Engeiand gokt op finaleplaats in toernooi om Davis Cup 1 Russen zijn beangstoor massa-motorisering Voor u tot 61° lo rente en voor u keuze uit 6 spaarvormen en voor u Groenvold winnaar in Aurskog ttaó ttujnoritaó -Hzrfrwrïtaó V* Zaak Israël intern afgedaan Nieuwe competitie begint 10 augustus Vreemd sprookje wordt verfilmd yortnieuws I 1 Uw salaris extra ,/jrM lonend maken? Uw spaargeld weer snel beschikbaar? Langere, maar overzienbare termijn? Geld waar u de eerste tijd niet aan hoeft te komen? Kunt u uw geld nog langer actief laten zijn? Kunt u uw geld enkele jaren missen? Nog meer mogelijkheden? de bank waar ook zich thuis voelt Indische kwestie 25 maart weer op Kameragenda Jfufncritaó 5 m mm - Par ij se goudprijs Thuis kunt u maar op één manier sparen: RENTELOOS! Waarom 6 spaarvormen? Is één niet genoeg? Beslist niet. De NMB heeft voor iedereen een passende spaarvorm. Afgestemd op per soonlijke wensen, mogelijkheden en doeleinden. De een wil snel over zijn geld kunnen beschikken. Een ander kan langer wachten. Bij de NMB staan vele wegen open. U kunt b.v. ook kiezen voor 61/2°/o spaarbrieven. Elke spaarvorm heeft zijn specifieke voordelen. En nog een belangrijk voordeel bij de NMB: de persoonlijke service. Dit blijkt uit ons gedegen advies over sparen, waarvan wij u hier een voorproefje geven! WOENSDAG 5 MAART 1969 AURSKOG De Noor Roar Groen vold heeft dinsdag in Aurskog interna tionale schaatswedstrijden gewonnen. Hij werd eerste op de 500 meter in 41.7 seconden en tweede op de drie ki lometer in 4.36,4. Zijn puntentotaal was 87.767. Zijn landgenoot Per Willy Guttormsen zegevierde op de 3000 me ter in 4.32.4. Met een zesde plaats op de sprint in 43,3 legde „Betong", be slag op de tweede plaats in het eind klassement (88.700). Europees- en we reldkampioen Dag Fornaess startte op de 500 meter (tweede in 41,9) en op de 1500 meter, die hij won in 2.09,4. LONDEN Optimisten onder de Britse tennis-enthousiasten voorspellen, dat hun land eind van dit jaar de finale om de Davis Cup tegen de Verenigde Staten zal halen. Sinds 1937 is dat niet meer gebeurd. Vanwaar het optimisme? Mark Cox, de eerste reuzendoder in het open tennis van vorig jaar, heeft nu meer ervaring en zou in topvorm elke amateur kunnen verslaan. De loting is voor Engeland gunstig geweest. Het speelt uit tegen Zwitserland, wat gemakke lijk te winnen moet zjjn en daarna worden het allemaal thuiswedstrijden. Con currerende landen zjjn een aantal van hun beste spelers kwijt. Daarbij denken de Britten vooral aan Nederland. Nu Tom Okker prof is geworden betekent dit, dat Nederland geen kans maakt. De Britten weten, dat als ze het dit jaar niet halen de kans lange tijd voor hen verkeken zal zijn. Waarschijnlijk gaat het Davis Cup-toernooi het vol gend jaar open voor profs en dan zal ADVERTENTIE de senoritas van Hofnar puur tabak, 100% tabak mild tot aan de laatste trek zeg maar: Hofnóóóóóóritas tobacco tien voor twee gulden de finale wel een duel tussen Amerika en Australië worden. Thuiswedstrijden zijn zeer in het voordeel van de Britten. De Europese ploegen spelen het grootste deel van het jaar op gravelbanen en zien niet eerder het snelle gras, dan wanneer ze voor het Britse seizoen naar Enge land komen. Na Zwitserland kunnen Ierland, West Duitsland, Zuid-Afrika, Australië en Spanje de weg voor Engeland ver sperren. Maar deze landen waren twee jaar geleden sterkere tegen:tanders. Ze lijken nu wat gemakkelijker. En volgens de Australische trainer Owen Davidson kan zelfs Australië versla gen worden. Dit jaar zou de Austra lische ploeg kunnen bestaan uit Ray Ruffels, Bill Bowrey en John Alexan der, die geen van allen een goede staat van dienst hebben op het Engel se gras. Wat Spanje betreft, ook Ma nuel Santana is, na drie jaar geléden Wimbledon te hebben gewonnen, niet bijzonder succesvol op grasbanen ge weest. Mark Cox wordt automatisch num mer één in de Britse ploeg. De twee de plaats kan voor Mike Sangster wor den en verder heeft Davidson nog vier veelbelovende jonge spelers onder zijn vleugels: Graham Stilwell, Gerald Ba- trick, Paul Hutchins en Peter Curtis. ROTTERDAM Het bestuur van Feijenoord heeft Rinus Israël wegens zijn gedrag tijdens de voetbalwedstrijd NAC - Feijenoord gestraft. Het bestuur