrales zijn over 't ver der oplopen van de prijzen ongerust. Het CNV noemt de toestand uiterst kri tiek. het NW vreest dat, als 't zo door gaat. de prijsstijging dit jaar zal uit komen op zes tot zeven procent. Het NKV meent dat de regering een zeer strak prijsbeleid zal moeten voe ren. De directeur van het Consumenten Contact Orgaan, de heer P. vander Past, koestert de vrees dat de prijsstij ging dit jaar zal uitkomen op 6,5 pet. Drs. Den Uyl, voorzitter van de fractie van de PvdA in de Tweede Kamer, noemt de prijsstijging van 0,9 pet. een ernstig feit. Nadat minister De Block (econ. zaken) had gezegd dat het oplo pen van de prijzen in januari voor een deel viel toe te schrijven aai» onjuiste berekeningen van de bedrijven, had men in februari een zekere daling kun nen verwachten. Nu de regering weigert tot een prijs- stop over te gaan is zij volgens drs. Den Uyl ten volle verantwoordelijk voor de zware last die de prijsstijging van 4,4 pet. op de sociaal zwakkeren legt. Niet teleurgesteld is het Tweede-Ka merlid Nelissen (KVP) die het verheu gend vindt dat er zich geen herhaling heeft voorgedaan van de prijzensprong in januari. Voor een oordeel omtrent de prijsbeweging over het hele jaar vindt hij de cijfers van maart van groot be lang. ZWOLLE. In de ongeveer 3000 leden tellende Zwolse gemeente van de Gereformeerde Kerk (Vrijgemaakt) is het zondag tot een breuk gekomen. De scheuring in enkele kleinere Over ijsselse gemeenten, zoals Kampen, IJs- selmuiden, Zwartsluis, Urk en Dronten heeft zich daarmee tot de Overijsselse hoofdstad uitgebreid. Een interpretatie van de kerkenorde ning was de onmiddellijke aanleiding tot de breuk in Zwolle. Ds. Z. G. van Oene behoort nu tot de ene groep, ds. C. G. Bos en ds. D. Vreugdenhil tot de •ndere. UTRECHT Drie Duitse ballonvaar ders hebben zondag in Wijk hij Duur stede een noodlanding moeten maken, omdat ze in een verkeerde luchtstroom terecht waren gekomen. De ballonvaarders maakten deel uit van een konvooi van vier ballonnen, die waren opgestegen in Recklinghausen. Bestuurder van de 600 kubieke meter waterstof bevattende ballon was de 38- jarige mijndirecteur G. J. M. G. Huik uit Wanne-Eickel. De marechaussee en de douane zijn ter plaatse geweest. De Rijksluchtvaart dienst belastte zich met het leeg laten lopen van de gestrande ballon. Overzicht prijsstijgingen 1968 1969 (in punten) dec. jan. febr. Voeding 117,9 121,2 121.3 w.o. brood, gebak, meelprodukten 130,0 135.3 135,7 aardappelen, groenten, fruit 113,5 115.9 117,9 suikerw., chocolade, kruidenierswaren 111,8 114.8 114,6 dranken, maaltijden 119,4 125,9 126,1 vlees, vleeswaren, vis 114,5 119,0 119,3 vetten 112,7 113,0 113,2 zuivel produkten 121,0 121.9 119.8 Woning 114.9 118,5 119,4 w.o. huur, onderhoud woning 127,5 130,0 130,1 woninginrichting, bloemen 112,6 116,7 118,7 huishoudelijke artikelen en -apparaten 105,8 109,6 111,4 verwarming, verlichting 105,4 110,0 110,3 Kleding en schoeisel 119,8 119,4 123,0 w.o. kleding, opschik 117,9 116,3 120,1 schoeisel, lederwaren 125.4 130,2 133,3 Hygiëne en medische verzorging 144,9 157,0 157,4 w.o. reiniging, huishoudelijke hulp 119,8 124,0 124,8 lichamelijke verzorging 119,9 127,5 128,7 medische verzorging 161,7 178,2 178,2 Ontwikkeling, ontspanning, roken, verkeer 118,6 125,3 127,5 w.o. ontwikkeling, ontspanning 115,0 122,0 122,5 roken 123,9 132,8 141,1 verkeer 121,2 126,5 128.3 Particuliere verzekeringen 118,9 122,5 122,5 120,0 124,2 125,3 DEN HAAG De politie heeft de 39- jarige P. van V. uit Den Haag, die za terdagavond uit het huis van bewaring in Scheveningen ontsnapte, nog niet kunnen aanhouden. Van V., zo heeft 't onderzoek aangetoond, heeft zjjn vlucht kunnen realiseren door een slot uit een deur te snijden. Toen hij weg was, bleef de deur openstaan. De 19-jarige M. S. uit Rijswijk en de 18-jarige H. G. S. uit Delft, zagen de geforceerde deur en weerstonden de verleiding niet. De vernielde deur gaf in het huis van bewaring toegang tot een gedeelde van het gebouwencomplex, dat wordt ver bouwd en waarin het centraal gevange nisziekenhuis zal worden ondergebracht. Vandaaruit konden de mannen ongezien de straat bereiken. De beide jongeman nen kwamen toevallig langs deze deur; de een op weg naar een toilet; de ander toen hij met koffie de deur passeerde. Na het appèl zaterdagavond om kwart over negen werden de drie mannen ge mist. In de gevangenis begon men de naspeuring om te kunnen vaststellen, dat de mannen inderdaad niet meer in het huis van bewaring waren. Hiermee gingen ook tien minuten heen, waarna de politie werd ingelicht. Uit het groepsbureau van de Rijkspo litie in het Limburgse Thorn is de 28- jarige J. G. uit deze plaats, die kort ge leden was ingesloten wegens een zeden delict, ontsnapt. Hoe en wanneer pre cies is nog niet bekend. MAASTRICHT De officier van Justitie mr. W. Moors eiste gisteren ,voor de Maastrichtse rechtbank drie jaar celstraf tegen de Amersterdamse weg werker Gerrit V. (48). De officier achtte bewezen dat V. de Schijndelse gifmengster Riet S. (45) had geholpen bij haar poging zijn vrouw in 1960 van het leven te beroven door D.D.T. in haar koffie te doen. ADVERTENTIE Met Dentofix zit het steviger Dentofix vormt een zacht, beschermend laagje en houdt het kunstgebit veel vaster en veiliger op zijn plaats. Het zit prettig en men kan rustig eten, lachen, niezen en spreken, in vele gevallen even gemakkelijk als met een natuurlijk gebit. Dentofix ver mindert de voortdurende angst voor los raken en verschuiven van het gebit en voor komt verwonding van het gehemelte. Den tofix houdt ook ae odem fris. Geen onaan gename smaak, of hinderlijk gevoel. Prijs per strooibus slechts f. 2,51, bi| apotheken en drogisterijen. BLOKKER De pyromaan. die Blokker de laatste weken onveilig maakt, heeft voor de negende keer brand gesticht. Dit keer stak hij een houten schuur echter een boerderij in brand. Uit het onderzoek is gebleken dat het vuur niet uit zichzelf kan zijn ont staan. De pyromaan is nog niet ge pakt. Omstanders zagen wel een onbeken de man met een fiets naar de brand •taan kijken. De zitting bereikte haar hoogtepunt toen een ontredderde Riet S. als getui ge a décharge voor de president, mr. H. Disch, verscheen. De Schijndelse was voor het open baar ministerie waardeloos geworden als getuige a charge, omdat zij haar aanvankelijke betekenissen over de ge zamenlijke moordpoging had ingetrok ken. Een ommezwaai die de raadsman van Gerrit V., mr. M. Moszkowicz uit Maastricht, dankbaar had uitgebuit door haar als getuige a décharge te dagvaarden. Riet S. beriep zich onmid dellijk op haar verschoningsrecht, om dat ze bang was verklaringen af te leggen die haar eigen zaak zouden be nadelen. „Ik wil niets zeggen", mompelde Riet S. toen mr. Disch haar verzocht de eed af te leggen. „Legt u de eed maar af, er gebeurt u verder niets", drong mr. Disch aan. „Ik kan het niet", zei Riet S., de handen diep in de zakken van haar beige mantelpakje duwend. Maar na een bemoedigend woord van de presi dent zei zij toch met bevende stem de eedformule na. „Er is niets gebeurd, ik heb er niets mee te maken", antwoordde Riet S. nauwelijks verstaanbaar op de vraag van mr. Moskowicz, of was gepro beerd de vrouw van Gerrit V. te ver moorden. En daarmee praatte ze geheel in het straatje van Gerrit V.. die zijn voor de politie en rechtercommissaris afgeleg de bekentenissen had ingetrokken en tijdens de zitting krachtig zijn onschuld bepleitte. Met haar ontkenning had Riet S. vol gens de officier van justitie het risico van een „al dan niet bewijsbare meineed'' genomen. Volgens mr. Moors, had Riet S., die in 1960 nog in Geleen woonde, een verhouding aangeknoopt met Gerrit V. die het niet goed met zijn Franse vrouw, Jeanne Ruault, kon vinden. Op een