wenste echter geen com mentaar op de strafmaat te geven. „Wij beschouwen deze zaak", aldus mana ger Brox, „als een interne aangelegen heid. Als toelichting hierop wil ik al leen zeggen, dat Franckiewics ons heeft opgebeld en heeft gezegd, dat hij Is raël, toen deze op hem stapte niet heeft gevoeld. Hij was zelf verbaasd geweest over de televisiebeelden. Dit was voor Israël zeker een verzachtende omstan digheid". ROTTERDAM De start van de se- mi-profcompetitie voor het seizoen 1969- 1970 is op 10 augustus, zo heeft het sec- tiebestuur betaald voetbal van de Ko ninklijke Nederlandse Voetbalbond be- ftitSk IQ II- I Tevens werd vastgesteld dat, als de resultaten van het Nederlandse elftal van dien aard zouden zijn dat de eind ronde van het wereldkampioenschap 1970 in Mexico kan worden bereikt in het volgend seizoen mid weekse-wed strijden en dubbel-programma's zullen worden verwerkt. DEN HAAG Het onderzoek naar misdragen van militairen in Indonesië in de jaren 1945 1950 komt 25 maart weer In de Tweede Kamer aan de or de. Oppositieleider drs. Den Uyl stelde gisteren voor de brief van premier De Jong, waarin deze een onderzoek toezegde, op de agenda te zetten. De fractieleider van de KVP, drs. Schmelzer, wilde liever de uitslag van het onderzoek afwachten en de fractieleiders van de CHU en VVD, drs. Tilanus en mr. Toxopeus, waren het daarmee eens. Er bleek echter een meerderheid te zijn om de brief toch te behandelen. Het grootste deel van de KVP-fractie en de anti-revolutionairen gingen met de oppositie mee. De Amerikanen hebben door hun boek: Hans Brinker met zijn zilveren schaatsen, veel bijgedragen tot het hard nekkige beeld van de wijdgebroekte vierkante stoere Nederlander in Volendams kostuum. Uit hetzelfde boek komt het vreemde verhaal van het jongetje dat door zijn vinger in het gat in de dijk te houden, een watersnood voor kwam. Om der wille van de deviezen-smeer hebben de VVV's zelfs ergens in Spaarndam zo'n jongetje in beeld laten brengen. De Amerikanen zijn nu bezig het boek in Nederland uiteraard te verfilmen. Hier een opname in het Friese elfstedenstadje Sloten. De rest van de film wordt o.a. op de kunstijsbaan in Heerenveen gedraaid. i ui i fcH sn, Pf./S 1 Mi i> A M Deze toekomst vrezen de Russen, hoewel hun land nog zo wijd is, auto's bumper aan bumper, ronkend de lucht verpestend, het humeur van de berijders tot minimum terugbrengend, het beeld van wat West-Nederland nu al biedt. MOSKOU In de Sovjet-Unie heerst grote opwinding over de komende mo torisering. Het aantal automobielen, dat het grote publiek zal kunnen ko pen, zal sterk stijgen wanneer de nieu we fabriek te Togliatti in 1970 begint met de produktie van een Russische versie van de Italiaanse Fiat-auto. De ze massamotorisering zal een revolu tionaire wijziging betekenen in de huidige Russische levenswijze, die zich heeft gekenmerkt door zeer wei nig auto's voor de gewone man, die het tot dusverre van de openbare ver voermiddelen moet hebben. Het Kremlin heeft thans een aantal decreten afgekondigd, om op allee voorbereid te zijn en de dagbladen staan vol artikelen over de massamo torisering. In het dagblad Izvestia schrijft een hoge ambtenaar uit de Oekraïne, dat hij zioh ernstige zorgen maakt over het feit, dat de snelle nieuwe wagens in handen komen van onervaren auto mobilisten. Hij constateert dat in de Sovjet-Unie tot dusverre vrijwel uit sluitend door beroepschauffeurs wordt gereden. De televisie en andere nieuwsmedia moeten het publiek voorbereiden op de nieuwe tijd. „De meeste mensen ken nen niet eens de grondregels van het voetgangers- en motorrijtuigenverkeer" verklaart hij. V. V. Lukjanof, hoofd van het staats- bureau voor automobieleninspectie pleit voor een plublikatie van ongevallen, opdat de gevaren van het autorijden worden onderkend. Bit zal voor de Sovjet-Unie een ver bazingwekkend nieuwtje zijn. De Sov jet-autoriteiten zwijgen thans als het graf over alle ongevallen. Dat zwijgen geschiedt in het kader van het beleid om de wereld niets voor te schotelen, dat ongunstig uitgelegd zou kunnen worden. Lukjanof heeft verder verklaard, dat zijn bureau een laboratorium voorbe reidt om de oorzaken van ongevallen te onderzoeken. Verder heeft de Sov jet-regering onlangs per