avond slaakte Gerrit V. te genover zijn minnares de verzuchting dat hij zijn vrouw graag kwijt wilde. De twee besloten, meende de offi cier, Jeanne te vergiftigen door DDT in haar koffie te doen. Mr. Moors haalde de verklaringen aan die Gerrit V. bij de rechter-commissaris en de Geleense politie had afgelegd. Gerrit V. had verteld: „In een van de kasten stond een stuifdoos met DDT. Ik zag dat Riet de doos pakte en iets in een kopje deed. Toen ik de koffie inschonk, zag ik dat de bodem van het kopje met een laag wit poeder was be dekt". „Riet en ik namen ieder een ander kopje. De koffie met het poeder bleef voor mijn vrouw staan". De vrouw van Gerrit V. werd dóod- ziek. Zij knapte op, maar enkele we ken later zweefde ze opnieuw op de rand van de dood, toen zij een bezoek aan Riet S. had gebracht en volgens de officier, weer vergiftigde koffie had gedronken. Ook Jan van Eyndhoven, Riets eer ste man, kreeg in 1960 zijn portie. Na haar arrestatie in november bekende Riet S. in één jaar tijd achtmaal DDT in de koffiefles van de toen 33-jarige mijnwerker te hebben gedaan. Deze overleefde de aanslagen op zijn leven, totdat Riet S. hem in 1962 met een soort thallium dodelijk vergiftigde. Jeanne Ruault, die in 1960 van Gerrit V. was gescheiden, las eind vorig jaar in de kranten de gruwelijke bekente nissen van Riet S. Twintig vergiftigin gen kostten in 1962 het leven aan Jan van Eyndhoven en in 1964 aan haar 82-jarige vader Piet Hendriks. Haar tweede echtgenoot, de 64-jarige invalide grondwerker Frans S.. over leefde in 1964 en in 1968 nauwelijks en kele vergiftigingspogingen. Jeanne Ruault herinnerde zich twee maal ernstig ziek te zijn geweest na met Riet S. koffie te hebben gedron ken. Zij lichtte de Geleense politie in. Schijndelse Riet werd aan de tand gevoeld en bekende samen met Gerrit V. in 1960 twee moordpogingen op diens vrouw te hebben ondernamen. Gerrit V. werd 3 december in Amster dam van zijn bed gelicht. Na van de belastende verklaringen van Riet S. op de hoogte te zijn ge bracht, gaf hij de eerste moordpoging toe. Op 6 januari echter, toen Riet S. in Maastricht door de rechter-commis saris als getuige werd gehoord, trok hij zijn bekentenis in, 'daarin vlot ge volgd door de Schijndelse. Rondom deze tegengestelde verkla ringen ontwikkelde zich in de rechts zaal een langdurig Juridisch steekspel. De raadsman, mr. M. Moszkowicz, be toogde dat Gerti V. tijdens de verho ren door de Schijndelse politie in ver warring was gebracht en te vlot een bekentenis had afgelegd. Hij bepleitte vrijspraak. ADVERTENTIE éérvoftweepersoonspc* SCHIPHOL Een tweede vliegveld op Zuidelijk Flevoland zal als depen dance van Schiphol de geluidshin der drajJtisch moeten verminderen. De Stichting tegen geluidshinder door vliegtuigen heeft onlangs een plan hier toe aan minister Bakker (verkeer en waterstaat) overhandigd. De aanleg van het vliegveld in Flevoland zou in de ko mende vijf jaar twee tot driehonderd miljoen vergen. De Stichting tegen geluidshinder voor ziet een ontwikkeling van Schiphol, waarbij de geluidshinder alleen maar zal toenemen, wat de leefbaarheid van de woongebieden rondom de luchthaven (Amsterdam. Buitenveldert, Badhoeve- dorp. Halfweg, Aalsmeer enz.) ernstig in gevaar zal brengen. Volgens de ver wachtingen zal het vliegverkeer naar Schiphol jaarlijks met zes procent stij gen. De Stichting gelooft dat een depen dance van Schiphol in Flevoland, waar geen enkel woongebied zal worden be dreigd, de beste oplossing biedt. Eerder was er sprake van een tweede nationale luchthaven in Flevoland of Brabant, maar de stichting vreest dat dit econo misch niet haalbaar is. Daarom pleit zij voor een tweede vliegveld, dat een economische eenheid met Schiphol moet vormen. Daar zouden de lesvluchten, de nacht en vrachtvluchten heen moeten. Ook de chartervluchten, zomers de helft van het aantal vluchten op Schiphol uitma kend, zouden naar Flevoland moeten verhuizen. Minister Bakker heeft toegezegd het plan in de verdere toekomst te betrek ken. Volgens mr. S. J. Timmenga, be stuurslid van de Stichting, heeft minis ter Bakker al laten weten, dat de les vluchten op Schiphol zullen worden ge staakt. De bedoeling is dat de vliegba sis Woensdrecht voor dit doel zal wor den gebruikt. „De minister deelde mee dat de ge luidshinder bij Schiphol van 1 april af zal worden gemeten. Deze kwestie zal in de Luchtvaartwet worden opgenomen, evenals die van eventuele geluidshin der. £>e maximum capaciteit van Schip hol zal worden bepaald door de toelaat baarheid van de geluidshinder", aldus mr. Timmenga. KERKRADEDe politie in Kcrkra- de is er bijna zeker van, dat de over val op de bank in Spekholzerheide vo rige week vrijdag, is gepleegd door do twintigjarige zeeman J. T. en de acht tienjarige metaalarbeider H. L., beiden uit Kerkrade. Het personeel van de bank heeft de mannen van foto's herkend. De politie heeft ook het wapen waarmee gedreigd is, achterhaald. De mannen blijken na de overval in Heerlen en Kerkrade enkele cafés be zocht te hebben. De dag daarna zijn zij met een taxi naar Voerendaal gegaan. Daar hebben zij een auto gekocht. De politie verwacht beide mannen spoedig te kunnen arresteren. De Utrechtse politie heeft nog geen enkel aanknopingspunt kunnen vinden in het onderzoek naar de roofoverval vrijdagavond j.l. op het postkantoor in Utrecht. Zoals bekend ging een circa 20-jarige jongeman er met een be- drag van 13.000 gulden vandoor. De politie heeft tot nu toe nog geen enkele tip gehad. Men heeft maar wei nig hoop, dat de onbekende dader kan worden achterhaald. De politie werd ruim twintig minuten na de overval pas gealarmeerd, omdat het bericht van d* overval in eerste instantie bij de alarm centrale van de rijkspolitie binnen kwam. De rijkspolitie verklaarde gisteren, dat het onjuist is als men hieruit zou concluderen, d§t de vertraging zou zijn veroorzaakt door de alarmcentrale van de rijkspolitie. Volgens deze in stantie, is de vertraging in de alarme ring ontstaan, doordat het personeel van het betrokken PTT-kantoor zo was geschrokken van de overval, dat het niet in staat was maatregelen te nemen om de daarvoor in aanmerking komende instanties te alarmeren. Pas na ongeveer twintig minuten realiseer de men zich, dat er iets moest gebeu ren. Het eerste telefoonnummer, dat in herinnering kwam, was het landelijk alarmnummer van het korps rijkspo litie. Dit nummer werd toen gebeld. AMSTERDAM De Amsterdams»?' recherche heeft gisteren twee mensen aangehouden die de bouwmaatschap pij Gebr. Van der Meijden waarschijn lijk voor twee ton hebben opgelicht. De 47-jarige uitvoerder E. W. en de onderaannemer P. T. B. (55) uit Ou- derikeilk zouden in 1966 en 1967 23.000 vierkante meter metselwerk te veel op de werkbonnen hebben geschreven. Volgens de uitvoerder is het een stomme fout geweest dat hij destijds een deel van het metselwerk twee maal heeft berekend. Tot nu toe n niet gebleken dat W. meedeelde in de extra winst. AMSTERDAM Er zijn geen aan wijzingen dat ln het Wilhelminagast- huis patiënten zijn gestorven na toe diening van niet-steriele infuusvloei- stoffen. De directie van het Amsterdamse zikenhuds heeft dit na een onderzoek verklaard. Aanleiding daartoe was een uitspraak van een getuigedeskundige tijdens het proces tegen de farmaceu tische fabriek Brocades in Assen, eind vorige week. De arts zei toen dat niet alleen in Eindhoven, maar ook in Amsterdam patiënten waren gestorven aan infec ties veroorzaakt door het gebruik van niet steriele infuusvloeistoffen. GRONINGEN De 21-jarige K. H. Knoop uit Tjuchem (gemeente Slochte- ren) wordt sinds vrijdagmorgen ver mist. De jongeman, die last heeft van duize lingen, is met zijn brommer naar de UTS vertrokken in Groningen, maar hij is daar niet aangekomen. Zijn