decreet be paald, dat rij-onderwijs moet worden gegeven op de universiteit en wel met ingang van het volgende academische jaar. In een ander decreet wordt een orga nisatie gevormd, die zal moeten zor gen voor service-stations, garages, mo tels en onderdelenmagazijnen. De be zorgdheid over de gevolgen van de grotere aantallen automobielen lijkt bij de eerste oogopslag overdreven. De fabriek te Togliatti zal, wanneer zij in 1972 op volle toeren draait, slechts 660.000 wagens per jaar afle veren. Maar de mogelijke gevolgen blijken duidelijker uit het feit dat de totale Sovjet-produktie in 1970 iets meer dan 800.000 automobielen zal bedragen dat is een verviervoudiging in vijf jaar. De Sovjet-Unie heeft een auto mobiel per 235 inwoners. PARIJS Op de vrije goudmarkt van Parijs is de prijs gisteren geste gen tot 46,55 dollar per ounce. het hoogste peil in 21 jaar. De stijging werd aan verscheidene factoren toege schreven, o.m. aan de vrees voor een impasse in de loononderhandelingen in Frankrijk. Handelaren zeiden, dat de krachtig» stijging van de niet-officiële premie op de aankopen van buitenlandse aande len (het meerdere dat bij de aankoop van buitenlandse aandelen in Parijs moet worden betaald ten opzichte van aankopen op andere beurzen) van d» laatste tijd heeft aangemoedigd tot grote ruilingen van die fondsen tegen goud. Daardoor steeg het verschil tus sen de goudprijs op de Franse markt en die in andere Europese centra van de vrije goudhandel tot negen procent. Franse speculanten, die zich willen dekken tegen mogelijke gevolgen van een eventuele devaluatie van de Fran se frank, zoeken hun toevlucht tot goud of buitenlandse effecten. Het rui len van franken tegen andere valuta's is verboden krachtens de bepalingen, die vorig jaar november werden inge voerd om de wedloop tegen de frank afbreuk te doen. "De aantrekkelijke spaarvoorwaarden en de vele spaarvormen bij de NMB worden bovendien afgerond door uitgebreide voorlichting over üw ideale spaarvorm. Dat is nu persoonlijke service", zegt de Heer J. W. Boulonois, Directeur van het Stadsbijkantoor Noordeinde, 's-Gravenhage Dat kan. Door een salarisrekening met spaarservice. Een rentevergoeding van 3 over dat deel van het salaris, dat op de rekening blijft staan. De NMB verricht ook betalingen voor u, geeft krediet, ver strekt u betaalcheques, etc. Geld opne men Contant aan de kas, elke werkdag van de week. Oplossing: spaarrekening met opzegter mijn van 1 maand. Zonder opzegging kunt u meteen over f 2500,- beschikken. Eerste inleg f 10,-. Rente 4%. Dan adviseren wij u de spaarrekening met een opzegtermijn van drie maanden. Eerste inleg ten minste f 100,-. Rente4$%. Laat uw spaargeld groeien meteen rente van 5i% op een spaarrekening met een opzegtermijn van 6 maanden. Echt ge schikt dus voor spaarders die een hoge t rente wensen maar zich toch ook weer niet lang willen binden. Eerste inleg tan minste f 100,-. Bij-stortingen en opna men ten minste f 100,-. Spaarrekening met een opzegtermijn van 12 maanden. Rente 6%. Speciaal voor hen die een hoog en regelmatig in komen van hun spaargeld willen hebben zonder koersrisico's. Eerste inleg f 100,-. Bij-stortingen en opnamen ten minste f100,-. Een deel van uw geld, dat u gemakkelijker beschikbaar wilt houden, zou u bijvoorbeeld op een spaarrekening met een kortere opzegtermijn kunnen plaatsen. Dan kunnen we u de spaarrekening aan bevelen met een opzegtermijn van 24 maanden. Dat brengt u een rente op van liefst 6i%. Eerste inleg ten minste f100,-. Bij-stortingen en opnamen bedragen ten minste f 100,-. Ook hier zou u een deel van uw geld, dat u gemakkelijker be schikbaar wilt houden, bijvoorbeeld op een spaarrekening met een kortere op zegtermijn kunnen plaatsen. Jazeker, u kunt ook kiezen voor spaar brieven van f 1000,-, die verkrijgbaar zijn bij de NMB met een looptijd van 6 jaar en een rente van 6£%. Speciaal geschikt voor lange-termijnspaarders of hen die binnen enkele jaren met pensioen gaan. Want men verschuift zijn inkomen en dat kan in bepaalde gevallen fiscaal voor deel opleveren. Stapt u eens bij ons binnen en vraag over üw ideale spaarvorm NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Veenendaal: Markt 8. Ed«: B ree laan 1.

De Vallei | 1969 | | pagina 13