brom mer is in de stad teruggevonden. Sinds 9 februari is ook de dertienja rige Margaretha Leffmann uit Den Haag zoek. Zij is weggelopen uit een meisjes tehuis. DEN HAAG Vertegenwoordigers van de groep verontruste omroepmede werkers hebben gisteren "tijdens een openbaar gehoor van de vaste com missie uit de Tweede Kamer voor cul- tuur. recreatie en maatschappelijk werk aangedrongen op „omroepver kiezingen", een volksraadpleging over het omroepbestel. De groep gelooft, dat het tegenwoor dige omroepbestel geen juiste afspie geling is van de pluriformiteit in het Nederlandse volk. Onder meer om in deze reden is de groep tegen invoering van de Omroepwet, die volgens minis ter Klompé op 1 mei van kracht moet worden. Ook meent de groep, dat door de koppeling van leden van omroepver-' enigingen, abonnees van programma bladen en zendtijdverdeling commer ciële invloed op de omroepen, met na me van de kant van de uitgeverijen, mogelijk is. De groep wijst in dit verband op de fusie tussen het blad Televi?ier en de Avro. „Wij kunnen het niet bewijzen, dat er nog meer manipulaties ophanden zijn, net zo min als wij kunnen bewij zen, dat er wordt gestolen, als de bui tendeur openstaat", zei de heer G. De 48-jarige stoker L. de Graaf uit Delft, die bij een ontploffing op 21 fe bruari in de Gist- en Spiritusfabriek in Delft werd gewond, is gisteren in het ziekenhuis overleden. Een collega van hem wordt nog steeds verpleegd. Een studiebeurs ter waarde van 16.000 gulden viel maan dagavond, als eerste prijs in het tweede nationale vioolconcours 1969, ten deel aan de 22-jarige Ve ra Beths, leerlinge van Herman Krebbers. Zij wordt op de foto gefeliciteerd door prins Claus. De prijs werd haar officieel uit gereikt door de minister van CRM mej. dr. M. A. M. Klompé, in het Stedelijk Museum te Amsterdam. De overgelukkige violiste eindigde maandagmiddag in de finale, waaraan werd deelgenomen door de 18-jarige Christian Bor, de 24- jarige John Helstone, de 22-jarige Vera Beths en de 18-jarige Mieke Biesta, als eerste. Christian Bor, (rechts achter de prijswinnares), eveneens leerling van Herman Krebbers, kreeg een prijs van duizend gulden en de Donemus-prijs ter waarde van eveneens duizend gulden. Mieke Biesta (midden op de foto) en John Helstone ontvingen eveneens een bedrag van duizend gulden. Het Rotterdams Philharmonisch Orkest heeft de eerste-prijswinna- res uitgenodigd om 31 maart als soliste op te treden op een jeugd- concert onder leiding van Edo de Waart. Het nationaal vioolconcours, djat over twee paar opnieuw wordt ge houden, stond onder auspiciën van de stichting Studiefonds Oskar Back". Stappershoef tijdens het openbaar ge hoor. Tom Pauka (Vara) bracht naar vo ren. dat volgens de groep grondige sociaal-wetenschappelijke studies aan de invoering van een nieuwe Omroep wet dienen vooraf te gaan. Deze studies zouden dan moeten lei den tot een veel nauwkeuriger sleutel tot verdeling van de zendtijd. „Nu een dergelijke sleutel er nog niet is, Is het nodig, dat de minister bij iedere be langrijke beslissing, die hij over d« omroep wil nemen, de Kamer raad pleegt", aldus de heer Pauka. De groep wees de Kamercommissie verder op de „beleidsonzekerheid", die er in de top van de Hilversumse besuursorganen bestaat als gevolg van de onduidelijkheid van de Om roepwet, de spanningen tussen creatie ve omroepmedewerkers en bestuur ders en het grote percentage zendtijd (veertig procent), ddt de NTS is toe bedeeld. De tijdens het openbaar gehoor be sproken onderwerpen kunnen door de vaste commissie van c., r. en m. aan de orde worden gesteld bij de behande ling van de begroting van c., r. en m., die volgende week dinsdag begint. ADVERTENTIE Daarom, daarom, daarom: Davitamon io. Elke (lag. Allemaal. Davitamon 10. het complete arageeije oat zorgt voor extra weerstand en vitamine-réserve

De Vallei | 1969 | | pagina 8